Gebied langs Oude Rijn in feeststemming Bescherm Uw auto met Wereldnieuws PANDA EN DE MEESTER-ZAKENMAN Koningin en Prins brengen tweedaags bezoek aan stadjes en dorpen 5» De radio geeft Vrijdag Grote ontvangst van Koosje Bol in Montreal Mevrouw Troesjnovitsj doet beroep op Molotov ONWEER POLISHES CLEANERS WAXES Vragen over uitwijzing van vluchteling De Ned. Herv. Kerk en het processieverbod Melkoorlog in Zuid-Limburg Ik wil mijn man volgen in het land van zijn vrije keuze Belastingontduiking bewezen maar niet strafbaar Een maand geëist tegen burgemeester Salomo's oordeel Kerkelijk Nieuws oclt ió het zo J DONDERDAG 20 MEI 1954 Koningin Juliana en Prins Bernhard brengen vandaag en morgen een bezoek aan het gebied van de Oude Rijn, het Zuidhollandse merengebied en aan Lei den. Dit tweedaags bezoek begon vanmorgen in Woerden, waar de kerkklok ken om kwart over negen begonnen te luiden. Vijf minuten later kwamen de Koningin en de Prins aan de provinciegrens bij Woerden aan, waar zij werden begroet door de Commissaris der Koningin in de provincie Zuidholland, mr. L. A. Kesper. De provinciale vlag en de pas officieel vastgestelde gemeentevlag van Woerden waren aan de grens van Woerden uitgehangen. De vreugde over dit koninklijke bezoek was alom duidelijk merkbaar in het nu bijna 600 jaar oude stadje, dat in 1372 stadsrechten ontving. Het uitbundige klok gelui begeleidde de hoge gasten op weg naar de kaasmarkt. De straten van het stadje waren feestelijk versierd en ook de kaasmarkt had een feestelijk aanzien ge kregen. Petrus Sahuleka, een dertienjarig Am bonees jongetje, .bood de Koningin een schrift met schoolwerk aan en een klein schoolmeisje offreerde de vorstin bloemen. Met negen rukken aan een bel, volgens een aloud gebruik, opende de Landsvrouwe de kaasmarkt. De Ambonezen uit de drie woonoorden bij Woerden hadden zich bij het marktplein opgesteld. Tussen een haag van schoolkinderen, die enthousiast stonden te zwaaien met vlag getjes, en van leden van verenigingen met vaandels en vlaggen door, begaven de hoge gasten zich naar het oude stadhuis, dat thans museum is. Stukje historie Aan de schandpaal bij het museum stond een veroordeelde die daar aan de kaak was gesteld en zich met een smeekbede tot de vorstin richtte. In het museum verzocht de burgemeester de Koningin deze man gratie te ver lenen. De Koningin plaatste haar handtekening in een boek waarin het vonnis vermeld stond en de schout en zijn rakkers snelden hierop naar bui ten om de veroordeelde te bevrijden uit het schandblok. Het was een stukje historie, dat in dit nijvere industrie centrum herleefde. Enkele minuten voor tien uur vertrok de Koningin uit Woerden. Prins Bernhard ging een bezoek brengen aan het depót Retourgoederen van het Directoraat Ma terieel Landmacht. ADVERTENTIE (sleen evenmin is ieder hoofdpijntabletje 'n ASPlRiN- Jsbletje. Het Bayer-kruis, dat op ieder tabletje staat geeft U de zekerheid, dat U wer kelijk ASPIRIN beeft, het f middel tegen Hoofdpijn Griep Rheumatische pijnen Verkoudheid r— Auïs! ADVERTENTIE V 123 VALMA heeft voor Uw auto het juiste onderhoudsmiddel HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 9.45 Schoolradio. 10.00 Amuse mentsorkest en soliste. 10.35 Platen. 11.00 Voor de zieken. 12.00 Angelus. 12.03 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Octet. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws. 13.20 Sopraan en piano. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Metropole-orkest. 15.00 Schoolradio. 15.30 Pi&norectal. 15.50 Platen. 16.00 Voor de zie ken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Salonorkest en solist. 18.00 Actualiteiten. 18.10 Amusementsmuziek. 18.40 Vragen- beantwoording. 18.52 Actualiteiten. 19.00 Nieuws. 19.10 Regeringsuitzending. Verkla ring en toelichting, waarin opgenomen .„Vlaggetjesdag", enkele mededelingen over vorderingen in oude rijksmarken en het emigratiepraatje. 19.30 Verzoekprogramma. 20.25 De gewone man. 20.30 Politiek forum. 21.00 Luchtmachtkapel. 21.40 Brabants half uur 22.10 Strijkorkest en solist. 22.45 Kerk en Mens, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 9.40 Schoolradio. 10.00 Thuis, causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Pianorecital. 11.05 Voordracht. 11.25 Orgel en zang. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmedede lingen. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen en platen. 13.30 Lichte muziek. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Kamermuziek. 14.50 Voordracht. 15.10 Ka mermuziek. 15.30 Musette-orkest. 16.00 Pla ten. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Orgel. 17.20 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Platen met commentaar 19.00 De Haverkist, hoor spel. 19.15 Madrigaalkoor. 19.30 Op huis bezoek, causerie. 19.50 Berichten. 20.00 Nieuws. 20.05 Gesproken portret. 20.10 Strijk orkest. 20.30 De Verenigde Naties, causerie. 20.40 De omroep in het buitenland, causerie. 21.00 De familie Grenzeloos ontdekt Europa, hoorspel. 22.00 Buitenlands weekoverzicht. 22.15 Platen. 22.40 Vandaag, causerie. 22.45 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Platen. TELEVISIE (V.A.R.A.) 20.15 Actualiteiten en weeroverzicht. 20.30 Het Ballet van de Lezer. 21.00 Voorbeschou wing „De Gouden Schakel". 21.10 Pauze. 21.2021.45 „De oester erx de parel", modern sprookje. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Vlaamse liederen. 13.00 Nieuws. 13.15 Platen. 14.00 Schoolradio. 15.30 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Lichte muziek. 18.00 Gevarieerde mu ziek. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuw». 19.40 Voolkszang. 20.00 Pianorecital. 20.15 Orkest-concert. 22.00 Nieuws. 22.30 Platen. 22.55—23.00 Nieuws. BBC 22.0022.30 Nieuws. Hoe de weekbladen het zien. Nieuwe films. (Op 224 en 75 m.). In Bodegraven, waar de Koningin werd verwelkomd door burgemeester Croles, heerste evenals in Woerden een feest stemming. Er waren vele fleurige versie ringen, er waren erepoorten gebouwd. Schoolkinderen juichten de Vorstin uitge laten toe. De Koningin woonde hier de projectie bij van een filmstrip, die speci aal is vervaardigd ter gelegenheid van haar hoge bezoek en die tot titel heeft „De Handen Ineen". Zij gaf een beeld van de geschiedenis van dit op één na grootste streekdorp langs de Rijn. De strip toonde het energieke streven naar vooruitgang, dat de inwoners van Bodegraven steeds hebben getoond. Nieuwkoop Via Zwammerdam, een dorpje met een eigen en bijzondere sfeer, ging de Ko ningin vervolgens naar het zowel agra rische als industriële dorp Nieuwkoop in het plassengebied. Nadat zij enkele werkstukken afkomstig van siersmederijen te Nieuwkoop had be keken, vertoefde de Koningin korte tijd in „Het Piashuis" te Noorden, een dorpje bij Nieuwkoop, waarna de tocht verder ging naar Nieuwveen. Tegen half twaalf arriveerde de Lands vrouwe in Nieuwveen, waar een bezoek aan huize „Sint Ursula" op het program ma stond. „Huize Ursula" is een katholiek internaat voor schoolgaande imbeciele jongens en meisjes. De voorzitter van het bestuur van dit tehuis verwelkomde de Koningin en zette de onwikkelingsgang van het internaat uiteen. Ook hier duurde het verblijf van de Koningin slechts kort. Om kwart over twaalf arriveerde de Vorstin in Ter Aar. Deze gemeente had een bijzondere gebeurtenis voor haar tuin- bouwende bevolking op het programma. De Koningin opende er namelijk een nieuwe veilinghal, die reeds vol vers aan gevoerde groente lag. Een mozaïek van groenten gaf een fleurige indruk aan deze ruime hal. Iets bijzonders was hier ook de nieuwe vinding voor tuinbouwers: een verrolbare kas. Er was een miniatuur ver- rolbaar kasje opgesteld en ir. G. W. van der Helm, rijkstuinbouwconsulent, legde met enkele woorden het principe ervan uit. In Alphen aan de Rijn aangekomen, waar burgemeester Witschey de Koningin begroette, werd geluncht in het restau rant van het vogelpark Avifauna. Daarna bezocht de Vorstin de „Martha- Stichting" waar ongeveer 500 kinderen, meest voogdijkinderen, op Christelijke grondslag worden verzorgd en opgevoed. Het Eerste Kamerlid de heer Ruijs de Beerenbrouck, heeft aan de mimister van Justitie schriftelijke vragen gesteld betref fende de uitwijzing van de uit Joegoslavië afkomstige doofstomme Sloveen Karl Pouch, waarover in „De Gazet van Lim burg" is bericht. De vragensteller vestigt er de aandacht op dat de betreffende uitleiding op licht vaardige gronden is geschied, gezien de omstandigheid, dat de betrokken Sloveen afkomstig is uit een gebied, waaruit jaar lijks velen om redenen van vervolging de wijk moeten nemen. Het gebeurde is des te stuitender, nu het hier een doofstomme betreft, die bovendien geheel bij naaste familie kon worden op genomen en zo nodig als schoenmaker in zijn levensonderhoud kon voorzien. MONTREAL, Canada (United Press) Koosje Bol, een 17-jarig meisje uit Utrecht (Nederland), is gisteren officieel ingéhaald als 100.000ste Nederlandse immigrant sedert ce Tweede Wereldoorlog. Hoewel zij niet geheel onvoorbereid was, werd zij toch wel enigszins beduusd van de ophef, die er van werd gemaakt. Alles scheen na de aan komst van de op 10 Mei met 800 landver huizers uit Rotterdam vertrokken „Grote Beer" om haar te draaien. Tot degenen, die haar kwamen inhalen behoorde een Cana dese minister, de president van een grote Canadese spoorwegmaatschappij en ver tegenwoordigers van het gemeentebestuur van Montreal. Haar ouders en haar zus en twee broer tjes, die met haar de overtocht hadden ge maakt waren bijzonder ingenomen met de huldiging. Zij straalden van trots toen de minister voor Immigratie, E. Harris, de Nederlandse ambassadeur A. H. J. Lovink en de Nederlandse consul-generaal W. K. Leyds en voorts W. A. Mather, de president van de Canadian Pacific Railway, A. S. Tuinman, landbouwattaché aan de Neder landse ambassade, J. O. Asselin, hoofd van het gemeentebestuur van Montreal, en vele andere autoriteiten Koosje kwamen be groeten. Koosje, die de volgende week 18 jaar wordt, overhandigde minister Harris uit naam van Nederland een product van de Delftse porcelein-industrie. Zij was erg blij toen zij vernam dat zij van de Hol landAmerika-lijn een passagebiljet Ca nadaNederlandCanada cadeau had ge kregen. Zij deed al haar best zo goed mo gelijk Engels te spreken met de journalis ten, die haar aan boord om haar indruk ken vroegen. Sedert het ogenblik waarop zij van de kapitein van de „Grote Beer" had vernomen dat zij als 100.000ste inge haald zou worden, was zij zo nerveus ge weest dat zij haast geen hap meer had kunnen eten, zei zij. Toen de journalisten haar vroegen welke de eerste Engelse woorden waren, die zij had geleerd ant woordde zij zonder haperen: „monkeys are the funniest animals." Zij was er kennelijk op voorbereid dat de stereotiepe vraag ook zou komen en had haar antwoord klaar: „Ik houd van gym nastiek, schaatsen, concerten, roomijs en liefdesverhalen." Koosje gaat met haar ouders, haar zusje Jouke en haar broertjes Gerrit en Matty naar Essex, eveneens in Ontario. Haar ondervragers wilden ook graag weten welke haar liefste wens was. ..Een open sportwagen," zei zij zonder blikken of blozen, er blijk van gevend dat zij al over haar beduusdheid heen was en al bezig was zich aan te passen bij het tempo van haar nieuwe vaderland. In Zuid-Limburg wordt sedert vorig jaar een strijd gevoerd om de macht in de melk handel tussen de kringcoöperaties van aangesloten melkfabrieken enerzijds en de zelfstandige melkhandelaren in deze streek anderzijds. Vorig jaar kwam het in Heerlen tot een melkoorlog, waarbij men wederzijds vaste voet trachtte te krijgen met een prijzen- concurrentie, waarin de melk zelfs tot zes cent beneden de normale prijs werd ver kocht. Nu de kringcoöperaties aan de zelf standige melkhandelaren belet hebben vrij melk te betrekken, heeft de Katholieke Middensitandsvereniging het voor de melk handelaren opgenomen. Er is een organisatie opgericht. De Ka tholieke middenstand zond Woensdag aan de minister van Economische Zaken een telegram, waarin gezegd wordt, dat 650 ge organiseerde Katholieke middenstanders van Maastricht er bij de minister op aan dringen voor de melkhandelaren moge lijkheden te scheppen om de producten, welke dezen verhandelen, te kunnen be trekken zonder dwang. GENèVE (Reuter-AFP) Mevrouw Zenaide Troesjnovitsj, de echtgenote van de Russische anti-cömmunistische leider die volgens het Westen uit West-Berlijn naar Oost-Duitsland is ontvoerd, heeft mi nister Molotov verzocht haar echtgenoot toe te staan naar Genève te komen. Me vrouw Troesjnovitsj schrééf in een brief aan de Russische minister, dat men aan haar echtgenoot moest toestaan „zijn hou ding te verklaren"' en dat zij bereid was met hem in het land van zijn vrije keuze te leven. Afschriften van de brief zijn naar de ministers van Buitenlandse Zaken der Westelijke „Grote Drie" gezonden. Mevrouw Troesjnovitsj verwees naar be richten in de Oost-Duitse pers. volgens welke haar echtgenoot zou hebben gezegd, er zeker van te zijn, dat hem de mogelijk heid zou worden geboden „in bijzonder heden de redenen bekend te maken, die hem hadden gedwongen met het verleden te breken". Zij Voegde hieraan toe, dat zij niet over het al of niet echt zijn van deze verklaring wilde spreken, maar dat tot dusverre haar man niet de kans had ge kregen zijn beweegredenen in het open baar uiteen te zetten. Ook herinnerde zij er aan, dat de Russische vertegenwoordi ger in Berlijn, Dengin, op een verzoek van de Westelijke commandanten van Berlijn om haar toestemming te verlenen met haar man te spreken, niet had gereageerd. Ten slotte stelde zij voor haar echtgenoot naar GenèVe te laten komen met een van de Russische vliegtuigen, die dagelijks uit Oost-Berlijn komen. Uitgeleid Op last van de Zwitserse autoriteiten is mevrouw Troesjnovitsj Woensdag per vliegtuig uit Genève naar Frankfort ver trokken, hoewel haar verbl ij fs ver gumming nog tot Maandag geldig was. De Haarlemse rechtbank heeft heden morgen uitspraak gedaan in de zaak tegen de 66-jarige BIoemendaalse koopman A. E. R. Deze was teniaste gelegd dat hij de In komstenbelasting 1951 en de Vermogensbe lasting 1952 had ontdoken. De rechtbank achtte het tenlastegelegde wel bewezen, maar in dit gevaJ niet straf baar en ontsloeg de koopman van rechts vervolging. De officier van justitie had een geldboete van tweeduizend gulden geëist subsidiair twee maanden hechtenis. Zilveraanbod der Russen Op verschillende plaatsen in Europa Onjuiste belastingaangiften De procureur-generaal bij het Haagse gerechtshof heeft bevestiging van het von nis in eerste aanleg, namelijk een gevan genisstraf van een maand onvoorwaarde lijk, geëist tegen een burgemeester uit het Zuiden des lands. Deze burgemeester was ten laste gelegd in de jaren 1946, 1948 en 1950 onjuiste belastingaangiften te hebben gedaan. Hij had de boekhouding bijgehouden van een zakenman in de plaats zijner inwoning en daarvoor een honorarium van ongeveer 300 per maand gekregen, dat hij niet of onjuist had opgegeven. De burgemeester gaf de ten lastelegging toe en zeide in hoger beroep te zijn gekomen omdat hij de straf zo zwaar vond. De procureur-generaal meende dat voor deze feiten geen voorwaardelijke straf kon worden opgelegd en eiste bevestiging van het vonnis van de rechtbank. De raadsman van de burgemeester, mr. A. J. M. de Groot, zeide dat zijn cliënt bijna 30 jaar burgemeester is geweest en zich tijdens de bezetting uitstekend heeft gedragen. Hij wees er op dat zijn cliënt slecht gehonoreerd werd en veel met ziek te in zijn gezin te kampen had gehad. Hij had volgens de raadsman geen begrip van belastingen, hetgeen blijkt uit het feit dat hij nimmer de verwervingskosten heeft afgetrokken bij het doen van de aangiften. Toen Coofy en Grumpy in het Giraffen- huis van de Londense dierentuin elkaar vtjotiiiiiviiut ij.atiLar.ii ui Jjuiupu biedt de Sovjet-Unie op het ogenblik grote openlijk hun liefde verklaarden, wist De Generale Synode der Ned. Hervormde Kerk heeft besloten zich tot de classicale vergaderingen te richten en deze te ver zoeken zich over de door de staatscommis sie voorgestelde opheffing van het proces- Hervatting diplomatieke betrekkingen sieverbod uit te spreken. De Generale Synode heeft de classicale vergaderingen verzocht vóór 10 Juni de resultaten van haar besprekingen ter ken nis te brengen van de Generale Synode. Het is de bedoeling van de Synode, om, zoals zij ook reeds in 1949 deed, tezamen met ëe andere aan het contact in overheids zaken deelnemende kerken, zich tot de volksvertegenwoordiging te richten en haar stem in zo breed mogelijke kring te laten horen. tussen Bulgarije en Griekenland Griekenland en Bulgarije hebben over eenstemming bereikt over hervatting van de diplomatieke betrekkingen. In een ge meenschappelijke verklaring zullen de be palingen voor toepassing van het vredes verdrag van 1947 zijn opgenomen met be trekking tot herstelbetalingen en maatrege len van Bulgarije met het oog op terugkeer van gijzelaars, die de Griekse communisten tijdens de burgeroorlog naar Bulgarije hebben gezonden. hoeveelheden zilver aan, zo verluidt in Londen. Het aanbod zou in belangrijkheid alle Russische verkopen van de laatste maanden overtreffen. Het aanbod heeft te Londen tot een prijsdaling van een halve penny geleid. XlOOCXaOCXXXlOOOOOOCXJOOCJOOOOaXlOOOOOCXXXSOOCICOOOOOOOCOCOOC 8 WENEN (Reuter). Twee mannequins 2 van een Weense modeontwerper kregen heftig meningsverschil over de vraag, S wie van haar beide de titel „de schoon- ste van Wenen" mocht voeren. Dit ge schiedde tijdens een bezoek aan Ham burg, waar beiden de laatste creaties van hun „baas" vertoonden. Een Ham- burgs dagblad had een foto van een harer gepubliceerd, met als onderschrift „Het mooiste meisje van Wenen". De rivale begaf zich spoorslags naar het redactiebureau, protesteerde en bereik te dat het blad een „verbeterd bericht" opnam. De „baas" zelf had inmiddels diep over de verwikkelingen nagedacht. Hij nam een kloek besluit, huwde de ene manne- 9 quin „Het mooiste meisje van We- t nen" en ontsloeg de protesterende 1 wegens „contractbreuk". - 2 De laatste acte speelde zich af vqor een 2 Weense rechter, die de mode-ontwerper 2 tot betaling van ruim zeshonderd gulden schadeloosstelling aan de ontslagene 2 veroordeelde. De rechter vermeed in 2 zijn uitspraak antgstvallig over „het mooiste meisje van Wenen" te spreken 2 en betitelde partijen als „miss Vienna 2 1953" en „miss Wien 1953". 3. Popelend van werklust begaf Panda zich naar zijn eerste klant. Achter hem schreed Jolliepop met een zilveren ser veerblad, waarop hij de gereedschapstas en andere loodgietersbenodigdheden droeg. De waardige knecht liep erbij, als droeg hij de waardigheidstekens van een mach tige potentaat. Jolliepop ziet er wel erg op toe, dat mijn werk deftig gebeurt", dacht Panda. „Maar als ik hem hierin zijn zin niet geef, gaat hij vast weer eens over wegen om zijn ontslag te nemen. Ik zal hem dus zijn gang maar laten gaan, al staat het een beetje raar". Toen zij einde lijk het adres van de klant bereikten, wer den zij met vreugde begroet. „Ha! Daar is de loodgieter eindelijk!", riep de klant, aan wiens druipende kleding wel duidelijk was te zien, dat hij ernstige moeilijkheden met de waterleiding had. Maar zijn gezicht be trok, toen hij Jolliepop in het oog kreeg, die hem over de gereedschappen hooghar tig opnam. „Uehu komt toch voor de gebarsten pijp?", vroeg hij, aarze lend bij zoveel deftigheid. „Wees gerust, vriend", sprak Jolliepop, „mijnheer Panda i* inderdaad verschenen om enige hydro- therapie op gedesorganiseerde leidingen toe te passen". Maggie niets beter te doen dan het hoofd te buigen. Niet alleen omdat zij zich een zaam voelde en eigenlijk daarom zelfs niet in de eerste plaats, maar tussen het kozen de paartje in stond een pak heerlijke klaver. Ned. Herv. kerk Beroepen te Hillegom (vac. J. P. E. C. Eerhard), F. Brouwer te Harich (Fr.). Bedankt voor Tholen C. van den Bosch te Bruchem. Benoemd tot vicaris te Waddinxveen W. van Hennekeler, cand. te Nijkerk. Geref. kerken Beroepen te Eindhoven (4e pred.pl.) C. H. Appelo te Nijkerk. Bedankt voor Zwartebroek J. van Dalen te Den Andel (Gr.). Geref. kerken onderh. art. 31 K.O. Beroepen te Baflo-Warffum, G. Mul ders, cand. te Kampen. Bedankt voor Hijken (Dr.) K. Drost te Veendam. Chr. Geref. kerken Beroepen te Delft J. C. Maris te Haar lem-N. „Atoomregen". Een Japanse professor heeft verklaard dat Zondagavond in delen van Japan regen is gevallen, die op de Geiger-teller 90.000 slagen per minuut deed registreren. Autoriteiten van het ministerie van gezondheid stelden on middellijk een onderzoek in naar de mate van radio-activiteit in het drink water, doch het resultaat was negatief. Ballon. In Minneapolis in de Amerikaanse staat Minnesota, is een onbemande plas tic ballon, met heUum gevuld, bij zons opgang opgelaten. Om 12 uur bereikte de ballon een hoogte van 34 km en zette geheel uit. Het gevaarte had toen een middellijn van 70 meter en was zo groot als een gebouw van 18 verdiepingen. In strumenten om kosmische stralen/weers omstandigheden en andere atmosferi sche verschijnselen waar te nemen, daalden aan valschermen. De ballon steeg nog één kilometer en ontplofte. Rommel. In Cairo is de eerste openbare vertoning gegeven van de Duitse docu mentaire „Dit was onze Rommel". De toeschouwers juichten steeds als de fi guur van Rommel op het witte doek verscheen, doch jouwden als Churchill te zien was. De weduwe van generaal Rommel, die de première bijwoonde, heeft tegenover de journalisten ver klaard. dat zij geen wrok koestert tegen de Britten. Verdaagd. De Australische koninklijke commissie, die een onderzoek instelt naar de zaak-Pebrov, heeft de vergade ringen verdaagd, zonder nader een plaats of datum van samenkomst te noemen. Er moeten nog vele documen ten vertaald worden. Afgeranseld. Ongeveer 200 Argentijnse journalisten en verslaggevers van ver schillende hoofdstedelijke bladen zul len vandaag een mars naar het paleis van president Perón houden om te pro testeren tegen het feit, dat vorige week een poli tie-verslaggever met langdurige ervaring op een politie-bureau afee- ranseld is. De verslaggever. Nestor Mo- reira, heeft hierbij ernstige inwendige kneuzingen opgelopen. Uitgebreid. De wilde staking bij de spoor wegen in West-Engeland heeft zich uit gebreid tot Wales, waar zeshonderd stokers en machinisten het werk Woens dag te middernacht hebben neergelegd. De staking, die naar aanleiding van nieuwe werk roosters is begonnen, heeft het spoorwegverkeer tussen Londen, Devonshire, Cornwall en Wales stilge legd. Candidaten. Professor Oberth, een Duits rakettenkundige, heeft te Berlijn ver klaard, dat voor de eerste ruimte-vaart zich reeds meer dan zesduizend vrij willigers hebben aangemeld. Hij meent dat de kans om tegen meteoren te bot sen even groot is als de kans om door een vallende dakpan getroffen te wor den en dat de bouw van ruimte-stations waarschijnlijk over twee a drie jaar zal beginnen. Verlaging. De centrale bankraad van West- Duitsland heeft besloten het disconto tarief te verlagen van 3% tot 3 procent De Bank of England is hiertoe vorige week overgegaan. Zes jaar. Voor de eerstemaal sedert Joego slavië zes jaar geleden met de Comin- form heeft gebroken, zijn er Russen op een internationaal congres in Joegosla vië verschenen. Zestiende. Een Deense straaljager is bij Limfjord neergestort. De twee inzitten den zijn om het leven gekomen. Dit is sinds 1 Januari 1953 het zestiende on geluk met een straalvliegtuig van de Deense luchtmacht. Apartheid. De procureur-generaal van de Amerikaanse staat Georgia heeft zijn collegae van zeventien Zuidelijke sta ten uitgenodigd voor een conferentie te Atlanta ter bespreking van middelen om de apartheid op de openbare scho len te behouden. Het Oppergerechtshof heeft de apartheid op openbare scholen onlangs onwettig verklaard. De gouver neur van Florida heeft een spoedzitting over het besluit van het Oppergerechts hof voorgesteld. ADVERTENTIE VOLGENS het volksgeloof kan uit veler lei tekenen in de natuur worden afge leid of er onweer op komst is. Als de var kens met strohalmen in de muil rondlopen, als de vliegen erg steken, of de bijen in allerijl naar de korf terugvliegen, of als de koeien met de staart in de hoogte lopen, menen sommigen daaruit het naderen van onweer te kunnen voorspellen. Anderen worden, alsof alles en iedereen de adem inhoudt. Maar in de oudheid dacht men dat ook de sterren of de zon aanwijzingen in die richting gaven. Zo meende men dat er onweer kwam wanneer de sterren ver duisteren; de zon roder is dan gewoonlijk; de zon bleker is dan gewoonliijk; er stof wolken ontstaan, enz. Om nog maar niet eens te spreken van bijgeloof uit latere zeggen dat zij het kunnen merken aan de tijd, dat onweer voorspelde wanneer een aanwezigheid van veel „on- weersbeestjes". Dit kleine in- sectje, waarvan de weten schappelijke naam onevenredig lang is met de afmetingen van het diertje, t.w. Thysanoptera Physopus atra, komt in de zo mer inderdaad in vele streken veelvuldig voor en kan dan zeer hinderlijk zijn door in grote getale op de mens neer te strijken. Met het on weer als zodanig houdt zijn verschijning echter geen rechtstreeks verband. De mo gelijkheid is echter niet uitgesloten dat de broeierige warmte, welke aan onweer vaak vooraf gaat, of zelfs de electrische lading van de atmosfeer, het diertje tot grotere activiteit prikkelt en tot uitvliegen noopt. Maar dit insectje kan niet lang vliegen en valt daarom spoedig neer, o.a. op mensen die het onderweg ontmoet, maar óók op dieren of allerlei levenloze voorwerpen. Behalve uit gedragingen van dieren, me nen verschillende mensen ook uit de leven loze natuur te kunnen opmaken of het al dan niet gaat onweren. Het is ons allen wel eens opgevallen dat het vlak voor een onweer soms zo onwaarschijnlijk stil kan klaproos wordt afgesneden, of wanneer men een gebochelde, of een zwart schaap tegen komt. Ook het trappen op een kwikstaart kon onweer bren gen. Uiteraard zijn door dit bij geloof en door het waarne men van verschijnselen, waar uit een onweer kon worden afgeleid, aller lei handelingen ontstaan die tot doel had den zich te beschermen tegen dit natuur geweld. Deze materie is door Christendom en wetenschap met krachtige hand aan de magie ontrukt, zodat we in dit opzicht wel iets nuchterder zijn geworden. Daarom kunnen we ons moeilijk nog voorstellen dat de geduchte Djingiz Chan, die met zijn Mongolen destijds geheel Azië en Oost- Europa veroverde, zijn onderdanen ten strengste verbood gedurende een onweer in stromend water te baden of de was te doen. Ziezo, nu komen we dan eindelijk tot de vraag of onweer wel eens in het water inslaat. Daarover morgen. Nadruk verboden) H. PéTILLON.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 2