J Jmuider V olksstem" zingt op 30 Mei al veertig jaar Rode Kruis heeft behoefte aan eigen Velsens tehuis „Nordsee"- trawlers, een respectabele vissersvloot Vere n igi ngsva ri a Agenda voor Velsen Visserij-varia Feestavond en Jubileum-concert Meer begrip, minder vooroordeel Verlenging van deze schepen is een Duitse specialiteit Old Clothes New Diploma's voor leden van V.G.V. uit de IJmond 5 P.D.V. „De Snelvlieger" Velsens huisvrouwen en de medemens THALIA Plicht jegens het Rode Kruis Bemanningslid „Sterna" terug „Joma" wordt „Whitsun" EHBO-vereniging wordt gewaardeerd Kinderboerderij weer open LANGS SLUIZEN EN HAVENS Sterk concertprogramma van „Eendracht" en „Joh. Verhulst" DRY CLEANING ONLY Tunnelboys verzorgden jeugdfeest Bouwvakarbeiders vergaderen P.v.d.A. vrouwen besloten seizoen Kennemer in Zwaluwen-elftal Competitiewedstrijden bij LTC „Velserbeek" „De Zon" klaverjaste voor ouden van dagen Holland I bekertournooi WOENSDAG 19 MEI 1954 OVER ENIGE WEKEN zal het veertig jaar geleden zijn dat de heer A. de Waal de penhouder vatte en op de eerste bladzijde in het notulenboek van een nieuwe ver eniging schreef: „30 Mei 1914, eerste vergadering van de Gemengde Zangvereniging „IJmuider Volksstem". Tijdens die vergadering zei de heer Roelse als lid van het voorlopig comité, dat men stappen had ondernomen om de vereniging op te richten, daar er in IJmuiden het gemis van een arbeiderszangkoor werd gevoeld. In het zaaltje van de weduwe Outenaar werd de „IJmuider Volksstem" toen opgericht. Met dertig leden en een bestuur waarin zitting hadden de heren R. Brink als voorzitter, A. de Waal als secretaris en mevrouw Bosman als penningrpeesteresse. Als dirigent werd Sam Vlessing aangezocht de contributie werd die avond vastgesteld op f 0.10 per persoon en f 0.15 voor man en vrouw. Aldus werd op een na de laatste avond in de maand Mei van 1914 besloten. De heer De Waal schreef zijn eerste verslag, de heren Roelse en J. Kooi van het voor lopig comité trokken zich terug en de zanglessen konden een aanvang nemen. Met de „IJmuider Volksstem" zou men het hoge van de kunst onder de arbeiders brengen en aan de andere kant moest men met de vereniging de strijdkracht van de arbeidersklasse verhogen, staat er nog op een van de eerste bladzijden ge schreven. Naast het geven van zelfstan dige uitvoeringen, zou de vereniging ver der dienstbaar worden gemaalft aan de arbeidersbeweging. Veertig jaar liggen er nu bijna achter de vereniging, die met het schommelende ledental nog altijd even kloek staat in de reeks van Velsense verenigingen. In Fe bruari 1915 werd al dadelijk de eerste uit voering gegeven. Met moed en geestdrift werd er die avond gezongen en werden er wat toneelstukjes opgevoerd. Moed was er in die dagen ongetwijfeld nog voor nodig. „Met al de tegenwerking uit die dagen, hebben we ons best gedaan om te leren zingen", zegt De Waal nu nog. „Als ik nog aan wie eerste uitvoering denk. Er waren Belgen bij, die uit hun land waren gevlucht en mijn partner was een Belg op het toneel. Die uitvoering in de „Cycloop" werd echter een groot succes". En zo zou het door alle jaren heen blijven. Hoogte punten in het bestaan van deze IJmui- dense vereniging waren en bleven de uit voeringen en concoursen. De leden hebben in de eerste jaren nog al eens van repetitie-ruimte moeten wisse len, want uit Tivoli aan de IJmuider- straatweg werden ze naar aanleiding van algemene stemmen uit de burgerij ver bannen. Een paar jaar na de oprichting van de Stem was de vereniging al aan te treffen bij de verkiezingen. De heer J. Post was inmiddels de nieuwe directeur geworden en dat zou hij blijven tot in 1938. Alle zangersfeesten van de Bond werden bezocht en de eigen uitvoeringen kregen steeds meer bezoek, mede dank zij de „toegiften" als harmonicaspeler Zwanen burg en toneeluitvoeringen. De „IJmui der Volksstem" trok ook maar al te vaak naar Amsterdam om mee te doen aan be togingen en haast zo'n 25 jaar geleden werd zelfs een uitstapje naar Duitsland gemaakt. Bij het vijftienjarig bestaan telde de IJmuidense Stem ongeveer honderd leden en dat is het grootste aantal geweest, dat genoteerd heeft gestaan. In die jaren kwam ook „De Kleine Stem" thans „De Jonge Stem" er bij en daarvan was de heer J. H. Broeren nog een mede-oprich ter. Tot 1941 heeft de vereniging constant Hoe de duiven vlogen De uitslag van de wedvlucht voor de post duivenvereniging „De Snelvlieger" van Quiévrain af over een afstand van 238 km. is als volgt: Jenninga 1, 8, 12. 27} Tabernal 2. 3, 26; VeTdmeyer 4, 33; Korthouwer 5. 32; Hoogzaad fi, 11, 17, 30; De Weerd 7; Bier drager 9, 19; Lansen 10, 13, 16, 21, 28; Roze- meijer 14, 20. 23. 24: Jansen 15; Gorter 18; Klutewinkel 25, 29; Bonarius 22 en Cappen- dijk 31. Van de vogels die om 11.40 uur zijn losgelaten kwam de eerste aan om 16.01 uur. Om de damtitel van de St. Adelbertschool Deze week werd het damtournooi om het damkampioenschap van de St. Adelbertschool voortgezet. Aan deze compétitie na school tijd nemen leerlingen van de hoogste klasse deel en voor het ingaan van de laatste ron de over een week moesten uitgestelde en afgebroken partijen worden uitgespeeld. De uitslagen van het magere programma luid den: Olivier wint van v. Hoof; Dijkers wint van Houkens; v. Kaam wint van Huybens; v. Hoof wint van Huyboom. Slachterij Burgemeester en Wethouders van Velsen delen mee, dat bij hun besluit van 18 Mei 1954 vergunning ingevolge de Hinderwet is verleend aan P. van Stipriaan te IJmuiden, tot het wijzigen en uitbreiden van een slachterij in het perceel President Steyn- straat 64 te IJmuiden. Schouw over de wateren Burgemeester èn Wethouders der gemeente Velsen delen mee dat de schouw over de wateren zal worden gevoerd voor het noor delijk en middendeel der gemeente (Velsen- Noord, Velsen en Driehuis) op Maandag 31 Mei, en voor het zuidelijk deel (Santpoort Noord en Zuid) op Dinsdag 1 Juni. WOENSDAG 19 MEI IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Meisjesslaapzaal". Rex, 20 uur: „Het hemelbed". Nutsbibliotheek, Heidestraat, geopend van 1921.30 uur. VELSEN-NOORD Tuberculosebestrijding „Zonnestraal", 20 uur: Ned. Herv. Wijkhuis, filmavond. DONDERDAG 20 MEI IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Zondige levens". Rex, 20 uur: „Het hemelbed". Oud-Katholieke Jeugdver. „De Fakkel dragers", 20 uur: Ned. Herv. Jèugdge- bouw, operette. VELSEN-NOORD Harmoniekapel ..De Eendracht", 20 uuf: gebouw Concordia, concert. VELSEN Raadhuis, 9.3012 uur: spreekuur wet houder van Openbare Werken. kunnen blijven draaien, daarna werd ze opgeheven en kon dirigent Olthuis, die na de heer Post was benoemd, het koor niet verder leiden. Op 29 October 1945 traden allen echter weer aan onder dirigent Ernst van 't Kaar en later onder dirigent Boo gaard. Sinds 1950 staat Ben Nuijen voor de „IJmuiden Volksstem" en „De Jonge Stem", die thans vierenvijftig leden tel len. Het bestuur van de jubilerende vereni ging bestaat uit J. C. Broeren, voorzitter; mevr. G. Hiemstra-Bolthof, secretaresse; J. G. Peters, penningmeester en als leden mevr. C. Blaas-De Bruijn, J. Scholten, K. de Wit en W. Scholten. Op Zaterdag 29 Mei zal een jubileum-feestavond in het Patronaatsgebouw worden gehouden en daar zal tevens voor organisaties en ver enigingen gelegenheid bestaan om de veertigjarige te feliciteren. Op 16 October volgt verder een jubileumconcert in het Patronaatsgebouw. Wat heb ik met mijn medemens te ma ken? Dit was de vraag waarvoor gister avond in het Patronaat de Velser huisvrou wen zich zagen gesteld, naar aanleiding van wat mejuffrouw Lize Stilma haar had verteld over het leven in „donker Amster dam". Op boeiende en fascinerende wijze heeft deze ex-journaliste een deel van haar belevenissen in de sloppen en stegen weer gegeven en hierbij hulde gebracht aan het dappere corps van het Leger des Heils, dat het haar mogelijk maakte entree te krijgen in de meest sinistere huizen. „Het leven is een wekkers pel met allerhande klokken"' zo dichtte Guido Gezelle en spreekster, die haar vertelling hiermee eindigde, begon haar verhaal met erop te wijzen dat het leven veel kleuriger, maar vaak ook heel veel treuriger is dan men denkt. Aan de ene zijde de bloeiende velden, de stralende zon, een stem die streelt en daartegenover de millioenen oorlogswezen, nijpende ar moede, schijnweelde en in Amsterdam drie duizend vrouwen, die een beroep uitoefe nen, waarbij „de moeder in de vrouw en de ridder in de man volkomen worden ver trapt". Drie hoog achter in een van de sloppen woont moeder De Vries, krom van rheumatiek, met haar zwakzinnige 45- jarige dochter. Eenmaal in de week komt er de gezinsverzorgster om de boel aan kant te brengen in het zonloze, met wrak ke meubels bevolkte kamertje. De tegen slagen in het leven hebben deze vrouw nooit gespaard, zij heeft betere tijden ge kend en toch heeft zij de moed innerlijk gelukkig te ziin: Ik heb immers mijn doch ter en ik hield al van haar nog voor ik haar gezien had. Ook de bespeler van het ras-echte Am sterdamse muziekinstrument.het pierement, heeft zijn moeilijkheden. Eenmaal wagen bestuurder bij de tram, nu afgekeurd we gens ziekte voor alle werkzaamheden, daait hij Sari Marijs, het Wilhelmus, de Speeltuin en vele andere liederen al naar gelang de gelegenheden. En als hij uitrus tend van de vermoeienissen van draaien en geldophalen het laatste gaat meestal ge paard met de meest uiteenlopende opmer kingen van het publiek zich eens over geeft aan gepeinzen, komt hij tot de con clusie: „ik zou veel en veel liever weer gewoon werken. De mensen schijnen er alleen maar op uit te zijn om anderen pijn te doen." Toch zou, zo merkte de spreekster van deze avond op, het vreemd voor al déze mensen zijn weer in de gewone maat schappij te worden geplaatst. Het Leger des Heils doet, ook waar het de prostitués betreft, veel moeite daarvoor, maar zelden met succes. Wat deze vertelling van veel, wat voor de gewone huisvrouw in Velsen gebeurte nissen-op-een-afstand schenen, tot doe! had? Dat is in het algemeen gesprek, dat zich na de pauze ontspon, duidelijk ge worden. Het is zo gemakkelijk in eigen, veilig milieu het hoofd te schudden over ont- erende en ondraaglijke toestanden. Het leven vraagt echter meer begTip voor en mindér veroordelen van anderer leven. Dat is de basis waarop de ene mens de andere kan helpen, dat is het fundament waarop de medeverantwoordelijkheid kan worden opgebouwd. En dat is de conclusie waartoe Vélséns huisvrouwen gisteravond zijn ge komen. ADVERTENTIE Het theater met de beste films DONDERDAG A.S., 8 UUR vertonen wij in één speciale voorstelling een fel realistisch filmwerk ZONDIGE LEVENS (HET VIERDE GEBOD) Een schokkend familie-drama, uit het leven zélf gegrepen, op sublieme wijze verfilmd De film, die vanwege de gedurfde wijze van verfilming, overal groot opzien baart Alléén toegang boven 18 jaar. Voorverkoop morgenochtend van 1112 uur Uit de overweging: „het Rode Kruis deed veel voor ons, laten wij iets voor het Rode Kruis doen", heeft het bestuur van de Velsense afdeling vain het veteranen- legioen Nederland toegezegd haar mede werking te verlenen bij de komende collec ten, die vam Maandag 31 Mei af tot en met Zaterdag 5 Juni zullen worden gehouden. Een groot aantal leden gaf zich reeds op en het bestuur hoopt op een nog groter toe- Loop. Collectanten kunnen zich melden bij de secretaris van het veteranenlegioen Neder land, afd. Velsen, Radarstraat 172; in Be verwijk bij de heer G. W. P. Stoutenbeek, Zeestraat 103. Hedenavond zal het Rode Kruis de col lectanten in een cabaretprogramma in het Patronaatsgebouw enkele richtlijnen ver strekken. Naar wij vernemen komt de heer D. de Groot, lid van de bemanning van de in Brazilië varende kotter „Sterna" naar IJmuiden terug, als gevolg van een ziekte. Het 299 brt. metende Nederlandse kust vaartuig „Joma" van de heer H. van Nood te Groningen is verkocht aan de heer Pink ster, eveneens te Groningen. Het schip, dat op het ogenblik in dok in Rotterdam ligt, zal onder de naam „Whitsun" in de vaart worden gebracht. Dinsdagavond werd in het jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan een matig bezochte algemene jaarvergadering van de afdeling Velsen-IJmuiden van het Nederlandse Rode Kruis gehouden. De voorzitter, de heer J. P. Weyburg zeide in zün openings woord dat de geringe opkomst duidt op een voor Velsen te gering ledental. Het bestuur dient te zoeken naar een middel van actie om dit ledental te verhogen en er bestaan plannen om dit door middel van een com petitie tussen de colonne-groepen te berei ken, waarvoor dan prijsjes uitgeloofd zou den worden. Het jaarverslag van de secretaris, de heer B. M. Mulder, gaf een werkzaam jaar te zien. Het ledental bedroeg op 1 Januari 1953 1421 en op 31 December 1323. De verhouding tot de plaatselijke over heid was bijzonder goed» terwijl ook de sa menwerking met bescherming burgerbevol king zeer aangenaam is. Een groot gemis blijkt nog steeds een eigen gebouw te zijn, maar de voorzitter gewaagde van verge vorderde plannen, die waarschijnlijk bin nen afzienbare tijd verwezenlijkt kunnen worden. Het overlijden van het lid van het be stuur, de heer J. de Meza, wordt als een groot verlies voor de vereniging gevoeld. Dank werd gebracht aan enige leden van het bestuur voor hun goede werk, terwijl ook de inmiddels afgetreden colonnecom- mandant, de arts J. Mac. Daniel, blijken van waardering ontving. Ook het werk Van de zusters van het Antonius-ziekenhuis oocooocioocxxxioooooooooooccooooooooooooooc»ooococx»ocioooo 8 8 Morgen gaan de hekken van de kinder- boerderij in „Velserbeek" weer open en P. de menagerie zal voortaan van 2 tot 8 5.30 uur op Woensdag- en Zaterdag- 8 middagen en ook des Zondagsmiddags P met een bezoek te vereren zijn. Het ligt in de bedoeling het geliefde speelterrein bij voldoende belangstelling dit seizoen ook de andere middagen jj open te stellen. coooooooooooooocoooocoooocooooooococcooooooooooooooocooc Bij de „Nordsee" Deutsche Hochseefischerei A. G. te Bremerhaven en Cuxhaven treft men thans dezelfde scheepsnamen aan die er bij de oprichting in 1896 ook wa ren. De meeste trawlers van deze grote Duitse rederij zijn vernoemd naar steden en gedurende de bijna 70 jaren van haar bestaan zijn er heel wat schepen geweest. Thans beoefenen er van Bremerhaven 20 en van Cuxhaven 26 trawlers van de „Nord see" de visserij uit. Van die 46 schepen is er hierbij een foto afgedrukt en wel van de „Darmstadt" N.C. 389, een forse motor tra wier, die in 1950 het licht zag bij de Scheepswerf Bremer Vulkan te Vegesack. Dit type wijkt af van de vooroorlogse Duitse „Burg"-klasse motortrawlers en ook van de na de oorlog voor een andere rederij gebouwde „Barmbek" en „Bah- renfeld". Op de foto is duidelijk te zien dat de schoorsteen zich op de stuurhut bevindt zoals bij sommige Engelse traw lers. Wat de tonnenmaat aangaat is het schip iets groter dan de IJmuidense „Haarlem" IJM 9. De „Darmstadt" meet namelijk 443 ton bruto en 168 netto bij een lengte tussen de loodlijnen van 45.94 m, breedte van 8.53 m en een holte van 4.01 m. In het visruim kunnen met gemak 5300 kisten vis geborgen worden. De voortstu wing geschiedt door een 8-cyl. Klockner Humboldt Deutz Dieselmotor van 850 pk. Nog vier Duitsland is in het bezit van nog vier van dergelijke schepen alle eveneens toe behorende aan de „Nordsee" en bij de zelfde scheepswerf gebouwd. Het verschil is dat die vier Diesel-electrisch worden voortbewogen als eerste schepen van de Duitse trawlervloot. Onderling wijken ze enigszins af maar de afmetingen zijn ge lijk. De „Freiburg/Br." NC 382 en de „Tübingen" BX 592 kwamen in 1950 ge reed en de „Bonn" BX 609 met de „Hfei- delberg" NC 397 werden een jaar later af geleverd. De Diesel-electrische installatie ontwikkelt 900 pk. Van bovengenoemde vijf schepen kwam de naam „Darmstadt" al voor bij de op richting van de Maatschappij „Nordsee". De werf Bremer Vulkan had aan het einde van de vorige eeuw al een belangrijk aan deel in de ontwikkeling van de „Nordsee". De „Darmstadt" van 1896 werd ook bij deze werf gebouwd. De tonnenmaat ver schilt aanmerkelijk met de trawler onder dezelfde naam van tegenwoordig. Met een bruto inhoud van 158 ton behoorde die „Darmstadt" tot de grootste van de Duitse trawlervloot. Het schip was niet Duitser van kaliber. langer dan 33 meter en kwam in 1896 tege lijk gereed met de zusterschepen „Berlin" en „Hannover" benevens de wat kleinere „Köln". Een jaar tevoren waren de „Blu- menthal", „Schönebeck" en de „Wulsdorf" erbij gekomen en in 1897 kwamen de „Dresden", „Dueren", „Frankfurt" en de „Mainz" de vloot van de „Nordsee" ver sterken. Duitsland is het enige land geweest dat op grote schaal trawlers liet verlengen en men begon er al mee toen de stoomtrawler betrekkelijk kort intensief in gebruik was. In 1899 zijn het de „Bremen", „Bremerha ven" en de „Lehe" geweest die met enkele meters werden verlengd. Gedurende de bijna 70 jaren, dat de „Nordsee" bestaat heeft men altijd nieuwe schepen laten bouwen. Zelfs konden tijdens de eerste wereldoorlog enige nieuwe traw lers aan de vloot worden toegevoegd hoe wel er vele als gevolg van oorlogshande lingen verloren zijn gegaan. Onder de sche pen die in de jaren 1914-1918 ten onder zijn gegaan bevond zich ook de in 1896 nieuw in de vaart gebrachte „Darmstadt". Daarna is de wederopbouw met kracht ter hand genomen. Vele namen werden in ere hersteld, maar de naam „Darmstadt" kwam niet in aanmerking voordat er nog een we reldoorlog mee heen ging. In ieder geval is het in 1950 een waardige opvolger ge worden die met de „Freiburg/Br.", „Tü bingen", „Bonn" en „Heidelberg" kan bo gen te behoren tot de meest moderne traw lers van West-Europa. ARIE VAN DER VEER. (Nadruk verboden) De besturen van de harmoniekapel „De Eendracht" en van de gemengde zangver eniging „Joh. Verhulst", uit Krommenie, beide onder leiding van Ber Joosen, die morgenavond in gebouw „Concordia" een concert geven, hebben een sterk program ma samengesteld. De Harmoniekapel opent met de mars Jubelklanken van Ernst Uebel, gevolgd door de ouverture Alceste van C. von Gluck (arr. W. Steyn). Uit de Opera La clemenza di Tito van W. A. Mozart naar arr. van J. Banon vertolkt de harmonie de Ouverture Titus. Het verdere programma luidt: Adagio en Allegro uit de 1ste symphonie van C. Saint-Saëns, arr. Th. Dureau; Ouverture uit de opéra comique „Le Bar bier de Séville" van G. Rossini, arr. V. Bury; King Arry, rhapsody van Haydn- Wood, arr. Gosling-Mol en Lynwoodmars van J. OrdHume. „Joh. Verhulst" zal met pianobegeleiding door Lou Tervoort ten gehore brengen; Ave Verum van W. A. Mozart; Super Flu- mina Babylonis van C. Gounod; O! Lustig Spel! van Cl. Jannequin; Tollite Hostias van C. Saint-Saëns; Lascia Ch'io Pianga uit de opéra „Rinaldo" van G. F. Handel en Gloria All' Egitto, heldenkoor uit de opéra „Aïda" van G. Verdi. voor de Bloedtransfusiedienst werd hoge lijk gewaardeerd. Het jaarverslag van de penningmeester, de heer M. Roos, gaf een batig saldo te zien van ruim f 12000, maar er werd op gewezen dat het opnieuw uniformeren der colorme en het betrekken van een nieuw onderkomen een behoorlijke aderlating zal betekenen. Voorts heeft de afdeling de vraag naar bestuursleden in Velsen-Noord en Sant poort, die daar de za/ken behartigen, nog niet kunnen bevredigen. De aftredende be stuursleden werden allen bij acclamatie herkozen, zodat het bestuur nu als volgt is samengesteld: Voorzitter: de heer J. P. Weijburg, B. M. Mulder, secretaris, M. Roos, penningmeester, dr. R. P. v. d. Veld, belast met ziekenhuiswezen, H. La Gro, belast met colonnezaken, leden: mej. E. Vijlbrief, mevr. S. de Vries-Spee, m^-r C. F. J. Anten-Butzelaar en de heer Mijs. Tot slot zette de heer Weijburg uiteen, dat het idee dat het Rode Kruis in Velsen het oprichten van een EHBO-vereniging niet zou voorstaan, onjuist is, maar dat zij dit juist zou toejuichen. Het ideaal zou zijn als de afdeling ge heel over gediplomeerde krachten zou kun nen beschikken, daar er nu veel tijd met opleiding verloren gaat. ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4886 Vergadering. Donderdagmiddag komen de leden havenarbeiders van de Centrale Bond in het Bondsgebouw aan de Zuidzij bijeen om in huishoudelijke geest over de vislosregeling te praten. De aanvang is be paald om half vier des namiddags. Dagje uit. De visserij vereniging „Samen werking" houdt voor de leden en hun dames op Zaetrdag 12, 19 en 26 Juni een excursie- tocht naar Rotterdam. Op het programma staat ook een rondvaart door de Rotterdamse havens. IJselmeer-visserij. De visserij op het IJselmeer stond vorige week in het teken van teruglopende prijzen. Dit was vooral het geval met de prijzen van de kuilpaling en de dunne lijnaal. De prijs der kuilpaling varieerde van 0.62 tot 0.75 per pond. De kuilpaling van de Noord liep van 0-62 tot 0.68, die van de Zuid tot 0.75 per pond. De motorloze zeilvaartuigen hebben wegens windsterkte de gehele week niet kunnen vissen. Met een gemiddelde vangst van 100 pond per etmaal waren de weekbesommin- gen van 200 tot 410 per zeilvaartuig. Een opmerkelijk verschijnsel is dat de motor vaartuigen niet zo veel hebben gevangen als de motorloze zeilvaartuigen, die vangsten tot 90 pond per etmaal hadden. Van deze categorievissers liepen de weekbesommin- gen van 300 tot 450 per vaartuig. Was van de kuilpaling de gemiddelde prijs 0-69 per pond, vorige jaar was dit 1. De prijs van de dunne lijnaal liep terug tot 0 60, de dikkere tot 1.56 per pond. De resultaten van de lijn- of beugaalvissers, met vangsten van 30 tot 150 pond per etmaal, varieerden van 267 tot 700 per lijnaal- visser. De nestvangsten werden minder: per etmaal van twee tot vier bakken per vaar tuig. Van het nest was de prijs van 2 60 tot 3-05 per bak van 37l/t kg. De vorige week (10 tot en met 15 Mei) werd aangevoerd: 46740 pond kuilaal, 11093 pond lijnaal, 265 pond fuikaal, 11 pond bot. 76 pond zeevis en 272102 pond nest. De omzet bedroeg 52.634.40. In het gymnastieklokaal van de Velser Gymnastiek Vereniging zijn de diploma's en prijzen uitgereikt van de enkele weken geleden in het kader van het eerste lustrum gehouden onderlinge wedstrijden voor de jeugdafdelingen. De voorzitter, de heer Krijgsman, merkte op, dat de juryleden in vergelijking met de vorige wedstrijden over het algemeen een vooruitgang in het gymnastiekpeil hadden kunnen constateren, ondanks het feit, dat de meeste klassen bijna tweemaal zo groot waren geworden. De splitsing van verschillende leeftijds groepen bleek bovendien een punt in het voordeel te zijn geweest. Uiteraard heeft een scherpe beoordeling plaats gevonden, doch dit heeft niet weggenomen, dat een groot aantal jongens en meisjes het mini mum vereist aantal punten heeft weten te behalen. De uitslagen luidden als volgt: Meisjes t.m. 6 jaar (evenwichtsbalk, brug, ringen, bankoefeningen): vereist aantal punten 28. Deelnemers 35. Geslaagd 19. le prijs: A. Spaan en C. Everink, 31% pnt.; 2e prijs L. van Dorp en T. Gametts 30% pnt.; 3e prijs A. de Niet, 30% pnt. Meisjes 7 en 8 jaar (evenwichtsbalk. brug, ringen, vrije oefeningen): vereist aantal punten 26. Deelnemers 39. Geslaagd 31. le prijs M. Verloop 31% pnt.; 2e prijs Th. Overdorp 31 pnt.; 3e prijs L. Schoon en L. Evenhuis 30% pnt.; 4e prijs R. Veld man 29% pnt.; 5e prijs L. Formanoy 29 pnt. Meisjes 9 en 10 jaar (vrije oefeningen, brug, ringen, boksprong): vereist aantal punten 28. Deelnemers 39. Geslaagd 16. le prijs M. Smakman 35% pnt.; 2e prijs G. Vosse 34% pnt.; 3e prijs N. de Vries 33% pnt.; 4e prijs P. van Schagen en J. v. d. Braber 31 pnt.; 5e prijs M. Kist de Ruyter 30% pnt. Meisjes 11 jaar (vrije oefeningen, brug, ringen, boksprong): vereist aantal punten 28. Deelnemers 24. Geslaagd 17. le prijs H. Kettmann en I. Basjes 33% pnt.; 2e prijs L. Visser 32% pnt.; 3e prijs T. van Schinkel 32% pnt. Jongens t.m. 8 jaar (vrije oefeningen, ringen, rek, springkast): vereist aantal punten 24. Deelnemers 27. Geslaagd 22. le prijs G. Scholten en A. Niemeyer 29% pnt. 2e prijs R. van Zomeren 28% pnt.; 3e prijs L. Serlie 28 pnt. Jongens 9 en 10 jaar (als voren): vereist aantal punten 24. Deelnemers 16. Geslaagd 15. le prijs A. Verveer 31% pnt.; 2e prijs E. Pans en A. Ligthart 29 pnt. Jongens 11 en 12 jaar (vrije oefeningen, brug, ringen, rek, paard) vereist aantal punten 30. Deelnemers 8. Geslaagd 5. le prijs Jac. de Vries 36 pnt. Alle geslaagden kregen een fraai diploma. Het jeugdwerk in de R.K. parochie van St. Joseph, dat met veel ambitie wordt aangepakt, heeft Dinsdagavond door een feestelijke bijeenkomst in de bovenzaal van het St. Joseph-huis aan de Banjaertstraat, verzorgd door de jeugdleden van de „Tun nelboys", een goed stuk propaganda ge maakt. Voor het grote aantal belangstel lenden opende de band „De Instuivers" met vrolijke melodieën. Er werd een afwisse lend programma uitgevoerd met onder meer een zestal musicerende cowboys rond een kampvuur als spectaculair nummer, dat veel waardering kreeg. De Filena's ont popten zich als aardige gitaristen en de mondorgelclub liet merken in korte tijd grote vorderingen te hebben gemaakt. Zelfs konden de aanwezigen kennis maken met een tafeltennisdemonstratie door een paar DOKO-leden. Enige schetsen, vlot ge speeld, boden prettige afwisseling, 't Was alleen jammer, dat het toneeldoek, dat pas was aangebracht, het tempo van de revue wat dwars zat. omdat het weigerde en zelfs een paar maal viel. „Rasbora" besprak aquarium perikelen Voor de leden van de Heemskerkse aqua rium- en terrariumvereniging „Rasbora" heeft de voorzitter, de heer A. Kamsteeg, een lezing gehouden over het ex- en het interieur van het aquarium. Door de om vangrijkheid van dit onderwerp was het niet mogelijk op één avond over dit onder werp uitgepraat te raken, zodat de heer Kamsteeg zich moest beperken tot enkele onderdelen hiervan. Het gesprokene werd met grote aandacht door de aanwezigen gevolgd, zodat deze hiervan wel het nodige zullen hebben op gestoken. Aan het slot werden nog enkele vragen, beantwoord. De afdeling Heemskerk van de RX. Bouwvakarbeidersbond houdt op Dinsdag 25 Mei in het K.S.A.-gebouw een leden vergadering. Voor de laatste maal in dit seizoen zijn de Beverwijkse leden van de Vrouwengroep van de Partij van de Arbeid Dinsdagavond in de Zeewijkschool bijeen geweest. De voorzitster, mevrouw Schmohl, sprak in het openingswoord haar vreugde uit over de grote opkomst. Hierna werd het zomerprogramma onder de loupe genomen en men besloot om begin Juni een bezoek te gaan brengen aan het Rijksmuseum te Amsterdam. Een reisje naar Hoek van Holland en een bezoek aan het August Reitsma-natuurvriendenhuis zal in de maand September plaats vinden. Op 17 Juni zal in Den Haag de lande lijke vrouwendag van deze bond worden gehouden en de voorzitster wekte de leden op hieraan in grote getale deel te nemen. De rest van deze avond werd op pret tige wijze doorgebracht: mevrouw Schmohl verraste met pianospel en mevrouw Kuiper droeg voor uit werk van Annie Schmidt, zodat veel te vroeg het einde kwam van deze gezellige avond, waarmee een goed seizoen is afgesloten. Voor de Zondag in Gouda te spelen wed strijd tussen het Zwaluwen-elftal en de Engelse profclub Bradford heeft o.a. de Kennemers middenvoor Peggeman de uit nodiging ontvangen mede te spelen. De uitslagen van de competitiewedstrijden van de LTC „Velserbeek" op Zondag 16 Mei zijn: Westrust IIIVelserbeek I 71. Mej. E. Randag—mevr. A. de Weerdt 6—2, 62; mej. E. Baljon—mevr. P. Janus 61, 60; F. TitulaerJ. A. v. Splunter 68. 26; M. v. Berckel—A. Wiedemeijer 36, 64, 86; mej. E. Randag en F. Titulaermevr. A. de Weerdt en G. Burger 62, 60; mej. S. Titulaer en M. v. Berckel—mevr. P. Janus en A. Wiedemeijer 46, 64, 62; mej. Bal- jon en mej. Titulaermevr. De Weerdt en mevr. Janus 4—6. 6—3, 6—4; v. Berckel en Titulaer—v. Splunter en Burger 63, 62. Velserbeek IIAmteno IV 80. Mevr. N. v. Spluntermej. H. Kwint 64, 75; mej. W. Broezemevr. C. Minnaard 63, 7—5; P. Siebeles—R. Minnaard 7—5, 2—6, 6—3; J. de Jager—G. v. Oenen 63, 61; mevr. v. Splunter en P Siebelesmej. Kwint en Minnaard 64, 62; mevr. A. v. Gelder en J. Koningsteinmevr. Minnaard en G. v. Oenen 63, 62; mevr. v. Gelder en mej. Broezemevr. Minnaard en mej. Kwint 7—5, 4—6. 86; J. de Jager en J. Koningstein G. v. Oenen en R. Minnaard 6—1, 64. De Heemskerkse klaverjasclub „De Zon" heeft in café Dam een drive gehouden, waaraan door ruim honderd personen werd deelgenomen. De opbrengst van deze wed strijd was ruim f 145, welke bestemd is voor de ouden van dagen. De voornaamste uitslagen zijn: 1. C. Duin 5829 pnt.; 2. N. v. d. Zon 5529 pnt.; 3. A. Ach terberg 5165 pnt.; 4. P. Groot 5158 pnt.; 5. P. Beentjes 5055 pnt.; 6. H. Huygens 5027 pnt.; 7. M. Kunnen 4950 pnt.; 8. W. J. Groen 4947 pnt.; 9. A. Blankendaal 4944 pnt.; 10. N. Rijs 4012 pnt. Bridgeclub „De Oranjeboom" In café „De Oranjeboom" heeft de Heems kerkse bridgeclub van die naam een drive gehouden, waarvan de voornaamste uitslagen zijn: 1. mevrouw v. d. Leede heer Beentjes 39 pnt.; 2. heren v. d. Lee—Beentjes 37 pnt.; 3. en 4. heren v. d. Wel—Muyen en Groot— W. Beentjes 32% pnt.; 5. heren Koopman De Vries 31% pnt. Groep B. 1. dames SpijkerFlentge 36 pnt.; 2. mevrouw Tabak—de heer v. d. Wel 35 pnt.; 3. heren ScheermanWentink 35 pnt.; 4. de heer en mevrouw v. d. Jagt 33% pnt.; 5. heren Spijker—Flentge 33 pnt. Gisteravond werden voor het Holland I bekertournooi de volgende wedstrijden ge speeld: SchrotMultes 22 (Multes won na strafschoppen), SneltransportVerroest 01, BBCPEN 11 (PEN won na straf schoppen).

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 7