Lotharingen, indrukwekkende waarin geen stofje verloren smidse gaat Frankrijkmet andere ogen Walser ijen en centrales na de oorlog uit de grond gestampt Visserij-varia Velsense bejaarden gaan weer een dagje uit Grootsteedse-allures in Beverwijks uitbreidingsplan Eén millioen voor het Rode Kruis Kort en bondig Vanmorgen in de Vishal Het kan, het moet, het zal Geen wettelijke eisen voor autorij-instructeur DINSDAG 25 MEI 1954 8 Investeringsprogramma Sollac: volautomatisch Topprestaties „Monte Allegro" voor Brazilië vergaan Energie uit afval Brede promenade en tien etages - Ruime verkeerswegen Lezing in Concertgebouw, bezoek aan tunnelbouw Bond van bedrijfsauto- verkeer nam examen af Bekroonde verhalen in radio-prijsvraag r OTHARINCEN heeft iets van de eigenschappen van een diplomaat: liet palmt de vreemdeling eerst in door zijn charmes en toont daarna zijn geduchte kracht. Zijn aantrekkingskracht schuilt in zijn welvarende, onder het lommer der eiken verborgen dorpjes, in de rivieren en heekjes die dartel voortsnellen naar oooooooooooooooooooocoooooooooooc een lichte horizon, in de golvende weiden en korenvelden waartussen de grijze strepen der rijkswegen als serpentines zijn geslingerd. De kracht van Lotharingen gaat schuil onder het domein van die royale en uitgestrekte boerenbedrijven. De kracht van Lotharingen wordt bovengronds eigenlijk alleen 's avonds pas goed zichtbaar, wanneer de rode gloed de hemel teistert boven machtige hoogovens, wanneer men in de nachtelijke stilte het nim mer aflatende gedreun hoort van de gigantische smidsen, wanneer men zover het oog reikt slechts de duizenden lichten ziet van de emplacementen der mijnen, waarde schelle fluiten der eindeloze kolentr'einen de signalen vormen van een wereld waarin kolen en staal soms beslissen over op- of ondergang, leven en dood van samenleving en individu. Kolen en staal: Lotharingen bezit ze bei de en ook nog zout, al wordt daar zoveel niet over gesproken. Kolen en staal schenken het aanzijn aan een schier onafzienbare reeks van andere fabrieken die hun schoorstenen en hun ketels hoog verheffen tegen de blauwe lucht: cokes, gas, benzol, teer, ammoniak, electriciteit, kalk en cement en wat al niet meer. Natuurlijk hebben de Fransen begrepen, dat die Lotharingse industrie van eminent belang is voor hun economie. En wie het geduld opbrengt om het jaarlijkse rapport over de verwezenlijking van het Plan- Monnet tot industriële modernisering en uitrusting van de Franse Unie te bestude ren, zal al dTa in die ruim driehonderd pagina's met getallen en tabellen ontdek- j ken, dat het hier om een economische krachtproef gaat. Van 1945 tot en met 1953 hebben de Fransen in hun kolen- en staalindustrie zeker 460 milliard francs geïnvesteerd. Het complete moderniseringsprogramma, dat in 1960 verwezenlijkt moet zijn, vraagt ze ker nog 400 milliard francs meer. Wat is er met die bedragen gedaan? En de statis tiek antwoordt: 9 gmg naar cokesfabrie- ken en centrales. 16.5 naar de hoogovens, 7 naar staalfabrieken. 50 naar wals- bedrijven en ijzerpletterijen, 10,5 naar allerhande andere onderdelen en 7 ten slotte werd bestemd voor sociale voorzie ningen en huisvesting. Dat zijn de cijfers. Maar achter die ge tallen valt heel wat te zien. Men behoeft daarvoor op de Place d'armes in die mar tiale Lotharingse hoofdstad Metz maar in een autobus te stappen om enkele tiental len kilometers verder uit te stappen in zo'n dorp dat eigenlijk één grote fabriek is. - in Rombas bijvoorbeeld, waar de acht hoogoven?, de staalfabriek, de walgen en de slakkenmolens staan van de Sidé'.or, de Union sidérurgique lorraine, die in het dé partement Meurthe en Moselle-nog wel drie van zulke reuzensmederijen bezit en nog vijf ijzermijnen daarenboven. Men produ ceert in het twee kilometer lange complex langs het riviertje de Orne zo'n slordige 650 millioen ton staal per jaar, een flink ge deelte van de opbrengst wordt gereser veerd voor investeringen. Het jongste pro duct van Sidélor, „pales planches", de sta len platen die als damwanden zo prachtig hebben dienst gedaan bij het herstel van onze gebroken dijken, wordt reeds ever de gehele wereld geëplorteerd. Sidélor heeft dan ook twee gevulde wagons aan ons land geschonken en haar arbeiders hebben een uur loon afgestaan. Maar goed. Sidélor is een bestaande in dustrie. Wie nog verder rijdt naar de der pen Séremange en Ebange zal daar de fonkelnieuwe gebouwen ontwaren van de Sollac, de trots van de Lotharingers. Sollac vormt de afkorting van Société lorraine de laminage continu. In dat woord continu ononderbroken ligt het wezen van dit geheel nieuwe bedrijf.dat pas enkele maan den op volle toeren draait en waaraan ge durende vier jaar vierduizend arbeiders hebben gewerkt, besloten. Inderdaad ziet men in een zevenhonderd meter lange fabriekshal de gloeiende sta ven voortdenderen over wentelende rollen van de transoortband. Boven en naast de transportband zetelen de mannen die met een rustig automatisme met een enkele druk op een knop, met een enkele bewe ging van een handle de vurige slangen doorsnijden, afknijpen, masseren tot zij onder een krachtig douchebad geraken waaruit zij als nuchtere iizeren platen te voorschijn komen. Vier kilometer verder, in de 79.000 vierkante meter beslaande fabriekshal te Ebange. vindt de „koude" behandeling der producten plaats, öliéö weer door middel van een doorlopende transportband. In de na de bevrijding genationaliseerde kolenindustrie gaat het al niet minder „Amerikaans" toe. Waarbij men bedenken moet dat de Lotharingse kolenmijnen vrij jong zijn, omdat de Duitsers iin de jaren 18701918 de door de Fransen in 1856 ge stichte mijnen min of meer hebben ver waarloosd: zij wilden de Ruhrkolen niet beconcurreren. Een enkel cijfer toont dat aan: in 1913 produceerde Lotharingen nog geen vier millioen ton per jaar. In 1938 was die hoeveelheid verdubbeld, in 1945 moest met ruim twee millioen ton prac- tisch opnieuw worden begonnen. Thans is de veertien millioen ton overschreden. Lotharmgen produceert 25 van de Fran se kolen. Dagelijks wordt 44.000 ton naar boven gebracht met een gemiddelde van 3500 kilo per arbeider. Dat laatste getal Is zeer belangrijk: het Illustreert de economische werkwijze, de grote mate van industriële outillage van de Lotharingse mijnen. Die gaan namelijk met dit productiegemiddelde per arbeider ver aan de spits van de landen der Kolen- en staalgemeenschap.Xederland bezet de twee de, Saarland de derde plaats. Daarna vol gen pas Duitsland en België. Al zijn de Fransen eerlijk genoeg om hieraan toe te voegen, dat men het in Lotharingen met zijn verticale kolenlagen heel wat gemak kelijker heeft dan elders met horizontale. Een onzer redacteuren, die op uitnodi- ging van de Franse regering een oriën- teringsbezoek in economisch en indus- c trieel opzicht heeft gemaakt naar Zuid- - en Oost-Frankrijk, besluit vandaag een reeks van zes artikelen over het va- oorlogse herstel en de modernisering van het Franse bedrijfsleven. Achtereenvolgens werd aandacht gewijd aan de electrificatie der spoorwegen, de ontwikkeling van textiel- en chemische industrie in en om Lyon, alsmede aan de stedebouw aldaar, aan de grote wa- terkrachtwerken van Donzère-Mondra- gon en aan de opkomst van de nieuwe petroleumhaven en petroleumraffinade- rijen in het Middellandse Zeegebied. Het laatste artikel biedt eenbeknopt g overzicht van de Franse krachtsinspan- ning in Lotharingen. XX3CCCC Aanvoer op Urk. Zaterdag werd door 90 vaartuigen aangevoerd 1009 pond kuil- paling, 1,101,25; 70 pond lijnaal, 91 cent per pond en 959 bak nest, 2,603,05 per bak van 37'/» kg. Besommingen Loggers: Sch. 7 f3620, Sch. 27 f7190, KW. 141 f5250; kotters: IJm. 9 f2690. ^tOOOOODOOOOOOOOOOOC fi 8 S De in Nederland, op de Scheveningse b sleephelling voor rekening van de Bra- ziliaanse regering gebouivde trawler -„Monte Allegro" is tijdens een storm 8 voor de Braziliaause kust vergaan. Een 8 der opvarenden verloor het leven. Het schip sloeg te pletter op de kust 5 en heeft vlak voor de ramp de in de 8 nabijheid vissende „Sterna" opgeroe- S pen. Dit bericht is evenwel niet ont- vangen. OOCOOOOOOOOOOOCOOOOOCOCOOCXDOOOOOCOOOOOCXXXXXXXXPOOOOOOCO DANK ZIJ DE mooie opbrengst van de kortgeleden gehouden collecte, is het de Commissie voor Ontspaning van Ouden van dagen weer mogelijk evenals in vorige jaren de bejaarden uit Velsen, een „dagje uit" aan te bieden. Teneinde zoveel moge lijk aan de verlangens van de bejaarden tegemoet te komen, heeft de Commissie besloten vijf tochten te ontwerpen, waardoor het aantal bejaarden per tocht niet meer dan ongeveer tweehonderd zal zijn. Hierdoor wordt het mogelijk, nog meer dan voorheen, de nodige aandacht aan de verzorging voor de reis te besteden. Op verzoek van vele bejaarden heeft de Commissie tevens besloten de tochten op vroegere data te houden dan voorheen. De tochten zullen worden gemaakt op 23 Juni voor de Santpoortse bejaarden, op 30 Juni voor de bejaarden uit Velsen-Noord en op 21 Juni, 28 Juni en 5 Juli voor de bejaarden uit IJmuiden-Oost, IJmuiden-West, Driehuis en Velsen-dorp. De cokesfabriek te Carling, waar na de oorlog in niet minder dan zesiig ovens het vuur hoog oplaait om de productie van industriecokes voor de walsbedrijven te verzekeren. Vroeger moest deze soort cokes uit het Ruhrgebied worden aangevoerd. De bejaarden uit Velsen-N. zullen een bezoek brengen aan „Ouwehands Dieren park" te Rhenen, de overige bejaarden gaan naar Den Haag voor een bezoek aan de miniatuurstad „Madurodam". Hieraan is een rustpauze verbonden in de Dieren tuin in Den Haag en een bezoek aan Sche- I veningen. Het doet de Commissie genoegen te kunnen mededelen, dat aan alle deelne- mers(sters) een goed verzorgde koffietafel I zal worden aangeboden, zodat het ver strekken van lunchpakketten dit jaar ach terwege blijft. Uiteraard is met de uitvoe ring van de plannen een groot bedrag ge moeid. Het is om deze reden, dat de Com- rnisise een dringend verzoek doet aan de bejaarden, die via een andere instantie aan een tocht deelnemen of die financieel in staat zijn zelf een dagje te bekostigen, zich niet aan te melden voor deelneming. Hier door is de Commissie in staat de minst draagkrachtigen onder de bejaarden iets extra aan te bieden. Degenen, die menen wel voer deelneming in aanmerking te ko men, dienen zich aan te melden op een der onderstaande adressen: Voor IJMUIDEN-WEST bij: A. P. Bak ker, Gen. Cronjéstraat 3. Voor IJMUIDEN-OOST bij: M. J. Koe- lemeijer, Velserduinweg 167; J. Hühl, Oos- terduinplein 14; fa. Glas. Trompstraat 81; fa. Loendersloot. Wilemsbeekweg 8. Voor DRIEHUIS bij: Mevr. Anten, de Genestetlaan 11. Desondanks blijft een inrichting als die van de mijn te Merlebach door zijn moder ne uitrusting een unicum, niet alleen m Europa, maar zelfs in de wereld. Daarvan nog een enkel voorbeeld: het „kolenfront" bestaat uit slechts drie mijn werkers, die de geweldige electrische hou welen en beitels bedienen, die het werk doen waarvoor in Nederland zes man aan het front staan. Het vervoer van de kolen in de mijn geschiedt niet door smalspoor treintjes, maar door een transportband. De lift die de kolen vervolgens bovengronds brengt werd onlangs vier seconden per rit versneld. Gevolg: een hogere uurproductie van vijftig, een dagproductie van duizend ton meer. Maar er ziin nog meer voorbeelden. Daar is het plaatsje Carling, dat men tegenwoor dig al van verre kan onderscheiden door twee tachtig meter hoge hyperbolische be tonnen gevaarten. Het zijn de af koel instal laties van de nieuwe electrische centrale Emile Huchet, die nu een vermogen van 100.000, straks van 200.000 kilowatt heeft. Meer Oostwaarts verheft zich een dergelijk gebouw bij het plaatsje Grossbliederstroff cn ook daar bestaat de grondstof voor het opwekken van de electrische energie uit bijna waardeloos afval: kolen»!ik, assen en pulver. Gressbliederstroff komt dit jaar op volle toeren, waarmee de electriciteitsvoor- ziening door middel van de kolenmijnen in Lotharingen over een vermogen van 470.000 kVA beschikt. In Carling staat ook een cokesfabriek. Aan die fabriek werkt ir. Jully. Hij is de man die de juiste vermenging van Lotha ringse kolen met andere soorten vond, zo dat de cokesfabriek van Carling, die vóór de oorlog slechts 800 ton huisbrandcokes per dag afleverde, thans door middel van zestig ovens, die in de jaren 1950 tot 1952 in gebruik werden genomen, meer dan drie duizend ton voor de Lotharingse staalin dustrie zo belangrijke industriecokes pro duceert. Vermelden wij tenslotte, dat de bij de mijnen en fabrieken vrijkomende gassen niet alleen de Lotharinese en Elzas^er ste den on ruime schaal van gas voorzien. Reeds is men bezig met de aanleg van een driehonderd kilometer lange pijplei ding van Lotharingen naar Parijs. Dit jaar kunnen de eerste leveranties verwacht worden, leveranties welke een totaal van een millioen kubieke meter per dag zullen bereiken, het vijfde deel -van de hoeveel heid die de Parijzenaars gebruiken. Zo zijn wij dan toch weer in Parijs aan gekomen, na onze tocht langs Dijon, Lijon, Donzère, Marseille, Lotharingen. Wie naar Frankrijk reist, zo zou men kunnen zeg gen, komt toch altijd weer in Parijs. Maar het is goed om te bedenken, dat achter het nooit eindigende levensfeest dat de Franse hoofdstad biedt een land ligt dat dat feest juist door zijn voortdxirende inspanning en energie mogelijk maakt. Een land ook dat ten onrechte vereenzel vigd wordt met de wisselvalligheden van zijn staatkundig lot. Beter zou het zijn om te zeggen dat ondanks de politieke grillen en onvoldoendes, ondanks ook de tegen slagen en hoge eisen waaraan het moet vol doen, Frankrijk in zijn bedrijvigheid van alle dag bewijst dat het zich bewust is van de belangrijke taak die het in de wereld heeft. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE Het uitbreidingsplan. Arendsweg-Zuid, dat van heden af ter gemeentesecretarie ter inzage ligt, geeft op duidelijke wijze weer, dat dit deel der gemeente in de toekomst het karakter van een dicht bebouwde stadskern zal krijgen. Achter de Arendsweg zal een veertig meter brede promenade worden aangelegd, die aan beide zijden ge flankeerd zal worden door étagewoningen met twee en drie verdiepingen, alsmede middenstandswoningen. Een hoog flatgebouw met tien verdiepingen en een plein met een stedelijk karakter zal deze weg aan het Westelijk einde afsluiten. Het plan „Arendsweg-Zuid" is gelegen tussen een stadsdeel met hoofdzakelijk eengezins- en middenstandswoningen in het Zuid-Westen- en een wijk met arbei derswoningen, welke afwisselend zijn ge projecteerd in hoge en lage bebouwing in het Noord-Oosten (uitbreidingsplannen „Oostertuinen" en „Grote Houtweg-Mun- nikenweide"). Het plan zal dus een over gang moeten vormen tussen deze beide stadsdelen. Belangrijke elementen in dit plan zijn de verkeersverbindingen. In het Noord- Westen wordt het begrensd door de Wijk aan Duinerweg, die met een brede ver- keersbaan, alsmede rijwiel- en voetpaden de verbinding zal vormen tussen de nieu we stadswijken, zoals ze in het structuur plan IJmond-Noord in het Noord-Oostelijk deel der gemeente zijn geprojecteerd en het industriegebied in het Westen. De eerder genoemde promenade zal de ver binding vormen van de nieuwe wijk aan de Wijk aan Duinerweg en het oude stads deel. Teneinde een goede verbinding met het oude stadsdeel te maken zal het Oostelijk gedeelte der Arendsweg aanzienlijk ver breed moeten worden en deze is daartoe als brede winkelstraat in het plan opge nomen. Voorts zal van het plein, dat ont worpen is nabij de R.K. kerk een brede weg in Noord-Oostelijke richting een ver binding vormen met de woonwijken ten Noord-Oosten van de Alkmaarseweg. Naar het Zuid-Westen zal de verbrede Boeweg een verbinding vormen met de Romer- kerkweg. 740 woningen en 24 winkels Het flatgebouw met tien verdiepingen zal een capaciteit van vijftig woningen hebben en zal gezien de hoogte met een kleine wolkenkrabber vergeleken kunnen worden. Als vergelijking zou men de wolkenkrabber te Rotterdam voor ogen kunnen halen, die dertien verdiepingen telt. Het gehele plan „Arendsweg-Zuid" omvat 740 woningen, zeven openbare ge bouwen, vierentwintig winkels en zesen dertig boxengarages. Naar het type zijn de woningen te verdelen in 80 eengezinswo ningen, 54 woningen voor ouden van da gen, étagewoningen in twee woonlagen 12, étagewoningen in drie woonlagen 300, étagewoningen in vier woonlagen 244. In de nieuwe woonwijk zijn in hoofdzaak meergezinswoningen ontworpen, zodanig afgewisseld met eengezinswoningen dat een goede aansluiting wordt gevormd met de bestaande woonwijken. Ten Westen van de Populierenlaan is langs de Wijk aah Duinerweg een scherm van étagewoningen in drie woonlagen ge projecteerd en is voorts ruimte gereser veerd voor een openbaar gebouw. Van de overige opgenomen openbare gebouwen is er een reeds aangewezen als openbare la gere school. Ook de nieuwe openbare U.L.O. school zal aldaar een plaats moeten krijgen. Hoewel in de wijk weinig openbaar groen is ontworpen, is de indeling toch zo. dat de wijk ondanks een dichte bebouwing een open aanzien zal hebben. De oppervlakte van het bouwterrein be draagt 8.44.12 ha; de oppervlakte straten en openbaar groen bedraagt 4.73.66 ha. Voor VELSEN-DORP bij: Dr. P. C. de Weerdt, Stationsweg K 5. Voor VELSEN-NOORD by: K. Nagel, Corverslaan 73; L. J. Harsveld, Konings weg 32; T. Winkel Sr.. Wijkerstr.weg 182. Voor SANTPOORT-STATION bij: J. de Meza, kantoor bijenstand Melona, Bloe- mendaalstraatweg i43B. Voor SANTPOORT-DORP bij: Mevr. Sanders, Kerkweg 122. De aanmelding dient te geschieden in de week van 31 Mei tot en met 5 Juni a.s. Na 5 Juni is inschrijving niet meer mogelijk. Twee loggers Twee loggers waren vanmorgen aan de IJmuidense afslag. De Sch. 7 voerde aan 10 kisten tarbot, 8 schol, 100 schelvis, 65 gul en 30 diversen. De Sch. 27 bracht aan 5 tarbot, 130 schelvis, 100 kabeljauw en gul, 10 makreel, 20 wijting, 70 radio. Voorts waren er een paar botters uit de Sylt met 10.000 kg tong. Makreel?! rijzen Er was weinig makreel en deze bracht voor bonken van f 36 tot f 38 en voor de „gewone makreel" f28 op. België in De kabeljauw was duur en ging Belgic in. Rijen deden van f 144 tot f 106 en de kisten brachten op van f 144 tot f 148. Voor het binnenland Grote gul deed vanmorgen f34, middel gul 124 en torren f 16. Wijting ging van de hand voor f 23. De braad deed van f 17 tot f 22, de pennen f 42, de kleinmiddel f 42, Uivertjes haalden van f 10 tot f 12, schol 3 van f 18 tot f 20, schol 2 van f31 tot f28. Tong zakkend De priis van de tongen zakte verder door. Grote tong maakte f 1.55, grootmiddel f 1.25, kleinmiddel van f 1.25 tot f 1.20, tong I f 1.10 en slips kwamen op f 0.80. Iets van gisteren De Gelria maakte gisteren voor een reis van dertien dagen f 18.700, de Zeelandia voor twaalf dagen f 14.100, de Postboy voor elf dagen f21.300 en de Sumatra voor elf dagen f 9400. Hoogste Noordlogger was de Java met f7880. Gistermiddag waren er nog 4237 kg. export garnalen in de afslag, dde van f 0.60 tot f 0.61 per kg. opbrachten. Van de flauwe garnalen stonden er 4185 kg., die met f0.50 tot f0.63 werden betaald. Voor morgen Voor de Woensdagmarkt is bekend de „Mary" met 500 kisten, waarvan 200 kis ten makreel. Van de „Norma" is nog niets bekend. Al ettelijke keren is in deze kolommen een oproep gedaan aan de inwoners van Velsen om het Rode Kruis te steunen. En evenzovele malen is erop gewezen, dat de ze instelling, geboren in oorlogstijd, zich tal van vredestaken heeft toegeëigend. Toch schijnt het nodig te zijn nogmaals de aandacht te vestigen op de actie die van 24 Mei tot en met 5 Juni in Velsen wordt gevoerd. Helaas, want het zeer humane werk van het Rode Kruis is, naar wij meenden, genoeg bekend. Iedere dag gebeuren er kleine of grote ongevallen, waarbij het Rode Kruis be langeloos hulp verleent. Verbandmateri aal. ziekenvervoer en dergelijke kosten echter geld. Dat opname in de ziekenhui zen geen geld kost, dat hulp langs de we gen, aan het strand, bloedtransfusie, been transplantatie, de hulp aan het rampge bied in 1953 geen financiële consequenties heeft, weet dit volk wel beter. Rampdepóts. Alsof het Rode Kruis een blik in de toe komst kon werpen, werden al in 1949 in Limburg. Noord-Brabant en Zeeland rampendepóts opgericht, zodat op de eer ste Februari van verleden jaar 53 depóts „startklaar" waren. Zo'n rarnpendepót be vat 30 bedstellen voor 90 slaapplaatsen, compleet met matrassen, dekens, lakens en kussens. Er zijn handdoeken, brancards, een lamp, een kookstel, verbandmiddelen, verbandemmers en, wat men noemt, klein chirurgisch bestek. Bij grote rampen worden deze instellin gen geopend ten dienste van een gevluch te bevolking, die om welke reden ook uit haar huizen is verdreven. Verleden jaar joeg het water de mensen van huis en haard. Toen zijn 23 depóts opengesteld en het materiaal heeft uitste kende diensten bewezen. Velen wisten niet waar het Rode Kruis zo vlug al die bedden met toebehoren vgnd.aan haalde. Het is goed zich te realiseren dat het Rode Kruis een organisatie is, die erop be dacht is van te voren te zorgen, zodat eventuele hulp niet op zich behoeft te la ten wachten. Nog 27 depóts moeten zo spoedig mogelijk worden ingericht en elk depót kost f 20.000. Voor de voortzetting van het dagelijkse werk is minstens al een millioen gulden nodig, wil men de hulpmiddelen kunnen versterken dan moet er nog veel meer bij elkaar komen. Voor de oorlog telde het Rode Kruis 30.000 leden, nu is dat aantal gegroeid tot 4800000. De 97 hulpcolonnes van voor de oorlog, zijn toegenomen tot 247. Er is dus een duidelijke groei waar te nemen. Maar het kan nog beter. Vooral als men bedenkt dat deze instelling bij uitstek geschikt is om de geneeskunde te helpen, doordat het vrijwilligerswerk is en zich niet ophoudt met winstbejag. Internationale hulp. Maar zo goed als uit andere landen en werelddelen via het internationale Rode Kruis hulp werd geboden waar en wan neer Nederland dit behoefde, evenzo is het Nederlandse Rode Kruis moreel ver plicht een ander volk in tijd van ramp de helpende hand te bieden. Daartoe moeten de middelen toereikend zijn. Het heeft r.och letterlijk noch figuurlijk zin een ver- bandcursus te gaan volgen als de patiënt ligt te verbloeden. Paraat zijn dat is de leus. En deze paraatheid is pas mogelijk als de middelen toereikend zijn. Er zijn teveel mensen die lijden en in nood verkeren, ook momenteel, dan dat Velsen onverschillig mag blijven bij een beroep op medewerking. Eén millioen gulden? Het kan en het moet en daarom zal dit bedrag er komen in deze actieperiode van 1954. Ingenieurs in Haarlem bijeen Dinsdagmorgen zijn leden van de afde ling voor bouw- en waterbouwkunde van het Koninklijk Instituut van Ingenieurs te Den Haag in de tuinzaal van het Gemeen telijk Concertgebouw in Haarlem bijeen geweest ter bespreking van de tunnelbouw in Velsen. De sprekers waren ir. A. Eggink, hoofdingenieur van Rijkswaterstaat en ir. G. Vooys van de Amsterdamse Ballast- maatschappij. Het gesprokene werd met lichtbeelden verduidelijkt. Het gezelschap heeft de lunch gebruikt in de grote zaal van het Concertgebouw, 's Middags werd een excursie gemaakt naar de in aanbouw zijnde tunnels in Vel sen. BINNENLAND Een honderdtal autoriteiten heeft aan gezeten aan een diner, dat ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van de Kamer van Koophandel te Maastricht in de Redoute zaal aldaar werd gegeven. Prins Bernhard heeft een deel van de feestviering bijge woond. Verscheidene Maastrichtse muziek gezelschappen brachten serenades. De „Maas trichter Staar" en het operette-ensemble ..zaank en klaank" zorgden voor een vocale huldiging. In Esplanade te Utrecht werd gisteren het 25ste bibliotheekcongres gehouden, ge organiseerd door de Centrale Vereniging van Openbare Leeszalen en Bibliotheken, in samenwerking met de Nederlandse Vereni ging van Bibliothecarissen. Dr. A. Kessen. bibliothecaris van de universiteitsbiblio theek te Leiden stelde in een toespraak on der meer het grote nut in het licht, dat deze congressen, die een unicum in Europa zijn, hebben, doordat het persoonlijk contact uit wisseling van ideeën mogelijk maakt, waar zowel de openbare leeszalen als de weten schappelijke bibliotheken bij gebaat zijn. De „International Council for Christian Leadership" begint zijn wereldconferentie met 250 personen van meer dan 20 landen op Donderdagavond 27 Mei. Prinses Wilhel- mina, de ere-voorzitster van de council, zal de bijeenkomst openen en Koningin Juliana introduceren, die een rede zal uitspreken. De conferentie wordt gehouden in het hotel Huis ter Duin te Noordwijk aan Zee, tot Maandag 31 Mei. HAARLEM EN OMGEVING B. en W. van Haarlem stellen de ge meenteraad voor een bedrag van f 1.800 be schikbaar te stellen voor het aanschaffen en vernieuwen van kampmateriaal, ten be hoeve van het kamp van de door de Cen trale Commissie Kindervacantiezorg uit te zenden kinderen. Het beheer over het kamp materiaal zal van de dienst van Sociale Zaken worden overgebracht naar de ge meentelijke dienst voor de Lichamelijke Opvoeding, de sport en de jeugdzaken. Om v(jf uur gistermiddag wilde de 51- jarige voetgangster P. S. uit Haarlem de Spaarnwouderstraat oversteken, doch op het laatste ogenblik weifelde zij, waardoor zij werd aangereden door een motorfiets. Met een enkelfractuur en een bloeduitstorting aan het rechterbeen is zij naar het Grote Gasthuis vervoerd, waarop zij, na behandeld te zijn, naar huis is gebracht. Opnieuw is een tiental candidaten voor het examen autorijschoolhouder van de Bond voor Bedrijfsautoverkeer in Neder land. B.B.N., aan de tand gevoeld. Dit examen wordt vrijwillig afgelegd. Slaagt men. dan volgt erkenning als honds-auto- rijschoolhoudcr. Merkwaardig is, dat het afleggen van dit examen op geen enkel voorschrift van hoger hand berust. Ieder een is gerechtigd eenautorijschool te ex ploiteren. Op dit gebied is echter zo'n ver warring ontstaan, dat men in georgani seerd verband tracht hierin verbetering te brengen. De lesauto's van de candidaten moeten aan bepaalde veiligheids-voorschriften voldoen. I^aarnaast worden de eigenaren en instructeurs op het gebied van alge mene kennis, wetskennis en technische kennis door deskundigen aan de tand ge voeld. Voorts moeten zij een proefles op eigen materièèl geven, waarbij algemeen gedrag meetelt. Het zwaartepunt van het examen is de verkerrskennis. Om deze te beproeven is een grote verkeerstafel gebouwd, waarop vele verkeers situaties zijn ondergebracht. De candidaat moet door een stratennet met volledig „straatmèubilair" vol voet angels en klemmen, snel en vaardig zijn weg vinden. Het aantal aanwijzigingen en verbodsborden is legio. Zelfs zij, die al vele jaren aan het gemotoriseerde verkeer ddelnemen, tuimelen nog wel eens in de listig opgestelde vallen van deze verkeers tafel. De examens voor autorijschoolhouders mogen eensdeels door de candidaten wor den afgelegd met de bedoeling bij welsla gen tot de bonafide ondernemers te wor den gerekend, anderdeels is het zo, dat zij willen medewerken tot het bevorderen van de algemene verkeers-veiligheid. Van de instructeur hangt voor de leerling-weg gebruiker zeer veel af. Indien goed wordt les gegeven en de toekomstige automobilist diep doordrongen wordt van zijn verant woordelijkheden op de weg, dan krijgt het uiteindelijk te behalen rijbewijs een veel grotere algemene waarde, dan een brevet, dat men een auto bedienen kan. Dit laatste is iets, waarop reeds vele jaren in alle kringen van verkeer en ver voer gehamerd wordt. Het vormen en ex amineren van autori.jschoolhouders in die zin acht men een goede bijdrage tot het bevorderen van de algemene verkeersvei- 'igheid. „Met en zonder schoolslag" De redactie van de Vara-rubriek „Met en zonder omslag heeft verleden jaar een poëzie-wedstrijd gehouden, waarvan de bekroonde resultaten onder de titel „De Stijgbeugel" in boekvorm zijn verschenen. Aangemoedigd door het succes werd dit jaar een prijsvraag voor korte verhalen uitgeschreven. Er kwamen daarop 635 in zendingen binnen. De uit prof. dr. Garrnt Stuiveling, Max Dendermonde en Reinold Kuipers bestaande jury heeft twintig ver halen gekozen, die in de herfst onder de titel „Met en zonder schoolslag" zullen worden uitgegeven. Vijf verhalen werden bekroond. De eerste prijs is bestemd voor Nel Noordzij te Amsterdam, de tweede voo*- Marcel Pol vliet te Evere in België, de der de voor Henk Hovinga te Amsterdam, de vierde wordt gedeeld door L. Singraven te Utrecht en Willem van Houten te Hilver sum. Twee van de verder gekozen verha len zijn geschreven door Haarlemmers, te weten Pszisko Jacobs en Jos van Duynen. In vergelijking met de.inzendingen voor „De Stijgbeugel" lag het peil der verhalen over het algemeen aanzienlijk lager. Dit komt waarschijnlijk, zo meent de jury. doordat het schrijven van proza veelal ge makkelijker wordt geacht dan dat van ver zen en dus meer lieden zonder talent aan trekt. Zij, die „zoveel meegemaakt" heb ben en het beleefde met een ontwapenend onvermogen opschrijven, vormen een be langrijke categorie van r'o mededingers. Vele verhalen hadden betrekking op de oorlog of de watersnood.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 10