J Een poging tot karakteristiek van het Russische ballet BIOLINE Agenda voor Haarlem De verdachte houdt vol dat hij onschuldig is STOFZUIGERS Manieren Golden Fiction L qjj f 1.25 De Grote Vier! VERMAGERINGSMIDDEL Geniet van de lente. 'grieven aan de redactie 3 Jacques van Bijlevelt te Amsterdam gehuldigd Meisje viel uit trein Over de vierde macht Steeds avondvullend PROCES TEGEN BERKELSE ARTS H. J. MAERTENS N.V. 'n TIP VAN BOOTZ Geschil McCarthy-Stevens in de doofpot? .„geniet van Hen gulden genieting door 80'ct. WOENSDAG 19 MEI 1954 Als u deze regels onder ogen krijgt, bevinden de Russische Balletten zich ergens in Oost-Duitsland om daar in het uitleven van hun dansvreugde vergoeding te vinden voor de teleurstel ling, dat het met zoveel spanning tegemoet geziene en met zo veel zorg voorbereide optreden in Parijs geen doorgang heeft gehad als gevolg van een maatregel, die zo langzamerhand aan iedereen wel duidelijk is. De teleurstelling was overigens van de zijde van het publiek niet minder groot. Van heinde en verre was men naar de Franse hoofdstad gekomen, uit alle delen van Europa, bij honderden ook uit de Verenigde Staten, om getuige te zijn van wat met de gebruikelijke overschatting, die zo typisch des theaters is, het grootste artistieke evenement sinds de tweede wereldoorlog werd genoemd. Voor „zwarte" toegangs bewijzen betaalde men grif het tienvoudige van de gewone prijs, die met ruim drieduizend francs toch al niet gering was. Over het dientengevolge bij inwisseling aan de kassa ontstane geld verlies hadden de Russen alleen maar leedvermaak, in de trant van: ,;Als men er een kostbare reis voor over heeft, kunnen die paar tientjes extra ook nog wel gedragen worden!" Hoe moet deze enorme belangstelling de Opéra was in minder dan geen tijd totaal uitverkocht voor alle dagen dat er voorstellingen zouden plaats hebben verklaard worden? Zeker niet alleen uit de nieuwsgierigheid, waarvan in ons land het volksdansensemble „Berjozka" in zo ruime mate profiteerde. Nee, het ging hier wel degelijk om een kunstzinnige aangelegen heid. Om dat te beseffen moet men zich om te beginnen de sensatie herinneren, die omstreeks 1910 door de Russische bal letten van Serge de Diaghilew in deze zelfde stad werd gewekt. Zijn thans op vergeefs bezoek geweest zijnde landgenoten heb ben zich niets minder dan een herhaling van deze „verovering van Europa" gedroomd, zij het dan misschien met andere middelen. En juist daarom was het de balletomane toeschou wers te doen. De renaissance van de „klassieke" balletkunst in de Westelijke landen is mede aan deze artistieke invasie te danken geweest. Nu zou men dan eindelijk een antwoord krij gen op de vraag, tot welke resultaten de ontwikkeling in de kort nadien ontstane Sovjet-Unie had geleid en in wiens voor deel de vergelijking uitvalt. Het is, jammer genoeg, een open vraag gebleven. Door middel van enkele vraaggesprekken hebben wij onze speculaties daar omtrent echter wel degelijk een funda mentele ondergrond kunnen verlenen. En hiervan zullen wij trachten thans iets weer te geven, waarbij wij ons terwille van de overzichtelijkheid bepalen tot een verslag van het langdurige, exclusieve onderhoud dat ons na veel moeite werd toegestaan door professor M. Tsjoelaki, directeur van Bolsjoi of Grote Theater in Moskou en gedelegeerde van het ministerie voor Culturele Aangelegenheden bij alle Sov jet-schouwburgen voor opera en ballet, vijfentwintig in totaal, verdeeld over zestien republieken. De heer Tsjoelaki is tevens hoogleraar aan het conservatorium en de componist van drie balletten, waar onder „Jeugd" een der paradenummers van het huidige répertoire. Voorts schreef hij de muziek voor „De gierigheid ge straft" naar een thema van Poesjkin en voor „De knecht van twee meesters" naar de gelijknamige comedie van Goldoni. Men herinnert zich wellicht uit ons ar tikel over de ballerina Galina Oelanova; dat deze hem haar directeur in tijd schriftpublicaties beschuldigde van ver heerlijking van het romantische tijdperk van de Fransman Marius Petipa, de cho reograaf van „Het Zwanenmeer" en „De schone slaapster" onder meer, welke ver stikkend zou werken op het creatieve ta lent van de jongere generatie. Iedereen, die de beide tot dusver vervaardigde Rus sische dansfilms heeft gezien, zal beamen dat deze inderdaad een duidelijk conven tionele geest ademden. Deze indruk werd bij ons nog versterkt bij het doorbladeren in de kantoren van de Sovjet-Russische voorlichtingsdienst in Parijs van stapels foto's, waarbij wij telkens opnieuw wer den getroffen door een onmiskenbare ouderwetsheid ook in grime en costu- mering. De acteur Jacques van Bijlevelt is giste ren zijn jubileumtournée te Amsterdam begonnen in Theater Carré, waar hij met zijn gezelschap een opvoering heeft gege ven van „De kat en de strafschop". Als speciale gast voor deze voorstelling is de acteur Octave van Aerschot geëngageerd. Van Bijlevelt speelde in dit uit het Engels vertaalde blijspel van Glenn Melvyn de hoofdrol. In de pauze kreeg de jubilaris een bloemenhulde en werden hem ge schenken en telegrafische gelukwensen aangeboden van vele persoonlijkheden uit kringen van revue, operette en toneel, waar hij veertig jaar lang een rol in heeft gespeeld. Op het baanvak AlkmaarDen Helder is het 13-jarige meisje F. van der Heide uit Wieringerwaard uit de trein gevallen en dodelijk verongelukt. Zij kwam van school en zat alleen in een coupé van het achterste rijtuig van de Dieseltrein, die om 16.14 uur uit Alkmaar was vertrokken. Ter hoogte van de be waakte overweg aan de achterweg bij Koe dijk heeft zij vermoedelijk de deur ge opend. Hoewel zij zich, volgens enige arbei ders op het land, nog aan de open deur heeft vastgeklemd, is zij door de snelheid van de trein er uit gevallen en met het hoofd op de rails gevallen. In de trein heeft niemand iets van het ongeval gemerkt. Het kind is op weg naar het Centraal Zieken huis te Alkmaar aan de bekomen verwon dingen overleden. Het behoeft wel geen betoog, dat wij deze indruk aangrepen als punt van uit gang voor ons gesprek. Heeft de maat schappelijke omwenteling in Rusland ook revolutionnaire vernieuwingen in het bal let gebracht? Professor Tsjoelaki stond ons te woord in zijn zitkamer in het Hotel Commodore aan de Boulevard Haussmann, gemoedelijk tronend tussen zeer veel kus sens op een empirebank terzijde van een met Franse krantenknipsels overdekte wortelnoten schrijftafel. Hij toonde zich niet verrast door onze vraag, die wederom door tussenkomst van een waarschijnlijk overbodige tolk tot hem doordrong. Hij had ook bij de voor hem en zijn gezelschap on aangename gebeurtenissen zijn filosofische kalmte bewaard en dus nam hij gewillig de handschoen op. Wij hebben niet de in druk. dat hij pogingen aanwendde om moeilijkheden te ontwijken, geruggesteund als hij werd door een dogmatisch geloof, waar hij steeds behagelijk op kon terug vallen. Veel van wat hij en anderen op merkten, was ons trouwens al uit de overi gens nog altijd bijzonder schaarse littera tuur bekend. Inderdaad, aldus professor Tsjoelaki, wiens woorden wij hier vrij en aangevuld met andere gegevens herhalen, zitten wij nog steeds met de Frans-Italiaanse erfenis uit de tijd van wantrouwen in eigen kracht. Het publiek heeft zijn smaak naar de daarin heersende conventies gevormd en dat maakt dat werken als Het Zwanen- meer, Raymonda, Don Quichote en Esme ralda zowel in Moskou als Leningrad nog steeds de populairste nummers van het répertoire zijn. Het ballet is nu eenmaal ADVERTENTIE BIOLAIN het nieuwe biologisch Zonder risico. - Succes verzekerd Vraagt Uw drogist. Prijs verp. 50 dragees WOENSDAG 19 MEI Minervatheater: „Een nieuwe morgen", 14 jaar, 8 uur: Cultura: Ned. Ver. van Spir. „Harmonia", bijeenkomst, 8 uur. Frans Hals: „Zo begint het leven". 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „Seminale". 18 jaar. 7 en 9.15 uur. Luxor: „Zij die van de zonde leven", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Roman Holiday", alle leeft.. 7 en 9.15 uur. Lido: „Staatsvijand No. 1", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Roxy: „De charge aan de Rode Rivier", 14 jaar, 8 uur. Palace: „Gevaarlijke ontvoering", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. DONDERDAG 20 MEI Minervatheater: „Troubadour", 14 jaar, 8.15 uur. Zuiderkapel, Zuiderstraat: ds. S. Zijlstra, 8 uur. City: „Seminole", 18 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Zij die van de zonde leven", 18 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Roman Holiday", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9 15 uur. Lido: „Staatsvijand No. 1 alle leeft.. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „De charge aan de Rode Rivier14 jaar, 2.30 en 8 uur. Palace: .Gevaarlijke ontvoering", 14 jaar 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Zo begint het leven 18 jaar, 2.30 uur. Kleuren film over Afrika met Jan P. Strijbos, o uur. De volgens Russische critici meestbeloven- de danseres voor de toekomst: Raissa Stroetskova als Prinses Aurora in de finale van „De schone slaapster". Evenals bijna al haar kunstzusters is zij een leerlinge van de onlangs overleden paedagoge Agrippina Vaganova, wier beginselen nog steeds de basis voor de techniek vormen. Vijfhonderd dansers nemen deel aan de grootste montering van „Het Zwanenmeer" van Tsjaikofsky-Petipa in het Bolsjoi Thea ter in Moskou, waaruit men hier een frag ment ziet met (in het midden) Natalia Doedinskaja als Odette. traditioneel, reageert langzaam op van buiten komende bewegingen. Het expres sionisme van toneelregisseurs als Meyer- hold, Tairov of Wachtangov is er zonder enige noemenswaardige invloed aan voor bij gegaan. Toch is er een verandering, ondanks de voorkeur voor het sprookjes achtige, waar de „academiscshe" techniek zich zo gewillig toe leent. Petipa (op hoge ouderdom overleden in 1910) maakte een choreografie als kapstok voor virtuositeit. Het Russische publiek echter heeft een diepgeworteld verlangen, aldus de zegs man, naar realisme. Daaraan proberen onze danseressen, Oelanova voorop, tege moet te komen door aan haar rollen een zo groot mogelijke innerlijke waarheid te verlenen. Het gaat nu in de eerste plaats om de vertolking van een rol, om de uit beelding van als echt en van alle tijden herkenbare emoties. Meer dan elders, mag men dus aanne men en professor Tsjoelaki kan het niet ontkennen heerst in het huidige Rus land een voortzetting van de grote tradi ties uit de negentiende eeuw, tot stand ge bracht door buitenlandse balletmeesters. De eerste pogingen tot vernieuwing op het gebied der „losgeslagen" beweging ont aardden spoedig tot clownerie en acroba tisch vertoon. Dus vatte men de draad der oude ontwikkeling weer op en zo kwam men in het voetspoor van Tsjaikofsky te recht bij het muzikale ballet ter ver vanging van de holle divertissementen. Het was het tijdperk van de grote compo nisten, die de toon aangaven: Glazoenov, Arensky, Prokofjev. Glière, Sjostakowitsj, Krein en anderen. De choreografie werd meer en meer een poging tot vertaling van karakters en denkbeelden in door muziek gedragen beweging. Toen dit mo gelijk bleek, werd aan het triumviraat van muziek, dans en beeldende kunst een vierde macht toegevoegd: de litteratuur. En nu wordt de rustbank van professor Tsjoelaki wezenlijk een praatstoel. Het sce nario, zegt hij, is voor een goed ballet het belangrijkste. Het is voor alles de inhoud, die telt. Het thans nog voorkomende ge brek aan stijlvariatie kan opgeheven wor den, zo meent hij, door tot nieuwe bewe gingsmotieven inspirerende onderwerpen. Men acht reeds veel bereikt te hebben dank zij het ontlenen van thema's aan meesterwerken uit de wereldlitteratuur, aan gedichten van Poesjkin, aan romans van Gorki en Balzac, aan geschriften van Lermontov, aan toneelstukken van Shake speare en Lope de Vega, welke ook in vele gevallen tevoren ongedachte toepassings mogelijkheden voor folkloristische dansen openbaarden.- Hierdoor met name hoopt men de „aansluiting bij de volksziel" terug te vinden. Langs litteraire weg, door middel van het scenario, is men dus in de realiteit van het leven terecht gekomen, waarbij de volksdansen een secundaire rol kunnen spelen. Nu is men zoekende de banden met de hedendaagse werkelijkheid te verster ken. Want men wil niet alleen romantische of historische balletten, maar ook tragische of komische en voor alles dansdrama's met een ideologische inslag. De „abstracte" be wegingskunst, zoals die bij voorbeeld door Balanchine in Amerika bedreven wordt, heeft geen toekomst. Professor Tsjoelaki is zeer stellig in deze overtuiging. Zoals hij even positief gelooft, dat men met vol doende intelligentie (de choreografie is een wetenschap, verklaart hij) de problemen van de actualiteit door middel van de dans tot uitdrukking zal kunnen brengen. Wij vroegen hem of het mogelijk is de nieuwe Sovjet-balletten te volgen zonder „het argument" te kennen, zonder de toe lichtingen in het programma dus. Hij be vestigt dit en gaat zelfs nog verder: men kan ook denkbeelden duidelijk zichtbaar maken, namelijk „a travers d'un sujet". Dat wil zeggen: de dramatische behande ling van een onderwerp doet mede door de persoonlijke interpretatie een beroep op het begrip. Voor wie ooit de geschriften van Noverre (1727—1809) gelezen heeft, zijn hier vertrouwde klanken bij. Ook in dit opzicht is het „nieuwe" Russische bal let dus in hoge mate „ouderwets". Want om de „moderne gevoelens" gestalte te geven in het theater is men meer dan an derhalve eeuw in de geschiedenis terugge gaan naar de grote „ballets d'action". In Rusland begint dan ook de term „drama turgie van het ballet" het v^oord „choreo grafie" te verdringen. Wij vinden dit bevestigd in het gezegde van Leonid Lavrovski, die de bewerking van „Romeo en Julia" voor Oelanova maakte: ,Het ballet is een choreografisch spel, waarin de dans natuurlijkerwijze moet voortkomen uit gemimeerde actie en omgekeerd. De uitbeelding van intense hartstochten vraagt een fusie van dans en mimiek. Wij zoeken geen alledaagse, tri viale gebaren, maar een expressieve be weging ter vervanging van het gesproken woordVandaar dat de zevenjarige opleiding van een balletschool nog gevolgd wordt door een driejarige cursus in per fectie van de mimiek! Dit zijn slechts enkele conclusies, waar toe de ingewonnen informaties ons hebben gebracht. Helaas hebben wij deze niet aan de practijk kunnen toetsen. Maar het is goed en nuttig om althans enigszins te we ten in welke richting de Sovjet-kunstenaars zoekende zijn naar verbeelding van de communistische beginselen op het dans- toneel. De vraag is trouwens of wij veel verder waren gekomen, indien wij de af gelaste programma's wel hadden kunnen zien. Want de Russen houden nu eenmaal van voorstellingen a grand spectacle, zodat andere dan aanvullende werken vrijwel niet bestaan of uitgevoerd worden. Inte grale vertoningen stonden er echter niet op het répertoire voor deze tournée, om dat men dan honderden dansers en een trein vol décors had moeten meebrengen, hetgeen veel te kostbaar zou zijn geworden. Ook in November, als een kleiner ensem ble ongeveer dertig personen, waaron der naar verwacht mag worden alle eerste solisten naar Nederland komt, krijgt men slechts een bloemlezing van typische fragmenten uit de grote balletten in drie of vier bedrijven te aanschouwen. Niette min zullen duizenden deze staalkaart met belangstelling verwachten. DAVID KONING ADVERTENTIE Nassaustraat 5 - Haarlem - Tel. 15229 Op de negende dag van de strafzaak tegen de Berkelse arts kwam eerst de broer van verdachte, F. O., voor het getuigen- hekje. Hij wenste echter gebruik te maken van zijn verschoningsrecht, hoewel O. zijn broer toevoegde: „Frans, zeg toch de waarheid!" Mr. Huygens legde vervolgens enige stuk ken over, waaruit, naar zijn zeggen, zou kunnen blijken, waarom F. O. indertijd het hem ten laste gelegde, het schrijven van de briefjes, had bekend. F. O. zou dit gedaan hebben omdat hij zich in zijn detentie een zaam voelde en omdat hij meende dat een bekentenis hem de vrijheid zou hergeven. De officier protesteerde er tegen dat op deze manier weer getracht werd de zaak tegen F. O. in dit proces te betrekken. De officier zei over materiaal te beschikken, dat hem aanleiding gaf te geloven, dat F. O. inderdaad de auteur van de briefjes was. Vervolgens werd een journalist gehoord, die zei door de verdediging gesommeerd te zijn een verklaring af te leggen. Hij zei dat hij in de getuigenbank achter de schoonmoeder van de verdachte, de apo thekersassistente en de dienstbode Nellie had gezeten. Het had hem verbaasd dat de verstandhouding tifssen de drie vrou wen zo goed was. De dienstbode had na het afleggen van haar verklaring aan de beide andere vrouwen gevraagd: „Heb ik het goed gedaan?" Het antwoord luidde toen: „Geweldig!" Verhoor van de verdachte Hierna werd de verdachte op punten ge hoord, onder meer over zijn verhouding met de dienstbode. Mevrouw O. had spoe dig iets gemerkt en het meisje ontslagen, dat naar Doetinchem was teruggekeerd. Daar had verdachte haar meermalen be zocht. Hij erkende het meisje verteld te hebben dat zijn vrouw ernstig ziek was. Hij had haar gevraagd met hem te trou wen als zijn vrouw overleden zou zijn. De president vroeg O. waarom hij overal had verteld dat zijn vrouw een hersen tumor had hetgeen helemaal niet was vast komen te staan en dat zij wel zou sterven. De verdachte zei dat de burge meester dat had rondverteld. De president vond het ook merkwaardig dat niemand ooit geconstateerd had, dat mevrouw O. aan stuipen leed, behalve de verdachte zelf. Ook vond de president het vreemd dat de verdachte één gram cyaankali liet bestellen voor een urine-onderzoek, welk onderzoek echter nooit had plaats gehad. Op de vraag van de president hoe O. verklaarde dat in het lichaam van zijn ADVERTENTIE ff Er zijn er tegenwoordig zeer velen, Die vrij aardig bridge kunnen spelen. Maar pas goed wordt het spel - En dat weet ge allen wel - Als Bootz' TIP is gevloeid door de kelen. Inz. Mej. E. v. M„ Haarlem ontv. 1 fl. Tip en 1 fl. Bootz' Cherry Brandy. vrouw cyaankali werd aangetroffen, ant woordde hij, dat zijn echtgenote dit onge twijfeld zelf ingenomen moet hebben, „ge zien haar vroegere pogingen tot zelfmoord". De president hield de verdachte voor, dat hij bij de rechtercommissaris anders had verklaard. De president ondervroeg hem verder naar zijn vroeger afgelegde ver klaring: „Ik ben onschuldig aan de dood van mijn vrouw, maar ik weet wie de moordenaar is." Verdachte verklaarde dit thans aldus, dat hij wel aan zelfmoord had gedacht, maar dit niet had willen zeggen, om zijn vrouw niet te belasten. Voor de verdwijning van cyaankali uit het bestelde flesje kon O. geen verklaring geven. Evenmin kon hij de vraag beant woorden hoe het kwam dat in het tonicum van zijn vrouw, in een arsenicumflesje en in een voorraadfles cyaankali was aange troffen. Hij meende dat zijn vrouw dit ge daan zou hebben, hetgeen de president uitermate ongeloofwaaniig voorkwam. De president wilde niet aannemen, dat me vrouw O., die zich zo weinig met de apo theek bemoeide, tot zulke handelingen in staat zou zijn. Ook werd O. omstandig verhoord over een vroegere zelfmoordpoging van zijn vrouw door middel van morphinepoeders. Mevrouw O. had daarbij een briefje ach tergelaten, „dat zij in de apotheek duide lijke sporen zou nalaten." De verdachte hield zijn onschuld vol. „Dat ik als dokter, die over een gehele apotheek beschikte, een moord gepleegd zou hebben met cyaankali, vind ik een belediging. Mijn vrouw heeft tal van vreemde dingen gedaan, die tijdens dit proces niet eens ter sprake zijn gekomen. Ik zal erover zwijgen". Een der rechters vroeg hierop de ver dachte: „U wordt dus liever veroordeeld?" „Ik geef er niets om", antwoordde O. De rechtbank heeft thans een aanvullend psychiatrisch rapport van prof. dr. E. Carp over de verdachte ontvangen. Zij besloot dit Vrijdag te behandelen. Maandag zal de officier van justitie zijn requisitoir houden. WASHINGTON (Reuter) Democra tische Congresleden voorspellen dat het onderzoek naar het geschil tussen senator McCarthy en minister Stevens wellicht nooit zal worden hervat. De zittingen van de subcommissie voor onderzoek zijn Maandag voor een week verdaagd, nadat president Eisenhower functionarissen van het departement van Defensie had verbo den inlichtingen te verstrekken over ge sprekken die op het departement over het geschil zijn gevoerd. Congresleden opperden, dat als dit ver bod niet wordt opgeheven, de zittingen wellicht niet zullen worden voortgezet, doch senator Mundt, de republikeinse voorzitter van de sub-commissie verklaar de „zij dienen er mee door te gaan en de mensen de feiten te geven". Hij is van plan met de minister van Justitie, Brow- nell, over dit verbod te spreken. ADVERTENTIE Het was in alle opzichten een onprettige man, die ons in de trein was komen ergeren. Dat bleek al meteen bij zijn binnenkomst. Dat hij verzuimde ons goede avond te wen sen was nog tot daar aan toe, maar de ma nier, waarop hij zijn actetas in een hoek van de bank gooide, konden wij niet in het minst prijzen. Het achteloze gebaar, waar mee hij zijn hoed in het net plantte, was ons ook niet erg sympathiek. Dat de das speld, die zijn lelijke groene das ontsierde, een uitgesproken blauwe kleur had, kon men hem bezwaarlijk in ernstige mate aan rekenen, maar waarom moest hij nu zijn ongepoetste sandalen op onze bank leggen? Terwijl hij zijn kaartje liet knippen, hield hij zijn ogen strak gericht op het moppen- blaadje, dat hij in zijn handen hield en dat hij doornam, zonder zijn gezicht met ook maar een enkele grimas te tooien, hoewel wij op enige afstand duidelijk zagen, dat er verscheidene komische grollen instonden. Het was echt zo'n man, die zijn vrouw nooit eens zal helpen met de afwas, die, wanneer hij bij familie logeert, nooit zelf zijn bed zal opmaken en die er niet over zal den ken, de vuilnisemmer van zijn stokoude buurman buiten te zetten. Hoe wij ook onze best deden, onze over buur te negeren, telkens dwaalden onze ogen in zijn richting. Hij griste een sigaar uit zijn binnenzak, beet en spuwde net zo lang, tot het puntje op de vloer lag, waar even later ook het sigarenbandje en de onthoofde lucifer arriveerden. Na een paar trekken aan de sigaar haalde hij een zak mesje te voorschijn en begon daarmee zijn nagels de traditionele maandelijkse beurt te geven. Wij huiverden? Ergens in ons ontwaakte een gloeiend protest. Wij hoopten, dat de sigaar, welke deze mens tussen zijn onte vreden lippen geklemd hield, een klap- sigaar zou blijken te ,.ijn. Maar ach, 5 December ligt al weer zover achter en voor ons. Wij wensten vurig, dat hij zijn broek zou schroeien aan de radiator onder zijn zitplaats. Ach wat, het is bijna zomer. Hij haalde een veel-kleu ren potlood uit zijn jasje te voorschijn. Gedachteloos bracht hij de groene stif naar boven. Toen begon hij er mee tussen zijn tanden te krabben Er naderde een heertje op leeftijd. De kwiekheid, waarmee, het zich door de trein bewoog, werd enigermate geremd door een storende bijziendheid. Deze oogkwaal van de oude man èn het plotselinge remmen van de trein waren er stellig de oorzaak van, dat hij een van zijn bejaarde voeten op de rechtersandaal van onze overbuur zette. Deze stond, onder het uiten van een ruw woord, onmiddellijk overeind. Het moppenblad fladderde op de grond. „Hei zeg. ken je niet uitkijke? Hè-jij helegaar geen manieren?" Rood van verontwaardiging hebben wij toen pardoes de trein verlaten. Nu ja, hij stond tóch net stil in Amsterdam. N. K. ADVERTENTIE Elk tablet Chefarine „4" bevat 4 genees middelen, die in de gehele wereld be roemd zijn geworden en millioenen mensen al baat brachten. m ft jJ. in doet wonderen! Fred Waller overleden Fred Waller, die het driedimensionale filmprojectiesysteem dat als Cinerama be kend staat heeft uitgewerkt, is Dinsdag op 68-jarige leeftijd te Huntington in de staat New York overleden. Waller kreeg voor zijn werk een „Oscar". Het Hoog Militair Gerechtshof heeft de soldaat H. L. B. uit Enschedé veroordeeld tot een hechtenisstraf van veertien dagen, omdat hij schuldig was bevonden aan het lager dan 500 meter vliegen boven Roosen daal. De krijgsraad had B. op formele gron den vrijgesproken. Van dit vonnis was de auditeur-militair in beroep gegaan. (Verkort weergegeven) Vreemd? Het is niet zo vreemd als L. v. d. Bos het (in dit blad) op 15 Mei stelt. Het feit is er, en dat feit is niet oorzaak, maar gevolg. Onze wereld, onze samen leving, is in wezen dynamisch maar op en kele belangrijke punten statisch en wordt daardoor beheerst niet door wat zonder twijfel de grootst mogelijke meerderheid van het mensdom wenst, maar door „spel regels" die dat mensdom noodzaken anders te zijn dan het wil zijn. In de vooroorlogse jaren moet eens een predikant-minister hebben gezegd: „Een dominee is iemand,die zegt hoe het moet en een minister is iemand, die zegt hoe het kan". En deze uitlating ontsluiert een we reld, die zich maar al te dikwijls aan het oog onttrekt. Met alle eerbied voor het nobel idealisme van L. v. d. B., lijkt het nodzakelijk een oplossing te vinden van bestaande proble men, die in wezen zakelijk zijn. Eén der velen, die daarop geruime tijd geleden de aandacht vestigden is b.v. Beverley Nichols in zijn boek „De Dwaas Zegt". Moge het initiatief van Prins Bernhard voor de „conferentie tot wederzijds begrip" ertoe bijdragen, dat men eindelijk eens tot daden komt en onze samenlevingen met nieuwe inzichten en idealen bezield wor den. E. L. Nadere informatie. In het artikel „Zaalhouder contra Jehova's Getuigen" in de krant van 15 Mei komt voor dat de zaalhouder N. Stons heeft gezegd dat de huurders „later Jehova's Getuigen waren gebleken". Bij nadere informatie mijnerzijds bleek in het contract, dat in September 1953 is getekend, te staan „Ondergetekende ver klaart aan J. Brussaard, optredende voor zóne 3 van Jehova's Getuigen, dat hij hem zijn zaal verhuurt voor een Christelijke bijeenkomst, die zal worden gehouden op 14, 15 en 16 Mei 1954". Slechts korte tijd tevoren zijn er moei lijkheden gerezen door ingrijpen van ker kelijke autoriteiten. G. P.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 5