Onmiddellijke oproeping van 80.000 Franse dienstplichtigen Weerbericht Cogny ziet de toekomst niet donker in Haarlems Dagblad Accoord over een Indochinees bestand nog niet voltooid Peperdure zoute Paus Pius X wordt heilig verklaard Uiterste poging tot behoud van Indochina Schending der persvrijheid wekt grote verontwaardiging tegen de regering Amerikaanse steun aan plan van Thailand Prins Bernhard leidt internationaal overleg Het woord is aan Morgen geringe kans op buien Is 1 Gemiddeld f 1100 per kantje Zwitserse bondsregering ontving Molotov Duizenden pelgrims in Rome Aantal slachtoffers van de Bennington tot 98 gestegen Hoop op Oost-West-compromis herleeft Vandaag opnieuw overleg van de negen in Genève Ondanks Brits-Frans bezwaar Donderdag begint militair overleg te Washington Londen zoekt handels overleg met communistisch China „Ongouvernementeel gesprek ter bevordering van begrip'" Versterkingen in Noord-Vietnam Dr. Bunche kan „bogen" op certificaat van loyaliteit Sunarjo acht eenzijdige Unie-opzegging mogelijk Weerrapport 68e JAARGANG No 271 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (niet voor adv. en abonn.), Haarlem: Gr. Houtstr. 93 alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom ZATERDAG 29 MEI 1954 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 298e JAARGANG No 119 Uitgave Grafische Bedrij/en Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. op Zon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7.—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman Vrijdagmiddag arriveerde schipper C. de Graaf met zijn Sch. 236 „Noordster" als winnaar van de haringrace in IJmuiden. Het schip had slechts 20 kantjes Hollandse Nieuwe aan boord. Later is de eerste „groene" haring in Scheveningen afgeslagen en er zijn fantastische prijzen voor deze eerstelingen gemaakt. Foto: De Sch. 236 loopt de haven binnen. De eerste maatjesharing. 20 kantjes in totaal, is gistermiddag met de Scheveningse logger „Noordster" in IJmuiden aan de wal gekomen: twintig vaten roomvette ha ringen van de 56e breedtegraad de schrale totaalvangst van 20 schepen. De prijs in Scheveningen maakte echter veel goed: 1336.is er betaald voor een kantje, en het gemiddelde lag bij de 1100, zodat de Hollandse Nieuwe per stuk royaal een daalder kostte De prijs zal echter wel gauw zakken, want er jagen meer schepen naar huis, on der meer de KW 73 met ruim 200 kantjes en een Vlaardinger met eveneens een heel voorraadje. BERN (United Press) De Zwitserse regering heeft voor het eerst een lid van de Sovjet-regering ontvangen. De regerings functionaris in kwestie was de minister van Buitenlandse Zaken Molotov, die deelneemt aan de conferentie in Genève. Molotov en zijn gezelschap arriveerden gistermorgen in drie grote zwarte auto's voor het gebouw van de bondsregering. Met de leden van de regering gebruikten de Russen de lunch op het historische land goed „Von Wattenwyl", waar de bonds regering haar gasten pleegt te ontvangen. Tegen de avond keerden Molotov en de zijnen naar Genève terug. Officiële woordvoerders zeiden dat het een zuiver beleefdheidsbezoek was. De Zwitserse regering is de officiële gastvrouw van delegaties der Geneefse conferentie. VATICAANSTAD (Reuter/A.F.P.) Duizenden pelgrims van overal ter wereld zijn in Rome aangekomen om de plechtig heid der heiligverklaring van Paus Pius X bij te wonen. Men verwacht, dat meer dan een half millioen mensen vanavond de plechtigheid op het Sint Pieterplein, waar bij Paus Pius XII de naam van zijn voor ganger Pius X zal toevoegen aan de lijst van reeds 4560 heiligverklaarden, zal gade slaan. In de basiliek van Sint Pieter, waar Zon dag een pontificale hoogmis zal worden op gedragen, zijn extra kroonluchters opge hangen en damasten wandbekledingen in purper en goud aangebracht. Naast het hoogaltaar hangen afbeeldingen van de twee als wonderen erkende genezingen, waarbij de voorspraak van de nieuwe hei lige was ingeroepen en die bij de heiligver klaringsprocedure zijn aangevoerd. Een vijfenveertigtal kardinalen en 350 aartsbisschoppen en bisschoppen zullen bij de plechtigheid aanwezig zijn en Maandag door de Paus in audiëntie worden ontvan gen. Paus Pius XII zal waarschijnlijk na de plechtigheden van het weekeinde naar zijn zomerverblijf te Castel Gandolfo ver trekken. De plechtigheid wordt geopend met een processie van de orde- en wereldlijke geest- telijkheid van de bronzen deur naar het plein, onder het bidden van de litanie van alle heiligen. De Pauselijke stoet, welke in de Sixtijnse kapel wordt opgesteld, zal vervolgens op het plein verschijnen. De Paus zal gedragen worden op de Sedia Gestatoria, geflankeerd door de met witte struisveren getooide „Flabelli". QUONSET POINT (United Press) Het aantal bij de ramp op het Amerikaanse vliegdekschip „Bennington" omgekomenen is gestegen tot 98 en volgens marine-auto riteiten dreigt een verdere toeneming. Van de 201 gewonden zijn er nog 34 in levens gevaar. Sommigen van hen zullen, naar een chirurg van de marine meedeelde, minstens een jaar in het ziekenhuis moeten blijven als ze tenminste het leven er afbrengen. (Van onze correspondent in Parijs) Onder voorzitterschap van president Coty heeft de speciale ministerraad gisteren besloten de tweede helft van dc lichting 1954 (80.000 man), die eigenlijk pas in November zou behoeven op te komen, reeds per 1 Juni onder de wapenen te roepen. De bedoeling is een nationale reserve te vormen met het oog op Indochina. Deze maatregel is de eerste concrete conclusie die de Franse regering getrokken heeft uit het rapport dat de generaals Ely, Salan en Telissier Dinsdag over de situatie op het Vietnamese strijdtoneel hebben uitgebracht. Ten aanzien van de tweede belangrijke consequentie, die zou moeten voortvloeien uit het advies van generaal Eiy, heeft het kabinet Laniel echter nog geen beslissing kunnen nemen. In het rapport werd name lijk ook de wenselijkheid uitgesproken om een radicale hervorming van de militaire en politieke leiding in Indochina doer te voeren. Men heeft in dat vei band gedacht aan een herhaling van het initiatief dat de Franse regering indertijd :iam toen de situatie in Indochina eveneens een drama tische wending had genomen en de toen malige generaal de Lattre de Tassigny met dictatoriale volmachten derwaarts werd gestuurd. Ook nu had men een figuur van onbestreden militaire autoriteit naar Indochina willen zenden in de hoop door middel van een psychologische schok de bedreigde toestand nog te kunnen herstel len. De regering had voor die hoop maar schalk Juin op het oog, ofschoon deze wei nig plooibare figuur een goede maand ge leden wegens insubordinatie op specta culaire wijze de laan werd uitgestuurd. In derdaad hebben dezer dagen twee mi nisters de maarschalk gepolst of hij zich voor deze opdracht zou willen lenen. Juin moet zich echter weinig geestdriftig heb ben betoond en daarom is deze, nog al verwonderlijke, oplossing voorlopig in be- GENèVE (Reuter/U.P.) De delegatie leiders van de negen landen die deelnemen aan de besprekingen over Indochina zul len vandaag bijeenkomen om te trachten een lijst van beginselen voor een bestand, waarover Oost en West het eens zijn, te voltooien, aldus is in conferentiekringen vernomen. De bijeenkomst van de „redactie-com missie" aangewezen door de negen deelne mende landen aan de conferentie over Indochina, die hedenmorgen zou worden gehouden, is afgelast. Deze commissie had de opdracht gekregen een werkprogramma samen te stellen uit de verschillende voor stellen van de negen afvaardigingen. De eerste bijeenkomst van de commissie werd Vrijdagmorgen gehouden. Leden van deze delegaties zijn er Vrij dag niet in geslaagd deze lijst, die moet worden gebruikt als basis bij verdere on derhandelingen, op te stellen. Zij waren van plan geweest hun pogingen heden voort te zetten, doch de delegatieleiders hebben besloten vanmiddag zelf de nog hangende punten op hun achtste geheime vergadering over Indochina te bespreken. Volgens Reuters correspondent Stanley Priddïe waren de meeste afgevaardigden het er over eens, dat op de bijéénkomst een bemoedigende ontwikkeling waar te ne men was. In conferentiekringen is men thans hoopvol gestemd ten aanzien van de mogelijkheid, dat Oost en West een com promis zullen vinden aangaande de pun ten, waarover men nog van mening ver schilt, en van de mogelijkheid om een sta ken van het vuren af te kondigen, voordat het volgende seizoen voor grote operaties in de herfst begint. De Indiase vertegenwoordiger bij de UNO Krisjna Menon zal vandaag afzon derlijke besprekingen voeren met minister Molotov en met de vice-premier van de Vietminh, Pham Van Dong. Vrijdagavond was Menon de gast van de Chinese eerste minister Tsjoe en Lai. Menon zou vandaag naar Londen vliegen om naar men ver wacht, telefonisch verslag aan premier Nehroe uit te brengen. Naar verder ver wacht wordt zal hij Woensdag naar Genève terugkeren. Vietnam en Cambodja hebben als derde en vierde Aziatische staat de Verenigde Staten laten weten dat zij bereid zijn toe te treden tot het voorgestelde Zuid-Ooost- Aziatische pact. Men verwacht dat de derde Indochinese staat, Laos, spoedig het voorbeeld van Vietnam en Cambodja zal volgen. Thailand en de Philippijnen had den de Verenigde Staten reeds eerder laten weten dat zij zouden meedoen. raad gehouden. Het kan zijn dat nu gene- raad Ely of generaal Salan, die vroeger al eens opperbevelhebber in Indochina was, als opvolger van generaal Navarre, die direct aansprakelijk wordt gesteld voor de val van Dien Bien Phoe, zal worden uit verkoren. Men neemt aan dat de val van Dien Bien Phoe aan het Franse expeditie-leger 14.000 man heeft gekost, plus de beste officieren uit de vroegere school van De Lattre waar over Frankrijk in Indochina beschikte. Om dat dubbele kwalitatieve en quantitatieve verlies te „herstellen" heeft de regering nu het besluit genomen een groot aantal ho gere militairen uit Duitsland en uit Noord- Afrika naar Indochina te zenden alsmede alle beroepssoldaten, die ergens ook maar even kunnen worden gemist. Om die gaten dan op te vullen is een vervroegde lichting thans opgeroepen. Ongerustheid Men heeft er ook nog over gedacht ge wone recruten naar de minder bedreigde gebieden* in Vietnam te sturen. Ofschoon juridisch de regering daartoe het recht zou hebben, vreest zij niettemin dat het parle ment een zo ver reikende stap niet zal on dersteunen. In parlementaire kringen valt ae laatste dagen inderdaad weer een grote en duidelijke ongerustheid over de toestand in Indochina en de consequenties die er uit voort kunnen vloeien, te constateren, en op het bureau van de Kamer regent het inter pellatie-verzoeken voor de Kamerzitting van aanstaande Dinsdag. De stormen ste ken dus ook in deze hoek weer op. De nervositeit, die zich, tengevolge van dit alles, van de regering nu heeft meester gemaakt, kan tenslotte ook nog blijken uit NEW YORK (Reuter) Volgens de New York Times hebben de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, en de voornaamste Amerikaanse afgevaar digde bij de UNO Lodge, besloten, dat 1. Amerika ondanks bezwaren van Brit se zijde een verzoek van Thailand aan de UNO zal steunen om een waarnemerscom missie naar dat land te zenden, welke er op zou moeten toezien of als gevolg van de oorlog in Indochina een dreigende toe stand voor Thailand ontstaat. 2. Amerika andere landen zou vragen eveneens het verzoek van Thailand te steunen. De V.S. zouden pogen de UNO tenminste als waarnemer, in de crisis in Zuid-Oost-Azië te betrekken. United Press) Frankrijk staat afwij zend tegenover het plan van Thailand de Indochinese oorlog op dit ogenblik aan de UNO voor te leggen. Tegenover journalis ten verklaarde de Franse gedelegeerde bij de UNO Hoppenot gisteren dat de Fransen gekant zijn tegen een behandeling van de kwestie zolang er een kans is „en een goede" op de Geneefse conferentie tot i overeenstemming over Indochina te komen. het bevel dat de militaire Justitie heeft gegeven om een inval te doen bij het on afhankelijke weekblad „l'Express" waar van gisteren alle nummers in beslag zijn genomen. Dit uitstekende blad, waarvan de oud-ministers Schuman en Mendès-France, en de nobelprijswinnaar Francois Mauriac, tot de voornaamste medewerkers behoren, heeft de laatste weken felle critiek op de Indochina-politick van Laniel, Bidault en Pleven uitgeoefend. De inval van gisteren werd gemotiveerd met de bewering dat de redactie militaire geheimen zou hebben ge schonden. De directie, die vandaag een nieuw nummer heeft doen verschijnen, spreekt deze bewering tegen en ook over deze kwestie, waartegen de federatie van de Franse pers een luid protest heeft aan getekend, zal de regering Dinsdag in het parlement worden aangevallen. Versterking van zijn positie in Indochina is intussen voor Frankrijk zowel een mili taire als een diplomatieke noodzakelijkheid. Hanoi, de hoofdstad va«n Noord Vietnam en Haiphong, worden direct bedreigd en tegen half Juni kan de massale aanval op de Delta worden gevreesd. Een nieuwe neder laag zou Bidault in Genève zeker zijn al lerlaatste kansen op een aannemelijk ac coord ontnemen; maar naarmate die mili taire maatregelen urgenter worden, treedt ook duidelijk de politieke zwakte van het kabinet-Lamel aan het licht. Dinsdag zal vermoedelijk blijken of La niel in staat zal ziin aan deze paradoxale, men mag zeggen: tragische, complicaties opnieuw het hoofd te bieden. LONDEN (Reuter/A.F.P.) De mili- taire-stafbesprekingen over de militaire toestand in het Verre Oosten te Washing ton, waaraan vertegenwoordigers van Groot-Brittannië, Frankrijk, de Verenigde Staten, Australië en Nieuw-Zeeland zullen deelnemen, zullen Donderdag beginnen. Groot-Brittannië zal worden vertegenwoor digd door Sir John Harding, chef van de imperiale generale staf. De woordvoerder van het Amerikaanse departement van Buitenlandse Zaken, Lin coln White, zei dat dit aanvullende be sprekingen zullen zijn op de besprekingen, die de Verenigde Staten reeds voeren met de Philippijnen en Thailand, en andere be sprekingen over de defensie van Zuid- Oost-Azië. De Amerikaanse delegatie zal worden geleid door admiraal Carney, stafchef van de marine. Australië zal worden vertegen woordigd door zijn stafchef, luitenant- generaal Sir Sydney Rowell en Nieuw- Zeeland door generaal-majoor W. Gentry, eveneens stafchef. Men weet nog niet, wie Frankrijk zal vertegenwoordigen. Men neemt aan, dat de Franse stafchef, generaal Paul Ely, of generaal Jean Valluy, de Franse vertegen woordiger in de permanente N.A.V.O.- commissie in Washington, de besprekin gen zal bijwonen. LONDEN (Reuter). Het Britse ministe rie van Buitenlandse Zaken heeft ver klaard, dat aan de Verenigde Staten is medegedeeld, dat Groot-Brittannië voor nemens is met communistisch China han delsbesprekingen te voeren. De besprekingen, die thans in Genève worden gevoerd tussen een vertegenwoor diger van de federatie van Britse indu strieën en de Chinese onder-minister voor de Buitenlandse Handel blijven binnen de UNO-grenzen voor het strategisch embar go op de handel met China. Prins Bernhard heeft nadere bijzonder heden verteld over de conferentie, die op ziin inititatief op 29, 30 en 31 Mei te Oos terbeek in „De Bilderberg" wordt gehou den. Uit verscheidene West-Europese lan den, uit Amerika en uit Canada komen meer dan 70 leidende persoonlijkheden uit het politieke, het publiciteits- en het eco nomische leven, werkgevers en vakbonds bestuurders, van alle politieke en religieu ze richtingen, bijeen om zich zo vrij en openhartig mogelijk uit te spreken over diverse problemen, die allen bezig houden, doch die elk voor zich van een in velerlei opzicht van de overigen afwijkende denk en zienswijze benadert. Besproken zullen onder meer worden het communisme, kwesties omtrent over zeese gebiedsdelen, zoals de verschillen in opvatting daarover in de Europese landen onderling en tussen die in Europa en Ame rika, de eenwording van Europa en de E.D.G. Prins Bernhard, die aan de voorberei ding van deze bijeenkomst circa vijf maan den geleden is begonnen, zal de conferen tie presideren. Als vice-presidenten treden op John S. Coleman, een industriëel uit Detroit, en Paul van Zeeland, oud-pre- DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S EN ACHT PAGINA'S ERBIJ Lichtenberg De kleinste onderofficieren tonen de meeste trots. mier van België. Secretaris-generaal is mr J. H. Retinger. Negen rapporteurs hebben de reeds be kende te behandelen stof beknopt samen gevat. Deze rapporten zijn in het bezit van alle deelnemers. De rapporteurs zijn: George W. Ball (V.S.), rechtsgeleerde; George Barry Bingham (V.S.), dagblad uitgever; H. T. N. Gaitskell (Engeland), oud-kanselier van de schatkist; Alcide de Gasperi (Italië), oud-premier van Italië; H. M. Hirschfeld, economisch adviseur bij de Nederlandse regering, oud-hoge com missaris in Indonesië; Paul H. Nitze (V.S.), president Foreign Service Educa tional Foundation; Etienne de la Vallée Poussin (België) senator; David Rockefel ler (V.S.), eerste vice-president van The Chase National Bank en J. D. Zellerbach (V.S.), industriëel, lid van de Amerikaan se delegatie bij de algemene vergadering van de UNO 1953, hoofd van de speciale ECA-missie in Italië, 1948-1950. HANOI (Reuter-AFP) De toestand in de delta van de Rode Rivier was giste ren betrekkelijk rustig. De aanvallen op de geïsoleerde post van Yen Phoe in de sector van Phoely duren echter voort.Voor- uitgeschoven troepen van de Vietminh be vinden zich thans op 250 meter afstand van de post, die door één compagnie wordt verdedigd. Andere belangrijke elementen van de Vietminl) zijn ongeveer vijfhonderd meter van Yen Phoe verwijderd. De Viet minh bestookt de post met zwaar en licht mortiervuur, maar wordt zelf door vlieg tuigen gebombardeerd. Generaal Cogny, opperbevelhebber der Franse landstrijdkrachten in Noord-Viet- nam, heeft te Hanoi verklaard, dat hij de toekomst met optimisme tegemoet ziet, dank zij de versterkingen, die in het Noor den aankomen. Het Franse opperbevel trekt de garni zoenen van verschillende geïsoleerde pos ten in de delta terug en brengt de beschik bare tanks en artillerie bijeen om een sterke mobiele reserve op te bouwen, waar mede men het grote offensief wil opvan gen, dat generaal Giap volgens de verwach tingen midden Juni in de delta zal lanceren. Generaal Cogny is een offensief in Wes telijke en Zuidwestelijke richting begon nen om te trachten de aanvoerlijnen van de Vietminh-troepen die Yen Phoe bele geren, af te snijden. In Saigon is het Amerikaanse lichte vliegdekschip „Windham Bay" aangekomen met jachtbommenwerpers en verkennings vliegtuigen voor de Franse luchtmacht. In centraal Annam hebben de opstande lingen een zware nachtaanval uitgevoerd op de sterkte Dong Me. De aanval, die on dersteund werd door een mortierbeschie ting, kon met behulp van jachtvliegtuigen worden afgeslagen. Het Franse opperbevel heeft bekendge maakt, dat bij de evacuatie van gewonden uit Dien Bien Phoe 859 personen, n.l. Ge- neviève de Galard, 624 blanken, 150 Noord- NEW YORK (Reuter) De Amerikaan se raad van onderzoek naar de betrouw baarheid van UNO-functionarissen is tot de eenstemmige slotsom gekomen, dat er geen twijfel bestaat aan de loyaliteit van dr. Bunche ten aanzien van de Amerikaan se regering. Dr. Bunche, die de Nobelprijs voor de vrede kreeg wegens zijn bemiddelings pogingen in de Arabisch-Israelische oorlog als directeur van de beheerschapsafdeling der UNO, is de hoogst geplaatste Ameri kaan bij het UNO-secretariaat. Gewoonlijk worden de bevindingen van de raad van onderzoek niet bekendgemaakt, doch van deze gewoonte is afgeweken, om dat geruchten over het onderzoek naar de betrouwbaarheid van dr. Bunche waren verspreid. Dr. Bunche is twee dagen lang ondervraagd. Op 10 Juni zal het Internationale Ge rechtshof een begin maken met de open bare zittingen tot het aanhoren van de mondelinge uiteenzettingen inzake de kwestie van de ontslagen personeelsleden van het secretariaat der UNO. DJAKARTA (United Press). De Indo nesische minister van Buitenlandse Zaken, Sunarjo, heeft van de mogelijkheid ge waagd dat de Nederlands-Indonesische Unie eenzijdig door Indonesië wordt op gezegd. „Ik ben niet optimistisch hierover zei hij. Hij deelde mede dat het kabinet „over enige dagen", nadat inlichtingen ontvangen zijn over het Nederlandse standpunt, een besluit zal nemen. „Er is stellig een mogelijkheid dat de unie unilateraal zal moeten worden opge heven", zei Sunarjo. Sunarjo zei dat het kabinetsbesluit af- hangt van het Nederlandse standpunt ten opzichte van een discussie over Nieuw Guinea en de financiële overeenkomsten, die een onderdeel vormen van de Unie overeenkomst. Hij legde de nadruk op het recht van Indonesië om zonder onderhan delingen te voeren uit de Unie te treden, maar voegde er aan toe „de Nederlandse weigering om Nieuw Guinea tot punt voor bespreking te maken, zou een extra argu ment voor ons betekenen om te weigeren over de Unie te gaan overleggen. De I Nederlanders hebben een fout gemaakt: I hun besluit niet te willen praten over Irian". I Afrikanen en 84 Vietnamezen, zijn overge bracht. Men verwacht, dat Geneviève de Galard, die Zaterdag via Saigon naar Pa rijs vertrekt, Dinsdag in Parijs zal aan komen. Acht man van het Franse vreemdelin genlegioen, die uit het gevallen bolwerk Dien Bien Phoe ontsnapten, zijn na een tocht van drie weken door het oerwoud in Noord-Laos aangekomen. Thans zijn on geveer vijftig verdedigers van Dien Bien Phoe in veiligheid, maar dit waren de eer ste Europeanen. Zij waren vergezeld van negen Thai-soldaten, die deel hebben ge nomen aan de strijd om de vesting. Het K.N.M.I. deelt mede: Belangrijk koelere luchtmassa's, welke over Frankrijk en Engeland in aantocht waren, overstroomden in de nacht van Vrijdag op Zaterdag ook een groot deel van ons land. Hedenmorgen om 7 uur liep de begrenzing van de koele lucht van Ter schelling over Friesland en Overijsel naar Twente. Aan de voorzijde van het front kwam nog vrij warm en zonnig weer voor. Aan de achterzijde gaf het verdrijven van de warme lucht aanleiding tot veel be wolking en plaatselijk flinke regenval. In Brabant, Zeeland en Zuidholland was op verschillende plaatsen hedenmorgen reeds 10 millimeter gevallen. De temperaturen daalden aanzienlijk. Vrijdag kwamen in vrijwel het gehele land maximumtempera turen boven 25 graden voor. Op het vlieg veld Gilze Rijen werd de hoogste tempera tuur van 30.3 graden gemeten. De aanvoer van de veel koelere lucht bij Westelijke winden over het nog koude Noordzeewater zal er oorzaak van zijn dat de maximum temperaturen in het Westen van het land heden bijna 15 graden lager zullen zijn dan Vrijdag. Verwacht mag worden dat mor gen ons gehele land zich in de polaire lucht zal bevinden, waarbij opklaringen zullen voorkomen en de temperatuur weer een neiging zal vertonen hoger te worden. De kans op buien is morgen gering. (van hedenmorgen 7 uur) weers- GS V? V o |a 55 tr. - toestand *3 re u> u 3 &3 E v z Stockholm half bew. windstil 26 0,2 Oslo zwaar oeu NW 1 27 0 Kopenhagen onbewolkt windstil 27 0 Amsterdam regen W 6 28 0,4 Londen geheel bew WZW 5 21 12 Luxemburg regen WNW 5 27 6 Parijs onbewolkt W 4 30 0,3 Bordeaux mist windstil 24 0 Grenoble zwaar bew ZW 7 28 20 Nice half bew. windstil 25 0 Genève zwaar bew ZW 1 26 Zürich regen ONO 2 26 0 Locarno half bew. W 1 26 0 Berlijn onbewolkt O 2 26 0 Frankfort regen ZZW 2 28 0 München zwaar bew ZZO 2 23 0 Wenen onbewolkt windstil 25 0 Innsbruck half bew windstil 25 0,3 Rome onbewolkt NNO 3 27 0 Ajaccio onbewolkt DNO 1 21 0 Mallorca mist windstil - 0 Neerslag laatste 24 uur ?3000000000CT< r*>>vrioooooc*\Dcoroooc*v*-roocicor« LATER OPKLARINGEN X Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Zater- dagavond tot Zondagavond, opgemaakt S om 10 uur: Veranderlijke bewolking met plaatse- 5 lijk enkele buien. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen West en Zuid. In het uiterste Noord-Oosten van het land lagere, elders weer iets hogere temperaturen. 30 Mei Zon op 4.28 uur. onder 20.47 uur. Maan op 2.49 uur. onder 19.13 uur. 31 Mei 5 Zon op 4.27 uur. onder 20.48 uur. Maan op 3.23 uur onder 20.36 uur Hoog en laag water in IJmuiden Zaterdag 29 Mei Hoog water: 0.33 en 13 06 uur Laag water- 8.27 en 21.10 uur Zondag 30 Mei Hoog water- 1 32 en 14.03 uur Laag water: 9.26 en 22.04 uur Maandag 31 Mei- Hoog water: 2.25 en 14.57 uur. Laag water: 10.21 en 22.57 uur. nooooononoooc

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1