piec/el porten Nederlands korfbaltwaalftal tegen op revanche beluste Belgen Nederland tegen de Zwitsers 5 Biljartprobleem Atletico de Madrid naar Amsterdam Rood en Wit speelt thuis tegen Quick (H) in de cricketcompetitie Gerrit Voorting klimt op naar tweede plaats Propaganda-avond voor beroepsvoetbal ZATERDAG 29 MEI 1954 Tennis Om Franse tennistitels Zomer avond voetbal Olympische Dag 1954 Nederlandse ruiters tegen het Britse Rijnleger BiVnrten Om de Nobels-beker SPORT OP ZONDAG HANDBAL HONKBAL ylr* ZIJLSTR.56 BLIKSEMBEVEILIGING CRICKET Om de titel eerste klasse cadre 38/2 der Beter voetbal Twee mogelijkheden Opofferingen En das. B.V.C. „Haarlem" N.V. i.o. Grote belangstelling voor Haarlem XI—Admira (Van onze sportredacteur) Als we de kansen van het Nederlands voetbalelftal in de strijd tegen de Zwitsers, moeten gaan afleiden uit de onlangs behaalde resultaten een dikwijls goede, maar zeker niet altijd juiste basis voor een prognose dan zijn de perspectieven voor de Nederlanders wel heel ongunstig. Want men weet het, het Oranje-team was Woens dag een week geleden geheel kansloos tegen een over alle linies vaardiger Zweden en de Zwitsers presteerden het het afgelopen weekeinde om de wereldkampioen voetbal, Uruguay een gelijk spel af te dwingen. SOOOOOOIXCOCXOOOeOOOÖCODOCCOOOOCXXXXWXOOOOOOOCXMOOOOOOOOCOOOOOCOOOaXlOOOOSOOCpayyVOOOOOOOMOOOKOOOOO NEDERLAND: Dillen (P.S.V.) Fatton (Servette) Odenthal (Haarlem) Klaassens (V.V.V.) W. v. d. Gijp (Emma Steiger (P.S.V.) Terlouw (Sparta) Bleijenberg (Rigtersbleek) Boskamp (Ajax) Biesbrouck (R.C.H.) Michels (Ajax) Louer (N.O.A.D.) Ballaman (Grassh.) Casali (Young Boys) Bocquet (Lausanne) Hagen (Grassh.) Frosio (Grasshoppers) Stuber (Lausanne) Volenthen Antenen (Grassh.) (Ch. de Fonds) Kernen (Chaux de Fonds) Neury (Servette) ZWITSERLAND ■lOöocooooe63«)OóoooOOoocooo3xcc<x»occ<xoocooooococoa>3ococ«x»»w>ococco(^coocoxooocccoooocooococcoccooTO Met hun uiterst snelle voorhoede hadden de Zwitsers geruime tijd het initiatief tegen de Uruguayzen, die weliswaar nog niet geheel geacclimatiseerd waren, maar die toch wel wat vaardigheid en techniek betreft heel wat meer mans waren dan hun tegen standers. Een Zwitserse voorhoede, waarvan het binnentrio Ballaman-Hagen-Vo- lanthen (allen van Grasshoppers) volkomen op elkaar ingespeeld is, presteerde het verder om een zeer sterke achterhoede tot drie maal toe één keer met een straf schop te verschalken. Feiten, die in de strijd tegen de Nederlanders te denken geven. Bleijenberg, de schutter in de Nederlandse voorhoede op wie morgen alle hoop is gevestigd. Op de foto ziet men hem in een aggressieve houding tijdens een interlandwedstrijd tegen België. Dit Nederlands elftal is ongetwijfeld sterker dan dat tegen de Zweden speelde. Boskamp is weer in de defensie opgenomen, terwijl Klaassens weer op zijn oude plaats (rechtshalf) speelt. De opstelling van deze spelers zal de hechtheid ongetwijfeld ten goede komen. In de voorhoede bestaat de rechtervleugel uit debutanten: Dillen en W. van der Gijp. Over de keuze van Dillen kunnen wij het volkomen eens zijn, niet over die van Van der Gijp. Een aanvalslinie met Van der Kuil als linksbinnen en Michels als rechtsbinnen zou ons heel wat sterker toegeleken hebben. En nu onze verwachtingen voor de wedstrijd morgenmiddag: Een nederlaag lijkt ons haast niet te vermijden, maar wij hebben zo'n idee dat het geen grote nederlaag zal worden. En mocht het eens zo zijn dat Bleijenberg, die de laatste tijd zeer veel doel punten voor zijn rekening neemt zowel in competitievoetbal als in selectiewedstrij den, ook morgen de juiste richting aan zijn schoten zal weten te geven, ach waarom zou dan als verrassing niet eens een gelijkspel behaald kunnen worden. Men kan nooit weten, ook al lijkt de kans nog zo klein. In de halve finales van het dames dub belspel van de internationale tenniskam pioenschappen van Frankrijk hebben Mau reen Connolly (V.S.) en Nelly Hopman (Austr.) met 6-0. 6-1 van mej. Bradley en mej. Kimbrel (V.S.) gewonnen, terwijl Maud Galtier en Suzanne - Schmitt (Fr.) met 6-2, 6-2 Myrtille Dubois en Elena Voll- PLAATS VAN AFSTOOT Dit is niet alleen een fantasiestoot doch tevens verzamelstoot. Door het geven van hoogeffect zal bal A na de lange band aan gedaan te hebben, de koi-te band practisch niet meer verlaten. Een fraai resultaat volgt na de moeilijke aanvangsstoot. De techniek is als volgt: bal B: een kwart volN rechts, bal A: een centimeter boven het midden met een centimeter rechts zij-ef fect, techniek: drijvend. mer (Fr.-Did.) hebben uitgeschakeld. In de demi-finales heren dubbelspel wonnen Vic Seixas en Tony Trabert (V.S.) met 11-9, 6-1. 3-6, 11-9 van de Australiërs Hart- wig en Rose, terwijl de Australiërs Rose- wall en Hoad de Amerikanen Mulloy en Patty met 6-0, 6-3, 6-8, 6-2 terugwezen. Vermaat 1Nederland 1-1; HSM-Ver- maat 2 3-1; SVOW-Heeremans v. L. 10-0; MHSV-'t Westen 5-3. De hoofdschotel van de vijftiende Olym pische dag, die op Zondag 13 Juni zal wor den gehouden, zal ook ditmaal weer de voetbalwedstrijd zijn. Het Nederlands bondselftal zal tot tegenstander de bekende Spaanse club „Atletico de Madrid" hebben. Deze club, die in 1903 werd opgericht, heeft zevenmaal beslag gelegd op de kampioens titel van Spanje. Het laatst behaalde deze club de titel in 1950. In dit elftal van Atle tico spelen verscheidene internationals mee. Zo opereren in de aanvalslinie drie Spaanse internationals Miguel, Silva en Escu- dero en een Chileense Molina. Het elftal van Atletico de Madrid zal in de volgende opstelling aantreden: Doel: Menendez; achter: Martin en Tinte; midden: Hernandez, Herrera en Mujica; voor: Miguel, Silva, Escudero, Molina en Callejo. Als reserves werden aangewezen: Zamora, Galbis, Bello en Antonio. Tussen de eerste en de tweede helft van de voetbalwedstrijd zullen drie muziek corpsen voor de muzikale afleiding zorgen, namelijk „Door Muziek Verbonden" uit Den Haag, de Verkades Harmonie uit Zaan dam en het korps van de „Voormalige Schutterij" uit Enschedé. Het programma van deze Olympische dag vertoont, voor wat de af te werken takken van sport be treft, geen nieuwe gezichtspunten.De sport dag zal, de traditiegetrouw, geopend wor den met gymnastiek. 750 dames zullen on der leiding van mej. Nun Verhoeff (Arn hem) rhythmische knotsoefeningen uitvoe ren, gevolgd door een korte demonstratie, ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van het I.O.C. en welke als hulde is be doeld aan de olympische beweging. Athletiek Het programma zal worden vervolgd met atletiekwedstrijden. Nederlandse athleten zullen de strijd aanbinden tegen Engelse collega's. De namen van deze buitenlandse gasten zijn nog niet bekend, evenmin trou wens als die van onze landgenoten. Wel staat reeds vast, dat behalve de Engelse athleten ook drie Belgen zullen komen, te weten de twee gebroeders Verkruysse, die op de 200 meter starten, en De Muynck, die op de 150 meter zal uitkomen. Het ath- letiekprogramma opent met 80 meter hor den voor dames, gevolgd door 200 meter (dames en heren). Daarna zal de 1500 meter worden gelopen en tot slot de 4 x 400 meter estafette (nationaal); daarna volgt de voetbalwedstrijd. Voor het nummer wielrennen staat een 8 km klassementswedstrijd vermeld met acht klassementen, waaraan een 25 a 30 renners zullen deelnemen. Welke amateurs in deze wedstrijd zullen uitkomen, is op het ogenblik nog niet bekend- NederlandEngeland Tot slot van de Olympische dag is, zoals gebruikeliik, de paardensport aan het woord. Vier Nederlandse ruiters zullen tegen een team van het Britse Riinleser uit Duitsland aantreden in een wedstrijd Ne derlandEngeland. Deze wedstrijd zal in twee manches worden gereden, zoals dit Gebruikelijk is bij de landenwedstriiden. Voor Nederland starten: luit. ter zee vlieeer 2e kl. H. Scheeren met „Valseuse", J. Rijks met „Maste'-AW. G. Fendrickx met ..Byou" en majoor W. K. F. Bisschoff van Heems- kerek met ..Napoleon". Voor het Britse Rijnleger zijn aangekon digd: majoor Burke met „Sarah". majoor Stevenson met ..Balbo", majoor Rees met „Pinto" en luit. Upton met „Crossear". Als reserveoaard brengt dit team „White Lady" mee. Dit zal tevens de laatste officiële wed strijd zijn, waarin de bekende ruiter Jaap Riiks voor Nederland zal starten. De heer Riiks emigreert nameliik naar Afrika. De Rotterdammer heeft zijn emigratie twee weken uitgesteld, daar hij de wens te ken nen had gegeven om aan deze vijftiende Olympische dag nog te kunnen deelnemen, waarmee hij dus ziin succesriike hippische carrière op Nederlandse bodem zal be sluiten. ZONDAG wordt in Merxem de return-ontmoeting gespeeld van de korfballanden- wedstrijd BelgiëNederland. Na de min of meer teleurstellende wedstrijd op 9 Mei in Den Haag, heeft de keuze-commissie van de K.N.K.B. ondanks de zestwee zege een viertal wijzigingen in de ploeg aangebracht. Niet opgesteld werden de dames D. WoudstraSchenk en Tr. Heespelink, en de heren H. Schoonderwoert en H. Helder. Hun plaatsen worden ingenomen door zeer jeugdige spelers(sters) te weten mej. B. v. d. Berg (Het Zuiden) en de heren C. v. Lunteren (Rohda) en G. Boa (H.K.V.) Voorts heeft de keuze-commissie wederom een beroep gedaan op de oud- internationale speelster H. MerkSchuiten, die momenteel in zeer goede vorm is. ADVERTENTIE strijden om de Nobelsbeker voortgezet. Nu was er b.v. H.E.T.E.IJ. uit Amsterdam op bezoek. De uitslagen zijn als volgt: Kraayer 145 145 18 27 8.05 2 Holthaus 295 174 18 37 9.66 0 I-Iurkmans 60 60 29 8 2.06 2 Kneppers 80 60 29 9 2.06 0 Nobels 250 250 25 50 10.— 2 Bregman 250 219 25 30 8.76 0 Scholten 200 200 23 25 8.69 2 Holthaus 295 128 23 49 5.56 0 Duinker 85 85 31 9 2,74 2 Kneppers 80 73 31 17 2.35 0 Hooydonk 50 42 25 7 1.68 0 Kneppers 80 80 25 12 3.20 2 De voorlopige stand 10-2 voor „Hof van Holland". Afgewacht dient te worden of al deze wijzigingen evenzovele verbeteringen zul len betekenen. De opgestelde speelster C. Helder-Vlietman heeft wegens een blessure ter elfder ure moeten afschrijven. Als re serve werd alsnog aangewezen mevrouw L. Kortland van Het Zuiden. Pas Zondagoch tend zal de K.C. uitmaken wie de plaats van mevrouw Helder-Vlictman zal innemen. Ongetwijfeld wacht het Nederlandse twaalf tal een moeilijke taak, want de Belgen zijn op revanche belust. Het Belgische twaalftal is bijna ongewij zigd gebleven: alleen speler Melis is ver vangen door Verresen van A.K.C. Nederland komt als volgt in het veld: Aanval: dames: R. Smittenaar (Olympia); B. v. d. Berg (Het Zuiden); heren: R. Mun- nikes (Luto); Th. Woudstra (Blauw Wit). Midden: dames: A. Koper v. Es (Wester kwartier); A. Baas (HKC); heren: Kl. Mul der (Ons Eibernest); G. Bos (HKV); Verde diging: dames: H. Merk-Schuiten (Het Zui den); N.N.; heren: C. v. Lunteren (Rohda); C. de Vos (Westerkwartier). Seriewedstrijden HKC Haarlem Als slot van de lustrumviering, organi seert de HKC „Haarlem" morgen seriewed strijden op het sportterrein aan de Klever laan van 10-4.30 uur. De indeling luidt: Afd. A: AW-comb. I; Fortuna I; Fluks I; Haarlem I. Afd. B: Crescendo I: DDV-comb. I; Haar lem 2; Sport Vereent 2. Afd. C: AW-comb. 2; Fortuna 3; Haarlem 3; Sport Vereent 3. Afd. D: Crescendo 2; DEV-comb. 2; Fluks 4; Haarlem 4. Jeugdtournooi „Watervliet" Aan het jeugdtournooi van ..Watervliet' nemen deel ploegen van KNS (Leiden), Rohda (Amsterdam), Roda (Westzaan) en Watervliet. Zondag is alle aandacht gericht op de pro motiewedstrijden in district West A, waar bij gestart wordt met de eerste wedstrijd dames en heren voor promotie naar de eer ste klas. Het Haarlemse Rapiditas, kampioen van 2 B, gaat bij de titelhouder in A, SSVU op bezoek en zal zich moeten voorbereiden op een felle kamp. De Utrechtenaren heb ben zich deze competitie bijzonder sterk ge toond en niet voor niets zijn ze met slechts twee verliespunten nummer één geworden. En het moge dan waar zijn, dat Rapiditas in zijn afdeling wat meer concurrentie had te overwinnen, een feit blijft, dat de Haar lemmers alleen met een uiterste krachts inspanning een kans maken winst te boe ften. De dameswedstrijd gaat tussen Athleta en Amstel, waarbij wij de laatste de beste kan sen geven. Verder wordt de laatste ronde gespeeld om de promotie naar de tweede districts klassen. De Foresters-dames komen hierbij uit tegen Olympia in Wieringerwaard, waar een zeer goede kans ligt de volle winst mee huiswaarts te nemen. En dat betekent tege lijk de kans op promotie, want te verwach ten is, dat het Amsterdamse DVV van Swift (Bussum) wint. DVV kbmt dan uit drie wedstrijden op zes punten en Foresters op vier, terwijl Swift er twee en Olympia nul houdt. De twee eersten promoveren. Vorige week moesten we al schrijven dat de moge lijkheden van Rapiditas (heren) verkeken zijn. Nu spelen zij tegen het Alkmaarse AVA dat dan met Amstel, dat gaat winnen van ARMA, gaat promoveren. Dit weekeinde kunnen er belangrijke voorlopige beslissingen in de honkbalcom petitie vallen. Weliswaar hebben de mees te ploegen dan pas een derde van de com petitie achter de rug, maar dan kan er toch enige tekening in de strijd komen. Tenzij er verrassingen vallen. De belangrijkste wedstrijd in IA is Schoten-OVVO op Zon dagmiddag. De Schotenaren hebben nog geen bijzondere prestaties verricht dit jaar. Indien zij winnen van OVVO is de spanning er in IA weer geheel in. daar beide ploegen en de winnaar van GHS-Kennemerland (Za terdagmiddag 3 uur achter de Kleverpark weg) dan gelijk staan. Ajax-WGA is van belang voor de onderste plaats. TYBB is vrij. In IB is op Zaterdagmiddag om 4 uur RCH-HCK. HCK moet winnen om het de gradatiegevaar te ontwijken. RCH echter ook om niet nog steviger onderaan te ko men, temeer daar Blauw Wit-ABC wel eens een verrassing in de vorm van een ABC- overwinning zou kunnen opleveren. EDO gaat naar TIW en behoudt bij een overwin ning zijn kansen. HHC is vrij. In de Overgangsklasse B is de wedstrijd SC Haarlem-DEC Zondagmorgen 10 uur van groot belang. De Sportclub moet win nen om niet te ver op Volewijckers ten ach- ter te komen. Ditzelfde geldt voor DEC. Volewijckers gaat zelf naar runner Up UW. Haarlem 2 krijgt de GA-reserves op bezoek, een kans om van de onderste plaats af te komen. In de A-afdeling komt Haarlem op bezoek bij HHC 2, een zware opgaaf voor de rood-blauwen. Schoten 2 gaat naar Cat chers, twee onberekenbare ploegen tegen el kaar. AFC-Sparta en Spartaan-SC Haarlem 2 kan winst voor de bezoekers opleveren. De cricketcompetitie wordt voor Rood en Wit morgen voortgezet met een wedstrijd tegen Quick uit Den Haag. De Haarlemmers hebben tot nu toe eenmaal verloren (tegen Kampong) en eenmaal een draw behaald (tegen VW). De wedstrijd van Zondag biedt goede winstkansen. Haarlem 2 speelt morgen thuis tegen Ajax (A). De Rood en Wit reserves gaan naar Amsterdam (ACC 2) en het derde team komt in het veld tegen Ajax (L.). Verder speelt CVHW uit tegen VVV2. De zevende étappe van de Ronde van Italië van l'Aquila naar Rome over 150 km werd gewonnen door de Italiaan Albani in 3 uur 40 min. 40 sec. Het klassement luidde verder: 2. Koblct (Zwits.) z. t., 3. Coppi (It.) z. t.; 4. Schaer (Zwits.) z. t.; 5. Monti (It.) z. t.; 6. Defilip- pis (It.) z. t.; 7. Magni (It.) z. t.; 8. Grosso (It.) z t.; 9. Van Steenbergen (Belg.) z. t.; 10. Coletto (It.) z. t.; 7. Fornara (It.) z. t.; 12. Impanis (Belg.) z. t.; 13. Gerrit Voorting (Ned.) z. t.; 14. Astrua (It.) z. t.; 15. Pedroni (it.) z. t.; 16. Couvreur (Belg.) z. t. De uitslag van de étappe luidde verder: 18. Benedetti (It.) 3 uur 43 min. 30 sec. met een grote groep, onder wie zich Clerici (It.), Bartali (It.), Assirelli (It.), Minardi (It.), Van Breenen (Ned.), Van Est (Ned.) en Wagtmans (Ned.), bevonden, allen in de zelfde tijd als Benedetti. Niet vertrokken uit l'Aquila: Maggini (It.), uitgeschakeld we gens tijdoverschrijding Roks (Ned.). Het algemeen klassement luidt thans: 1. Clerici (It.) 44.59.56; 2. Voorting (Ned.i 45.11.43; 3. Assirelli (It.) 45.13.39; 4. Minardi (It.) 45.29.37; 5. Schaer (Zwits.) 45.30.38; 6. Conterno (It.) 45.31.09; 7. Magni (It.) 45.31.15; 8. Koblet (Zwits) 45.31.20; 9. Defilippis (It.) 45.31.55; 10. Pellegrini (It.) 45.32.22; 11. As trua (It.) 45.33.29; 12. Fornara (It.) 45.33.38; 13. De Santi (It.) 45.34.32; 14. Nencini (It.) 45.34.45; 15. Coppi (It.) 45.36.12; 16. Albani (It.) 45.37.21; 17. Impanis (Belg.) 45.37.44; 13. Coletto (It.) 45.38.55; 19. Huber (Zwits. 1 45.40.58; 20 Barozzi (It.) 45.41.56; 37. Wagt mans (Ned.) 45.46.0; 53. Van Est (Ned.) 45.55.47: 73 Van Breenen (Ned.) 46.10.45. Nog 57 renners nemen deel. Gisteravond zijn in café Die Raeckse in Haarlem de wedstrijden begonnen om het kampioenschap eerste klasse cadre 38/2 van het district Haarlem. De resultaten waren: Steffers 350 12 91 29.16 Dickmann 164 12 37 13.66 Agema 341 23 78 14.82 Lamers 350 23 76 15.21 Dickmann 289 18 83 16.05 Lamers 350 18 103 19.44 Steffers 344 15 46 22.13 Agema 350 15 69 24.33 Vandaag en morgen worden de partijen voortgezet. ks. DAT NEDERLAND geen voetbal elftal meer in het veld kan brengen dat als gelijkwaardig kan worden be schouwd met de landenteams waar min of meer geregeld tegen werd gespeeld, is langzamerhand wel duidelijk. En zo dreigen de interlandwedstrijden tegen de Belgen, de Noren, de Zweden, de Denen dus hun aantrekkelijkheid te verliezen. Nu is dat sportief gezien alleen maar jammer. Geen weldenkend mens echter zal er minder om eten of er zijn werklust door laten vergallen. Ook al doet men het dikwijls wel zo voorkomen. Van schade anders dan op sportief gebied is geen sprake even min als van schande, besmeurde vlag (een door sommige chauvinistische voetbalminnaars graag gebezigde term of decadentie in de sport. Reëel gezien bestaat er door c-1 die te leurstellende resultaten van het natio naal voetbalteam alleen maar gevaar en dan nog maar in de verre toekomst voor de voetbalsport. Het is al meer be wezen dat tijdens successen van individu of ploeg in een bepaalde tak van sport binnen korte tijd de bond met verheuging melding kon maken van een soms niet geringe ledenaanwas. 'n Aanwas overi gens, die tot stilstand kwam en soms wel voor een klein deel weer teniet werd ge daan zo gauw als aan de successenreeks een einde was gekomen. Maar het batig saldo bleef. Wat ook bleef dat was een bij sommige bestuurders en beoefenaren prikkelige stemming, omdat de weg naar 'n nog hoger niveau gebarricadeerd blééf. Gelukkig, dat dergleijke lieden, die wij allen in welke tak van sport ook kennen, altijd in de minderheid zijn gebleven. De voetbalsport in Nederland heeft tijden van grote bloei gekend, maar ook perioden van stilstand of achteruitgang. Dikwijls liepen die perioden parallel met de resultaten van het nationale elftal. De laatste jaren zijn die resultaten on gunstig geweest. Wij behoeven niet meer te herinneren aan de reeks van nederla gen, die slechts door een enkel succes werd onderbroken. En ongetwijfeld be staat de kans dat de populariteit van voetbal minder zal worden. En dus zal er iets gedaan moeten worden om dit te voorkomen. Voorkomen wij zeggen het met nadruk alleen in het belang van de voetbalsport zelve. Twee mogelijkheden doen zich voor: het instellen van een hoofdklasse-compe titie bestaande uit de sterkste clubs van de tegenwoordige eerste klasse afdelin gen of (eventueel en) het verlaten van het zuiver amateuristische vlak en dus het geven van premies aan spelers, zoals in Zweden en België. Over de instelling van een hoofdklasse is reeds meer gesproken. De voorzitter van de K.N.V.B. heeft zich zelfs eens uit gelaten als een groot voorstander van het samenstellen ervan. Vele verenigings bestuurders toonden zich eveneens en thousiast. Maar tot daden behalve dan het op papier ontwerpen van plannen kwam men niet. Misschien wel omdat geheel onverwacht de reeks nederlagen van het Nederlandse elftal werd onder broken door een overwinning op de Bel gen. Na Woensdag voor een week echter lijkt het meer dan ooit noodzakelijk de plannen weer eens te voorschijn te halen en door te zetten. Elk redelijk denkend mens zal moeten beamen dat een hoofd klasse van niet al te veel clubs, waarbij een sterke doorstroming door versterk te degradatie mogelijk moetf zijn, het peil móet verbeteren. De verwezenlijking van de tweede mo gelijkheid zal niet zo gemakkelijk zijn. Het betekent het loslaten van de zuiver amateuristische gedachte, die men op het ogenblik denkt te hebben. Het geven van premies betekent echter ook dat ve le verenigingen zich opofferingen zullen moeten getroosten. Geen verbetering zon der opoffering. Kleine clubs en het zijn dikwijls de kleine en laag geklas seerde clubs die financiële moeilijkheden hebben zullen moeite hebben boven het gemiddelde peil uitkomende spelers te behouden. Terwijl sportief en finan cieel sterke verenigingen tot nog groter bloei zullen komen. Er zal een afschei ding tussen de twee categorieën komen, waarbij het logisch is dat de categorie van de zwakken verreweg de grootste zal zijn Een verre van prettige gedachte overigens voor de vele verenigingen met een eigen cachet en sfeer, die het dik wijls nu al zo moeilijk hebben. Daarbij komt dan nog het gevaar dat het voetbal voor velen een plicht zal gaan worden omdat de premies een ver betering van de financiële positie gaan betekenen. Men zal niet meer als vroeger alleen voetbal spelen voor eigen genoe gen, maar veel meer om andere redenen. Waarbij uiteraard de belangen naar vo ren komen met betrekking tot de jeugd. Een factor, die van het allereerste belang is voor de toekomst van de voetbalsport. Gelukkig heeft men de ervaringen in het buitenland. Ervaringen, die men in Ne derland terdege zal moeten bezien om de sport in het rechte spoor te houden. Want voert de leiding van de bond de voetbalsport op een verkeerd spoor, dan zijn de consequenties niet meer te over zien en zal de schade nog groter zijn dan bij het voortduren van de tegenwoordige toestand. En wat dus nu? Concluderend kunnen wij wel zeggen dat de tijd is aangebroken dat degenen, die leiding geven aan het Nederlandse voetbal, de hoofden bijeen steken en tezamen een antwoord moeten zien te vinden op die vrag: Wat nu? Een antwoord, waarbij te allen tijde het belang van de voetbalsport voorop moet staan. En wel een antwoord, dat in het algemeen belang is van de voetbalsport en niet in het belang van enkele groepen. Als men ons het antwoord vraagt, dan zeggen wij onomwonden: instelling van een hoofdklasse en verruiming van de amateurbepalingen. In hoeverre die ama teurbepalingen verruimd moeten worden dat laten wij gaarne aan de daartoe ver antwoordelijke KNVB-bestuurders over. Het verleden heeft reeds geleerd dat deze mensen hun verantwoordelijkheid ten volle beseften Er werd zo goed mo gelijk geprobeerd de regels te doen na leven. Geprobeerd, want alle belangstellenden in de voetbalsport weten hoe het de laatste jaren is gegaan. Af en toe werd een tip van de sluier opgelicht en wat er toen voor de dag kwam was niet altijd helemaal in overeenstemming met het geen de outsiders dachten. Toestanden overigens, die niet van de laatste jaren waren. Dat er dus eens ernstig gepraat moet worden is duidelijk. Maar dan in ge sprekken, die gevolgd worden door da den, die van goede wil en goed inzicht getuigen. Waarbij de toestand van het ogenblik bezien het hoger spelpeil en dus de propaganda voor de voetbalsport het uitgangspunt van de discussies moet zijn. K. K. Een moment uit de voor de Nederlandse ploeg zo gedenkwaardige, 279 km. lange, étappe naar Napels. Links Rik van Steen bergen, die als eerste eindigde, als tweede Michele Gismondi van Italië en derde Gerrit Voorting. Het drietal is hier met een behoorlijke voorsprong op de rest van het peloton op weg naar de finish. Op uitnodiging van de Beroepsvoetbal club „Haarlem" N.V. i.o. zijn wij gister avond naar het gebouw van de Haarlemse Kegelbond in de Tempeliersstraat in Haar lem gegaan om de propaganda- en film avond van die club bij te wonen. We heb ben er eerst gekeken hoe het voetbalelftal van de Nederlandse professionals in Frank rijk van het Franse nationale team won; wij hebben daarna geluisterd wat de heer G.' J. Kiersch, voorzitter van de Beroeps voetbalclub „Amsterdam" N.V. i.o. aan de nieuwsgierige voetballers in de zaal te vertellen had en hebben vervolgens na een ruime pauze al weer op het filmdoek uiteraard gezien hoe Juventus en Inter- nazionale tegen elkaar voetballen, waarna wij tot slot al weer hebben geluisterd. Nu naar de heer B. J. Boersen, voorzitter van de Nederlandse Beroepsvoetbalbond. Waarom? De heer Kiersch verklaarde in zijn be toog waarom men tot oprichting van de N.B.V.B. was gekomen. „Wij besteden be langeloos al onze vrije tijd", aldus spreker, „omdat wij ervan overtuigd zijn dat be roepsvoetbal noodzakelijk is in Nederland. Wij vertegenwoordigen het Nederlandse sportpubliek, dat het amateurisme in Ne derland in het moeras ziet ondergaan. Ver betering van het spelpeil is een dringende noodzaak. Successen zijn onontbeerlijk. Vooral voor het prestige. Dat hebben wij gezien aan de successen van de Neder landse wielrenners in de Tour de France van verleden jaar. Die hebben de economi sche positie van Nederland aanzienlijk ver beterd". „Van invoering van professionalisme in Nederland zullen de clubs in Nederland geen schade hebben. Het wordt een kwes tie van eerlijke strijd.' Want wij hebben maar één doel: wij willen ons laten gelden, omdat wij Nederlanders zijn". Aldus de heer Kiersch. Daarom De heer Boersen zeide daarna een ander doel te hebben met de N.B.V.B. „Wij wil len de voetbalhersenen en het voetbalhart van de spelers verbeteren", zei hij. „Zon der de amateurs concurrentie aan te doen. In September willen wij met twintig clubs aan de competitie beginnen". Waarna de heer Boersen zijn toehoorders één verzeke ring gaf: Wij mpnpn het goed met het Nederlandse voetbal". Uit de antwoorden op schriftelijk inge diende vragen hoorden wij na de pauze nog dat de N.B.V.B. graag samenwerking zou willen met de K.N.V.B. dat de aan was van de donateurs in enkele delen van Nederland onrustbarend was dat de ziel van de toekomstige Nederlandse prof zingt van voetbal dat deze profs geen salaris maar premies zullen ontvangen dat uit de allerbeste scheidsrechters in Nederland een greep is gedaan voor het leiden van de aanstaande competitiewedstrijden van de N.B.V.B. en verder dat de spelers in de breedste zin bij de grootste verzekerings maatschappijen voor de hoogste bedragen zullen zijn verzekerd. Schamen Tot slot zeide de heer Boersen blij te zijn Zondagmiddag een vergadering te hebben, omdat hij zich bij de reportage van de wedstrijd Zwitserland—Nederland toch maar zou gaan zitten schamen. Waarna spreker nog de hoop uitsprak dat zijn har- tewens het uitwissen van de smadelijke nederlaag tegen de Zweden, die ons nota bene in 1945 wittebrood en margarine heb- b.en 2e,?even en te§en wie wij nu zo'n s.echt figuur hadden geslagen nog eens in vervulling zou gaan. Door een prof-elf tal uiteraard. Voor de voetbalwedstrijd tussen het Haarlems elftal en de Oostenrijkse club Admira blijkt grote belangstelling te be staan. Het bestuur van de afdeling Haar lem van de K.N.V.B. heeft daarom besloten extra maatregelen te treffen om een orde lijk verloop te waarborgen. Zo heeft men tevens besloten om alle zitplaatsen te num meren, waardoor een ieder die een plaats in de voorverkoop neeemt, van een plaats verzekerd is.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 7