Binnenhuis bouwkunst en leesbaar linnen xU zletniéerm in miniatuur Solid Cologne 4.50 VERENIGDE NATIES Badpakken worden „gekleder Vennootschap en aandeelhouder ZATERDAG 29 MEI 195 T^RGENS in Scheveningen zit een Japans meisje in de schoolbank. Ze ■*-J breekt zich het hoofd over een moeilijk rekenvraagstuk en als wil zou ze kunnen afkijken bij een kleine Spanjaard, Antonio Eglesia of een jongetje uit Finland. Om haar heen zitten kinderen van nog heel wat andere nationa liteiten: een donkerogige jongen uit Pakistan, een Amerikaantje met een bor- stelkuif en een bedrukt buis en Nesrin Aklaman, de Turk. We bevinden ons hier in de internationale school, waar kinderen van diplomaten of zaken lieden voor kortere of langere tijd een behoorlijke hoeveelheid schoolse wetenschap wordt bijgebracht. DIT MAKEN WE ZELF Voor warme dagen! WANDELING LANGS DE WINKELRAMEN Recepten voor Citroenen ft- De zoon van Napoleon Effecten- en Geldmarkt Eis van zaalhouder niet ontvankelijk Surinaamse delegatie-leden ontvingen dreigbrieven Orgelconcerten in Beverwijk en Wijk aan Zee Q oor de<V rouw Miss Nancy Macdona, de directrice van de internationale school, heeft korte grijze krullen en een fris, blozend ge£ zicht. Zij zwaait al sinds het einde van de oorlog de scepter over de Engels sprekende afdeling, waarin kinderen tot veertien jaar over zeven klassen ver deeld zijn. „Ja," beantwoordt ze onze vraag., „we hebben hier een Engelse en een Franse afdeling, maar één middag in de week wisselen we van terrein en dus van taalgebied. Dan krijgen de Frans spre kende kinderen les in Engels en omge keerd." Het klasje, waarin de allerkleinsten zitten, heeft gezellige wandkleden en een rij planten in de vensterbank. Ze hebben juist verteluurtje. Aandachtig zijn alle kopjes, uiteenlopend als ze zijn, naar de juffrouw opgeheven. Als het verhaal uit is mag een van de kinderen ook iets vertellen. Met haar gezichtje naar de klas gekeerd geeft ze, een beetje verlegen, in vlot Engels een sprookje ten beste. Voor de grotere kinderen is nu de tijd voor de zangles aangebroken. Zij scha ren zich in een apart lokaal rond de piano, waaraan miss Macdona heeft plaatsgenomen. Deze uit alle wind streken afkomstige jeugd is al net zo als een Nederlands klasje: de kinderen wagen een schuin oogje aan het vreem de bezoek en gichelen een beetje onder elkaar. Je kunt aan hun kleding en uiterlijk zien hoe verschillend hun af komst is. We zien statige zwarte vlech ten uit India, kortgeknipte sluike kopjes uit Amerika en Zweden. Sommige jon gens dragen truien of geruite blouses, anderen bonte buizen. Ieder kind brengt er zijn eigen sfeer. Maar als ze gaan zin gen, vormen ze opeens een grote familie, blond of zwart, blank of bruin. Met een zelfde aandoenlijke toewijding zingen ze „Jesu, joy of man's desiring" van Bach. Dan springen ze op een vrolijk Italiaans volksliedje over. Het lesrooster is in grote trekken ge lijk aan dat van onze Nederlandse kin deren. Een bijzondere moeilijkheid is het betrekkelijk grote verloop: veel leerlingen volgen slechts enkele jaren de lessen dan wordt papa overgeplaatst en ze moeten weer in een nieuwe om geving beginnen. Er wordt veel aan sport gedaan: gym nastiek, „net-ball" en zwemmen in klas sikaal verband. Andere prettige onder brekingen Zijn de trips, die ze eens per trimester gezamenlijk maken naar een of ander gedeelte van Nederland. Door een lange gang komen we in de Franse afdeling. Vergissen kunnen we ons niet: de zwarte satinet schorten aan de kapstokjes spreken een duidelijke taal. Op de deur van een lokaal staat: Mad. Parquet, directrice. Ze komt ons tegemoet, een levendige jonge vrouw met donker haar. Ze valt meteen met de deur in huis, als ze zegt: „We moeten hier uiteraard wel individueel onderwijs geven. Ver- Het lijkt er wel naar dat we voor lopig ons zomergoed weer in de kast kunnen laten hangen, maar nu het weer wat koeler is, zullen we ook meer zin hebben om te naaien, dus geven wij U 't patroon van deze vlotte zomer- japon. U kunt hem maken van 4 meter stof van 80 of 90 cm. breed 'en omdat het model eenvoudig is, kunnen ook de beginnelingen in het naaldvak wel eens proberen deze japon te maken. Het patroon is gemaakt voor maat 42, bovenwijdte 96, ruglengte 41, voor- en rugbreedte 36, taillewijdte 72, rok- lengte 80 cm. We gaan weer eerst de maten contro leren en tekenen het patroon dan op ware grootte na en leggen het op de stof zoals de tekening aangeeft. We moeten de 4 meter stof in de lengte dubbel leg gen, zoals u waarschijnlijk al wel be grepen zult hebben. Zoals de stof nu ligt, krijgen we een naad midden voor schillende kinderen zijn al in ettelijke landen op school geweest." Onze blik door het lokaal volgend gaat ze voort: „We zijn in deze afdeling met z'n tweeën en er zijn ook maar twee klassen, een voor de kleintjes en een voor de groteren. Maar toch geven we een volledige lager onderwijsopleiding met de mogelijkheid van aansluiting aan het middelbaar en voorbereidend hoger onderwijs." ,En kunnen ze zich nog al aanpassen?" „In het begin hebben ze het wel eens moeilijk. In October kregen we hier een klein Joegoslavisch meisje, dat nog geen woord Frans sprak, maar nu heeft ze het al prachtig geleerd, bijna zonder accent. Ze begrijpt alles en kan alle les sen volgen alleen de u-vorm is haar met geen mogelijkheid bij te brengen. Ze vraagt me bijvoorbeeld met een allerliefst stemmetje: „Juf, wil je m'n sommen even nakijken? De kinderen helpen elkaar al gauw over de eerste moeilijkheden heen. Toen hier een Belgisch meisje kwam, dat haar Belgisch-Frans sprak, critiseerden ze haar uitspraak en deden haar voor hoe het wel moest. Door deze woorden steeds maar na te zeggen, leerde ze al spoedig het Frans op zijn Frans uitspreken. Onze lessen zijn natuurlijk buiten gewoon levendig. Iedereen vertelt graag over zijn eigen land. Als ze tekenen, komen de typische ken merken van hun nationaliteit vaak naar voren. Ze laten elkaar zien wat ze hebben gemaakt en vertellen er bij. De uiteenlopende voorbeelden werken vaak heel aanstekelijk: na een tijdje tekent een Zweeds meisje vol enthousiasme Zwitserse bergen. Kinderen imiteren immers zo graag!" „Komen er nooit eens strubbelingen voor door het verschil van nationaliteit en godsdienst?" „Och, de kinderen weten, dat ze allen verschillend zijn en gelukkig is er geen sprake van rivaliteit. Integendeel, ze vinden het juist leuk zo'n heterogeen gezelschap te vormen en ze praten trots over hun land, zonder laatdunkend te doen over de afkomst van een ander.' Onder het praten hebben wij voldoen de gelegenheid de klas op te nemen. Op de eerste bank zit een meiske uit India met lange rode kousenbenen. Tussen een heleboel blanke gezichtjes duikt achter aan een schattig kroeskopje op met git zwarte oogjes, die vrolijk de wereld in kijken. Vlak bij elkaar zitten een Pools en een Joegoslavisch kind. „U moest eens komen, als we onze Kerstuitvoering geven. We zingen dan met elkaar de bekende liederen en geven in de stad dan altijd een avond van zang, toneel en declamatie." Als de bel luidt voor het vrije kwar tier zwermt alles naar buiten. Er wordt gespeeld en geravot, juist zoals de jeugd dat overal pleegt te doen, ongeacht de nationaliteit. Als de Nederlandse kin deren, die in een ander deel van het grote gebouw zijn ondergebracht, ook vrij hebben, spelen allen door elkaar heen. Al verstaan ze elkaar niet, kin deren weten in hun spel altijd de juiste uitdrukkingsmogelijkheden te vinden. TINEKE RAAT De vijf-minuten-dienst noemden we dat, zo'n dag, waarbij wij om de vijf mi nuten uit ons werk worden gehaald: tingeling, de melkboer; tingeling, de slager en nog eens tingeling als ge twee trappen hoog zijt: en of u nog wat ouwe kranten gehad zou hebben? Op kantoor gaat het op dezelfde vrolijke manier: stap, stap: och wilt u eens even nakijkenstap, stap: och kunt u mij even inlichten overringgg, de te lefoon Neen, een bepaald rustig leven heeft haast niemand meer en wat kunnen we, ook overdag, naar een beetje stilte ver- ij Een „geklede" buste-lijn en een char mant „ballon-broekje" maken van dit nieuw model bakpak een bekoorlijk ge heel. Materiaal: hemelsblauw lastex. Citronnade (koude citroendrank om dade lijk te gebruiken) voor 7 a 8 glazen. Sap van plm. 4 citroenen, plm. 150 gr. suiker, waarbij een paar klontjes, plm. VA 1. water of 1/4 1. water en 1 fles spuitwater, 1 citroen in dunne schijfjes gesneden. De citroenschillen met de suikerklontjes afraspen en deze rriet de rest van de sui ker in 1/4 1. warm water oplossen. Als deze oplossing is afgekoeld, het vruchten sap erbij schenken. De limonade zeer koud laten worden en voor het gebruik verdunnen met water of spuitwater. en midden achter in het lijfje. Als U liever een vouw wilt hebben, dan moet U eerst de rok uitknippen en daarna de stof in de breedte dubbel vouwen en midden voor en achter aan de vouw leggen. Als we de japon in elkaar gaan rijgen, dan laten we de linker zijnaad van de rok en van het lijfje 9 cm. open, zodat we daar later een ritssluiting in kunnen zetten. De zijnaden van de rok vallen recht van draad, dan vallen uiteraard midden voor en achter schuin van draad. De hals van de jurk wordt met schuine biezen afgewerkt. Wij wensen U veel succes. L. SI. 1 1 -*-» l. s orr. V Óf f x i IY 1 i J i j j \\j I rrr- s Fs> I O V*\/ f W J «¥^*4/ 1 jr. Een badpak met een plooirokje is door Amerikaanse mode-huizen gelanceerd. „Strapless" is dit jaar de grote mode, doch het plooirokje vormt een extra vagante bizonderheid. De plooien zijn onaantastbaar voor het zeewater. langen. Heerlijk is het als we zo geluk kig zijn de natuur vlak bij ons te heb ben. Als wij na een paar drukke uren onze neus maar buiten de deur behoe ven te steken en al meteen ons te goed kunnen doen aan een bloeiend appej- boompje, aan een mijmerend paard op een lichtgroene wei of het uitzicht heb ben over kabbelend water. En geluk kig behoeven wij om dergelijke stille vreugden te beleven niet speciaal bui ten te wonen. Want in de stad hebben wij onze grachten. Wij hebben de grachten met de dichtbebladerde bo men waar het licht om ieder blaadje gluurt, waar de vogels helderder fluiten en waar het geluid van de overzij an ders klinkt dan overal elders. Aan een van deze stille grachten staat een oud huis waarin een heleboel mooie dingen te zien zijn. Binnenhuis architectuur in alle soorten. Toen ik na een vermoeiende dag, een vijf-minuten- dienstdag, binnen wandelde, heb ik zonder met ie mand te hoeven te praten daar rus tig lopen rond kijken. De bin nenhuisarchitect houdt steeds meer rekening met de klein-behuisden. Aan weerszijden van het tweeper soons bed hangt een stevig plankje van hetzelfde hout, voor nachtlectuur en (nare) wek ker. En in de hang-leg-kast van het zelfde hout hangt aan de binnenkant van de deur onder een korte spiegel een lang, smal en diep bakje: voor kam, borstel en andere haar-ingrediën- ten. In de zitkamer plaatsen we geen rond, vierkant of langwerpig tafeltje meer, wij nemen een driekant. De lan ge zijde is naar de bank gekeerd, de korte zijn gericht naar de twee gemak kelijke stoelen. Een kleiner zusje van de driekant komt er nog net even on der uit kijken. De mimi-tafeltjes zijn zowel in hout als in gespoten metaal verkrijgbaar. In een andere gelijksoor tige zaak zag ik van dit materiaal één langwerpig tafeltje. Bij nadere be schouwing bleken het drie tafeltjes te zijn, een vierkant en twee driekanten. Het vierkant en één driekant waren zwart, het andere was wit gekleurd. Het was mooier geweest als ze alle drie dezelfde tint hadden gekregen. Van dit gespoten metaal wordt tegenwoordig veel gebruik gemaakt. Theebladen, prullebakken, plantenhangers, kranten en boekenstandaards worden hiervan gefabriceerd in alle maten, vormen en kleuren. Heel begrijpelijk, want het ma teriaal maakt tegelijk een stevige en sierlijke indruk. Wandlampjes hebben een nieuwe vorm gekregen. Wij zijn gewoon dat het geraamte, het karkas, gevormd wordt door een grote en een kleine me talen hoepel. Bij het nieuwe model zijn de hoepels gehalveerd precies op de middellijn. De metalen middellijnen (als ik het zo zou mogen zeggen) han gen tegen de muurkant. Bekleed met een aardig stofje-geeft dit soort wand lampjes het zo geliefde schemerlicht. Een schoenenrek, dat tevens als boe- kenrek of als kapstok gebruikt kan worden, lijkt wat ongewoon. Toch heb ik het gezien en het is heel practisch. Het hangt er maar van af hóé het hangt. Er is een radio-hang-tafeltje met een rekje er onder voor de radiogids. Het ziet er stevig en solide uit. Wie wel een radio maar geen plaats ervoor heeft, zou wellicht met zo'n hangmeu- bel gediend kunnen zijn. Wie geen dure schilderijen kan beta len en niet in alle kamers reproducties van Van Gogh wil ophangen, zou het eens met zo'n prachtig Ulco-wandkleed kunnen proberen. D motieven zijn ar tistiek en de kleuren zorgvuldig geko zen. Ulco is dol op balletdanseressen, op zijn kleden tenminste, hetwelk geen wonder is als wij weten dat hij vroeger bij het ballet heeft gewerkt. Op de bekende Zweedse houten thee blaadjes legge men een kleedje van geprepareerd nylon. Het komt uit het buitenland, lijkt een beetje op glan zend-dunne raffia en doet denken aan rabane. Rabane is een kunstzijde met katoen doorweven die gebruikt wordt voor cocktaildresses bijv. 't Is duur maar oersterk. Deze rabane heb ik ge zien op een kleine tentoonstelling van handgeweven stoffen Mijn begerige ogen dwaalden onrustig van het een naar het ander en ik vrees wel dat wei- nigetn de zaak met een volle beurs heb ben verlaten. Wie het dragen kan en van ongewoon houdt late zich tenslotte eij jurkje maken van linnen met Frans bedrukt: légumes, musique, biblio- thèque, café, laiterie, fruits; men komt niet op u uitgelezen. ANNEKE ADVERTENTIE Na het overweldigende succes van DÊSIRÊE, het vervolgverhaal naar Annemarie Selinko's beroemde roman, brengt L1BELLE thans een historisch feuilleton, dat in spanning en kleur voor DÉSIRÉE niets onder doet. Onder de titel: leest U, te beginnen in het nummer van 5 Juni, een Nederlandse bewerking van het onlangs verschenen standaardwerk van de Oosten rijkse schrijfster Mathilde von Metzradt over de kleine Koning van Rome, die na een tragische jeugd als Hertog van Reichstadt op 21-jarige leeftijd in Wenen overleed. Een historisch waarheids getrouw, bijzonder knap verhaal over een kort, ontroerend leven in de schaduw van een door velen vereerde, door anderen ge hate vader. Een verhaal dat U zich niet moogt onthouden! EXTRAIedere week het leuke kinderblad TOMBOLA of maandelijks een COMPLETE ROMANBIJ LAGE. Dat men in de kringen van de leiders onzer bedrijven meer en meer een open oog begint te krijgen voor het feit dat de aan deelhouder niet maar een crediteur van de vennootschap is, die met een redelijke resu- neratie over het door hem verstrekte kapi taal tevreden moet zijn, maar die zoveel mogelijk persoonlijk bij de ontwikkeling van het bedrijf moet worden betrokken, is, zoals we de vorige week schreven, een ver heugend verschijnsel. Ten aanzien van de arbeiders in een on- r.erneming brak zich dit inzicht reeds sinds geruime tijd baan, gelijk dit tot uitdrukking is gekomen in het vormen van personeels- raden, met welke op gezette tijden wordt vergaderd teneinde hen in de gang van zaken inzicht te geven en nieuwe initiatie ven met betrekking tot de bedrijfsvoering te bespreken. Hierdoor zijn de arbeidsvrede en de arbeidsintensiviteit in ons land niet weinig bevorderd, met het resultaat dat de nationale productie thans aanmerkelijk groter is dan voor de oorlog. De noodzakelijkheid van co-öperatie tus sen kapitaal en arbeid kan niet genoeg worden geaccentueerd. Op dit punt zal de activiteit zich echter naar beide zijden moeten uitstrekken. Want het kapitaal heeft de arbeid, de ar beid echter ook het kapitaal nodig en als ook de kapitaalverstrekker een levend element zal zijn in de ontwikkeling van het bedrijfsleven, zal de aandeelhouder met meer egards door de directies moeten wor den behandeld dan tot dusver veelal het geval is. Men kan op allerlei wijze het aan deel trachten te populariseren, door rond leidingen op de effectenbeurs, door een goed leesbaar verslag, door het creëeren van kleine coupures om ook smalle beurzen in staat te stellen zich bij het bedrijfsleven te interesseren, dit alles is niet voldoende wanneer de aandeelhouders als totaliteit voor de onderneming en haar directie een vreemde blijven. Vandaar dat de laatste tijd ook aan de aandeelhoudersvergadering èen grotere be tekenis wordt toegekend. De vergadering van aandeelhouders was en is tot dusver voor vele directies niet meer dan een for maliteit, nodig voor de vaststelling van de balans en winst en verliesrekening en de décharge van directie en commissarissen. Het bezoeken van de jaarvergadering werd en wordt nog vaak gezien als een onge wenste bemoeizucht en een bevrediging van onaangename nieuwsgierigheid. Vragen van aandeelhouders worden niet zelden met een min of meer hautain gebaar afgewimpeld ADVERTENTIE Om U heerlijk te verkoelen op hete dagen, is de niet te evena ren Blue Grass geur thans ver krijgbaar in vaste vorm in een fraaie, vergulde houder. Wagenweg 29 - Haarlem Tel. 20518 Institut de Beauté Haute Coiffure Hij wilde contract met Jehova's Getuigen nietig laten verklaren De kantonrechter te Sittard heeft uit spraak gedaan in de zaak, aanhangig ge maakt door de zaalhouder S. uit Linden- heuvel-Geleen, die nietigverklaring eiste van het contract, dat hij met een vertegen woordiger van Getuigen van Jehova geslo ten had, waarbij zijn zaal verhuurd werd voor een congres, dat op 14, 15 en 16 Mei te Lindenheuvel zou gehouden worden door de Getuigen van Jehova. Hij eiste deze nietigverklaring op grond van bedrog of dwaling, daar bij het verhuurcontract was opgegeven, dat de zaal gebruikt zou warden voor een Christelijke bijeenkomst. De kantonrechter verklaarde de eis van de zaalhouder niet ontvankelijk, daar het hier wel een Christelijke bijeenkomst gold. Hij veroordeelde de zaalhouder in de kos ten van het geding zijnde f 57.50. en het gevolg daarvan is dan ook dat de vergaderingen van aandeelhouders over het algemeen slecht worden bezocht. Wat zal men er ook doen, als men daar als onmon dige kinderen wordt behandeld, die maar beter weg kunnen blijven. In de Verenigde Staten heeft men reeds lang ingezien dat dit onjuist is. Men heeft daar begrepen dat een flink bezoek op de aandeelhoudersvergadering en een zo open hartig mogelijke bespreking van de positie, de plannen en de vooruitzichten van de onderneming een goede vorm van reclame is. Aandeelhouders en in de V.S. niet in de laatste plaats de aandeelhoudsters die persoonlijk met een onderneming en haar leiding hebben kennis gemaakt, zijn ge neigd hiervoor wat te willen doen, zij ma ken gewild of ongewild reclame voor „hun" onderneming en zullen eerder op het merk letten van de betreffende fabrikante als zij een bepaald artikel willen kopen. Vandaar dat men in de V.S. alles doet om zoveel mogelijk aandeelhouders op de vergadering te krijgen en deze pogingen gelukken doorgaans ook. Zo heeft bijvoor beeld de grootste onderneming op electro- technisch gebied, de General Electric een jaarvergadering gehad, waar meer dan 3000 aandeelhouders aanwezig waren, zo dat tal van maatregelen moesten worden getroffen om deze eigenaars naar behoren te kunnen ontvangen. Een andere onderneming, de Loew's In- corperated zag haar jaarvergadering zo druk bezocht, dat het bestuur heeft be sloten de volgende maal een van de groot ste theaters voor dat doel af te huren. Welnu, ook aan dit middel om de onder neming bij aandeelhouders bekend en po pulair te maken en de „public relations", de propaganda van de onderneming uit te breiden, heeft ir. Otten op de jaarvergade ring van Philips aandacht geschonken. De Philipsdirecite stelt het op hoge prijs dat haar jaarvergadering zich in een stijgende belangstelling van de aandeelhouders mo gen verheugen en zij schroomt niet de ge stelde vragen zo goed mogelijk te beant woorden en daardoor bij aandeelhouders de overtuiging te vestigen dat hun belangstel ling en medeleven als een factor van grote waarde wordt beschouwd. Een goed voorbeeld hiervan geeft ook De Nederlanden van 1845. Ter gelegenheid van de viering van haar 100-jarig bestaan heeft zij niet alleen voor de ca. 3600 medewer kers in vaste dienst een groot feest aange richt, dat wegens zijn omvang enig is in ons land, maar ook de vergadering van aandeelhouders wordt zo aantrekkelijk mo gelijk gemaakt met het gevolg dat van de ca. 3000 aandeelhouders reeds meer dan 200 ter vergadering verschijnen. Het is duidelijk dat op deze wijze de per soonlijke band tussen aandeelhouders en directie wordt verstrekt en de belangstel ling van eerstgenoemden voor de gang van zaken in het bedrijf wordt vergroot. Het is goed dat ir. Otten al deze dingen eens in het licht heeft gesteld. Wij leven in een tijd van snelle ontwikkeling en nieuwe vindingen op allerlei gebied en de noodza kelijkheid van doelbewuste en goed ge richte reclame wordt meer en meer gevoeld. De voorzitter der Surinaamse delegatie ter Ronde Tafel-conferentie in Den Haag, mr. dr. R. Pos, en het lid dezer delegatie de heer J. A. Pengel, hebben anonieme dreigbrieven ontvangen, waarin onder meer wordt gezegd dat „wie het statuut tekent, onherroepelijk door ons wordt ver moord". Deze brieven zijn in handen der justitie gesteld. De orgelconcerten, welke ook deze zomer I weer in de Grote Kerk te Beverwijk wor den gegeven door de organist G. J. Moed, beginnen op Dinsdag 1 Juni. Zij worden daarna telkens om de veertien dagen ge houden tot en met 7 September. Het concert van 27 Juli zal worden ge geven door de organist Piet Halsema en aan het laatste, op 7 September, zal de Haerlemsche Muzyckkamer medewerken. Eveneens op Dinsdag om de veertien dagen, te beginnen op 8 Juni, geeft de heer Moed orgelconcerten in de Oude Dorpskerk te Wijk aan Zee. ADVERTENTIE Vraagt geïllusir. catalogus P. F. L DE RIDDER HARTENSTRAAT 21, A'DAM C.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 9