Zwerm van loggers slipte de haven uit op „Zondagse" zee Vannacht tussen twaalf en één Scheveningers en Vlaardingers ook in IJmuiden aan de start Aardige betrouwbaarheidsrit door Zaanstreek en Kennemerland Hoe de haring lekker en smakelijk is te bereiden Agenda voor Velsen Het lied van de boetsters Suomi-athleten startten in Utrecht Derde van Brederode ongeslagen kampioen DINSDAG 25 MEI 1954 5 Donderdag muziekfestival van „De Eendracht" ZES RECEPTEN Een vleugje theorie, dan de practijk Een nieuwe „Kinderdijk" Jubileum-receptie van de heer N. v. d. Zwan Waterloo tegen KNVB Zaterdag-elftal Hout aangevoerd Tweede reuzentanker, de Sylvan Arrow", te water BIJ HET BEURTELINGS SCHETTEREN van tientallen scheepsfluiten is de Katwijkse loggervloot dit jaar met de Vlaardingers, enige ÏJmuidenaren en wat Scheveningers, vannacht tussen twaalf en één uur onder een met sterren be- stipte hemel een zwarte Noordzee tegemoet gegaan, waar haast geen beweging in zat. De grote jacht op de haring is begonnen. Uit twee havens. Want de negentien laardingse loggers hebben allen in IJmuiden netjes om twaalf uur een rondje om het forteiland gemaakt, nadat ze om zes uur 's avonds uit de thuishaven waren vertrokken; de Katwijkers mengden zich tussen die rondvaart en de Scheveningse loggers hebben uit hun Vissershaven de weg gezocht naar het Noorden. Na een paar uur lang gesclireeuw van wal en van schip zijn de schepen over het oliegladde water van het Zuidertoeleidingskanaal in een lange stoet naar zee gegaan. Op weg naar het eerste vangetje, dat Woensdagnacht in de vleet moet kruipen. OP DE scheepsholf was vannacht al te merken clat de Katwijkers en andere log ger schippers weer buiten waren. De be manning was direct buiten de pieren te kooi gekropen en op de brug waren schip per en de matroos van de wacht aan te treffen. In een zwerm van lichtjes en vuurtjes werd de Noord in gekoerst, zo'n twee honderd vijf tig mijl stomen om Woensdagmiddag laat aan schot te gaan. Ergens tussen de 56 gr. en 57 gr. Noorder breedte. In het vooronder en achterin heb ben al die mannen op de loggers nog liggen na te praten over het vertrek, hebben ze de jonge reepschieter en afhouwer er nog eens even tussen genomen en is het glaasje rondgegaan. Al was het een vreemde tijd om uit te varen. Ook Schevettingen NOG NIMMER is het namelijk na de oorlog voorgekomen, dat de Katwijkse vloot ook 's nachts om twaalf uur zee koos. Volgens een bepaling in de CAO mogen ze 's morgens niet voor zes uur van huis ver trekken en niet na zes uur 's avonds. Toen de Scheveningers met hun tijhaven Maandagavond om half acht vloed toch besloten om even na twaalven zee te kie zen, zetten de Vlaardingse reders zich ai dadelijk in het hoofd ook hun schepen al zo vroeg te laten vertrekken. Voor de Vlaardingse loggers geldt echter ook een bepaling, dat het varen na zes uur verbiedt en daarom kozen de schepen om streeks zes uur in de Maandagmiddag zee om daarna op Dinsdag, 25 Mei van IJmui den uit aan de haringjacht te beginnen. Hierdoor kregen de Vlaardingers een voor sprong op de Scheveningers en een nog grotere op de Katwijkers, die pas 's mor gens om zes uur zouden vertrekken. Dat lieten de Katwijkse reders v.eer niet op zich zitten en zij lieten hun mannen vóór zes uur gistermiddag van huis gaan om de schepen ook om twaalf uur vannacht te la ten zee kiezen. En toen was vannacht aan de Vissershaven het feit te beleven, dat dirie Scheveningse loggers al vast naar IJmuiden waren gestoomd om ook vandaar om twaalf uur te starten. „Ja", zeiden de schippers, „het was om half acht vanavond hoog water en anders waren wij er met onze diep stekende sche pen de Scheveningse haven niet meer uit gekomen". Ordelijk verloop WERD er door al die verwarring wel even gevreesd voor wanorde bij het ver trek, daarvan is gelukkig niets gebleken. Even tegen twaalven rondde de eerste Vlaardinger het fort en het schip kon da delijk volle kracht doorstomen, daar het twaalf uur was en ook de Katwijkse log gers „Helena" KW. 39 en „Sakina" KW 32 aan de Nieuwe Tegeltjesmarkt hadden losgegooid en door het slepertje „Triton" in het vaarwater werden gebracht. Inmid dels was de Vlaardingse logger VI. 115 de „Vooraan" nog de Vissershaven binnen ge lopen, omdat, naar de schipper meende, hij zich moest laten zien. Op twee scheepjes van de havenpolitie tussen de pieren waren echter inspecteurs van het Bedrijfschap voor Visserijproducten, die nauwlettend in het oog hielden of alle Vlaardingers IJmuiden wel binnenliepen en het fort rondden. Honderden hebben de loggers op de kop van de Vissershaven in de duister nis nagewuifd, tot zelfs silhouetten en schaduwen waren verdwenen en alleen wat vuurtjes aangaven dat er schepen naar buiten gleden. Klagend golfde telkens het geluid van de fluiten over IJmuiden. /Vu en straks NADAT alle schepen aan de Nieuwe Tegeltjesmarkt om half een los waren en ook de VI. 115 en de drie Scheveningse log gers Sch. 72 „Tonny", Sch. 122 „De Vrouw Jacoba" en de Sch. 37 hadden zee geko zen, kwam de Zuidzij aan de beurt. Enige stoornis dreigde hier te ontstaan toen de loggers aan twee kanten van de rij begon nen los te gooien en van de kant stoom den. Op die plek, waar de loggers tijdens het weekeinde gezellig en stil naast elkaar hebben gelegen, was toen nog gelegenheid enige Katwijkers naar hun mening te vra gen over het vroege uur van uitvaren. De stemming was over de gehele vloot nu niet bepaald goed. „Nu ga je vrijwillig, omdat Scheveningen toch om twaalf uur naar zee gaat al staat er eb en vol gend jaar moet je". Abnormaal vonden de mannen deze vertrektijd. Het is aardiger 's ochtends, niettan", er aan toe voegend. Ze hadden in Katwijk liever gezien dat alle schepen van Nederland Maandagmid dag om zes uur waren gaan varen, opdat alle schepen de goede haringgronden had den kunnen bereiken. Hoewel, daar is toch weinig van te zeggen, want vorig jaar nog zwierf een kleine logger ergens in de ach terhoede en haalde vijftig kantjes scheep en alle andere loggers hadden niets. De kleine krachten hebben met het ver trekuur van twaalf uur 's nachts geen kans, meenden de Katwijkers. De sterksten heb ben het. De sportiviteit is er uit. Elk jaar toch DAAR waren de Scheveningers, die gis teravond in IJmuiden aanlegden het weer niet mee eens. We gaan elk jaar om twaalf uur naar zee, zeiden ze. Het is altijd al zo geweest en de schuld van al dit gedoe ligt echt bij de Vlaardingse reders, want die vonden dat de Scheveningse loggers een te grote voorsprong kregen. „Maar", zei een reder van een van de schepen, „nu eens een vraag, wordt die hele haringjager ij eigenlijk allemaal niet erg overdreven?" De karren in de motorkamers zullen van daag nog volop draaien en morgennacht Wij hebben gisteren een brief gekregen van Bernhard Wagenaar, waarin deze populaire dorpsomroeper van Spaarndam ons meedeelt met nauw-verholen spijt dat hij binnenkort zijn baantje gaat neerleggen. „Ik kan er maar moeilijk af stand van doen", schr\jft hij, „maar nu de benen niet zo best meer meewillen, moest het er wel van komen". Bernhard, die onlangs 84 jaar geworden is en bijna 44 jaar „wandelend nieuwsblad" geweest is, met de attributen van zijn waardigheid. Om de minuut startten Zondag een auto, een zware* of lichte motor en een bromfiets tegelijkertijd bij het Beverwijkse hotel „Parkzicht" voor een betrouwbaar heidsrit. De auto's en motoren hadden 75 km voor de boeg en de brommers 45. Het was dan de eerste rit in het seizoen, die door de Kennemer Motor Club werd georgani seerd en van alle thans nodige zijden dus ook van het Ministerie van Binnen landse zaken was er vergunning voor verleend. Alle mogelijke merken en modellen de den de Zeestraat daveren: van de meest moderne 2 cylinder kopklepper tot het 98 cc „potje" van 1936, dat echter toch be wees zijn plaats tussen al die ..echte" mo toren te kunnen handhaven. Typerend is ook hier weer, dat men toch wel kan dan sen al is het niet met de bruid. Het hinder lijke rijden met open knalpot kwam slechts in enkele gevallen voor, doch deze ma niakken werden door de overigen als „uit slovers" betiteld, temeer daar zij door een dergelijk oorverdovend lawaai alleen maar aanleiding geven tot een afwijzende hou ding van het publiek jegens de motorsport. De belangstelling was zowel van rijders als van toeschouwers zeer groot. In de klasse zwaarder dan 200 cc gingen 61 motorrij ders van start, in de klasse tot 200 cc wa ren er 15 deelnemers, terwijl 15 auto's en 23 bromfietsers op deze mooie Zondagmid dag de motorencacaphonie aanvulden. De verschillende afstanden moesten met een gemiddelde van 36 km worden afgelegd (brommers 18 km) en leverden de deel nemers weinig moeiten op. Over mooie wegen werden de deelne mers langs de mooiste plekjes gevoerd die er in de contreien van Oostzaan, Zaandijk, Uitgeest en Egmond te vinden zijn. Een zestal contróleposten maakten het de deel nemers natuurlijk wel eens moeilijk, maar het was aan de andere kant makkelijk, dat de controleur onder Egmond verstand van motoren had. want plotseling stond er een zware motorfiets met een loeiende motor voor zijn neus, en dat ding wilde maar niet stationnair draaien. Eén handgreep en het beest werd rustig. De prijzen gingen naar: 1. G. Tolle met 5 strafpunten, 2. A. de Munck 5 str.p., 3. H. Lommers 5 str.p., 4. T. Broekhuizen 6 str.p., 5. J. Bosse 6 str.p. en 6. M. Dekker 7 str.p. In de lichte klasse wonnen: 1. S. de Boer 20 str.p., 2. J. de Boer 20 str.p., 3. P. Held 27 str.p. Bij de auto's: 1. E. v. Peppel 10 str.p., 2. G. Mijnsland 10 str.p., 3. W. Belien 13 str.p. Fietsmotoren: 1. P. Floren 1 str.p., 2. L. Schipper 3 str.p. (K.M.C.), 3. mevr. Floren 3 strafpunten. zullen de mannen het gistermiddag met zus of moeder gekochte vel voorknopen of de laarzen aantrekken. Het zal dan weer nacht zijn. In de kou zullen de mannen de vleet binnensjorren. Wat zal het geven? Aan de Zondag in Utrecht gehouden na tionale athletiekwedstrijden van de R.A.V. „Hermes" hebben enige leden van de KAV „Suomi" met succes deelgenomen. Op de 400 m. B-klasse startten Joop Smit en H. Kooyman. Smit bezette in de serie de eerste plaats met 53,3 sec. en Kooyman werd tweede in 53,8 sec. In de eindstrijd bracht Smit het met 53,2 sec. tot de tweede plaats en werd met 53,4 op de voet gevolgd door zijn clubgenoot, die derde werd. Mej. I. Waasdorp boekte al een heel mooie pres tatie door op kogelstoten C-klasse met 9,05 meter eerste te worden. Bij 100 m. D-heren werd L. Lie vers derde in zijn serie met 12,1 sec. Hij werd no. 5 in de finale. De overige uitslagen waren: 1500 m. B J. Groen no. 10; 800 m. C: W. Kok no. 7; hoogspringen D: W. Kok no. 4 met 1,55 meter. In de B-klasse discuswerpen nam buiten mededinging de nieuweling van Suomi Jan Smit deel. Hij bezette fraai de eerste plaats met een worp van 34,68 meter. Tenslotte kwam „Suomi" nog in het be zit van een wimpel door de Zweedse esta fette als eerste te eindigen in 2 minuten 7,4 sec. met de gemengde ploeg J. Schricks, Swierstra (Hollandia, Hoorn) en J. Smit, H. Kooyman (Suomi). Een fraai succes ten opzichte van acht deelnemende ploegen. Uitgaande van de afdeling Noordholland van de Nederlandse Federatie van Harmonie ën Fanfaregezelschappen, zal Donderdag 27 Mei (Hemelvaartsdag) in de muziektuin van gebouw „Concordia" aan de Kanaalkade een groot muziekfestival worden gehouden, dat door de Harmonickapcl van de Konink lijke Papierfabrieken „De Eendracht" is voorbereid. Aan dit festival wordt door een zestal vooraanstaande muziekgezelschappen mede gewerkt, zodat de ware* muziekliefhebbers ongetwijfeld veel schoons te genieten zullen krijgen. Het muziekfeest wordt Donderdag om twee uur ingeleid door „Zaandijk's Fanfare" (diri gent Van Arcel). Daarna stellen zich achter eenvolgens voor „Onderlinge Oefening" uit Uitgeest; „Kunst na Arbeid" uit Watergraafs meer (Amsterdam); ,.De Eendracht", Velsen; „Ons Genoegen" uit Wormerveer en „Onder ling Genoegen" uit Krommenie. Ieder van de deelnemende verenigingen zal minstens twee werken ten gehore brengen, waaronder ouverture Ellinore van P. Stal- meyer; Ballet des Roses van F. Menicheti; Fantasie Dramatique van L. J. Baudonck; Scènes de Carnaval, suite in vier delen van P. André; Titus van W. A. Mozart; Adagio en Allegro uit de eerste symphonie van Cam. Saint Saëns en andere. „De Eendracht" zal 's avonds om acht uur het sluitingsconcert verzorgen. Aan de vooravond van het muziekfeest op Woensdagavond acht uur, is het openings concert, te verzorgen door „De Eendracht" met medewerking van het mannenkoor „De Eendracht" en het Christelijk Jeugdkoor ,.De Zangvogels", de beide laatste onder leiding van de heer H. Slings. Het concert van „De Eendracht" bestaat uit hetzelfde programma als uitgevoerd op Donderdag 20 Mei. „De „Zangvogels" zingen voor de pauze: 1. De avond zijgt als zegen en 2. Als 't bruine veld, beide van H. Zag- wijn; 3. Lentefee van L. Bordese en 4. Echo lied (Franse melodie), bewerking H. Slings. Het mannenkaar „De Eendracht" voert na de pauze uit: 1. Lente-ballade en 2. De pa- triotjes, beide bewerkt door H. Slings; 3. Soldatenkoor uit „Faust" van C. Gounod en 4. Rosen aus dem Süden van Joh. Strauss. Tijdens het muziekfeest zal Donderdag middag de heer E. J. van Omme. secretaris van de Federatie, een rede uitspreken. ^V"ATUURLIJK, MEVROUW, kent u hem! De zilverachtige, malse en bovenal - heerlijke vis een gezond eten bij duizenden, bij honderdduizenden voor u uit de Noordzee gehaald: haring! De vis der vele, we zouden bijna zeggen, onbegrensde mogelijkheden. Dat wist u toch? Of beperkt uw kennis van deze vis zich tot de „Hollandse Nieuwe", die op straat bij een stalletje wordt verorberd of thuis, aan stukjes gesneden, bij de boterham op tafel komt? Dan zullen wij u toch nog iets dienen te vertellen over de vele manieren, waarop van de haring is te genieten. In deze tijd van het jaar gaat het voor namelijk om de maatjesharing, de jonge haring zonder hom of kuit. Deze wordt, naarmate het seizoen verstrijkt, steeds beter van kwaliteit. Als ze een of twee dagen na de vangst aan land wordt ge bracht, wordt ze groene haring genoemd. Gewoonlijk zal de huisvrouw deze haring gefileerd kopen, ze is dan echter meestal te zout om zo te eten. De haring kan men dan ongeveer een half uur in melk of water laten weken. Het opdienen moet wel zo koel mogelijk geschieden, daar de haring dan het fijnst van smaak is. Op de schotel hoeft u ze slechts te garneren met wat peterselie en eventueel enkele plakjes tomaat. Bij meer officiële gelegenheden wordt haring op een socle van ijs geser veerd. Dit is de allereenvoudigste manier van haring opdienen. Wilt u echter eens iets anders proberen, dan kunt u kiezen uit de volgende recepten. Sla van maatjesharing U hebt hiervoor nodig: twee a drie maatjesharingen, wat gekookte aard appelen; de hoeveelheid hangt van het aantal personen af, vindt u onder het klaarmaken van de schotel, dat er nog best iets bij kan, dan kunt li dat gerust doen; het gemakkelijke van dit recept is juist, dat u het zo uitgebreid kunt maken als u zelf wilt. Verder een bietje, een ap pel, mayonnaise of olie en azijn, een uitje, zure augurkjes, peper, zout en mosterd, een ei en wat sla. De koude aardappelen worden met de biet en de appel aan blok jes gesneden, de augurkjes en het uitje heel fijn gesnipperd. Vervolgens mengt u alles door elkaar en maakt het met peper, zout en mosterd op smaak af. Het mengsel wordt netjes op een schotel uitgespreid en gegarneerd met de aan reepjes gesneden haring, slablaadjes, plakjes hardgekookt ei en mayonnaise. Maatjesharing in Kerrie sant, De ingrediënten zijn: vier maatjes haringen, een beker water, twintig gram boter of margarine, twintig gram bloem, een halve ui, een theelepel kerrie en een mespunt zout. U begint met de boter in een koekepan te doen en daarin het uitje te fruiten met de kerrie. Als dit bruin ge worden is, maar niet te donker, de bloem en het zout al roerende toevoegen, het water voorzichtig en bij kleine scheutjes bijschenken en de saus even laten door koken. De maatjesharing snijdt u alvast in repen en vlak voor het opdienen mengt u deze reepjes door de saus. Dit gerecht smaakt het best bij de boterham. Prefe reert u een koude saus, dan vervangt u de kerrie eenvoudig door tomatenpuree. De saus moet dan wel geheel zijn afge koeld, alvorens u de puree er door schept. Goulash van zoute haring U neemt vijf flinke haringen en snijdt deze, nadat ze geweekt zijn, in vrij grote stukken. Daarna worden deze stukken door bloem gewenteld. Intussen hebt u een eetleDel margarine in de koekeoan gedaan, en daarin een grote ui gefruit. De stuk ken haring voegt u bij de ui en laat deze een minuut of vijf meebakken. Een lepel tomatenpuree en een snuifje paprika poeder geven het Hongaarse tintje aan dit gerecht, en zodra dit goed dooreengemengd is, giet u er onder voortdurend roeren twee bekers water bij. Mocht het naar uw smaak wat al te waterig worden, dan kan het vocht bijgebonden worden met wat aangemengde bloem of maizena. Peter selie (zeer fijn gehakt) en peper worden er naar smaak doorgestrooid en uw haring- goulash is gereed om te worden opge diend. Groene haring in gelei Vier groene haringen vormen het hoofd bestanddeel van dit bijzonder smakelijke gerecht. U maakt ze schoon, of als ze al gefileerd zijn, laat u ze een half uurtje weken en brengt ze vervolgens met een gesnipperde ui, wat zout, peperkorrels en een enkel laurierblaadje aan de kook in water. Om er voor te zorgen dat de haring heel blijft, verdient het aanbeveling ze niet langer dan vijf minuten te laten door koken. Per dl water een blaadje (of een theelepel poeder-) gelatine laten weken en dit oplossen in het vocht van de ge kookte haring. De haring zelf hebt u er al van te voren uitgehaald en ze op een ver giet laten uitlekken. Als het gebonden vocht stijf begint te worden giet u het over de haringen en presenteert ze bij de boter ham. Gevulde tomaten met haringsla U neemt zoveel tomaten als er personen aan tafel zullen zitten, wast ze, snijdt ver volgens het kapje er af en bestrooit de uit geholde vruchten met zout en peper. De vulling bereidt u op dezelfde wijze als de haringsla uit het eerste recept, alleen de biet wordt er uit weggelaten. De tomaten worden volgeschep met het mengsel, en de kapjes worden er schuin bovenop ge plaatst. In de opening steekt u een takje peterselie en de schotel kan nog worden gegarneerd met wat slablaadjes. Oxfordharing Voor dit gerecht kunt u rekenen op on geveer anderhalve zoute haring per persoon. De filets hiervan worden om te beginnen bestrooid met peper en zout. Een eetlepel suiker en anderhalve eetlepel mos terd worden goed vermengd en op de filets uitgestreken. Dan worden de filets opgerold en rechtop gezet in een pan, waarin een uitje lichtbruin gefruit is met ruim een eetlepel margarine. Een kruid nagel, scheutje azijn en twee laurierbladen zorgen voor de pittige smaak en met kleine scheutjes wordt er daarna ongeveer een half kopje water aan toegevoegd. Zo af en toe schept u wat van het vocht over de haringen, en na een kwartiertje sudde ren kunt u, zonodig, het vocht binden met wat bloem of aardappelmeel. Bewaren van zoute haring Wanneer u de haring enige tijd wilt be waren, is het zaak ze goed onder de pekel te houden. Als de pekel er afloopt, wordt de vis namelijk droog en daardoor on smakelijk. Voor de huisvrouwen die zó verzot zijn op het zeebanket, dat ze er een vaatje van inslaan, is de raadgeving be stemd het deksel van het vat met een steen te verzwaren, zodat de haring goed wordt aangedrukt. Ontstaat er na verloop van tijd wellicht een tekort aan pekel, dan is dit snel aan te vullen, door zout in koud water, al roerende op te lossen, tot een dusdanige hoeveelheid, dat een haring aan de oppervlakte blijft drijven. De directie van de Holland-Amerika Lijn heeft besloten het 7200 ton metende vracht schip met passagiersaccommodatie, dat on langs bij „De Schelde" te Vlissingen werd besteld, de naam „Kinderdijk" te geven, het wordt het tweede schip van deze naam. De eerste „Kinderdijk" werd in 1914 ge bouwd en in 1915 van de Hamburg-Ame- rikalijn gekocht. Het schip maakte zijn eerste reis voor de Holland-Amerika Lijn in Juli 1920 en werd in 1933 voor sloop aan Italië verkocht. De receptie van de heer N. van der Zwan, ter gelegenheid van zijn dertigjarig jubi leum bij de kinderkerk „IJmuiden-Oost", dat was uitgesteld, zal nu plaats vinden op Zaterdag 29 Mei in het Herv. Jeugdgebouw des avonds van 19.15 uur tot 20.15 uur. Ooud-leerlingen. ouders en oud-mede werkers worden dan in de gelegenheid ge steld de heer Van der Zwan de hand te drukken. Vannacht is de Nederlandse ha ringvloot zee-in gestoken de vlaggen zijn neergehaald en het feest heeft plaats gemaakt voor de ernst van de arbeid. Te dezer gelegenheid willen wij een simpel gedicht publiceren, dat een net- tenboetster schreef een vers, waarin sterk de waardering voor al het werk dat aan dit vertrek voorafging, spreekt. Met dit ge dicht worden niet alleen degenen, die de vele kilometers haringwant boetten, geëerd, maar ook al die duizenden andere werkers rond havens en hallen: Bij ons aan de Zuidzij daar staat een gebouw, Daar komen wij steeds elke morgen getrouw De ene komt lopend, de ander per fiets, Of het hard waait of regent, dat hindert ons niets. Wij werken van half acht tot 's avonds vijf uur. Dat moeten wij wel, want het leven is duur. Veertien personenhet koffiemeisje mee, Maar zonder ons kunnen de loggers niet naar zee. Wij slaan de pezen en boeten het net Ook wordt er vakkundig een stuk in gezet. Wij maken de scheuren al zijn ze vaak groot, Daarmee verdienen we ons dagelijks brood. Twee pezen, twee zijen, het net is gereed, En honderd netten die vormen een vleet Zo'n hele vleet neemt de schipper dan mee, Dus zonder ons kunnen de vissers niet naar zee. 's Zomers dan boeten we netten op het land, Bekeken door de mensen, die gaan naar het strand. Dan nemen ze foto's, soms niet naar ons zin En kijken minachtend, als zijn we te min. Maar mooi is ons vak en prachtig ons werk, Wij maken de netten weer netjes en sterk. Schepen vol haring brengen ze mee, Maar zonder ons kunnen de vissers niet naar zee De schepen gaan uit, beproeven hun geluk, Vangen ze haring, de netten gaan stuk. Wij maken ze vlug weer met vaardige hand, Want zonder ons komt er geen haring in 't land. Bekijk ons dan eens door een andere bril Door ons koop je haring zo veel je maar wil. Dus houd ons in ere en leef met ons mee, Want zonder ons kwam er geen haring uit zee. Hollandse Nieuweeen kwartje per stuk Je kunt ze weer kopen, o wat een geluk. Maar weet je wel, mensen, als je ze eet. Wat ze ons kosten aan droppeltjes zweet? 's Zomers verbranden we haast op het land, In 't najaar valt van koude de naald uit ons hand. Waardeer dan ons werk en spot er niet mee, Want juist door dat werk komt de haring uit zee! IJmuiden T. Z. v. D. (YYYYViyyYYV)! DOCCOOCCOOOCCO Woensdagavond om 18.45 uur komt het eerste elftal van Waterloo op eigen terrein uit tegen het voorlopig KNVB Zaterdag elftal van spelers uitkomende in de ver enigingen SVJ, SIZO, Kennemerland, IJmui den en Telefonia. Waterloo speelt met W. Kok; J. v. d. Steen en S. Zwart; L. N. Schaap; J. Schaap en J. van Sikkelerus; A. F. Broek; J. Buding; G. Post; J. C. Stek en H. Maas. Het Zaterdag-elftal ziet er als volgt uit: A. Klasen SVJ; C. Ligtvoet SVJ en J. Kleine SIZO; C. Leonart, Kennemerland; C. Grif fioen, Kennemerland en P. Nederhof IJmui- muiden; L. v. d. Plas IJmuiden; J. Bol SIZO; W. Spanjer Kennemerland; T. de Rijk Tele fonia; A. de Gier SIZO. Maandagmorgen lag voor de steiger van de papierfabriek Van Gelder Zonen het Duitse s.s. „Dorthe Oldendorff", dat van de Finse haven Jakobstad een lading van 914 vadem hout aanvoerde. GEVAT De Velsense politie heeft een Uitgeester aangehouden, die toegaf tot vijf keer toe onzedelijke handelingen te hebben verricht aan de Rijksweg. In de tafeltenniswedstrijd Brederode III-WOV I is Brederode met 6-1 de meer dere gebleven. Het team heeft daarmee het kampioenschap behaald. Inide I-Brederode I 2-6. (Van dit team kwamen geen gedetailleerde uitslagen binnen.) Brederode II-Dash III 2-3. Gestaakt wegens regen. He.: M. Boele tegen hr. Heerok 3-6, 6-4, 0-6. J. Brunink tegen hr. v. Beusekom 1-6, 2-6. D.e.: mevrouw A. Frolich tegen mevrouw James 5-7, 6-4, 9-7, mevrouw E. Sneep tegen mevrouw Pijper 6-4, 6-2. G.d.: mevrouw Deeren- berg en Boele tegen mevrouw James en Beusekom 4-6. 2-6. Brederode III-WOV IV 6-1. Brederode III kampioen. H.e.: W. Vosman tegen hr. V. Schreinemakers 6-8, 6-4, 3-6. J. v. Zwieten tegen A. Pols 6-1, 6-2. D.e.: me juffrouw E. Ris tegen mevrouw M. Deibei 6-4, 6-3. Mevrouw R. Nicolai tegen mejuf frouw J. Neelissen 6-2, 6-1. G.d.: mejuf frouw Ris en Muschter tegen mevrouw Deibei en Vreeken 6-2. 3-1 gestaakt wre- gens regen. Mevrouw Nicolai en Vosman tegen mejuffrouw Baar en hr. Pols 6-2, 6-2. H.d.: hr. v. Zwieten en Muschter tegen hr. Vreeken en Schrijnemakers 6-2, 6-3. D.d.: mevrouw Nicolai en Ris tegen mejuffrouw Baar en Neelissen 7-5, 6-1. Rapid I-Brederode IV 5-3 H.e. hr. Huve- neers tegen P. Nederkoorn 6-3, 0-6, 5-7. Hr. Hufen tegen D. Granpré Molière 3-6, 1-6. D.e.: mejuffrouw Woudberg tegen mevrouw Tollenaar 6-3, 6-2. Mevrouw de Vree Buys tegen mejuffrouw L. Neder koorn 6-1, 6-0. G.d.: mejuffrouw Woud- berg en Huveneers tegen mevrouw Tolle naar en Nederkoorn 8-6, 7-5. Mevrouw de Vree Buijs en Oude Weernink tegen me juffrouw Brunink en Tollenaar 3-6, 6-3, 6-3. H.d.: hr. Hufen en Huveneers tegen Tollenaar en Nederkoorn 5-7, 7-9. D.d.: mevrouw de Vree-Buijs en Woudberg tegen mejuffrouw Brunink en Nederkoorn 6-2, 6-2. Het door Otto B. de Kat geschilderde portret van de zangeres Jo Vincent, dat gisteren in het Concertgebouw te Amsterdam is onthuld. DINSDAG 25 MEI IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „De zwarte hand". Palvu. 20 uur: Rex, toneeluitvoering. Jan Ligthartschool. 20 uur: lezing in gymnastiekzaal. SANTPOORT „Jan van Dommelen", 20 uur: Toneelzaal „Zomerlust", uitvoering. WOENSDAG 26 MEI IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „De zwarte hand". Palvu. 20 uur: Rex, toneeluitvoering. Damclub „Sportief", 20 uur: Thalia, feestavond. Nutsbibliotheek, Heidestraat. geopend v. 1921.30 uur. Velser Gemeenschap, 20 uur: Cultureel Gebouw, bespreking over tuinaanleg. Het tweede van de beide grootste tan kers, die tot heden in Nederland zijn ge bouwd, het 31.000 ton metende enkel- schroef turbinetankschip „Sylvan Arrow", is van de helling van de werf-Oost der Nederlandse Dok en Scheepsbouwmaat schappij gegleden in tegenwoordgiheid van een groot aantal gasten uit Engeland, Schotland, Amerika, Canada en Duitsland. Het is een zusterschip van de even grote „Royal Arrow", die op 12 December van stanel ging. De ..Sylvan Arrow", de 66ste tanker die op de N.D.S.M.-werven is ge bouwd, is in aanbouw voor rekening van de Risrïond Tankers Ltd. te Edinburgh, die het schip voor twintig jaar heeft verhuurd aan de rederij „Sovoseo" te Londen, een dochteronderneming van de Soconv Va cuum Oil Company Inc. te New York. Het schip heeft een lengte over alles van ruim 210 meter en een diepgang van 10,36 meter. Het kan een snelheid halen van 16,9 knoop. Het draagvermogen van 31.000 ton is ver deeld in 28.700 ton olielading, 1950 ton brandstofolie en 350 ton zoetwater en pro viand. De laadruimte is verdeeld in 30 tanks met een inhoud van 35.000 kubieke meter en de verblijven worden ingericht voor een bemanning van 80 koppen. De „Sylvan Arrow" is in vier maanden tyds gebouwd. Met de afbouw hoopt men in September klaar te komen. Direct na de tewaterlating is op de vrij gekomen helling de kiel gelegd voor een 31.000 tons tanker, die bestemd is voor de N.V. Petroleum Maatschappij „La Corona" te Rotterdam.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 7