Zie Boven De „witheid" van de planeten Kort en bondig J. de Boer Beelden op het Frederiksplein „Antigone" in de Kunstmaand ^^Brieven aan cle redactie McCarthy heeft nieuw doelwit gevonden Vermoeiend muzikaal toneel Marinier met ernstige ziekte werd uitgezonden Frieda Waagmeester 13 Openluchttentoonstelling werd Woensdag door burgemeester d'A illy geopend Geen spoedig accoord met Rusland te verwachten Minister antwoordt op vragen van de heer Gortzak Baby in ziekenhuis aan brandwonden overleden Veiligheidszone langs de Oost-Duitse kust opgeheven Hoofdprijzen Staatsloterij Ook vier van Laga en Van Mesdag naar Henley Toon Verhey en Marinus Adam De Volkscredietbank van Haarlem en omliggende gemeenten helpt U In 1951 organiseerde de studentenvereni ging „Sanctus Thomas Aquinas" ter ge legenheid van haar elfde lustrum een open- luchttentoonstelüng van beeldhouwwer ken op het Frederiksplein en in de galerij. Dit verheugend initiatief vond algemene belangstelling, ook bij de gemeente. Daar om overwoog zij al dadelijk een dergelijke kunstmanifestatie ze'f te gelegener tijd te organiseren, met de bedoeling gedurende de zomermaanden, waarin de Kunstmaand," het Holland-Festival, de vacanties en het vreemdelingenbezoek vallen, aan de stad op een der mooiste centraal gelegen plei nen een plastisch accent te verlenen. De belangstelling voor de prestaties der Ne derlandse beeldhouwers zou daardoor kun nen worden gewekt of versterkt. De Am sterdamse Kunstraad werd verzocht daar toe een plan uit te werken. Overeenkom stig het advies van deze Raad is thans een expositie ingericht, welke drie maanden zal duren. Zij is vrij toegankelijk en zal des avonds verlicht zijn. De Nederlandse Kring van Beeldhouwers Verklaarde zich bereid een jury te benoe men, bestaande uit drie beeldhouwers, waarvan één tevens lid is van de Amster damse Kunstraad en twee architecten, te weten de heren H. Krop, B. Guntenaar, C. Hund, H. van Lith, J. P. W. Meefout, ir. B. Bijvoet en T. Komter. Deze jury heeft de tentoonstelling ook ingericht. De tentoonstelling omvat een dertigtal grote beelden in het plantsoen. Hieronder treft men ontwerpen van beelden, die reeds in opdracht werden vervaardigd en afge leverd. Onder meer worden voor de eerste keer aan het publiek getoond twee meer dan levensgrote ontwerpen (mannenfigu ren) van John Radecker, welke een onder deel vormen van het Nationale Monument, dat over enige tijd op de Dam zal verrijzen. Twee brugversieringen van Hildo Krop, bestemd voor de brug over het Amstel- kanaal bij de Parnassusweg, welke in 1941 reeds werden voltooid, zijn eveneens ten toongesteld. In de Galerij treft men kleine plastiek in de wandelgangen en in de vitrines aan. Ook-vindt men hier een collectie tekenin gen van beeldhouwers. De Galerij is geheel opgeknapt en zal 's avonds van 9 tot 11 uur worden verlicht. Zij blijkt thans uitermate geschikt te zijn voor dit soort culturele manifestaties. Rechtstreeks contact Gistermiddag werd de openluchttentoon stelling van beeldhouwwerken op het Fre deriksplein te Amsterdam door burgemees ter mr. A. J. d'Ailly geopend. Deze gaf een kort overzicht over de totstandkoming van deze expositie en sprak daarbij de wens uit dat deze manifestatie er toe zou bijdragen dat de stad Amsterdam zowel wat de beeld houwkunst aan gebouwen als met vrij- staahde beelden in de toekomst rijker be deeld zou mogen worden dan tot nu toe het geval was. Namens de Kring van Nederlandse Beeld houwers dankte prof. V. P. S. Esser het gemeentebestuur van Amsterdam voor zijn medewerking aan deze expositie, welke uiteraard niet vergeleken mag worden met de vermaard geworden openluehttentoon- stellingen in Londen, Hamburg, Sonsbeek en Middelheim. Dit immers waren inter-* nationale kunstmanifestaties, waaraan honderdduizenden guldens besteed waren, onder meer aan kostbare transporten uit ver gelegen plaatsen in Europa. Deze on derneming heeft meer van een improvisa tie. Een groot deel van de inzending komt rechtstreeks van de Keukenhof te Lisse. Prof. Esser achtte het echter juist ver heugend dat op het Frederiksplein een rechtstreeks contact met het publiek tot stand kon worden gebracht. De arbeider, die 's morgens naar zijn werk gaat. de bak ker die het brood rondbrengt, ziet en pas sant deze beelden, evenals de gehaaste automobilist, die dan wel niet op jacht naar beelden, tenminste op jacht langs beelden is. Spreker hoopte dat hierdoor contact met de „stille wereld van het beeld" zou ontstaan. In het museum blijft het beeld als een gevangen vogel in een kooi, in de stad krijgt het een eigen functie, te vergelijken met de klanken van draaiorgel of carillon. Met deze vergelijking tekende prof. Esser de elementen van speelsheid er, ernst, beide in de huidige Nederlandse beeldhouwkunst in allerlei variatie aan wezig. (Verkort weergegeven) Levensavond. Met schrik en ontsteltenis mochten de Ouden van Dagen in Nederland in uw blad van gisteren lezen, dat de prij zen van koffie en thee opnieuw zijn opge slagen. Komt er nu nooit een eind aan die voortdurende verhogingen en prijsstijgin gen? Maar wij, Ouden van Dagen, begrij pen het toch niet goed. Wij, als consument, betrekken tcch niet van de wereldhandel? De prijsverhoging op de voorradige goe deren èn bij de winkelier én bij grossier èn bij fabrikant, waar blijven die dan? Wij mochten vorige week in de courant lezen dat een grote fabriek 4!j millioen winst had gemaakt over 1953 en10 procent dividend. Wij begrijpen er tegenwoordig zo goed als niets van, alleen hebben wij maar al te goed begrepen, dat er van een rustige en kalme levensavond van de Ouden van Dagen in Nederland geen sprake meer is. M. M. DEKKER, Secretaris Neutrale Vereniging voor Ouden van dagen Haarlem WASHINGTON A.F.P./Reuter) Se nator Joseph McCarthy heeft medegedeeld, dat zijn subcommissie van onderzoek over zeer „alarmerende" inlichtingen beschikt, over communistische infiltratie in de Ame rikaanse centrale geheime dienst (C.I.A.) en fabrieken, waar atoom- en waterstof bommen worden gemaakt. McCarthy zeide tot journalisten, dat het vraagstuk van een eventueel bestaan van communistische infiltratie in atoom- en waterstofbomfabrieken een jaar geleden op het Witte Huis was besproken. Men was in het algemeen belang niet tot openbare ver horen in deze kwestie overgegaan, aldus de senator. Aan deze bespreking hadden slechts twee leden van de staf van het Witte Huis en een vertegenwoordiger van het departement van Justitie deelgenomen. De subcommissie van onderzoek van de Senaat heeft eenstemmig besloten de fede rale recherche en het departement van De fensie de namen van 130 communisten te verstrekken, die in productiecentra van de landsverdediging werkzaam zouden zijn. (United Press) De directeur van het „Central Intelligence Agency", Allen Dul les, verklaarde dat de beschuldigingen van McCarthy over communistische infiltratie in d&Cf.J.A. „onjuist" waren. Verleden jaar zomer werd in een rapport van McCarthy gezegd dat een zogenaamde communist in de staatsdrukkerij toegang had tot geheime gegevens van de C.I.A. Die beschuldiging was ook vals, aldus Allen Dulles. Eisenhower over atoom-overleg WASHINGTON (United Press) Op zijn wekelijkse persconferentie heeft pre sident Eisenhower gezegd dat Sovjet-Rus land de deur gesloten heeft voor een spoe dige overeenkomst over zijn plan de atoomenergie in dienst van de vrede aan te wenden. De president wilde niet zeggen dat er geen verdere besprekingen zouden plaats vinden, maar de toon van het laatste Russische antwoord was van dien aard, dat het de deur scheen te sluiten voor een onmiddellijke verwezenlijking van de con cepten, die hij op het oog had bij het uit werken van een program voor het vreed zame gebruik van atoomenergie. Eisenhower wilde geen bijzonderheden bekend maken over de besprekingen. Hij wees er op dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken John Foster Dul les het leeuwendeel van de besprekingen met de Russische vertegenwoordigers voor zijn rekening had genomen en dat van hem dus eventuele bijzonderheden zouden moe ten komen. Reuter De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft medegedeeld, dat zij meer dan 9 milliard dollar heeft uitge geven' voor atoomwapens, waardoor een „grote paraatheid tegen aggressie" was verkregen. Volgens de commissie is de tijd gekomen om meer openbare gelden te be steden voor het vredelievend gebruik van de atoomenergie, waardoor uiteindelijk een bijdrage tot het behoud van de vrede geleverd zou kunnen worden. De commis sie acht het waarschijnlijk, dat tegen 1975 twee tot tien procent van de behoefte der Verenigde Staten aan electriciteit gedekt zal worden door atoomkrachtcentralen. Op 6 Juni zal Zwitserland, het openingsprogramma verzorgen van de internationale uitwisselings-televisievoorstellingen, waaraan acht Europese landen deelnemen. Het programma wordt besloten op 4 Juli met een reportage van de finale van de voet balwedstrijden om het wereldkampioenschap te Bern. Tussen deze twee data zullen dedeelnemende landen allerlei programma's verzorgen. De Nederlandse bijdrefge bestaat uit- een Kinderprogramma onder de titel ,.Een feest ver van Huis". Dit programma behandelde het probleem der ontheemde kinderen. Daarom wordt dit tuinfeest aangeboden aan tijdelijk in ons land verblijvende vluchtelingetjes. Konin gin Juliana zal daarbij aanwezig zijn. Reeds lang ts men begonnen met het treffen van regelingen en maatregelen voor de uitzending in de acht landen, ter. BBC- relaystation te Kassei, gereed voor ontvangst van de Euro-vision programma's. Alle beschikbare plaatsen, vijtienhonderd in totaal, van het Theater Carré waren Woensdagavond bezet door belangstellen den naar de experimentele opvoering van de Griekse tragedie „Antigone" van Sofo- cles in de vertaling en met muziek van Bertus van Lier, die een der voornaamste onderdelen van de Kunstmaand Amster dam vormde. Studenten hadden hiervoor, ter vervulling van rollen en reien, onge veer negen maanden onder leiding van re gisseur Arend Hauer en diens echtgenote gerepeteerd. Ale inspanningen ten spijt dunkt mij het resultaat echter negatief. Dat kwam misschien mede doordat men met amateurs moest werken. Maar beroepsac teurs zullen moeilijk te bewegen zijn tot een zo grote omschakeling als hiervoor ge vraagd wordt, hetgeen trouwens twee jaar geleden al gebleken is, toen het A.T.G. on der leiding van Albert van Dalsum even eens een proef met deze bijzondere verta ling waagde, echter zonder deze zoals Van Lier het wil als een muzikale par tituur te behandelen. Het strekt de leiding van de Kunstmaand Amsterdam tot eer, dat zij hem thans zo'n royale kans heeft geboden zijn bedoelingen te realiseren. „Antigone" werd zonder on derbreking gespeeld. En om mün ervarin gen in één beeld samen te vatten: ik heb de hele avond het gevoel gehad veroordeeld te zijn tot het beklimmen van een einde loos duin van mul zand, steeds wegglijdend en daarna weer moeizaam verder. Het is niet eenvoudig uit te leggen, waardoor dit veroorzaakt werd. Van Lier is namelijk uit gegaan van de gedachte, dat bij de Griekse dichters, in de tijd dat de kunsten een een heid vormden, muziek en woordbeeld te gelijk onstonden. De emotionele mens, zo redeneerde hij, spreekt melodisch en me trisch. Sofocles musiceerde daarom met de tekst. De afstand, die ons van deze onover troffen beheersing scheidt, heeft hij als vertaler pogen te overbruggen door het ge bruik van jamben met alle mogelijke va riaties, waaraan bij het spreken al naar de gemoedsgesteldheid een rhythmische duur- waarde moet worden toegevoegd. De emotie wordt dus uitgedrukt door mid del van'een vast metrum. Dit is heel na tuurlijk volgens Van Lier, die langdurig het gebruik van de menselijke stem heeft bestudeerd en zo kon vaststellen, dat men bij voorbeeld al van verre aan een klaag toon hoort dat er iets aan de hand is, voor men de woordstructuur onderscheidt. Nie mand zal dit bestrijden. Het is zelfs moge- gelijk dat de toon de muziek maakt doch daarmee heeft men nog geen toneel. Men kon bij de thans gevolgde declamatie wel degelijk precies aflezen welke emoties er in het spel waren, maar men leerde niet of nauwelijks de inhoud en de oorzaak daarvan kennen. De jambische dreun leid de namelijk sterk de aandacht af. zodat ik eerlijk moet bekennen gehele stukken niet eens te hebben gehoord. De vertaling waarin door metrische dwang zulke lelijke constructies voorko men als „Het lijk heeft iemand pas be graven" is dezer dagen bij G. van Oor schot te Amsterdam in druk verschenen. Na kennismaking hiervan zal ik op de kwaliteiten nader terugkomen. Thans nog enkele woorden over de vertoning, waarbij begonnen moet worden met het uiten van grote waardering voor de wijze waarop Hans Boswinkel de veeleisende rol "an Kreoon vertolkte. Ook de Antigone van Imke van der Steur mocht gezien en ge- Minister Staf heeft thans de vragen be antwoord, die door het lid van de Twèede Kamer de heer Gortzak waren gesteld over de uitzending naar Nieuw-Guinea van de dienstplichtige marinier L. J. Munier. Deze had klachten over zijn gezondheid gehad, maar was na onderzoek toch naar Nieuw-Guinea gezonden, waar hij onmid dellijk in een hospitaal moest worden op genomen. Hij bleek een ziekte aan de bloedvaten te hebben, die in Holland tij dens het onderzoek niet ontdekt was. Volgens de door de minister geraad- pi- fie geneesheren, waaronder de neuro- ch':r rg van het Wilhelminaeasthuis te Amsterdam, was Munier lijdende aan een afwijking waarvan geen oorzaak bekend is, behalve dat zij vaak aangeboren voor-r komt. De ziekte geeft in het algemeen geen klachten, behalve wanneer een bloeding in enigszins belangrijke graad optreedt. Zij is alleen te ontdekken door het inspuiten van een contrastvloeistof in een slagader met daarop aansluitend genqmen Röntgen foto's. Een dergelijk speciaal gericht on derzoek wordt dan pas verricht, wanneer zich door een bloeding duidelijke uitvals- versehijnselen hebben voorgedaan. Het on derzoek is namelijk lang niet zonder risico, maar bij een ernstige toestand moet dit risico worden genomen. De diagnose kan dus niet door een huisarts met ervaring gesteld worden, zolang geen ernstige bloe ding is opgetreden, terwijl ook de specia list niet tot het specifiek voor de diagnose noodzakelijke onderzoek zal overgaan voor ernstige' neurologische complicaties aan wezig zijn. Het ziektebeeld thans overzien de, moet als zeker worden aangenomen, dat vroeg of laat, onder welke omstandig heden dan ook. de ziekteverschijnselen zouden zijn ontstaan. Dat dit op 29 Novem ber op weg naar N.-Guinea geschiedde, is een toevallige omstandigheid. De snelle actie van de behandelende officier-arts in Nieuw-Guinea heeft echter de gevolgen van de ziekte beperk* W onder de vige rende omstandigheden minimale propor ties. Verpleegster voor de rechtbank Op 20 Februari is in een ziekenhuis le Amsterdam een baby van zes weken aan brandwonden overleden,, doordat zij in een couveuse op een te hete en niet met molton omwikkelde kruik had gelegen. Tegen esp 23-jarige gedip'omeerde verpleegster, die hiervoor verantwoordelijk werd geacht, 1 eiste de officier van justitie bij de Amster damse rechtbank gisteren een maand ge vangenisstraf voorwaardelijk en een boetq van 100. Getuigen verklaarden, dat hgt kind nie* had gehuild. Toch moet het bijna twee uur lang op §en wat de getuigen noemden veel te hete. veel te volle en niet met de voor geschreven molton doek omwjkke'.de rub ber warmwaterkruik hebben gelegen. F,én getuige verklaarde een mrtltön onV- wiWkeling te hebben aangebracht, die later door de verdachte moet zijn verwijderd. Een hoofdzuster had die avond voor haar vertrek de kruik gecontroleerd, maar niets bijzonders opgemerkt. Toen de opvolgster van de verdachte twee uur later opnieuw controleerde, constateerde zij ernstig.' brandwonden bij de baby. Dc kleine is late- overleden. „Het is een verschrikkelijke zaak" zei de officier, „nfet alleen om haar dodelijke Juni is begonnen met veel geschitter aan de Westelijke avondhemel. Woensdagavond 2 Juni kort na zonsondergang kon men daar vier leden van ons zonnestelsel vlak bij elkaar aantreffen: drie planeten en onze satelliet de maan. De maansikkel was nog heel slank, want de nieuwe maan was op dat ogen blik nog geen etmaal oud. Even onder dé maan hing Jupiter; vrij wel recht daarboven viel met enige moeite het zwakke schijnsel van Mercurius te ontdekken en een eindje naar links pronkte Venus. U weet het: de ene pla neet is veel helderder dan de andere. Natuur lijk spelen hun afstan den tot de aarde daarbij een rol en verder hun af metingen. Een tennisbal op honderd meter af stand zien 'wij beter dan een .knifeker die even ver weg is. Maar een knik ker in onze hand is dui delijker te zien en lijkt ook gróter dan die tennisbal op hon derd meter. Maar er is nog een derde factor die de helderheid van een planeet mee- bepaalt; dat is de „albe- do". Albedois Noors- Spaans voor „witheid"; in de sterrenkunde heeft het de betekenis: „dat deel van het van de zon ontvangen licht dat wordt weerkaatst". Mercurius' albedo bedraagt zeven procent; dat wil dus zeg gen dat de oppervlakte van de planeet Mercu rius 93 procent van het erop schijnende zonlicht opslorpt absorbeerten slechts zeven procent terugkaatst, onder ande re in onze richting. De albedo van de maan is toevallig even groot als die van Mercurius: ook de maan weerkaatst slechts zeven procent van het zonlicht, maar door dat de maan zoveel dich ter bij ons staat zo dichtbij zelfs dat wij met het blote oog haar bol- gedaante kunnen onder scheiden zien wij de maan helderder. Jupiters albedo is veel groter: 44 procent van het op Jupiter schijnen de zonlicht wordt weer kaatst. De planeet met de grootste albedo van alle is Venus. Natuurlijk hangt de al bedo van een planeet samen met het materiaal waaruit zij bestaat, of juister gezegd: met het materiaal dat het erop vallende zonlicht weer kaatst. Bij Mercurius is dat de ruwe, door ver zengende zonnehitte (300 gr.) geteisterde en ver weerde oppervlakte; die zal veel overeenkomst vertonen met het maan oppervlak, waar ook geen dampkring de zon nestraling tempert. Ve nus echter heeft wel een dampkring en zelfs een zeer dichte. Stelt u zich haar voor als een bol, omgeven door een mist zo dik dat wij de bol zelf nooit te zien krijgen, dan krijgt u een juiste in druk. En op die mist zien wij de zon schijnen; vandaar een albedo van 59 procent bij Venus. G. v. W. hoord worden. Arend Hauer nam zelf de rol van de blinde ziener Teiresias voor zijn rekening en het viel op, dat zijn krachtiger geluid veel van de geopperde bezwaren wegnam, al mag men daar voorlopig geen nadere conclusies uit trekken, gelet op de "ia?r.look omdLat de verdachte al- aard van de partij. Voor het zeggen van de reien tussen zingen en spreken had men een beroep op de zangers Manus Willemsen en Leon Combé gedaan, die zich zeer bevredigend en welluidend van hun taak kweten. De bewegingskoren van Max Dooyes waren vrij krachteloos. Het gezamenlijk spreken schonk weinig vol doening. De gevolgde vertaalmethode drukte uiteraard een stempel op de gehele voor stelling, die de inzet vergde van volledige mensen met al hun registers. De hiervoor gewenste beheersing ontbrak in het be gin volkomen. In de scène tussen Antigone en Ismene heerste een rusteloosheid, die volkomen in strijd met de klassieke orde geleek. Deze plastische overdaad bleef voortdurend heersen op het proscenium, waar men de handeling zich liet afspelen. Bertus van Lier dirigeerde zelf de zeven leden van het Concertgebouw-Orkest, die zijn begeleidende muzierc ten gehore brachten. De avond was begonnen met het Pro- metheus-ballet door de studentengroep Panta Rei, een vrij, doch weinig indruk wekkend bewegingsspel van Max Dooyes, waarbij de uit improvisatie voortgekomen muziek (slagwerk en fluit) merkwaardig genoeg sterk aan de volkskunst der Joego- slaven herinnerde. De vertolker der titel rol gaf niettemin blijk van voor een ama teur bepaald verrassende vermogens. Rest nog te vermelden, dat de opvoering van „Antigone" gevolgd werd door langdurig applaus voor alle medewerkenden. DAVID KONING BINNENLAND De Nederlandse Bank deelt mede, dat blijkens de voorlopige gegevens Nederland gedurende Mei in het betalingsverkeer met aan de Europese Betalings Unie deelnemen de landen een overschot van f49 millioen heeft verworven. In Mei is bij de Rijkspostspaarbank ingelegd f 39.6 millioen en terugbetaald f 36,2 millioen, zodat een. bedrag van f3,4 millioen werd gespaard. In April werd f2,2 millioen ontspaard. Het hotel „De Wageningse Berg", dat in 1944 werd verwoest tijdens de strijd na de s'.ag bij Arnhem, is herbouwd en Woensdag '■fficieel geopend door de burgemeester van V/ageningen. De sleepboot „Schelde" heeft op de Noordzee een drijvende lichter opgepikt. De lichter dobberdè reeds een paar dagen rond. De „Schelde" heeft de lichter naar Lowe stoft gesleept. Nu het paleis van justitie in Assen een verbouwing ondergaat, heeft de politie rechter tijdelijk een onderdak gevonden in de Chr. Gereformeerde kerk. De preekstoel en het orgel zijn door gordijnen aan het oog onttrokken. Kerkbanken zijn zitplaatsen voor-verdachten en getuigen, de gaanderij dpet dienst als publieke tribune. In de wo ning van de kosteres is een kamer voor advocaten ingericht. In de stationshal te Maastricht is als proef een voor Nederland geheel nieuw apparaat geplaatst, waarop de dienstrege ling van het gehele spoorwegnet is beves tigd op vijf doorschijnende cylinders, waar binnen lampen branden. Voor het raadplegen van de dienstregeling kan de reiziger, door een rad aan de cylinder te draaien, de ge wenste tabel kiezen. thans uiterlijk weinig berouw toont." Haar houding noemde de officier weinig sympa thiek. Hij wilde het de verpleegster, on danks de nonchalance, die in haar beroep gevaarlijk is. niet onmogelijk maken haar beroep te blijven uitoefenen, De rechtbank zal op 16 Juni uitspraak doen. BERLIJN (Reuter) De communisti sche radio-omroep van Berlijn heeft mee gedeeld, dat Oost-Duitsland een veilig- heidsstrook van vijf kilometer langs de Oostzee, die twee jaar geleden werd af gebakend, heeft opgeheven. Een soortge lijke veiligheidsgordel langs de 1000 km lange grens met West-Duitsland blijft ech ter bestaan. Deze werd eveneens twee jaar geleden, in Juni 1952, ingesteld, nadat West-Duitsland het E.V.G.-verdrag had getekend. Volgens Oost-Duitse autoriteiten had de maatregel ten doel „Westelijke spionnen en saboteurs" uit Oost-Duitslarid te houden. Volgens West-Berlijnse politici heeft de opheffing van eerstgenoemde veiligheids- zóne wellicht ten doel, meer ruimte be schikbaar te stellen voor Oost-Duitse ar beiders, die geklaagd hebben over te wei nig vacantieverblijven in de (talrijke) bad plaatsen. Onlangs is de secretaris voor het vacantiewezen van het communistisch vakverbond, dat 90 percent van alle va- cantiereizen in Oost-Duitsland organi seert, wegens plichtsverzaking ontslagen. 4e klasse 16e lijst ƒ1000 en premie van ƒ30.000 12011 5000: 6961 ƒ2000: 13159 13720 ƒ1500: 10530 20936 1000: 1723 4285 13486 21353 400: 5499 6293 7413 8933 10309 11361 15616 17648 18016 21278 200: 1202 2711 2780 3957 3984 4016 4272 4454 6197 6915 7684 8883 8986 9959 10124 10228 10634 10761 11489 11669 11958 14039 14041 14076 14172 14494 15026 15890 15970 17582 17781 18313 18609 19968 Behalve de twee zonder stuurman van Het Spaarne en de double scull van de Het Spaar- ne-Willem III combinatie, zal ook de vier zon der stuurman van Laga (De Voogt, slag, Sesink Clee, Op den Velde en Maier) en de skiffeur Van Mesdag van Cornelis Tromp deelnemen aan de Henley Royal Regatta, die van dertig Juni tot drie Juli wordt ge houden. Alles bijeen is het de grootste ploeg, die Nederland ooit in Henley vertegenwoor digde. In één middag hebben kinderen op het strand te Hollum 2100 Coloradokevers ge vonden en bij de politie ingeleverd. De kevers zijn in de vuilverbrandingsoven ver nietigd. HAARLEM EN OMGEVING Aan de rijksuniversiteit te Leiden is geslaagd voor het doctoraal examen geo logie de heer M. W. P. M. van Loon te Lisse. Aan de gemeente-universiteit van Am sterdam zijn bevorderd tot arts mej. A. A. Holscher, Overveen en de heer I. S. Levij, Haarlem. Voor het eerste gedeelte van -het arts-examen slaagde mej. J. J. Hoogervorst, IJmuiden. In de haven van New York gebruikt de douane sinds kort een Röntgen-apparaat waarmee een kijkje binnen in koffers en kisten kan worden genomen zonder dat ook maar een spijker of slot hoeft te worden losgemaakt. De colli worden in de „Inspectoscope" geplaatst en een ambtenaar ziet op een scherm precies wat de inhoud is. Smokkelen is hier dus wel een hoogst riskante onderneming geworden WIM VERHEIJ en JO DE KORTE hebben de eer U kennis te geven van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de vol trekking zal plaats vinden op Donderdag 17 Juni a.s. des namiddags 2 uur ten Raadhuize te Velsen. Kerkelijke inzegening vindt plaats om 2.45 uur in de Goede Herder Kerk, Velser- duinweg, IJmuiden-O.. door de Weleerw. Heer Ds. G. Wassenaar. IJmuiden, Juni 1954. Velserduinweg 286 van Leeuwenstraat 46. Receptie: 17 Juni a.s., 5—6 uur in de benedenzaal van het Ned. Herv. Jeugdgebouw Rembrandtlaan. Toekomstig adres: Lange Nieuwstraat 406, IJm. Na een langdurig en zeer smartelijk doch geduldig gedragen lijden, nam de God van leven en van dood tot Zich onze lieve vrouw, moeder, zuster, behuwdzuster en tante JOHANNA WILHELMINA DOKTER (echtgenote van L. v. d. Noort) in de leeftijd van 48 jaar. L. v. d. Noort Daan Mientje IJmuiden, 1 Juni 1954 Kennemerlaan 109. De begrafenis zal plaats vinden te Kampen op Zaterdag 5 Juni, ZO M ER-SERIE 8 Concerten op de Vrijdagen 25 Juni; 2, 16, 23 Juli; 3, 10, 17. 24 September, 8 uur in het Concertgebouw. Dirigenten: Solisten: de pianisten: TRUDELIES LEONARD, BRAM BOELEE. JOHN PENNINK, GERARD VAN BLERK, MARGOT PINTER, MARY BISHOP de violisten; HERTHA ELLEGIERS, KAREL LICH TENBERG. Abonnement voor 8 concerten 5.75 (alles inbegrepen). Losse kaarten 0.90 (alles inbegrepen). Plaatsbespreken en kaartverkoop voor leden van de Vereniging „Vrienden van het N.Ph.O." op Dinsdag 8 en Woensdag 9 Juni; voor niet-leden van Donderdag 10 Juni af bij Concertbureau Alphenaar. Kruisweg 49. Telefoon 11532. op sociaal-verantwoorde voorwaarden (zonder winst) CRED1ETEN voor noodzakelijke aankopen, die D niet lnééna kunt betalen; FINANCIERING van Uw inkopen bij deelnemers (winkelier») aan het Kennemer Financlerings-Instituut; VOORSCHOTTEN op penaloenen; ADVIES om to voorkomen, dat D te zware lasten te dragen krijgt en HULP als In moeilijkheden bent geraakt (sanering) Dw zaken worden vertrouwelijk behandeld. Inlichtingen Ki. Houtstraat 70, Haarlem en bij de plaatselijke correspon denten. J. de Vries Arts Zaterdag 5 Juni AFWEZIG Medisch gediplomeerd Schoonheidsspecialiste GEZICHTS- en HOOFDMASSAGE MAQUILLAGE MASKERS ONTHARING - MANICURE GELAATS HUIDKUNDE HOOGTEZON-BEHANDELING Behandeling aan buis na afspraak, v. d. Vondellaan 23 Driehuis - Telef. 4757 (K 2550) BESCUERMT/UW OGEN DOOR EEN van opticien L. NIEUWSTRAAT 789 Tel. 6321 De grootste onderne mingen zijn geregelde adverteerders. Kijk maar naar onze advertentiepagina's. Zij vragen voortdurend aandacht en krijgen die ook. Daardoor zijn zij groot geworden. Franse Tuinparasols exclusieve dessins Tuinmeubelen Ligstoelen Spec, afdeling le etage GR. HOUTSTR. 99, H'Iem

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 3