Russische zich in emigranten roeren W est-Duitsland Nieuwe Duitse Rijnbruggen zijn een lust voor het oog Statuut kan in parlementen nog een harde dobber hebben Rotterdam neutraal tegenover Maas-kanalisatieplannen Kahar Muzakker was een van de uitwassen der revolutie Gevaarlijk spel achter de schermen Amerikanen wedden op de NTS, die actief illegaal werkt Socialisering mislukt in het land Hessen Minderheden, vooral Aruba, weerden zich op slotzitting Duitse „Moezeldagen" leidden tot Belgische „Maasdagen ZATERDAG 5 JUNI 1954 11 Socialisten krabbelen terug Springladingen zijn reeds nu aangebracht Wie is werkgever in een communistisch land? Monster-diamant gevonden Na de R.T.C. met de West Benelux-zwin? Terreur op Celebes voorbij? Legerdat zich eens door hem bij de neus liet nemenbleek toch het sterkst Van onze correspondent in Bonn) Zonder dat men er in de Westelijke wereld veel notitie van genomen heeft, is de politieke activiteit van de Russische emigranten weer aardig toegenomen. Ja, men kan zeggen, dat zij nog nooit zo actief zijn geweest als thans. En Moskou zou al lang meer tegen-maatregelen genomen hebben, wanneer de emigranten niet aan twee gebreken lijden: eindeloze onderlinge discussies en, als gevolg daarvan, een hoge mate van onenigheid. Deze verschijnselen, typisch voor elke Russische emigratie, ook voor die in de Tsarentijd, hebben er voor gezorgd, dat er ondanks alle activiteit toch niet veel gebeurd is en dat Moskou het tot voor kort bij tegen-acties liet, die meestal geheim bleven. Moskou heeft er de voorkeur aangegeven, de emigranten-organisaties te infiltreren en op dood spoor te rangeren. Reeds het Tsaristische regiem maakte met succes gebruik van deze tactiek, die het voordeel had, dat de nette, democra tische wereld niet telkens door een politie ke moord of ontvoering behoefde te wor den opgeschrikt. Helemaal afstand van de terroristische methode heeft het Russische regeringssysteem nooit gedaan. Het liefst beperkt het zich tot bijzonder „interessan te" figuren. Acht Moskou ook nu weer het ogenblik gekomen om de ruwere weg te kiezen? Ontvoeringen in Berlijn en Wenen en de beraamde moord op Okolowitsj in Frank fort kunnen er op wijzen. Maar dat bete kent dan tegelijk, dat de infiltratie-prac- tijken niet tot het gewenste doel hebben geleid en de emigranten-groepen zich tot een reëel gevaar ontwikkelen. Het is niet gemakkelijk een overzicht over die groepen te krijgen. Hun aantal wordt op ongeveer 75 geschat en elk van die groepen meent reden te hebben, een hele reeks andere te wantrouwen en tegen te werken. Grootvorst Vladimir De voornaamste organisaties zijn de vol gende: 1. De monarchisten, de klassieke anti- bolsjewistische emigratie. Hun pretendent is de grootvorst Vladimir, die in Spanje leeft. Doordat hij diplomatieker is dan zijn vader, grootvorst Kyrill, heeft hij veel be ter dan deze de monarchisten om zich we ten te scharen. Kyrill, gestorven in 1938, was wat te hard van stapel gelopen en had zich in 1924 in Coburg (Duitsland) tot Tsaar laten uitroepen, op een tijdstip, toen de meeste monarchisten de dood van tsaar Nicolaas II nog niet bewezen achtten en trouwens meer sympahtie voor de grootvorst Niko- laj Nikolajewitsj hadden. Deze overleed weliswaar reeds in 1929, maar Kyrill is er nooit in geslaagd, het merendeel van de monarchisten voor zich te winnen. In som mige van deze kringen werd hij zelfs voor een bolsjewistische agent-provocateur ge houden. Daarbij staat vast, dat Kyrill's procla matie tot Tsaar op instigatie en met finan ciële steun van de Amerikanen is geschied, die zich dus reeds in een zeer vroeg sta dium voor de Russische emigratie hebben geïnteresseerd. Vladimir, die op het einde van de oorlog in Oostenrijk verblijf hield, viel bijna in de handen van de Sovjets, maar ontsnapte op het nippertje. 2. De nationaal-natriotten. wier organi satie afgekort RONDD heet. Zij staan rechts van de monarchisten en hebben een min of meer fascistische inslag. Hun hoofd kwartier is in München gevestigd. Ex-bolsjewisten 3. Een republikeinse „bond voor de strijd ter bevrijding van de volken van Rusland", afgekort SBONR. Deze bestaat uit jonge mensen, die onder het Bolsjewistische sy steem zijn opgegroeid, tijdens de oorlog in Duitse krijksgevangenschap geraakten, aanhangers van de Vlassov-beweging zyn geweest, na de oorlog kans zagen, in het Westen te blijven, en zich nu tot democra ten in Westelijke zin ontwikkelen. Ook hun centrale bevindt zich in Duitsland. In linkse emigrantenkringen beoordeelt men deze jonge ex-bolsjewisten zeer gun stig en daar het Amerikaanse streven, om alle Russische emigranten in één organi satie samen te vatten, oorspronkelijk van links-georiënteeerde Amerikanen en emi granten is uitgegaan, staat de SBONR er bij de Amerikanen nog altijd goed op, hoe wel de gehele rechtervleugel van de Rus sische emigratie van mening is, dat de SBONR niet als anti-Bolsjewistisch in echte zin mag worden aangemerkt. De SBONR heeft tot die opvatting zelf bijge dragen, doordat zijn leden weigeren, emi grant te heten. Tegenover bepaalde aspec ten van de Bolsjewistische revolutie staan zij niet duidelijk afwijzend en ook dat be moeilijkt hun positie. Neo-fascisten 4. De interessantste en actiefste emigran tenbeweging, de nationale bond der wer kers, afgekort NTS. Zij bestond reeds voor de oorlog en had toen haar centrum in Joegoslavië. Nu is dat naar Duitsland ver legd. Oorspronkelijk nogal rechts georiën teerd, is de NTS, nadat hij vele Vlassov- BONN (A.N.P.) De regering van Hessen, een der meest geïndustrialiseerde West-Duitse staten, heeft haar na de oor log begonnen experimenten tot „socialise ring" der zware industrie opgegeven. De onteigende fabrieken zullen voortaan als overheidsbedrijven worden geëxploiteerd. De regering heeft daarmee te kennen ge geven, dat het socialiseringsartikel, dat in de na de oorlog opgestelde grondwet werd opgenomen, niet verwezenlijkt kon wor den. Oorzaak daarvan zijn volgens de socia listische regering de later ingevoerde fede rale grondwet en de overige federale wet ten, die niet de mogelijkheid bieden om „sociale gemeenschappen" als rechtsperso nen te erkennen. Volgens de Hessense grondwet zouden zulke „sociale gemeen schappen" rechtens de dragers moeten zijn van de gesocialiseerde ondernemingen in de mijnbouw, de staalindustrie, de ener gievoorziening en het verkeer. De bedoe ling was te voorkomen, dat de onteigening der fabrieken op een vérgaande vorm van staatssocialisme zou uitdraaien. Door het beheer der fabrieken toe te vertrouwen aan nieuwe lichamen, waarin employés zowel als overheid vertegenwoordigd wa ren, wilden de socialisten in Hessen een model-socialisering invoeren. In een wetsontwerp wordt thans voor gesteld de fabrieken voorlopig in eigendom aan het land te geven, waarna binnen een jaar zelfstandige ondernemingen zullen worden gevormd. Ook de christelijk demo cratische en de liberale partij hebben zich bij deze regeling neergelegd. De liberalen hebben echter verklaard, dat het gehele socialiseringsartikel uit de grondwet ge schrapt moet worden. De regering heeft medegedeeld, dat zij tot dusverre twintig millioen voor het ex periment heeft uitgegeven. (Van onze correspondent in Bonn) Toen de geallieerden begin 1945 van alle kanten Duitsland binnendrongen, maar Hitier wilde blijven doorvechten, viel de ene brug na de andere aan diens militaire waanzin ten offer. Voor de geallieerden bleek dat niet zo bezwaarlijk. De wTangste vruchten plukten de Duitsers zelf, die nog vele jaren na de oorlog mopperden over de grote omwegen, die zij moesten maken. En als zij nog maar op Hitier hadden geschol den! Vaak echter gebeurde het, dat de „trage democraten" de schuld van de on gemakken kregen. Zo gaat het nu eenmaal in de wereld. Intussen is het herstel van de talrijke bruggen en viaducten, die min of meer zin loos met een druk op de knop in de lucht zijn gejaagd, op bewonderenswaardige wij ze ter hand genomen. Verscheidene mil- liarden zijn reeds uitgegeven, zonder dat het publiek er veel aandacht aan schonk. Het beschouwt het als de gewoonste zaak van de wereld, wanneer weer eens een kostbaar herstel project is voltooid en een belangrijke schakel zijn functie in de ver- keerscirculatie hervat. Het herstel van twee soorten bruggen is van essentieel belang voor het verkeer in West-Duitsland: de Autobahn-viaducten en de Rijnbruggen. Onlangs is bij Stuttgart het Autobahn-viaduct Sulzbach gereed ge komen. Het was tussen Keulen en München het enige viaduct, dat zelfs niet door een noodbrug vervangen was, en de automobi listen hebben zich zeer geërgerd, dat zij hier altijd een ingewikkelde omweg door het dal moesten nemen. Autobahn-automobilisten zijn echter een verwend soort publiek en wanneer men hun ergernissen vergelijkt met de onge makken, die het verkeer langs de Rijn nog »ltijd oplevert, dan zijn zij er uitermate fortuinlijk aan toe. Van Basel tot de Ne derlandse grens werden in de laatste phase van de oorlog maar liefst 50 bruggen ver nietigd of onbruikbaar gemaakt. Over gro te afstanden waren gebieden links en rechts van de Rijn, die altijd een eenheid hadden gevormd, volslagen van elkaar ge- isoleerd. Frankrijk zag dat helemaal niet ongaar ne en deed niets om de onder zijn compe tentie vallende bruggen snel te doen her stellen. Toen de koude oorlog uitbrak en een verdere Russische expansie gevreesd werd, verzoenden zich ook de andere bezettings machten om strategische redenen met de bestaande toestand. Zij konden de Duitsers echter niet eenvoudig verbieden alle ver woeste bruggen te herstellen. Zo kwam een compromis tot stand: de Duitsers mochten 40 bruggen herstellen, maar moesten er mee accoord gaan dat onder hun nieuwe bruggen meteen springladin gen werden aangebracht. Voor de ingenieurs en arbeiders, die nu hun best doen, de bruggen fraaier dan te voren te doen herrijzen, moet dat een vreemde bij-gedachte zijn. Bovendien staan de strategisch-denken- de geallieerden er op dat de nieuwe brug gen niet te breed worden. Zo heeft men het vreemde geval, dat de na-oorlogse Rijnbrug van Düsseldorf, hoewel het ver keer is toegenomen, smaller is dan de voor oorlogse. Desondanks mogen de nieuwe bruggen er zijn. Technisch en aesthetisch leggen zij een welsprekend getuigenis af van het hoge peil, waarop de Duitse bruggenbouw staat. Vooral de thans zijn voltooiing na derende Rodenkirchener Autobahn-brug bij Keulen (spanwijdte 378 meter) is een magnifiek stuk werk. Bijna als een droom zweeft zij boven het Neder-Rijnse land schap, zo slank en licht zijn de lijnen. Op de materiaalbesparing zijn de na-oorlogse Duitse bruggenbouwers bijzonder trots. Bij de Rijnbrug die Keulen met Mülheim ver bindt, is het gewicht zo goed als gehal veerd: vóór de oorlog 15000 ton, nu 8000 ton. aanhangers aangetrokken had, van karak ter veranderd en heeft een tijdlang zelfs nauw met de SBONR samengewerkt. Nu staat hij weer op zichzelf. Sommigen hou den de solidaristen zo noemen zich de leden van de NTS zelf voor een soort van Russische neo-fascisten. In elk geval werken de solidaristen ac tief illegaal in Oost-Europa. Vandaar, dat Moskou hen het meest vreest. Zij werken broederlijk samen met Duitse sociaal-de mocraten, die in dit opzicht ook actief zijn. Prof. Reuter, de het vorige jaar overleden burgemeester van West-Berlijn, was een dergenen, die het werk van de NTS altijd heel belangrijk hebben gevon den. Kerensky exit Ook de Amerikanen schijnen tot de slotsom te zijn gekomen, dat de jeugdige, ondernemende NTS de eigenlijke anti- Bolsjewistische kern van de emigranten beweging uitmaakt. Wanneer men be denkt, dat zij enige jaren geleden een man als Kerensky weer op het paard meenden te moeten zetten intussen is Kerensky daar weer stilletjes afgetuimeld dan is er dus iets veranderd. Geschil in de Int. Arbeidsorganisatie GENèVE (Reuter) Op de conferentie van de Internationale Arbeids-Organisatie (I.L.O.) in Genève hebben werkgeversaf gevaardigden van niet-communistische lan den geprotesteerd tegen de geloofsbrieven van werkgeversafgevaardigden uit de Sov jet-Unie, Oekraïne, Wit-Rusland, Polen, Bulgarije, Hongarije en Tsjechoslowakije. Hierdoor is, naar een Britse afgevaardigde meedeelde, een „ernstige crisis" ontstaan. Op de conferentie zijn vertegenwoordi gers van regeringen, arbeiders en werk gevers uit de ledenstaten aanwezig. De niet-communistische werkgevers, die hun protest indienden bij de commissie voor de geloofsbrieven, menen dat de communisti sche werkgeversafgevaardigden niet te on derscheiden zijn van regeringsafgevaardig den en dat zij, in feite, ook hun opdrachten van hun regering ontvangen. De Anglo American Corporation of South Africa heeft medegedeeld, dat een blauw witte diamant van 426Vè karaat en met een waarde van ongeveer 1 millioen gulden in de Premiermijn nabij Pretoria tijdens de normale mijnwerkzaamheden is gevonden. De diamant heeft ongeveer een viermaal zo grote omvang als de bekende Koh I No~r- steen, die in de Britse kroon is gevat en 106 karaat weegt. (Van een Haagse medewerker) Er was bij de Donderdag gehouden slotzit ting van de R.T.C., althans naar het uiter lijk, enige overeenstemming met wat de vergaderzaal van de Eerste Kamer twee jaar geleden, bij de opening van de R.T.C. te zien gaf. Maar toen was er toch èn in de gehele sfeer èn in de toon der rede voeringen dat element van afwachtende onzekerheid, van spanning zou men kun nen zeggen. Die spanning was er nu niet en in de redevoeringen was er niet meer het afwachtende. Integendeel voldoe ning en goede verwachting voor de toe komst wanneer de samenwerking in de nieuwe verhouding haar doeltreffendheid zal moeten bewijzen. Of er nu van een volledige ontspanning kan worden gesproken schijnt rijkelijk op timistisch. Want hoezeer de officiële ver klaringen een blijk gaven van een sterke eensgezindheid, in de delegaties zijn ver schillen gebleven, welke bezwaarlijk als nuanceringen kunnen worden aangemerkt. Intussen, dat deze meningsverschillen, ook tijdens de slotzitting aan de dag zijn ge treden, moge uit oogpunt van regie als schoonheidsfout worden aangemerkt. Dat deze regie niet het belangrijkst is, maar moet kunnen wijken voor het recht der vrije meningsuiting is in deze gehele ont wikkeling van de nieuwe rechtsorde een uiterst waardevol element. Van meer dan één zijde, zowel uit het Nederlandse als uit het Surinaamse en Antilliaanse kamp, is er in de afgelopen dagen de nadruk op gelegd, dat dit sta tuut niet is opgedrongen, maar de vrucht is van gemeen overleg. In 1946 is aan Su riname en de Nederlandse Antillen de vraag voorgelegd: wat wilt gij? In het ko ninkrijk blijven of uw eigen weg gaan? Daarop is door beide het eenstemmige ant woord gegeven, dat zij binnen het konink rijk een waardige plaats wensen. „Wij hebben nooit de wens gehad," zo werd van de meest gezaghebbende kant verklaard, „om buiten het koninkrijk onze zelfstan digheid te zoeken." In dit opzicht bestaat er in Suriname en op de Antillen geen énkel verschil van mening. Want ook de minderheden die tot veler verrassing tijdens de slotzitting aan het woord kwamen hebben daar omtrent niet de geringste twijfel laten be staan. Maar één hunrter, de heer E. Jonck- heer, lid van de Staten voor de democra tische partij, deed uitkomen, dat dit nieu we statuut, een stap achteruit, naar zijn mening, vergeleken met het ontwerp rijks grondwet van 1948, min of meer is opge drongen en slechts uit opportunistische overwegingen kan worden aanvaard. Ter stond na de slotzitting werd tegen deze voorlichting van zaken namens de K.V.P. van Curagao en de Curacaose onafhanke lijke partij ten scherpste stelling genomen: het statuut is ons niet opgedrongen. Ware dit wél het geval, het zou de naam van Nederland in het buitenland zeker geen goed hebben gedaan. De opvattingen der minderheden zijn door drie Antillianen vertolkt. In gc natig- de bewoordingen heeft 'de heer C. A. Eman, waarnemend gedelegeerde van het eilandgebied, de belangen van Aruba be pleit: Aruba kan geen zelfstandig bestaan in de zin van het statuut hebben zonder het staken van de banden met de Antillen. Hij pleitte daarom voor een federatieve uitbouw van het statuut, nu van Neder landse zijde is te kennen gegeven, dat van een wijziging van de grondwet, nodig om de positie van Aruba als vierde partner te regelen, geen sprake zal kunnen zijn, dat deze wijziging althans niet is te voorzien. Maar het zit de Arubanen hoog, deze po sitie van ondergeschiktheid in het geheel van de Nederlandse Antillen. Een andere Arubaanse gedelegeerde, de heer J. E. Irausguin, heeft daarvan gisteren ter slot zitting op wel zeer hartige wijze doen blij ken. De ontevredenheid van de Arubaanse bevolking is zo hoog opgelopen, zo zei hij, dat men thans zoekt naar een positie van vierde deel van het koninkrijk. Het gaat niet primair om een status buiten de Ne derlandse Antillen, maar om een zo groot mogelijke zelfstandigheid, om baas te zijn in eigen huis. Aruba Men moet de zaak niet op de spits drij ven, zo zeide hij, wij kunnen niet lijdelijk toezien, dat de persoonlijke vrijheid wordt onderdrukt. Hij wees er op, dat de Antil len gelegen zijn temiden van direetoriaal geregeerde landen. Temidden daarvan wappert de vlag van Nederland. Het is on ze hechtste band: het democratisch bestel, waarin wij gebonden zijn door gevoelens van recht en vrijheid. Wat Aruba wenst is: „de tyrannic verdrijven, die ons het De hernieuwde pogingen om tot kanali satie van de Maas te geraken worden in kringen van het Rotterdamse bedrijfsleven met belangstelling gevolgd. De vorm van deze belangstelling beperkt zich vooralsnog tot een houding van „welwillende neutra liteit", ook in zoverre het kanalisatiepro ject wordt gekoppeld aan het tot stand brengen van een kanaal tussen Rijn en Maas. Hernieuwde pogingen inderdaad, want de plannen voor kanalisatie van de Maas zijn al vele jaren oud. De laatste ontwik keling gaat terug tot de Moezeldagen in Oc tober, toen van Duitse zijde gepleit werd voor een spoedige kanalisatie van de Moe zel. Het initiatief van Clerdant, de gouver neur van Luik, tot het organiseren van de Luikse Maasdagen, die enkele weken ge leden werden gehouden, kan gedeeltelijk als een reactie op de Moezeldagen worden gezien, want de Belgen vrezen dat, als men inderdaad de Moezel beter bevaarbaar maakt, de producten van de Franse staal industrie in het vervolg langs België zullen worden vervoerd, namelijk via Moezel en Rijn. Gezien de ernst, waarmede men over de kanalisatie van de Moezel sprak, werd het dus tijd dat België het balletje der Maas kanalisatie weer eens ging opwerpen. Dit is echter niet de enige reden, waarom Luik van zich deed horen. Het verwacht van de kanalisatie van de Maas een alge hele ontsluiting van de Maasvallei. De Maas, de centrale verkeersader van de Kolen- en Staalgemeenschap, is daarbij de leus. In Nederlands Limburg heeft men grote belangstelling voor het Belgische streven, daar men hier een goed aankno pingspunt ziet voor de in Limburg zo vaak to uitdrukking gebrachte wens een directe verbinding tussen Maas en Rijn tot stand brengen. Ook de industriegebieden in Bel- l Donderdagmiddag werd in de vergaderzaal van de Eerste Kamer de openbare slot zitting der Conferentie Nederland-SurinameNederlandse Antillen gehouden. gië en Duitsland voelen voelen veel voor een dergelijk kanaal, maar de keuze der tracé's loopt nogal uiteen. Zo toonde Limburg zich aanvankelijk zeer geporteerd voor een kamal van Venlo naar Ruhrort, terwijl men van Belgische zijde een kanaal voorstelde van Visé naar Neuss, het zogenaamde „Vent-Debout- Kanaal." Beide tracé's hebben voor- en nadelen. Zo is de verbinding VenloRuhrort de goedkoopste oplossing, namelijk 45 millioen gulden voor de aanleg, maar het is voor de Duitsers weinig aantrekkelijk omdat het geen industriegebieden verbindt. Het Vent-Debout-Kanaal heeft voor Bel gië het voordeel, dat het geen Nederlands gebied kruist. Daarentegen is het een uiterst kostbaar (250 millioen gulden aan aanlegkosten) en technisch zeer moeilijk project. De aandacht concentreert zich daarom de laatste tijd op een tracé, dat van BornGeilenkirchenNeuss. In vervolg op de Maasdagen is thans een internationaal consortium opgericht, dat zowel de Maaskanalisatie als de Rijn Maasverbinding moet bestuderen en daar voor propaganda zal maken. Als deel nemers aan het consortium worden ge noemd Luik, Antwerpen, Aken en Neuss. In Nederland is het Maastricht dat zou over wegen zich bij het consortium aan te sluiten. Wat Rotterdam betreft, wij zeiden reeds dat men in deze stad een welwillende neu traliteit in acht neemt. Men wijst er op dat de Maaskanalisatie en de RijnMaas verbinding inderdaad van grote economi sche waarde voor de betrokken industrie gebieden kunnen zijn en wanneer hiermede de economische activiteit in de K.S.G.-lan- den door verwezenlijking van de bestaande plannen worden gerealiseerd, kan men in dit opzicht ook van een Rotterdams belang spreken. Ook in zoverre het RijnMaaskanaal een directe verbinding tussen Rijn en Ant werpen tot stand zou brengen, toont men zich in Rotterdam gematigd, al was het alleen maar omdat men de overtuiging heeft, dat een dergelijke OostWest-ver binding nooit een werkelijke bedreiging voor de Rijn en daarmede voor Rotterdam kan betekenen. BRUSSEL. (A.N.P.). Volgens het Ant werpse blad „La Metropole" heeft de bur gemeester van Knokke, de heer Lippens, de Nederlandse Vereniging tot behoud van Natuurmonumenten voorgesteld, van het op de Nederlands-Belgische grens liggende zwin een Benelux-natuurreservaat te ma ken. Zijn voorstel houdt onder meer in, het gedeelte van het zwin dat op Nederlands gebied ligt, evenals dit in het Belgische gedeelte reeds geschiedt, voortaan en in het bijzonder in de broedtijd te doen be waken, zodat ook daar de zeer bijzondere flora en fauna van 't zwin zich ongestoord zullen kunnen ontwikkelen. Van Belgische zijde is het aanbod gedaan, bij te dragen in de kosten, die de bijzon dere bescherming van het zwin op Neder landse bodem met zich zou brengen, aldus het blad. Burgemeester Lippens meent dat het wenselijk is ook van andere op de Neder lands-Belgische grens liggende gebieden, in het bijzonder ten Noorden van Antwerpen, nabij Kalmpthout en in de Limburgse Kempen, natuurreservaten te maken. hart doorwondt". En dan: onder Oranje leven. Dat is meer dan een cri de coeur, want het is bekend geworden, dat het op dit stuk van zaken en onder meer ook met betrekking tot de positie van de procu reur-generaal de laatste dagen in de Antil liaanse delegatie geducht heeft gespannen. Zozeer, dat enkele leden dier delegatie op stel en sprong wilden vertrekken en dat zij daarvan slechts met moeite konden worden weerhouden. Een andere opmerking kwam nog van de kant van de heer Irausguin, die aan het feit, dat de Antillen geografisch en com- merciëel tot het Westelijk halfrond beho ren en dus sterk Amerikaans georiënteerd zijn, de conclusie verbond, dat de Neder landse Antillen vrij moeten worden gela ten om zich economisch te kunnen ontwik kelen. Handel en vreemdelingenverkeer zijn de weinige bronnen voor deze ont- wikkelig. Hij kan zich niet verenigen met de gedachte, dat de luchtvaart een aange legenheid van het koninkrijk is en dat dus over de vliegvelden, waarin millioenen zijn geïnvesteerd, geen zelfstandige be schikkingsbevoegdheid bestaat. Met de slotzitting van de R.T.C. is een fase in de ontwikkeling afgesloten. Het woord is nu aan de parlementen. De Ne derlandse grondwet vereist voor aanvaar ding bij wet van het nieuwe statuut een meerderheid van tenminste twee derde der uitgebrachte stemmen. In Suriname en de Nederlandse Antillen zijn voor de aanvaar ding van het statuut twee lezingen nodig. Na aanvaarding in eerste lezing met twee derden heeft ontbinding der staten plaats, waarna de nieuwe staten het statuut bij eenvoudige meerderheid kunnen goedkeu ren. Bij de gebleken grote eenstemmigheid zou aangenomen mogen worden, dat deze meerderheden wel verzekerd zijn. Maar desondanks schijnt er wat de Nederlanse Antillen betreft voor een zo groot optimis me niet al te veel reden. Er werden in de wandelgangen wel optimistische bereke ningen gemaakt, in de geest van: 16 van de 22 stemmen halen wij wel, maar over die zestien stemmen bij eerste lezing be stond toch ook weer geen overtuigende zekerheid. In October zullen op de Neder landse Antillen Statenverkiezingen wor den gehouden en het is nu maar de vraag, in hoeverre dr. Da Costa Gomez zijn aange vochten meerderheid kan behouden. Zich daaromtrent in speculaties te begeven is een hachelijke zaak. maar dat in de ver kiezingsstrijd het statuut door voor- en te genstanders als politiek wapen voor het uitvechten der onderlinge geschillen zal worden gehanteerd is buiten kijf. dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. DJAKARTA. (United Press). Toen in Mei Ka-har Muzakker op Celebes over leed aan tuberculose, betekende dat het einde van het veelbewogen leven van een jeugdige rebellenleider, die een grote rol heeft gespeeld in het Indonesië van na de revolutie. Muzakker keerde zich inder tijd tegen de Indonesische regering, die hij tevoren trouw gediend had en oefende drie jaren lang een waar schrikbewind uit im een groot deel van Celebes, zijn geboorte- eiland, dat thans Sulawesi heet. Indone sische troepen maakten ten slotte een einde aan zijn heerschappij. Tijdens de Indonesische onafhankelijk heidsstrijd was hij TNI-officier. Hij had toen een belangrijk aandeel in de infiltra tie-acties tegen de Nederlandse troepen op Celebes. Na de souvereiniteitsoverdracht in Indo nesië zond Djakarta Muzakker naar Cele bes. Hij was daar ondergeschikt aan Warouw, een andere TNI-officier, die af komstig was van Noord-Celebes. Beiden hadden zij van de Japanners een militaire opleiding gekregen. Omdat Muzakker op Zuid-Celebes geboren was stond hij in ho ger aanzien bij de troepen dan Warouw. Zuid-Celebes kwam spoedig volledig on der het centrale gezag van de Indonesische regering na geruime tijd als federale staat tot op zekere hoogte zelfstandig te zijn ge weest. Er kwamen ambtenaren over van Java die Muzakker beslist onwelgevallig waren. Hij was overigens niet de enige, die de nieuwe gezagsdragers liever zag gaan dan komen. Een opstandige beweging was het gevolg. Muzakker stelde zich aan het hoofd van guerilla's en trok met hen het oerwoud in om de strijd te beginnen. Tegenover de gruwelen die Muzakkers bende bedreef verzonk het optreden van alle andere benden in Indonesië in het niet. De bende plunderde, moordde, roofde en stichtte brand in een groot deel van Ce lebes en was spoedig heer en meester in een uitgestrekt gebied. Zó groot was de macht van Muzaxker dat de Indonesische regering er toe overging 125.000 personen te evacueren. Die massale evacuatie was zeer kostbaar. De Indonesische regering beloofde Muzakker en de leden van zijn bende zelfs straffeloosheid indien zij hun acties wilden staken. Muzakker wees dat aanbod echter af. Toen echter Muzakker geruime tijd later aan het hoofd van 6000 volgelingen uit de wildernis kwam en aankondigde dat hij zich met zijn troepen wilde aansluiten bij het Indonesische leger, ging de overheid gretig op het aanbod in. Muzakkers man nen kregen geweren, voertuigen en naar verluidde ook twintig millioen roepia's. Aan de vooravond van zijn beëindiging als officier trok Muzakker zich weer met zijn mannen en met de wapens, de voertui gen en het geld in het oerwoud terug. Op 7 Augustus 1953, een keerpunt in het optreden van de rebellenleider, riep hij in een proclamatie Sulawesi uit tot „Indische Mohammedaanse Staat". Hij schaarde zich toen dus aan de zijde van de Darul Islam en ontpopte zich ais een felle tegenstander van de Indonesische regering. Van die dag af gold hij als een van de gevaarlijkste vijanden van de staat. De Indonesische regering besloot ten slotte over te gaan tot een militaire actie tegen Muzakker. De commandant van de troepen, die tegen Muzakkers „leger" ten strijde trokken, was Warouw. die inmid dels was opgeklommen tot militair bevel hebben voor geheel Oost-Indonesië. Men heeft Muzakker, terecht of ten on rechte, verantwoordelijk gesteld voor de recente Christen-vervolgingen op Celebes. Leden van zijn bende zouden duizenden hebben gedwongen de Islam te omhelzen en de weigerachtigen hebben gemarteld. Muzakkers echtgenote, Corrie. dochter van een blanke planter en een Javaanse, was commandant van een vrouwen-hulpkorps dat de bende van haar man terzijde stond. Volgens berichten, die onlangs Djakarta hebben bereikt, zou deze Corrie zich in Makassar hebben overgegeven. Muzakker verloor na Augustus 1953 vele aanhangers. Tal van bendeleden voelden er weinig voor te strijden onder de vlag van de Darul Is lam. Anderen verlangden er naar weer een normaal leven te leiden. Velen verlie ten hem. De steeds kleiner wordende bende werd voortdurend opgejaagd door de Indo nesische troepen. Ten slotte zag Muzakker zich genood zaakt persoonlijk de leiding in handen te nemen. Dat viel hem kennelijk te zwaar. Hij leed al geruime tijd aan tuberculose. In het begin van Mei ondernamen de ach tervolgende troepen krachtige aanvallen op verschillende van de hem neg resterende steunpunten. Tijdens die gevechten ver ergerde Muzakkers toestand zo ernstig, dat hij door enkele bendeleden werd afge voerd en enkele dagen later overleed.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 11