Chefs van staven geven hun visie op krijgstuchtregels ^>piejel v<xt7 JezcijJJ Agenda voor Haarlem Morgen beslissing over staking bij de Britse spoorwegen Na generaal b.d. Dürst Britt „Gewapende macht heeft geen eigen wil' HARTENDORP Een tekortschietend declamatorium Een Hoover is geen wasmachine voor een „blauwe Maandag Inter-Europese televisie, hoe het gaat Nationale litteratuur verrijkt met een proefschrift over de Sovjet-staat Papegaaienjacht Grote zwendelzaak met textiel in Sittard ^Brieven aan de redactie ZATERDAG 29 MEI 1954 Kunstmaand Amsterdam Promotie van mr. G. Kuypers aan de Vrije Universiteit Treinverkeer A'dam-Haarlem had 25 minuten stagnatie Standpunten over Korea lijken onverzoenlijk Situatie is echter nog hoogst verward KLEINTJES WORDEN GROOT Rotterdamse zaak voor half millioen opgelicht De drie chefs van staven hebben, blij kens een door de voorlichtingsdiensten van Marine, Landmacht en Luchtmacht gezamenlijk gedane mededeling, ieder aan de onder hun bevelen staande militairen hun standpunt kenbaar gemaakt over de op 21 Mei door generaal b.d. H. J. J. W. Dürst Britt geuite woorden betreffende de eerste politionele actie in Indonesië. Generaal Dürst Britt heeft toen in een vergadering van het Veteranenlegioen te Amsterdam gezegd: „De eerste politionele actie in Indonesië werd helaas stopgezet. Toen hadden we alles nog kunnen bereiken. Als er ooit een moment geweest is, dat het leger niet had moeten gehoorzamen was het op de dag, dat deze eerste actie moest wor den gestaakt. Het klinkt misschien oproerig en in strijd met de krijgstucht, maar er staat nog altijd in de voorschriften, dat mi litairen eigen initiatief moeten nemen, wan neer zij menen dat men in de hoogste kringen niet goed is ingelicht." Alle drie de chefs van staven laten uit komen dat generaal Dürst Britt huns in ziens in de laatst aangehaalde zin een ver keerde interpretatie geeft van artikel 12 van het Reglement betreffende de Krijgs tucht. Het tweede lid van dit artikel wordt door de chef van de generale staf. generaal B. R. P. F. Hasselman, in zijn geheel aan gehaald. Het luidt als volgt: „Indien het een militair blijkt, dat, als gevolg van wijziging der omstandigheden sedert het ogenblik waarop het bevel ge geven werd of van het bestaan van een andere toestand ter plaatse dan door de lastgever werd verondersteld, een hem door een meerdere gegeven dienstbevel niet uitvoerbaar is of de uitvoering daarvan in strijd zou zijn met het algemeen of mili tair belang, waarop het bevel betrekking had. zal hij de zedelijke moed hebben om. wanneer nieuwe bevelen niet of niet tijdig door hem kunnen gevraagd of verkregen worden, zelfstandig te handelen. Hij zal dan zijn eigen inzicht volgen naar gelang van de omstandigheden of van de door hem bevonden toestand. In zodanig geval zal hij echter de lastgever ten spoedigste in kennis stellen met de door hem getroffen maat regelen en met de reden der afwijking of niet-nakoming van het ontvangen bevel". De chef van de generale staf zegt in ziin schrijven onder meer het volgende: ..De gewanende macht, fundament van de staat, is altijd en overal niet meer en niet minder dan instrument der regering. Zij heeft mits dien geen eigen wil doch tot enige plicht de bevelen der overheid stint en loyaal uit te voeren". De aangehaalde benaling uit het reglement betreffende de krijgstucht be treft de verhouding van de militair tot zijn militaire meerdere. Er is volgens hem slechts één geval waarin de militair en ook de niet-militair het recht en de plicht heeft gehoorzaamheid te weigeren, namelijk om der consciëntie wille. Dit is, sedert eeuwen, vastgelegd in de laatste regels van ons Wilhelmus. Daar laat de dichter, nadat hij Oranje eerst heeft doen zeggen dat hii „den koning tot genen tijde heeft veracht", ter verklaring waarom hij nochtans in opstand is gekomen, zeggen: „dan dat ick godt. den Heere/ der hooch- sten majesteit/ heb moeten obedieren/ in der gerechtigheidt". De chef marinestaf en bevelhebber der zeestrijdkrachten, vice-admiraal A. de Booy en de chef der luchtmachtstaf, luitenant- generaal A. Baretta, hebben een verklaring van gelijke strekking afgelegd. De bataljonscommandanten van de voor malige V-brigade één van de brigades, welke op 4 Augustus 1947 opdracht hadden de politionele actie in Midden-Java uit te ADVERTENTIE DE SPECIAALZAAK Gen. Cronjéstraat 43 Spaarne 3 Tel. 16990 Tel. 17696 Kruidbcrgcrweg 51. Santpoort Het speciale adres voor STOFZUIGERS en WASMACHINES ZATERDAG 29 MEI Stadsschouwburg: „Het onstuimige hart", Rotterd. Comedie, 8 uur. Roxy: „The boy from Oklahoma", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Mi nerva: ..African Queen", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: ..Kampioen op sokken", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Lido: „Statione Termini", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. City: „The sailor of the King", 14 j„ 7 en 9.15 u. Luxor: „Berlijn.... Oost-zóne", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Het jolige weeuwtje", al le leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „Alraune". 18 jaar, 7 en 9.15 uur. ZONDAG 30 MEI Concertgebouw: „Potasch en Perlemoer", Toneelgezelschap Johan Kaart, 8 uur. Cul- tura, Jansstraat: wijdingsmorgen van de Ned. Ver. van Spir. ..Harmonia", 10.30 uur. Stadsschouwburg: ballet matinee door Ken- nemer Ballet Studio, 2 uur. „Overschotje" Rotterdamse Comedie, 8 uur. Roxy: „The boy from Oklahoma", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „African Queen", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur Frans Hals: „Kleuren- firacht van Zuid-Afrika", Jan P. Strijbos, al- e leeft., 11 uur; „Kampioen op sokken", al le leeft.. 2. 4.30, 7 en 9.15 u. Lido. „Oekraïns zang- en danstheater", alle leeft.. 11 uur: „Statione Termini". 18 jr.. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „The sailor of the King", 14 jaar, 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Luxor: „Berlijn Oost-zóne", 18 jaar, 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. Rembrandt: „Het jolige weeuwtje". alle leeft.. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Alrau ne", 18 jaar, 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. MAANDAG 31 MEI Begijnhofkapel: Herman Zaiss Comité, bij eenkomst; samenzang o. 1. v. Kees Deenik, 7,30 uur. Sionskcrk, Eksterstraat: bijzonder concert door Noordh. Philh. Orkest, 8 uur. Zang en Vriendschap, Jansstraat, Bijeen komst van „De grotere Wereld", 8 uur. Roxy: „The boy from Oklahoma", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Minerva: „Mata Hari", 14 jaar, 8.15 uur. Frans Hals: „Kampioen op sok ken", alle leeft., 2.30. 7 en 9.15 uur. Lido: „Statione Termini", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „De bruid was een man", alle leeft., 2.15. 7 en 9.15 uur Luxor: „Berlijn.. Oost-zóne", 18 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. Rem brandt: ..Het jolige weeuwtje", alle leeft.. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „Alraune", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. lï» voeren hebben in een vergadering ver klaard dat zij zich volkomen distanciëren van hetgeen door de generaal-majoor b.d. H. J. J. W. Dürst Britt voor het Veteranen- legioen naar voren gebracht is. Zij beschou wen dit als een ondermijning van de krijgs tucht, in casu een aantasting van de ge- hoorzaamheidsplicht van iedere militair, ongeacht rang of stand. Zij vinden zijn woorden „op dit moment en op deze plaats niet ter zake doende en ontactisch, boven dien grievend ten aanzien van de figuur van wijlen generaal S. H. Spoor, die in hoogste instantie verantwoordelijk was voor de uitvoering van de opdracht van de regering tot het staken van de militaire actie in Indonesië op 4 Augustus 1947". Zij vragen zich af welke motieven er toe hebben geleid, dat de gcneraalmajoor b.d. H. J. J. W. Dürst Britt die zich kennelijk niet kon verenigen met het regeringsbeleid in dezen geen ontslag uit de dienst heeft genomen. Frederik de Grote, die van 1712 tot 1786 leefde, had als regerend vorst over het koninkrijk Pruisen een veelomvattende taak. Maar toch vond hij, zij het dan in beperkte mate, tijd om zich te wijden aan zijn geliefde kunst: de muziek. Volgens ver klaringen van zijn leermeester Johann Joachim Quantz was koning Frederik een begaafd-amateur-fluitist. Maar ook als componist liet hij van zich spreken, al liet hij zijn invallen en schetsen, ook al door tijd gebrek, vaak uitwerken door beroeps musici, die hij in dienst had. Of de Sinfonia in D van Frederik de Grote, waarmede het Kunstmaand-Kamer- orkest gisteravond het concert in de Bach- zaal te Amsterdam begon, geheel het werk van de vorstelijke amateur is, staat niet geheel vast. Maar er zijn aanwijzingen, dat dit inderdaad het geval is. En dan kon men respect krijgen voor de positieve wijze, waarop hier muzikale gedachten vorm en gestalte kregen en verwerkt werden, ten dele nog onder invloed van de barokgeest (het langzame middendeel). Maar ook volgens de in zijn tijd „moderne" begin selen. Zijn liefde voor de fluit als solo instrument heeft de koning niet verloo chend. Met name in het tweede (langzame) deel wordt aan twee solofluitisten een prachtige kans geboden. En de twee flui- ADVERTENTIE Wie Hoover koopt, koopt levensduur, laren en jaren zal hij Uw goed met de grootste voorzichtig heid wassen. Als U dit rekent, plus zijn geringe onderhouds kosten, dan weet U waarom millioenen huisvrouwen in meer dan 100 landen zeg gen: Hoover, ae voordeligste van alle wasmachines! Vraag Uw handelaar demonstratie. A Modal 307 wait 8 kg droog waigocd In aan half uur. Incluilaf wringer f. 376. Zon der wringer 1.299.— Modal 319 - wait 15 kg droog waigoad In een hall uur. Met auto- matliche pomp f.485.- Incluslef wringer. Nevenstaand kaar- tje geeft een beeld op welke wijze voor de tweede maal, de eerste keer vond plaats bij de kroning van koningin Elizabeth, de inter-Europese televisie-uitzen ding tot stand zal komen. Van 6 Juni tot 4 Juli zullen namelijk de pro gramma's van acht landen met elkaar worden verbonden - Een zendernet van jrote lengte zal het mogelijk maken dat de beelden uit het buitenland in Nederland op het scherm komen. De televisiezender al leen is echter niet in staat om het beeld over zulke grote afstanden te transporteren, daarom wordt er gebruik gemaakt van een aantal zo genaamde „link zenders", die als tussenschakels zul len functionneren. Men heeft ook nog rekening tè houden mei landen die met een verschillend aantal beeldlijnen "verken, deze moeten, voor dat ze hier bruikbaar zijn, eerst worden omgevormd. Voor ons land gebeurt dit „vertalen' te Breda. De hoofdschotel van het internationale programma wordt ge vormd door het wereldkampioenschap voetbal in Zwitserland. Nederland komt op 14 Juni in de aether met de uitzending van een kinderfeest. „Een verrijking van onze nationale lit teratuur over de Sovjet-staat", zo luidde dat de omvangrijke hoeveelheid studie materiaal, die in de negen afgelopen ja ren is doorgewerkt, en niet geheel tot haar recht kan komen in deze dissertatie, tot meer publicaties zou leiden. Onder de aanwezigen merkten wij op het oordeel van twee hoogleraren over het prof dr B Becker, hoogleraar in de Rus proefschrift waarop mr. G. Kuypers re- sische geschiedenis, taal en letteren aan dacteur-buitenland van het dagblad de stedelijke Universiteit van Amsterdam. „Trouw gistermiddag in het A.MA .J.- pjet boek van dr. Kuypers (uitgegeven gebouw te Amsterdam promoveerde tot doctor in de rechtsgeleerdheid aan de Vrije Universiteit. Prof. dr. H. Dooyeweerd ontwikkelde bezwaren tegen de methode waarop de promovendus zijn onderwerp: „De Russi sche problematiek in het Sovjet-staats- beeld", uitgewerkt had. In tegenstelling tot dr. J. Valkhoff, die in „De marxistische opvatting over staat en recht" (Amster dam 1928) de gebruikelijke rationele me thode had gevolgd, had mr. Kuypers naar zijn mening de irrationele methode van de volkerenpsychologie gekozen. De minder fundamentele bezwaren van prof. mr. dr. I. A. Diepenhorst richtten zich tegen enkele stellige beweringen van de schrijver, die naar zijn oordeel nadere bewijsvoering behoefden. Voorts verzette hij zich tegen de vergelijking die zonder terughouding was gemaakt tussen commu: nisme en religie en vooral tegen de paral lel die was getrokken tussen begrippén in de statuten van de Sovjet-Russische com munistische partij en in de Gereformeer de Kerken-ordening. Een van zijn beden kingen tegen het taalgebruik van de pro movendus lokte een hartelijk gelach van de aanwezigen uit. De hooggeleerde oppo nent was namelijk een zinsnede tegenge komen, die de biologische onmogelijkheid inhield van „de pas afsnijden in de boe zem der autocratie". Dr. J. A. H. J. S. Bruins Slot, hoofdredac teur van „Trouw", de eerste opponent, verklaarde tot zijn verwondering gemerkt te hebben, dat mr. Kuypers geen zedelijk oordeel over de Sovjet-staat had uitge sproken, en deze integendeel niet princi pieel verwerpelijk, maar over het geheel zakelijk en effen had behandeld. De pro movendus diende de drie opponenten op vaardige wijze van repliek. De promotor, prof. dr. A. M. Donner, overhandigde de jonge doctor de bul en wenste hem geluk met zijn nieuwe waar digheid. Hij merkte op dat sinds de auteur zijn onderwerp had gekozen, de stof hem steeds meer onder zijn beslag had gekre gen. Hij sprak dan ook de verwachting uit Doordat de bovenlijn van het geëlectri- ficeerde spoortraject AmsterdamHaar lem zonder stroom was geraakt is het treinverkeer op dat traject Vrijdagmiddag van 15.40 ot 16.05 uur gestagneerd ge weest. bij de N.V. Gebr. Zomer en Keuning te Wageningen) is een van de schaarse dis sertaties, die boeiend zijn geschreven. De schrijver gaat na welke invloed typisch Russische verschijnselen, zoals universa lisme, anarchisme en orthodoxie, uitoefe nen op de Sovjet-staatsrechtswetenschap en de Sovjet-staatkunde. Het Sovjet staatsbeeld komt uit deze studie tevoor schijn als een phase in de eeuwenoude historie van de Rissische strijd met de staatsleer. Het is nu een worsteling van het in wezen Westerse marxisme met het Russische denken en de Russische historie, waaruit een Russische marxistische staat wordt geboren. Het betoog van de auteur wint aan waarde omdat hij voldoende kennis van het Russisch heeft om veelvul dig uit onvertaalde Sovjet-bronnen te citeren. De critiek van de auteur spitst zich toe op het punt, waar zijn levens- en wereld beschouwing fundamenteel en principieel afwijkt van de marxistische, namelijk waar het communisme de volmaakbaarheid van de mens leert en het „in zonde ontvangen en geboren" zijn van de mens ontkent. Een van de stellingen die aan het proef schrift toegevoegd zijn, luidt: „Er zijn goede gronden om aan te nemen, dat het Communistisch Manifest van Marx en En gels van 1848 een aan plagiaat grenzende navolging van Victor Considérant's „Prin cipes du socialisme: manifeste de la démo cratie au dix-neuvième siècle" is, waarvan in 1847 te Parijs een tweede uitgave ver scheen." GENèVE (Reuter/A.F.P.) In de loop van de plenaire vergadering over Korea van Vrijdagmiddag heeft het hoofd van de Amerikaanse delegatie. Bedell Smith, de voorstellen gesteund, welke de Zuid-Kore- aanse minister van Buitenlandse Zaken, Pjoen Joeng Taj had ingediend. Ook Bedell Smith was van mening, dat de algemene verkiezingen in Korea onder toezicht der UNO moeten worden gehouden. Om het toezicht op de verkiezingen toe te vertrou wen aan een commissie van neutrale lan den. betekent een „nieuw ijzeren gordijn om de constructieve pogingen om tot over eenstemming te komen, te neutraliseren", aldus Bedell Smith. Over de datum van de volgende vergade ring zal het secretariaat van de conferentie beslissen. Na afloop van de vergadering verklaarde een Chinese woordvoerder, dat uit het debat was gebleken, dat de „V.S. niet van plan zijn tot enige overeenkomst over Korea te komen". tisten van het kamerorkest hebben de kans bij de uitvoering voortreffelijk gebruikt. Verder kon in het bijzonder het resultaat gewaardeerd worden, dat de dirigent Anton Kersjes met het Allegro assai bereikte Dit klonk pittig door de vaardigheid van een goede musiceergeest. Na de Sinfonia volgde er een werk, dat bij het karakter van de avond in het ge heel niet paste. Het was een Declamatorium op de Evangelietekst van Johannes, waar in de genezing van de blinde wordt be schreven in samenhang met de dogmatische achtergrond van dit gebeuren. Het schrij ven van een declamatorium is steeds een gevaarlijke onderneming, omdat hier de woordkunst en de toonkunst zich als twee zelfstandige elementen moeten kunnen la ten gelden. Hier is waarlijk geen sprake van een huwelijk van in-elkaar-opgaan. En in dit geval was het echtelijk con flict al in aanleg aanwezig. Want de ver brokkelde muziek van mevrouw R. Colago Osoria-Swaab klinkt als een te kortschie- tende psychologische toelichting van het Bijbelfragment en niet zelden is die toe lichting komisch in haar onbeholpenheid. Een oplossing ware misschien te vinden geweest door de medewerking van het or kest tot een instrumentale proloog en epiloog van de declamatie te beperken. Het is mij een raadsel hoe de voordracht kunstenaar Willem Berkhemer iets in dit declamatorium gezien heeft. Hij zal trou wens wel gemerkt hebben hoe de begelei ding op zijn intenties reageerde als op „de stem eens roependen in de woestijn", dat hij alleen bleef in zijn bewogen betoog, letterlijk alleen door grote leegten in de muziek en figuurlijk door „niet begrepen" te worden. Toch kan men de componist, zuiver muzikaal gezien, een zekere be gaafdheid niet ontzeggen, maar zij zal deze op een minder gevaarlijk terrein moeten gaan ontplooien. Na de pauze kwam het concert weer op peil met de door fraaie klank en uitne mende voordracht uitmuntende vertolkin gen van twee Concertaria's (K.V. 513 en 541) van W. A. Mozart door de bas Herman Schey, mede door de betrouwbare bege leiding van het orkest. De strijkers hier van wachtte nog een belangrijke taak met de uitvoering van de Variaties op een the ma van Frank Bridge (opus 10) van Ben jamin Britten. Op enkele oneffenheden na en een te kort aan melodische vormge ving hrfd de vertolking zeer verdienstelijke episoden, die ons weer kennis deden ma ken met de gezonde, direct actieve kunste naarsgeest van de begaafde Engelse com ponist. P. ZWAANSWIJK. (Van onze correspondent in Londen) liet lijkt er op alsof de spoorwegstaking 7al eindigen, maar helemaal zeker is het nog niet omdat de situatie hoogst verward is. Na een langdurige conferentie te Bristol hebben de gedelegeerden van acht locomo tieven-depóts in de Westelijke sector order gegeven het werk heden te middernacht te hervatten, opdat de vakbond zelf de strijd tegen het overnachtingssysteem zal kunnen aanbinden. Vandaag zullen de stakers be slissen of zij het besluit van hun leiders om weer aan de arbeid te gaan zullen opvolgen. Ondanks het feit dat het congres van locomotief-personeel eergisteren in Londen het bestuur opdracht had gegeven tot on derhandelen, werd in de depóts, die het Noorden en Noord-Oosten van het land be strijken, het parool gegeven. Zondagnacht het werk neer te leggen. Hierover zal mor- oooooooooccoooocooc De regeringen van Mexico en Nederland hebben besloten haar wederzijdse gezant schappen tot ambassades te verheffen. Een inwoner van Zandvoort, wonende in de Haltestraat, Had van zijn zoon, die een vacantie-reisje ondernam, tijdelijk diens papegaai onder zijn hoede geno men, een fraai en kostbaar exemplaar, groen en geel gekleurd. Vrijdagavond zag Lorre tijdens het voederen zijn kans schoon, wipte uit de kooi en koos de vrijheid, waarvoor hij voorlopig de hoge bomen in de Haitestraat uitkoos. Het dier werd al spoedig opgemerkt, zodat velen van dit ongewone gebeuren kwamen genieten. Lorre, blijkbaar zeer in z'n element, trok zich van de steeds groeiende belangstelling weinig aan en bleef hoog in de boom gezellig zitten snateren en vermaakte zich met het afbijten van kleine takjes. De brandweer werd te hulp geroepen en kwam met de ladderwagen om te trachten, de vogel te vangen, maar de lekkerste hapjes, die hem werden voorgehouden, mochten niet baten. Lorre kreeg genoeg van de alsmaar toenemende belangstelling, „nam de vleugcis" en verdween met een sierlijke boog in dc richting van het Kostverlorenpark. Daar de duisternis inmiddels inviel, zal hel dc vraag zijn, of Lorre nog ooit zijn oude plaats in zijn kooi zal herkrijgen. gen een beslissing vallen. Londense stakers, die ook vergaderden en niet op het resul taat van de bijeenkomst te Bristol konden wachten, besloten de staking te doen voort duren. De bijeenkomst van Zondag, waarop 30.000 machinisten en stokers vertegen woordigd zullen zijn, zal zeker worden be- invloed door de stakingsleiding in het Westen. De spoorwegen hebben gisteren herhaald dat er geen sprake kan zijn van een com promis, omdat de overeenkomst is geschon den. Het is echter onwaarschijnlijk dat zij zullen weigeren de vakbondsleiders te ont vangen om hun pleidooi aan te horen voor algehele afschaffing van de overnach tingen. Het vakbondsbestuur is niet te benijden omdat het de door de leden gestelde eis zeif onredelijk acht. Het is voor de spoorwegen moeilijk de eis in te willigen. Niet alleen omdat in principe de destijds door alle par tijen goedgekeurde regeling dient te wor den gehandhaafd, maar ook omdat het treinverkeer niet kan functionneren zonder overnachtingen. Misschien zijn de spoor wegen bereid een onderzoek in te stellen naar sommige overnachtingsdiensten, welke speciale moeilijkheden opleveren. Als het personeel bij de eis blijft, dat het hele systeem moet worden afgeschaft, is het moeilijk te zien hoe het conflict opgelost kan worden. ADVERTENTIE BARÏELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 F£RD B0LSTR 48 A DAM TEL 717162 Falcon gab. regenjassen 89.501 De directeuren van een maatkleermake- rij-op-afbetaling en textielgroothandel (Plurifort) te Sittard zullen binnenkort in Maastricht terechtstaan. In deze zaak is in enkele jaren, volgens door de justitie ge dane mededelingen op een zó grootscheep se wijze geknoeid, dat er tonnen mee ge moeid zijn geweest. Het accountants- en politieonderzoek dat gedurende 9 maanden vrijwel dagelijks in deze zaak is gevoerd, heeft talrijke straf bare feiten aan het licht gebracht, waar van de meest ernstige door de officier van justitie ten laste zijn gelegd voor de open bare behandeling door de Maastrichtse rechtbank op 1 en 8 Juni: valsheid in ge schrifte, bedriegelijke bankbreuk, verduis tering enzovoorts. De onderneming werd te Sittard als maatkleermakerij met afbe talingssysteem annex textielgroothandel in Juni 1951 in het handelsregister ingeschre ven. Volgens de tenlastelegging heeft zij het klaargespeeld, hoewel beginnend met een tekort, enkele jaren lang een enorme zwendel op te houden, en daarbij niet al leen een kleine zaak in de Limburgse mijn streek voor costuums of mantelpakken dubbel te laten betalen, maar ook diverse grote textielfirma's voor belangrijke be dragen op te lichten. De N.V. Ligtermoed en Zn. uit Rotterdam zit met een tekort van ongeveer zes ton, nu de Sittardse zaak failliet is. De leiders van de winkels in Sittard waren de gebr. J. en H. T. uit Sittard. Het tekort dat de Rotterdamse firma aan goe deren en financiële faciliteiten zonder tegenprestatie boekte, beliep bijna 850.000 waarvan met moeite slechts 250.000 kon worden gered uit de débacle. De verdachten zijn de 39-jarige H. T. die in 1948 al een jaar en drie maanden heeft gezeten wegens een reusachtige zwendel met vervalste textielbonnen, en zijn 31-jarige broer J. T.. een vroegere hoofdagent-rechercheur van politie in Sittard. (Verkort weergegeven Verdelging van vossen. - In uw blad van 28 Mei 1954 las ik, dat de Kon. Neda Natuur historische Vereniging geprotesteerd heeft tegen de voorgenomen verdelging van vos sen om hondsdolheid tegen te gaan. Na deze eerste zin kwam de tijd van zo'n vijftig jaar geleden in mijn herinnering op. Ik woonde toen op de Veluwe en elk voorjaar, de tijd van jong wild, werd daar „ergens" een dolle hond gezien. Om verspreiding der ziekte te voorkomen, moesten dan alle los lopende honden, tot de kleinste toe, een muilkorf dragen. Korven van ijzerdraad, met smalle ijzeren strook om de hals vast gemaakt, werden daar veelal voor gebruikt, wat voor de dieren een marteling was. Wanneer de voorgeschreven 3 a 4 weken bijna verstreken waren, trad weer „ergens" een dolle hond op, waarom dan de tijd weer met bijvoorbeeld zes weken werd verlengd. Sommige jaren liepen de honden de halve zomer met zo'n martelwerktuig. Ook toen werd wel eens vermoed, dat zorg voor de wildstand meer dan vrees voor hondsdolheid de reden van het voorschrift was. A. L. v. L.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 5