Ronde Tafel-Conferentie met de West hedenmorgen hervat Weerbericht Franse stafchef bestudeert de critieke toestand Maarschalk Juin zou Noord- Indochina willen prijsgeven Dr. Drees: „Binnen afzienbare tijd wordt nieuwe rechtsorde gevestigd Engelse deelneming niet noodzakelijk" De vloot gaat uit! Het woord is aan r aircnild OndCrZOGKIgeweest en op de terugweg ging hij even Partij van premier de Valera delft onderspit Provinciale Opbouwdag in Haarlem Zware regenval in het N.O. des lands Atoombank desnoods zonder Rusland Eisenhower over Aziëpact Directeur van Zwolse Reiniging overleden Pakistaanse-Amerikaanse overeenkomst getekend Evacuatie uit Dien Bien Phoe hervat Verkoonniogelljkheden voor Verscheidene uren stond de auto aan de dit Fokker-ontwerp? Bisschop van Aken overleden Meditatie" m Genève Hongerstaking van Vietnamees gaat door Geneviève offert vrijheid voor de gewonden Weerrapport President Eisenhower Parijs blijft bij verzet tegen nationaal Duits leger 64 Is li 68e JAARGANG No 264 Bureaux: Kennemerlaan 186,Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (niet voor adv. en abonn.), Haarlem: Gr. Houtstr. 93 alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DONDERDAG 20 MEI 1954 IJmuider Courant velser Haarlems Dacjblad editie OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT 298e JAARGANG No 112 Uitgave Grafische Bedrij/en Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7.—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman 99 Na een onderbreking van bijna twee jaar is vandaag de R.T.C. met de West hervat. Geheel in overeenstemming met het feit, dat dit niet de derde confe rentie is, maar de voortzetting van de tweede conferentie, droeg de zitting een besloten karakter. De Nederlandse minister-president, dr. W. Drees, die voor zitter van de conferentie is, hield de openingsrede. „Het is echter niet te looche nen", zo zei hij, „dat het niet-bereiken van het bij de opening der conferentie op 3 April gestelde doel, namelijk het vaststellen van een ontwerp-statuut, teleurstelling heeft gewekt. Het mag buitenstaanders bevreemden dat sindsdien bijna twee jaren voorbij zijn gegaan alvorens de conferentie wederom bijeen kon worden geroepen. Voor wie cle feiten kent en met de bijzondere omstandig heden in elk der landen op de hoogte is, is dit niet zo verwonderlijk. Ook behoeven we dit tijdverlies niet te betreuren, nu er reden is om aan te nemen, dat wij intussen meer begrip en meer waardering hebben gekregen voor eikaars standpunt". Volgens dr. Drees kan nu reeds vastge steld worden, dat de ter conferentie ge rezen moeilijkheden inmiddels grotendeels zijn overwonnen. Hij gaf een overzicht van de geschiedenis der R.T.C. „Gelet op de omvangrijke gedachtenwis- seling, welke in de loop der tijden over de meeste der punten, die thans nog ter spra ke zullen komen, reeds heeft plaats gehad en rekening houdende met de door alle delegaties getoonde bereidheid open te staan voor de opinies en argumentaties van anderen, mag gegronde hoop worden gekoesterd1 dat op korte termijn volledige overeenstemming zal worden bereikt en dat de nieuwe rechtsorde thans binnen af zienbare tijd gevestigd zal kunnen wor den," aldus de minister-president. „Wij willen allen samenwerking in één koninkrijk. Van een koloniale verhouding kan geen sprake meer zijn en is ook geen sprake meer. Ten aanzien van inwendige aangelegenheden zijn Suriname en de An tillen in wezen reeds eigen meester. De onderlinge verbondenheid in het konink rijk moet berusten op het beginsel der ge lijkwaardigheid. al leidt reeds het grote verschil in talrijkheid der bevolking bij de verschillende rijksdelen onvermijdelijk tot een genuanceerde regeling." Twee jaren Onze Haagse medewerker schrijft over de hervatting der R.T.C.: In de twee jaren voor de hervatting is er wel het een en ander gewijzigd. Er heeft een intens overleg plaats gehad. Een kleine commissie uit de ministerraad heeft ge poogd voor de gerezen geschilpunten een aanvaardbare oplossing te vinden. Minis ter Kernkamp, die inmiddels de plaats van de heer Peters op het departement van Uniezaken had ingenomen, reisde in De»- cembcr 1952 naar Suriname de befaam de reis, waarover in de Tweede Kamer en vooral ook in de Eerste Kamer zoveel te doen is geweest. Kort geleden hebben de ministers Kernkamp en Donker een reis naar de West gemaakt om ter plaatse de laatste hand te leggen aan het ontwerp statuut en tenslotte reisde prof. Kranen burg nog naar Aruba waar men beducht ls voor overheersing van de zijde van Cu racao om te trachten, olie op de golven te gieten. Het opmerkelijke is, dat het ge schilpunt. waarop twee jaar geleden de conferentie strandde, in de loop van de onderhandelingen min of meer onder de tafel is terechtgekomen en thans geen kwestie meer is. Het grote struikelblok was, dat de Surinaamse delegatie in de pream bule van het statuut het zelfbeschikkings recht wenste opgenomen te zien. Van Ne derlandse zijde werd tegen het uitdrukke lijk vastleggen van dit recht bezwaar ge maakt op grond van onoverzienbare con sequenties van internationaalrechtelijke aard. Men zal zich herinneren, dat prof. Kern kamp tijdens zijn besprekingen met de af gevaardigden van Suriname en de Antil len te New York een opvatting huldigde, welke nog verder ging, dan die welke met betrekking tot dit secessierecht in Neder landse kringen groeiende was. Tegen het zelfbeschikkingsrecht bestonden toen geen overwegende bezwaren, wel echter tegen het recht van afscheiding. Minister Kernkamp, die een zodanig onderscheid niet aannemelijk achtte en dit standpunt tijdens het New Yorkse gesprek formuleerde, werd daarover tijdens de be grotingsdebatten in de Tweede Kamer duchtig onder handen genomen. In de Eer ste Kamer heeft de partijgenoot van de minister, prof. Gerretson, daaruit allerlei 91 WASHINGTON (United Press) Pre sident Eisenhower heeft Woensdag op zijn persconferentie verklaard dat een defensie pact voor Zuid-Oost-Azië kan worden op gebouwd rond Aziatische landen, Australië en Nieuw-Zeeland. Hij gaf te verstaan dat een Brits lidmaatschap niet noodzakelijk is. Op vragen over het voorgestelde verdrag ter verdediging van Zuid-Oost-Azië en het Westelijke deel van de Stille Oceaan zeide de president, dat het wellicht mogelijk zou zijn een bruikbare organisatie op te bou wen zonder de medewerking van Engeland, hoewel het stelsel dan niet zo bevredigend en zo uitgebreid zou zijn als hij zich dit zou wensen. Men moest echter niet ver geten, dat Australië en Nieuw-Zeeland. die deel uitmaken van het Britse Gemenebest, rechtstreeks bij de voorgestelde organisa tie betrokken zouden zijn. Hij herinnerde er aan, dat hij in April van het vorige jaar reeds gezegd had, dat een collectieve regeling ter verzekering van de veiligheid van Zuid-Oost-Azië noodzakelijk was. Deze opvatting is nog steeds de basis van de Amerikaanse poli tiek in dit gebied, aldus Eisenhower. Op de vraag, of de V. S. pogen door be sprekingen met de belanghebbende landen het stelsel voor collectieve beveiliging te voltooien vóór het einde van de conferen tie van Genève, antwoordde Eisenhower, dat men de zaken niet kon forceren. De Amerikaanse regering gaat voort op de in geslagen weg. Naar van gezaghebbende zijde wordt vernomen heeft Engeland er mee ingestemd te Washington deel te nemen aan militaire besprekingen over Zuid-Oost-Azië en meer in het bijzonder over Indochina. Dit overleg, waaraan vertegenwoordigers van de generale staven van Groot-Brittan- nië. de V.S.. Frankrijk, Australië en Nieuw- Zeeland zullen deelnemen, zou in de loop van de volgende week beginnen. duistere bedoelingen gedistilleerd, hetgeen tot een hoogst onverkwikkelijke discussie aanleiding heeft gegeven. Het is vooral een gevolg van de debatten in de Tweede Ka mer geweest, dat een kleine commissie uit de ministerraad een compromis in studie heeft genomen. In het statuut werd nu de mogelijkheid om een vlottere herziening te bewerkstel ligen opgenomen, terwijl ook de beperkte uitlegging van het zelfbeschikkingsrecht werd aanvaard. Inmiddels heeft Suriname zijn eis laten vallen en daarmede werd de mogelijkheid van een hervatting der R.T.C. opnieuw geopend. Blijven de zaken er zo voorstaan, dan zijn van Surinaamse zijde geen al te grote zwarigheden te verwachten. De moei lijkheden komen thans vooral van Antil liaanse zijde en met name van de kant van Aruba, dat vreest, door Curasao in een hoek te worden gedrongen. Tijdens de con ferentie zal wel blijken, in hoeverre de missie van prof. Kranenburg succes heeft gehad en of de verschillen, die voor een belangrijk deel en dat is juist de moei lijkheid in de gevoelssfeer liggen, uit de weg zijn geruimd. Agent trof hem levenloos in zijn auto aan Te Zwolle is de directeur van de Ge meentelijke Reinigingsdienst aldaar, de heer A. M. W. Pitlo, levenloos in zijn auto aangetroffen. XOOCOCOX WASHINGTON (Reuter) Te Karatsji is de Pakistaans-Amerikaanse overeen komst getekend, volgens welke de Ver enigde Staten aan Pakistan militaire uit rustingen zullen leveren en het land zullen bijstaan bij de training. Te Washington wordt verklaard, dat de overeenkomst het mogelijk zal maken, dat de Pakistaanse strijdkrachten gemoderni seerd zullen worden. Beide landen hebben ook nota's uitgewisseld, waarin zij weder zijds overeenkomen, dat het verdrag de Verenigde Staten geen militaire bases op Pakistaans grondgebied toezegt. Volgens deze nota's betekent de overeenkomst evenmin, dat een militair verbond tussen de Verenigde Staten en Pakistan gesloten is. Een Amerikaanse adviesgroep zal zich naar Pakistan mogen begeven en voorts is van Pakistan de verzekering verkregen, DIT NUMMER BESTAAT UIT ZESTIEN PAGINA'S Ernst Hohenemser: Diplomaten zijn mensen, die ae nieuwste staatsherichten enige uren vroeger ontvangen dan an dere mensen en ze enige dagen later begrijpen. (Aphorismen; 1918). dat Pakistan de Amerikaanse hulp niet voor aggressieve doeleinden zal gebruiken. Kort geleden heeft Pakistan een vriend schapsverdrag gesloten met Turkije. Deze twee landen komen volgens dit verdrag overeen samen te werken op politiek, eco nomisch en cultureeel gebied alsmede op het terrein der beveiliging. Ter gelegenheid van de komende vlaggetjesdag - Zaterdag in alle havens - hebben wij onze editie van vandaag gedeeltelijk gewijd aan de opnieuw beginnende haringvisserij, waartoe de feestelijk gepavoiseer- de vloot het fleurig preludium vormt. Over jagen en provian- deren, over de Helderse haring- i visserij, die totaal verdwenen is en over de ganse sfeer van deze oude visserij schreven onze redacteuren elders in dit nummer. DCOOOOCOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOO T-^ i*iJ J i Hi> was naar eni§e omliggende plaatsen j aan bij de stadskwekerij aan de weg Zwol- F "vonr* ,eMeppol om enige zaken te regelen. +4 'DUi xUllCl U\U j Nadat hij daarna weer in zijn auto was \T i i"i 1 1 i gestapt moet hij onwel geworden zijn. kant van de weg voordat een agent van politie ontdekte dat de heer Pitlo leven- HAGERSTOWN, MARYLAND (United Press) De Fairchild Aircraft Corpora tion laat momenteel een marktonderzoek uitvoeren om vast te stellen of de Fokker F-27 transportvliegtuigen van Nederlandse makelij geschikt zijn voor exploitatie op Amerikaanse luchtlijnen. Fairchild heeft een voorlopige overeen komst met Fokker getroffen om de goed keuring te krijgen, de toestellen in zijn fabriek te vervaardigen, indien er in de verkooo mogelijkheden blijken te zitten. De F-27 is een nieuw vliegtuig, dat ont worpen is om de 20 jaar oude DC-3 te ver vangen als klein transportvliegtuig voor commerciële doeleinden. DC-3's worden nog op uitgebreide schaal in Amerika gebruikt voor „voedingslijnen" van de grote stopplaatsen op trans-conti nentale routes. Normaal biedt de DC-3 plaats aan 21 passagiers, maar in sommige gevallen wordt de accomodatie gebracht op 28. De nieuwe Fokker is ontworpen voor 27 passagiers. De zegsman van de Fairchild-maatschap- pij zei dat de maatschappij een deskundige op het gebied van de commerciële lucht vaart, James Gray, had belast met het onderzoek naar de vraag van de Ameri kaanse „feeder airlines" en andere poten tiële kopers om de markt voor de Fokkers te kunnen bepalen. De F-27 moet ongeveer 400.000 dollar kosten, hetgeen relatief goedkoop is voor het toestel-type. Fairchild zal geen stap pen meer ondernemen voordat Gray's rap port ontvangen is. Dit kan nog wel enige maanden duren, aldus de zegsman. AKEN. (Reuter). Woensdag is de Rooms-Katholieke bisschop van Aken, dr. Johannes Josef van der Velden, op 63- jarige leeftijd aan een hartverlamming te Refeld overieden. Dr. Van der Velden was sedert 1943 bisschop van Aken. loos achter het stuur zat. De heer Pitlo was van 19291930 be drijfsleider voor de Suiker Industrie Java te Premboen en tot 1934 te Ngandjoek. Van 19341948 werkte hij als technisch ambtenaar bij de Gem. Reinigings- en Ontsmettingsdienst te Leiden, waarna zijn benoeming tot directeur van de Reini gingsdienst te Zwolle volgde. DUBLIN. (Reuter). De partij van premier Eamon de Valera, de Fianna Fail, heeft, volgens voorlopige uitslagen van de algemene verkiezingen, verscheidene zetels aan de Fine Geal, de voornaamste opposi tiepartij, en de arbeiderspartij verloren. Achteruitgang van De Valera's partij maakt het waarschijnlijk, dat de oppositie partijen een coalitie regering zullen vor men. De Valera zelf is in zijn kiesdistrict met een geringere meerderheid dan bij de vo rige verkiezingen herkozen. GENèVE, 20 Mei. Vandaag is er geen reünie van de negen, geen plenaire en geen beperkte bijeenkomst in het „Paleis der Volken". Edens voorstel om vandaag eens te „mediteren" is gisteravond door Oost en West gretig aanvaard. Intussen blijft de delta van de Rode Ri vier bedreigd door Giaps divisies, die naar de Fransen menen na de val van Dien Bien Phoe zijn vrijgekomen. Sommige Franse militairen achten deze bedreiging zo gevaarlijk, dat ze met kracht pleiten voor de concentratie van Frans- Vietnamese troepen in het Zuiden. Het ge zaghebbende Franse blad „Le Monde" heeft voor deze stelling een lans gebroken. Het is voor de ingewijden heel duidelijk, dat dit gisteravond verschenen artikel de opvatting weergeeft van niemand minder dan maarschalk Juin, die nog altijd bevel hebben van de centrale sector van de NAVO in Europa is. Juin's opvatting zou neerkomen cp het vrijwel geheel prijsge ven van Noordelijk Tonkin met de hoofd stad Hanoi en de haven Haiphong. Andere Franse militairen, wier woordvoerder de Gaullistische generaal Koenig is, schijnen thans het ogenblik gekomen te achten om behalve reservisten ook de dienstplichtigen onder de wapenen te roepen en in aller ijl naar Indochina te sturen. Het is echter zeer de vraag of de politieke constellatie in Frankrijk een oproepen van dienstplichti gen voor dienst overzee zal toestaan. Eerst zullen generaal Ely en de beide andere Franse generaals, door de regering voor een onderzoek naar Indochina gezonden, wel rapport moeten uitbrengen, voor men zal weten welke „draconische maatregelen" Parijs zal treffen. Een militaire of politieke oplossing van het Indoehinese geschil is derhalve nog niet in het zicht. Ook met de evacuatie van de ernstigste gewonden van Dien Bien Phoe is men ook nog niet veel opgeschoten. De Fransen en de Vietminh hebben daarover voor het eerst in Genève een onderonsje gehad. Dat is tenminste iets. Maar na af loop van dit overleg heeft men niet ge hoord dat een oplossing gevonden was. In tussen gaat de evacuatie der gewonden door, zoals nieuwsbureaux uit Indochino melden. OCXXJOOOOOOOOOOX X XIOOOOOOOO Voor de nog jonge Stichting Noordholland voor maatschappelijk werk was het vandaag een belangrijke dag. Vanmorgen opende de voorztter van de stichting, mr. M. J. A. Moltzer, de eerste Provinciale Opbouwdag in het Concertgebouw te Haarlem, waar voor de eerste keer honderden werkers op sociaal terrein uit de gehele provincie bijeen waren gekomen om te luisteren naar een tweetal belang rijke inleidingen over de maatschappelijke vraagstukken van deze tijd. Tot de gasten behoorden onder meer de minister voor Maatschappelijk Werk, mr. F. J. Thiel (op de foto links naast de voorzitter mr. Moltzer) en de Commissaris der Koningin, dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk (geheel rechts op de foto). Verder onderscheidt men links van de minister het lid van Gedeputeerde Staten, mejuf frouw mr. E. Ribbius Peletier en verder naar links de secretaris der Stichting, dr. P. van Kleffens en de directeurde heer C. Lijnzaad. Een uitvoerig verslag van de ochtendziting treft men op pagina 3 van dit blad aan. Wij vernamen nog. dat per 1 September drs. J. J. Spelberg uit Hilversum als socioloog in dienst van de Stichting zal treden. GENèVE (United Press). De 45-jarige Vietnamese dichter Vo Tanh Minh, die 2 nu reeds 15 dagen in hongerstaking is uit protest tegen de nog altijd voort- durende strijd in zijn land, is er volgens de doktoren zo slecht aan toe, dat wan- neer hij blijft weigeren voedsel tot zich 3 te nemen, hij het eind van deze week 8 8 niet meer zal halen. De Vietnamese pacifist ligt uitgemer- c geld en ziek op zijn veldbed in de kleine tent, die hij dicht bij het ..Palais des Nations" heeft opgeslagen. De glanzen- de limousines van de delegatieleiders o suizen dicht langs het tentje van de man, die bereid is op deze geweldloze wijze voor zijn land te sterven. Hoewel de meeste gedelegeerden zich waar- schijnlijk niet bewust zijn van de men- selijke tragedie, die zich hier in stilte afspeelt, heeft Vo met zijn protest toch 8 de aandacht getrokken van de gedele- 8 geerden van Vietnam, waarvoor hij zich ;-1 opoffert. 3 Doan Thoean, de secretaris-generaal van 8 de Vietnamese delegatie in Genève, heeft zich gisteren naar de tent van Vo o 8 begeven en daar met hem gesproken, Doan vertelde Vo, dat de delegatie van i- 8 Vietnam boven alles vrede voor haar i land wenst, maar dan niet een vrede 3 tot elke prijs. Het moet een vrede zijn, 8 waarbij de vrijheid van het volk ge- 8 waarborgd wordt. 8 HANOI (Reuter/A.F.P.) Generaal Paul Ely, de chef van de Franse generale staf is in Hanoi aangekomen, vergezeld van hoge stafofficieren, om de kritieke toestand te bestuderen, waarin de 80 bataljons Franse Unietroepen zich in de delta van de Rode Rivier bevinden. Deze staan tegen over 100.000 man geregelde en ongeregelde Vietminh-troepen. Voorts zouden 30.000 opstandelingen, die zijn vrijgekomen na de val van Dien Bien Phoe, naar de delta on derweg zijn. Franse vliegers hebben gemeld, dat Vict- minh-convooien door de dalen van de Rode en de Zwarte Rivier in de richting van de delta rijden en dat andere convooien wor den samengetrokken in de heuvels 50 kilo meter ten Zuidwesten van Hanoi. Woensdag hebben de opstandelingen fel le aanvallen gedaan op drie posten in het Zuiden van de delta van de Rode Rivier, die met behulp van de Franse luchtmacht konden worden afgeslagen. De bezetting van een van deze posten, te Thoec Hao. leed zware verliezen. De drie posten staan reeds drie weken bloot aan storingsaanval- len van de Vietminh. Ontkomen Vijf leden van het garnizoen van Dien Bien Phoe, die na de val van het bol werk aan de Vietminh waren ontkomen, zijn Dinsdag bij een Franse post in Noord- Laos aangekomen, aldus een te Parijs ont vangen bericht. Dit is de eerste maal, dat melding wordt gemaakt van een geslaagde ontsnappingspoging van leden van het 12.000 man tellende garnizoen. De vijf I mannen twee onderofficieren en drie soldaten behoorden tot de bezetting van het steunpunt „Isabelle", dat nog verschei dene uren stand hield nadat de voornaam ste Franse stellingen reeds in handen van de tegenstanders waren gevallen. Het Franse opperbevel had van Noord- Laos uit een colonne tot op 50 km van Dien Bien Phoe laten oprukken om eventuele vluchtelingen te helpen. Deze colonne is nu op de terugtocht. De evacuatie van gewonden uit Dien Bien Phoe is Woensdag voortgezet, ondanks het feit, dat de Fransen de evacuatie-over eenkomst hebben opgezegd en het bombar deren van de weg nr. 41, de z.g. evacuatie- weg, bij de vroegere Franse vesting, heb ben hervat. De Vietminh is niet ingegaan op nieuwe voorwaarden van de Fransen voor de evacuatie van gewonden. Een belangrijk punt in de Franse voorwaarden was, dat gemengde commissies met mogelijke deel neming van neutralen er op toe zouden zien, dat de strategische weg 41 niet ge bruikt zou worden voor militaire doelein den. De Vietminh beweert dat. nadat de eer ste zwaar gewonden uit Dien Bien Phoe waren vervoerd de Fransen Zaterdag en Zondag niet waren gekomen om meer ge wonden te vervoeren, „alhoewel de Viet minh had ingestemd met een dagelijkse evacuatie van 150 gewonden". De Fransen houden staande dat twee hunner hef- schroefvliegtuigen twee dagen te Dien Bien Phoe hebben gewacht, doch dat geen gewonden voor wegvoering werden ge bracht. Enkele teruggekeerde gewonden hebben meegedeeeld, dat Geneviève de Galard Terraube besloten heeft in Dien Bien Phoe te blijven tot het einde van de evacuatie en met het laatste contingent terug te ke ren. Zij zou van de Vietminh-autoriteiten de verzekering hebben gekregen, dat zij Dien Bien Phoe zou kunnen verlaten wan neer zij dat wenste. De commandant van de Franse lucht macht in Indochina, generaal Lauzun, ver klaarde, dat zijn luchtmacht over voldoen de helicopters en lichte vliegtuigen be schikt om per dag ongeveer 100 gewonden uit Dien Bien Phoe op te halen als de weersomstandigheden gunstig zijn. Woensdagavond is te Hanoi een tweede groep van ongeveer twintig gewonden aan gekomen. Een groep van dertig gewonden was nog onderweg. Wanneer deze is aan gekomen. zullen in het geheel ruim hon derd gewonden uit Dien Bien Phoe geëva cueerd zijn. Het K.N.M.I. deelt mede: Een kleine de pressie, die in de nacht van Dinsdag op Woensdag tussen Denemarken en Zweden tot ontwikkeling kwam en zich sindsdien langzaam in Zuidelijke richting bewoog, heeft voor het eerst sinds weken in eer deel van ons land belangrijke regenval veroorzaakt. Gisteren reeds vóór het mid daguur bereikte het regengebied van de depressie de provincie Groningen, vanoch tend regende het daar nog. In de loop van de avond en nacht breidde de regenzone zich geleidelijk naar het Zuiden en Westen uit, tot deze omstreeks 2 uur in de afge lopen nacht zijn grootste omvang had be reikt. De grens tussen regen en diroog weer liep toen ongeveer van Harlingen over het IJselmeer naar Roermond. Ook aan de Oostkant was het regengebied tamelijk scherp begrensd. Ten Oosten van de lijn BremenWiesbaden is namelijk eveneens weinig regen gevallen. De meeste regen kwam neer in Groningen, Drente, Over- ijsel en de Gelderse Achterhoek. In Uit- huizermeeden was om 7 uur vanochtend 30, in Eelde 36 en op het vliegveld Twente 18 mm afgetapt. In Leeuwarden was toen 6, in Ramspol 7, in Deelen 8 mm gevallen. Belangrijke veranderingen in de lucht drukverdeling komen op het ogenblik niet voor. Noorden- en Westenwinden blijven koude lucht aanvoeren. Aangezien de kou de luchtlaag geleidelijk dikker wordt, neemt de onstabiliteit toe en zullen in het gehele land buien kunnen optreden. (van hedenmorgen 7 uur) oooococoooooooooo ooocxxoocooooocooooooc Brandbommen op Frans schip CASABLANCA (United Press) Op het Franse vrachtschip „Yang-Tse", dat met een lading militair materieel naar Indochina zou vertrekken, zijn brandbom men ontdekt. Volgens de autoriteiten vond eij zeeman op de kade dicht bij het schip een dergelijke bom. Onmiddellijk werd aan boord van het schip een grondig on derzoek ingesteld, waarbij nog twee brandbommen tevoorschijn kwamen. WASHINGTON (Reuter/AFP) Pre sident Eisenhower heeft op zijn wekelijkse persconferentie verklaard, dat hij de mo gelijkheid overweegt verder aan het Ame rikaanse plan voor een „atoombank" door te werken zonder te wachten op Russi sche instemmnig. Eisenhower zeide dit in antwoord op vragen naar aanleiding van persberichten, dat het Amerikaans-Rus sische overleg over het plan zou zijn af gebroken. Desgevraagd verklaarde de president, dat hem tot dusverre geen uitgewerkt rap port had bereikt over de mogelijkheid om de Amerikaanse wetgeving ten aanzien van de atoomenergie te wijzigen. Hij zei de volledig vertrouwen te stellen in de voorzitter van de federale commissie voor atoomenergie, Lewis Strauss. PARIJS (Reuter) De Franse staats- secx-etaris voor Buitenlandse Zaken, Mau rice Schumann, heeft op een vergadering van de commissie van buitenlandse zaken der Nationale Vergadering verklaard, dat als het E.V.G.-verdrag niet geratificeerd zou zijn voor de volgende bijeenkomst van de Noord-Atlantische Raad, de Franse re gering geen alternatief voor het verdrag zou voorstellen. De regering is nooit van plan geweest een alternatief voor te stellen, aangezien elk alternatief, in feite, de instelling van een onafhankelijk Duits leger zou beteke nen, iets, waartegen niet alleen de rege ring, doch ook de meerderheid van de Na tionale Vergadering gekant is, aldus Schu mann. toestand 5 •o- r- U «s 03 cn ti. Stockholm Oslo Kopenhagen Amsterdam Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Genève Zürich Locarno Berlijn Frankfort München Wenen Innsbruck Rome licht bew. regen zwaar bew zwaar bew zwaar bew. zwaar bew. regen onbewolkt half bew. zwaar bew onbewolkt licht bew. licht bew. onbewolkt zwaar bew. zwaar bew. half bew. geheel bew. geheel bew Neerslag laatste NO 2 NNO 3 NNW 3 WNW 3 W 2 W 3 windstil NW 7 windstil NNO 2 windstil windstil Z 1 WZW 5 WZW 2 WNW 9 windstil W 2 24 uur EU Z 5 16 0 15 13 12 16 10 14 14 10 18 11 7 22 15 14 7 17 11 19 2 0 0.3 0 0 0.1 0 0 0 0 2 0 0 0.5 2 4 2 2 AANHOUDEND KOUD Verpachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Donder dagavond tot Vrijdagavond, opgemaakt om 10 uur: Veranderlijke bewolking met op de meeste plaatsen enkele buien. Matige tot krachtige wind. in hoofdzaak tussen Noord en Noord-West. Weinig verande ring in temperatuur. 21 Mei Zon op 4.39 uur, onder 20.35 uur. Maan op uur. onder 7.00 uur. Maanstanden 25 Mei 14 49 uur- Laatste kwartier Hoog en laag water in IJmulden Donderdag 20 Mei Hoog water: 5.04 en 17 28 uur. Laag wa ter: 0 49 en 13 08 uur. Vrijdag 21 Mei Hoog water: 5.40 en 18.04 uur. Laag water: 1.21 en 13.40 uur.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1