Gedegen bestudering van zand en slibtransport bij IJmuiden Agenda voor Velsen Kennemer Lantaarn Arend Reijm Beverwijk kampioen in drie A 7 Waar nu nog baggermolens zwoegen Geheimzinnig werk op anderhalve kilometer uit de kust Na 2i jaar AUTORIJLES MOTORRIJLES TAXI NODIG? Old Clothes New Beverwijk ZATERDAG 5 JUNI 1954 Velsenaren naar Normandië Wild-West-scène in café kost IJmuidenaren 30 BEL 5000 DRY CLEANING ONLY Molières oeuvre hij de „Hoogher Gheest- Ghesellen" (Van een onzer redacteuren) DE EEUWIG WERKENDE BAGGERMOLENS, zand- en slibzuigers en hoppers zwoegen dag in dag uit in de IJmtiidense havenmond. Zij razen voort durend en langzaam maar zeker kruipen ze de kanalen door om de vaargeulen op een diepte van 11.20 meter te houden. En nimmer zullen ze klaar komen met baggeren of zuigen. Of nimmer? Dat is de vraag, want al enige jaren is een kleine groep uit het personeel van de Rijkswaterstaat bezig met het probleem of er niets te doen zou zijn tegen de verslibbing van de IJmuidense havenmond. Uiteraard kleefden er aan dit vraagstuk vele ook nog nimmer opgeloste pro blemen, want waar komt dat slib vandaan en wat is dit door de vloedstroom aangedragen sediment eigenlijk. Het kan goede zeeklei zijndat weet men van het wad en de landaanwinningen bij Groningen en Friesland, maar om terug ie komen bij IJmuiden waar ligt dan toch de oorsprong van dit slib, dat er oorzaak van is, dat elk jaar 1.-500.000 kubieke meter zand en slib uit de haven mond moeten worden verwijderd. Dat is per dag ongeveer vierduizend kubieke meter, of een hoeveelheid, die ook door een goederentrein van tachtig wagons vervoerd zou kunnen worden. Twee millioen gulden is er elk jaar mee gemoeid om de weg van sluizen naar zee op diepte te houden. Is het dan een wonder, dat de IJmuidense studiedienst van de Rijkswaterstaat deze kwestie van aan slibbing aanpakte? HET WAS in 1947, dat de technisch amb tenaar van de Rijkswaterstaat, de heer J. W. A. Mathijssen werd belast met het toezicht op het baggerwerk in de IJmui dense havenmond. Wat is die zeeslib toch eigenlijk, heeft hij zich in de eerste maan den afgevraagd en met een eenvoudige loupe, een brievenweger en wat lucifers doosjes heeft hij de aanval geopend. Van hogerhand was er aldra belangstelling en zodoende kwam de opdracht tot een on derzoek naar de stromingen, de samen stelling van het slib en al die bijkomende vraagstukken. Er moest een microscoop aan het onderzoek te pas komen en daar de heer Mathijssen al eens een dergelijk apparaat bij zijn overbuurman, de medisch student G. van Dorp had zien staan, werd die microscoop te leen gevraagd. De heer Van Dorp wipte mee over naar het kleine kamertje, waarin het onderzoek van de slibdeeltjes zich voltrok en thans werken beide heren nog steeds enthousiast samen. Het onderzoek werd later ondergebracht bij de Studiedienst van de Rijkswaterstaat, waarvan ir. J. J. Eiserman de leiding heeft. Vaste meetpost EEN BEWIJS is nimmer eenvoudig en daarom stond al in den beginne vast dat het onderzoek zich zou uitstrekken over tal van jaren. Men ging op pad om mon sters te nemen van de opgebaggerde slib, men zag er plankton in onder de micro scoop en, zoals de onderzoekers zelf nu nog steeds zeggen: vele rariteiten, zoals wolkjes. Er werden enige metingen op zee verricht, hier en daar werden steekproe ven genomen en die bleken zeer nuttig te zijn, maar vooral bij storm geschiedde juist datgene wat deze mannen wilden weten. En dan: voor een meting was een hele dag nodig. Ze zochten naar een oplos sing en die werd gevonden: een vaste meetpost. Theoretisch zou de gehele Noordzee dan vol meters moeten liggen, lOOOOOOOOCOOOOOOOOOCOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOCC NADAT we in ons blad van VRIJDAG 4 JANUARI 1952 al uitvoerig hebben bericht over de IJmuidense studiedienst van de Rijkswaterstaat te IJmuiden, die zich bezig ging houden met de bestu dering van stroom, zout en slib in en om de IJmuidense havenmond en langs de Nederlandse kust, wordt in neven staand artikel verhaald hoe ver men thans is met het onderzoek, dat voor vele onderdelen van de Rijkswaterstaat van groot nut kan zijn. OP DE tekening: de kop van de Zuid- pier, waar in een kelder (de ophoging links) en dus anderhalve kilometer in zee het station of laboratorium van de studiedienst is gevestigd. ADVERTENTIE in de nieuwe OPELS 1954 op speciale lesmotor Vanouds de ie gediplomeerde K.N.A.C.-rijschool in de Gem. Velsen Hagelingerweg 134 Telefoon K.2560 8930 Santpoort Dennenstraat 12 Tel. 6200 - IJmuiden-O. ZATERDAG 5 JUNI IJMUIDEN Thalia. 19 en 21.15 uur: „Calamity-Jane Rex, 20 uur: „Zet 'm op George". Velser Accordeon Ver., 19.45 uur: Jubi leumconcert in Patronaatsgebouw. ZONDAG 6 JUNI IJMUIDEN Thalia, 15, Jane". Rex, 15 en 20 uur: - en thans is van deze proef een rapport klaar, dat is samengesteld aan de hand van de gegevens, verkregen door de ruim honderddertig binnengekomen meldingen van gevonden flessen. Van Noorwegen tot in Denemarken en bij Noordwijk. Maar - en daar ging het om - ook in de Velserkom bij de spoorbrug over het Noordzeekanaal werd een fles gevonden en in de haven werden ze eveneens aan getroffen. Een grotere proef wordt nu voorbereid en daarbij is de constructie van elke fles zodanig, dat de fles op een of twee meter boven de zeebodem blijft zweven. Daarmee is dan de loop van het water en het slib te vinden. Waardevol onderzoek EEN ENORM gebied van gegevens moet nu nog verder worden ontgonnen. Vele jaren zullen er nodig zijn om nog veel meer gegevens te verzamelen, statistieken op te bouwen en daarna al die zaken te bestuderen. Om het vaste punt van de meetbunker op de Zuidpier zullen dit jaar metingen worden verricht. Vlak bij en en verder, tot in de buurt van Hoek van Holland en Den Helder. De gehele zand- huishouding langs de Nederlandse kust speelt zich tenslotte af tot op ongeveer vijftig kilometer uit de kust, een gebied, waar de landinvloeden nog in bewaard zijn. In de meetbunker en in het laborato rium in het gebouw op de hoek van de De Wetstraat en de Kanaalstraaat zal nog heel wat werk moeten worden verzet, maar ongetwijfeld zal langzamerhand meer bekend worden over het slib en haar transport. Het waardevolle onderzoek zou in de toekomst van nut kunnen zijn voor de aanleg van een nieuw model haven of een andere ligging van de pieren. Zelfs zou het mogelijk zijn met de gebaggerde specie zeer vruchtbaar land te maken. Aan de herdenkingsplechtigheden, die op 6 Juni in Arromanches in Normandië worden gehouden, nemen drie verzetslie den uit Velsen deel. Het zijn dr. J. Mac Daniël en de heren C. Mulder en C. Spoor. Haarlemse politierechter Vrijdagmorgen moesten zich twee zwa gers uit IJmuider sferen voor de Haarlem se politierechter, mr. J. P. Petersen, ver antwoorden voor aan hen ten laste gelegde mishandeling en vernieling. De ene, een jongeman, die zich van ar beider had opgewerkt tot bedrijfsleider, zag op een middag zijn zwager, van beroep sjouwerman, in een café in IJmuiden zit ten. Aangezien hij om bepaalde rede nen er grote prijs op stelde, dat zijn zwager het café zou verlaten, ging hij daar naar binnen en riep zijn familielid toe, dat hij met hem mee moest gaan en dat hij hem, indien deze daar niet voor zou voe len, wel naar buiten zou slepen. De café houder was volstrekt niet gediend van het optreden van zijn laatste gast en wees hem dan ook de uitgang, echter tevergeefs, zo dat hij beide handen moest gebruiken om zijn zin te krijgen. Toen de ongenode gast tot bij de deur was teruggedrongen, riep hij zijn zwager toe: „Laat je me nu in de steek?", hetgeen op twee manieren opge vat kon worden, a) toch het café verlaten, b) zijn zwager te helpen bij het handge meen met de caféhouder. Deze laatste op vatting was in praktijk gebracht, want op het laatste ogenblik kreeg de (bijna) ver wijderde IJmuidenaar hulp van zijn zwa ger, die opsprong en vervolgens een stoel in de richting van de caféhouder gooide, die onmiddellijk daarna een klap van de ander te incasseren kreeg. Het werd een grote chaos: de een deelde klappen uit, ook aan de vrouw van de caféhouder, de ander gooide met stoelen, wierp enige tafels tegen een kachel, die in het café stond en duwde tenslotte vol afgrijzen de biljarttafel om ver. Er was nogal wat schade: aan tafels, stoelen, asbakken, kachel en een kunst gebit. „Bent u nog ernstig geraakt door die stoelen", was de vraag van mr. Petersen aan de caféhouder. „Neen, edelachtbare", luidde het antwoord, „me benne nogal dik. ze veren wel terug! Trouwens, de meeste heb ik wel opgevangen". De officier van justitie, mr. B. van der Burg, eiste tegen beide verdachten een ge vangenisstraf van tien dagen. De politie rechter verving deze straf mede van wege het feit, dat beiden nog een blanco straf register hebben in een boete van 30 subsidiair negen dagen hechtenis en een voorwaardelijke gevangenisstraf van tien dagen met een proeftijd van twee jaar. Prijsuitreiking vlaggetjesdagoptocht Woensdag zijn in het Nederlands Her vormd Jeugdgebouw aan de Rembrandt- laan de prijzen uitgereikt, die aan de deel nemers van de Vlaggetjesdagoptocht wa ren toegekend. Bovendien ontving elke vereniging, die vertegenwoordigd was, een herinneringswimpel. De verenigingen, die op het appèl ontbraken en zich tijdig voor deelname hadden opgegeven, kunnen hun wimpel voor 1 Juli nog in ontvangst ne men ten huize van. de optochtleider, Vel- serduinweg 167. ADVERTENTIE 19 en 21.15 uur: „Calamity Zet 'm op George,". MAANDAG 7 JUNI IJMUIDEN Thalia. 15 uur: „2X2 2"; 19 en 21.15 uur: „Gevangenen van het oerwoud". Rex, 15 en 20 uur: „Storm over Ma- lakka". DINSDAG 8 JUNI IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Gevangenen van het oerwoud". Rex, 20 uur: „Storm over Malakka". maar aan een vaste post dacht men vol doende te hebben. De stroom die de IJmuidense havenmond steeds met slib vult de zogenaamde vulstroom komt met de vloed uit het Zuiden langs de Zuidpier de mond binnen. 1500 meter in zee DE GESCHIKTE PLEK voor die meetpost was daarmee gevonden: op de IJmuidense Zuidpier, waar toch nog een oud afgedankt bunkertje stond, dat voor uitbreiding vat baar bleek en heel geschikt zou zijn voor de inrichting van het zelfmetende en re gistrerende zeestation en laboratorium. In September 1951 waren alle toestellen en methoden ontworpen om te meten en te registreren en daarmee was al een moei zaam karwei achter de rug, want noch in het buitenland noch in eigen land had men ervaring met een dergelijk slibonder- zoek. De idee voor de slibmeter kwam tenslotte nog uit Nederland, uit een labo ratorium in Leiden, waar een instrument na enige wijzigingen voor het doel geschikt was. Inmiddels kregen ook de afdeling Oceanografie van het K.N.M.I., de „Nor- duco" en de afdelingen van het visserij- onderzoek interesse voor het veelomvat tende onderzoek en zij zegden hun volle medewerking toe. Zelfwerkend station AL RUIM twee jaar „loopt" het zeestation nu zelf en de vorsers hebben al heel wat gegevens weten te verzamelen. Het slib- gehalte wordt gemeten en geregistreerd, het zoutgehalte van het zeewater eveneens en voorts zijn op de stroken de tempera turen en de waterhoogten af te lezen. Fil ters nemen ook de grove zanddeeltjes uit het zeewater op, zodat een klein gedeelte van het zandtransport langs de Neder landse kust in de bunker wordt weerge geven. Van de semaphore worden dan verder de windsnelheid en windrichting verkregen en binnenkort komen er nog meer instrumenten in de anderhalve kilo meter in zee gelegen bunker te staan, om de deining en de golfslag te meten. Het zeewater wordt opgepompt via een slang die uit de Zuidpier zuidwaarts in zee ligt. Een verklikker geeft de plaats aan waar de slang op een derde van de hoogte in zee hangt. Aan de Noordzijde van de pier geeft een straaltje de plek aan, waar het „afgewerkte" water uit het labo ratorium weer in zee terecht komt. En de baggerspecie dan EEN GEDACHTE, die leefde bij hen, die iets afwisten van de enorme aantrekkings kracht van de IJmuidense havenmond voor slib, was het idee, dat de bagger specie, die thans door de hoppers in zee wordt gestort, na enige tijd de haven weer binnenslibt. De onderzoekers meen den ook van wel. Maar toen de bewijs voering! Er werd in 1951 met een flessen- proef begonnen door vierhonderd flessen in zee te gooien op een plek, waar ge woonlijk de specie in zee wordt gestort. De flessen werden voorzien van instruc ties - een rijksdaalder voor iedere vondst ADVERTENTIE VERHUUR ZONDER CHAUFFEUR DE NIEUWE FORD ANGLIA KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4886 „Calamity Jane", (Thalia, van Vrijdag tot en met Zondag) Een verhaal uit de tijd dat men in het wilde Westen de post koetsen nog moest be schermen tegen over vallen van woeste In dianen. En in het stadje Deadwood is deze bescherming op gedragen aan Doris Day, uitgerust met pistolen en een soort vierloops jachtgeweer. Zij is niet alleen de Indianen, maar ook de ruige cowboys de baas, totdat er een knappe luitenant en een salon-cowboy ten tonele verschijnen, die haar hartje op hol brengen. Twee huwe lijken besluiten deze film, die leuk is om te zien en een aparte bekoring maar niets om het lijf heeft. Doris Day zingt tussen alle belevenissen een heleboed aardige liedjes en daar is het tenslotte om begonnen. S. K_ „Gevangenen van het oerwoud" (Thalia, van Maandag tot en met Woensdag) ook wel „East of Sumatra" geheten, geeft emo tionele gebeurtenissen in een Indische jungle te zien met groeiende spanning tus sen de twee hoofdpersonen, wat dansjes van inlandse meisjes en nog meer moei lijkheden wanneer de mannen van het opperhoofd de vliegtuigen van de blanken in brand steken. De blanken sterven de hongerdood niet, zodat er in kleuren nog heel wat in het oerwoud is te bekijken. Maandagmiddag in Thalia: „Twee maal twee is twee". „Zet 'm op George" (Rex Theater, van Vrijdag tot en met Zondag) Een verhaal van George Formby, zoals er der tien in het dozijn gaan en dat des ondanks succes heeft. Met zijn onafscheidelijke ukelele en zijn zenuwachtige uitroepjes speelt George in „Come on George" in een verhaal, dat rond een paardenfokkerij en de geliefkoosde Engelse renbaan is ge bouwd. Vele oude stunts, zoals rijden in remloze auto's, hard fietsen en kermis- acrobatiek worden er afgedraaid, zodat haast vooraf kan worden vastgesteld welke de volgende onzinnig zet zal zijn. „Storm over Malakka" (RexTheater, Maandag tot en met Woensdag) Dat het momenteel niet overmatig plezierig is om in de binnenlanden van Malakka rubber te planten is een bekend feit, maar als het zo zou zijn als deze film laat zien, dan zou men evengoed in de frontlijn van een oor log kunnen toeven. In ieder geval komt men bij het zien van deze film wel in de sfeer van de tropen, die vrij aardig is ge troffen, al had het met minder slangen en olifanten ook wel afgekund. Behalve Clau- dette Colbert treedt de inmiddels in ons land bekend geworden Ram Gopal in deze uit 1952 daterende film op. H. L. L. Na een uiterst spannende en enerverende eindspurt is Beverwijk er dan in geslaagd het kampioenschap van 3 A in de wacht te slepen, een prestatie, welke zeker een ge lukwens waard is. Beverwijk en Velsen, de kampioen van 3 B, zullen nu moeten uitmaken, wie het het volgende seizoen in de 2de klas mag proberen. Merkwaardig genoeg diende geen van beide clubs zich in de beginperiode van dit seizoen aan als kampioensgegadigde, maar toen de clubs, welke daarvoor dan wel werden aangezien, steken lieten vallen, zagen èn Velsen èn Beverwijk hun kans De Zweedse Marine bezit de eerste „atoom-bom-proef" motor-torpedoboot ter wereld. Deze boot, die een inhoud heeft van 150 ton en een maximumsnelheid van ongeveer 40 knopen, draagt de naam „Plejad" T 102 en is de eerste van een serie van vijf. schoon en grepen haar door een krachtige eindspurt met beide handen aan. Het Beverwijkse gemeentelijke sportpark is nu Tweede Pinksterdag voor de derde keer in successie het strijdtoneel voor een tweetal tot het uiterste gespannen clubs. Vrijwel als zeker kan worden aangenomen, dat het spel op een niet al te hoog peil zal staan daarvoor spreken in dergelijke ontmoetingen nu eenmaal de zenuwen een te sterk woordje mee maar even zeker Is het, dat de verrichtingen der spelers ge volgd zullen worden door enkele duizenden ogenparen. Wie winnen zal, is moeilijk te zeggen. Beide clubs lijken aan elkaar gewaagd en nog meer dan in de gewone competitie-wed- strijden zal de geluksfactor een woordje meespreken. Laten we daarom besluiten met de wens, en dan mag elke supporter er de hoop bij uitspreken, dat dit zijn club zal zijn dat de sterkste ploeg zal zegevieren! BeverwijkVelsen. In de belangrijke pro motiewedstrijd tegen Beverwijk komt Velsen als volgt uit: De Graaf; Meyer. Tromp Sr.; Van der Enden. Wijker, Wesseiman; Tromp Jr., Brouwer, Bakkum, Van der Heyden, Donker. De „Hoogher Gheest-Ghesellen" hebben Molières stuk „Dokter tegen wil en dank" in studie genomen. Het gezelschap heeft de beroeps-regis seur Willem van der Veer uit Aerdenhout bereid gevonden de regie op zich te ne men. Naam Er is een ernstige klacht binnengewandeld over een on heuse bejegening, onder het briefhoofd „Schandelijke be handeling". Meneer J. F. zal echter wel even voor zijn volle naam uit moeten komen, wil zijn klacht in welwillende be handeling worden genomen: anonieme brieven of briefjes alleen met initialen kan ik niet accepteren. Zeventig Er is tot mijn groot verdriet geen plaats voor alle beminde jarigen uit dit gewest onder dees' Lantaarn het zou een te groot gedrang worden in het milde schijnsel, terwijl de kans niet gering zou zijn, dat er ja rigen zouden zijn, die de lan- 'aarn niet in het water konden zien schijnen. Maar voor zuster A. Ver- Kerk maak ik een uitzondering zuster Verkerk van de Lichthoeve. De tiende, dat is dus Donderdag, wordt ze ze ventig en wie deze pracht vrouw heetf gekend uit dé tijd, dat zij nog aan de Kwe kerslaan haar schare ver schoppelingetjes verzorgde, za! tegen de tiende ongetwijfeld naar de pen grijpen om haar een felicitatie te doen gewor den. Zuster Kuyck, ook van de Lichthoeve, is ook een beet je jarig. Het wordt voor die twee overigens een mooie dag, want de talloze vrinden van de Lichthoeve hebben al een snood plan gesmeed zuster Verkerk deze dag een grootse verrassing te bereiden. Puntig Met de dag groeit het leed, dat voor de IJmuidense vis- hallen wordt teweeggebracht door achteloos weggeworpen spijkers en andere metalen dus scherpe voorwerpen. Daar zijn al heel wat banden op bezweken en degenen, die daar met de dagelijkse vis het dagelijkse brood verwerven, trachten gedurnde de ganse heen- en terugreis met angst ïn beven alle puntige obsta- kelen te omzeilen, -fietsen of -sturen. Een der slachtoffers, die zich al meermalen geschrokken over zijn fietsbanden heeft ge bogen om er met een smarte lijk gezicht een kromme draadnagel uit te wringen, komt thans met een mooi en verheven plan. Hij heeft ge hoord, dat de Hoogovens voor zwervende metaaldelen een magneetwagen bezitten, die als een stofzuiger alle onge rechtigheden van het wegdek plukt en zou zo'n apparaat, desnoods bevestigd aan een auto van de gemeentereiniging of aan een door de handelaren en reders samen in stand ge houden automobiel, enige ma len per maand om de havens willen jagen. Het lijkt me geen verwerpelijke vondst en ik be veel haar dan ook gaarne in de aandacht der betrokken overheden aan. Opdat er min der bandenmoeite kome. Goten en onkruid Uit de Santpoortse Neethof, de ruige lustwaranda van wel eer, die thans volgebouwd is met riante arbeiderswoningen, bereikt mij een snerpende klacht. Ach, zegt de klager, wonend aan de Charlotte de Bourbonlaan, wat is het toch jammer, dat wij Santpoortse Velsenaren in geen tijden een vriendelijke meneer van de gemeentereiniging hebben ge zien, om de goten onzer ove rigens zo vriendelijke straten eens onder handen te nemen. Het vuil ligt er duimendik in, krijt hij en als het even fiks regent, staat de zaak al bij de zeventiende druppel blank. Het lijkt er trouwens toch op, zegt hij in dezelfde klagen de toonaard, of de overheid dit hoekje der gemeente niet ken nen wil, want sinds er enige maanden geleden zulke fraaie wandelpaden werden aange legd door de Neethof, is er niets meer aan dezelve ge daan. Niets! Zodat het onkruid thans kindshoog tussen de klinkers groeit en bloeit en de paardebloem met het fluite- kruid, het duizendschoon en de netelachtigen zich zwierig wiegen op de zomerbries. Wie weet er wat op? Wie? LAMPENIST. Doris Day in de film „Calamity-Jane", die van Vrijdag tot en met Zondag in Thalia draait. „Europa '51" (Luxor Theater, van Vrijdag tot en met Woensdag) Een film van Roberto Rossellini met zijn echtgenote, IngTid Bergman, in de hoofdrol. Een titel en een combinatie die hoge verwachtingen wekken. Verwachtingen die overigens wor den beschaamd. Want Rossellini, een der voormannen van het Italiaanse neo-realis- me, heeft niet een beeld gebracht van de ontreddering, de vermoeide wijsheid, de hoop ondanks alles van zijn deel van Europa, maar een verhaal verfilmd dat met de titel vrij weinig te maken heeft. Het gaat hier om een rijke vrouw die een nogal leeg society-leven leidt, totdat haar zoon tje, om wie zij zich niet bekommert, een poging tot zelfmoord doet. Wanneer het kereltje inderdaad sterft, vallen haar de schellen van de ogen en begeeft zij zich, daarbij de weg gewezen door een commu nistisch journalist, onder de gewone men sen, die het in Italië alles behalve gemak kelijk hebben. Zij dwaalt door de achter buurten vol menselijke ellende, helpt zie ken, werkt een paar dagen in een fabriek, toeft aan het doodsbed van een prostituée en raakt tenslotte zijdelings betrokken bij een roofmoord-affaire. Zij wordt gearres teerd en dan acht haar familie de tijd ge komen om haar in een zenuw-inrichting op te laten sluiten. Kennelijk wil Rossellini hier betogen dat iemand die in dit tijdsge wricht de naastenliefde in de practijk brengt, automatisch voor krankzinnig wordt versleten. Maar zo zwak en onwaar schijnlijk brengt hij dit over, dat men de neiging krijgt het opsluiten in dit geval nog niet zo onverstandig te vinden. De film eindigt met een krachteloze scène waarin, als de „verstandigen" zijn afgetrokken, de door Ingrid geholpenen buiten het gesticht een soort protest demonstratie in elkaar zetten, waarbij zij haar zelfs min of meer heilig verklaren. Deze film is dus een teleurstelling. Men verwachtte veel meer van Rossellini. Slechts het maniertje van de camera-tech niek in de achterbuurten is nu overgeble ven, van wat het belangrijkste na -oorlogse verschijnsel in de filmkunst was. De grote Italianen zijn „gearriveerd" en hebben het persoonlijk contact met de sociale proble men, die eens hun liefste onderwerp waren, blijkbaar verloren. Nu rest slechts de pretentie. In het Luxor-TheateT is in de matiné op de Pinksterdagen te zien „Met geheime in structies." „Pechvogel en Co. (Kennemer Theater, Vrijdag tot en met Maandag) Het tweetal komieken Martin en Lewis treedt deze week in Beverwijk op in een zoete revue en als de laatste er niet bij was geweest, was er weinig over gebleven van het wel wat erg flauwe verhaaltje over een revue-artist en zijn hulpen. Martin doet alles even middelmatig, maar Lewis is waarlijk buiten kijf de beste man. „Samson en Delilah" (Kennemer Theater, Dinsdag en Woensdag) Te begrijpen is, dat er een groot verschil be staat tussen het verhaal uit de Bijbel (Richteren 13 tot en met 16) over de sterke Simson en het verhaal, dat gemaakt is voor de film „Samson en Delilah", waarin de nationale held der Israëlieten, behorend tot de stam Dan, een hoofdrol vervult. Cecil B. de Mille heeft de film geregisseerd en daarmee opnieuw zijn meesterschap in het regisseren van groots opgezette scènes met veel figuratie bewezen. Hij laat de toe schouwer meeleven met het lot der Israë lieten die door de Filistijnen overheerst worden. Deze kunnen niet op tegen de sterke Samson en moeten een list gebrui ken, om hem in handen te krijgen. Met behulp van de Filistijnse vrouw Delilah wordt Samson van zijn haardos en daar door van zijn kracht beroofd. De tegen stand lijkt gebroken. De Filistijnen steken hem de ogen uit, laten hem slavendiensten verrichten en tenslotte nodigen zij hem uit in de tempel te spelen, als velen daar bij een zijn, om hun god Dagon te offeren. Samson komt te staan tussen twee pilaren, en de scène waarin hij deze pilaren om- verdrukt zodat de tempel instort, is het spectaculaire hoogtepunt van de film dat De Mille alle gelegenheid bood, zijn stout ste dromen op het stuk van massa-scènes te realiseren. „The boy from Oklahoma" (W. B. Th e a t e r, Vrijdag tot en met Maandag) Een eenvoudige boerenjongen (Will Rogers Jr.) wordt in een nogal rumoerig stadje tot sherif gebombardeerd en krijgt het direct al met een groep veedieven en moordenaars te kwaad. Deze bandieten worden aangevoerd door de burgemeester van het dorp, maar dit belet de nieuwe sheriff niet het raadsel van de moord op de vroegere sheriff op te lossen. Hij gaat daarbij echter uit van het principe, dat men de medemens nooit enig letsel moet toe brengen en de bij de cowboys zo geliefde revolver laat hij dan ook in zijn bureau lade liggen. Toch worden de boosdoeners gepakt en de boerenzoon wordt door het herademende stadje bejubeld en geprezen. Het lieve meisje is ditmaal de kordate dochter van de ex-sheriff, Nancy Olson, en zij mag zich aan het einde van deze met felle kleuren opgetooide film, de aanstaan de echtgenote van de held van het dorp noemen. H. d. G. In de eerste middagvoorstelling op beide Pinksterdagen wordt verder gedraaid in het W. B. Theater „De Schrik van de tweede compagnie".

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 3