Opbouwplan legt de nadruk op vorming landstrijdkrachten Nieuw voorstel van de Fransen aan Vietminh Weerbericht Maximaal vijf divisies Verkiezingen in Zuid-Korea niet al te democratisch Westers overleg Communisten lokten de onlusten uit Lausman uit Oostenrijk naar Praag ontvoerd? Oost-Europese wapens naar Guatemala Churchill: „Geen besluit zolang Genève duurt Frans kabinet vraagt nog geen EVG-debat Het woord is aan. Uitzonderingstoestand aangekondigd Pakistaanse premier: DEFENSIENOTA VAN MINISTER STAF Oppositiepartijen critiseren Indonesische regering Verklaring in Washington A zie-pact Laniel durft het niet aan Landbouwschap Candidaten gedwongen het strijdperk te verlaten Route 41" zveer mi li ta i r doelwit Nehroe dringt weer aan op erkenning van China Weer rapport 68e JAARGANG No 262 Bureaux: Kennemerlaan 186,Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (niet voor adv. en abonn.), Haarlem: Gr. Houtstr. 93 alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 18 MEI 1954 IJmuider Courant velser Haarlems Dagblad OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 298e JAARGANG No 11U Uitgave Grafische Bedrij ven Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7.—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman MET GROTE BELANGSTELLING heb ben wij gisteren vernomen, dat van 28 Mei tot 1 Juni, op initiatief van Prins Bernhard, te Oosterbeek door een aantal vooraan staande personen uit Westerse landen een conferentie zal worden gehouden over de vraag, hoe in die landen het wederzijds begrip voor eikaars standpunt kan worden bevorderd. Het communiqué bepaalt zich tot deze vage, in wel zeer ruime ter men gestelde omschrijving van het doel der bijeenkomst en voegt daaraan toe dat zij een besloten en niet-officieel karakter zal dragen. De regeringen der verschillende landen zijn er dus niet bij betrokken, zegt het. Neen, maar hier doen „de nuances" zich gelden. Wie het communiqué met aan dacht gelezen heeft, moet het opgevallen zijn. dat tot de deelnemers niet alleen oud- ministers (die overigens nog actieve poli tici van de eerste rang zijn) maar ook. wat sommige landen betreft, actieve ministers behoren. Dit betekent natuurlijk, dat al nemen de Westerse regeringen als zodanig niet deel aan de niet-officiële besprekingen, zij er wel degelijk in gekend zijn dat die gehouden zouden worden en dat zij daar mee accoord gaan. Ook onze regering. Ten aanzien van de omschrijving van het doel der conferentie dient gezegd te worden, dat die juist door haar ruimte vele mogelijkheden in zich bergt en dat te Oos terbeek waarlijk wel met een meer gepre ciseerde agenda gewerkt zal worden. Het is voorshands niet duidelijk of daarover meer zal worden onthuld. Bevordering van wederzijds begrip omtrent eikaars stand punt is ongetwijfeld een streven, dat tot de dringende behoeften van het Westen be hoort. Een week geleden werd op deze plaats naar aanleiding van Genève nog op gemerkt: „Als de democratie niet in staat is, zelfs in zulk een critieke, over de toe komst beslissende ontwikkeling als waarin de wereld nu verkeert, om een aaneenge sloten beleid te voeren en daarbij boven dien door haar nationale geschillen geremd wordt, schiet zij deerlijk tekort Indien dit tekort alleen door een voorsprong in de productie van atoombommen dus door een dreigende superioriteit in bewapening opgevangen wordt is dat een „vergoe ding" zonder ideologische waarde, een ge vaar in zichzelf en tenslotte ook nog maar een tijdelijk voordeel. Geen wonder dat Mölotov, Tsjoe En Lai en hun medewer kers maar met de vaak-vermelde ondoor grondelijke gezichten, de gesloten maskers van de Oosterling, eisen blijven stellen in de blijkbare overtuiging, dat zij geen haast hebben en dat de tijd in hun voordeel werkt." Versterking der Westerse politieke en economische eenheid in een vorm, die de groeikracht der democratie aantoont zou meer indruk naar buiten maken en ook meer zelfvertrouwen scheppen dan in de huidige omstandigheden blijken. Dat pro minente persoonlijkheden uit de betrokken landen zich daarop gezamenlijk beraden, buiten het regeringsbeleid, is verheugend. Ik meen trouwens te weten dat dit ten aanzien van sommigen onder hen, die nu in Oosterbeek zullen samenkomen, niet de eerste maal is. Het contact zal ditmaal op ruimer schaal plaatshebben. Dat Prins Bernhard ten deze als initiatief nemer is opgetreden, betekent niet dat hij een politieke rol gaat spelen: immers zegt het communiqué dat de regeringen der ver schillende landen niet bij de conferentie betrokken zijn en enig besluit zal dan ook niet genomen kunnen worden. Wel zal de gedachtenwisseling van kundige en ervaren mannen hun eigen inzicht in de situatie en haar mogelijkheden kunnen verdiepen. Velen zijn geen politici: dat economen, be drijfsleiders, vakbondsleiders aan zulke besprekingen deelnemen, kan de veelzijdig heid alleen ten goede komen. En het herin nert eraan dat in elk gezond democratisch land. nevens het bewindsapparaat, meer malen kundige mensen met verschillende belangrijke levenstaken zich zonder enige officiële opdracht met elkaar verstaan hebben om de algemene zaak te dienen. Blijkens het communiqué zullen te Ooster beek Amerikanen, Fransen, Italianen. Bel gen, Engelsen, Noren, Grieken, Duitsers en Nederlanders aan de conferentie deel nemen. Dat het hier een Nederlands initiatief geldt verheugt ons. Wij hebben vaak be toogd dat een klein volk zeker een klein volk als het onze zich in officieel opzicht zeer wel kan doen gelden en gehoor vin den. omdat het zijn waarde bewezen heeft. En omdat menselijk inzicht niet aoor uc- volkings totalen en legersterkten, maar door persoonlijkheden bepaald wordt. Het zelfde geldt ten aanzien van een niet-offi- cieel streven dat zich bevordering van on derling begrip, en dus van betere samen werking, ten doel stelt. R. P. KARATSJI (Reuter) De Pakistaanse premier, Mohammed Ali, heeft verklaard dat communisten de aanstichters zijn ge weest van de wanordelijkheden te Dacca, die aan meer dan 200 personen het leven hebben gekost. Openbare bijeenkomsten in Karatsji zijn voor de tijd van een maand verboden, aan gezien communistische activiteit mogelijk tot ordeverstoringen kan leiden. De ongeregeldheden begonnen in een jutefabriek in Dacca als gevolg van plaat selijke wrok tegen aanstelling van niet- Bengaalse vluchtelingen. Mohammed Ali zei, dat „deze verdorven samenzwering ver pletterd moet worden." De minister voor Industrie en Voedselvoorziening, Guyyun Khan, verklaarde, dat communistische agenten uit Calcutta verantwoordelijk zijn voor de ongeregeldheden, die volgens hem het communistische antwoord op het open lijke samengaan van Pakistan met het Westen zijn. In het gebied van de onlusten was het Maapdag rustig. Troepen houden er de wacht. Een avondklok is ingesteld. Op het congres van de Wereldfederatie voor Dierenbescherming, dat in Londen wordt gehouden, is de aftredende voorzitter, dr. mr. W. Hugenholtz uit Leiden, met al gemene stemmen weer tot voorzitter gekozen voor d« komende vier jaren. Tijdens de begrotingsdebatten in November heeft minister Staf in de Tweede Kamer de toezegging gedaan, dat hij in een nota een overzicht zou geven van de ontwikkeling der defensie. Deze nota - een boek van 278 pagina's - is thans verschenen. Eind Juni of begin Juli zal zij in de Tweede Kamer worden behan deld. De minister heeft niet zozeer getracht een chronologisch relaas van de defensie-ontwikkeling te geven, dan wel duidelijk te maken, wat de in 1951 aanvaarde opbouwverplichtingen in organisatorisch opzicht en op het gebied van personeel en materieel betekenen. De minister verklaart in de nota dat op 1 October van dit jaar de eerste fase van het leger-opbouwplan zal ziin voltooid. Dan heeft men de beschikking over een harmo nisch opgebouwd legerkorps van drie in fanteriedivisies, benevens de kern van de „7-December"-divisie, alsmede over een aantal territoriale troepen ter sterkte van ongeveer 75.000 man, luchtdoelartillerie en de 44ste regimentsgevechtsgroep daaronder begrepen. Van de totale sterkte zal een deel paraat, de rest op zeer korte termijn mobi lisabel zijn. De verdere opbouw zal omvatten de vor ming en toevoeging aan het legerkorps in het voorjaar 1956 van een nieuwe mobilisabele divisie met legerkorpstroepen, waarna in het najaar van 1957 ook de vijf de divisie met daarbij behorende onder steuning en verzorging mobilisabel wordt en aan het legerkorps zal worden toege voegd. Totdat deze nieuwe divisie in 1957 het legerkorps zai hebben gecompleteerd, zal nog beschikt worden over de inmiddels weer ■gedeeltelijk od sterkte gebrachte „7 December"-divisie. Maximum van vijf divisies Hierbij wordt opgemerkt, dat tegenover een verzoek van de zijde van de NAVO- opperbevelhebber om de opbouw voort te zetten, tot dat 6 divisies, georganiseerd in 2 legerkorpsen, zouden zijn gevormd, gesteld is dat vijf divisies het maximum vormde van wat gedaan zou kunnen worden. In hetzelfde tijdvak waarin het legercorps zal worden uitgebouwd tot vijf divisies en de vereiste legerkorpstroepen, zullen voor taken in het achterland en voor de be scherming der verbindingslijnen beschik baar komen: 1 regimentsgevechtsgroep, bestaande onder meer uit 1 regiment in fanterie, 1 afdeling artillerie en 1 eskadron lichte tanks; 9 regimenten infanterie; 15 compagnieën commandotroepen voor de beveiliging van vliegvelden, 108 compag nieën Nationale Reserve voor statische be wakingstaken, 24 bewapeningscompag nieën, 2 eskadron pantserwagens, 3 geme chaniseerde afdelingen artillerie, 4 ponton niersbataljons en 3 transportbataljons. Luchtverdediging Bovendien zullen dan de nodige afdelin gen territoriale luchtdoelartillerie aanwe zig zijn. Het uiteindelijke aantal hiervan is nog niet vastgesteld. Er wordt namelijk een studie gemaakt van alle aspecten van de luchtverdediging van het NAVO-gebied in Europa. Deze studie zal 1 Juni zijn vol tooid. Het staat reeds vast, dat als gevolg van deze studie het thans aanwezige aantal parate en mobilisabele luchtafweereenhe den aanmerkelijk zal toenemen. In de personeelsopbouw zal de aandacht in de eerste plaats gevestigd blijven op de zo spoedig mogelijke opvulling van de nog bestaande tekorten, in het bijzonder aan technisch personeel, en aan de algemene verhoging van de vakbekwaamheid van de militaire functionarissen. Verwacht wordt dat in de komende 2/2 jaar alle nog beno digde aantallen beroepspersoneel zullen worden verkregen. De eigenlijke beroepskorpsen zullen ech ter in dezelfde periode nog niet tot een geheel harmonische samenstelling kunnen worden gebracht. De nieuwe opbouw van de beroepskorpsen zal zich onvermijdelijk over vele jaren moeten uitstrekken. Om die reden zullen de jaargangen van de Konink lijke Militaire Academie niet in belangrijke mate worden utigebreid, noch zal er plaats zijn voor andere bijzondere maatregelen als veelvuldige voortijdige bevorderingen of speciale officiersopleidingen. Luchtvloot wordt vernieuwd De verdere uitbouw van de Koninklijke Luchtmacht zal zich voorlopig beperken tot de vorming en de verdere opbouw van nachtjager-squadrons. Door het „Hunter-contract" en toezeg gingen van de Verenigde Staten ten aanzien van levering van „Thunderstreaks" in de plaats van de over enige tijd verouderde „Thunderjets", zal in de periode 1955-1957 de luchtvloot worden vernieuwd en van de modernste vliegtuigen voorzien. Binnen afzienbare tijd zal een beslissing word'en genomen, welk type nachtjager in de NAVO-luchtmachten zal moeten wor den ingevoerd, waarna ook nachtjager- squadrons kunnen worden gevormd. - Niet alleen de vliegtuigen zullen in de komende drie jaren worden vernieuwd, ook het meldings- engevechtsleidingssysteem zal op peil worden gebracht. Voorts zullen Voor het opera-concert dat door ons blad is georganiseerd in samenwer- king met het gemengd koor „Zong en Vriendschap" en solisten van de Nederlandse Opera - welk concert l hedenavond in 't Rex-theater wordt i i gegeven - zijn aan de zaal nog kaar- \ten beschikbaar. Liefhebbers van het hei-canto kunnen voor plaatsbewij- zen daar dus nog terecht. 8 >DOOOCOOOOCOOOOOOOC<XOOOCOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOO Mis! Dit is nu eens geen plaatje van de bollenstreek tussen Leiden en Haarlem, doch een joto uit Holland (in Michigan, V.S.), waar het jaarlijkse tulpenfestival werd gevierd, waarbij de bollenplanters veel bezoek kregen. WASHINGTON (United Press) Agen ten van de Amerikaanse inlichtingendienst geloven dat Bohumil Lausman, de voor malige waarnemend premier van Tsjecho- slowakije, die 'Zaterdag onverwacht in Praag opdook, nadat men sinds een half jaar zijn spoor bijster was, uit zijn woning in de Amerikaanse zóne van Oostenrijk ontvoerd is. De Amerikaanse regeringsinstanties heb ben steeds veel belangstelling aan de dag gelegd voor deze socialistische politicus, sedert zijn opzienbarende vlucht uit zijn vaderland. Lausman heeft enige tijd in Joegoslavië doorgebracht en is daar in con tact geweest met leden van de regering- Tito. alvorens hij verleden jaar naar Oos tenrijk terugkeerde. Lausman liet zich echter niet openlijk in met Tsjechische vluchtelingen- of anti-Cominformorgani- saties. DJAKARTA (United Press) De Indo nesische socialistische en Mohammedaanse oppositie-partijen hebben critiek laten horen op de regering, omdat deze zich naar hun mening laat verleiden tot een buiten lands beleid dat Indonesië zal vervreemden van zijn niet-communistische bondgenoten. Deze critiek kwam tot uitdrukking nadat in verscheidene bladen was gemeld dat Indonesië de mogelijkheid overwoog van een collectief non-aggressiepact tussen In donesië, Birma. India en de Chinese volks republiek. In een commentaar op deze berichten heeft de voorzitter van de Masjumi, Mohammed Natsir, verklaard, dat de be doeling om een niet-aanvalsovereenkomst te sluiten, aantoont, „dat Indonesië het ge vaar van communistisch China begint in te zien." de vliegveldbouw en de aanleg van het brandstof-pijpleidingssysteem worden vol tooid. Ook bij de luchtmacht zal met alle kracht naar zo spoedig mogelijke opvulling van de nog bestaande tekorten aan beroepsper soneel worden gestreefd. Marine Voor de Koninklijke Marine betekent de uitvoering van de opbouw, dat in de jaren 1955 en 1956 en mogelijk ook nog gedeel telijk in 1957 (onderzeeboten) aan het reeds bekende vlootplan moet worden voortgebouwd. Het vliegkampschip Hr.Ms. „Karei Door man" zal een revisie en modernisering on dergaan. De bewapening en uitrusting van de marinierseenheden zal worden gecom pleteerd. De voorbereidingen voor de be wapening en demagnetisering van de koop vaardijvloot worden voortgezet. Ook aan de voltooiing van de nieuwe haven (Nieu- wediep) zal worden doorgewerkt. Door de bondgenoten zijn mijnenvegers en kleinere vaartuigen voor de kustbewa king en de bescherming der zeegaten toe gezegd, alsmede vliegtuigen voor de Marine Luchtvaartdienst. WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse departement van Buitenlandse Za ken heeft bekendgemaakt, dat een belang rijke hoeveelheid wapens uit een onder „Sovjet-contróle staand gebied" naar Gua temala is gezonden. De wapens worden gelost in Puerto Barrios, waar zij Zaterdag per schip uit de Poolse haven Stettin zijn aangekomen. Het departement ..meent, dat dit een ernstige ontwikkeling is". De woordvoerder wilde niet meedelen, of de Verenigde Staten van plan zijn stap pen te ondernemen, en zo ja, welke. De Amerikaanse ambassadeur in Guatemala, Puerifoy. is verleden week naar zijn stand plaats teruggekeerd na twee weken in Washington op het departement overleg te hebben gepleegd over de ontwikkeling in Guatemala. De regering van Guatemala is er her haaldelijk van beschuldigd onder commu nistische invloed te staan en deze kwestie is ook od opzienbarende wijze op de enige maanden geleden gehouden pan-Ameri- kaftnse conferentie bohandeld. PARIJS (United Press) Het Franse kabinet heeft besloten niet bij de agenda commissie uit de Nationale Vergadering aan te dringen op vaststelling van een datum van aanvang van een debat over ratificatie van het EVG-verdrag. Onlangs deelde premier Laniel mede dat het kabinet de agendacommissie op 18 Mei zou verzoe ken een datum van aanvang vast te stellen. Men dacht toen aan 25 Mei. In de wandelgangen van de Nationale Vergadering verluidt dat de voornaamste redenen voor verder uitstel van het debat zijn: 1. Frankrijk en West-Duitsland zijn het nog niet eens geworden over de kwestie van het Saargebied. Parijs heeft de oplos sing van die kwestie als voorwaarde gesteld voor aanvaarding van de EVG. 2. De regering steunt, getuige de uitslag van de stemming over de jongste vertrou wenskwestie, op een zo kleine meerderheid in de Nationale Vergadering, dat een debat over de EVG haar positie nog meer in ge vaar zou brengen. 3. De Nationale Vergadering wil eerst klaarheid hebben ten aanzien van de Geneefse conferentie en de toestand in Indochina. 4. Het congres van de socialistische partij, die ten aanzien van de EVG een sleutelpositie in de Nationale Vergadering inneemt, zal pas op 29 Mei een standpunt bepalen. Ook het congres van de Rooms- Katholieke M.R.P., op 27 Mei in Rijssel, zai zich vermoedelijk over de EVG uitspreken. DIT NUMMliR BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S George Sand: Geduld is niet anders dan een soort energie. De minister voor de Publiekrechtelijke Organisatie en Bezitsvorming, de heer A. C. de Bruijn, heeft in de hedenmorgen ge houden eerste openbare vergadering van het bestuur van het Landbouwschap mee gedeeld, dat de Koningin de voorzitter van het Landbouwschap, de heer H. D. Louwes uit Westpolder, benoemd heeft tot com mandeur in de Orde van Oranje Nassau. Voorts deelde de minister mede, dat mr. F. F. X. Cerutti wegens zijn bijzondere verdiensten voor de totstandkoming van dit eerste bedrijfschap, was benoemd tot officier in de Orde van Oranje Nassau. De minister bood hierna het bestuur de gelukwensen van de regering aan. De mi nister noemde deze dag, waarop in het openbaar een nieuwe maatschappelijke 1 verantwoordelijkheid van nog onoverzien bare draagwijdte wordt aanvaard een historische dag in de maatschappelijke ontwikkelingsgeschiedenis van Nederland, waarvan de betekenis pas door een vol gende generatie op haar juiste waarde zal kunnen worden geschat. LONDEN (Reuter) „Zolang nog niet bekend is, wat het uiteindelijke resultaat van de Geneefse besnrekineen zal zijn, kan Groot-Brittannië géén definitieve beslis- s?ng nemen over het voorgestelde ^eiliir- heidsverdrag voor Zuid-Oost-Azië", al dus heeft de Britse minister-president. Sir Winston Churchill. Maandagmiddag in het Lagerhuis verklaard. „De Britse regering is nog geen onder handelingen begonnen, welke ten doel zouden hebben verplichtingen aan te gaan", vervolgde hij. Churchill verklaarde voorts, dat zijn regering nauw contact houdt met de re geringen van India, Pakistan, Ceylon en Birma over de ontwikkelingen te Genève. ..omdat wij er ons volledig van bewust j zijn. dat zij nauw betrokken zullen zijn bij het resultaat en wellicht bereid zullen zijn er toe bij te dragen". SEOEL (United Press). Terwijl men zich in Zuid-Korea voorbereidt op de par lementsverkiezingen, waarbij acht millioen Zuid-Koreanen Donderdag naar de stem bus zullen trekken, heeft de politie bekend gemaakt, dat van Woensdag tot Vrijdag „een strenge uitzonderingstoestand" zal worden ingesteld „om vrije verkiezingen te waarborgen". Hoewel de Verenigde Sta ten op de conferentie van Genève het Zuid- Koreaanse kiessysteem als een voorbeeld voor vrije verkiezingen hebben afgeschil derd. zijn Amerikaanse functionarissen alhier minder gerust op de „vrijheid" van deze verkiezingen. Hun vrees is gegrond op een aantal incidenten, die hebben plaats gehad en zij zijn openlijk bezorgd dat, wanneer dergelijke incidenten zich Don derdag zouden herhalen, de communisten er politieke munt uit kunnen slaan. De openhartigste candidaten hebben te genover de pers verklaard, dat zij zich „ernstige moeilijkheden" op de hals hadden gehaald door de regering te hekelen. De vroegere minister van Sociale Zaken, Tsjoen Tsjin, zeide. dat de luidsprekers installatie. welke hii gebruikt had hij een rede tegen de regering, «door de politie in beslag was genomen en hem later, vernield, j weer ter hand was gesteld. Iemand, die de i verkiezingscampagne voor een andere op- positie-candidaat leidde, is vorige week in gevangenschap over'eden. Bij de lijkschou wing verklaarden drie van de vier doktoren, dat de man aan een hersenbloeding was overleden, terwijl de vierde dokter een slag op het hoofd als de doodsoorzaak noemde. Tsjo Bong Am. die twee jaar geleden tijdens de toendertijd gehouden presidents verkiezingen een rivaal van Syngman Rhee was, heeft nu gezegd, dat hij gedwongen was zich als candidaat uit de parlements verkiezingen terug te trekken, omdat de politie zijn aanhangers ertoe gebracht had hun naam te laten schrappen van de offi- HANOI (United Press) Frankrijk heeft de Vietminh een nieuw voorstel gedaan om tot evacuatie van de gewonden uit het ge vallen bolwerk Dien Bien Phoe te komen. Het nieuwe voorstel werd door het opper bevel uitgezonden kort voor de bestands overeenkomst afliep, waarbij de Fransen hadden beloofd de voornaamste verbin dingsweg tussen Dien Bien Phoe en de Delta van de Rode Rivier (route 41) niet te bombarderen terwijl de evacuatie der ge wonden aan de gang was. De Franse luchtmacht kreeg opdracht zich paraat te houden om de aanvallen op deze strategische weg te hervatten ingeval de nieuwe voorstellen mislukken. Volgens Franse officieren gebruikte de Vietminh deze route tevens om troepen naar de Ton kin-delta te vervoeren. De nieuwe Franse voorstellen omvatten deze punten: Het vliegveld van Dien Bien Phoe dient gerepareerd te worden, zodat daar Dakota- vüegtuigcn voor ziekenvervoer kunnen landen. De reparatie wordt uitgevoerd door de Vietminh of door Franse eenheden. Als de Fransen het moeten doen. moeten zij toestemming krijgen om genie en uitrusting neer te laten of te laten landen en ze na beëindiging van hun werk weer op te halen. Het verkeer op route 41, die Dien Bien Phoe met Sonla verbindt, komt onder con trole van een gemengde commissie, waarin eventueel neutralen worden opgenomen. De Fransen eisen tenslotte dat de Viet minh geen verschil zal maken tussen Franse en Vietnamese gewonden te Dien Bien Phoe. Deze Franse eis wordt gesteld cm de communisten te verhinderen de Vietnamezen te „bekeren". Vietminh heeft de Westelijke beschuldi gingen, dat de communisten zich schuldig hebben gemaakt aan schending van de overeenkomst inzake het evacueren van ernstig gewonden uit Dien Bien Phoe, van de hand gewezen. Het communistische antwoord is vervat in een brief van de waarnemend minister van Buitenlandse Zaken van Vietminh, Fham Van Dong, aan de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, voorzitter van de negen-landenconferentie. Volgens in Hanoi gearriveerde gewonden uit de vesting Dien Bien Phoe heeft de Vietminh generaal De Castries gevangen weggevoerd in een jeep. Hij was ongedeerd en werd niet ontwapend. Ook de enige ver pleegster in de belegerde stad, Geneviève Terraube Gallard, heeft het beleg over leefd. De hulp aan gewonden was aanvan kelijk slecht, maar later zond de Vietminh doktoren en medische studenten, die ge neeskundige hulp verleenden. Zij hadden echter gebrek aan geneesmiddelen en nar cotica. NEW DELHI (Reuter/A.F.P.) Pre mier Nehroe heeft Dinsdag in de Indiase Senaat verklaard, dat er in Azië en elders altijd moeilijkheden zullen zijn, indien continentaal China niet tot de UNO wordt I toegelaten. De Koreaanse oorlog zou niet zijn uitgebroken, indien bepaalde landen het recht van continentaal China om een zetel in de U.N.O. te bezetten, hadden er kend. ..Het komt mij verbazingwekkend en absurd voor, dat iemand kan denken, dat de regering van Formosa de werke- j lijke stem van China is", aldus Nehroe. cieel vereiste lijst, waarop zijn candida- tuur gesteund werd. Het sterk tegen de regering gekante blad, de Dong-A Hbo, heeft geschreven, dat de politie een van de edities in beslag had genomen, omdat deze een verklaring be vatte van een candidaat, waarin de rege ring van Syngman Rhee vergeleken werd met een communistisch regiem. En zo zijn cr nog verscheidene incidenten op te som men. De regering heeft deze beschuldigingen van „intimidatie door de politie" als „vol komen ongefundeerd" van de hand gewe zen. Zuid-Korea heeft tijdens de laatst ge houden verkiezingen in 1950, zich vrijwel niets aangetrokken van het oppertoezicht van de UNO, maar dit jaar heeft de rege ring trots bekend gemaakt, dat zowel „de verkiezingscampagne als de verkiezingen zelf" onder toezicht staan van een com missie van UNO-waarnemers. Deze com missie is dit jaar samengesteld uit verte genwoordigers van Turkije, Chili, de Phi- lippijnen. Australië, Nederland, Thailand en Pakistan. De uitslag van de- verkiezingen valt moeilijk te voorspellen, maar waarnemers menen, dat Syngman Rhee er vrijwel zeker niet in zal slagen een twee-derde meerder heid in de Nationale Vergadering te beha len. En sommige waarnemers twijfelen er zelfs aan of hij nog wel de helft van de 203 zetels zal krijgen. Rhee wil een twee-derde meerderheid krijgen onj vier belangrijke amendementen op de grondwet aangenomen te krijgen. De candidaten wn de oppositie hebben deze vier voorstellen aan ernstige critiek onderworpen en zij hebben de regering be schuldigd van corruptie en laksheid. Als gevolg hiervan waren zij „in moeilijkhe den" geraakt, zo zeiden ze. (van hedenmorgen 7 uur) toestand Stockholm Oslo Kopenhagen Amsterdam Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Geneve Zürich Locarno Berlijn Frankfort Miinrhen Rome Ajaccio zwaar bew regen zwaar bew zwaar bew zwaar bew geheel bew zwaar bew geheel bew regen regen regen regen gehéei bew regen gehpel bew regen zwaar bew. zwaar bew. Neerslag laatste 24 uur Of ff •- -Co E€ E 2 l! T. e-r Qt ft li 7. 5 NO 6 14 2 N s 12 0 1 N 6 16 0 N 9 12 0 NNW 4 13 0 NNW 6 12 0.4 NNW 4 13 0 N 4 12 1 NNW 8 15 5 windstil 17 5 windstil 18 5 W 2 21 15 W 1 16 9 NNW 3 20 2 NNO 5 20 6 NNW 3 20 10 windstil 22 0 O 2 17 15 24 uur roororvryxYyoNmyifiOCOWWW1 DROOG WEER Verwachting medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Wisselende bewolking en droog weer. Matige wind tussen Noord en Noord- Oost. Dezelfde temperaturen als van daag of iets hogere. 19 Mei Zon op 4 41 uur. onder 20.32 uur. Maan op 22 41 uur. onder 5 07 uur. Maanstanden 25 Mei 14.49 uur: Laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag IS Mei Hoog water: 3.58 en 1621 uur. Laag water: 11.58 en - uur Woensdag 19 Mei Hoog water: 4.30 en 16.53 uur. Laag water: 0.17 en 12.34 uur.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1