„Huis te Velsen een mysterie Kennemer \l Lantaarn Agenda voor Velsen A rend Reijm Kerkdiensten Visserij-varia Een zandzuiger en oudheidkunde In de HBS zijn de resultaten van onopzettelijke opgraving te zien Auto- en Motorrijles Autorijschool SUCCES AUTORIJLES MOTORRIJLES TAXI NODIG? Castricum Old Clothes New 10 Beste welp Gezellige feestavond van „Sportief" „IJmuidens Roem" behaalde eerste prijs BEL 5000 Openluchtconcert van „Soli Deo Gloria" Woningbouw in Wijk aan Zee DRY CLEANING ONLY ZATERDAG 29 MEI 1954 AL MAANDENLANG is een zandzuiger ijverig bezig het weiland aan de Hagelingerweg, waar eens het huis te Velsen stond, om te zetten in bloembollenland. Ofschoon dit uit oudheidkundig oog punt zeker niet mag gelden als een ideale methode van opgraving, zijn bij dit werk toch allerlei zaken uit de grond te voorschijn gekomen, die mogelijk enig nieuw licht kunnen werpen op de vrij onzekere lotgevallen van dit oude en roemruchte huis. De vondsten zijn regelmatig verzameld door enige leden van de „Archaeologische Werkgemeenschap voor Westelijk Nederland", daarbij geholpen door belangstellende leerlingen van de R. H.B.S. te Velsen. Een kleine tentoonstelling is te bezichtigen geweest op genoemde school, nader toegelicht door foto's en kaarten. In zijn bekende werk „Uit het verleden van Midden-Kenne- merland" van mr. H. J. J. Scholtens, schrijft deze auteur, spre kend over het slot te Velsen: „Zelfs bij benadering kan niet worden bepaald, wanneer het slot voor goed in een ruïne is ver anderd. In de eerste helft der 16e eeuw wordt van welstand of bewoning niets vernomen. Waarschijnlijk was het dus reeds eerder ten onder gegaan en niet meer opgebouwd". Hoewel wij geen volledige geslachtslijst kunnen overleggen van de heren van Vel sen, komt de naam toch telkens in Middel eeuwse stukken voor, een bewijs dat zij, als grootgrondbezitters, behoorden tot de belangrijkste edelen van Kennemerland. De hier volgende gegevens zijn ten dele ontleend aan het artikel dat wijlen de heer J. Voet in Haarlems Dagblad van 16 Aug. 1939 wijdde aan het geslacht Velsen. Het oudste stuk, afkomstig van de abdij van Egmond, dateert al van vóór 1120. Daarin wordt genoemd Gericus de Velson (denk aan de oude naam van Velsen uit 730: Feli- son), die hier vermoedelijk een houten be huizing heeft gehad, waarvan wij verder niets weten. Een zekere Diederik van Vel sen komt voor in een akte van 1231. Mo gelijk hebben wij in hem de bouwheer van het eerste stenen huis te zien? Tenminste, het grootste deel van de duizenden bak stenen die boven de grond kwamen, mop pen van 30 cm lengte, behoort tot deze periode. Ook de eigenaardige, geheel platte daktegels van rood gebakken klei, met één nok rustend op de panlatten en met kalk op elkaar vastgezet, waar zij elkaar voor twee derde bedekken, stammen waarschijn lijk uit de 13e eeuw (zie afb.). Het zicht bare deel vertoont een plek helder lood- glazuur. Merkwaardig is ook een cylinder- vormig stuk baksteen, aan de binnenzijde met een fijngeel pleisterlaagje bekleed, dat zeer wel gediend kan hebben, als deel van een rond zuiltje voor een raamverdeling. De zeer harde metselspecie, vastzittend aan de stenen, bevat hele schelpen. Kannen Wat het aardewerk betreft, daaronder vinden wij tientallen fragmenten van bruingrijze, hardgebakken kannen; daar naast ook de inheemse kookpotten, die, naar de ronde bodem, kogelpotten worden genoemd. Zij alle laten zich onderbrengen in de periode van 12001300. Enkele scherven van nog vroeger aardewerk (om streeks 1000), vertellen ons, dat hier ook al mensen woonden vóór dat er sprake was van een huis te Velsen. In het profiel, zoals dit nu en dan bij het zandzuigen te voorschijn kwam, waren soms scherpe, pikzwarte lagen zichtbaar, de sporen van een grote brand waarmee de verwoesting van dit eerste huis gepaard" ging. De vondsten geven ons enige aan leiding, deze ondergang van de burcht te plaatsen, niet lang na 1300. De oorzaak zal wel gelegen zijn geweest in de hevige bin nenlandse onlusten en de strooptochten van Kennemers en Westfriezen, waaraan vrij wel geen kasteel ontkwam. In die tijd ech ter woonden hier geen Velsen's meer (zij verbleven op Kronenburg bij Loenen aan de Vecht), maar de Persijn's, die ook bin nen Haarlem gegoed waren. In het begin van de 14e eeuw wordt het huis dan weer opgebouwd, getuige de vele gevonden bak stenen van een iets kleiner formaat. En dan begint, met dit tweede huis te Velsen. wat wij de bloeiperiode zouden kunnen noemen, die ongeveer een eeuw zou duren. Verreweg het meeste aardewerk, dat ter plaatse is gevonden, hoort in deze periode thuis. Een grote plaats nemen daarbij na tuurlijk de zgn. Jacobakannetjes in (om streeks 1350), het slanke, grijze hardge bakken goed, dat uit Duitsland (Siegburg) in enorme hoeveelheden in cms land werd Het 9-jarige lid van de Castricumse padvindersgroep Die Bogeheimers, Tim Joosse, heejt het gepresteerd, tijdens de laatst gehouden actie ,£en heitje voor een karweitje" het grootste bedrag van alle welpen uit het district Noorder kwartier te hebben verdiend. Met zijn Karweitjes bracht hij een bedrag van ƒ15,51 bijeen. geïmporteerd. Bij honderden zijn de halsen, oren en typisch geknepen voetjes van dit aardewerk te voorschijn gekomen. Maar ook vinden wij nog de meer peervormige typen, waartoe deze gebruiksvoorwerpen zich geleidelijk ontwikkelen en zien wij het warm-roodbruine glazuur verschijnen, dat de vijftiende eeuw aankondigt. De stukken grijsblauwe daklei, voorzien van vierkante spijkergaten, zullen eveneens wel tot dit nieuwe huis behoord hebben. Overblijfselen van jachtbuit, beenderen van hert en ree en de felle kaken met enorme slagtanden van wilde zwijnen, spreken van de bewoners der beboste dui nen, „de wildernis". Zestiende eeuw: onbekend Een geglazuurde hals van een Duitse kan en twee stelen van koekepannen van ge bakken aarde, een geribbelde scherf van donkerbruine kleur.... dit is alles, wat uit het begin van de 15e eeuw is gevonden. En dan: niets meer. Ook uit de zestiende eeuw ontbreekt elk spoor en zelfs uit het begin van de zeventiende. Hoewel het gevaarlijk blijft, gegevens af te leiden uit het ontbreken van iets, is dit plotseling afbreken hier toch wel zo frap pant, dat het hoogstwaarschijnlijk wordt, dat dit tweede huis te Velsen omstreeks 1420 i 1430 definitief is vernietigd en dat het daarna langer dan twee eeuwen in puin heeft gelegen. Onder de grote hoe veelheid bakstenen is er geen enkele van het formaat uit het eind van de veertiende begin van de vijftiende eeuw, zoals er onlangs in het dorp Santpoort te voorschijn kwamen, toen daar een muur werd bloot gelegd van de kapel van Jan van Brede- rode (1399). Over de oorzaak van deze grondige verwoesting tasten wij in het duister; waarschijnlijk zijn de Hoekse en Kabeljauwse twisten er niet vreemd aan geweest. Fovere ruïne Zo heeft dus de burcht van Velsen, na een wisselvallig bestaan van hoogstens drie eeuwen,'een roemloos einde gevonden. Hoe weinig er van de ruïne in de 17e eeuw nog over was, toont een gravure uit die tijd (zie afb.). Een paar brokken van dikke muren met kleine raampjes, een deel van een grachtdat is alles. Het geslacht Velsen was toen reeds lang uitgestorven en via de families van Naaldwijk, Brede- rode en Nijenrode kwam het goed, dat be halve vele landerijen ook tienden en markt- rechten bezat, in het bezit van Jan van der Does (1560). Reeds in 1620 bestond het verhaal, dat na de moord op graal Floris V, waaraan Gerard van Velsen één der hoofd schuldigen was (1296), het kasteel uit wraak zou zijn vernield en dat het daarna, als een gevloekte plaats, eeuwenlang in puin gelegen zou hebben. Blijkbaar had de verweerde ruïne, die daar toen al ongeveer twee eeuwen zo lag, aanleiding tot deze legende gegeven. De onjuistheid van dit verhaal blijkt uit het feit, dat Gerard van Velsen hier nooit gewoond heeft en wordt bovendien nog eens bevestigd door de vondsten, zoals die hierboven werden be sproken. In het nieuw Maar de geschiedenis gaat verder. In 1668 kocht mr. Jan Huift, president-sche pen van Amsterdam, het goed van de erven Van der Does. Hij liet daar een herenhof stede bouwen, waarbij hij gebruik maakte van de fundamenten van het oude huis en zelfs enige stukken van de oude muren in zijn nieuwe woning opnam. Dit wordt beschreven en afgebeeld in ..het Zegepralend Kermemerlant" van 1728. Een fraaie tuin werd eromheen aangelegd en wij mogen aannemen, dat dit derde huis te Velsen tot ongeveer in het midden der 18e.eeuw heeft stand gehouden. De vond sten beginnen nu ook weer: in de eerste plaats, rode en gele baksteen van klein formaat, soms vastgemetseld aan middel eeuwse stenen! Typische, dikbuikige wijn flessen en sierlijk gevormde wijnglazen: vloertegels, al of niet verglaasd, Delftse wandtegels en dito stukken van in Chinese trant beschilderde schotels, geglazuurd en met de ringeloor versierd keukenaarde werk en grote stukken geoliede rode zand steen, waarmee de gangvloer was gepla veid. Kortom: de typische inventaris van een huis uit het eind van de 17e en het be gin van de 18e eeuw. Enkele stukken van laat Delfts aardewerk en Keulse kruiken vertellen ons, dat hier ook aan het eind van deze laatste eeuw nog mensen woon den. Waarschijnlijk was het buiten toen ge worden tot een gewone boerderij, zoals dit meermalen voorkwam. Ook deze is ver dwenen en ervoor in de plaats kwam het vierde huis te Velsen (de naam stond nog steeds op de stenen hekpeilers), de boer derij die in de 19e eeuw iets dichter bij de weg werd gebouwd en die in de laatste oorlog door de Duitsers werd afgebroken. Sic transit glorie mundi Zware woontoren Daarna: weiland, niets als vlak weiland. Op deze plaats, waar zich zoveel heeft af gespeeld, werd in 1949 door de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek een kleine proefgraving verricht, onder leiding van de heer J. J. N. Renaud. Veel is daarbij niet gevonden: een enkel brok fun dament, behorend tot het oudste stenen huis, wat puin en scherven en de kalk- sporen op de plaats, waar eertijds de dikke muren hadden gestaan, waarvan zelfs de fundamentstenen grondig waren verwijderd (in 1668?). Het bleek verder, dat zich rond om dit huis misschien een zware woon toren van ruim 10 x 10 m in het vierkant een dubbele gracht had bevonden, wat wel op een sterkte wijst. Luchtwaarnemingen Intussen hebben luchtfoto's aangetoond, dat hier eertijds, vooral in de vroege mid deleeuwen. veel meer water was dan tegen woordig. Daaruit valt te concluderen, dat de plaats van deze burcht met zorg was gekozen. Evenals de kastelen Brederode en Aalbrechtsberg (huis te Bloemendaal), lag hij op de rand van een hoge zandrug, grenzend aan het water, en wel zó, dat hij tevens de grote verkeersweg Noord-Zuid, die onderlangs de duinvoet liep, beheerste. Door de omzetting van weiland tot bol lenland, zullen zeer binnenkort ook de laatste sporen van het huis te Velsen vrij wel zijn verdwenen. Daarom kan het zijn nut hebben, de bovenstaande gegevens vast te leggen, gegevens, die mede verkregen zijn door de ijver, belangstelling en speur zin van een aantal H.B.S.-leerlingen. Te rugkomend op de opmerking van mr. Scholtens uit 1947, vermeld in de aanvang van dit artikel, menen wij, toch wel iets verder gekomen te zijn met onze conclusies omtrent de perioden van welstand en on dergang van dit oude huis. Moge het dan slechts „bij benadering" zijn, dit was onze laatste kans en. zoals de lezer zal toegeven: op het nippertje! H. J. CALKOEN. ADVERTENTIE W|j lessen uitsluitend met nieuwe wagens. Speciale lesmotor beschikbaar Gediplomeerde instructeurs ZEEWEG 275 TEL 4333 KENNEMERLAAN 136 - TEL. 5000 IJMUIDEN KERKERINKLAAN 7 - SANTPOORT TEL. 7086 NU OOK LUXE VERHUUR ADVERTENTIE in de nieuwe OPELS 1954 op speciale lesmotor Vanouds de le gediplomeerde K.N.A.C.-rijschool in de Gem. Velsen. Hagelingerweg 134 Telefoon K.2560 8930 Santpoort Dennenstraat 12 Tel. 6200 IJmuiden-O. De dammers van de damclub „Sportief" hebben met hun dames deze week een ge zellige feestavond beleefd in de kleine zaal van het Thalia Theater, nadat de voorzit ter een aantal plezierige mededelingen had gedaan. Het ledenaantal van „Sportief" groeit elke week en nu men nog in twee groepen speelt kon de voorzitter al vast een kampioen huldigen. Het was de heer H. Holt uit groep twee, die een zilvertak in handen kreeg. In groep een zijn twee gegadigden voor het kampioenschap: de heer De Boer sr. en de heer Andrea. Spre ker feliciteerde de zustervereniging DCIJ met het mooie resultaat van het provin ciale kampioenschap. Na die woorden kwa men de dames en heren van het Santpoorts Amateur Kleinkunst Gezelschap aan de beurt, die een fris programma van schets jes, liedjes, muziek en paartjes ten beste gaven. Bedrijfsongevallen bij Hoogovens Woensdagmorgen is zo melden de Hoogovens ons thans pas de pijpmon- teur van de werktuigkundige afdeling van Hoogovens, T. S. uit Beverwijk, met brand wonden aan handen, onderarmen, gelaat en hals in het Rode Kruisziekenhuis in Beverwijk opgenomen. Hij liep deze ver wondingen op ten Noorden van Walserij- West, waar hij met een propaanbrander bezig was aan een pijpleiding. De slang sprong van de propaanfles af, de ontsnap pende gassen ontbrandden met genoemd noodlottig gevolg. Een half uur later werd de arbeider C. A. S. uit Haarlem, werkzaam voor de fir ma Hollandia, het kind van de rekening in de nieuwe hogedrukcentrale van Hoog ovens. S. was bezig met het afslijpen van een lasnaad aan een afsluiter. De snel ronddraaiende slijptol kwam hierbij in aanraking met een uitstekende nok. De tol sloeg terug, vernielde de veiligheidsbril die S. droeg, waardoor hij ernstig aan het linkeroog werd gewond. Ook hij is in het Rode Kruisziekenhuis opgenomen. In het te Eindhoven gehouden nationale Bondsconcours op Hemelvaartsdag behaal de „IJmuidens Roem", onder leiding van de heer D. Wijker, met het A-orkest in de derde afdeling de eerste prijs en promo veerde hierdoor naar de tweede afdeling. Als verplicht nummer bracht het orkest de Concertouverture van Hoed ten gehore, als vrij nummer speelde het „Feodora". Uitbreidingen Burgemeester en Wethouders van Vel sen hebben bij besluit van 25 Mei 1954 vergunning ingevolge de Hinderwet ver leend aan de Koninklijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken N.V. te IJmuiden, tot het uitbreiden van het be drijf, door a. het oprichten van een draad- splitserij; b. het oprichten van een dépen dance-garage; c. het oprichten van de afdeling Gas en Water en voor de Buiten dienst Werktuigkundige afdeling; d. het uitbreiden van de constructiewerkplaats, welke inrichtingen zich alle bevinden op het hoogoven terrein te IJmuiden en aan de Verenigde Koelhuizen en Ijsfabrieken N.V. te IJmuiden, tot het uitbreiden van de diepvriesinrichting in de percelen Trawlerkade 1625 te IJmuiden. Zondag 30 Mei IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur: ds. J. v. d. Berg, bev. ambtsdragers; 19 uur: ds. J. Wiersma, jeugddienst. Gebouw Chr. Belangen, 10 uur: de heer W. Doevendans. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 9 en 10.45 uur: prof. dr. K. v. Dijk van Amsterdam; 15 en 17 uur: ds. C. W. Thijs. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 8.30 en 16.30 uur: ds. J. J. Arnold. Chr. Geref. Kerk, 10 en 16 uur: ds. J. W. v. d. Gronden (H.A. en dankz.) Gemeente Gods, 10 uur, Cultureel Ge bouw, spreker: J. Jeninga. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat, 10.30 uur: ds. W. Veen. Oud-Katholieke Kerk, 8 uur: Vroegmis; 10 uur: Hoogmis; 19 uur: Vespers, Dins dag en Donderdag 9 uur: Heilige Dienst. Leger des Heils, 10 uur: Heiligings samenkomst, 12.15 uur Zondagsschool; 16.30 uur: Jeugddienst; 19 uur: Open luchtsamenkomst; 20 uur: Verlossings samenkomst. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 10 uur: ds. J. H. W. Dickhout; 19 uur: ds. G. Wassenaar m.m.v. vrouwenkoor. Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 en 17 uur: ds. J. A. Tiemens. Evangeli'/atievereniging „Elon", Kapel Vareniusstraat, 10 uur: A. Agterbeek van Amsterdam; Woensdag 19.45 uur: ds. J. A. Visser van Amsterdam (bijbelbe spreking). DRIEHUIS: Doopsgezinde Gemeente, 19.30 uur: kof fiekamer Westerveld, ds. W. Veen. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, Engelmunduskerk, 10 uur: ds. L. Brink. Wijkgebouw (Torenstraat) Zaterdag 19.45 uur: avondgebed; Zondag 10.15 uur: jeugdkapel, voorganger mr. F. L. S. F. baron van Tuyl van Serooskerken. VELSEN-NOORD: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. H. P. Huis man (H. Doop); 19 uur: ds. L. Brink. Ger. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. A. C. van Nood. BEVERWIJK: Ned. Herv. Gemeente. Grote Kerk, 10 uur: ds. J. O. Norel, 19 uur: ds. F. C. Willekes. Ned. Herv. Gemeente, Populierenlaan, 10 uur: ds. W. Oorthuws. Ned. Herv. Gemeente, Jeugdkapel Groe- nelaan, 10 uur: geen opgave. Vrijzinnig Herv., Prinsesselaan, 10 uur: ds. F. W. de Boer uit Hoorn, 11.30 uur: Zondagsschool. Geref. Kerk, Moensplein, 10 en 17 uur: ds. C. Meyer. Leger des Heils, Jan Alsweg 32. 10 uur: Heiligingssamenkomst, 12 uur: Zondags school; 17 uur: Kindersamenkomst, 19.15 uur: Openluchtsamenkomst (Hobbe- straat), 20 uur: Verlossingssamenkomst o.l.v. majoor en mevr. Offenberg uit Am sterdam. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Gemeente, Julianaplein, 10 uur: ds. F. C. Willekes. CASTRICUM: Ned. Herv. Gem., 10 uur: ds. G. Waar denburg van Haarlem. Geref. Kerk. 10 uur (zaal Roozendaal) en 17 uur (Kerk Beverwijkerstraatweg) ds. C. Meijer, van Beverwijk. Ned. Herv. Evang. Ver.*, Gecombineerde dienst met Ned. Herv. Gem. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, 10.30 uur: ds. D. ter Steege, H. Doop. „De Toorts", 9 uur: ds. D. ter Steege. „De Kapel", 19 uur: ds. D. ter Steege. Jeugdhuis, 10.30 uur: de heer W. Wessel van Santpoort, Jonge Jeugdkerk. Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. T. T. Spoelstra van Pretoria. Geref. Kerk (Art. 31 K.O., 10.30 en 15 uur: ds. N. Bruin. (Van de Ver. v. Vrijz. Herv. (IJmuiden- Oost), de Evang. Luth. Gem. (Driehuis), de Church of England (Haarlem) en de Vrije Evang. „Emanuel" (Velsen-Noord) werden geen opgaven ontvangen, red.) Eén man Ge hebt het .oplettende lezer, reeds uit de brede kolommen van ons bijblad kunnen op maken: de Hemelvaartsdag is ons niet in de koude kleren gaan zitten, maar meer in de rode ruggen en de stijve ar men. Het was verwonderlijk, hoe weinigen er 's avonds nog waren overgebleven, die een kuiertje maakten door de koelte van de stille nacht alles lag bijkans te kreunen en te zoeken naar een hou ding, waarin de schouder bladen niet zo'n schrijnende pijn opleverden. Er was één bekende figuur aan het IJmui- dense strand op te merken, die zo niet de wijste, maar dan toch een heel wijze partij had gekozen een figuur omhuld met zwart laken en een grote dosis gelijkmoedig heid, die desgevraagd ver klaarde des Woensdags tóch geen zwembroek meer te heb ben kunnen bemachtigen en dus maar in het zwarte Zon dagse pak naar het strand te zijn getogen om toch nog wat zonneschijn op te doen. Hij heeft in elk geval rustig ge slapen. Acht man Ge hebt voorts uit dit goede dagblad kunnen merken, dat er bij de ponten Donderdag acht hele geüniformeerde mensen bezig zijn geweest, om de waterval van auto's, motoren en fietsen te kanali seren. Met de wanhoop van slechts drie ponten vanwege de Zondagse dienst van de Rijkswaterstaat gedurig voor hun schemerige ogen hebben deze acht langdurig geploeterd om de uittocht der tienduizen den te geleiden en al te grote opstoppingen te voorkomen, maar dat nam niet weg, dat degenen, die tegen twaalven van Zuid naar Noord wilden er anderhalf uur bij moesten tellen. Dat die uitbundige slede met het bordje CD, beduidende Corps Diplomatique, onge stoord langs de file slipte en al in tien minuten over was, is een andere zaak. Er zijn op dat moment ove rigens enige aardige, volkomen onbekende uitdrukkingen ge bezigd door eerzame huisva ders in gehuurde automobie len, die óók wel eens een dagje naar Bergen wilden met moe der en de kinders. Maar daarover wilde ik het niet hebben, want ik heb een positieve inslag en al dat nage kaart geeft toch niets en ten slotte waren de Vrijdag en de Zaterdag er op, toen het ver keer weer wat rustiger werd, de vier ponten getrouwelijk in de vaart. Nee, ik wil het hebben over een mooi en goed gebaar. Staan me daar die acht man mensen van de politie dus te steunen tussen de auto's, waar van vele motoren draaiden al thans kwalijke hoeveelheden warmte afscheidden, komt me daar een zwarte automobiel nabij met de gestalte van Vel- sens politiecommissaris achter de volant. Stapt deze gestalte op het pontplein uit de auto mobiel voornoemd en neemt hij voor elk der getroffenen, dienstdoenden, die ook liever aan het strand hadden gezeten, een koel flesje limonade mede. Kijk, vrinden, zoiets doet een mens goed. Dat steekt ergens een stevig hart onder de riem. Al mag ik dan van deze kant dan wel eens ondeugend opgemerkt hebben, dat de lange broeken voor de Velsen- se agenten het laatste woord van het politiële geluk zouden uitmaken, deze acht simpele flesjes hebben bewezen, dat er begrip was. Begrip voor één van de moeilijkste en ondank baarste taken, die het onder bezette Velsense politiecorps op drukke dagen kent: dat tel kens terugkerende verkeers- wanhoopje bij de ponten. Straks zeggen ze bij ons in Velsen: „Als er acht flesjes over de dam zijn, komen er nog lange broeken ook", maar dat moet u dan maar niet ge loven, want ze zéggen het nog alleen maar. Bitte Zo'n pontentrammelant le vert overigens de samenvloei ing van de meest uiteenlopen de persoonlijkheden op. Zodat er Donderdag ook een glim mende bus uit een welbe kende maar niet nader te noe men plaats in Duitsland in de rij van wachtende vehikelen scheen. Het was een mooie bus, dat dient erkend, en de me neer, die hoog op de bok on der een pet zat, was dan ook een mooie meneer. Hij schoot een dienstdoende agent aan met het op hoge toon uitge sproken bevel vol bitte's hem met zijn kostbare vracht even snel naar de overkant te brengen, want daar was om half één een lunch besteld en hef was nu al over twaalven. Die dienstdoende heeft beleefd maar dringend naar de rech terzijde van de weg gewezen. Het is de vraag, of die lunch is doorgegaan. Jammer toch, dat sommige mensen niet eens weten hoe ze het woord tact moeten schrijven, al hebben ze dan ook vijf hele jaren in ons land verkeerd. Spiegel Het is één mijner trouwste vazallen opgevallen, dat de Velserenderweg in Santpoort, die vlak voor hotel Velserend een sierlijke slinger maakt, in het avondlijk uur een beste kans op een grove misleiding oplevert. Wie daar als automobilist of motorrijder namelijk van de kant van de Brederoodseweg met zijn koplampen ontstoken oprijdt, ziet de weerspiegeling van deze lichtbronnen zo be- driegelijk in het glazen tocht scherm, dat de voortvarende exploitant van Velserend rond zijner terrassen bouwde, dat het lijkt alsof er een levens grote tegenligger op hem af stormt. Dat kan allerlei gevaren op leveren, zegt mijn vazal be denkelijk. En hij legt de meneer van Velserend in gemoede en volle vrede de vraag voor, of daar niets aan te doen is. Daar zal dan eens aan ge dokterd moeten worden. Overlast Een huisvrouw uit oud-Velsen komt tot mij (per brief) met ie opmerking, dat zij de laatste maanden met grote regelmaat mensen aan de deur krijgt, af komstig uit het woonwagen kamp in Noord. Mensen met garen en band, met opbouwen de reparatieverzoeken, met brief-, ansicht- en andere kaarten alsmede aanverwante papierwaren en wat niet al. Zij wordt er tureluurs van, zegt zij en zij doet beslist niet meer open, al is heur hart goed ge noeg, om al deze lieden leeg te kopen (adres is niet te verne men aan het bureau van dit blad). Ik leg deze klacht méér neer voor het forum der betrokke nen, die nu tenminste weten, dat er iet of wat ontevreden heid over hun mercantiële be leid begint te pruttelen, dan voor welke autoriteit dan ook om op te gaan treden. Ik hou namelijk niet van optreden, als ar eerst even rustig gepraat is. LAMPENIER Prijzen van Vrijdag. Heilbot 2.60; gr. tong 1.501.20; grm. tong 1.161.04; kim. tong 1.14—1.04; kl. tong I 1.08—1; kl. tong II 0.760.64; tarbot I 1.361.10, alles per kg.; tongschar 48; kim. schol 3726; kl. schol I 3227; kl. schol II 178, schar 11 8; bot 98; makreel 4017, gr. schelvis 2220; grm. schelvis 2320; kim. schelvis 2320; kl. schelvis I 2520; kl. schelvis II' 158; wijting 148; gr. gul 2820; mid. gul 18—15; kl. gul 12—8; kl. haai 23; kl. wolf 27, poontjes 98, horsmakreel 98, kl. koolvis zw. 18, kl. koolvis wit 30; alles per 50 kg.; gr. kabeljauw 15076, gr. kool vis zw. 5118; gr. leng 67; gr. wolf 58, alles per 125 kg. Aanvoer van Vrijdag: 1155 kisten tong en tarbot, 1 k. heilbot. 2 k. tongschar en schartong, 595 k. schol, 105 k. schar, 30 k. bot, 118 k. makreel, 590 k. schelvis, 75 k. wijting, 165 k. kabeljauw en gul, 3 k. leng, 7 k. kl. haai, 4 k. wolf, 10 k. poon, 20 k. koolvis, 20 k. diversen; totaal 2930 kisten. Besommingen van Vrijdag: IJm. 183 Viking Bank f 9420, H.D. 125 f 7190, KW. 28 f4720, IJm. 229 f4770, IJm. 11 f5690. Aanvoer op Urk. Woensdag werd door 126 vaartuigen op Urk aangevoerd: 6177 pond kuilpaling, prijs f 0.95f 1.17; 1315 pond lijnaal, prijs flf 1.90 per pond; 504 bakken nest, prijs f 2.60f 3.05 per bak van 37)4 kg. ADVERTENTIE VERHUUR ZONDER CHAUFFEUR DE NIEUWE FORD ANGLIA Het programma van het openluchtcon cert in het park Velserbeek op Dinsdag 1 Juni 1954 door de R.K. Harmonie „Soli Deo Gloria" Driehuis-Velsen ziet er als volgt uit: 1. Medley Marsch, P. J. Mole- aar; 2. Claudius Ouverture, M. J. Cerfon- taine; 3. Badelosh Ouverture, Fr. Rogister; 4. Berlin wie es weint urid lacht, A. Con- radi; Mondnacht auf der Alster Oscar Tétras; Voorwaarts Marsch, W. C. Ciere. Het publiek wordt verzocht tijdens het concert „stilte" in acht te nemen. Watervliet I bekert verder Na de geslaagde jubileum-seriewedstrij- den van de korfbalvereniging „Watervliet" zal het eerste twaalftal Zondag in Amster dam tegen Rohda 3 de bekerwedstrijden vervolgen in de volgende ronde, die werd bereikt Voor de Watervliet-jeugd worden mor gen op het terrein aan de Koningsweg ju bileum-seriewedstrijden gehouden. Ook hier zijn twee afdelingen gevormd. A en B. In de A-afdeling spelen Watervliet A, Roda A, Rohda A, KNS A, Watervliet jun. De B-afdeling bestaat uit de teams Roda B, Watervliet B, Rohda B en N.N. Ook de badplaats dezer dagen schre ven wij er al over is aan het uitbreiden en ook al gaat het niet zo hard als in de omliggende plaatsen, toch zal Wijk aan Zee door wegenaanleg een geheel ander aspect krijgen. Aan de Zeecroft is men druk aan het bouwen aan de Westzijde. Aan de Noord zijde is een fraai plantsoen aangelegd. Nieuwe terreinen zijn omsloten door aan leg van straten ten Westen van Relweg en achter de Verlengde Voorstraat en van deze gelegenheid tot bouwen wordt een druk gebruik gemaakt. MEDISCHE DIENST Dokter: H. J. van Niëvelt, Burgemeester Lommenstraat 6, telefoon 354. Wijk- en kraamverpleging: Zuster C. C. Boots, Koningin Wilhelminalaan 14, tele foon 544. Apotheker: P. van Ouwerkerk, Burgemees ter Lommenstraat 6, telefoon 500. AGENDA VOOR CASTRICUM „Corso-theater": Zaterdag 19.15 en 21.30 uur; Zondag 15 en 20 uur: „Het gouden zwaard". Maandag, Dinsdag en Woens dag, iedere gvond 20 uur: „De eerbiedige lichte-kooi". ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4886 ZATERDAG 29 MEI IJMUIDEN Thalia, 19 en 21.15 uur: „De haven der hartstocht". Rex, 20 uur: „Het offer van een moeder". „De IJmuider Volksstem", 19.30 uur, Pa tronaatsgebouw: Jubileum-feestavond. Ned. Handbal Verbond, afd. Haarlem en Rode Kruis, 15 uur: handbaldemonstratie op het Marktplein, collecte voor Rode Kruis. IJmuider Harmonie, 21 uur. Stationsplein promenade-taptoe, met collecte voor het Rode Kruis. VELSEN Nederlandsè Vereniging tot Bescherming van Dieren, 1122 uur, Theeschenkerij Velserbeek: Bazar. VELSEN-NOORD Beverwijkse Rennersclub „Kennemer land", 16 uur: wielerronde van Velsen- Noord, ten bate van het Koningin Wil- helminafonds. ZONDAG 30 MEI IJMUIDEN Thalla, 15 uur: „Ali Baba en de veertig rovers"; 19 en 21.15 uur: „De haven der hartstocht". Rex, 15 en 20 uur: „Het offer van een moeder". MAANDAG 31 MEI IJMUIDEN Thalla, 20 uur: „De haven der hartstocht" Rex. 20 uur: „Het offer van een moeder". VELSEN Raadhuis, 1012 uur: spreekuur burge meester; 15—17 uur: spreekuur wethou der van Onderwijs.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 10