Betere radio-ontvangst door FM-zenders Dit jaar al ruim duizend ha bos en heide zwartgeblakerd Weerbericht Parijs bereidt nieuwe maatregelen voor Gesprek binnenskamers over Indochina Gebied langs Oostgrens zal het eerst ervan profiteren Zwenking naar links in Engeland en Wales Dienstplicht in België achttien maanden H-bommen in soorten en kwaliteiten Het woord is aan Laniel laat er geen gras over groeien KNMI maant tot de uiterste voorzichtigheid Molotov stelt neutraal toezicht op eventuele wapenstilstand voor Koningin Elizabeth weer thuis Bewolking neemt toe 68e JAARGANG No 260 ZATERDAG 15 MEI 1954 298e JAARGANG No 108 Kaarten voor het concert Geharnaste strategie in Genève en overzee Glorieuze intocht in de Londense City Evacuatie uit Dien Bien Phoe stagneert Mijnbrand in Zuid-België Weer rapport Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adrn. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (niet voor adv. en abonn.), Haarlem: Gr. Houtstr. 93 alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant velser Haarlems Dagblad editie OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Uitgave Grafische Bedrijnen Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7.—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman De regering heeft thans besloten radio-uitzendingen met frequentie-modulatie op brede schaal in ons land in te voeren en daarmede spoedig een begin te doen maken. De N.V. Nederlandse Omroepzender Maatschappij (Nozema) heeft een plan ontworpen, dat voorziet in het bestrijken van het gehele land met FM- zenders. Dit plan kan in drie gedeelten worden uitgevoerd. De regering wil de eerste twee gedeelten terstond doen uitvoeren. Over het derde gedeelte zal nog een nadere beslissing worden genomen. Men zal beginnen in Hulsberg (L.), Hen gelo (O.) en Hoogezand (Gr.) FM-zenders te installeren, dtie PTT daarvoor reeds be schikbaar heeft. Met deze zenders zal het programma van Hilversum I uitgezonden worden en met de reeds in die plaatsen aanwezige A.M.-steunzenders het program ma van Hilversum II. De bijplaatsing van de FM-zenders, die spoedig haar beslag zal krijgen, moet worden beschouwd als een voorlopige verbetering voor die gebie den, waar de ontvangst thans het meest te wensen laat. Een definitieve verbetering van de thans minder goede ontvangst in het gebied langs de Duitse grens wil men daarna bereiken door de energie van de in Hulsberg ge plaatste FM-zender te verhogen en door een tweede FM-zender het programma van Hilversum II te doen uitzenden. Radiozenders In de Peel komt een FM-dubbelzender voor heruitzending van de beide Hilver- sumse programma's voor Oostelijk Bra bant en Noordelijk Limburg. In de buurt van Goor wordt een FM-dubbelzender van groot vermogen op- geriehf voor het midden-oosten des lands. Voo'r het Noorden is de oprichting ge projecteerd van twee FM-zenders, die de provincies Groningen en Drente enerzijds en Friesland anderzijds van een der Hil- LONDEN (Reuter, A.F.P.) Thans zijn de uitslagen bekend van de in 395 plaatsen in Engeland en Wales gehouden verkie zingen voor 3.548 zetels in gemeenteraden. De socialisten hebben, volgens hun eigen opgave, 430 en volgens de cijfers van het conservatieve hoofdkwartier 409 zetels ge wonnen. De conservatieven hebben 290 en de onafhankelijken 125 zetels verloren. De communisten bezaten geen enkele zetel en verkregen er ook geen. De socialisten hebben in elf nog niet door hen beheerste plaatselijke raden de meer derheid verkregen. In drie raden verloren zij deze meerderheid aan de conservatieven. In politieke kringen schrijft men de vooruitgang der socialisten in hoofdzaak toe aan ontevredenheid onder de kiezers over de stijging van de kosten van levens onderhoud, welke onder meer tot uitdruk king komt in de gewijzigde huurwet. BRUSSEL (A.N.P., U.P.) De Belgi sche regering heeft definitief besloten de duur van de militaire dienstplicht te ver korten van 21 maanden tot 18 maanden. Het parlement heeft de verkorting goed gekeurd. Ongeveer 15.000 dienstplichtigen zullen aan het eind van de maand met groot verlof gaan. Tengevolge van de verkorting van de dienstplichttijd rqet drie maanden zal de Belgische gewapende macht met 10.000 man worden ingekrompen. Bij een diensttijd van 21 maanden waren ongeveer 80.000 man onder de wapenen. Premier Van Acker verklaarde dat de maatregel geen invloed zou hebben op de bijdrage van het land aan de NAVO. Het tekort zou, naar hij zeide, worden opgevuld door een „ingrijpende reorganisatie binnen de strijdkrachten", ruimer gebruik van burgers en mogelijk recrutering van vrou wen. versumse programma s voorzien, en een zender van groot vermogen, die voor deze drie provincies het andere Hilversumse programma relayeert. De uitvoering van deze plannen zal naar schatting drie jaar duren. Het derde gedeelte van het Nozema- plan voorziet in de oprichting van FM-zen ders voor het overige deel van ons land, waar de programma's over de bestaande A.M.-zenders thans nog goed worden ont vangen. De legering zal zich nog nader be raden over de wijze en het tempo van uit voering. De A.M.-zenders te Lopik, werkende op 402 en 298 meter, alsmede de AM-steun- zenders te Hulsberg, Hengelo en Hoogzand, werkende op 188 meter, blijven in bedrijf. Met deze steunzenders is reeds direct na de oorlog getracht de radio-ontvangst in bet gebied langs de Duitse grens te ver beteren. Het bleek echter niet mogelijk alle moeilijkheden te ondervangen. Daarom zal thans worden overgegaan, de uitzendingen van de omroep, die thans alleen met ampli tude-modulatie (AM) geschieden, ook met frequentie-modulatie (FM) te doen plaats vinden. FM -zenders kunnen niet met een gewoon radiotoestel worden ontvangen, tenzij dit van een zg. voorzetapparaat worrdt voor zien. De moderne fabriekstoestellen zijn meestal reeds voorzien van een FM-bamd. WASHINGTON (A.F.P.) Men denkt te Washington dat de Amerikaanse geleer den zo veel nieuwe kennis hebben verwor ven als gevolg van waarnemingen, gedaan bij de jongste waterstof bomontploffingen in de Stille Oceaan, dat de Verenigde Sta len thans in staat zijn waterstofbommen van verschillende grootte te vervaardigen. Dit zou tevens de reden zijn, waarom zij zo vastberaden doorgaan met de proefnemin gen, ondanks de vertogen die Groot Brit- tannië en andere landen tot Washington hebben gericht. Men meent voorts dat de Amerikanen tot nu toe vijf van dergelijke proefnemingen hebben uitgevoerd, waarvan zij de eerste drie heben aangekondigd. De vierde en de vijfde waterstofbom zouden deze maand tot ontploffing zijn gebracht. DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ A m i e 1 Ik geloof dat onze hogere natuur ynze ware natuur is. Yxjorxxxxxxxxxxxxxxjooooa Diplomatieke erkenning De Oost-Duitse communistische autori teiten hebben het volledige toezicht op zich genomen op het reizen in, door en uit de Sovjet-zóne van Duitsland voor alle bui tenlanders, met uitzondering van onder danen van de mogendheden der Westelijke Grote Drie. Deze maatregel zal waarschijn lijk de activiteiten belemmeren van de militaire missies, die tien andere Weste lijke landen in Berlijn hebben. Zes weken geleden is reeds aangekondigd dat de mili taire missies der Westelijke landen hun werkzaamheden in de Sovjet-zóne moeten staken, tenzij deze landen diplomatieke betrekkingen met Oost-Duitsland aankno pen. Onder de landen die missies onder houden is Nederland. Teneinde ook degenen onder onze lezers, die de reductiebon voor het operaconcert van Zang en Vriendschap Dinsdagavond in het Rex-theater niet meer in hun bezit hebben in staat te stellen, deze bijzondere muzikale ge beurtenis bij te wonen, zullen enige res terende kaarten voor de voorstelling op de bekende voorverkoopadressen in Velsen-Noord, Driehuis en aan het bu reau van ons blad tegen normale prijs verkrijgbaar zijn terwijl zij bovendien te verkrijgen zijn aan het Rex Theater zelf. Het is niet onmogelijk, dat bepaal de rangen uitverkocht zijn. Het op de scheepswerven van C. van der Giessen en Zonen te Krimpen aan de IJsel gebouwde motor-, vracht- en passagiersschip „Straat Mozambique" voor de Java- China-Japanlijn is Vrijdagmiddag te water gelaten. Gezicht op de werf tijdens de tewaterlating. Van 16 Juni tot en met 14 Augustus zal de Nederlandse P.T.T. een „Bonifatiuszegel" van 10 cent. in lichtblauwe kleur verkrijg baar stellen ter herinnering aan de martel dood van Bonifatius in 754. Het zegel is ontworpen door de kunstenaar Hubert Lovigne te Maastricht, die ook de beeltenis en de achtergrond graveerde. De tekst, de waar de aanduiding en de jaartallen zijn getekend door de heer André van der Vossen te Overveen. De zegels, die een afmeting hebben van 24,25 bij 31,55 mm., beeldrechthoek 21,25 bij 28,55 mm., zijn uitgevoerd in plaatdruk en gedrukt door Joh. Enschedé en Zonen. Grafische Inrich ting N.V. te Haarlem, waar ook het grave ren van de tekst, waarde-aanduiding en jaartallen plaats vond. Het K.N.M.L heeft meegedeeld, dat dit jaar al meer dan duizend hectare bos en hei door brand zijn verwoest. In bos en hei is door de droogte een noodtoestand ont staan. Dagelijks woeden verscheidene bran den en de aangerichte schade is groot. Het K.N.M.I. vroeg daarom zeer dringend, in bos en hei en ook in duinen cn veengebie den zo voorzichtig mogelijk te zijn met vuur. Vrijdagmiddag is een heidebrand uitge broken onder de gemeente Leende. De brand ontstond achter de Strijperheg. On geveer honderd hectare heide en vliegden nen werden een prooi der vlammen. De brand sloeg over op Belgisch grondgebied onder Achel, nabij de Achelse kluis. De bosbrandweren der omringende gemeenten verleenden assistentie, alsmede militairen van het garnizoen Weert en het garnizoen Oirschot. Ook Belgische brandweren, onder meer de Achelse, hebben medewerking verleend. Des avonds omstreeks acht uur was de brand geblust. Er brak ook brand uit in de bossen tussen Nunspeet en Vierhouten. Na twee uur blus- singswerk slaagden de brandweren uit de omliggende plaatsen er in het vuur te be dwingen. Een grote oppervlakte heide en bos ging in vlammen op. Omstreeks half één ontstond in de buurt schap Oosselt, gemeente Doetincheyi, een felle bosbrand. De Doetinchemse brand weer rukte met. twee wagens uit en spoot aanvankelijk met vier stralen. Om één uur werden twee nieuwe slangen uitgelegd. Ruim twee hectaren zijn verschroeid. Kin deren hebben vermoedelijk met vuur ge speeld. Boerderijbranden Tijdens een korte, hevige brand zijn in Nistelrode twee boerderijen met bijgebou wen afgebrand, bewoond door de families L. van der Laar en Th. van Wegen. Het vuur ontstond in het achterhuis bij land bouwer Van der Laar. De tweede boerderij, die ongeveer dertig meter verder lag, vatte vlam door overwaaiende vonken. Het. vuur, aangewakkerd door een straffe wftid, ver spreidde zich zo snel dat de inboedel en landbouwinventaris nagenoeg geheel ver loren gingen. Vier varkens en een toom biggen kwamen in de vlammen om. De brandweerkorpsen uit Nistelrode, Schaijk, Heesch, Oss en de regionale brandweer stonden voor een voldongen feit. De boer derijen waren slechts laag verzekerd. Te Wijster, gemeente Éeilen, zijn twee boerderijen en een landbouwschuur in brand geraakt. De boerderij van de land bouwer H. Bolding is tot de grond toe af gebrand. De inboedel van deze boerderij ging geheel verloren. Zij was slechts ge deeltelijk verzekerd. Van de andere boer derij verbrandde het dak. Door het op treden van de brandweren uit Assen, Hoo- geveen en Beilen kon dit bedrijf,, alsmede de gehele inboedel, voor de rest gespaard blijven. Verzekering dekt de schade. De schuur van de landbouwer J. Hulzen- bos ging geheel in vlammen op. De boer derij van deze landbouwer bleef gespaard. De oorzaak van de brand was vermoedelijk een overspringende vonk van de tractor die in de landbouwschuur stond. De blussings- werkzaamheden werden ten zeerste be moeilijkt door het feit dat het water over een afstand van ongeveer 900 meter moest worden aangevoerd. Het is gebleken, dat de schattingen over de opervlakte bos en heide, die Donderdag bij de hevige bosbrand tussen Hoenderloo en de Woeste Hoeve een prooi van de vlammen is geworden, aan de lage kant zijn geweest. Een nader onderzoek heeft uitgewezen, dat bijna 100 hectaren verlo ren zijn gegaan. Bij dit onderzoek is voorts gebleken, dat de brand niet is ontstaan in het kampeer- centrum „Het Veluws Hof", doch in de daar vlakbij gelegen „Bonte Heuvel". Over de grens Reeds veertien dagen lang zijn talrijke branden uitgebroken in de legerplaatsen van Sennelager, nabij Paderborn, en Ber gen Belsen, tussen Celle en Luneburg, ten gevolge van schietoefeningen met traceer- kogels. Hierdoor zijn tweeduizend hectaren bos en heideveld verwoest, de schade be draagt naar schatting meer dan tien mil- lioen mark. Op verzoek van de minister van Binnen landse Zaken van Neder-Saksen, stellen Britse officieren ter plaatse een onderzoek in. (Van onze correspondent in Parijs) De Franse regering heeft geen gras laten groeien over haar schrale victorie in het parlement. Gisteren is de nationale defen sie-commissie bijeen gekomen om na te gaan welke maatregelen genomen moeten worden om aan de nieuwe situatie in Indo china, na de val van Dien B^en Phoe, het hoofd te bieden. Laniel had in zijn grote rede, waaraan zijn medewerkers 17 uur gewerkt hadden, verklaard de delegatie in Genève onder leiding van Bidault te wil len „bewapenen" En voor die geharnaste onderhandelingsstrategie is hij van oor deel de omzichtige steun van de Kamer in principe verworven te hebben al in het vertrouwen tussen beide dan ook zeker niet nieer aanwezig. Het schijnt dat de regering nu twee ge lijksoortige maatregelen overweegt. In de eerste plaats wil zij proberen zo snel mo gelijk de bressen te dichten, die door de verliezen bij Dien Bien Phoe in het Franse xpeditie-leger zijn geslagen. En in de tweede plaats bereidt het kabinet zich nu al voor op een eventueel échec van de Ge- neef se conferentie, in welk geval aan een algehele mobilisatie nauwelijks te ontko men schijnt. Voor beide mogelijkheden zal er echter naar gestreefd moeten worden beroeps officieren en vrijwilligers in groter aantal naar het Vietnamese strijdtoneel te sturen. De campagne voor het vreemdelingen- legioein zou daarom worden geïntensifi- ceerd en verschillende lichtingen zullen voorlopig niet kunnen afzwaaien. Men hoopt aldus het algemene potentieel zo hoog mogelijk te kunnen opvoeren. Er moet in dit verband binnenskamers zelfs al sprake zijn van een verlenging van de dienstplicht. Hulp onontbeerlijk De cardinale moeilijkheid bij de voorbe reiding van deze draconische maatregelen (Van een bijzondere medewerker) GENèVE. Er zijn aanwijzingen dat de besprekingen over Indochina in het kader van de Aziatische conferentie de volgende week een zakelijker karakter zullen krij gen. In de eerste plaats heeft Eden. de Engelse minister van Buitenlandse Zaken. Gisterochtend in een tête-a-tète met Ts.ioe En Lai en later met Molotov, bereikt, dat men Maandag in kleiner verband zal bij eenkomen. Dit betekent dat de delegatie leiders der negen landen slechts drie ad viseurs mogen mcebre?icen. Het gezelschap zal dus 36 man sterk zijn. Deze beperkte bijeenkomsten zouden ertoe kunnen leiden, dat men met het afsteken van propaganda- red ovoferingen wat matiging zou gaan be trachten en zich meer zou gaan toeleggen op zakelijkheid. In de tweede plaats: Molotov heeft in een lange redevoering voorgesteld een „neutrale commissie" te belasten met het toezicht op de naleving van een eventuele wapenstilstand. Wat Molotov precies ver staat onder een neutrale commissie, heeft hij echter niet verteld. Een neutrale com missie lijkt wel een stapje dichter bij het Westelijke standpunt, dat een internatio nale controle op de wapenstilstand wenst. Bovendien heeft Molotov zich voor een goed deel aangesloten bij een punt van het Franse voorstel, waarin wordt geopperd dat alle overeenkomsten, welke deze con ferentie zou kunnen sluiten, gegarandeerd zullen worden door de aan de conferentie deelnemende staten. Hij zeide zich daar mee te kunnen verenigen. De Fransen hebben verder voorgesteld dat bij schen ding der overeenkomsten onmiddellijk een raadpleging van de garanten zal plaats hebben, om met gepaste middelen tot op lossing van het gerezen probleem te komen. Molotov heeft hierop een amendement in gediend, dat de collectiviteit dezer midde len verplicht stelt. Dit amendement schept een veto-recht, omdat alleen bij eenstem migheid tot actie kan worden overgegaan. De verwachting is nu, dat men volgende week uit deze drie punten een nadere basis tot overleg kan destilleren. Nehroe optimistisch NEW DELHI (Reuter) Premier Neh roe van India heeft in het parlement ver klaard van mening te zijn, dat tot dusver in Genève een oprechte wens onder de betrokken mogendheden hleek te bestaan om een oplossing voor Indochina en Korea te vinden. Als de gelegenheid zich zou voordoen, dat India „wellicht kan helpen bij het bereiken van een regeling, zullen wij dat met de grootste zorg overwegen", zo zei hij. Hij wees op de overeenkomst tussen India en China over Tibet, waarbij deze beide landen verklaarden eikaars territo riale integriteit te zullen eerbiedigen en het beginsel van rion-aggressie aan te han gen. Hierdoor was in een bepaald gebied van Azië grotendeels de vrede verzekerd. Collectieve veiligheid, hoe goed deze ook is bedoeld, neemt meer de gedaante aan van voorbereiding voor collectieve oorlog, aldus Nehroe. Een gezondere benadering van het vraagstuk achtte hij collectieve vrede. Hij meende overigens, dat juist de krach tigste landen met de grootste strijdkrach ten het meest voor oorlog vrezen. Veilig heid wordt niet bereikt door bewapenen, zo zei hij, doch door een beleid van leven en laten leven. (deze uitdrukking is van Laniel) schuilt in het paradoxale feit dat blijkbaar van de regering wordt verwacht dat zij de dra matische toestand, die zij zelf heeft gescha pen, herstellen zal, terwijl zij gelijktijdig de autoriteit mist vèrreikende beslissingen te nemen. Tot een oorlogvoering op nog grotere voet zal Frankrijk onmogelijk in staat zijn zonder de activere medewerking van de Verenigde Staten, en zo mogelijk van Groot-Brittannië. Het schijnt dat hierover in Genève en Parijs gelijktijdig belang rijke diplomatieke onderhandelingen, in het bijzonder met de Amerikaanse ambas sadeur Dillon, worden gevoerd. Bovendien zal de toestemming van de Navo moeten worden verkregen voor bet overbrengen van Fraslse strijdkrachten van Europa of Noord-Afrika naar het Va-re Oosten. Doch zelfs indien al die besprekingen met succes worden bekroond blijft er het centrale vraagstuk van de binnenlands Franse politiek. Het Franse volk dat in duidelijk wil vooral, en zo spoedig mogelijk, vrede in Indochina. Laniel beschikt echter niet over de persoonlijkheid, de autoriteit én de middelen in de ogen van de publieke opine, noch in het parlement om tegen deze algemene, steeds machtiger, stroom te kun nen oproeien. Wel heel spoedig zal Laniel dan ook moeten blijken dat hij Donderdag nacht .niet meer dan een Pyrrhus-overwin- ning heeft behaald. WASHINGTON. (Reuter/AFP). Te Washington verluidt, dat Amerika gunstig heeft gereageerd op een Frans voorstel tot besprekingen over In do-china. Als Ameri ka definitief met de besprekingen accoord gaat, zouden deze over enkele dagen te Pa rijs of Washington beginnen. Zij zouden naar Franse mening de Franse positie te Genève en in Indo-china kunnen verster ken. Frankrijk zou geen directe Ameri kaanse interventie gevraagd hebben. Waarschijnlijk zullen Dulles en Laniel binnenkort te Parijs besprekingen houden. Het is niet uitgesloten, dat Bidault uit. Genève zal overkomen om hieraan deel te nemen. (Van onze correspondent in Londen) Londen heeft zich op even grootse wijze als vorig jaar in deze tijd voorbereid op het feest der terugkeer van Koningin Eliza beth. Het kon zijn ongeduld nauwelijks bedwingen. Ruim vijf maanden is zij af wezig geweest voor een reis, zoals nooit tevoren een Brits staatshoofd ondernam. Zij vloog en voer om de wereld, een afstand van 80.000 km afleggende. (A.F.P.) Vanochtend om zeven uur lichtte het koninklijke jacht „Brittannia", dat de afgelopen nacht voor anker heeft gelegen aan de mond van de Theems bij Margate, het anker voor het laatste ge deelte van de thuisreis. Toen het schip Vrijdagavond voor anker ging, na de ge hele dag langs de Britse Zuid-Oost-kust te zijn opgestoomd onder escorte van oorlogs schepen, ontstaken de inwoners van Mar gate een groot vreugdevuur op de rotsen. Duizenden hebben in Londen de nacht doorgebracht langs de feestelijk versierde route, die het Koninklijk gezin door de stad zal volgen naar het Buckingham pa leis. Vanochtend vroeg had zich reeds een grote menigte bij het paleis verzameld. Om half tien verscheen de „Brittannia", geëscorteerd door torpedojagers ter hoogte van Southend, het volksstrand van Londen, waar duizenden zich hadden verzameld om Koningin Elizabeth toe te juichen. Om streeks half twee meerde de „Britannia" bij de „Tower", waar Koningin-moeder Elizabeth en Prinses Margaret aan boord gingen. Na een noenmaal aan boord zette de Koningin om ongeveer kwart over drie voet aan wal op de kade van Westminster. In een rijtuig, bespannen met zes paarden, reed zij vervolgens met Prins Philip en haar beide kinderen naar het Buckingham paleis. Eerste zwaar gewonden afgehaald HANOI Reuter-AFP-U.P.De Fran se legerleiding heeft medegedeeld dat de eerste zestien gewonden van het garnizoen van Dien Bien Phoe, ondanks de slechte weersomstandigheden, per hefsehroefvlieg- tuig zijn weggevoerd. De eerste acht ge wonden zijn Vrijdagavond laat te Hanoi aangekomen, waar zij onverwijld in een ziekenhuis werden opgenomen. Het zijn allen zwaar gewonden, al schijnt hun le ven thans niet in gevaar te zijn. Een der gewonden mist beide benen. Zes andere moeten amputaties ondergaan. De achtste heeft een ernstige kaakwond, waardoor hij al zijn tanden heeft verloren. De gewonden zijn via de residentie van Laos, Loeang Prabang, met hefschroef- vliegtuigen naar Hanoi overgebracht. Men begint in Hanoi echter te beseffen, dat de evacuatie van de gewonden wel eens een langdurige aangelegenheid kan worden, wanneer het vervoer op de huidige schaal moet worden voortgezet. Met het beperkte aantal toestellen, dat het opperbevel voor het gewondentransport kan vrijmaken, kan het wel een kleine maand duren voordat de naar schatting 750 ernstig gewonden overgebracht zijn; De Vietminh is begonnen zijn eigen ge wonden te evaeuëren. De Fransen hebben beloofd al hun gevechtsvliegtuigen en bom menwerpers gedurende de evacuaties uit de streek weg te houden. BERGEN (Belga) In de mijn van de „Charbonnage du Nord du Rien-cu-Coeur" te Quaregnon in België is Vrijdagnacht een zware brand uitgebroken. Volgens de eer ste berichten vreest men, dat vele mijn werkers om het leven zijn gekomen. Haile Selassi naar Engeland Keizer Haile Selassi van Ethiopië en zijn echtgenote zullen deze herfst een officieel bezoek van twee weken aan Groot-Brit- tannië brengen op uitnodiging van koningin Elizabeth, zo wordt van gezaghebbende zijde te Londen vernomen. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in ons land werd de afgelopen week geken merkt door felle zonnestraling en grote droogte. Voornamelijk Oostelijke winden voerden zeer droge lucht aan, afkomstig van -Noord-Rusland. Over land werd de lucht overdag sterk verwarmd, zodat de lucht ons land bereikte met maximumtem peraturen van boven 20 graden. Op de weerkaarten beginnen zich nu vrij belang rijke wijzigingen in de luchtdrukverdeling te manifesteren. Drukdalkigen boven Scan dinavië en Zuid-Frankrijk tasten 't gebied met hoge barometerstanden aan, dat zich uitstrekt van de Azoren naar Nova Zembla, met het gevolg dat de wind naar Noorde lijke richtingen zal draaien. Boven de Noordzee komen uitgestrekte wolkenvelden voor die met deze Noordelijke wind ons land zullen binnendrijven. Neerslag van enige betekenis is dit weekeinde echter niet te verwachten. (van hedenmorgen 7 uur) weers- 60 C l lg U Ul is coestand "O O £z 2 5= 55 J O C co Str. 2 Stockholm half bew. NO 2 15 0 Oslo geheel bew windstil 16 0 Kopenhagen licht bew. WZW 1 15 0 Amsterdam onbewolkt NO 2 19 0 Londen geheel bew NNO 4 16 1 Luxemburg licht bew. NNO 6 19 0 Parijs geheel bew. ONO 5 20 0 Bordeaux geheel bew. windstil 20 1 Grenoble regen windstil 25 6 Nice geheel bew. O 7 21 0 Genève half bew. windstil 24 0 Zürich licht bew. N 2 20 0 Locarno geheel bew W 2 23 18 Berlijn onbewolkt windstil 14 0 Frankfort onbewolkt NO 4 19 0 München onbewolkt ONO 2 15 0 Wenen onbewolkt windstil 14 0 Innsbruck licht bew. windstil 21 0 Rome zwaar bew windstil 21 0 Ajaccio geheel bew NO 3 19 0 Mallorca onbewolkt NO 6 27 0 Neerslag laatste 24 uur coooooc*xr-oncoooorr '^oooocwnroonofy yx onooo MEER BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Droog weer met voornamelijk in het Noorden van het land overdrijvende wolkenvelden. Meest matige wind tus sen Noord en West Over het algemeen lagere middagtemperaturen. 16 Mei Zon op 4.46 uur, onder 20.28 uur. Maan op 19.33 uur. onder 3.34 uur. 17 Mei Zon op 4.44 uur. onder 20.29 uur. Maan op 20.41 uur. onder 3.57 uur. Maanstanden 17 Mei 22.47 uur: Volle maan 25 Mei 14.49 uur: Laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Zondag 16 Mei Hoog water: 2.51 en 15.12 uur. Laag water: 10.40 en 23.06 uur. Maandag 17 Mei Hoog water: 3.23 en 15.44 uur. Laag water: 11.19 en 23.41 uur.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1