BIOLINE Veren igingsva ria Agendo voor Velsen Kleinkunst-artisten vertellen over hun belevenissen Concert Hoogoven-Kunstkring O.B.K. met een klucht van Arnold en Bach uit de IJmond 7 Bladerend in de knipselboeken Subsidie aan kleuter onderwijs Alweer brand in Terrasbos Bridgeclub De Kennemers beëindigde competitie Schaakclub „Santpoort" Een vreemd meisje Nieuwe korfbalclub in IJmuiden Hoogoven-drumband concourswinnaar £EG>AiYi<er Kinderopcrettckoor opgeheven MAANDAG 17 MEI 1954 Voor de voetlichten in Nibbixwoud, Meppel en Spaarndam, op de inderhaast ge timmerde podia van het Wapen van West Friesland, de Gulden Os en de Witte Zwaan heeft Hansy Pallieter de laatste jaren haar „Witte Kraaien" aangevoerd. Aangevoerd met de charme en de mensenkennis, die de kleinkunst vraagt, wil zij een boterham opleveren voor degenen, die haar dienen. Hansy Pallieter is thuis mevrouw Hans Krab en thuis is Santpoort, waar aan de Hoofdstraat de achterkamer een piano en de salon een aquarium bevat. Als er gerepeteerd moet worden en dat gebeurt vaak bij Hansy en haar man, de pianist-accordeonist-humorist-goochelaar-dieren- temmér, dan is die piano het middelpunt, maar op de zeldzame dagen, dat het huis er alleen maar staat om in te wonen, gaat het aquarium meetellen, meer speciaal voor de mannelijke helft van dit artistene chtpaar, dat zijn hart nu eenmaal aan de tropische visjes verloren heeft en ondanks zijn zwerversleven in een broeikasje in de tuin een bewonderenswaardige stoet glazen bakken heeft vergaard, waar de maanvissen bruiloft vieren en roodvinzalmpjes schichtig door het groen paraderen. ADVERTENTIE (BI O LA IN) het nieuwe vermageringsmiddel Verkrijgbaar bij Uw drogist. Prijs per verpakking1-25 een opzienbarend nummer. Enig in Neder land. Het leven de kleinkunstartist loop over van kleine herinneringen en dit echtpaar maakt daarop geen uitzondering. Ze zijn wel eens te laat gekomen op een voor stelling, omdat de huurwagen van die avond gebruikt moest worden om een uit Rusland teruggekeerde krijgsgevangene Hansy en Han: twee mensen, wier hart vergroeid is met de planken. Nimmer de grote planken van de schouwburgen, maar wel de knusse toneeltjes in de kop van Noordholland of de Friese stadjes, waar net publiek zo gul reageert en zo feilloos afkraakt. Eigenlijk zijn deze beide levens in den beginne helemaal niet deze richtng uit gegaan, toen ze elkaar nog niet kenden. Hansy was een studente op de balletschool en Han deed ook zo af en toe wel eens wat aan het plankenwerk. Nu zijn ze van de 365 dagen in het jaar er samen zeker 200 van op stap, met de Witte Kraaien en de hemelsblauwe Volkswagen, die het gezelschap avond aan avond door het land sleurt. Daar tussen in ligt een heel verhaal. Een verhaal van het circus Van Bever en van een fiets-balance-act, van de be zetting in Frankrijk en de Gestapo, van een duivénnummer, dat de Duitsers in de grond boorden en een macht herinneringen meer'. Pallieten een caravan Ze vertellen er graag samen over bla derend in de knipselboeken uit de oertijd, toen er nog een ensemble voor de radio optrad, dat „De Krabathino's" heette en het plaatje erbij toot Han in iets mager der uitvoering dan thans achter de piano. Hij vond Hansy op een revue, waar zij dans pleegde (bij dat kleine steekje op heur capaciteiten, die toch heus niet zo gering waren in het klassieke ballet en waaraan Ze tenslotte bij Scapino een heel stel goede vrinden heeft overgehouden, lacht Hansy maar eens ze is tenslotte wel wat gewend van een mede-artist) en ze trouwden. Achter hun autootje hing in die dagen een kampeerwagen, die door de vorige eigenaar „Pallieter" was gedoopt. Die trouwe Pallieter heeft Hansy aan haar toneelnaam geholpen de Witte Kraaien kwamen er na de oorlog pas achteraan. Met van Bever naar Frankrijk Het is in die dagen tegen het uitbreken van de tweede wereldoorlog een ener verend bestaan geweest, waarmede niet gezegd wil zijn, dat ze 't nu kalm aan kun nen doen. Bij circus Van Bever hebben deze twee een langdurig en succesvol fietsnummer „gemaakt". Het circus heeft Han's eeuwige liefde daarvan overgehou den en Hansy mag de reuk van de paarden ook wel, al moet ze'bekennen, dat ze een tikkeltje „vies" uitgevallen is zoals de rest van de Witte Kraaien tot overstelpende hiliariteit telkens weer moeten merken als er gespeeld wordt in achterafgelegen plaatsjes, waar een kastelein het met. de hygiëne niet zo nauw neemt. Dan hoeft er geen koffie voor mevrouw te komen Op de tiende Mei 1940 stond circus Van Bever in Blerik. De wereld raakte steeds verder in brand, de ernst verdrong het goedmoedige plezier in de kleine tent en men besloot naar België uit te wijken, later naar Frankrijk. In Rijssel is het echtpaar blijven hangen, tot de Gestapo wat al te veel aandacht be steedde aan de handel en wandel van me neer Han Krab, wie het tenslotte in 1944 te warm onder de voeten werd .Naar Amsterdam en later naar Santpoort. In Santpoort dreef vader namelijk een gerenommeerde pantoffelfabriek en waar zou de zoon beter kunnen duiken dan in dat bedrijfje? De bevrijding vond hem dan ook als pantoffelheld terug vol maakt buiten de schuld van zijn vrouw overigens. Pas in 1940 kreeg hij de kans zijn ovde liefde, de kleinkunst weer op te zoeken en in dat jaar kronen de Witte Kraaien, die nu over het he'e land bekend en gezocht zijn, uit het ei. Binnenkort beleven ze hun duizendste uitvoering, wellicht ergens in de binnenlanden van Noordscharwou of Emmererfscheiderveen. Dat Noorden van het land trekt ze. Daar begon trouirens ook hun succes: recommandatie is een belang rijk ding in dit vak en als de kastelein van De Gulden Os zijn collega van De Witte Zwaan vertelt, dat het een goeie avond was, zegt dat meer dan een aanplakbiljet. Aardige plaat Hansy zelf zingt nog niet eens zo lang bij dit ensemble en in feite is het louter toeval geweest, dat zij haar kleine liedjes brengt zoals ze dat doet: zonder veel kun sten. maar recht uit het hart, daarbij het publiek stevig in het oog houdend, want de ene zaal is de ander nog steeds niet. Het moet gebeurd zijn tijdens een repetitie voor een avond, die de Buizengieterij be steld had. In een pauzetje neuriede Hansy zowat voor zich heen en toevallig stond de miscrofoon nog aan. Een verraste luisteraar kwam uit een kleedkamer opduiken met de vraag, waar MAANDAG 17 MEI IJMUIDEN Thalia. 20 uur: „Meisjesslaapzaal". Rex. 20 uur: „De dief van Damascus". Nutsbibliotheek. Heidestpaat, geopend van 1921.30 uur. K.Z.O.S., 20 uur: Patronaat&gebouw, toneeluitvoering. VELSEN Raadhuis, 10—12 uur: spreekuur burge meester van Velsen; 1517 uur: spreek uur wethouder van onderwijs. DINSDAG 18 MEI IJMUIDEN „Zang en Vriendschap", 20 uur: Rex, operaconcert. van de grens te halen. Er kwam een andere automobiel, maar op de Afsluitdijk schoot ze die aardige gramofoonplaat vandaan ,je provisorisch aangehaakte aanhanger los. requisieten hadden. Dat was het begin van Hansy's zangcarrière ze nam les en schaaft nog steeds aan haar aardige mezzo-sopraan; de Markententsters van de KRO hebben al eens een lonkje in haar richting gewaagd en ook elder heeft dit niet forse, maar wel plezierige stemmetje de aandacht getrok ken. De duiven van Han Han moet nog eens vertellen, dat zijn duivennummer terug komt. Voor de oor log had hij namelijk een koppel gedres seerde duiven, die de meest wonderlijke zaken uithaalden, maar de Duitser-s hadden het niet erg op deze vredessymbolen en toen het ophokbod kwam, was het uit met het nummer. Nu wordt er echter achter in de tuin met ijver gemetseld aan een ruim hok .voor opvolgers. Er zal weer een eindeloze hoeveelheid geduld nodig zijn om hen op een zespuntige ster te laten rond draaien, maar Han heeft de liefde en het geduld er voor daar hebben zijn vissen hun goede leventje tenslotte óók aan te danken zodat hij alle hoop heeft op waardoor alle requisieten over de dijk werden uitgestrooid en de avond ergens in de Veenkoloniën niet precies op tijd begon. Het Oranjecomité ter plaatse heeft het nogal sportief oogenomen. Ach, zo zijn er duizendenéén kleinigheden voorgevallen naargeestige en plezierige dingen, ook tijdens de voorstelling, zoals dat geval met André Meurs, die in een schetsje een kopje moest leeglikken, dat de mede-artis- ten echter voordien met een sterke zout- oplossing hadden gevuld. André en dat wordt hem nog steeds- met ere nagegeven heeft geen spier vertrokken en met aan dacht het kopje leeggevingerd. De kleine blauwe volkswagen rolt van avond en morgenavond door het land. Heen naar Tilburg of Rodeschool, terug naar Santpoort. Het afsprakenboekje staat vol. De voetlichten wachten. Hansy Pal lieter en haar Witte Kraaien vliegen over Nederland met de hoop in het hart, dat ze nog wel eens een tournée over de grens zullen maken ook. J. F. Allen, die het concert vam de Hoogoven- KimstkrLn.g, gisteren i>n het Nederlands Hervormd Wijkhuis gegeven, hebben bij gewoond zullen vrn oordeel zijn geweest, da-t dit voor het vrii ionige orkest een ge slaagde uitvoering wr.s. Het welgekozen programma, met n-iet minder da.n twee vol ledige, klassieke concerten, werd door de dirigent Francois Eisen ingeleid met de ouverture „Iph-igénie in a-ulis" van Gluok, een dankbaar openingsstuk voor deze ver eniging met haar flink aantal strijkinstru menten. De intTcductie van het werk liet Eisen door de violen breed inzetten, waar bij de houtblazers voor een klankrijke ach tergrond zorgden. Het was een veelbelo vend begin van een uitvoering, die meer muzikaals in petto had. Want ook in het begeleiden van de drie solisten bleek de dirigent zijn orkestleden goed geschoold te hebben. De opstelling van het orkest, dat een flinke bezetting heeft, kwam op het be trekkelijk kleine podui-m wat in de ver drukking, maar dit heeft aan dc toewijding en de geestdrift, waarmede deze dilettant- musici hun partijen vertolkten geen af breuk gedaan. Integendeel. De demies Lies Dekker en Riek Mantje- Coppée vertolkten niets minder dan Bach's lastige Concert voor twee solo-violen, waarin beide instrumenten wedijveren met een strijkorkest, dat echter een begeleiden de functie heeft. Het is geen geringe ver dienste voor alle uitvoerenden, dat zij de ingewikkelde vorm der driestemmige fuga met al haar doorwerkingen verantwoord hebben weergegeven, ai vergde de uitvoe ring de concentratie van allen op de tech nische détails. De solisten hadden haar rhythmisch veeleisende partijen uitnemend bestudeerd en lieten in het bijzonder in Ingevolge de verordening, regelende de subsidiëring van de bijzondere kleuter scholen, stelt de raad het gemeentelijk sub sidie aan de in deze gemeente gevestigde bijzondere kleuterscholen vast. De wijze van subsidiëring ten behoeve van in de gemeente gevestigde bijzondere kleuterscholen, wordt in elk geval afzonder lijk geregeld. Ten aanzien van de in de ge meente Bloemendaal gevestigde R.K. kleu terschool besloot de raad het subsidie over het jaar 1953 vast te stellen op 60,per jaar voor elke leerling uit Velsen, die deze kleuterschool bezoekt. In verband met het vorenstaande stellen B. en W. de raad voor, het voorlopige ge meentelijke subsidie over het jaar 1954 aan de in deze gemeente gevestigde bijzondere kleuterscholen en aan de te Bloemendaal gevestigde R.K. kleuterschool vast te stellen en daartoe te nemen het besluit, dat in ontwerp bij de stukken is gevoegd. het Largo genieten van nobel en verkwik kend spel. Viel de violisten een welgemeend ap plaus van de stampvolle zaal ten deel, de erepalm van het succes gin.g niettemin naar de pianiste Helène Hubbeling, drie met de interpretatie van Mendelssohn's eerste Pianoconcert weer eens onweerlegbaar be wees, dat haar spel alle kenmerken heeft van een artiste pur sang. Hoewel het con cert vrij zelden gespeeld wordt, is het niet temin rijk aan fragmenten van grote schoonheid cn bovendien pianistisch dank baar geschreven. Reeds de markante inzet van het Allegro con fuoco toonde, dat de soliste de technische moeilijkheden volko men beheerste. In het And-ante een waar „Lied ohne Worte" legde mejuf frouw Hubbeüng terecht het accent op het poëtische, maar droeg het toch ook weer niet tè romantische voor. In de levendige finale bewees zij haar vaardigheid op het instrument door trefzekerheid, klanknuan ce en brio, die bewondering afdwongen. Het orkest was met zijn begeleiding ac curaat, waarbij wij niet mogen nalaten het fraaie spel der cellisten afzonderlijk te noemen. Men sloot met de uitvoering van de vijfde symphonie van Schubert, een werk dat naar vorm «och inhoud bijzon dere problemon stelt, maar niettemin van de uitvoerenden een behoorlijke orkestrou tine vergt. De H.O.K. heeft zich aan de vertolking er van ten volle gegeven. A. J. VAN DER WEIJDEN De grote aantrekkingskracht, welke het Terrasbos op de Santpoortse jeugd uitoe fent, culimineerde Zaterdagmiddag weer, toen de brandweer tweemaal moest uit rukken om door de jeugd gestookte vuur tjes te blussen. Ondanks de extra surveil lance van de zijde van politie en boswach ter Arisz zien de knapen toch kans in een onbewaakt ogenblik met lucifers of brand glas een begin van brand te maken, wat dan spoedig zulken afmetingen aanneemt, dat zij het niet meer de baas kunnen, waar na de brandweer het moet komen blussen. Onder het waakzaam oog van comman dant Maarschalk demonstreerde een van zijn mannen met een op de jongens gevon den brandglas hoe snel de droge bladeren en takjes beginnen te smeulen. Een beetje wind doet dan de rest en weer is Santpoort voor jaren een stukje natuurschoon armer. Daarom nogmaals hier een beroep op ouders en alle anderen, welke de jeugd van deze baldadigheid kunnen weerhouden. Waarschuw de jor.gers voor dit gevaarlijke spel. Tot nu toe heeft de brandweer door spoedig ingrijpen steeds erger kunnen voorkomen, maar het kan een keer zover komen, dat eer^ klein brandje grote afme tingen aanneemt en grote schade veroor zaakt. De wintercompetitie voor paren, uitge schreven door de bridge-club de Kenne mers te Santpoort is beëindigd met een overwinning voor het paar Kruisman- Hunter in de A-afdeling, welke combina tie voor de tweede achtereenvolgende maal dit mooie resultaat wist te bereiken. In de B-groep legden Kuys en Porck beslag op de eerste plaats. De volledige stand is: Groep A: 1. Hunter-Kruisman 530: 2. Wevers-Seegers 514; 3. fam. Kroone 497; 4. Muldcr-v. Munster 490; 5. fam. Rietdijk 483; 6. fam. Soomers 475; 7. fam. Spruyt 469; 8. fam. Breedijk 461. Groep B: 1. Kuysy-Porck 536; 2. Schild- wacht-Arvdela 531: 3. fam. Ophoff 505; 4. Andela-Steinbcrg 504; 5. Kost-Bodewes 501; 6. dames Mulder-van Amerongen 455; 7. dames Schildwacht-Holleman 454. In de onderlinge competitie van de schaak club „Santpoort" is door de wedstrijden van de laatste weken aardig tekening ge komen en zelfs is in de tweede groep de beslissing al gevallen wat de eerste plaats betreft. In de eerste groen strijden de he ren Blansiaar en W. Schuurman er nog om. Brugman speelde tegen Pels remise, evenals M. de Groot tegen Blansiaar. De istrijd tussen W. Schuurman e: Brugman eindigde in een overwinning voor de laat ste. In de tweede groep is de heer Hos on bedreigd als eerste geëindigd, voorwaar eon zeer mooie prestatie. Om de tweede plaats moeten de heren G. Schuurman, ILabouchère en Sterk elkaar nog bestrijden op de vier en zestig velden. De uitslagen van de laatste wedstrijden in deze groep izijn: Oosterling-G. Schuurman La- jbouchère-Sterk 1-0; G. Schuurman-v. d. Bronk 1-0. In de derde groep heeft de heer Haan appel de beste kans op de bovenste plaats door zijn overwinning op Vermeer. Verder ispeelde Vosman winnend tegen Schweit zer. terwijl deze weer won van Busselman. In groep vier is de heer Winters koplo per. terwijl de heer Leysma de beste kans heeft voor de tweede n'^ats. De wedstrijd 'tussen Houterman en Winters eindigde in leen overwinning voor de laatste. In groep viif versloeg Nedprhof Vulling <en Enklaar Roos. De heer Enklaar heeft jhiermede de eerste plaats veroverd, terwijl ide heer Vulling ondanks zijn verloren Ilaatste partij toch de tweede plaats bezet. Dit is de titel van het Franse blijspel, idat de tonoe'verenigmg ..Jan van Domme- llen" op 22 25 en 29 Mei a.s. in de zaal van café „Zomerlust" voor het voetlicht zal brengen. De onvoering geschiedt in het kader van het NATU toneelconcours. Een vroegere buschauffeur, thans exploitant van een speeltuin in de badplaats Brighton (Sussex), heeft op originele wijze zijn vroegere beroep met het tegen woordige gecombineerd. In de afgelopen winter, toen hij niet veel om handen had, vervaardigde hij een „dwergbus'', die hij een „route" laat rijden door de speeltuin. Zijn busje rijdt 48 km. per uur en verbruikt 4 liter benzine op 160 km. De toneelvereniging „Oefening Baart Kunst" te Beverwijk schept er kennelijk een behagen in haar donateurs minstens een keer per seizoen een avond van ouder wetse vrolijkheid te verschaffen. Waar schijnlijk met de beste herinneringen aan het daverende lachsucces bij de voorstelling van de vermaarde klucht „De Spaanse Vlieg" door Franz Arnold en Ernst Bach heeft zij dan ook Vrijdagavond in het Ken- nemer Theater haar winterseizoen besloten met een niet minder nonsensikaal stuk van hetzelfde schrijversduo, namelijk „De rare familie". Het middelpunt van deze onwaarschijn lijke historie is professor Walter Weber, die in zijn studententijd zoveel onbaatzuchtige hartelijkheid van zijn oude hospita onder vond, dat hij deze vijfenzestigjarige dame op haar sterfbed trouwde, ten einde uit dankbaarheid voor alle ervaren weldaden haar vaderloze zoon in zijn verdere leven r.og een goede naam te kunnen meegeven. Inmiddels is Walter weer hertrouwd en hij zcu het huwelijk uit goedhartigheid in zijn verleden bijna vergeten zijn, ware hem niet op een noodlottige dag het bezoek van deze onbekende zoon aangekondigd. Met behulp Te IJmuiden is opgericht de Christelijke Korfbalclub „S.S.S.". (Sport Staalt Spie ren". Het initiatief tot de oprichting is uitge gaan van de heer Koedoot te Beverwijk, die tevens als trainer zal optreden, daar in bijgestaan door de heer v. d. Zee. Het gekozen bestuur rekept op een krachtige groei van de jonge, nu 30 leden tellende vereniging en daartoe worden al len, die voor de mooie en gezonde korf balsport iets voelen opgeroepen zich aan te melden bij mejuffrouw Kalkman, Pla- tanenstraat 51, IJmuiden-Oost. Reeds zijn de nodige stappen gedaan om een eigen speelveld të verkrijgen, tot nog toe wordt getraind op de speelplaats van de P. Vermeulenschool. De vereniging zal zich aansluiten bij de Christelijke Korfbalbond, teneinde in de nabije toekomst in competitieverband te kunnen gaan spelen. Bridgeclub „De Jump" aan bod De uitslagen vam de wedstrijden van de bridgeclub „De Juimp" luiden: Groep A: 1. PrinsPorck 50 p. 2. Ka- Tijdens de marswedstrijd in Bennebroek heeft de drumband van de Hoogovenhar monie beslag weten te leggen op de eer ste prijs met lof van de jury met in totaal 200 punten. Er waren voor deze eerste prijs 138 punten nodig en de IJmuidense band werd verreweg de beste der acht deelnemende korpsen, terwijl het ensemble eveneens de titel „beste korps van de dag" verwierf. Propaganda-avond R.K. Gezinszorg R.K. Gezinszorg en het Wit-Gele Kruis te Heemskerk hebben in het Marquette- theater een propaganda-avond gehouden, teneinde te trachten voor de functie van gezinsverzorgster enige gegadigden te vin den. De belangstelling voor deze avond was zeer gering, maar men hoopt toch dat deze bijeenkomst aan het doel zal hebben be antwoord. Onder leiding van de heer A. van Lies hout werden verschillende aspecten van van een vriend draait hij een prachtig ver haal in elkaar om tegenover zijn vrouw hun tijdelijke afwezigheid te verontschul digen, want zij besluiten „het kind" onmid dellijk op te zoeken rn hem deze voorge nomen visite te ontraden. Maar het is een klucht, zodat de flink uit de kluiten ge wassen zoon toch onverwacht het huis komt binnenvallen, bijna gelijktijdig met Waiters schoonouders, die met deze Frits Pappen heimer reeds minder prettige ervaringen hebben opgedaan. Tot overmaat van ramp wordt Walter al spoedig door zijn vrouw als leugenaar ontmaskerd, zonder dat het hem evenwel zelf bekend is dat zij van de ware toedracht op de hoogte is. En daar mee is dan door de auteurs het startsein gelost voor een onafgebroken reeks van wanhopige situaties en dolle verwikkelin gen, die het publiek bijna drie uur lang de lachtranen in de ogen brachten. Dikwijls was het plezier zo uitbundig, dat de spelers even een rustpauze in de tekst moesten nemen om zich verstaanbaar te kunnen maken. Uiteraard was dit succes een bijzonder gewaardeerde stimulans voor de spelers, zodat zij deze klucht onder regie van mevrouw Ruth Snel het volle pond konden geven. Gerrit Meurs vooral vond in de rol van Frits Pappenheimer een kolfje naar zijn hand. zodat hij deze woelige zoon met brede humor tot gangmaker van vele vro lijke tafrelen maakte. Ook Wim van Zut- pben had een prettige allure om zich in alle penibele situaties te laten gelden, waarbij hij door Henk Tiemeijer als een ware vriend naar behoren werd geassis teerd. Piet Bakker was als de geagiteerde schoonvader-referendaris een geslaagde kluchtspelfiguur, die daardoor niet weinig toi de algemene hilariteit heeft bijgedragen. Zoals in dergelijke blijspelen meestal het geval is, moesten ook hier de dames zich eigenlijk met ondergeschikte rollen tevre den stellen. Hoewel de dankbaarste scènes dus voor de heren waren gereserveerd, hebben Annie ten Boom. Toos van der Steen en Gré Boer toch belangrijk tot de gezelligheid meegewerkt. Verder was het verheugend te kunnen constateren, dat Joke Kleijn merkbare vorderingen maakt. Zii speelde een pittig dienstmeisje, dat niet langer zonder meer haar tekst lanceert, maar met bijbehorende houding en ge baren. JAN VAN DAM merbeokMairnz 48 p. 3. v. d. Vi*-v. d. d^rnd€ze ^nisaües wordt Steen 46'i p. 4. mevr. Vam Ameromgen— v*!™"'. besproken. Jonker 45'a p. 5. LamamMidckrJkoop 40 p. 6. MaarleveldDe Jomig 39 p. 7. v. d. BergAmsing 35 p. 8. mevr. Kuhlmam Van Amerongen 3112 p. Sehevenimgse drive: N.Z.: 1. Reyendam Sival 56 p. 2. FloorSchadé 53 p. 3. Vam LooSpruit en burg 49 p. 4. BoerBroeren 48 p. 5. echtpaar Rem 44 p. O.W.: 1. mevr. Elzermanv. d. Burg 59 V2 p. 2. dames HamersSchol 55 p. 3. Boend'erv. d. Wint 52 p. 4. mevr. De Haasv. d. Gaag 45 p. 5. DrijverVeltman 38'p. „Opwaarts" met „De kribbebijter"' Do R.K. toneelvereniging „Opwaarts" zal Zaterdag 22 Mei in gebouw Concordia haar seizoen besluiten met de opvoering van het vrolijke toneelspel in drie bedrijven door Blaaser Sr. en Jr. „De Kribbebijter". De heer P. va-n Lieshout uit IJmuiden speelt in dit stuk een gastrol. De regie berust b:i de heer J. W. Schoot. De werkzaamheden aan de nieuwe Rijkszeehaven in Den Helder vorderen zo snel, dat het eerste (Westelijke) gedeelte op 2 Juli a.s. officieel in gebruik zal kunnen worden genomen. De nieuwe haven, waarin aanlegsteigers komen voor onderzee boten, fregatten, torpedobootjagers, kruisers en de Karei Doorman", zal met het vasteland worden verbonden door twee basculebruggen. De aanlegsteigers zijn op de modernste wijze ingericht. De gehele nieuwe haven heeft een oppervlakte van ongeveer 30.000 vierkante meter. Het Westelijke deel van de nieuwe haven, dat dus 2 Juli in gebruik zal worden genomen. Links de nieuwe haven, rechts het oude Nieuwediep. De secretaris Noord-holland vam het Wit- Gele Kruis, burgemeester Sutman Meyer van Heerhugowaard, was mede aanwezig. Supporters klaverjasten Ten bate van het trainingsfonds van de Castricumse sportvereniging CSV had de supportersvereniging voor Zaterdag een klaverjasdrive georganiseerd. Aan deze drive, die in hotel Meijer plaats vond, werd door 88 liefhebbers deelgenomen en zij speelden onder leiding van de heer C. Peters. Deze heer was het ook die met de heer P. v. d. Woude een koppel vormde en er in slaagde de eerste prijs in de wacht te slepen met 5638 punten. Zij eisten met 7 marsen tevens de marsenprijs voor zich op. De verdere uitslagen zijn: 2. Mevrouw De Leeuw- mejuffrouw Van Wijlen 5091; 3. J. van Schaik-C. Veenboer 4948; 4. Familie Mariens 4948 punten; 5. H. de Haan-P. L. Duinker 4945 punten. Het bestuur van het kïnderoperettekoor „Jong Leven" dat onder leiding stond van de heer A. Louwe heeft zich genoodzaakt gezien wegens gebrek aan leden dit koor op te heffen KAJ-leden op excursie naar Beijnes De Heemskerkse leden van de K.A.J. hebben Zaterdagmiddag het zomerpro- gramma geopend met een excursie naar de Koninklijke Wagonfabriek J. J. Beynes N. V. te Beverwijk. Voor deze excursie bestond een grote belangstelling. „De Spelende Nachtegalen" geven uitvoering „De Spelende Nachtegalen" geven op Woensdag 19 Mei in het Kennemer-iheater te Beverwijk een opvoering van de operet tes: „Prinses Roselijn" van Ben Bunders en Jan van Rietschoten en van „Jan Lus tig" van J. Groot. Aan deze avond werkt mede de accor deonklas van Timmer's muziekschool. Uitvoering van „Nieuw Leven" De gehee'ont houders-toneelvereniging „Nieuw Leven" te Beverwijk geeft op Dinsdag 18 Mei in het Kennemer-theater een opvoering van het toneelspel „Jong zün we maar éénmaal". Er liggen zes slechte dagen achter de visserij, zes dagen van niet alleen zeer middelmatige tot dunne vangsten, maar ook een week van lage „warm-weer" prij zen. Zowel aan de Zuidzij als op zee als bij de handel zijn de klappen gevoelig aangekomen en he* overgrote deel der rei zen leverde verlies op dat er dientenge volge weinig animo onder de reders was de schepen naar zee te sturen, is alleszins te verklaren. Er wordt dus menig schip voor de kant gehouden voor een opknap beurt. De Norma zou het weer eens op de heek willen proberen: de makreel was plotseling afgelopen en andere vis is haast niet te bemachtigen, zodat wellicht het heek-experiment redding kan brengen. Of niet. Zette de schol Woensdag nog vrij hoog in, de Donderdagmarkt vertoonde ten op zichte van de platvis al een gevoelige val en ook de tong werd meegesleept in een algemene malaise, waardoor alles behalve de lappen maar even boven de gulden gold en de slips er ver onder terecht kwa men. De vraag is dan ook slecht geweest: het binnenland voelde de gevolgen van de voorjaars-zomer en vermoedelijk van de door de schoonmaak aangevreten porte- monnaies der huisvrouwen terwijl er bovendien bij heel veel dames weinig lust is, in het pas-gekuiste keukentje vis te gaan bakken. Terwijl we dit schrijven, komt de gedachte boven, dat onze visserij in haar huidige constellatie toch wel van vreemde zaken afhankelijk is. Dat ze hun invloed doen gelden kan een ieder be wijzen, die de kleinhandel van nabij kent. België was zeer bedaard, wat in de koers van de kabeljauw duidelijk tot uiting kwam en na Woensdag werd het zelfs pijnlijk slecht de Engelse klanten wil den de magere schollen van IJmuiden ook niet en Noordschol komt er bijna niet, waarnaast er een tongenlimiet van de overzijde kwam. waar de handel maar weinig in zag en Frankrijks contingent loopt nu hard af, zodat het op alle buiten landse fronten de dood in de pot is. Want ook Italië deed pianc aan; de grote hoeveelheden tongen, die in Boulogne, Oostende en Duitsland zijn aangevoerd zullen daar wel niet vreemd aan zijn en ze hebben niet alleen hun druk op de Itali aanse afzet doen gelden, maar evenzeer op die naar Zwitserland. Gelukkig voor de visserij is de langver beide koelte nu ingetreden vele loggers hebben in afwachting van het nieuwe haringseizoen afgesneden, zodat er wel licht wat meer leven in de trawl-brouwerij gaat komen. Want nóg zo'n week is moei lijk te overkomen.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 9