De „Colombo" heeft al vier forse voorgangers Agenda voor Velsen Havenberichten Veren igingsva ria Visserij - varia Kennemer c, Lantaarn Old Clothes New uit de IJmond Jaarvergadering O.K. ondersteuningsfonds in Den Helder Ouderavond van de ,Moerbergschool' 'tBrieueft aan de redactie LANGS SLUIZEN EN HAVENS Pat Mat won met 10 punten I Heeft U geen Radio? RADIODOKTER „Gekooide meisjes" in Thalia DRY CLEANING ONLY ODIN wandelde met succes VZV krijgt Neptunus op bezoek Onderlinge wedstrijden bij S.S.S. „Kerkert en oudheden van Rome" WOENSDAG 2 JUNI 1954 ONDER DE NAAM „COLOMBO", een nieuwe motortrawler, gebouwd door de N.V. Scheepsbouwwerf De Dageraad te Woubrugge, arriveerde hier Vrijdag het vijfde schip, dat het nummer IJM 99 draagt. De lezers van deze rubriek hebben er misschien nog niet bij stilgestaan, maar het nummer IJM 99 begint grote bekendheid te krijgen. Het verenigt enige scheepstypen over een periode van 50 jaar en het eigenaardige is dat er vier op Nederlandse werven zijn gebouwd en drie bij de N.V. De Dageraad in Woubrugge. Een IJM. 99 uit vroeger jaren. Snelschaaktournooi „Kijk Uit" Ter gelegenheid van de promotie van Kijk Uit I en II organiseerde de schaakclub Kijk Uit een snelschaaktournooi, waaraan door zes tientallen werd deelgenomen, tw. Kijk Uit I en II, Pat-Mat I en II en Santpoort. Aanvan kelijk zou de schaakclub Weenink ook deel nemen, maar op het laatste nippertje moest deze club afzeggen wegens gebrek aan spe lers. Voor dit tiental viel Kijk Uit III in en dus kon er een halve competitie gespeeld worden tussen zes tientallen. De bedenktijd was 10 minuten per partij en na 5 ronden was het Pat-Mat I, dat met 10 punten de eerste prijs behaalde, Kijk Uit I legde beslag op de tweede prijs, ter wijl de schaakclub Santpoort de derde prijs in de wacht sleepte. Vierde werd Kijk Uit II, de vijfde plaats was voor Kijk Uit III, terwijl Pat-Mat II de ry sloot. Voorts was door Kijk Uit een prijs beschik baar gesteld voor de beste persoonlijke prestatie, deze werd o.a. een spannende race met de heren De Haas, Huiser, De Vries, Spijker en Suiker, gewonnen door Zoontjes van Pat-Mat. Het was een gezellige wedstrijd met tal van vrolijke momenten, die wellicht nog wel eens herhaald zal worden. De gedétailleerde uitslag luidt: 1. Pat-Mat I 5 5 0 0 10 2. Kijk Uit I 5 3 0 2 6 3. Santpoort I 5 2 1 2 5 4. Kijk Uit II 5 2 0 3 4 5. Kijk uit III 5 1 1 3 3 6. Pat-Mat II 5 1 0 4 2 Willemse wint van N. Blom Voor de derde plaats in de eindstrijd om het dam-kampioenschap van Kennemerland hoofdklasse waren Willemse (St. Bavo) en Blom (HDC) gelijk op de derde plaats aan gekomen. Een match van drie partijen was noodzakelijk. Na twee partijen gaf Blom zich gewonnen, zodat Willemse met B. Dukel en W. de Jong voor het district Kennemerland uitkomen in het kampioenschap van Noord holland. Vijftig jaar geleden kwam er een nieuw? stoomtrawler in IJmuiden. Gebouwd door de Nederlandse Scheepsbouw Maatschap pij in Amsterdam werd deze nieuwe aan winst van een bedrijf, dat zich snel begon te ontwikkelen, in 1904 naar volle tevre denheid van de opdrachtgevers, overgeno men. Dit is de eerste stoomtrawler geweest, die onder het nummer IJM. 99 in het re gister van de IJmuider vloot werd inge schreven. Genaamd „Johanna Elizabeth" behoorde het schip toe aan de N.V. Stoom- visserij Mij. „Friesland", één der zeven rederijen die onder directie stonden van de heer C. Planteydt. Deze grote groep van visserij maatschappijen had grote verwach tingen van de visserij. Tal van opdrachten werden verstrekt en ook in Engeland kocht men trawlers aan. De Nederlandse Scheeps bouw Mij. bouwde tevens de Mies en Truus IJM. 119 en de J. T. Cremer IJM. 120, beide zusterschepen van de „Johanna Eli sabeth". De Clara Nicol IJM 108 en de John Brown IJM 109 kwamen in hetzelfde jaar gereed bij een werf in North Shields. Steeds kregen twee schepen opeenvolgende nummers, maar de trawlers die wat dat betreft bij de „Johanna Elisabeth" behoor de, „Gerbrig" genaamd, kreeg het nummer IJM 101. De rederij wenste nummer hon derd over te slaan omdat het schip allicht een onsmakelijke bijnaam had gekregen Laats ten De „Johanna Elisabeth", welke 222 bruto reg. ton mat. 39,31 m. lang, 6,75 m. breed en 2.54 m. diep was, had een lang voordek en was uitgerust met een ingebouwd voor roer. De machine was van het fabrikaat Werkspoor en ontwikkelde 360 pk. De on der beheer van Planteyd staande rederijen vormden tezamen IJmuidens grootste trawlrederij, maar helaas heeft zij het niet lang vol mogen houden. Wat er van de grote vloot overgebleven was ging in 1909 over aan de Algemene Visserij Maatschap pij, welke rederij op haar beurt later over gegaan is naar De Vem. De „Johanna Eli sabeth" verrichtte bijna 30 jaar trouw zijn arbeid in dienst van de visserij. Het schip bereikte de leeftijd van 32 jaar, de laatste jaren werden in rust doorgebracht in de Haringhaven totdat in 1936 alleen een sloper zich voor het onttakelde schip inte resseerde. Tien jaar Tien jaar ging er mee heen voordat IJmuiden weer een trawler kreeg onder ADVERTENTIE C000COCXXCO300000C000C000000000000000000 De „Job Gouda" eens IJmuidens trots. dan naarde BEGIJNENSTRAAT 25 Beverwijk Telefoon 3288 Ook verhuren wij Radiotoestellen voor 1.1.25 en 1.50 per week. Ook met visserijband. Geen reparatiekosten, dus geen risico lllllllllllllllllllllllllllllllinillllllllllltllllllllllltlllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII WOENSDAG 2 JUNI IJMUIDEN Oud-Kath. Toneelver. „De Plankeniers", 20 uur, Thalia, toneeluitvoering. Nutsbibliotheek, Heidestraat, geopend van 19—21.30 uur. Rex, 20 uur, „Jacht door Londen". Gereform. Jeugdvereniging, 20 uur, Ichthus- kerk, contactavond. VELSEN-NOORD Da Costaschool, schoolgebouw Noorder laan, 20 uur, ouderbijeenkomst. SANTPOORT R.K. Harmonie „St. Caecilia" en R.K. Gem. Koor „Da Pacem", 20 uur, Burg. Rijkens- park, openluchtconcert. DONDERDAG 3 JUNI IJMUIDEN Thalla, 20 uur, „Gekooide meisjes". Rex, 20 uur, „Jacht door Londen". Maatschappij tot Nut van *t Algemeen, Nutsbibliotheek, Heidestraat, 20 uur, leden vergadering. VELSEN Raadhuis, 9.3012 uur, spreekuur wethou der van Openbare Werken. 10—12 uur, spreekuur wethouder van Sociale Zaken. het nummer IJM 99 en dat geschiedde dank -zij de aankoop van twee motortraw lers in de Verenigde Staten van Amerika door de nieuw opgerichte Visserij Mij. MedanBatavia. Een van de twee, de „Goldcrest", die daarvoor de naam „Shaw- mut" had gedragen werd „Batavia" ge doopt en kreeg het nummer IJM 99. Nog niet zolang geleden is de Batavia echter weer naar Amerika teruggegaan en als op volger kreeg het schip een kotter, de Ster- na, die enige maanden als IJM 99 van IJmuiden uit aan de visserij heeft deelge nomen. Deze kotter was gebouwd bij De Dageraad in Woubrugge en bestemd voor Brazilië waar het schip het vorig jaar naar toe is gegaan. Vooraf was het echter de IJM 98 geworden aangezien er in Wou brugge hard gewerkt werd aan een nieuwe motortrawler die het nummer IJM 99 had gekregen. Dit fraaie schip kwam 11 Juli 1953 onder de naam „Job Gouda" in IJmuiden, een motortrawler van 203 ton, met voor IJmui den geheel iets nieuws en niet dat het schip over één kant kan vissen, maar dat de zijde waar niet gevist wordt op het achter schip dichtgebouwd is. De „Job Gouda" werd als scheepstype onder een onsympa thiek klinkende naam gerangschikt omdat men er een „vestzaktrawler" van maakte. Dit woord herinnert aan het vestzakslag schip, een type oorlogsschip dat men alleen bij de Duitse marine heeft aangetroffen. Toen de tonnage van Duitse oorlogsschepen na het verdrag van Versailles beperkt werd tot 10.000 ton, is hieruit het vestzakslag schip geboren, d.w.z. men hield zich aan de voorgeschreven limiet van 10.000 ton, maar gaf het schip een in verhouding bui tengewoon zware bewapening waardoor men een oorlogsbodem verkreeg, die de tonnenmaat bezat van een zware kruiser, maar deze in bewapening verre overtrof en die van een slagschip benaderde. Het woord „vestzak" duidt dus een overtreding van een bepaling aan en dat is toch zeker niet van toepassing op een motortrawler als de „Job Gouda". Maar de „Job Gouda" is op zekere dag de oceaan overgestoken en bevindt zich thans onder Franse vlag in Canada onder de naam „Galantry". En de vijfde IJM 99. de „Colombo" zal spoedig de verre reis naar Brazilië ondernemen. Dit schip is een meter of drie langer dan de „Job Gouda". De Johanna Elisabeth IJM 99 had een bruto inhoud van 222 ton. de Batavia IJM 99 99 250 ton, de Sterna IJM 99 88 ton, de Job Gouda IJM 99 203 ton en de Colombo IJM 99 227 ton. Vijf namen en vijf ver schillende schepen onder hetzelfde num mer, waarvan er drie de naam van Neer- lands scheepsbouw op het gebied van de visserij in andere werelddelen uitdragen. ARIE VAN DER VEER (Nadruk verboden) Een ernstige film zonder „sterren", een film, die het oude probleem der opvoe ding van moeilijke kinderen in moeilijke levensperioden behandelt. Julien Duvi- vier heeft als regisseur de mogelijkheden der grove sensatie duidelijk onderkend en is ze dit dient tot zijn eer gezegd voorbij gegaan. Er ontstond een boeiend verhaal over een Frans verbeteringsgesticht voor meisjes, waar door een directiewis seling allerlei spanningen ontstaan. Er vloeit zelfs een hongerstaking uit voort, maar alles wordt in het reine gebracht doordat de juiste vrouw op de hoogste post komt Dinsdag 1 Juni kwamen de haven van IJmuiden binnen: Marx van Hudixvall. Bloemfontein van Antwerpen. Badzo van Rotterdam. Sonderburg van Hamburg. Trave van Hamburg. Ramsdal van Swansea. Jauna van Baltimore. Trude K van Kalmar. Draco van La Palace. Pygmalion van Antwerpen. Theano van Londen. Roelf van Kopenhagen. Victory van Ellesmerport. Ferocia van Ipswich. Bohus van Oxelosund. Vertrokken zijn: American Counseler naar Rotterdam. Hans naar Gothenburg. Eos naar Hamburg. Abro naar Ahus, IJsel naar Rot terdam. Medusa naar Skugsund. Ponza naar Gent. Martha Russ naar Umea. Charles E. Eckelmann naar Hamburg. Deneb naar Ant werpen. Herm. Fritzen naar Emden. Annie Ahrends naar Rotterdam. Bullfinch naar Londen Bittern naar Rotterdam. Ariel naar Rotterdam. Alwin Klein naar Rotterdam. Heriot naar Leith. Wrocklaw naar Gdynia. Zaanstroom naar Leith. Grebbestroom naar Londen. ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4880 De Heemskerkse gymnastiekvereniging ODIN heeft onder leiding van de heer H, Houtwipper met veertien leden deelgeno men aan een wandeltocht die te Zandvoort werd gehouden. Alle deelnemers volbrachten de afstand en ontvingen een herinneringsmódaille. Bovendien verwierf de vereniging een groepsprijs. Weer te water Donderdag 's avonds om 7.30 uur treden in de Heerenduinen de heren van V.Z V. aan, voor hun eerste waterpolocompetitiewedstrijd. Dit seizoen in de tweede klasse. Na de promotie vorig jaar van de 3e naar de 2e klasse, gaan de Velsenaren een zwaar seizoen tegemoet. Niettemin zal alles in het werk worden gesteld om het veroverde „ter rein" te behouden. Het belooft morgen een interessante strijd te worden, temeer daar op papier gelijkwaardige zeventallen het wa ter ingaan. De vereni^irig „Oud-Katholiek Onder steuningsfonds", die Dinsdag ter gelegen heid van het zestigjarig bestaan van de af deling Den Helder haar 67ste jaarlijkse al gemene vergadering hield in aanwezigheid vain vertegenwoordigers van alle afdelin gen, genoot tydens de gehele vergadering de hoge eer als gasten in haar midden te hebben de aartsbisschop van de Oud-Ka tholieke Kerk van Nederland, mgr. dr. A. Rinikel en mgr. J. v. d. Oord, bisedhop van Haarlem. Aan de vooravond van de vergadering had de jubilerende afdeling een feestelijke bijeenkomst in „Formosa" aan de Helderse Koningstraat, waar alle gasten van buiten de plaats werden begroet en vele geluk wensen werden aangeboden, onder anderen door de zus terafdeling IJmuiden bii monde vam de heer P. C. Tol, die tevens bloemen schonk. Gistermorgen ging een korte kerkdienst, geleid door pastoor E. Wiiker in het stem mige noodikerkje. van Den Helder aan de vergadering in „Formosa" vooraf. De Helderse voorzitter, de heer J. Pieter- 9e, die een korte welkomstgroet tot de vele bezoekers richtte, werd gevolgd door de voorz. van OKOF, pastoor J. A. J. van Zan ten (Culemborg). De voorzittei herinnerde aan het zeer zegenrijke werk in de loop der jaren voor de Oud-Katholieke Kerk. Hij noemde OKOF een kweekschool voor le- kenarbeid en daarom meende hij te moeten waarschuwen voor laksheid en onverschil ligheid. Het ledental moet worden opge voerd om OKOF zijn onvolprezen werk te kunnen laten voortzetten. Dit is mogelijk als iedere Oud-Katholiek zijn taak begrijpt m het raam van de OKOF initialen: „Onze kerk ons fundament". Het jaarverslag en rekening en verant woording werden goedgekeurd Bij de ver kiezingen nam pastoor Van Zanten met hartelijke woorden afscheid van zr. H. J. Smits, die met meerderheid van stemmen zal worden opgevolgd door mej. V. Gouda (Amsterdam). In de controle-commissie werd onder anderen benoemd de heer P. A. Peek (IJ muiden). Wegens het eveneens 60-jarig bestaan van de afdeling De Egmonden wordt in 1955 de algemene vergadering in Egmond aan Zee gehouden. De verschillende ingebrachte voorstellen, die nauw het werken en leven in en vam de Oud-Katholieke Kerk raken, werden met de grootste zorg behandeld. Het voorstel van het hoofdbestuur tot contributiever hoging om daardoor een subsidie voor de bouw van het voorgenomen nieuwe semi narie mogelijk te maken, ging er met meer derheid van stemmen door, zo ook de voor gestelde subsidie gedurende 30 jaar voor deze bouw. Een geanimeerde rondvraag besloot deze vergadering, die werd gevolgd door een wandeling door het herrijzende Den Hel der, nadat nog een groepsfoto was gemaakt. Een diner was het slot van deze Oud-Ka tholieke familiedag. De Beverwijkse turnvereniging SSS heeft voor de dames en meisjes onderlinge wed strijden gehouden. Bij de dames legde mevr. BurgerSchram opnieuw beslag op de wisselbeker. De uit slagen waren. Dames, le graad: 1. Mevr. BurgerSchram 35.35 p.; 2. G. Hoogeboom 30.75 p.; 3. R. Zuidweg 30.35 p.; 4. R. Hamers 27.75 p.; 5. Th. Volthuizen 26.65 p. 2e graad: 1. L. van Rooyen 32 p.: 2. R. Peekei 314 p.: 3. C. van Leeuwen 29'i p.; 4 M. Hoogeboom 27 p.; 5. L. de Mol 26*4 p. 3e graad: 1. B. v. d. Wijst 31 p.: 2. T. Scheerman 30Ms p.; 3. A. Niesten 29'4 p.; 4. E van Dessel 2914 p.; 5. A. Kloes 26 p. Grote meisjes, le gelid: 1. G. Zoontjes 32 p.! 2. T. van Laer 30*« p.; 3. T. Konyn 29*. p;. 4. A. Hoogentink 29'i p.; 5. E. Ursem 29 p. 2e gelid: 1. R. van Egmond 27'4 p.; 2. T. Geldermans 254 p.; 3. E. Koster 234 p.; 4. G. Walterman 23 p.; 5. A. de Jong 22 p. 3e gelid: 1. T. Slotemaker 324 p.; 2. R. de Vreeze 314 p.; 3. B. Vianen 274 p.; 4. T. Jansen 254 p.; 5. T. Kors 23 p. Meisjes: 1. A. Cornelisse 28 p.; 2. C. de Kruyf 274 p.; 3. T. Schoorl 27 p.; 4. E. Thomas 26 p.; 5. R. Vessies 254 p. Voor de leden van de Nederlandse Ver eniging van Huisvrouwen heeft mevr. J. StaalVan Santvliet een lezing gehouden over Kerken en Oudheden van Rome. Mevr. Staal, die meerdere malen in Rome is geweest vertelde op interessante wijze over het ontelbaar aantal kerken dat Rome bezit. De oudheden die de Italiaanse hoofdstad rijk is zijn alle van grote histo rische betekenis. Èen groot aantal platen verduidelijkte deze lezing. Naar zangconcours in Nijmegen Kennemerlands Gemengd Koor zal zich op Zondag 18 Juli te Nijmegen in de con- courstrijd werpen. In de Keizersstad wordt deelgenomen aan de zangwedstrijd, uitgeschreven door het mannenkoor „Adolf Kolping". Men komt uit in de eerste afdeling gemengde koren. Als verplicht werk wordt uitge voerd „Pollie ons gaan Përel toe" van Al- bert de Klerk en als vrij nummer is uit een keuze van drie werken door de jury aangewezen „lek segh adieu" van Epis- copus. Adlai Stevenson, de door Eisenhower ver slagen candidaat voor het presidentschap in de Verenigde Staten, en ex-gouverneur van Illinois, is een buitengewoon goed spreker. Dat Stevenson echter ook zang talenten bezit weten de meesten niet. Hier laat hij een menigte, die hij toesprak tijdens „Hillbilly Day" in Meridian (MissouH) genieten van een ballade van eigen maaksel. f Dank voor speelweide Een dankbare moeder heeft mij een hechtdoortimmerd epistel geschreven met harte lijke dank aan de vroedschap wegens de speelweide en het zich daarop bevindende piere- bad. Dat is de moeders van Velsen een grote, een durende vreugde, zegt zij: met al dat mooie weer, dat we ondanks de kou achter ons hebben, is daar gespeeld dat het een aard had. Al worden ze wel eens Moria nen. Deze moeder woont op een bovenhuis en heur kroost heeft dus bitter weinig uitloop die speelweide is de grote magneet als het zonnetje in het zenith staat. Het Velsense kleuterschool tje bivakkeert er de hele dag en de moeders zelf vinden het ook een bijster plezant stuk weiland. „Namens velen mijn dank" roept moeder uit. Raads leden: een vrouw heeft dit uit de grond des harten aan mij geschreven en ik doe u daar gaarne kond van. Taptoe Een andere lezer, muzikant tot in hart en nieren, heeft met enige verbolgenheid bij de taptoe van de IJmuider Har monie staan luisteren. En waarachtig niet, omdat onze harmonie er naast blies, want dat was heel mooi in orde. Nee, de gramschap heeft een andere oorzaak. Een publieke oorzaak zogezegd. Want IJmuiden, meent deze meneer, krijgt de handen voor zijn eigen muzi kanten maar met moeite op el kaar. IJmuiden klapt traag en moeizaam en dat moet voor de IJmuider Harmonie en al die andere korpsen, die in het zweet huns aanschijns hunne noten produceren, wel eens een zuur eindje zijn. Waarom nou wel in de danszaal, in het con certgebouw en waarom nou niet voor de brave borsten van de IJmuider en andere Har monieën, zucht deze welme nende IJmuidenaar. Wedden, dat de blazers er straks op die manier de brui aan geven en de tuba in de wilgen hangen? Nou, nou, niet zo somber. Maar het moet gezegd er kan harder geklapt worden bij tijd en wijle. Roezemoes Laatst was er een vergade ring, een plechtige bijeenkomst in het Hervormd Jeugdhuis. In de foyer, waarheen de deuren openstonden wegens de warmte, zaten tezelfder tijd enige overigens vrindelijke IJmuidenaren een luid verhaal op te hangen, doorspekt met grote juichkreten en hard ge lach. Het was voor de verga dering een hard gelag. Want ze kon zichzelf bijkans niet verstaan. Uitwisselen Die sportuitwisseling met Ed monton is ook geen florissante zaak meer. Nee, echt dat bloeiende en gulhartige is er af. Morgen gaan de Velsena ren weg, overzee. Op zichzelf is het uitwisselen een bizonder goede aangelegenheid, want het kan alleen maar de vriend schap bevorderen en daarmee dus de lieve vrede. Maar dan moet het ook wer kelijk een uitwisseling zijn van een hele gemeente met een andere gemeente en niet van anderhalve man-en-een nee, dat zou mij niet passen. Er is wat onenigheid geweest in de voetbalwereld over deze uitwisseling en dat is een ver drietige aangelegenheid, vrin den: sport is allereerst sport nietwaar en als een club niet meewil omdat haar favorieten niet meekunnen, gaat de sport van de sport af. Als we nu eens een ware uitwisseling op touw gingen zetten met vijf centjes sparen per week door alle verenigin gen en dan één keer per jaar naar de Eskimo's of Surhuis- terveen of Rio de Janeiro. Al lemaal drie mensen meegeven en dan echt gezellig, zonder gehakketak. Klimop De killigheid van vele IJmuidense huizen is vele IJmuidenaren een doorn in het oog: die nieuwbouw ziet er nog zo kaal uit, zeggen ze mis troostig. Nu komt er uit de Hofstedestraat een opbouwend voorstel, om een aantal klim op-planten aan te schaffen en een serie huizen te be-klimop- pen. Lorna Gaja heeft een dochter, men sen. Gaja is de pony van de kin derboerderij en de dochter heet Lorna. Lorna is nog wat wankel ter been, dus zachies- an met haar. En als u toch gaat kijken: er is ook een snoepje van een boerentuintje bijgekomen en daar mogen de beesten niet in. En als u toch gaat kijken: er is nog meer jong gebroed. Zult u erg voorzichtig zijn en de kinderen ook een beetje into men? MIN Af en toe rijzen de mens de haren te berge over de manier, waarop sommigen zijner broeders en zusters omspringen met dommere en zwakkere schepsels. Gisteren rezen ze zelfs te Mount Everest, want op die Dinsdag is er aan de Kanaaldijk ge vonden een kartonnen doosje, groot 8i/2 x SV2 x 20 centimeter, waarin gehuisvest waren zes jonge poezen, oud naar schatting zes hele dagen (per stuk) en dat doosje was hermetisch dicht gebonden met een stuk touw en een dikke knoop. De meneer, die het vond zette er een andere knoop bovenop. Dank zij de dierenbescherming zijn de zes borelingen nog net van de ver stikking gered en naar het asyl overgebracht. Hoef ik geen commentaar te geven? LAMPENIER 3 Aanvoer op Urk. Zaterdag werd door 124 vaartuigen op Urk aangevoerd: 8375-pond kuilpaling, prijs f 1,00-f 1,10: 1526 pond lyn- aal, prijs f 1,12fl,80 per pond en 437 bak nest, prijs f2.60f3,05 per bak van 374 kg. IJselmeervisscry. De IJselmeervisserij blijft nog steeds teleurstellend. Leken de palingvangsten drie weken geleden beter dan het vorige jaar, thans blijkt dit niet zo te zijn. De vangsten zijn aanmerkelijk min der te noemen. Vorige week hebben de mo- torloze zeilvaartuigen ongeveer twee etmaal niet kunnen vissen wegens windstilte. Op merkelijk is het, dat wanneer deze vaartui gen met voldoende wind kunnen vissen, de vangsten hoger zijn dan die van de motor vaartuigen. De motorloze zeilvaartuigen hadden vangsten tot 60 pond per etmaal. De prijs was veelal boven de f 1 per pond. De week besommingen varieerden van f 130 tot f 210 per zeilvaartuig. De motorvaartui gen brachten per etmaal vangsten aan de wal tot 50 pond. De week besommingen wa ren van f200 tot f450 per vaartuig. Daar de onkosten van deze vissers ten minste f300 per week bedragen, zijn de besommin gen zeer onvoldoende. De vangsten van de lijnaalvissers liepen tot 85 pond per lijnaal- visser. De waarde van de dikke lijnaal bleef zeer stabiel, tot f2 per pond. De dunnere lijnaal bracht ongeveer f 1 per pond op. De weekbesommingen van deze vissers gingen van f 120 tot f 300 per vaartuig. Van nest werd weinig aangevoerd. Was dit vroeger gemiddeld 750 kg. per etmaal, nu was dit verminderd tot 200 kg. Door een visser werd Noordzeevis aangevoerd De vorige week (24 tot en met 29 Mei) werd aangevoerd: 26881 pond kuilpaling. 6296 pond lijnaal. 13 pond bot, 782 pond Noordzeevis en 148.463 pond nest. De totale omzet was f 42.452,08. Besommingen van Dinsdag. RO 53 Dirkje 8360.—. IJM 38 Zeelandia 7050—. KW 133 3060.—. RO 2 2040.—. Prijzen van Dinsdag. Gr. tong 1.601.46. Grm. tong 1.36—1.16. K'.m. tong 1.42—1.16. KI. tong I 1.14—1.00. KI. tong II 0.70—0.60. Tarbot I 1.601.36, alles per kg. Tarbot II 84.—. Tarbot III 58.—. Tarbot IV 52— Gr. schol 28—22. Kim. schol 42—. KI. schol I 35.—. KI. schol II 30—10. Schar 22—9. Bot 13—.8. Makreel 25—15.50. Kim. schelvis 39. KI. schelvis I 40—31. KI. schelvis II 15—8. Wijting 14—9. Gr. gul 32—26. Mid. gul 24—15. KI. gul 15—9. KI. haai 16. KI. poon II 2016, alles per 50 kg. Gr. Kabeljauw 220—57, per 125 kg. Aanvoer van Dinsdag. 252 kisten tong en tarbot. 232 kisten schol. 34 kisten schar, 23 kisten bot, 265 kisten makreel, 660 kisten schelvis, 45 kisten wijting, 120 kisten kabel jauw en gul, 1 kist kl. haai, 28 kisten diver sen, totaal 1660 kisten. Frisse kinderstemmen zijn gisteravond en Maandagavond in de filmzaal van de Moerbergschool te beluisteren geweest, waar de meisjes en jongens op twee ouder avonden hebben toneel gespeeld, gezongen en dansjes uitgevoerd. Allerliefst was het spel van de knapen en enige meisjes in het grappige toneelwerkje „Dokter Alwetend" met zijn vogelverschrikker en de tot dok ter gepromoveerde Kobus. De jongsten uit de eerste klassen waren als Peter, Pimme- tje of als kabouter of engeltje te zien en te horen in het verrassend vlot gespeelde „Bij de kabouterdokter". Zowel aan de aankleding van alle spelertjes, als aan het toneel, de uitspraak en beweging was door leerkrachten alle aandacht besteed, zodat een aardig geheel ontstond. Ook het zang spel „Lentebloemen", iets ernstiger van in houd, maar daarom niet minder geslaagd, wist alle ouders te boeien. Het hoofd van de school, de heer K. Fa- ber, heeft alle ouders op deze avond wel kom geheten en daarbij gesproken over de opvoedkundige waarde voor de kinderen van het oefenen en deelnemen aan dit soort avonden. In de lijn van de onderwijs vernieuwing wordt vaak gesproken over het bijbrengen aan het kind van de schoonheid in al zijn aesthetische vormen. In alle opgevoerde stukjes is dan ook mede getracht de leerlingen oog te doen krijgen voor wat mooi is in de natuur en tussen mens en dier. Later heeft de heer Faber de Vereniging voor Volksonderwijs in de pauze ter spra ke gebracht. De bijzondere school krijgt de gelden voor de exploitatie van de school uit de gemeenschapskas en tevens wordt zij gesteund door een vereniging, die achter elke school staat. In deze komt de Open bare School iets achteraan, maar er bestaat een landelijke vereniging, die strijd voert voor de idealen van de Openbare School: de Vereniging voor Volksonderwijs met al haast 145.000 leden. Alle kinderen uit het gehele volk worden op de Openbare School toegelaten. De kinderen dienen al vroeg te leren met elkaar om te gaan, elkaar te leren kennen en te verdragen. Bij het verlaten van de school zullen zij dit ook moeten doen. Iemand die zijn kind echter op een Bij zondere School doet, wil daarmee voorko men, dat het in aanraking komt met „an deren". Het kind zal echter moeten om gaan met leerlingen uit alle gezindten, al dus de heer Faber. Een Openbare School staat derhalve meer „open", het kind zal een persoonlijkheid worden en het zal bij het verlaten van de school een ruime blik hebben gekregen. (Verkort weergegeven) Hoop voor Hoop. Vlaggetjesdag is weer achter de rug en alhoewel onze ver eniging hier slechts zijdelings bij betrok ken was, moet ons toch van het harte dat deze dag, dank zij een voortreffelijke or ganisatie van het betrokken Comité en de Vereniging „IJmuidens Bloei" buitenge woon geslaagd is. De collecte voor ons Hospitaalkerkschip „De Hoop" bracht niet minder dan 648.19 op, een prachtig resultaat, waarvoor onze Vereniging haar voornaamste organisator, de heer J. Spoelstra, en de vele collectan ten en collectrices ten zeerste dankbaar is. Ook het gelukkig steeds meer toenemend gebruik om tijdens de proeftocht van een nieuw schip voor onze Vereniging te col lecteren, heeft de laatste tijden niet onbe langrijke opbrengsten gegeven. Ik wil hier de aandacht vestigen op de volgende re sultaten: „Onderneming" SCH 117 70.27, „Martenshoek" IJM 283 46.06, „Gorre- dijk" IJM 75 30.17 en KW 5 12.70. Verder werd in IJmuiden nog een nage komen busje van de teelt 1953 ingeleverd, nl. IJM 75 27.12. Tenslotte leverden een zevental bij win keliers geplaatste busjes nog in totaal een bedrac van 47.74 op. (Hospitaalkerkschip „De Hoop") w.g. H. J. SUERMONDT

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 6