Franse socialisten spreken zich voor E.V.G.-ratificatie uit Weerbericht Socialistische Kamerleden zijn verplicht vóór te stemmen Molotov vertrok onverwacht uit Genève naar Moskou Gaullistische m inister laat kabinet-Laniel in de steek Regering van Oost-Pakistan door Karatsji afgezet Geringe tneerderhetd op partij-congres Coalitie in Australië handhaaft zich Gewelddaden in de Suezkanaalzöne Aanslag op Tunesische premier mislukt Het woord is aan Frans tegenoffensief in Rode Rivier-delta 68e JAARGANG No 272 MAANDAG 31 MEI 1954 298e JAARGANG No 120 Socialisten wonnen drie zetels Gevaarlijke radio-activiteit in Belgische atmosfeer? Accoord in Genève over militair overleg Generaals uit het Verre Oosten naar Washington Franse resident-generaal door landgenoten uitgescholden Gehele gebied wordt verdedigd en het Franse opperbevel zijn uitgenodigd naar Genève te komen om daar te onder handelen over een regeling voor een staken van het vuren. Men verwacht, dat deze mi litaire deskundigen Donderdag het overleg zullen beginnen. hebben ingelicht Spoorwegstaking gaat in Engeland niet door Maatregelen verwacht om „communisme" te bestrijden Koningin in Rotterdam Weerrapport h H Bureaux: Kennemerlaan 186,Telef. Adm. 54-37. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (niet voor adv. en abonn.), Haarlem: Gr. Houtstr. 93 alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant v e l s e r Haarlems Dagblad OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE Uitgave Grafische Bedrijnen Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7.—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman (Van onze correspondent in Parijs) Een buitengewoon partij-congres van de Franse socialisten heeft zich het afgelopen weekeinde met een kleine meerderheid voor de ratificatie van het Europese leger uit gesproken: 1969 stemmen werden vóór de E.V.G. uitgebracht en 1215 tegen, terwijl 285 leden, voornamelijk uit de overzeese gebieden, zich van een uitspraak onthouden hebben. Men wist dat het met het Europese leger bij de socialisten een dubbeltje op zijn kant zou zijn en dat dubbeltje is dus in de richting gerold van de partij-secretaris Guy Mollet, die zich sinds enige tijd als de aanvoerder van de E.V.G.-voorstanders had ontpopt. Met dezelfde kleine meerderheid (57 pet. der stemmen vóór) is de 105 socialistische Kamerleden bevolen allen voor de E.V.G. te stemmen. Het kan niet worden ontkend, dat de voorstanders van het Europese leger hun stellingen iets verstevigd hebben, ofschoon de zaak daarmede zeker nog niet beklon ken is. Het bijzonder congres, waarbij oud-mi nister Jules Moch als leider der anti's op trad, heeft echter Mollet niet willen volgen toen deze verzocht ongehoorzame elemen ten eventueel uit de partij te mogen zetten. De crisis, die de E.V.G. vooral in de Franse socialistische kringen heeft verwekt, is nog niet bezworen en een scheuring op het moment dat over het Europese leger beslist zal moeten worden, blijft nog altijd tot de mogelijkheden behoren. Daarom zullen zelfs de E.V.G.-voorstan ders, die nu een overwinning hebben ge boekt, vermoedelijk weinig aandrang op de regering uitoefenen om de ratificatie debatten in de Kamer te verhaasten. Men meent in Parijs, dat de 58 socialis tische afgevaardigden, die de vorige maand het recht van een eigen beslissing bij een stemming vroegen, zich vrij zullen gevoe len te stemmen volgens hun eigen overtui ging, aangezien zij er bijna zeker van kun nen zijn, dat zij niet uit de partij gestoten zullen worden. Jules Moch verklaarde van plan te zijn zijn oppositie voort te zetten. In een gematigde resolutie die werd aan genomen, staat dat de socialistische partij herhaaldelijk te kennen heeft gegeven, dat de E.V.G. slechts één van de elementen is van een algemene politiek voor de Euro pese- eenwording en in feite dé enige ma nier om de heroprichting van een onafhan kelijk Duits leger te verhinderen. Voorts dat de E.V.G. geen werkelijke betekenis kan hebben zonder de volgende factoren: Een nauwe band met Groot-Brittannië, een Amerikaanse garantie en democratisch toe zicht. Het congres verklaart, dat voldoende bevrediging is geschonken op deze drie punten. Aan de andere kant wordt er in de resolutie de nadruk op gelegd, dat de organisatie van de Europese verdediging in de gemeenschap noch het belang noch de noodzaak van de verdediging van de ge hele Franse Unie vermindert. Aan de socialistische leden van het par lement wordt opgedragen, de regering te verzoeken, met de bekrachtiging van het E.V.G.-verdrag, samen met de bondgeno ten, vastberaden het initiatief te nemen tot onderhandelingen over een verdrag van non-aggressie en wederzijdse beveiliging tussen de Westelijke mogendheden en de Sovjet-Unie. Verscheidene sprekers, die voor het E.V.G.-verdrag waren, verklaarden echter niet op hun' gemak te zijn over het Ameri kaanse beleid ten aanzien van Rusland. Zij drongen er op aan, dat Frankrijk nauwer met Groot-Brittannië zou samenwerken bij MELBOURNE (Reuter) De Austra lische regeringscoalitie bestaande uit de liberale partij van premier Menzies en de conservatieve „Landspartij" (Country Party), heeft bij de Zaterdag gehouden algemene verkiezingen voor een nieuw Huis van Afgevaardigden de overwinning behaald, zij het met een geringere meer derheid dan bij de vorige verkiezingen. De socialistische (oppositie) partij onder Her- bert Evatt veroverde tenminste twee zetels op de coalitie. Het ging bij deze verkiezingen hoofd zakelijk om binnenlandse aangelegen heden. De socialisten beloofden een hoger ouderdomspensioen, een belofte die pre mier Menzies veroordeelde als „onverant woordelijk". Volgens de jongste uitslagen wordt aan genomen. dat de 121 zetels als volgt zul len worden verdeeld: liberale en „lands partij" samen 65 zetels (verlies 3), socia listen 56 zetels (winst 3). Bij deze ver deling zijn twaalf zetels meegerekend, waarvan nog niet definitief vaststond, aan welke partij zij waren toegevallen. Vele Australiërs hadden verwacht, dat de winst der socialisten groter zou zijn geweest. Zij kregen meer dan 50 der stemmen. De belangrijkste partijleiders, zoals pre mier Menzies, diens socialistische tegen stander dr. Evatt, de leider der „lands partij", Sir Arthur Fadden, die aan de vooravond der verkiezingen een ernstig auto-ongeluk had, en de minister van Bui tenlandse Zaken, Casey, werden met een ruime meerderheid herkozen. De voorlopige, onofficiële stemmento- talen zijn: regeringspartijen 1.755.358 stemmen, socialisten 1.984.096. communis ten 45.947, andere partijen 52.626. In 1951 was het percentage van de socialisten 47.63, thans is het al 51.72. De percentages van de regeringspartijen: nu 45.71. in 1951 5ö 34 pogingen om tot een regeling met de Sovjet-Unie te komen. West-Duitse socialistische leiders ver klaarden het besluit van de Franse socialis tische partij om haar afgevaardigden in het parlement opdracht te geven voor ratifi catie van het E.V.G.-verdrag te stemmen, te betreuren. De perschef van de partij, Heine, zei, dat dit besluit niets zou kunnen veranderen aan het feit, dat de E.V.G. reeds dood is en niet tot nieuw leven te brengen zal zijn. Verder werd een motie aangenomen,waar in ernstig bezwaar gemaakt wordt tegen het zenden van Franse dienstplichtigen naar Indochina. „Het congres," aldus de motie, „is van oordeel, dat de regering niet het recht heeft uitbreiding van het conflict BRUSSEL (ANP) Tijdens een in het afgelopen weekeinde in het „Brusselse te huis voor artsen" gehouden bijeenkomst van 'de „Belgische vereniging voor inter nationaal medisch recht" heeft mevr. dr. Balle-Helaers in een mededeling verklaard, dat, als gevolg van de ontploffingen van de H-bom in de Stille Oceaan, de radio-activi teit van de atmosfeer in België, een punt heeft bereikt, waarop deze gevaarlijk kan worden voor de gezondheid. Een te hoge graad van radio-activiteit, aldus mevr. Balle-Helaers, kan de vorming van kankergezwellen versnellen en leuce- mie en andere ernstige aandoeningen ver oorzaken. Zij wees op het overlijden van een drietal kinderen uit- de omgeving van Turnhout als gevdlg van bloedingen, waar van de oorzaak niet kon worden vastge steld. Zonder de dood van deze kinderen aan radio-activiteit te willen toeschrijven, was spreekster niettemin van oordeel dat een onderzoek in deze richting gewenst is. te riskeren door onvoorzichtig te handelen. Zij moet integendeel alles in het werk stel len om een einde aan de strijd te maken". RIJSSEL (AFP) Het congres van de Franse M.R.P., de partij van minister Bi- dault, dat Zondag is geëindigd, heeft geen verrassingen gebracht. Uit een lang debat zijn de samenhang en de eenheid van den ken van de partijgeledingen gebleken en het congres heeft zich dan ook zonder voorbe houd achter de buitenlandse politiek van Bidault geschaard. CAïRO (Un. Press-Reuter) Gisteren is een Engelse soldaat in de haven van de Suezkanaal-zóne, Ismailia, door een Egyp tische menigte vermoord. De vermoorde soldaat reed als gewapend geleide mee op een vrachtauto met cantine- goederen, die werd bestuurd door een Egyptische chauffeur. In Ismailia verliet de chauffeur plotseling het convooi, waar van de wagen deel uitmaakte, en reed een straat in de Arabische wijk van de stad binnen. Daar werd de soldaat door een menigte Egyptenaren, die de vrachtwagen plunderde, doodgeslagen. De wagen werd in brand gestoken. Zaterdag hebben 29 gewapende Egypte naren een overval gedaan op een be waakte Engelse opslagplaats te Port Said. Na de wacht te hebben overmeesterd, werd het pakhuis geplunderd en verbolgens in brand gestoken. Er werd een schade aan gericht van bijna vier en een half millioen gulden. GENèVE (United Press/Reuter) De Sovjet-minister van Buitenlandse Zaken Molotov is Zaterdagnacht naar Moskou vertrokken, na de Westerse delegaties ver wittigd te hebben dat hij nog deze week zal terugkeren. Molotov verscheen 's nachts om 2 uur op de luchthaven Cointrin, waar drie Russische vliegtuigen op hem en zijn gezelschap stonden te wachten. Molotov en een dozijn medewerkers vertrokken met deze 2-motorige toestellen naar Oost-Ber- lijn waar zij overstapten in 4-motorige vliegtuigen, die hen naar de Russische hoofdstad brachten. Politie en militairen hadden voor een afzetting in de buurt van het vliegveld gezorgd. Goedingelichte kringen verklaren dat Molotov zijn voornemen Genève op 30 Mei te verlaten al minstens tien dagen eerder aan de Zwitserse autoriteiten heeft ken baar gemaakt. Zaterdag vertelde hij de Britse en Amerikaanse delegaties dat hij naar Moskou ging en vermoedelijk Dins dag terug zal zijn. Verdere opheldering gaf hij niet. Onder de buitenlandse diplomaten in Moskou doen speculaties de ronde, dat de onverwachte reis van Molotov naar Mos kou samenhangt met de onderhandelingen over Indochina in Genève, maar de meesten van hen betwijfelen of er wel een bijzon dere betekenis aan deze reis moet worden toegekend. Algemeen gelooft men dat Molotovs reis verband houdt met een of andere binnen landse aangelegenheid. Molotov is Zondag bij zijn terugkeer in Genève in Moskou hartelijk ontvangen op een receptie in het Kremlin, die werd gegeven ter herdenking van het 300-jarig bestaan van de vereni ging van Europees Rusland en Oekraine. Óp de receptie waren premier Malenkov en de eerste secretaris van de Russische communistische partij, Kroestsjev, aanwe zig, aldus meldt „Tass". Morgenochtend in alle vroegte stappen de duizenden, misschien tienduizenden enthousiaste hengelaars op de fiets om toch vooral maar op tijd bij het reeds weken van tevoren uitgekozen plekje te gaan zitten. De meesten nemen er een snipperdag voor op, of zelfs de gehele vacantie, om dagen en nachten lang aan de kant van de vaarten en kanalen te staan, omgeven door het wuivende riet, genietend van de rust in het typisch Hollandse landschap. Vol verwachting werpen zij het aas uit en turen scherp npar de dobber totdat deze met een zenuwachtig rukje naar beneden wordt getrokken. Dat is dan het moment, waarnaar de vissers al die tijd hebben uitgezien. Enfin, morgen is het eindelijk weer zo ver. SEOEL (Reuter/A.F.P.) Generaal Maxwell Taylor, bevelhebber van het achtste Amerikaanse leger in Korea, ver trekt morgen voor het eerst sinds zestien maanden, naar de Verenigde Staten. Gene raal Van Fleet, voormalig commandant van ditzelfde leger en thans persoonlijk vertegenwoordiger van president Eisen hower in het Noordelijke gedeelte van het Stille Oceaangebied, is onverwachts uit Formosa naar Washington vertrokken. Ge neraal William Chase, leider der Ameri kaanse militaire missie in Formosa, is ver leden week plotseling naar de Verenigde Staten vertrokken. Tenslotte is de Ameri kaanse minister van Landsverdediging, Charles Wilson, na een reis van drie weken door het Verre Oosten te hebben gemaakt, kortgeleden te Washington terug gekeerd. Waarnemers te Seoel zijn van mening dat hoge Amerikaanse militaire autoritei ten te Washington zullen beraadslagen om tot definitieve beslissingen te komen aan gaande de Amerikaanse militaire hulp aan Zuid-Korea en nationalistisch China. Bidault en Eden zouden gisteren naar hun hoofdsteden reizen, de Engelsman om deel te nemen aan een herdenking van de Entente Cordiale en de Fransman om deel te nemen aan een congres van zijn partij, de M.R.P. Zij besloten echter te blijven om hun plan van actie op de militaire en poli tieke conferenties voor Indochina uit te werken. Op grond van het Britse plan dat de con ferentie Zaterdag heeft aangenomen om de procedure-impasse te doorbreken, zullen zowel in Genève als te velde militaire be sprekingen worden gehouden. Terwijl officieren der wederzijdse opper bevelen zullen trachten de zones vast te leggen waarop hun troepen zullen worden teruggetrokken, zal de volledige confe rentie pogen een accoord te bereiken over de belangrijke kwesties van toezicht op een staken van het vuren en van garantie van een bestand. Het Britse voorstel beoogt „gelijktijdig" staken der vijandelijkheden, maar laat de netelige kwestie Laos en Cambodja het obstakel dat de conferentie vijf weken heeft opgehouden rusten, door te bepa len dat de militaire onderhandelaars zul- ste oorlogstoneel^ vietnam- het voornaam" Jacquet ZOU J'ExpreSSe Vertegenwoordigers van het Vietminh- TUNIS (AFP-RTR) De Tunesische premier, Mohammed Mzali, is Zaterdag ongedeerd aan een moordaanslag ontsnapt. Een onbekende loste enige revolverschoten op de eerste minister, toen deze zijn bureau te Tunis verliet om de Franse resident- generaal, Pierre Voizard, te ontmoeten, met wie hij een bezoek zou brengen aan de Bey van Tunis in diens buitenverblijf te Carthago. De dader van de aanslag, naar verluidt een Tunesiër, ontkwam in de nauwe stra ten van de Arabische wijk. Tevoren was de resident-generaal bii ziin terugkeer van een kort bezoek aan Parijs op het vliegveld in het nauw gebracht door een menigte van 300 Franse kolonisten, die kreten riepen als „Treed af. moordenaar". Andere demonstranten schudden hun vuist naar de Franse minister van defensie, Ple ven. die met Voizard uit Pariis was ge komen. De Franse kolonisten zijn van oor deel, dat het aan het voorzichtig optreden van de resident-generaal te wijten is, dat het terrorisme hand over hand toeneemt. Toen Voizard het woord tot zijn opgewon den landgenoten wilde richten, riepen deze „wij willen daden, geen woorden". Eerst na tien minuten slaagden de resident- generaal en zijn gast er in hun auto te be reiken. (UP) Later riep Voizard een perscon ferentie bijeen, waarin hij mededeelde dat hij in Parijs voorbereidingen had getroffen voor een onmiddellijke versterking van de voor Tunis beschikbare eenheden. Hij heeft de censoren bevolen iedere vermelding in de Tunesische pers te verbieden van de naam van Habib Bourguiba. de geïnter neerde leider van de nationalistische Neo- Destour partij, die meer dan twee jaar ge leden werd gearresteerd en thans gevangen zit op het eiland La Groix voor de kust van Bretagne. Voizard zei dat hij verband had geconstateerd tussen de diverse arti kelen die Bourguiba naar de kranten mag DIT NUMMER BESTAAT UIT TIEN PAGINA'S Lichtenberg: Twijfel moet niet verder gaan dan waakzaamheid, anders wordt hij gevaarlijk. zenden en het uitbreken van gewelddaden. Twee gewapende terroristen zijn door een Franse militaire patrouille in het ge bied van Sidi-Bou-Zid in centraal-Tunis gevangen genomen. SAIGON (Reuter/AFP). De troepen van generaal Cogny, - die Zaterdag net grootste Franse offensief sedert de val van Dien Bien Phoe zijn begonnen, hebben in een grote communistische basis aan de Zuidwestelijke rand van de delta der Rode Rivier grote hoeveelheden munitie buit gemaakt. De Franse aanval, die is ontke tend cm de Vietminh-dreiging aan de Westelijke flank van de delta af te wenden, vordert in het Zuidelijke uiteinde van het grote Khenon-kalksteengebergte, 60 kilo meter ten Zuiden van Hanoi, waar de op standelingen in holen wapens hebben opge slagen voor een grote aanval op de delta. Jachtvliegtuigen hebben Zondag de op standelingen, die teruggedrongen worden, bestookt. Aan het Franse offensief nemen 5000 man deel. HANOI. (United Press). De gehele delta zal tegen grootscheepse communisti sche aanvallen, welke binnen twee weken verwacht worden, verdedigd worden, al dus heeft het Franse opperbevel bekend gemaakt. De delta wordt algemeen be schouwd als het meest vitale gebied in Indochina, vanwege de rijke rijstgebieden en do grote bevolkingsdichtheid. De volgende vergadering der negen lan den over deze kwestie zal heden worden ge houden. Twee leden van de Russische anti-com munistische organisatie N.T.S. hebben Zwitserland verlaten na een waarschuwing van de Zwitserse politie, dat het versprei den van propagandamateriaal gedurende de conferentie van Genève niet langer zou worden geduld. De Geneefse politie ver klaarde, dat leden van de N.T.S.. die haat- hoofdkwartier in West-Berlijn heeft, mo gen blijven, zolang zij niet handelen in strijd met de Zwitserse neutraliteit. (Van onze correspondent in Parijs) Mare Jacquet, die als vertegenwoordiger van de linkervleugel der Gaullistische partij als staatssecretaris voor de geassoci eerde staten zitting had in het kabinet- Laniel, heeft gisteren zijn ontslag aange boden, dat Laniel heeft ingewilligd. Directe aanleiding tot dit ontslag is de inval bij het weekblad „l'Express", waar een brief van Jacquet werd gevonden, waaruit zijn goede verstandhouding niet dit orgaan van de oppositie bleek. Zowel de directeur van „l'Express", die gisteren een langdurig onderhoud met La niel heeft gehad, als de minister zelf heb ben echter ten stelligste ontkend dat Jac quet ook maar iets zou hebben uit te staan (Van onze correspondent in Londen) Gisteravond laat werd het duidelijk dat de dreigende staking van 30.000 man lo- comotiefpersoneel op de lijnen die de Oost kust en het Noorden bedienen, niet zou doorgaan. Op de bijeenkomsten in diverse plaatsen, welke Zondag werden gehouden, om te beslissen over de aanbeveling door de onofficiële leiding om te staken, werd het voorstel verworpen. De staking in het Westen was inmiddels opgeheven. Dit was gebeurd, omdat de vakbond op zijn jaar lijkse conferentie besloten had het bestuur op te dragen onderhandelingen aan te kno pen met de spoorwegen voor de opheffing van het overnachtingssysteem. Deze zullen echter zeker niet bereid zijn om dit zonder meer te doen, maar misschien zal het sy steem als gevolg van de actie, iets worden verzacht. Het personeel, dat gisteren vergaderde, was hoogst verbitterd en hoewel het nog niet tot staking besloot, dreigde het met drastisch optreden, als de overnachtings beurten niet werden afgeschaft. KARATSJI (United Press) De cen trale regering van Pakistan heeft het ka binet van Oost Pakistan aan de dijk gezet en het bestuur over deze woelige provin cie, waar „door communisten geleide" rel letjes deze maand aan meer dan 400 per sonen het leven hebben gekost, aan een gouverneur opgedragen. Premier Mohamed Ali stelde als eerste minister van Oost- Pakistan, Fazloel Hoek aan de kaak als „een verrader aan Pakistan en Oost-Ben galen". Ali zeide dat de drie maanden oude regering van Hoek geweigerd heeft bevelen op te volgen en op te treden tegen vijanden en vijandelijke agenten. Al eerder had Ali de communisten op de man af de schuld gegeven voor de rel letjes in de jutefabrieken van Adamjee, waarbij meer dan 400 personen zijn omge komen. Reeds is minister van Defensie generaal majoor Iskander Mirza benoemd tot gouverneur van Oost Pakistan, Chau- drie Khaliquzzaman vervangend. Betrouwbare kringen zeggen dat plannen voltooid zijn om een razzia te houden op communistische agenten en cellen in het gehele land en daarna de communistische partij te verbieden. Ali beloofde in een radiorede dat de gezaguitoefening door de gouverneur slechts tijdelijk zal zijn en bestemd is om de provincie te redden van een plaatselijk bestuur, dat niet in staat en niet bereid is -levens en bezittingen van de bevolking te beschermen. Hoeks doel was een onafhankelijk Ben galen, verklaarde Ali en hij voegde hier aan toe dat de centrale regering gezien de bestaande noodtoestand in de provincie zulke uitlatingen niet kon accepteren. De premier beloofde dat alle maatregelen zou den worden genomen om de rust in Oost- Pakistan te herstellen. Volgens te Calcutta ontvangen berich ten hebben twee der ontslagen ministers verklaard dat Oost Pakistan deze gang van zaken niet zal accepteren. Volgens deze berichten staat Hoeks huis te Dacca onder militaire bewaking. Hoek bevindt zich thuis. Ali verklaarde nog dat hoewel Hoek had tegengesproken dat de communisten voor de wanordelijkheden verantwoordelijk waren en beweerd had dat er geen com munisten in Oost-Bengalen waren, hij twee maanden eerder aan de centrale re gering had verteld dat hij zich ernstig be zorgd maakte om de groei van de commu nistische invloed in zijn provincie Hoeks verenigd front kwam aan de macht na in de begin Maart gehouden verkiezingen een grote overwinning op de Mohammedaanse Liga te hebben behaald. Het verenigd front bestond uit drie Mo hammedaanse partijen die tegen de Liga gekant zijn. Het verenigd front behaalde 223 van de 237 Mohammedaanse zetels in het parlement. (Reuter) Op een vergadering var. het verenigd front, die werd voorgezeten door de 80-jarige Fazloel Hoek, is een resolutie aangenomen waarin „de willekeurige, on democratische en ongrondwettige maat regel" van de centrale regering wordt ver oordeeld, maar een beroep op de bevolking wordt gedaan orde en rust te bewaren. De partij zou alle wettige middelen te baat nemen „om de democratische rechten van het volk te handhaven". De verenigde partij wil van Pakistan een confederatie maken, waarbij de centrale regering slechts belast zou zijn met bui tenlandse zaken, defensie en het monetaire beleid. Hoek was juist Zondag uit Ka ratsji naar Dacca teruggekeerd, na een week lang besprekingen te hebben gevoerd met premier Ali. Deze besprekingen zijn kennelijk mislukt, aldus tekent A.F.P. hier bij aan. De Pakistaanse politie heeft in Oost-Ben galen reeds 150 personen gearresteerd. On der hen bevindt zich een minister uit het afgezette kabinet, sjeik Moedjiboer Reh- man. De afgezette premier mag slechts familileden en vrienden, die toestemming van de politie hebben, ontvangen. Koningin Juliana is vandaag de gehele dag in Rotterdam aanwezig om een bezoek te brengen aan de tentoonstelling, gewijd aan de vrije-tijdsbesteding „De Gouden Schakel", het Sociaal Cultureel Centrum in het Zuidpleincomplex. de havenvak school, de Kamer van Koophandel, het Stadstimmerhuis en tenslotte het op Op bouwdag in gebruik genomen complex hui zen Grootenboom van Os. De gehele stad vlagt en langs de route, die de Koningin zal nemen, stonden reeds van tevoren tal van Rotterdammers opgesteld. Omstreeks kwart voor tien vanochtend arriveerde de hofauto, waarin de Lands vrouwe had plaatsgenomen, aan de grens van de gemeente, waar de Koningin werd begroet door de burgemeester van Rotter dam, mr. G. E. van Walsum en door mr. K. P. van der Mandele, kamerheer in bui tengewone dienst. De laatste sloot zich aan bij het gevolg van de Koningin, dat bestond uit mevrouw A. J. L. baronesse de Smeth, geboren baronesse Van Pallandt. dame du palais, en W. J. baron van Heeckeren van Molecaten, particulier secretaris. met het artikel over het militaire rapport over Indochina, dat de regering als aan leiding voor de inval noemde. De verdenking, dat Jacquet uit de mili taire school zou hebben geklapt, is voor de minister niettemin reden geweest zijn samenwerking met Laniel te verbreken. Een samenwerking, die al herhaaldelijk met incidenten gepaard is gegaan, welke meermalen buiten het kabinet tot uiting zijn gekomen. Jacquet was een der felle tegenstanders van de Indochinese politiek van Laniel en Bidault, die hij verweet niet tijdig genoeg getracht te hebben in diplomatiek contact met Ho Tsji Minh te treden. Ofschoon Jacquet deel uitmaakte van de Franse delegatie in Genève, beklaagde hij zich er over door Bidault van ieder belangrijk overleg te worden buiten gesloten. En het is vooral wel deze grief, dié tot zijn ont slag schijnt te hebben geleid. Jacquet zal vermoedelijk door een an dere Gaullist worden vervangen en on middellijke politieke consequenties worden van dit incident over het algemeen nauwe lijks verwacht. Wel zal zijn stap morgen bij de debatten over Indochina in de Kamer ter sprake komen. Voor Laniel is het een verwikkeling te meer. dat zijn mi nister voor de geassocieerde staten de interpellanten niet van repliek kan dienen. (van hedenmorgen 7 uur) weers- Qt IE t i«-stand E« 5? i r ix r 5 z 5 Stockholm regenbui NNO 3 26 0,4 Oslo licht bew ONO 4 25 0 Kopenhagen (inoewolk* N 4 23 0 Amsterdam zwaar bew OZO 3 16 0 Londen zwaar bew N 4 17 0,3 Luxemburg regen ZW 5 15 10 Parijs regen w 3 20 0,1 Bordeaux zwaar bew w 2 22 0 Grenoble zwaar bew NO 1 21 22 Genéve zwaar bew windstil 21 0 Zürich zwaar bew windstil 20 0 Locarno regen O 2 23 32 Berlijn zwaar bew windstil 22 21 Frankfort regen windstil 15 8 München geheel bew ZZO 1 16 0 Wenen onbewolkt windstil 19 6 Innsbruck nevel windstil 15 3 Rome geheet windstil 25 0 Ajaccio regen O 1 22 0,1 Mallorca licht bew. windstil 28 0 Neerslag laatste 24 uur ryrmrrfünnooooc S ENKELE OPKLARINGEN Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Maan dagavond tot Dinsdagavond, opgemaakt om 10 uur: Zwaar bewolkt met enkele opklaringen en plaatselijk enkele buien. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag Zwakke tot matige wind. in de kust- orovincies overwegend uit Noordelijke richtingen, elders veranderlijk. 1 Juni Zon op 4.26 uur. onder 20.49 uur. Maan op 4.10 uur. onder 21.46 uur. Maanstanden 5.03 uur: Nieuwe maan 1 Juni 8 Juni 16 Juni 23 Juni 30 Juni Eerste kwartier Volle maan Laatste kwartier) Nieuwe maan 10.13 uur: 13.06 uur. 20.46 uur: 13.26 uur: Hoog cn laag water in IJmuiden Maandag 31 Mei Hoog water: 2.25 en 14 57 uur. Laag water- 10 2] en 22.57 uur Dinsdag 1 Juni Hoog water- 3.18 en 15 49 uur. Laag water: 11.21 en 23.50 uur.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1