Uitgaan in Haarlem Agenda voor Haarlem Toogdag van leden Jonge Kerk in Grote Kerk en Openluchttheater mmManj Spoorwegstaking in Engeland grijpt om zich heen 3 Labourdelegatie naar communistisch China Vrees in Tunesië voor een tweede Mau Mau Lesyliegtuig raakte THoe ;s ontstaan?^ afweergeschut Saarkwestie is nog verre van opgelost Minister Cals hield rede in Rome Ontploffende granaat zette heide in vlammen EEN EEUW GELEDEN V R IJ DAG 28 MEI 1954 Economische ontwrichting l staat voor de deur Hillary ziek na een val in het Himalaya gebergte Wereldvredesprijs voor Charlie Chaplin en Sjostakovitsj Haile Selassie in Washington Oskar Backfonds voor begaafde violisten APARTE en DEGELIJKE Baby- en Kleuterkleding 'i fa.J.H.Schous Attlee en Bevan gaan samen Zwaar bewapende bende in actie Militair ernstig gewond Raad van Europa Jubileum van Nederlands Historisch Instituut Duinbrand bij Blinkert op tijd gedoofd Eerste nieuwe aardappelen Mevrouw Hermans terug uit Hollywood Dit woord: DE KAT INT DONKER KNIJPEN Nationaal monument dr. A. Plesman Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 29 Mei 1854 (Van onze correspondent in Londen) Het begint er naar uit te zien, dat Enge land Maandag in volledige chaos zal wor- den gestort doordat mogelijk nog 30.000 machinisten en stokers zich bij de spoor wegstaking in het Westen zullen aanslui ten, welke reeds elf dagen aan de gang is. Deze staking is een protest tegen een ver groting van het aantal overnachtingsbeur- I ten, welke nodig worden bij de invoering van de zomerdienst op 14 Juni. Op een bijeenkomst te York van het personeel der locomotieven-depóts der hoofdlijnen in Oost- en Noord-Oost Engeland is de ma chinisten en stokers geadviseerd Zondag om middernacht het werk neer te leggen, tenzij de spoorwegen het besluit om het overnachtingssysteem uit te breiden, onge daan maken. De gedelegeerden waren in een aggres- sieve stemming. Hoewel op de jaarlijkse conferentie van locomotief-personeel te Londen gehouden, besloten werd onder handelingen te beginnen met de spoorwe gen tot algehele afschaffing der overnach tingen en verwacht werd dat het werk zou worden hervat, zodra de besprekingen zou den beginnen, was men vast besloten tot een nieuwe staking. De machinisten willen actie en geen langdurige onderhandelingen. Het was een. volkomen nederlaag voor het bestuur van de machinistenbond en na dertig jaar het thans gewraakte systeem te hebben aanvaard een volledige omme keer. Het lijdt geen twijfel dat de spoorwegen zich zullen verzetten tegen afschaffng van het principe van het overnachtingssysteem, hetwelk in overeenstemming met de bon den is ingevoerd. Een bedrag van vijf mil- lioen gulden was reeds uitgetrokken voor het bouwen van nieuwe logementen. Het personeel van alle locomotieven- depóts zal Zondag nog een vergadering houden, waar de aanbeveling tot staking in stemming zal worden gebracht. NEW DELHI (Reuter/A.F.P.) Sir Edmund Hillary, de overwinnaar van de Mount Everest, heeft op een hoogte van ongeveer 7.500 meter op de hellingen van de Makaloe, in het Himalayagebergte, long ontsteking opgelopen. Bij de expeditie be vinden zich twee artsen. Een Amerikaanse expeditie, die dezelfde berg beklimt, zou kunnen zorgen voor penicilline en zuurstof. Volgens andere berichten zou Hillary een val van 20 meter gemaakt hebben en twee '«•ibben gebroken hebben. Hij had zich niet Mjdig genoeg uit de afgrond kunnen wer ken en daarbij longontsteking hebben op gelopen. Een en ander gebeurde, toen hij een kameraad, die zich in moeilijkheden bevond, te hulp was gesneld LONDEN (Reuter) De wereldvredes- raad heeft de wereldvredesprijs toegekend aan Charlie Chaplin, de filmcomediant en Dmitri Sjostakovitsj, de Russische compo nist, aldus heeft radio-Berlijn medegedeeld. Sjostakovitsj bedankte de vergadering van de raad persoonlijk. Chaplin zond be richt dat hij de prijs aanvaardt en zal ge bruiken „voor werken van vrede en vriendschap in de steden Londen, Wenen en Genève". WASHINGTON (A.F.P.) Keizer Haile Selassie van Ethiopië is in Washington aan gekomen, waar hij onder meer door de Amerikaanse vice-president, Richard Nixon, werd begroet. Indien een uitbreiding van de staking tot de gevreesde economische ontwrichting leidt, zullen de spoorwegen waarschijnlijk gedwongen worden de nieuwe overnach tingsbeurten te schrappen en zich bereid verklaren tot nieuwe besprekingen. Daar op speculeren degenen, die tot staking op roepen. De staking in het Westen is echter niet totaal. Een belangrijk deel van de diensten kan worden gehandhaafd. In de winkels van Londen zijn de gevolgen reeds duide lijk te bespeuren door het ontbreken van talrijke uit het Westen komende artikelen, vooral levensmiddelen, groenten en fruit. Als de vioolpaedagoog Oskar Back, hoofd leraar aan het Muzieklyceum te Amster dam, op 9 Juni 75 jaar wordt, zal te zijner ere een fonds bestaan ten behoeve van on bemiddelde jonge begaafde violisten. De avond tevoren, 8 Juni, zal de jubilaris in de kleine zaal van het Concertgebouw of ficieel in kennis worden gesteld van de oprichting van dit Oskar Backfonds, waarna hij gehuldigd wordt met een con cert, waaraan verscheidene vooraanstaande musici medewerking zullen verlenen. ADVERTENTIE behoeft niet kostbaar te zijn. Uitgebreide collectie in alle maten t/m 65. Li Oude Groenmarkt 16-14 Haarlem-Tel.11266(K2500) (Van onze correspondent in Londen) Alle conflicten in de Labourpartij, hoe Tel ook, lopen steeds weer met een sisser af. Sterker nog: zij eindigen meestal in wederzijdse liefdesverklaringen. Niet om dat beide kanten zoveel van elkaar houden, maar omdat de interne situatie in de partij waarbij links en rechts op elkaar zijn aangewezener toe leidt. Thans zullen Attlee en Bevan in Augustus broederlijk naar China gaan. Het partijbestuur heeft besloten een uitnodiging te aanvaarden van het Chinese instituut voor buitenland se vraagstukken dat om een delegatie van 30 of 40 Labourleden verzocht. Er gaan er maar acht, maar nog nooit bevatte een buitenlandse Labourdelegatie zoveel kopstukken als thans, waaruit de grote betekenis blijkt welke de partij aan het bezoek hecht. De rest van de delegatie bestaat uit: Wilfred Burke, Morgan Phil lips, Harry Earnshaw, H. Franklin, Sam Watson en mevrouw dr. Edith Summerskill. Aangezien Groot-Brittannië communis tisch China al jaren officieel heeft erkend, kan het in de huidige omstandigheden ui terst nuttig zijn dat vooraanstaande Britse politici, die later misschien als regeerders weer met China te maken krijgen, met eigen ogen zien wat er gebeurt. Zij zijn verantwoordelijk genoeg en dat geldt ook voor Bevan, die geen communistische meeloper is om zich geen knollen voor citroenen te laten verkopen, namelijk met andere woorden: de dupe te worden van hun gastheren. Men mag niet over het hoofd zien dat aan bezoeken als deze twee kanten zitten: West kijkt naar Oost, maar Oost kijkt ook naar West. Als er sprake is van beïnvloeding door persoonlijk contact dan werkt dat in twee richtingen. De op positie kan in een geval als dit een natio nale taak vervullen. (AFP).. Het ministerie van Buiten landse Zaken is door het bestuur van de Labourpartij niet geraadpleegd over het bezoek aan Peking, aldus is Donderdag van officiële zijde te Londen meegedeeld. In Britse diplomatieke kringen is dit be licht met verbazing ontvangen. Men vreest, dat de reis zeker niet zal bijdragen aan het verstevigen van de Brits-Amerikaanse soli dariteit, die de laatste weken zwaar op de oroef is gesteld. Men meent te weten, dat het ministerie van Buitenlandse Zaken, als dat om advies zou zijn gevraagd, het aan vaarden van de uitnodiging in de huidige omstandigheden ernstig zou hebben afge raden. TUNIS (A.F.P./Reuter) Een bende heeft Woensdagavond overvallen gepleegd op twee Franse boerderijen in het gebied van Tedjeroeine. Vijf kolonisten werden vermoord en landbouwwerktuigen en een gedeelte van de oogst vernield. In Tunis zijn twee Tunesiërs terechtge steld wegens het vermoorden van een Franse kolonel. De winkeliers in de Arabi sche wijk van de stad sloten gedurende twee uur hun winkels uit protest tegen de terechtstelling. In Tunesië wordt gevreesd voor een „tweede Mau Mau". Men ziet in de over vallen niet de incidentele daden van ro vers, doch het optreden van een organisa tie met goed bewapende leden, die soms zelfs uniformen dragen. Vele Franse land- bouwgezinnen trekken naar Le Kef, 170 kilometer ten Zuid-Westen van Tunis, voor bescherming. Van officiële zijde wordt verklaard, dat de bende ongeveer 400 man telt. Zij groeit echter aan met ontevredenen. Sommigen dragen Britse uniformen waarschijnlijk afkomstig van de Noord-Afrikaanse cam pagne met een witte ster met een halve maan op een groen veld, het teken van het „Tunesische bevrijdingsleger" op de mouw. Het schijnt dat de bende Britse machine geweren, Italiaanse en Amerikaanse gewe ren alsmede Duitse pistolen bezit, alles, zo neemt men aan, afkomstig van de strijd in Noord-Afrika in de tweede wereldoorlog. In sommige kringen dringt men aan op een krachtige militaire actie. Bij de kleine gevechten hadden de bendeleden zich steeds in hun rrfet struiken begroeide heu vellanden terug kunnen trekken. In Casablanca zijn bij aanvallen van verzetslieden een politieman gedood en een gewond. Ook te Oedja werd een politie man doodgeschoten. In de Arabische wijk van Casablanca zijn vijf verzetsdaden gepleegd, waardoor een Marokkaan werd gedood en twee ern stige verwondingen opliepen. De politie heeft 250 verdachte personen voor een ver hoor aangehouden. Een belangrijk politionele troepenmacht heeft te Fedala, in het gebied van Casa blanca, een contróle-actie uitgevoerd, waarbij de identiteit van de 2600 inwoners getoetst is. Achttien Marokkanen werden gearresteerd op verdenking van te behoren tot verzetsorganisaties. Het militaire hof van Casablanca heeft negen Marokkanen tot gevangenisstraffen, variërend van 10 maanden tot twee jaar veroordeeld wegens sabotage. In het White City en Wembley Stadion te Londen heeft de Amerikaanse evangelist Billy Graham zijn tournee door Engeland besloten. Men ziet hem hier tijdens zijn toespraak voor meer dan 200.000 toeschou wers in het White City stadion. VRIJDAG 28 MEI Stadsschouwburg: Cabaretvoorstelling van „De Oaksters" voor Gron. Ver. „Gruno", 8 uur. Lange Veerstraat 16: Psycho-Synthese, spr.: B. v. d. Meer, 8 uur. Roxv: „The boy from Oklahoma", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Mi nerva: „African Queen", 14 jaar, 8.15 uur. Frans Hals: „Kampioen op sokken", alie leeft.. 7 en 9.15 uur. Lido: „Statiooe Termini" 14 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „The sailor of the King", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Luxor: „BerlijnOost-zóne", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Het jolige weeuwtje", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „Alraune", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. ZATERDAG 29 MEI Stadsschouwburg: „Het onstuimige hart Rotterd. Comedie, 8 uur. Roxy: „The boy from Oklahoma", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „African Queen", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Kampioen op sokken", alle leeft., 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „Statio- ne Termini", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „The sailor of the King", alle leeft., 2.15. 4.30, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Berlijn Oost-zóne", 18 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Het jolige weeuwtje", alle leeft., 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Alrau ne", 18 jaar, 2, 4.15, 7 cn 9.15 uur. STRAATSBURG (van de A.N.P.-corres- pondent). In haar zitting van Woensdag heeft de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa het verslag van de heer Van der Goes van Naters over zijn bemoei ingen met het Saarproblcem aangehoord en opnieuw uiting gegeven aan de hoop. dat de onderhandelingen tussen Frankrijk en Duitsland over het probleem spoedig tot een succesvol einde kunnen worden ge bracht. Hangende deze onderhandelingen heeft de vergadering geen verdere stap willen doen in de richting van een vervanging van dc tweezijdige onderhandelingen door be sprekingen op bredere basis. Wel heeft zij vastgehouden aan haar vroegere besluit, dat een internationale Saarconferentie bij een geroepen zou moeten worden, wanneer de lopende besprekingen niet tot succes zouden voeren. Voor het ogenblik heeft de vergadering afgezien van een debat over het probleem, nadat vorige week in Straatsburg een poging is gedaan om de onderhandelingen tussen Parijs en Bonn weer op gang te brengen. Hiermede is het optimistische geluid, dat vorige week de persbureaux uit Bonn een volledige over eenstemming over de Saarkwestie deed melden, duidelijk gebrandmerkt als een op niets gebaseerde wensdroom van Duitse politici, die blijkbaar op deze manier ge probeerd hebben een oplossing te forceren. De Raadgevende Vergadering heeft haar politieke debat Woensdagavond beëindigd. Daarbij heeft de Nederlandse afgevaardigde J. Fens zich met kracht verzet tegen een suggestie van Duitse liberale zijde, waarin een Duits nationaal leger een bruikbaar alternatief voor het Europese leger werd genoemd. De debatten gingen voornamelijk over de moeilijkheden, die in Parijs nog altijd aan de ratificatie van het E.V.G.- verdrag in de weg worden gelegd. Van ver schillende zijden werd een nieuw beroep op de Franse politici gedaan om hun aar zelingen te laten varen. Onder hen waren de Nederlandse afgevaardigden J. Fens en F. Goedhart, welke laatste zulke heftige verwijten aan het Franse adres richtte, dat de weinige aanwezige Franse politici er kennelijk door getroffen waren. Een hun ner, de katholieke heer Pezet, meende aan het adres van de heer Goedhart te moeten opmerken, dat hij niet naar Straatsburg gekomen was om „een requisitoir van de procureur van hare majesteit" af te wach ten.. De Raadgevende Vergadering zal van daag en Zaterdag haar gebruikelijke be sprekingen over economische vraagstukken voeren, waarbij geen belangrijke besluiten te verwachten zijn. Daarom zal zij tot in September worden verdaagd. Voor de speciale commissie die belast is met het behartigen van de belangen der Oost-Europese landen heeft de Nederlandse vertegenwoordiger Goedhart een voorstel ingediend, waarin de vergadering wordt verzocht opnieuw haar overtuiging uit te spreken, dat de volledige onafhankelijkheid en democratische vrijheid van de naties achter het ijzeren gordijn een eerste ver eiste is voor een duurzame vrede in Europa. Het toneelgezelschap „De PEN-spelers", gevormd door leden van het personeel van het hoofdkantoor te Bloemendaal van het Provinciaal Electriciteitsbedrijf Noordhol land heeft dezer dagen te Bussum op de jaarlijkse avond van het personeel van het district 't Gooi van het P E N een voorstel ling gegeven van het blijspel van Noel Langlev „Kleine kinderen worden groot". De medewerkenden oogstten veel succes. Op Hemervaartsdag hebben ongeveer dertienhonderd leden van de sectie Jonge Kerk van de Hervormde Jeugdraad Haar lem en Bloemendaal bevolkt. Zij kwamen met allerlei vervoermiddelen uit het land. In de Grote Kerk te Haarlem heeft ds. H. A. Visser des morgens de dienst geleid, waarbij hij voor zijn prediking als onder- Vervolgens hebben de deelnemers aan werp had gekozen Handelingen 1:11 „Deze Jezus, die van U opgenomen is naar dq4 hemel, zal op dezelfde wijze wederkomen, als gij Hem ten hemel hebt zien varen". Na de dienst begaven de jonge mensen zich naar Bloemendaal, waar in het Open luchttheater het programma van de toog dag werd voortgezet. Het begon met een korte toespraak namens de Generale Sy node door dr. H. van der Loos. Hij zeide dat de Generale Synode meeleeft met wat er bij de jongeren leeft en met de vaart van de Jonge Kerk. Het best van toepas sing voor het werk der Jonge Kerkleden achtte dr. Van der Loos het slot van ge zang 285: „Vat aan het werk, vat aan", met welke woorden hij zijn toespraak be sloot. De voorzitter der toogdagcommissie, de hervormd predikant in algemene dienst, ds. S. Kranenburg, las een telegram voor van de leden van de „Varende" Jonge Kerk, (van de Schippers jeugdraad), die een toogdag in Putten hielden. Besloten werd een antwoord-telegram te sturen. Na samenzang onder leiding van de heer Jan Seyffert uit Heemstede, werd de toogdagrede uitgesproken door prof. dr. G. C. van Niftrik. Zijn onderwerp was: „De vreemde reis". Spreker legde er de nadruk op, dat men de Jonge Kerk be slist niet als midden-orthodox, niet als links en niet als rechts moet beschouwen. De vreemde reis is een reis naar het avontuur, dat wij moeten aandurven, maar waarbij wij ook niet alles te vlot moeten aanvaarden. Het is de weg naar Jezus Christus, aldus prof. Van Niftrik, een weg gelijk een kruisweg, met overgave, zelf verloochening, liefde, offer en toewijding. Met betrekking tot de Zondagsviering zei de spreker dat men op dit punt niet te angstvallig moest zijn en «enken dat het beter zou zijp te doen zoals zij die de Zon dagsviering veel strenger houden. ROME (U.P.). Luigi Ginaudi, de Ita liaanse president, heeft gisteren met zijn echtgenote de feestelijke viering van het 50-jarig bestaan van het Nederlands Histo risch Instituut* bijgewoond. Mr. J. M. L. Th. Cals, de Nederlandse minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, gaf in een rede uitdrukking aan zijn voldoe ning over het werk van het Instituut, dit in hoge mate tot de bevordering van de culturele betrekkingen tussen Nederland en Italië. Edoardo Martino, de Italiaanse minister van Onderwijs, bracht de dank over van de Italiaanse regering voor hetgeen het In stituut doet ter bevorderng van de kennis van Italiaanse kunst en cultuur in Neder land. Hij maakte gewag van de zegenrijke resultaten van het Nederlands-Italiaanse stelsel van" studentenuitwisseling, naar zijn mening een bewijs van de wil van beide landen tot beter onderling begrip en gro ter waardering. Prof. J. Poelhekke, de directeur van het Instituut, voerde ook het woord. Tot de aanwezige hoogwaardigheidsbekleders en autoriteiten behoorden: dr. Hendrik Nico- laas Boon, de Nederlandse ambassadeur in Rome, jhr. M. van Weede, de Nederlandse gezant bij de Heilige Stoel, Eugène kardi naal Tisserand en Joseph kardinaal Van Roey. In de Zondagsviering moet de gestalte tot uitdrukking komen, die de levensver bondenheid met Christus aangeeft. Samen moet er gezocht worden naar nieuwe vorm geving om het eenvoudige avontuur te wagen dat leidt naar de enige weg, de weg naar Christus. de toogdag gedurende twee uur het gehele park van het Openluchttheater kunnen be wonderen bij het spelen ten een levend ganzenbord. Zij werden daarvoor in vier groepen verdeeld en moesten opdrachten uitvoeren. Sommige daarvan hadden be trekking op de Jonge Kerk en andere delen van dit werk. Voor de officiële sluiting heeft ds. H. A. Visser afscheid genomen als voorzitter van de landelijke Jonge Kerk. Voor hij dit deed gaf hij een uiteenzetting over het ontstaan der Jonge Kerk in 1943 als ge volg van maatregelen van de bezetter, die het jonge lidmatenwerk in de toen be staande vorm verbood. In 1943 werd de grondslag gelegd voor het huidige Jonge Kerkwerk, dat steeds een belangrijk deel heeft uitgemaakt van de vernieuwingsge dachte in de Nederlandse Hervormde Kerk, die in 1951 beslag heeft gekregen met het in werking treden van de nieuwe kerkorde. Mr. Y. Scholten, voorzitter van de Raad voor Jeugdwerk, heeft ds. Visser dank gebracht voor het belangrijke werk in trouw verricht. De opvolger van ds. Visser, ds. F. Keja, Hervormd predikant te Stom- petoren, heeft herinnerd aan de betekenis van het Jonge Kerkleven en verrichtte de sluiting van de Toogdag met het lezen van een bijbelgedeelte en gezang 135. Donderdagmiddag omstreeks één uur werd de Zandvoortse brandweer gealar meerd voor een duinbrand, welke bleek te zijn ontstaan langs de spoorbaan van Over- veen naar Zandvoort, ongeveer ter hoogte van De Blinkert in de omgeving van Kranatje Lek. Daar het terrein uitermate moeilijk te bereiken was, had de brand weer ruim een kwartier nodig om de plaats te benaderen. Het vuur was toen door het kordaat optreden van in de duinen ver toevende mensen reeds zover gedoofd, dat er geen gevaar voor uitbreiding meer te duchten was. De brandweer kon zich dan ook bepalen tot na-doven. Ongeveer vijf honderd vierkante meter duinbeplanting ging verloren. Als oorzaak neemt men aan het achteloos wegwerpen van sigaar of sigaret uit een trein. De tweede alarmering was wederom voor een begin van brand op de helling bij het station Overveen. Toen de brandweer en kele minuten na de alarmering verscheen was personeel van de spoorwegen er al in geslaagd het vuur te doven. Aan de veiling van de Langendijker groen tecentrale te Broek op Langendijk zijn heden de eerste vroege aardappelen van de koude grond verkocht. De aanvoer bedroeg in totaal 190 kg.; de prijzen waren 54, 59, 60 en 61 cent per kg. Met de „Sibajak" is gisteren de echtge note van Toon Hermans uit Amerika terug gekeerd. Zij is drie weken in Hollywood en een dag of veertien in New York ge weest. Volgens Toon Hermans met het doel „om nieuwe contacten te leggen en be staande te onderhouden". Mevrouw Her mans, niets naders willende zeggen, ver klaarde zich zeer tevreden over de resul taten. Bij militaire oefeningen in de leger plaats Steenwijkerwold is een Harvard- lesvliegtuig van de vliegbasis Eindhoven tegen de loop van een stuk afweergeschut gevlogen. De Harvard dook in een sehijn- aanval op het geschut tot een hoogte van slechts enkele meters boven de grond en raakte toen de vuurmond van een der stukken, waardoor de richtimddelen van de loop werden geslagen. Een van de rondvliegende delen trof de militair G. Kuiper uit Oude Pekela aan het hoofd. Hij werd zo ernstig gewond dat hij naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen moest worden vervoerd. Het vliegtuig werd Licht beschadigd, maar het kon naar zijn basis terugvliegen. Er zijn tientallen uitdrukkingen en zegswijzen waarin de kat een rol speelt: een kat in de zak kopen, de kat de bel aanbinden, de kat op het spek binden, een kat in een vreemd pakhuis, de kat uit de boom kijken enzovoorts. In deze gevallen hebben wij te maken met het bekende huisdier. In de zegswijze: de kat in het donker knijpen wordt met kat waarschijnlijk: meisje bedoeld. Men noemt immers een kamenier ook wel: een kamerkatje. En: in het donker zijn alle katjes grauw betekent ook: in het donker lijken alle meisjes mooi. De uitdrukking betekent dan oorspronke lijk: in het donker wat stoeien met een meisje en vandaar in het algemeen: ^,katte"kwaad uithalen. TENTOONSTELLINGEN Vishal: ,,'t Schilderend kind", expositie van ongeveer 200 tekeningen en pastels van leerlingen van de Kinderschilderschool van Ton de Boer. Van Zaterdag 29 Mei geopend van 13-16 en van 19-21 uur. Huis Van Looy: Werken van leden van het genootschap „Kunst zij ons Doel". Tot 22 Juni dagelijks geopend van 10-17 uur. Des Zondags van 13-17 uur. Kunsthandel Leffelaar: In de tuinzaal expo sitie van schilderijen en tekeningen van Dirk Oudes en W. Roosmalen. Tot 12 Juni. Woonhuis Van Looy: Het voormalig woon huis van schilder-schrijver Jacobus van Looy is te bezichtigen op Donderdagen van 1012 en van 1417 uur. Op Zon dagen alleen van 1417 uur. Teylers Museum: Tekeningen van Dirk Langendijk (1748—1805). Voorstellingen uit het militaire leven. Het museum is dagelijks geopend van 11—17 uur, behal ve op Maandag, benevens op de eerste Zondag van elke maand van 1317 uur. Frans Halsmuseum: Groepsportretten van Frans Hals in nieuwe formatie, benevens permanente expositie van recente aan winsten uit de Recuperatie. Geopend van 1017 en Zondag van 1317 uur. Schotersingel 117 a: Palestina-diorama's (Bijbelse voorstellingen). Dagelijks ge opend van 1417 uur. Stadskweektuin: Tot en met 7 Juni iedere dag geopend van 1012 en van 14—17 en van 1921 uur. TONEEL EN DANS Zaterdag 29 Mei, Stadsschouwburg, 20 uur: Volksvoorstelling van „Het onstuimige hart" van John Patrick door de Rotter damse Comedie, met in de voornaamste rollen: Mariëtte Flink. Frans van der Lingen. Jef de Groot, Frits Butselaar en de regisseur Jan van der Linden. Zondag 30 Mei. Stadsschouwburg. 14 uur: Leerlingenuitvoering van de Kennemer Dans- en Balletstudio onder leiding van Jan Leo Zielstra. Gloria en Michael Tschernoff, met Leen Krammer aan de vleugel. Muziek van Tsjaikofsky, Glazoe- nov, Bayer, Badings en Poulenc. Zondag 30 Mei, Stadsschouwbrug, 20 uur: De Rotterdamse Comedie geeft als laatste volksvoorstelling in dit seizoen een op voering van „Overschotje" van Dario Ni- codemi onder regie van Jan van der Lin den, met vrijwel dezelfde bezetting als van „Het onstuimige hart" (zie Zaterdag). Zondag 30 Mei. Concertgebouw, 20 uur: Het toneelgezelschap „Johan Kaart" vertoont de bekende klucht „Potasch en Perle- moerin textiel" van Glasz en Klein. met in de titelrollen de komieken Johan Kaart en Johan Boskamp. Dinsdag 1 Juni, Concertgebouw, 19.30 uur: Ter gelegenheid van de jaarvergadering der Nederlandse Zondagsschoolvereniging voert de Leidse Oecumenische Groep on der leiding van Harmen Zondervan het Pinksterspel „Des Heilands Tuin" van Martinus Nijhoff op. Dinsdag 1 Juni, Stadsschouwburg. 20 uur: Herhaling van de demonstratie naar aan leiding van het eindexamen van de Aca demie voor dramatische kunst De To neelschool te Amsterdam. De namen der optredenden luiden: Do van Stek, Andró van den Heuvel en Piet Lutz. Woensdag 2 Juni, Concertgebouw. 14.30 uur: Declamatorium „Hij heeft onder ons ge woond" ter gelegenheid van het congres der Nederlandse Zondagsschoolvereniging met medewerking van de voordrachtkun stenaar Willem Berkhemer, de harpiste Rosa Spier, de fluitiste Anneke Neuman en de organist Piet van Egmond, het ge heel onder leiding van Gerard van Hulst. Donderdag 3 Juni, Minerva Theater, 19.30 uur: Opvoering onder auspiciën van de Nederlands Hervormde gemeente Heem stede van het Pinksterspel „Des Heilands Tuin" uit de trilogie „Het Heilige Hout" van de dichter mr. Martinus Nijhoff. Her haling deeelfde avond om 21.30 uur. MUZIEK Vrijdag 28 Mei, Concertgebouw, 20 uur: N. Ph. O.-vakverenigingsconcert onder lei ding van Marinus Adam met medewerking van Marijke van der Lugt (sopraan) en Johan van Haagen (tenor) in aria's en duetten uit opera's van Verdi, Puccini, Bizet, Gounod, Rossini en anderen. Zaterdag 29 Mei, Begijnhofkapel 19.30 uur: Voordrachtoefening te geven door leer lingen voor viool en piano van het echt paar Pie van der Glas-Boosman en Chris van der Glas. Het programma vermeldt vijftig nummers. Maandag 31 Mei, Grote Markt. 15.30 uur: Bespeling van het carillon van de Grote Kerk door de stadsbeiaardier Arie Peters, die men eveneens iedere Vrijdag kan be luisteren van 12-12.30 uur. Maandag 31 Mei, Sionskerk, 20 uur: Concert door het Noordhollands Philharmonisch Orkest onder leiding van Toon Verhey Op het programma staan de Serenade nr. 6 (KV 239) van Mozart, het Concert voor hoorn en orkest in Es (KV 447) van dezelfde componist (met Jo van de Beek als solist) en de Oxford-Symphonie van Haydn. Dinsdag 1 Juni, Grote Kerk, 20 uur: Orgel bespeling door George Robert. Uitgevoerd worden: Preludium en Fuga in C van Bach, de Fantaisie in C van César Franck, Variaties op een thema van Jannequin door Jehan Alain en werken van Vierne, Widor en Hendrik Andriessen. Dinsdag 1 Juni. Minerva Theater, 20.15 uur: Willem Andriessen geeft een recital van pianowerken van Ludwig van Beethoven, waarvan de opbrengst geheel ten goede komt aan het Nederlandse Rode Kruis. Onder meer: Mondscheinsonate en Sonata Appassionata. Woensdag 2 Juni, Wilhelminakerk, 20 uur: Concert door de organist Johan Timmer man met medewerking van Arie Butter (hobo). Het programma vermeldt behal ve de Sonate van Telemann voor hobo en orgel werken van Buxtehude, Bach, Reger en Bijster. Woensdag 2 Juni, Concertgebouw, 20 uur: Openbare uitvoering door leerlingen van de Muziekschool van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst, directeur de heer P. Vincent. Donderdag 3 Juni, Grote Kerk, 15 uur: De stadsorganist George Robert speelt op hel orgel van Christiaan Muller het Concert in d van Handel, benevens werken van Bach, Padre Martini en Edward Elgar. Donderdag 3 Juni. Concertgebouw, 20 uur: Het Koninklijk Mannenkoor Caecilia geeft zijn traditionele concert voor Ouden van Dagen. Het koor staat onder leiding van Nico Hoogerwerf. DIVERSEN Vrijdag 28 Mei, Stadsschouwbrug, 20 uur: Cabaretvoorstelling door „De Oaksters onder de titel „Van Lauwerszee tot Dol- lard tou" ter gelegenheid van het veer— jarig bestaan van de Groningse vereni ging „Gruno". Van 19-20 uur receptie in de grote foyer. Zaterdag 29 Mei. Dreefzicht. 20 uur: Caba ret-revue „Holderdebolder" met Frans du Mee, Ellen Castell, Ria Verda en vele an deren ter gelegenheid van het zilveren jubileum van het Jubileumfonds Gemeen tereiniging. Bal met „De Melodisten". Zaterdag 29 Mei. Brinkmann, 20 uur: Cultu rele filmavond (met onder meer verto ning van documentaires van Norman MacLaren) van De Garde, vereniging van oud-leerlingen van de eerste HBS-b. Zondag 30 Mei, De Leeuwerik, 14.30 uur: Kinderen van de speeltuinvereniging „Weltevreden" geven een voorstelling van de jeugdoperette „De bloemenfee en de prinses" van H. Meerman. Maandag 31 Mei, Stadsschouwburg, 20 uui: Slotvoorstelling van de letterlievende vereniging „J. J. Cremer". Opgevoerd wordt het detectivespel „De Beunhaas" van Johan Bendien en Henk Bakker, on der regie van laatstgenoemde. Maandag 31 Mei. De Vleeshal, 20.15 uur: In Haarlems Cultureel Centrum houdt dr. A. Melchior een lezing met filmprojectie over zijn avontuurlijke reis naar het Amazonegebied in Zuid-Amerika. Dinsdag 1 Juni. De Vleeshal, 20.15 uur: Her haling van de lezing met filmprojectie door dr. A. Melchior over zijn laatste, avontuurlijke reis naar Zuid-Amerika. Woensdag 2 Juni, Brinkmann, 20 uur: Voor de Archeologische Werkgemeenschap voor Westelijk Nederland spreekt dr. H Brun- sting over „Tijdsbepaling in de archeolo gie" (met lichtbeelden). Woensdag 2 Juni, Stadsschouwburg, 20 uur: Eerste van drie voorstellingen door de ge heelonthouders-toneelvereniging „Nieuw •Leven" van de klucht „Kettie jokt nooit" van Margaret Maye onder regie van Carl Veerhoff. Herhalingen op 3 en 4 Juni. De nationale actie van het Comité Na tionaal Monument dr. A. Plesman om te komen tot een blijvend eerbewijs voor de pionier van onze nationale luchtvaart en leider van 's werfelds oudste luchtvaart maatschappij heeft in vele kringen weer klank gevonden. De regering heeft reeds aanstonds van haar instemming met deze plannen blijk gegeven en minister-presi dent dr. Drees heeft in een radiorede de verwachting uitgesproken dat het Neder landse volk deze grote Nederlander zal eren door de oprichting van een monument, dat tot in een verre toekomst zal getuigen van de betekenis van de persoon en het werk van dr. A. Plesman. De verwezenlijking van dit nationale doel kan men bevorderen door bijdragen te storten op girorekening 630.000 ten name van Nationaal Comité Dr. A. Plesman, Anna Paulownaplein 3, Den Haag. Door een brand die Woensdag heeft ge woed in het natuurreservaat te Heeze (N.Br.), waarbij 75 a 100 ha heide een prooi der vlammen werd, is komen vast te staan, dat de branden, welke de laatste tijd in deze heide gewoed hebben, niet, zoals men aanvankelijk dacht, aan kwaadwillig heid te wijten zijn. Het begin van de brand van Woensdag werd gezien door twee oog getuigen. Door onbekende oorzaak ontplof te plotseling een der projectielen, welke daar nog in grote verscheidenheid en aan tal aanwezig zijn. De kurkdroge hei vatte onmiddellijk vlam. De brandweer van Heeze, die onmidellijk uitrukte, stond in het begin machteloos tegen het steeds ver der voortvretende vuur. Geholpen door vele vrijwilligers slaagde men er pas na bijna vijf uren in het gevaar te bedwingen. Het blussen ging echter gepaard met groot le vensgevaar, aangezien door het vuur en de warmte steeds meer projectielen ontplof ten, zodat de blussers zich herhaaldelijk plat op de grond moesten laten vallen, ter wijl fonteinen zand omhoog spoten. Ook na de brand zijn door de brandweermannen nog projctielen aangetroffen. ADVERTENTIE PARIJS. Nu in het Oosten de Fran- schen en Engelschen samengaan om de Turken bij te staan in den oorlog tegen de Russen heeft de Minister van Oorlog gelast, dat, behalve de Fnnsche nationale liederen, ook de Engelsche en Turksche volksliederen door de muziekkorpsen van het Fransche leger zullen worden aan genomen. Van Regeringswege is eene médaille geslagen ter gedachtenis aan het Fransch-Engelsche verbond. Die mé daille stelt voor Keizer Napoleon, de hand gevende aan Koningin Victoria en aan den Turkschen Sultan. Boven den Keizer leest men het woord: „Katholicismus", boven de Koningin het woord „Protestan- tismus" en boven den Sultan het woord „Islamismus". Verder draagt de médaille ten opschrift „God bescherme hen" en leest men daarop het woord .„Beschaving".

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 5