cTOeeib Havenberichten Visserij-varia .Clowntje Rick A rend Reijm r Chaos in Berlijn Beverwijk Noordersluis nog niet de oude Expositie aan de Kennemerlaan Auto- en Motorrijles Autorijschool SUCCES AUTORIJLES MOTORRIJLES Old Clothes New 4 Heringa Wuthrich Ledenvergadering „Oud-katholiek Ondersteuningsfonds" Laatste reis van wal vis jager Van 45 schilderijen en mozaïekwerken Scheveningse tentoon stelling voorloopster van museum P. Roozenburg naar Parijs Oud-kapitein van de „Robert" gestraft Burgerlijke stand Velsen Voor de kinderen DCIJ speelt tegen RK damclub „Excelsior" Langbroek jeugdkampioen van Noordholland DRY CLEANING ONLY Vier scholen spelen mee De weg naar 'n goede betr FEUILLETON „Ja". ZATERDAG 15 MEI 1954 „Lili" (Thalia, Vrijdag tot en met Zondag). Enige maanden geleden hebben wij ter gelegenheid van de Nederlandse première van deze ontwapenende film over „Lili" geschieven. Zij vult in de eerste helft van de nieuwe progranmaweek het witte doek van Thalia met al haar charme de charme van de pretentieloze maar knap gemaakte film. Het verhaal vertelt Paul, de poppenkast man (Mel Ferrer) met een favoriet. over een erg lief meisje, dat de assistente wordt van een man-met-een-poppenkast op de kermis en de poppen haar lief en leed toevertrouwt alsof ze leven. Ze wordt verliefd op de verkeerde, maar valt geluk kig op het eind in de armen van de ware Jacob. Het ballet tegen het eind van de film is een knap staaltje var. trucage en sfeer een beetje sentimentaliteit is deze kleine „Lili" niet vreemd, maar dat mag voor niemand een beletsel vormen zich met dit innemende schouwspel bezig te houden. Aanbevolen voor wie er eens echt „uit" wil zijn. „Meisjesslaapzaal" (Thalia, Maandag tot en met Woensdag) Een bijzonder aardige „detective" met in de hoofdrollen Jean Marais, Frangoise Arnoul,. Denise Grey en Katherine Kath.. Een uitstekend bezette film, die al even spannend als ont spannend is, met esprit en tal van vondsten. Als de makers overdrijven doen ze dat be wust. De overdrijving is een wapen in hun hand, een ironische zet in het kunstige schaakspel, dat ze bedrijven. Een goede Franse „detective" zal niemand versmadenj „Meisjesslaapzaal" kan men er toe rekenen. Ze heeft de moord op een der leerlingen van een meisjespensionaat tot uitgangspunt. Ze probeert die moord te reconstrueren en met vérhoren de schuldige te ontdekken. Hoe dat geschiedt blijve een geheim. „De dief van Damascus" (R e x. Vrijdag t/m. Maandag). Met dit verhaal wordt ge in een felle technicolor geconfronteerd aan het Midden-Oosten uit de middeleeuwen. Althans, wat de mannen van Hollywood daaronder plegen te verstaan en waarmee ze al eerder zijn komen aandragen in films als „De dief van Bagdad" en „De zoon van Ali baba". Een goed recept wordt in de droomfabrieken nu eenmaal tot het bittere einde gebruikt. Omdat zelfs de mooist ge kleurde harems, vol met nog decente dames tenslotte kunnen gaan vervelen, is in dit verhaal nogal omgesprongen met de figu ren uit de Duizend en één Nacht: Aladdin, Baba, Sheherezade, Sindbad en anderen lopen heupwiegend over het celluloid rond de hoofdfiguren, een generaal, die eerst Damascus even helpt veroveren, om daar na zijn werkgever, de Kalief onschadelijk te maken, als deze wat al te kwistig wordt met de hoofden zijner tegenstanders. Er komt nog wat filosofie ook bij en het eind van het kleurige liedje is, dar de generaal een mooie prinses krijgt. Op dat punt zijn zelfs technicolor-sprookjes conservatief. „Het Hemelbed" (Rex, Woensdag en Donderdag). Om een spel met slechts twee personen op het toneel te zetten, mag een waagstuk heten, om hetzelfde in een film te doen mag rustig een fikse»dosis durf veronderstellen. „Het Hemelbed". Jan de Hartog's stuk over veertig jaar huwelijk, geconcentreecl om één en hetzelfde ledikant heeft de bekende Engelse acteur Rex Har rison en Lilii Palmer bereid gevonden, deze krachttoer te vervullen. De film heeft door haar gemis aan meer dramatis per sonae ongetwijfeld aan actie verloren, maar niettemin is er veel goeds overgebleven. Abby is de schuchtere vrouw, die op ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS de dag van haar huwelijk (in 1897) 't pron kerige hemelbed ziet dat John heeft aange schaft. Ze is innig verliefd maar in haar hele huwelijksleven is toch steeds de span ning dat John „de ware" niet is. Dit geeft amusante momenten temeer omdat steeds blijkt dat het huwelijk toch geslaagd is; John, de dichter, heeft ook ups and downs, zowel in zijn beroep als in zijn privé leven. Grappig is het misverstand dat hun oudste zoon een drinker zou zijnTragisch is diens dood in de le wereldoorlog. Zo leven we met dit huwelijk mee en we ontdekken er eigen bekende dingen in. De verschil lende episoden zijn gescheiden (en ver banden!) door getekende tussenspelen uit de U.P.A.-studio's van Stephen Boswstow. Dit zijn waarlijk juweeltjes van teken kunst. Het aanduiden van de oorlog met enkele voorbijtrekkende helmen en ver springende lijhen werkt zeer suggestief. „De zeven hoofdzonden" (Van 14 tot en met 19 Mei in Lux or). De zeven hoofdzonden zullen veelal aanleiding zijn geweest tot zwaar moraliseren, maar dat zjj de stof zouden votmen voor een film, zal men niet licht hebben verwaait. Het is een film van Frans-Italiaanse origine, die op haar beurt de aanleiding is geweest tot moraliserende vertogen. De keuring stelde de leeftijdsgrens op achttien jaar. De Katholieke keuring achtte de film niet aanvaardbaar. Dat slaat dan vooral op de pikante scènes die men in deze film aan treft, en op de kwasi-luchthartigheid, waarmee de dingen worden gepresenteerd. Hieraan moet direct worden toegevoegd, dat de film zich niet op luchthartige wijze van deze dingen afmaakt. Wie zich gauw gechoqueerd voelt doet beter weg te blijven. Wie de ernst onderkent uit de manier waarop hier het filmspel wordt bedreven, zal zich een gang naar het Luxor-theater wel getroosten. De rebellen van San Antone (t.m. Maandag in het W.B. theater). Avon turen, koeien, paarden, Indianen en revol verschoten - dit alles doorspekt met wat romantiek - zijn de voornaamste bouw stoffen van deze rolprent. Het hele geval speelt zich af ten tijde van de Amerikaan se burgeroorlog en is een aloud thema in een ietwat modern jasje. Red Cameron en Katy Jurado spelen in deze Western de hoofdrollen. Noch wat speelkwaliteiten, noch wat fototechniek betreft zijn er hoogtepunten bereikt: echt een van de dertien uit het dozijn. De liefhebbers van dit genre zullen er wellicht van genieten. In het Zondagsmatinée wordt „Rio Grande" gedraaid. Rainbow round my shoulder (Kennemer Theater). Een charmant verhaaltje, waarin verteld wordt hoe een boodschap penmeisje in de Hollywoodse filmstudio's ontdekt wordt en het zowaar tot zang filmster brengt. Een heleboel tegenkan tingen van grootmoeders zijde en veel me dewerking van oma's butler en een zang repetitor doen Frankie Laine en nog en kele grootheden een liefdadigheidssoirée organiseren, alles om Cathy (Charlotte Austin) in volle pracht den volke te to nen. Een blik achter de schermen dus, door Jonie Taps geprduceerd. Het verhaal vermeldt nog dat Cathy op achttienjarige leeftijd heel gelukkig wordt met haar zang, huwelijk en oma, die tenslotte tóch toestemming geeft Het herstelwerk aan de Noordersluis, die vorig jaar vlak voor Kerstmis door een Panamees werd geramd aan de Westelijke deur, vordert langzaam. De reservedeur wordt nu gebruikt bij het schutten, maar hier zijn enige problemen gerezen, waar door gisteren bijvoorbeeld de Noordersluis zo goed als niet gebruikt is en het scheep vaartverkeer de middensluis moest nemen. De beschadigde deur wordt door een Zaan- se firma in IJmuiden hersteld. Men denkt dit werk binnenkort voltooid te hebben, maar een datum kon men ons niet noemen. De afdeling IJmuiden van de vereniging „Oud-Katholiek Ondersteuningsfonds" zal Maandagavond in het Oud-Katholiek ver enigingsgebouw een ledenvergadering hou den. Deze bijeenkomst is in hoofdzaak ge richt op de Algemene vergadering van O.K.O.F., die 1 Juni in Den Helder plaats vindt ter gelegenheid van het zestigjarig bestaan van de daar gevestigde afdeling. Bij de bestuursverkiezing, die tussen tijds is, zal worden voorzien in de vacature van de heer P. Ham, secretaris. Gisteravond passeerde de Amsterdamse Walvisjager AM 5, eigendom van de firma Vinke IJmuiden, gesleept door de Wijsmul- ler-sleper „Cycloop". Het scheepje was be stemd voor de sloper Nijkerk te Amster dam. In vijfentwintig étalages van winkels en zaken aan de Kennemerlaan zal van Don derdag, 20 Mei af een veertiendaagse ex positie van schilderijen en mozaïekwerken worden gehouden. Het initiatief gaat uit van het zakencentrum ..Kennemerlaan". De expositie wordt voorafgegaan door een receptie op Donderdagmiddag in hótel „Kennemerhof'. Het zakencentrum ziet deze „openlucht"- expositie als een streven naar samenwer king tussen het zakenleven en de kunst. De jongeren Riet Dagnelie, Dick Zwier, Jan Sierhuys, Ernst Vijlbrief en Tonny Timmermans zullen elk zes schilderijen mogen inzenden naar deze bijzondere ex positie, waarop voorts een twintigtal mo zaïekwerken van de kunstenaar Hill in de étalages zullen worden tentoongesteld. Het Velsense publiek zal als jury kun nen optreden, door het mooiste schilderij of mozaïekwerk uit te zoeken en die keuze met een slagzin bij een van de winkeliers in te leveren. De meerderheid van stem men zal bepalen welk kunstwerk volgens de Velsenaren het beste is. Voor de twee inzenders, die daarbij de beste slagzin heb ben ingezonden, zijn twee prijzen beschik baar: een schilderij en een mozaïekwerk. Het zakencentrum overweegt bij een suc ces van deze eerste expositie, er een jaar lijks weerkerende tentoonstelling van te maken en dan bekende schilders te vragen. Een bijzonder cachet wordt dit jaar aan de viering van de Scheveningse Vlagge tjesdag gegeven door een tentoonstelling, welke de twee jaar geleden opgerichte Stichting „Oud Scheveningen" heeft geor ganiseerd en waarin speciaal aandacht wordt geschonken aan wat er aan folklo ristisch schoon behouden bleef. En dat is heel wat, want Scheveningen heeft in taal. in gewoonten en klederdracht zijn eigen karakter goeddeels ongerept weten te bewaren. Merkwaardig is dat zeker en de rasechte Scheveninger zal het met enige trots vertellen: Den Haag en Scheveningen zitten al 700 jaar aan elkaar vast, maar Scheveningen is desondanks Scheveningen gebleven. En de visventers en kooplui aan de haringstalletjes dat zijn geen Hagenaars, het zijn Schevenin- gers. Het zit die Scheveninsers dan ook duch tig dwars, dat de P.T.T. het poststempel Scheveningen heeft afgeschaft en er 's Gra- venhage voor in de plaats heeft gesteld. Zij hebben hun eigen aard en karakter behouden en daarvoor vraigen zij erken ning. Een middel daartoe zal de tentoon stelling zijn, d'ie de voorloper zal moeten worden van een museuim, waarin wat zo typisch Scheveningen is een plaats zal kun nen vind-en. N'et als een herinnering alleen, maar vooral als een opwekking om eigen karakter, eigen taal en eigen gebruiken in ere te houden. Op uitnodiging van een damclub te Parijs vertrekt de nieuwe Nederlandse kampioen Piet Roozenburg met de tweede aankomende in het tournooi om het Ne derlands kampioenschap J. M Bom voor zes dagen naar Parijs om een tournooi mee te spelen. De sterkste Parijse spelers, zoals Perot, Malfray en Dionis zullen aan het tournooi deelnemen. De speeldata zijn 4, 5, 6, 7, 8 en 9 Juni. ADVERTENTIE Wegens schuld aan de aanvaring met het 300 tons m.s. „Barendsz" ten N.O. van F lam borough Head, aan de Noordkust van Engeland, op 10 Maart 1953, wegens het te snel varen bij dichte mist heeft de Raad voor de Scheepvaart aan de thans ontsla gen kapitein M. G. van het ms. „Robert" de bevoegdheid als kapitein op zeeschepen te varen ontnomen voor de tijd van drie weken. Jegens de kapitein van de „Barendsz", H. S. heeft de raad een berisping uitge sproken omdat hij geen goede uitkijk had gehouden. De raad achtte de snelheid van de „Ro bert" halve kracht bij dichte mist te groot. Bovendien had op hei horen van mistseinen de machine moeten worden ge stopt en in dit geval zelfs de vaart er uit moeten worden gehaald. Dat is alleen op de „Barendsz" gebeurd. De voorsteven van de „Robert" boorde zich een meter diep in de achtersteven van de „Barendsz" waardoor dat schip met een volgelopen machinekamer in nood kwam te verkeren. GEBOREN: E. C. Duin—Welp, d., Van Diepenstraat 6, Velsen-N.; A. Busscher— Wallast, d., IJsselstraat 35, IJmuiden; J. M. BraamOlgers, Wijk a. Zeeërweg 50. IJmui- den-O.; J. RijkeboerWilmink, d., Hagelin- gerweg 202. Santpoort; G. W. Jansen—Wuis, d.. Marconistraat 64, IJmuiden; H. Bakker- van Schagen, d., Ogelwichtstraat 12, Velsen- Noord. ONDERTROUWD: J. W. Bastiaan, Kerk- weg 42, Santpoort en H. C. Schram, Hoofd straat 21, Santpoort; J. Mol, Alkmaarseweg 96. Beverwijk en W. C. Jansen, Eendracht- straat 18, Velsen-N.; K. Douma, Breesaap- straat 60, IJmuiden en M. Boorsma. Meer- vlietstraat 20, Velsen: T. A. Beekhuis. War- menshovenstraat 70, IJmuiden en C. Groene- veld, IJmuiderstraatweg 93, IJmuiden-O.; C. Meijsen, Markt 9090a, Rozendaal en Nispen en M. Jongsma, Lijsterlaan 5, IJmuiden-O.; F. W. J. Rootring. IJsselstraat 49, IJmuiden en H. van der Sluis, IJsselstraat 49, IJmui den; D. Aaij, Westerstraat 37, Oudorp en J. C. Wolterman, Velserduinweg 300, IJmuiden- Oost. GEHUWD: A. J. Verdouw en A. A. J. H. Roseboom, Insulindeweg 32, A'dam; J. H. Hes sels en H. Wigchert, Vechtstr. 22 III. Amster dam; W. M. Brakenhoff en C. M. Meijer, Lange Nieuwstraat 270, IJmuiden; A. M. Rijs en A. van Ginkel, Spaarne 112, Haar lem; N. F. Diroë en M. van Pel, Lange Nieuwstraat 308, IJmuiden; E. H. Schol en J. M. Boender, van Galenstraat 28, IJmuiden- Oost; C. G. N. Hölscher en I. G. Hageman, Rijnsburgerweg 108, Leiden. ADVERTENTIE Gediplomeerde Instructeurs ZEEWEG 275 TEL 4333 KENNEMERLAAN 136 - TEL. 5000 IJMUIDEN KERKERINKLAAN 7 - SANTPOORT TEL. 7086 NU OOK LUXE VERHUUR Door de gierende storm gingen ze naar Pilon's huis. De sneeuw stoof hun in het gezicht en ze konden er bijna niet tegenop komen. Brrr.... wat 'n weer was het! Wat zullen die arme jongens het hard te verduren hebben als ze in het bos zijn'.", zuchtte Pilon ongerust. „Ik hoop, dat we ze gauw zullen vinden!" Toen hij en de bakker thuis waren, ging Pilon gauw de lantaarn, opzoeken; die vulde hij met olie. En hij stak ook een doosje lucifers bij zich. Het was nog niet helemaal donker, maar straks zouden ze 'm nodig hebben. „Nou, laten we maar gauw op weg gaan", zéi Pilon. „Ja", zei de bakker. „Hoe eer we gaan zoeken, des te eerder hebben we kans, hen te vinden". Ze deden hun dassen stevig om de hals en toen gingen ze. De storm loeide nog even hard en ze hadden moeite om vooruit te komen. Pilon zocht de kant, die naar Speelgoedstad leidde, want daar moesten de jongens toch ergens vandaan komen. „We moeten allebei goed uitkijken!", zei hij. ADVERTENTIE in de nieuwe OPELS 1954 op speciale lesmotor Vanouds de le gediplomeerde K.N.A.C.-rijschool in de Gem. Velsen, Hagelingerweg 134 Telefoon K.2560 - 8930 Santpoort Dennenstraat 12 Tel. 6200 - IJmuiden-O. Op Hemelvaartsdag (27 Mei) zal de demi-finale om het clubkampioenschap van Nederland beginnen. Het DCIJ-tien- tal zal de eerste wedstrijd uit moeten spelen tegen de Noord-Brabantse club „Excelsior" te 's Hertogenbosch. De tweede ontmoeting is direct daarop vastgesteld tegen „Ons Genoegen" uit Utrecht, welke club naar IJmuiden komt. In totaal nemen twaalf clubs aan de finale deel. Door het overstelpend damprogram- ma en het al gevorderd damseizoen heeft de wedstrijdleiding bepaald dat de twaalf clubs in vier groepen van drie clubs wor den ingedeeld. Voor deze zeer belangrijke ontmoeting zijn door de technische com missie de volgende spelers opgesteld; Bord 1: Piet Roozenburg; 2. A. Ligthart; 3. B. Dukel; 4. H. Laros; 5. C. Suyk; 6. Tommy Postma; 7. Yme de Jong; 8. G. Postma; 9. P. v. cL Berg; 10. H. Swier. Als eerste reserve is opgesteld Heime Langbroek, tweede L. Vooys en als derde Eeukema. Na de herkamp tussen Bungen, Lang broek, v. d. Vossen en Leeuwerik eindig den Langbroek en Leeuwerig wederom met gelijk aantal punten. In een nieuwe her kamp tussen deze beide spelers won H. Langbroek (Damclub „IJmuiden") de twee eerste partijen en legde hiermede beslag op de titel van Jeugdkampioen 1954 van Noordholland. Langbroek zal nu uit komen in de finale om het Jeugdkampioen schap 1954 van Nederland. „Over kool en ooievaar" In de AVRO-rubriek „Voor u mevrouw" spreekt mevrouw A. Sürink-Groen te Drie huis Maandag 17 Mei tussen 15.15 en 16.15 uur over „Kool en ooievaar". Benoeming van concierge Sedert 1 Januari 1947 is aan de gemeen telijke handelsavondschool, aanvankelijk in tijdelijke, later in vaste dienst, als concierge verbonden de heer A. G. Lablans. De heer Lablans verricht, naast de genoemde func tie, concierge-werkzaamheden aan de avondschool voor uitgebreid lager onder wijs en aan de avondschool voor de mid denstand. B. en W. stellen de raad mits dien voor A. G. Lablans gerekend met in gang van 1 Januari 1954, te benoemen tot concierge in vaste dienst, aan de avond school voor uitgebreid lager onderwijs en aan de avondschool voor de middenstand. Vrijdag 14 Mei kwamen de haven van fJmuiden binnen: Wilhelm Durenkamp van Curacao. Vingarun van Rotterdam. Ardetta van Rotterdam. Arcturus van Rotterdam. Aire van Goole. Arundel Hill van Duinker ken. Pollux van Tygnemouth. Daniël van Wortingtong. Celebes van Gdynia. Maron van Swansea. Vertrokken zijn: Delfzijl naar Brussel. Texelstroom naar Liverpool. Atlas naar Rot terdam. Gert Starke naar Ahus, Grampian Coast naar M' bro. Helena naar Gdynia. Tuntanesco naar Rotterdam. Anna S naar Malmö. Oranje naar Indonesië. Zaan naar Mantyluoto. Asturias naar Bremen. American Jurist naar Rotterdam. Majorie naar Malmö. Maas naar Christobal. Start naar M' bro. Phidias naar Gothenburg. Ardetta naar Man chester. Schippersgracht naar Rotterdam. Batilea naar Brazilië. ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4886 Aanvoer op Urk. Donderdag werd door 110 vaartuigen op Urk aangevoerd: 9893 pond kuilpaling 65-75 cent, 1637 pond lijnaal 70-85 cent, 265 pond fuikaal 74 ct. per pond en 748 bak nest f 2,60-f 3,05 per bak van 37kg. Prijzen van Vrijdag. Heilbot 2,50, gr. tong 1,52-1,39, gr.m. tong 1,16-1,06, kl.m. tong 1,16-1.06. kl. tong I 1.24-1,14, kl. tong II 0,87-0,74, tarbot I 1,42-1,22 per 1 kg. Kl. griet 22, tongschar 54, kl.m. schol 37, kl. schol I 26-17, kl. schol II 17-8, schar 15-8, bot 8, v. haring 10, makreel 17-13, gr.m. schelvis 26, kl.m. schelvis 30, kl. schelvis I 31-27, kl. schelvis II 17-12, wij ting 16-8, gr. gul 24-21, midd. gul 17, kl. gul 12-8, poontjes 11-8, kl. rode poon II 13-8,50 per 50 kg. Gr. kabeljauw 96-62, gr. koolvis zw. 48-42. gr. leng 46 p. 125 kg. Aanvoer van Vrijdag. 345 kisten tong en tarbot, 7 griet, 3 tongschar en schar- tong, 1055 schol, 70 schar, 13 bot, 36 ha ring, 715 makreel, 98 schelvis, 170 wijting, 46 kabeljauw en gul, 4 leng, 14 poon, 14 koolvis, 10 diversen, totaal 2600 kisten. Besommingen van Vrijdag. IJM 183 Vikingbank f 13700, IJM5 f 2480, R02 f 2680, WR67 f 470, Op 19 en 21 Mei zal het DCIJ-bestuur de finale houden van het jaarlijks scho- lentournooL De wedstrijd wordt gespeeld in de Julianaschool. De Nijverheidsschool zal de fraaie wisselzuil moeten verdedigen. Vier spelers van elke school komen in een kwartet uit. De Moerbergschool, Marnix- school, St. Adelbertschool en H. Hart- school hebben al ingeschreven. UITGEVAREN VISSERIJVAARTUIGEN Maandag 3 Mei: mt. Excelsior II KW 76. Woensdag 5 Mei: ml. Hubertha Gerarda KW 9, Cornelis Marinus KW 48; mk. Wiron I IJM 210. Donderdag 6 Mei: mt. Johannes Polder man IJM 20, Thorina IJM 33; ml. Bertha KW 38, De Vrouw Anna KW 52; mk. Pie- tertje HD 87. Vrijdag 7 Mei: st. Vios I IJM 24; ml. Janny SCH 61. Zaterdag 8 Mei: st. Haarlem IJM 9, Ber gen IJM 16. Maandag 10 Mei: st. Gelria IJM 21, Fla mingo IJM 25; mt. Shamrock IJMÏ29, Dirkje RO 53; ml. Heemstede IJM 53, Arie Nico KW 17, Concordia KW 26. Willy Alida KW 65, Willempje KW 89, Gpbroeders KW 108, Petronella KW 125, Arie KW 155, Java KW 159, De Vier Gezusters KW 162, Gebroeders KW 166, Aleida KW 169; mk. De Twee Ge broeders IJM 3, Poolster IJM 11, Twee Ge broeders IJM 27, Vios IJM 52, Corrie IJM 78, Dageraad IJM 229, Nceltje IJM 240, Magda IJM 272, Nehim I AM 16. Nehim II AM 17, Samenwerking KW 21, Rein KW 30, Tiny KW 34, Prinses Margriet KW 51, Hèrmina IV KW 53, Dine Marie KW 57, Adriana Catharina KW 92, Willem KW 94, Agatha Arie KW 126, Koningin Juliana KW 13, Jana KW 210, Clazina Johanna RO 3. Dinsdag 11 Mei: st. Zeelandia IJM 38, Schoort IJM 39, Abraham VL 77; ml. Hette Margaretha KW 74, Jacoba Gesina SCH 36. Woensdag 12 Mei: st. Sumatra IJM 62; mt. Post Boy IJM 35; ml. Doggersbank KW 75, Jacoba KW 107, Scheveningen SCH 107 naar Scheveningen, Bertina VL 85 naar Vlissingen. Donderdag 13 Mei st. Norma Maria IJM 6, Mary IJM 61; ml. Annie IJM 14, Verwachting IJM 204, Vertrouwen KW 6; mk. Poolster IJM 11, Corrie IJM 78, Dageraad IJM 229, Leendert Jacoba KW 12, Hendrikje BU 33. ADVERTENTIE Het prakt(jkdiploma Boekhouden of Handelscorrespondentie (Ned., Frans, Duits, Engels en Spaans) is onmisbaar voor ieder, die een goede betrekking wenst. Studeer thuis; prettig, gemakkelijk en goedkoop Studeer schriftelijk met Resa- Hilversum! Het Instituut met de meeste geslaagden, dat U blijft leiden tot succes bereikt is. Vraag dus om gaand prospectus! Het verplicht U tot niets en kan voor U de weg naar het succes betekenen door Jean Bommart (vertaald uit het Frans) 31) „En ondertussen smeedt iedereen zijn eigen samenzwering, daarbii vergetend, dat de beer, wiens huid hij aanbiedt, nog in leven is in de schuilkelder van de Kanse larij en hem telefonisch kan laten fusille ren. Een dergelijke karakterloosheid is on gelooflijk! Hoe hoopt Himmler herhaalde besprekingen met Bernadotte geheim te houden, als hij de tussenkomst nodig heeft van Schallenberg, Von Krosigk, zijn mas seur, zijn astroloog, zijn „trouwe Hick- mann" en ongetwijfeld van nog vele an deren? Deze aartsbeul van heel Europa is zo naïef als een koorknaap!" „En Fegelein, die op een oude vriend toerent, waarmede hij al jarenlang op slechte voet staat, die zich bedrinkt als een Kozak en die trots een boodschap Iaat zien, waarvan hij zich inbeeldt, dat die van Eisenhower komt! Net goed genoeg om zich door zijn toekomstige zwager te laten fusilleren als de Gestapo die boodschap vindt". „Natuurlijk zal ik de zondebok zijn. Evenals wanneer de Wehrwolf in Stuttgart ontdekt, dat de echte Hickmann begraven is en niet ik! Of wel, als Hitier de „trouwe Heinrich" op heterdaad betrapt, of als Himmler weet, dat ik hem verraad voor Fegelein, of als FegeleinDat zijn wer kelijk veel kansen om er in te vliegen, zon der nog rekening te houden met de kans gevangen genomen te worden door de Rus sen, die me zullen vrijlaten als zij de tijd hebben gehad mijn geval te onderzoeken. Als ik ook maar een beetje gezond ver stand had, zou ik vanavond uit Berlijn ver dwijnen om de Amerikaanse linies te be reiken. Ik kan er niets aan doen, dat mijn opdracht mislukt isAan de geallieerde zijde was men verlangend 't terugtrek kingsplan van Hitier te kennen. Maar dat heeft hij niet!" „Ja, als ik ook maar een beetje gezond verstand had, zou ik vanavond nog uit dit wespennest weggaan. Maar.... Als ik een beetje gezond verstand had. zou ik in Stuttgart zijn, met mijn pantoffels aan en zou ik helemaal niet Georges Sauvin, alias de Chinese Vis heten. Laten we dus het einde maar afwachten met dat stel gang sters, die nu even nerveus ziin als koor knapen, die betrapt worden terwijl zij be zig zijn de ampullen te ledigen. De tijd zal ons leren.En om eerlijk te zijn: wat men hier leert, is werkelijk heel bijzon der!" De internist Langen kwam niet dineren, hij was in de schuilkelder van de Kanse larij gebleven. Gurt was brommerig en vol zorgen. Een grote, magere vent vóór Sauvin had hardop geantwoord: „Welke aanval? Die van de Russen? Die gaat goed, dank u. Zij zijn drie kilometer opgerukt ten Noorden van het Silezische station!" Waar of niet waar? Niemand wist het. Men had zelfs de indruk, dat niemand het wilde weten. De SS-ers geloofden niet meer aan de overwinning, maar weigerden tegelijkertijd aan de nederlaag te denken. Zij hadden er genoeg van te vechten, maar gingen door uit gewoonte, uit verveling. Sauvin ging slecht op zijn gemak slapen. De alcohol, waarmede Fegelein hem had volgestopt, oegon nu te werken. Hij ontwaakte de volgende ochtend pas om elf uur. De internist Langen was nog steeds niet teruggekeerd. Een alarm zonder einde maakte het onmogelijk naar buiten te gaan. Sauvin leende van Gurt een oude in stukken hangende roman, probeerde die te lezen, ondanks het kabaal van 't derde bombardement van die dag. Om zeven uur wekte zijn telefoon hem. Hij nam de hoorn van de haak. „Hallo?" „Hallo, met Hickmann?" „Oude jongen, herken je mijn stem?" De ander tutoyeerde hem. Dat kon dus alleen maar Fegelein zijn. „Ja!" „Goed. Ik wacht in een auto op je op de hoek van de Fikstrasse. Kom vlug. Er is nieuws". „In orde". Sauvin zette zijn helm op wat ver plicht was bij luchtalarm en liep naar de hall, vanwaar hij de straat bereikte. Op de hoek van de tweede zijstraat, de Fikstrasse. wachtte de Benz van Fege lein en nog een andere auto. Sauvin groette: „Heil Hitler!" „Heil.Ga maar naast me zitten", be val Fegelein. „Ik zal je nieuws geven voor Himmler, dat jij hem moet brengen." „Goed. Tot uw orders". Omdat ik hem niet alles door de telefoon kan zeggen", verklaarde Fegelein. „De bom is gebarsten na afloop van de conferentie met de generaals". „Een bom?" „Ach nee, idioot!" antwoordde Fegelein, die buitengewoon nerveus scheen te zijn. „Ik bedoel dat de Führer razend van woede is. De toestand is zeer ernstig. Hij heeft na tuurlijk geen nieuws kunnen krijgen over de beroemde aanval van Steiner. Hij heeft in alle richtingen opgebeld! Himmler heeft gezegd, dat de aanval heeft plaats gevonden. De Luftwaffe antwoordde, dat men geen enkele opdracht had ontvangen! Keitel heeft tenslotte bekend, dat hij niet wist of Steiner wel of niet was opgerukt, maar dat de Russen zich meester hadden gemaakt van het Silezische Station in het Noordoosten, daarbij profiterend van het feit, dat men de daar aanwezige troepen naar het Zuiden had gestuurdToen is Adolf losgebarsten. Een uur lang is hij te keer gegaan! Hij heeft tegen Keitel, Jodl, Christian, tegen iedereen gezegd, dat er alleen maar een steHetje leugenaars, lafaards, bedriegers en sufferds om hem heen was!" „Oh!" mompelde Sauvin. „Precies! En dat er in de schuilkelder maar twee eerlijke en oprechte wezens waren: Eva Braun en Blondi, zijn hond! Hij besloot met te verklaren dat hij tot het einde toe in Berlijn zou blijven. En ddt hij zich van kant zou maken voor hij in han den van de Russen viel!" „Dat is ontzettend", mompelde Sauvin. „Een catastrofe! Men kan zich niets er- gers indenken. Arme Eva. die er op re kende met hem te trouwen! Ik heb Himm ler telefonisch gesmeekt onmiddellijk te komen. Hij heeft geantwoord dat hij niet kon, dat hij me morgen om twaalf uur zou zien in Hohenlychen. Morgen om twaalf uur, terwijl het einde van de wereld met reuzenschreden nader komt! Hij moet ab soluut vanavond naar Berlijn komen en de Führer op andere gedachten brengen! We moeten hem naar Bohemen meenemen, zo nodig tegen zijn wil. Het heil van Duits land vereist dat! Maar hij wil naar nie mand luisteren. Hij heeft tegen Keitel en Jodl gezegd dat zij onmiddellijk naar Berchtesgaden moesten vertrekken. Zij hebben geprotesteerd. Hij heeft geant woord: „Ik heb u geen enkel bevel meer te geven. Keitel. Vraagt u die bevelen maar aan Rijksmaarschalk Goerir.g!" Daarop heeft Keitel nogal gevat trouwens geantwoord: „Maar, Führer, er is geen Duitse soldaat die onder de bevelen van de Rijksmaarschalk zou willen vechten!" Toen heeft Hitier gebruld: „Vechten? Er is geen sprake meer van vechten, alles is naar de haaien! En wat onderhandelen aangaat, Goering zal dat beter kunnen dan ik!" Fegelein zweeg een ogenblik om adem te happenMen hoorde in de verte de explosie van een aantal bommen. Hü ver volgde: „Herhaal die zin aan Himmler, dat zal hem doen komen. Hij zal begrijpen, dat dat veel ernstiger is dan al het andere! Koller was er bij. Die zal naar Berchtesgaden snellen om het aan Goering te melden, die zich daarop zal beroepen om officieel met de Westelijken te gaan onderhandelen. Hij is een eerzuchtig iemand en een verrader. Hij zal deze gelegenheid niet laten voorbij gaan! Hij zal denken, dat de opvolging voor hem openstaat! Zeg dat tegen Himmler! We moeten de Führer met ons meenemen koste wat het kost doet er niet toe waarheen, naar de Obersalzberg of naar Bohemen, maar mèt ons!" „Juist! Waar kan ik Himmler vinden?" (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 6