Ge-europeaniseerd Saargebied onder een Hoge Commissaris Weerbericht Nationalisme Haarlems Dagblad Guy Mollet voorzitter van de Raadgevende Vergadering Optimisme over Genève nu ook in Londen verdwenen 1? i! Saarkzvestie naar een oplossing Van der Goes van Naters genoemd als pretendent voor deze functie Het woord is aan. Rome dreigt met veto tegen Balkanpact Vietnamese dichter eet in het ziekenhuis Costello zal de Valera als premier opvolgen Amerikaanse spion in de Oekraine terechtgesteld V DILLINGEN is fï SAARLOUISv Europa van de Vijftien in actie Koninklijke gratie Ergernis over Amerikaans-Frans gekonkel Hongerstaking afgelopen Onlusten in Pakistan niet te wijten aan communisten Eden komt terug voor overleg met kabinet Weerrapport v O 68e JAARGANG No 265 Bureaux: Kennemerlaan 186,Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (niet voor adv. en abonn.), Haarlem: Gr. Houtstr. 93 alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom VRIJDAG 21 MEI 1954 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 298e JAARGANG No 113 Uitgave Grafische Bedrij/en Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7.—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman IN NOG STEEDS TOENEMENDE MATE wordt in deze tijd de nationale gemeen schap aansprakelijk gesteld voor daden en prestaties, door groepen of enkelingen be dreven. Gij kunt dit toeschrijven aan sterk toegenomen overheids-bemoeiïngen, maar dat is maar een gedeeltelijke verklaring. Met het wedstrijdwezen in de sport heeft het, bijvoorbeeld, niets te maken. Als Fanny Blankers-Koen, zoals zij dat indertijd be stond, verscheidene gouden medailles op de Olympische Spelen wint, is de overheid daarvoor niet aansprakelijk. Evenmin trouwens het Nederlandse volk, dat zich als zodanig niet boven andere volken ver heft door de gemiddelde snelheid van zijn leden over horden en op de vlakke baan en door de hoogte van zijn sprongen. De aanleg, de volharding en de energie van Fanny persoonlijk hebben tot deze resul taten geleid. Niettemin worden zij, door een aantal emotionelè lieden die daarin blijkbaar instemming ontmoeten bij een menigte mensen, de natie, het volk als een verdienste aangerekend. Men mag het aar dig vinden als een landgenote wint, maar het wordt iets anders als men daarin een nationale verdienste meent te kunnen ont waren. Anderzijds worden wij, volgens de zelfde opvatting, met ons allen geblameerd als het Nederlands voetbal-elftal verliest. Het doet dat tegenwoordig nogal eens en Woensdag heeft het een bepaald zware ne derlaag in Stockholm geleden, tegen de Zweden. Iemand heeft daaruit reeds de conclusie getrokken „dat wij tot derderangs voetbalnatie zijn gedegradeerd". Ik vind dat maar een raar woord, „voetbal-natie'Mk begrijp trouwens ook bet Rotterdamse och tendblad niet, dat de tijding der 6-1 neder laag Donderdag in een soort rouwrand ten beste heeft gegeven met de titel „Débacle van ons voetbal". Het wil mij voorkomen dat zolang zoveel jongens een gezonde sport met animo blijven beoefenen, ons voetbal er niet slecht aan toe is, al zijn zijn beste spelers in een andere tijd wel eens beter geweest. Intussen heten wij „als hockeynatie" wel erg goed, omdat „wij" met het Nederlands hockey-elftal zo vaak winnen. Ja, het spijt mij, maar ik kan niet inzien dat het Nederlandse volk dat doet. Het zijn die elf jongens. Pas hebben de Engelsen glorie ervaren altijd volgens deze zienswijze omdat een student in Oxford de Engelse mijl bin nen de vier minuten heeft gelopen. Deze Roger Bannister, oud 24 jaar, bleef zes tienden van een seconde onder de vier minuten en dat noemt men nu de droom- mijl. Want men had niet gedacht dat het kon en er schijnen dan mensen te zijn die zoiets in hun dromen overkomt. Mij best, al kan ik mij schoner dromen voorstellen dan die waarin een stooy/alch op. 3.59.4 stopt. Maar het is mij niet duidelijk welke verdienste het Engelse volk toevalt door de prestatie van Roger Bannister, die ge zegd heeft dat hij zich wetenschappelijk heeft voorbereid en die volgens het blad Sunday Express maar niet volgens de Times nu onsterfelijk is. Onzin. Laat ons het ronduit erkennen. Even onzinnig als de bewering dat het Nederlandse volk geblameerd zou zijn omdat elf voetballers in Stockholm van elf Zweedse voetballers met 6-1 verloren hebben. Zoekend naar enige verklaring van het zonderlinge tijds verschijnsel, dat tot zulke opwinding leidt, vind ik in een boek van de geleerde Span jaard Ortega y Gasset deze zin: „In elke periode zijn er altijd bepaalde ideeën die ik mode-ideeën zou willen noemen, omdat men ze uitspreekt en rondbazuint juist om dat men weet dat ze niet zullen voorkomen, want men denkt ze slechts bij wijze van spel en scherts." Dit is ongetwijfeld, als uiting van een vermaard cultuurhistoricus, van belang. Maar als ik aan de algemeenheid van het verschijnsel denk, dat zich geenszins tot de sport bepaalt, voel ik dat spel en scherts zich ten aanzien van deze idéé niet alleen doen gelden. Het heeft mij bijvoorbeeld getroffen ten aanzien van de irritatie, die zich bij het bezoek van een Duitse mensen massa aan ons land heeft voorgedaan, dat men beiderzijds ook daarbij gehele volken aansprakelijk stelt. Zonder nu beschouwin gen over alleszins begrijpelijke gevoelig heid in ons land te gaan geven, zou ik toch willen opmerken dat als hier en daar een enkele Duitser of een groepje Duitsers zich onbehoorlijk gedragen hebben, men dit niet het gehele volk kan aanrekenen. Als an derzijds een aantal Hollanders biljetten met „Deutsche nicht erwünscht" erop aan plakken, op hun eigen initiatief, is dat al leen een daad van die mensen een fou tieve daad, volgens mijn inzicht en dat van zeer velen, geloof ik en moeten Duitsers niet gaan begeren dat het Nederlandse volk deze houding heeft aangenomen. Want dat heeft zich niet uitgesproken. Evenmin is het feitelijk juist dat „wij" op grote schaal reclame in Duitsland hebben ge-' maakt, want dat hebben alleen de organi saties van het toerisme gedaan. Al dat af schrijven op de collectiviteit, op de natio nale gemeenschap, is een slechte gewoonte die voortdurend tot scheve voorstellingen en tot allerlei narigheid leidt. En het is een voortzetting van het gevaarlijk-opgedre ven nationalisme, dat waarlijk al tot onaf zienbare ellende geleid heeft. Het verdTinet ook de menselijke persoonlijkheid naar de tweede rang en zet door dik en dun de collectiviteit, de gemeenschap, voorop. Mis schien is er geen onderwerp, in deze tijd. dat meer voortdurende aandacht en aan beveling behoeft dan de erkenning van de betekenis van de menselijke persoonlijk heid met inbegrip van de eerbied voor het menselijk leven, die ook blijkens re cente gebeurtenissen droevig verminder! is en die men niet kan handhaven door schoon-geformuleerde verklaringen over de Rechten van de Mens. Als straks een massa-moordenaar in een of ander land wordt ontdekt moeten wi; dat niet het volk waartoe hij behoort aan rekenen, maar hem persoonlijk. Als strak iemand in een ander land een geweldige voor de mensheid zegenrijke ontdekkinr doet dus niet een nieuw soort bom moeten wij dat evenmin het volk waartoe hij behoort aanrekenen, maar hem per soonlijk. En trek u nu die nederlaag tegen Zweden maar niet als een nationale ramp aan. Het is heus zo erg niet. R. P. MOSKOU (Reuter) Het blad van het Sovjetleger, Krasnaja Zwesjda (Rode Ster) meldt uit Kiev de terechtstelling van een Oekrainse nationalist, Vossily Ostopovitsj Ochromovitsj, die door de Amerikaanse geheime dienst zou zijn geparachuteerd. Hij zou hebben bekend op een spionnage- school bij Miinchen te zijn opgeleid. STRAATSBURG (Reuter) Bondskanselier Adenauer en de Franse vice-premier Pierre-Henri Teitgen hebben Donderdag bij hun besprekingen in Straatsburg over eenstemming bereikt op basis van het plan-Van der Goes van Naters voor Europgani- satie van het Saargebied. Het plan-Van der Goes voorziet onder meer in de benoe ming van een Europese commissaris, die verantwoordelijk zal zijn aan het ministers comité van de Raad van Europa. Volgens een bericht van de Noord-West-Duitse radio-omroep wordt in politieke kringen in Straatsburg jhr. M. van der Goes van Naters genoemd als toekomstige Hoge Commissaris voor het Saargebied. Een gemeenschappelijke beginselverkla ring voor een Europese oplossing van het Saarprobleem zal worden uitgegeven na goedkeuring daarvan door de regeringen in Parijs en Bonn. Bijzonderheden over de verklaring zijn niet bekend "gemaakt, doch van bevoegde zijde is te verstaan gegeven, dat het in de bedoeling ligt om het meest omstreden twistpunt in de verklaring te omzeilen. De meningsverschillen tussen Frankrijk en Duitsland cirkelen voornamelijk rond de vraag of de voor het Saargebied te kiezen status definitief zal zijn dan wel proviso risch. Klip omzeild De Duitse regering heeft tot dusver steeds een definitieve regeling, die zal vooruitlopen op een toekomstige grens- V\\\ STEENKOOL A HOOGOVENS 1 STAAL FABRIEKEN j SMEDER WQLSER GIETERIJEN 2- SPOORWEGEN DIT NUMMER BESTAAT UIT VEERTIEN PAGINA'S J o u b e r t Men moet in de gedachten van een ander kunnen treden en er weer uitgaan, evenals men uit zijn eigen gedachten moet kunnen treden en er weer binnengaan. Amettlac V/ ^/'waoern Wat de Duitse eis betreft om de Duitse Bondsrepubliek in gelijke mate als Frank rijk kansen te geven om de economische betrekkingen met de Saar te versterken, heeft men een regeling onder het oog ge zien, waarbij de Bondsrepubliek stap voor stap meer toegang tot de markt van de Saar zou krijgen. Met het voortschrijden van de economi sche integratie in Europa zou de Bonds republiek étappegewijs soortgelijke econo mische regelingen met de Saar kunnen treffen als thans tussen Frankrijk en de Saar bestaan. Bovendien zou de overeen komst voorzien, dat alle politieke partijen in het Saargebied zullen worden toege laten. De in Straatsburg gehouden Saarbespre- kingen zijn begonnen op initiatief van de Belgische minister van Buitenlandse Zaken Spaak. Ook de president van de Hoge Autoriteit der Gemeenschap voor Kolen en Staal, Monnet, en de ontwerper van het Saarplan, dat als basis voor een regeling van het probleem zou worden aanvaard, de heer PRODUCTIE in 1952 inmillioenen ton ^-W. Duitsland INGBERT* IfL .BLIESKASTEL; -v 4 r 'SAARBRUCKEN' ffy '^'CARPRESSI Van der Goes van Naters, hebben de be sprekingen bijgewoond. Nu E.V.G.? Verwacht wordt dat het West-Duitse kabinet de regeling begin volgende week zal bespreken. Mochten beide regeringen zich achter de verklaring scharen, dan zou deze voor het einde der maand getekend kunnen worden. Met de ondertekening van de verklaring zou de derde en laatste voorwaarde zijn vervuld, waarvan Frankrijk zijn deelne ming aan een Europees leger in ieder ge val van afhankelijk had gesteld. Het debat in de Nationale Vergadering kan dan plaats vinden. m ROME (AFP) Premier Scelba heeft de Italiaanse ministerraad verklaard, dat hij als afgevaardigde naar de NAVO niet zou aarzelen zijn veto uit te spreken tegen een militair verbond tussen Grieken land, Turkije en Joegoslavië als de voor besprekingen, waaraan Italië zou moeten deelnemen, niet gehouden worden en als de kwestie-Triëst tevoren niet opgelost zou zijn. TRIëST (Reuter) Het pro-Italiaanse „Comité voor de nationale bevrijdirtg van Istrië" heeft verklaard, dat de Italiaanse regering uitdrukkelijk bevestigd had, dat zij geen enkele oplossing van het vraagstuk Triest zou aanvaarden, welke de verdeling van het vrije gebied zou inhouden. Jhr. van tier Goes van Naters. regeling in een vredesverdrag, van de hand' gewezen. Dr. Adenauer en Teitgen zijn naar verluidt thans overeengekomen, dat in het ontwerp voor een beginselverklaring, dat aan de regeringen zal worden voorgelegd, noch van een provisorische noch van een definitieve oplossing zal worden gesproken. Het Saarplan, dat door Van der Goes van Naters is uitgewerkt en dat bij de bespre kingen als grondslag voor een oplossing werd genomen, moet daarom naar de me ning van de onderhandelaars op enkele punten worden herzien. Het voorzag in artikel 19 aanvankelijk, dat de Westelijke regeringen en die der Bondsrepubliek zich zouden verplichten bij toekomstige vredes besprekingen voor het handhaven van de nieuwe status van de Saar in het veld te treden. Men heeft nu overwogen deze voorziening zodanig te herzien, dat de re geringen van Frankrijk, Engeland, de Ver enigde Staten en de Bondsrepubliek zich zouden verplichten de „Europese oplossing" te garanderen. I (Van een pijzondere medewerker) STRAATSBURG, 21 Mei. De voor jaarszitting van de Raadgevende Vergade ring van de Raad van Europa het grote Europa van de vijftien is gisterochtend begonnen. De eerste taak, de verkiezing van een voorzitter, bracht een probleem van klein formaat. Er waren twee candi dates De aftredende functionnaris, de Franse Katholiek De Menthon en de Fran se socialist Guy Mollet. Velen zouden er geen bezwaar tegen hebben gehad De Men thon te herkiezen, maar verleden week was Spaak, de socialistische voorzitter van het andere Europese „parlement", dat van de Kolen en Staalgemeenschap, vervangen door de Italiaanse Christen-democraat De Gasperi. Moesten nu beide parlementen iemand van dezelfde politieke kleur als voorzitter hebben? De Raadgevende Ver gadering besliste anders: Mollet werd met 88 van de 104 stemmen gekozen. Koningin Juliana en Prins Bemhard begonnen Donderdag hun tweedaagse bezoek aan de Rijnstreek in Woerden. Na het bezoek aan de markt voerde de tocht naar het museum, waar de Vorstin werd begroet door schout en schepenen. Men had hier een „boosdoener" in het schandblok geslagen. De veroordeelde smeekte de Vorstin om genade en kreeg die natuurlijk grif. Foto: de Koninklijke bezoekers bij de veroordeelde in het blok. Een vast programmapunt in de eerste bijeenkomst van de Raadgevende Vergade ring is altijd een toespraak van de voor zitter van het ministerscomité. Dat was ditmaal Adenauer, de West-Duitse Bonds kanselier. Zijn rede, gaf een terugblik op de viif jaren van het bestaan van de Raad van Europa. Hij stelde verder uitdrukke lijk, dat het Europa van de Vijftien en dat van de Zes geen tegenstelling vormen. Het samengaan van de Zes ziet hij binnen het algemene politieke kader van de Raad van Europa. Aan het slot van zijn rede bezag Adenauer de noodzaak van een samengaan van Europese landen in het licht van de politieke wereldtoestand. Herinnerend aan de conferentie van Berlijn, waaruit vol gens hem voor Europa een verstarring der fronten is te voorschijn gekomen, wees hij er tenslotte op dat geen lid der Europese Gemeenschap tegenwoordig meer in staat is, zijn bestaan zelf te beschermen. Zo begon dus het werk van dit „parle mentaire" lichaam van de vijftien landen, terwijl het „parlement" van de Zes nog niet uit Straatsburg verdwenen was. De twee parlementen hebben gisteren samen- vergaderd. Deze combinatie wordt „As semblee Jointe" genoemd. GENEVE (United Press) De Viet namese dichter en nationalist Vo heeft voor het eerst na zeventien dagen gegeten. Hij bevindt zich in een ziekenhuis waar heen de politie hem heeft gebracht omdat men tot de slotsom was gekomen dat het ogenblik daarvoor nu was aangebroken. Vo heeft wat fruit gegeten en de ver pleegsters vertelden dat er „niets ernstigs" met hem aan de hand is. De politie deelde mede dat de maatregel de volle instem- ming had van Vo zelf. Zijn weinige bezit tingen, een tent, een fiets en wat papieren zijn 'in bewaring genomen. Vo was enkele dagen voor het begin van de conferentie over het Verre Oosten in Genève aangekomen. Een van zijn eerste daden was een appèl tot de ministers van Buitenlandse Zaken. Hij verzocht hun alles' in het werk te stellen om de vrede in zijn zwaar getroffen land zo spoedig mogelijk te herstellen. KARATSJI. (Reuter/AFP). De Oost- Bengaalse premier Fazloel Hoek heeft ver klaard het oneens te zijn met de verkla ring van de Pakistaanse premier Moham med Ali, dat de communisten verantwoor delijk ziin voor de wanordelijkheden in Oost-Pakistan. Volgens Hoek staat de grote massa der Oost-Pakistaanse bevolking niet onder invloed der communisten. „Ik zie in dergelijke beschuldigingen slechts aflei dingsmanoeuvres, waaraan heimelijke be doelingen ten grondslag ligger.", verklaar de hij. Vernomen wordt, dat de Pakistaane poli tie in geheel Oost-Bengalen bekende com munisten en hun agenten arresteert. Volgens berichten in de Oost-Bengaalse pers zijn bü de ongeregeldheden 500 perso nen omgekomen en meer dan duizend ge wond. Officieel is medegedeeld, dat negen kindei en, 25 vrouwen en 346 mannen om het leven gekomen ziin. De toestand in de streek van de onlusten, bii een jutefabriek in de nabijheid van Daeed, is nóg steeds gespannen. (Van onze correspondent in Londen) Edens terugkeer naar Londen op Zater dag wordt hier opgevat als een symptoom van de crisis in Genève, want na drie we ken openbare discussies en drie conferen ties achter gesloten deuren is niet de minste vooruitgang gemaakt. Het optimisme, dat alleen Eden de man kon zijn, die Genève zou kunnen red den, is zo goed als verdwenen. Begrijpe lijker wijs heerst er in Londen ergernis over het feit dat de Verenigde Staten achter de rug van de Engelsen om diplo matie bedrijven, hetgeen alleen tot ver warring en daardoor Aot verzwakking van het Westen kan leiden. Eerst waren er de Amerikaans-Franse besprekingen in Parijs, en nu komt Eisen howers verklaring dat Amerika zo nodig met Australië en Nieuw-Zeeland in zee zal gaan, zonder Groot-Brittannië. De grief van Londen is dat door toedoen van Ame rika de valse indruk wordt gewekt van een breuk tussen Groot-Brittannië en de Ver enigde Staten, hetgeen de communisten in de kaart speelt. Èr is geen sprake van een werkelijke breuk, maar wel van eert. ernstige verwijdering over de te volgen gedragslijn. Geen illusies Amerika heeft nooit in Genève gelooft. Groot Brittannië heeft zich daaromtrent waarschijnlijk ook geen illusies gemaakt, maar voor de Engelsen is het vooral een gewetenskwestie eerst het overtuigend be wijs op te diepen, dat er met de commu nisten inderdaad geen land te bezeilen valt. Dan pas voelen de Engelsen zich vrij het voorgestelde veiligheidspact voor Zuid- Oost Azië aan de orde te stellen. Het is voor Groot-Brittannië een kwestie van volgorde: eerst een vredespoging in Genève en dan pas over een pact praten. Bovendien moet Groot-Brittannië terdege rekening houden met de gevoelens van de Aziatische Dominions. Zondag zal het Britse kabinet beraad slagen over wat er gebeuren moet, nu overeenstemming in Genève uitgesloten lijkt. In Londen acht men een duidelijke Britse verklaring, welke de fundamentele Brits-Amerikaanse eenheid boven alle twij fel dient te stellen, dringend gewenst. De indruk te Londen is dat de commu nisten de besprekingen te Genève niet wil len laten mislukken, maar dat de on enigheid in het Westelijke kamp hun hals starrigheid vergroot. LONDEN (Reuter/A.F.P.) Van ge woonlijk welingelichte zijde wordt ver nomen dat de plannen voor vijf-mogend- hedenbesprekingen over de militaire toe stand in Zuid-Oost-Azië vrijwel gereed zijn. Men meent, dat deze besprekingen, waaraan hoge officieren van de Verenigde Staten, Groot-Brittannië, Frankrijk, Australië en Nieuw-Zeeland zouden deel nemen, binnenkort te Washington zullen beginnen. De aanvang der besprekingen is vertraagd, doordat de Verenigde Staten en Groot-Brittannië het aanvankelijk niet eens waren over hun draagwijdte. Thans zou hiervoor overeenstemming zijn bereikt. DUBLIN (Reuter-U.P.) Het is vrijwel zeker dat oud-premier John Costello zich zal belasten met het vormen van een nieuw kabinet nu de Fianna Fael, de liberale partij van premier Eamon de Valera, de meerderheid in het parlement heeft ver loren. De oppositie-partijen zijn verzekerd van een meerderheid van 16 zetels en kunnen een coalitieregering vormen. De verslagen staatsman heeft het land sinds 1932 geregeerd, met een korte onder breking van 1948 tot 1951 toen de opposi tie-partijen een coalitie-kabinet vormden onder premierschap van Costello. de leider van de conservatieve partij Fine Sael. De Valera, die nu 71 jaar is, zal vermoe delijk zijn partij in de oppositie blijven leiden in weerwil van zyn vergevorderde leeftijd en zijn slecht gezichtsvermogen. Hij onderging geruime tijd geleden oog heelkundige behandelingen in Utrecht en Zwitserland. De Franse regering heeft onlangs van Groot-Brittannië geen militaire hulp ge vraagd voor Indochina, zo heeft een woord voerder van het Britse ministerie van Bui tenlandse Zaken verklaard, zonder hier over overigens verder uit te weiden. Voorts deelde de woordvoerder mee, dat de Britse regering op de hoogte wordt ge houden van de lopende Frans-Amerikaan- se besprekingen over Indochina. Reuter verneemt in Parijs dat, ook al houdt Frankrijk Groot-Brittannië op de hoogte van het verloop, het tot dusverre nog niet te kennen heeft gegeven Britse deelneming aan de besprekingen op prijs te stellen. Volgens Parijse diplomatieke kringen bestaan er duidelijke aanwijzingen dat de Franse regering bereid is tot het door de Verenigde Staten voor Zuid-OdSt^ftTfé voorgestelde bondgenootschap toe Ie tre den, ook al zou Groot-Brittannië dit niet doen. Van Franse officiële zijde wordt toe gegeven dat er op dit punt een definitief meningsverschil tussen Londen en Parijs bestaat. Doch er bestaat ook een sterk ver schil tussen het officiële standpunt der Franse regering, dat de minister van Bui tenlandse Zaken Bidault vertolkt en de meningen van andere ministers en politie ke groepen. Gemeld wordt, dat Bidault naar Genève vertrok in de overtuiging, dat met de communisten geen overeenstem ming over Indochina zou kunnen worden bereikt. Eden deelde dit inzicht niet. Vele Franse volksvertegenwoordigers en be paalde bladen zijn het eens met Eden en oneens met Bidault. Het anti-communistische dagblad „Franc Tireur" schrijft over Eisenhowers verkla ring dat hij er voor is om, indien nodig, ook zonder Groot-Brittannië een Aziatisch bondgenootschap te sluiten, onder meer: „Dit is de eerste maal, dat een president der Verenigde Staten bereid is Groot-Brit tannië van een internationaal bondgenoot schap uit te sluiten". (van hedenmorgen 7 uur) weers- w c 1 2 E toestand vt To Sö S 2 ■tz £1 Stockholm half bew. O 4 16 0 Oslo regen ONO 4 14 4 Kopenhagen geheel bew O 5 11 0 Amsterdam zwaar bew NW 9 12 2 Londen zwaar bew WNW 4 14 0 Luxemburg zwaar bew. WNW 4 12 0.1 Parijs zwaar bew. windstil 16 0,1 Bordeaux zwaar oew W 2 18 0 Grenoble zwaar bew windstil 15 0 Nice regenbui NNW 2 19 6 Genève regen ZZW 4 16 0 Zürich regen windstil 13 6 Locarno zwaar bew windstil 22 0 Berlijn geheel bew. WZW 2 13 7 Frankfort regen ZZW 4 11 2 Miinchen geheel bew WZW 2 9 1 Wenen onbewolkt W 2 16 0 Innsbruck nevel windstil 14 0 Rome mist windstil 18 0,6 Ajaccio onbewolkt ONO 2 17 0 Mallorca onbewolkt NNW 2 - 0 Neerslag laatste 24 uur WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Vrij dagavond tot Zaterdagavond, opge maakt om 10 uur: Veranderlijke bewolking met plaatsé- lijk enkele buien. Matige, af en tóè krachtige Noord-Westelijke wind. Wei nig verandering in temperatuur. 22 Mei Zon op 4.37 uur, onder 20.36 uur. Maan op 0-03 uur. onder 8.11 uur. Maanstanden 25 Met 14.49 uur: Laatste kwartier Hoog en laag water in IJmuiden Vrijdag 21 Mei Hoog water: 5.40 en 18.04 uur Laag water: 1 21 en 13 40 uur Zaterdag 22 Mei Hoog water: 6.17 en 18.43 uur. Laag water: 1.53 en 14.15 uur.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1