Felle CVP-critiek op bekorting van de dienstplichttijd RHEUMIN I. KAN PANDA EN DE MEESTER-ZAKENMAN Wereldnieuws 10% De radio geeft Zaterdag jubileum reductie Actie om nood der Aziaten te lenigen Regering is tegen plaatselijke keuze ABACO ABACO VRIJDAG 28 MEI 1954 2 Paul van Zeeland slaags met Paul Henri Spaak Minister Spinoy verklaart de regeringsmaatregel Nog 100.000,- tekort voor nieuwe „De Hoop" ?ifcu^y! Juwelier H o r I o g e r Drijvend bloemencorso in Amsterdam Helpt Azië! Alcoholvraagstuk Reglementering acht zij tot op zekere hoogte geboden j Geen post op 30 April Vragen over uitlatingen gen. maj. Dürst-Britt J aarvergader ing Bioscoopbond goed en voordelig gekleed gaan Straaljager maakte noodlanding ZocU id het zo HOLLE BOMEN J BRUSSEL (Van de correspondent van het A.N.P.) „De verkorting van de mili taire dienstplicht van 21 tot 18 maanden door de nieuwe regering is een daad van zwakheid, die in lijnrechte tegenstelling staat tot de fundamentele belangen van het land en de gemeenschap der vrije volken" zo verklaarde oud-minister Paul van Zee land (C.V.P.) Dinsdag in de Belgische Eerste Kamer, toen hU de socialistische minister van Landsverdediging Spinoy in terpelleerde. „Om haar verkiezingsbelofte In te lossen heeft de liberaal-socialistische regering Van Acker plotseling, en zonder zich re kenschap te geven van de gevolgen van haar daad, de dienstplichtigen, die 18 maanden in dienst waren, naar hun haard steden teruggestuurd, doch er is niets in de internationale toestand veranderd, dat een dergelijke maatregel had kunnen recht vaardigen" verklaarde hij. Van Zeeland herinnerde aan het rapport van de gemengde parlementaire commis sie, die onder de vorige (rooms-katholieke) regering een onderzoek heeft ingesteld en tot de slotsom was gekomen dat de ver korting van de diensttijd met drie maan den zou betekenen dat een leemte van bij na 40.000 man zou ontstaan in de sterkte, die België op grond van zijn internationale verplichtingen moet onderhouden. Voor de lichting 1954 zou dit verlies, aldus het rapport, zelfs 13.740 man bedragen. De verdediging van het binnenland wordt op deze wijze een schijnvertoning, betoog de hij. Nog ernstiger, vervolgde Van Zeeland, is evenwel de politieke fout, die is begaan Zodra Frankrijk het verdrag der E.V.G. ondertekent, wordt dit van kracht. Indien de raad van de ministers in de E.V.G. dan zou besluiten de militaire diensttijd op 21 maanden te stellen, zou de nieuwe rege ring haar besluit weer ongedaan moeten maken en zou België, behalve dat het de doeltreffendheid van zijn strijdkrachten ontwricht zou hebben, zich ongelofelijk belachelijk maken. En indien Frankrijk weigert te onder tekenen, wat zal dan de bijdrage van Duitsland en wat de houding der Ameri kanen zijn? Zullen de V.S. hun troepen op het continent handhaven? Het is een dwaasheid geweest van de regering bij deze onzekerheden en onder deze omstan digheden de diensttijd te verkorten, aldus Van Zeeland. Hij wees er op hoe ongun stig de beslissing der nieuwe regering in Groot-Brittannië en de Verenigde Staten beoordeeld is en hoe van de weeromstuit ADVERTENTIE ■>0 tabletten 65 Ct'. Ae^ct/ HILVERSUM L 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Gebed. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.40 Radio-Rallye. 10.10 Voor de kleuters. 10.15 Amusements-orkest. 10.45 Platen. 10.55 Radio-Rallye. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Platen. 12.03 Platen. (12.30-12.33 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33-12.40 Radio-Rallye). 13.00 Nieuws. 13.20 Radio- Rallye. 13.25 Promenade-orkest. 14.00 Boek bespreking. 14.15 Radio-Rallye. 14.20 Engelse les. 14.40 Verzoekprogramma en Radio- Rallye. 16.30 De schoonheid van het Grego riaans. 17.00 Voor de jeugd. 18.00 Platen. 18.15 Plechtigheden t.g.v. de Heiligverkla ring van Z.H. Paus Pius X. 19.15 Nieuws. 19.25 Regeringsuitzending: Atlantisch aller lei. Een en ander over de veertien landen van het Atlantisch Pact. 19.45 Platen. 20.30 Lichtbaken. 20.50 Platen. 21.00 Gevarieerd programma. 21.50 Actualiteiten. 22.00 Een mens kan wat meemaken. 22.30 „Ziedaar Uw Moeder", klankbeeld. Hierna: Gebed. 23.00 Nieuws. 32.15 Nieuws in Esperanto. 23.25 Uitslag Radio-Rallye. 23.35-24.00 Kamer orkest. HILVERSUM H. 298 M. 7.00 Nieuws. 715 Gymnastiek. 7.33 Platen 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.35 Orgelspel 9.00 Gym voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", causerie. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Pianorecital. 12.00 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmede delingen. 12.33 Platen. 13.00 Nieuws. 13.20 Orgel en zang. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Pla ten. 14.30 Zaanse streekuitzending. 14.551 Cello en clavecimbel. 15.15 „Van de wieg tot het graf', causerie. 15.30 Platen. 16.00 Boek bespreking. 16.15 Kamerorkest. 17.00 Radio- weekjoumaal. 17.30 Topsongs van Mei 1954. 18.00 Nieuws. 18.20 Platen. 19.00 Artistieke Staalkaart. 19.30 „Passepartout", causerie. 19.40 „Het Boek Handelingen", causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Platen. 20.30 ..Het hangt aan de muur en het tikt". 20.50 Dansmuziek. 21.15 Cabaret 21.45 „Kleirte Naties in de UNO", causerie. 22.00 Weense muziek. 22.30 Interview met platen. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.25-24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Platen. 12.30 Weerberichten. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Radio-almanak. 14.30 Koèrconcert. 14.45 Platen. 15.00 Koor concert 15.15 Platen. 15.45 Accordeonmuziek. 16.00 Platen. 16.15 Accordeonmuziek. 16.30 Platen. 16.45 Engelse les. 17.00 Nieuws. 17.20 Liturgische gezangen. 17.30 Orgelconcert. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Gevarieerd programma. 20.45 Platen. 21.00 Gevarieerd programma. 21.30 Platen. 22.00 Nieuws. 22.15 Verzoekprogram ma. 23.05 Dansmuziek. 23.45-24.00 Platen. BBC 17.00-17.15 Engelse les voor beginnelingen, (op 224. 49 en 42 M.>. 22.00-22.30 Nieuws. Vragen die de Engelsen bezighouden. Sport journaal (op 224 en 75 M.). ook Nederland thans overweegt de 21 maanden tot 18 te herleiden. Tenslotte verklaarde Van Zeeland dat de regering volledig verantwoordelijk is voor de „grove fout die zij heeft begaan en dat de terzake bevoegde commissies van S.H.A.P.E. over enkele maanden zich duidelijk rekenschap zullen kunnen geven van de verzwakking in het Belgische ver dedigingsstelsel. Moreau de Melen (C.V.P.) trok de maat regelen in twijfel, die de regering heeft genomen om in de leemten te voorzien. Hij verklaarde niet goed in te zien hoe de strijdkrachten voor de N.A.V.O. gehand haafd kunnen worden volgens de normen van de S.H.A.P.E., zonder dat afbreuk word gedaan aan de doeltreffendheid der binnenlandse strijdkrachten. De minister van Defensie Spinoy be toogde in zijn antwoord aan beide inter- pellanten dat het totaal van de Belgische N.A.V.O.-strijdkrachten hoger was, dan waartoe België verplicht was op grond van de overeenkomst van Lissabon. De nieuwe regering heeft een maatregel genomen, die de gewezen regering toch eind 1954 getrof fen zou hebben. De N.A.V.O.-strijdkrach- ten worden op een gemiddelde van 72 per cent in de drie divisies gehandhaafd, tegen 76 percent voorheen. Van de binnen landse strijdkrachten worden twee batal jons opgeheven, die eind 1954 toch met groot verlof zouden gaan. Ter aanvulling van sommige lacunes heeft de regering besloten uit bepaalde eenheden van de hulpdiensten dienstplichtigen over te heve len naar de NAV.O. strijdkrachten. Spinoy legde er de nadruk op, dat de duur van de eigenlijke opleidingsperiode geen wijziging zal ondergaan. Slechts de instructietijd van de veldartillerie, zo zei hij, wordt van drie op twee maanden ge bracht. De minister van Buitenlandse Zaken Paul Henri Spaak zeide van oordeel te zijn dat de uiteenzettingen van Van Zee land pessimistisch en onoprecht veront waardigd van toon is.. Van Zeeland heeft lang niet alle mogelijkheden, om tot een verkorting van de militaire dienstplicht te geraken, uitgebuit. De regering heeft, aldus Spaak, niets afgedaan aan de internatio nale verplichtingen, die vorige regeringen hebben aangegaan. Spaak achtte het overigens onjuist de reorganisatie van het leger in een open baar debat ter sprake te brengen. Hij he kelde de regering-Pholien, omdat deze „uit prestige-overwegingen de militaire dienst tijd op 24 maanden had gesteld" terwijl de regering-Van Houtte die tot 21 maan den had bekort. Van Zeeland merkte toen op dat België zich nimmer grotere inspanningen heeft willen getroosten dan andere landen, zoals minister Spaak suggereerde. „Wij hebben, wat onze militaire verplichtingen betreft, nimmer het spits willen afbijten. Wij wilden slechts onze overeengekomen bijdrage leveren. Toen wij evenwel als eersten een dienst plicht van 24 maanden hadden aanvaard, was het onze taak te trachten van de an dere leden der E.V.G. gedaan te krijgen, dat zij ons voorbeeld zouden volgen. Op dat ogenblik hebben wij onze plicht ge daan als goede Belgen en goede Europea nen, aldus Van Zeeland, die het betreurde dat de nieuwe regering niet enkele maan den heeft gewacht met de bekorting van de militaire dienstplicht tot, in het kader van de E.V.G., een dergelijke beslissing had kunnen worden genomen. Overigens was hij van mening dat het besluit van de regering-Van Acker een slag heeft toegebracht aan het moreel van het leger. Nadat de minister-president nog gewezen had op de bijval, waarmede de verkorting van de diensttijd door de Belgische bevol king is ontvangen, werd de stemming over de interpellatie vastgesteld op 8 Juni. De N.V. Zaanlandsche Scheepsbouw maatschappij zal eind Mei 1955 het nieuwe hospitaal-kerkschip „De Hoop" opleveren. Er ontbreekt nog f 100.000.aan de bouwsom. Het bouwcontract kon echter toch worden getekend, omdat een grote bankinstelling een crediet voor het ont brekende bedrag heeft toegezegd. Men heeft dus nog één jaar tijd om de ont brekende ton bijeen te brengen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Barteljorisstraat 2 - Haarlem - Tel. 13004 Tijdens het bexoek van president Coty Ter gelegenheid van het bezoek van pre sident Coty van Frankrijk aan ons land van 21 tot en met 23 Juli heeft zich uit de Amsterdamse burgerij een comité ge vormd onder de naam Amsterdam-Hoofd stad. dat de organisatie op zich heeft geno men van een bloemencorso te water, ge volgd door een vuurwerk. Dit schouwspel zal aan de president door het gemeente bestuur namens de Amsterdamse burgerij worden aangeboden. Veertig vlotten zullen met medewerking van Aalsmeerse bloe- menkwekers tot drijvende bloemeneilan- den worden gemaakt. De bloemenvloot, voortgetrokken door versierde zwanen, zal afbeeldingen te zien geven van onze handel, industrie, nijver heid en scheepvaart Vele instellingen en bedrijven, ook van buiten Amsterdam heb ben reeds hun medewerking toegezegd. Drie achtereenvolgende dagen zal het cor so, één keer overdag en een keer 's avonds en dan verlicht door gasvlammen, fak kels of electrisch licht door de Amster damse grachten varen. Er zal ook een vuurwerk voor president Coty worden af gestoken. Verbijsterende cijfers over de hongers noden in Azië en een dringende oproep tot besef van verantwoordelijkheid aan de Nederlanders en West-Europeanen, vormen de hoofdschotel van het Mei-nummer van „Plein 1954", een geschrift van pater Jels- ma, die zich met een negental gelijkge stemden verenigd heeft met het doel, de „vrije wereld" wakker te schudden. „Er klopt iets niet, geachte vrije mensen van het Westen", zegt pater Jelana, die in openbare bijeenkomsten op het Plein in Den Haag over Azië zal spreken en de schrikbarende nood van millioenen Azia ten zal schilderen, met het doel om tot een wijdvertakte hulpactie te komen. Pater Jelsma wil op deze manier reli- gieuse grenzen doorbreken en de charitas over alle tegenstellingen heen doen over winnen. Hij vraagt adhaesiebetuigingen en steun aan „Plein Azië, Den Haag" en op giro 100200. Het blad „Plein 1954" is op grote schaal verspreid en is op aanvraag op bovenge noemd adres verkrijgbaar, ook op telefoon nummer 770956 Den Haag. Enkele cijfers die het blad noemt om de actie tot hulp aan Azië te rechtvaardigen: Azië telt 1800.000.000 ondervoede mensen, 500.000.000 zieke of gebreklijdende kinde ren, 3.000.000 stervenden aan malaria en 2.000.000 aan t.b.c. „Op het enige tlid geleden ingediende adres tot het bevorderen van een wijzi ging In de Drankwet, strekkende tot het invoeren van de mogelijkheid van plaatse lijke keuze, heeft de regering gemeend niet te kunnen ingaan, omdat zU van oordeel was, dat de voordelen daaraan verbonden, niet zouden opwegen tegen de nadelen. Daaruit volgt, dat zij geen voorstander is van krachtens de wet opgelegde droogleg ging". Dit heeft de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid verklaard bij de instal latie van twee adviescommissies inzake het alcoholvraagstuk. Een sociaal-hygiënische onder voorzitterschap van de heer A. G. W. Severynen, hoofdinspecteur van de volksgezondheid, en een commissie van overleg met het bedrijfsleven, onder voor zitterschap van mr. J. C. van Heuvenen. hoofd van de afdeling gezondheidsbescher ming van het departement. Ook al meent de regering het invoeren van plaatselijke keuze niet te moeten be vorderen, zo acht zii toch reglementering van de handel in alcoholhoudende dranken tot zekere hoogte geboden, aldus de mi nister, die zei dat het uitbannen van de alcohol uit de samenleving slechts te ver werkelijken zal zijn, indien een nieuwe samenleving wordt opgebouwd, waarin de behoeften, waaraan het alcoholgebruik wil tegemoetkomen, op geheel andere wijze worden bevredigd. Wij zijn nog ver verwij derd van zo'n geheel nieuw curtuurpa- troon. Ook al heeft het alcoholprobleem grotendeels het karakter verloren van volksvijand nummer één. toch blijft de ge heelonthoudersbeweging haar waarde als stoottroep behouden. Zij verdient dan ook zekere steun van de overheid, omdat een hernieuwde belangrijke stijging van het al coholgebruik en dus van het misbruik in onze samenleving als een latent gevaar be staat en zal blijven bestaan, zei minister Suurhoff. ADVERTENTIE C^oak i Goede vangst, sportvissers! Uw tuig is natuurlijk prima in orde Vergeet niet dat geen vissers uitrusting compleet is zonder een pakje Sterling, want met zo'n heerlijke sigaret van Sterling shag is het vissen een dubbel genot! sta op srmmf ADVERTENTIE "BWtei De grootste keuze Koelkasten Minister erkent: besluit werd zeer laat bekend gemaakt Op vragen van het Tweede Kamerlid ir. Posthumus (P. v. d. A.) betreffende het doen vervallen van de postbestelling op Koninginnedag heeft ir. Witte, minister van Verkeer en Waterstaat ad interim, onder meer geantwoord, dat aanvankelijk het voornemen bestond, op Vrijdag 30 April slechts één ochtendbestelling te doen uitvoeren. De minister heeft echter wegens bijzondere aandrang uit kringen van per soneelsorganisaties en mede gezien de wens van de regering om op 30 April zowel de verjaardag van De Koningin als de na tionale feestdag te doen vieren, in de avond van 28 April de directeur-generaal der P.T.T. verzocht, te overwegen de bestel ling op 30 April te doen vervallen. De daartoe dienende instructies konden niet eerder dan in de ochtend van Donder dag 29 April worden bekendgemaakt. De minister erkent, dat het besluit zeer laat werd bekendgemaakt, waardoor de postgebruikers, die kennelijk eigener be weging geen rekening met het karakter van deze dag als nationale feestdag hebben gehouden, zich daarop nauwelijks of niet hebben kunnen instellen. Hieruit zal voor volgende gevallen lering worden getrokken. Het Tweede-Kamerlid de heer Visch heeft aan de minister van Oorlog schriftelijk de volgende vragen gesteld over de uitlatin gen van de commandant van de voormalige 7-Decemberdivisie, de generaal-majoor b.d. H. J. J. W. Dürst Britt, op een propaganda- bijeenkomst van de afdeling Amsterdam van het „Veteranenlegioen". De oud-com mandant zei bij die gelegenheid onder meer: „De eerste politionele actie in Indië werd helaas stopgezet. Toen hadden we alles nog kunnen bereiken. Als er ooit een moment geweest is, dat het leger niet had moeten gehoorzamen was het op de dag, dat deze eerste actie moest worden ge staakt". „Is de minister niet van oordeel", zo vraagt de heer Visch, „dat een dergelijke uitlating, gedaan door een oud-opperoffi- cier in een openbare vergadering, als hoogst onkrijgstuchtelijk moet worden ge- qualificeerd en in flagrante strijd is met de geest, welke uit het reglement betref fende de krijgstucht spreekt?" Tenslotte vraagt hij of het betreffende artikel in het reglement niet verduidelijkt moet worden, opdat voldoende waarborgen worden geboden voor een stipte handha ving van de krijgstucht. Voor al Uw KEUKENHOUTWAREN DE KLOMPENCENTRALE Dr. Leüdsstraat 10 - Haarlem Tel. 11784 BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 FERD. B0LSTR 48 A DAM - TEL 717162 ROSLEDEREN JASSEN ƒ125.- 9. Een hele week ging voorbij, zonder dat zich een nieuwe klant bij Panda aandien- de. Mistroostig zat hij bij de telefoon, ver geefs hopend dat deze eindelijk weer eens zou rinkelen om hem voor een loodgieters werkje te roepen. „De klanten blijven weg, Jolliepop", zei hij bedroefd, „en, eerlijk gezegd, geloof ik dat jij daar de schuld van bent. Je hebt ze afgeschrikt door al die deftigheid en die hooghartige manier van doen". ,Mag ik zo vrij zijn, ten dezen met u van mening te verschillen?", zei Jol liepop koel, „de cliëntèle kan onmogelijk bezwaar maken tegen een waardige uit oefening van uweh.... beroep". Als om zijn woorden te bevestigen, begon de telefoon plotseling driftig te rinkelen. Waarschijnlijk een cliënt", veronderstelde Jolliepop, „ik zal hem even„Nee!", riep Panda, uit zijn stoel opverend, „laat MIJ dit nu maar behandelen!" Met één sprong was hij bij de telefoon rukte de hoorn van de haak en riep opgewonden: „Met Panda de loodgieter! Is er een werkje voor me?!" „O foei", zuchtte Jolliepop, Mhoe stijlloos!" De Nederlandsche Bioscoop-Bond heeft te Scheveningen zijn jaarvergadering ge houden. De voorzitter, de heer M. P. M. Vermin, herinnerde er in zijn openings rede aan, dat de regering aan de gemeente besturen als haar standpunt te kennen heeft gegeven, dat de overwegingen, welke in de jaren 1947/1948 hebben geleid tot het destijds gemaakte onderscheid in de hef fing der vermakelijkheidsbelasting, thans niet meer gelden. Deze duidelijke uitspraak van de rege ring, zo zei de heer Vermin, laat de ge meenten vrijheid om een einde te maken aan een niet te verdedigen fiscale discrimi natie van film en bedrijf. Hij betreurde het, dat sommige gemeentebesturen met negatie van alle tot dusver met de overheid gevoerde besprekingen op verzoeken om belastingherziening van bioscoopexploitan ten antwoorden met een hernieuwde eis tot een boekenonderzoek. Hieraan kan het be drijf geen medewerking verlenen. Nu lan delijk uitgemaakt is dat het welvaartspeil van deze bedrijfstak door een te hoge extra belasting wordt aangetast, moet hieraan niet plaatselijk worden getornd. De voorzitter merkte verder op dat het filmbedrijf armslag behoeft wegens nood zakelijke verbeteringen en vernieuwingen aan gebouwen en inrichting, nog afgezien van de belangrijke investeringen, welke zullen moeten worden gedaan wegens de eisen welke de nieuwe technische ontwik keling gaat stellen. De vergadering hechtte haar goedkeu ring aan een herziening van de regeling van lonen en andere arbeidsvoorwaarden in het bioscoopbedrijf. ADVERTENTIE toocoooooooooooOoooooodooo* Door kunt ook U met PINKSTEREN f 62.50 29 75 gabar- 20.50 Wij bieden U. naast onze uitge breide collectie ZOMERCOSTUUMS vanaf een pracht sortering SPORTCOLBERTS vanaf PANTALONS. Amerikaanse dine, div. kleuren v.a. ZOWEL VOOR VADER ALS ZOON Bovendien uitgebreide keuze in DAMES GABARDINE MANTELS allernieuwste modellen vanaf 55.— HEREN GABARDINE JASSEN vanaf 59.75 KATOENEN en POPELINE REGENJASSEN vanaf 29.50 U slaagt zeker bij HET ADRES VAN VERTROUWEN Gen. Cronjéstraat 120 Haarlem Telefoon 14646 Herhaling. De Sovjet maarschalk Vorosji- lov, president der Sovjet-Unie, heeft in een toespraak te Boedapest tot het der de congres van de Hongaarse arbeiders partij de reeds eerder door Sovjet-lei ders gegeven verzekering herhaald, dat „de kapitalistische en socialistische re geringsvormen naast elkander kunnen bestaan", aldus meldt radio-Moskou. Bijzonder. De West-Duitse bondskanselier, dr. Konrad Adenauer, heeft te Aken de internationale prijs van Karei de Grote voor 1954 ontvangen. Adenauer is de eerste Duitser, die deze (5000 DM.) krijgt. De prijs wordt elk jaar toege kend voor bijzonder werk voor de Euro pese eenheid. Aanslag. De kop van een beeld van Ko ningin Victoria voor het gerechtshof te Georgetown (Brits-Guyana) is met dy namiet opgeblazen. De stoel, waarop het beeld zat, werd ernstig beschadigd, de arm en de rijksappel werden er afge rukt. Men vermeldt, dat aanhangers van de progressieve volkspartij verant woordelijk zijn voor de aanslag. Modern. De geestelijke leider van Tibet, de Dalai Lama, heeft besloten in het park van Lhasa, de Tibetaanse hoofdstad, een nieuw paleis te laten bouwen, voorzien van moderne gemakken, zoals electrisch licht en centrale verwarming. Revolutie. Een technicus van een Britse plasticfabriek, de 40-jarige Leslie Mon- crieff, kwam, toen hij te Londen een film over blinden zag, op het idee dat een apparaat, dat zijn fabriek voor eigen doeleinden in gebruik had, ook zou kunnen worden gebruikt om afbeel dingen en kaarten in reüef te drukken en reproducties van brailleboeken te maken. Het Britse instituut voor blin den verwacht, dat het apparaat een re volutie zal betekenen in de onderwijs methoden voor blinden. De productie is al begonnen. Veilig. Volgende maand komt in de Ver enigde Staten een tweepersoons hef- schroefvliegtuig op de markt, waarvan de makers (Glenview Metal Products Company) hopen dat het van elk ach tertuintje een vliegveld zal maken. Deze familie-heli copter zal ongeveer even veel kosten ais een dure automobiel. Volgens de fabrikant is de bediening uiteTst eenvoudig. Iedere automobilist heeft het kunstje binnen enkele uren onder de knie. Veilig is de helicopter ook. Als de motor weigert blijven de rotorbladen langzaam draaien, waar door men rustig kan dalen. Apparatuur. Groot-Brittannië werkt niet aan de waterstofbom. Het heeft echter de apparatuur om de productie ter hand te nemen, mocht zo iets nodig zijn, zo heeft Lord Salisbury, een lid van het Britse kabinet, in het Lagerhuis ver klaard. Duur. Een riet-communistische afgevaar digde in Genève heeft verklaard, dat leden van de Noord-Koreaanse dele gatie onlangs een vooraanstaande Zwit serse horlogefabriek hebben bezocht. Zij vroegen naar het duurste horloge, dat bleek een gouden horloge te zijn, dat 2.300 gulden kostte. De Noord- Koreanen bestelden er zeven Schuldig. De Irsaelisch-Egyptische ge mengde bestandscommissie heeft Egypte schuldig bevonden aan een grensinci dent, waarbij Egyptische burgers een overval deden op een Bedoeienenkaimp in de gedemilitariseerde zóne van El Auja, vijf Bedoeienen neerstaken en vee roofden. Terecht. Het staartgedeelte van het op 10 Januari bij Elba verongelukte Britse straalvliegtuig „Yoke Peter" is gebor gen. Alle belangrijke delen van het toe stel zijn nu terecht, waardoor het onder zoek naar het verongelukken van de Cornet gemakkelijker is geworden. Uitgebrand. Het in de top van een reus achtige vijgeboom gebouwde hotel nabij Nyeri (Kenya), waar Koningin Eliza beth verbleef toen haar de dood van haar vader, Koning George IV, werd gemeld, is uitgebrand. Men vermoedt dat de Mau-Mau hierin de hand heeft gehad. Hiernamaals. Bij opgravingen bij Caïro zijn twee 5.000 jaar oude „zomnesche- schepen" ontdekt, waarmee volgens de oude Egyptenaren de zielen van de ge storvenen naar het hiernamaals werden vervoerd. Een der schepen is 40 meter lang met riemen van ruim 5 meter lengte. 000000000001X000000000000: frooooocoooococucoooxiooc»: De piloot van een Thunderjetstraaljager, afkomstig van de vliegbasis Volkel, heeft Woensdag een noodlanding gemaakt nabij het vliegterrein Teuge. Het toestel werd daarbij beschadigd. De piloot kreeg geen letsel. HOLLE BOMEN hébben door alle eeu wen heen tot de volksverbeelding gespro ken. Die holle ruimten in de stammen waren immers het duidelijkste bewijs dat kabouters of kobolden, heksen en moeras- geesten daarin behuizing zochten, hetzij om zich aan het oog der mensen te onttrekken, hetzij om beschutting te vinden tegen het klimaat (dat in verhalen over kobolden en moerasgeesten huiveringwekkender pleegt te zijn dan normaal). In sprook jes en legenden zijn geheim zinnige hólle bomen dan ook dankbare huisvestingsmogelijk heden die met royale hand worden toegewzen aan alle dieren en wezens die daarvoor in aanmer king komen. Voor de tegenwoordige mens heeft de holle boom nog maar weinig bekoring, en zelfs de instanties die zich vlijtig toeleggen op een eerlijke verdeling van de woon ruimten, onthouden zich van vordering. Er zit dus lettelijk en figuurlijk niet veel in. Maar desondanks blijft voor velen één mysterie onverbrekelijk met de holle boom verbonden. Waar blijft n.l. het hout dat deze holle ruimte vulde? Helaas, veel geheimzinnigs schuilt ook hierin niet, nu we weten dat een belang rijk deel van het levende hóut uit vocht bestaat. Bij het verrottingsproces van de stam wordt de samenhang dér cellen ver broken en wat er na verdroging van het celvocht over blijft, is niet veel meer dan wat verschrompelde cellulose-wanden die uiteraard een veel geringer volume inne men dan tijdens het levensproces, toen zij ""N met de levenssappen van de plant waren gevuld. Dit houtstof valt op de bodem van de holle boom, waar voortdurend verdere ontbinding plaats vindt, zodat uiteindelijk het overblijfsel slechts een gering percen tage vormt van de oorspronkelijke hout massa. Bovendien dragen vaak allerlei in secten deze houtpulp naar buiten, teneinde daaraan 'n nuttige bestemming te geven bij de vervaardiging van nesten of broedholen. Door het ontbindingsproces en de vrijwillige reiniging die sommige insecten op zich hebben genpmen, zal de bodem van een holle boom er in het algemeen dus betrekkelijk schoon uitzien, welk voorval ons drie onderwerpen tegelijk in de pen geeft. Maar we zullen beginnen met het vraagstuk dat de langste inleiding vereist. Wanneer u n.l. een fles tot aan de rand met water vult, kunt u iets merkwaardigs beleven, indien u althans beschikt over een duim van de vereiste afmetingen. Op het water, dat dus tot de rand van de fles staat, laat u een klein stukje van een lucifer drijven en vervolgens sluit u de opening van de fles met uw duim water dicht af. Wanneer u nu stevig uw duim naar beneden drukt (zonder dat er water langs ontsnapt) ziet u het stukje hout naar beneden zinken, tot op de bodem van de fles. Neemt u uw duim van de fles af, dan stijgt het hout weer naar de oppervlakte! Raar, of niet? Morgen komt de verklaring. H. PéTILLON. (Nadruk verboden

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 2