McCarthy's papieren in dalende lijn Duitse burger eist herstel van de oude straatnamen Brand- en inbraakverzekering gekoppeld aan prijsindexcijfers Joseph Welch - blikvanger der Amerikaanse televisiekijkers Vanmorgen in de Vishal Nederland en Zwitserland in de bres voor de vrije vaart op de Rijn DINSDAG 8 JUNI 1954 9 Uitslagen van de school- korfbalwedstrijden Vangstberichten uit zee van Katwijkse loggers Een Nederlandse assurantie-primeur Verzekerde bedrag fluctueert met de koopkracht van het betaalmiddel Vitesse '22 adspiranten-A kampioen DES won Pinkstertournooi Bazel vijftig jaar eindstation Gezamenlijke actie tegen Duitse overheersing Kampeerseizoen begonnen met bonte avond Na-oorlogse politiek van herdopen afgekeurd Scheepvaart (Van onze correspondent in Washington Even is er een korte pauze geweest in de verhoren, die een senaatscommissie instelt naar het geschil tussen McCarthy en het leger. De vertoning is inmiddels hervat, maar het is toch goed te weten hoe de stand was bij de rust, hoe de dagenlange uitzendingen op de televisie het Amerikaanse publiek hebben doen denken over de hoofdrolspelers en de figuranten uit deze tragi-comedie. In het bijzonder zal men er zich in het buiten land voor interesseren of McCarthy door dit alles in aanzien is gestegen of gedaald. Welnu, halverwege deze verhoren is er geen twijfel aan of McCarthy's papieren zijn aanzienlijk gedaald. Nog altijd ziet het er niet naar uit, dat de senator zijn (stevige) nek zal breken, maar als het zo doorgaat, dan komt McCarthy er niet zonder kleer scheuren af en dan zal hij na afloop niet langer behoren tot de topfiguren in de repu blikeinse partij. Daarmee is voor Amerika en ook op de lange dyur voor de republi keinse party, veel gewonnen. De ontdekking van het seizoen Hebben de officiële sterren dan al te leurgesteld, dit stuk heeft één speler op geleverd, die al na enkele dagen de held was van een groot deel der televisie kijkers. Die held is Joseph Welch, die als verdediger voor het Leger optreedt. De eerste dagen zat hij er wat slaperig bij. Men beklaagde Stevens al, dat hij zulk een onopvallend man tot helper had. Maar men beklaagde hem te vroeg. Zodra Welch met zijn kruisverhoor begon, besefte men, dat hier een jurist van vlijmscherpe intel ligentie aan het woord was. Een man, zo superieur van geest, dat een blaag als McCarthy's assistent Cohn die velen toch vrezen ineens in zijn ware gedaante werd getoond: een drukdoend, onvolwas sen jongmens, die een man als Welch met neerbuigende minachting kon toespreken. Ray Jenkins, de jurist, die in opdracht van de Senaatscommissie de verhoren leidt, maakt ook wel indruk op het Ame rikaanse publiek, maar Jenkins is een schreeuwer, die ieder die voor hem ver schijnt ongenadig onderhanden neemt. Hij buldert daarbij inderdaad zo hard, dat men een schermpje om zijn microfoon heeft moeten zetten. Voor hem en voor Welch waren er twee onderwerpenin dit verhoor, die gelegen heid boden hun dramatisch en juridisch talent te tonen: de foto waaraan gedokterd was en de brief van Hoover, die niet authentiek bleek. Op zijn minst bleek uit beide gevallen, dat McCarthy en zijn tra wanten zaken verdraaien en opblazen. Zij komen met veel poeha aandragen met schijnbewijzen, maar beschouwt men de zaken op de keper, dan blijkt, dat zij danig aan het knoeien zijn geweest. Washington vat moed Brownell, de minister van Justitie, noem de wat McCarthy deed: „ongeoorloofd ge bruik van geheim materiaal hetwelk ver band houdt met de nationale veiligheid". Daar kon de senator, die altijd de grote verdediger van Amerika wil schijnen, het voorlopig mee doen. Brownell durfde het zonder omslag zeg gen en dat geldt thans voor alle belangrijke medewerkers van president Eisenhower. Een jaar geleden moest Stassen toen hij over de handel op communistisch China het McCarthy slaags was geraakt op bevel van hogerhand zoete broodjes bak ken. Thans heeft McCarthy opnieuw de politiek van Eisenhower's regiem inzake handel tussen Oost en West aangevallen. Maar niemand verwacht, dat Stassen op last van Eisenhower zal moeten inbin den. Kennelijk heeft men in de hoogste regionen besloten, dat McCarthy nu de waarheid maar moet horen. Leonard Hall, de voorzitter van de repu blikeinse nationale commissie heeft ver klaard: „McCarthy zal geen verkiezings campagne voeren, dit najaar, onder auspi ciën van de partij". Kennelijk heeft McCarthy thans het mis noegen opgewekt van Eisenhower en de zynen, maar dat betekent nog niet dat hij in ongenade is gevallen. De positie van een senator in de Verenigde Staten is stevig en er moeten ernstiger dingen aan het licht komen, wil een senator ten val worden gebracht. De republikeinen betreuren het echter op het ogenblik wel, dat deze kolossale rel op gang is gekomen. De belangstelling van het Amerikaanse publiek is overweldigend. Waar men dagen en avonden lang naar zit te kijken en te luisteren, dat is een fel gevecht tussen twee groepen republikei nen: McCarthy en zijn kornuiten tegen Stevens, de minister van het Leger, en diens medewerkers. De meerderheid van de Senaatscommissie, die het onderzoek houdt, is republikeins, maar er zitten ook drie democraten in de commissie en deze laten geen kans ongebruikt om allerlei ongun stigs van de gedagvaarde republikeinen te onderstrepen. De zaak duurt veel langer dan men aanvankelijk gedacht had en elke dag extra verhoogt de verkiezingskansen voor de democraten in November. Sterren stellen teleur Laten wij niet vooruitlopen op de gevol gen van deze vertoning. Er kan nog altijd een onverwachte wending komen in het De uitslagen van de Vrijdag en Zaterdag gehouden schoolkorfbalwedstryden in Vel- sen waren: Kohnstammschool A—Theo Thijssenschool 14; Kohnstammschool BJan Campert school 1—1; Clara Sternschool—Watervliet - school 02; Brederodeschool—Ir. Krijger- school 2—1; Moerbergschool—Ossendorp- school 0—3; Jan Ligthartschool—Adolf v. Nassau school 10; Kohnstammschool A Moerbergschool 2—0; Theo Thijssenschool Ossendorpschool 20; Kohnstammschool B Jan Ligthartschool 04: Jan Campert- schoolAdolf v. Nassauschool 01; Clara SternschoolBrederodeschool 12; Water- vlietschoolIr. Krijgerschool 20; Kohn stammschool A—Ossendorpschool 1—4; Theo ThijssenschoolMoerbergschool 31; Kohn stammschool BAdolf v. Nassauschool 12; Jan Campertschool—Jan Ligthartschool 22; Clara SternschoolIr. Krijgerschool 01; WatervlietsehoolBrederodeschool 13. In de finales, die Woensdag plaats vinden, zijn geklasseerd Brederodeschool, Theo Thijssenschool en Jan Ligthartschool. In het tournooi. dat gehouden werd op het „Watervlietterrein" waren de winnaars: Afdeling A: 1. Duinwijk Ulo; 2. W. de Zwijgerschool. Afdeling B: 1. Openbare Ulo 2; 2. Open bare V.G.L.O. stuk. Wat na de eerste helft echter vast staat, dat is, dat de hoofdrolspelers tot dus ver het publiek niet hebben geïmponeerd. McCarthy's vlegelachtige brutaliteit is het publiek tenslotte gaan ergeren (was het ten gevolge van die ergernis, dat de senator de laatste dagen in zijn schulp gekropen is?) en Stevens McCarthy's tegenstander heeft het publiek niet door groots spel tot geestdrift gebracht. De rel gaat in hoofd zaak over de vraag of McCarthy en de zij nen ongeoorloofde pressie hebben uitge oefend teneinde voor hun rijke vriend en medewerker Schine een bevoorrechte posi tie te verkrijgen in de militaire dienst. Stevens, de minister van het Leger, blijft kalm en beleefd. Hij is een zachtaardig man, die lang naar een compromis heeft gestreefd. Te lang wellicht. En thans, nu de zaak op haren en snaren is komen te staan, is er nog altijd te weinig felheid in deze man te bespeuren. Nu en dan maakt McCarthy zulke arrogante opmer kingen, nu en dan stelt hij zulke onhebbe lijke vragen, dat een striemend antwoord hoog nodig zou zijn. Maar van Stevens moet men zulk een antwoord niet verwach ten. Dat hij McCarthy niet met gelijke middelen bestrijdt strekt Stevens tot eer, maar het is jammer, dat hij ook niet over dezelfde gevechtskracht beschikt als de onvermoeibare senator. De Katwijkse en IJmuidense loggers meldden vanmorgen de volgende vangsten: KW15 43 kantjes, KW42 5, KW97 1, KW176 16. KW19 60, KW161 25, KW168 50. KW2 25, KW25 18, KW47 10, KW23 13. KW140 10. KW45 4, KW38 29.KW144 43. KW29 5, KW41 8, KW37 34, KW167 50, KW44 1. KW85 3, KW110 3, KW50 2, KW 129 25. KW163 49, KW170 55. KW3 5, KW73 7, IJM75 5, KW147 30, KW175 25. IJM74 18. KW86 55.KW20 8, KW32 13, KW49 16. KW130 30. De KW 168 is thuisstomende met op sleeptouw de KW 16, die motorpech heeft. Ook de KW175 komt o"p IJmuiden aan. De gemiddelde vangsten zijn: Vlaardingen 30 kantjes, Scheveningen 25 kantjes en Kat wijk 21 kantjes. Vanmorgen waren aan de afslag de KW22 met 266 kantjes, de KW173 met 188 kantjes en de KW138 met 135 kan tjes. De prijzen van de drijfnetharing wa ren voor de maatjes klein 53 tot 87, maatjes grof 61 tot 69 en steurharing 66 tot 100. Woensdag zijn aan de Katwijkse afslag de KW 18 en de KW 78 met respectievelijk 200 en 130 kantjes. Loggers en kotters Achttien loggers en zeventien kotters zorgden vanmorgen voor een aanvoer van 250 kisten makreel, 900 schelvis, 500 schol, 24.000 kg tong, 400 kisten gul en 250 stuks stijve kabeljauwen. Hogere prijzen Door het koudere weer lagen de prijzen vanmorgen hoger. De makreel haalde 25 tot 33, grote gul 42 tot 50. middel 32 tot 36 en torren 17 tot 22. Kleine braad ging van de hand voor 14 tot 18, wij ting voor 15 tot 19. Schol 2 (omstreeks 9 uur) voor 28 tot 30 en schol 3 voor 18 tot 20. Rijen kabeljauw deden 124 tot 88 en de kisten 100 tot 110. Tongprijzen Bij de eerste afslag haalden de grote ton gen 1.40, de grootmiddel en kleinmiddel 1.20, de tong I 1.en de slips 0.60. Niet bekend Zaterdag maakte de „Schoorl" voor een reis van 12 dagen 6500. Oudste boten zijn thans de „Herman", de ..Mary" en de „Eve line", alle van Vrijdag 28 Mei. De „Antje" is van Zaterdag 29 Mei. Vanmorgen was echter nog niet officieel bekend welke schepen morgen aan de afslag zijn. Volgens ramingen van deskundigen is het voor brand en inbraak verzekerde be drag voor inboedels in ons land momenteel 25 percent te laag in vergelijking met de vervangingswaarde. Een dergelijke situatie heeft tot gevolg dat menigeen, die door brand of inbraak getroffen wordt, een te lage uitkering ontvangt. In de dertiaer jaren waren door de toen optredende prijs daling velen te hoog verzekerd, zodat men toen naar verhouding te veel premie be taalde. Niet iedereen schenkt voldoende aandacht aan de wisselingen in de koop kracht van het geld om de nodige aanoas- singen in zijn assurantie-polis te effectue ren. Het zou ook moeilijk zijn eon derge lijke berekening zelf te maken. We'iswaar zijn de fluctuaties in de koookraeht van het geld thans niet meer zo groot a's in de eerste jaren na de bevrijd in", toch heeft het vraagstuk zijn actualiteit niet verloren. Degene, die in 1949 zijn inboedel ver zekerd zou hebben voor f 20.000 zou. oo basis van het prijsindexcijfer van het Cen traal Bureau voor de Statistiek, reeds in 1950 tot de ontdekking ziin gekomen, dat het verzekerde bedrag f 2600 te laag was. In 1951 was dit verschil toegenomen tot 6800. Tengevolge van de prijsdaling in 1952 werd het te laag verzekerde bedrag van 6800 tijdelijk teruggebracht tot gemid deld 4600. Indien de polis in 1951 was gesloten voor een bedrag van 26.800, dan had men het volgende jaar al kunnen vol staan met een verzekering van 24.600. Van December 1953 op Februari 1954 ste gen de index prijzen weer met 10 punten. Tot dusver heeft er in geen enkel land een verzekeringsvorm bestaan, welke reke ning hield met de fluctuaties in de koon- kracht van het betaalmiddel. Thans heeft de directeur van een Nederlandse maat schappij echter een polis ontworpen, waar. bij uitve«aan wordt van een verzekerde som, welke (voor inboedels) op en neer gaat met de stijgim? of d- daling van het maandelijkse prijsindexcijfer van het Cen traal Bureau voor de Statistiek, waarbij als basis wordt gebruikt het indexcijfer voor het gezinsverbruik van kleding en schoeisel enerzijds en dat van woningin richting anderzijds. Voor opstallen is een soortgelijke regeling getroffen. Behalve het risico van brand kunnen op de veiligheids-indexDolis ook storm.inbraak en dergelyken worden verzekerd, terwijl tevens een aanvullende index-verzekering op elders lopende polissen mogelijk is. Hoe het svsteem werkt Bij het optreden van schade wordt uit gegaan van het verzekerde bedrag, ver menigvuldigd met het hoogste van de twee genoemde categorieën prijsindexcijfers Een dergelijke „goud-clausule" in de polis brengt uiteraard een omvangrijke admini stratie met zich mede, doch hiervoor zijn vaste tabellen opgesteld, waardoor de om rekening betrekkelijk eenvoudig kan ge schieden. De jaarlijks te betalen premie is uiteraard afhankelijk van het gemiddelde bedrag waarvoor men in een jaar verzekerd is. Elk jaar wordt op de premie-vervaldag het verzekerde bedrag voor het komende jaar voorlopig vastgesteld op grond van het in de daaraan voorafgaande maand gepu bliceerde indexcijfer. Op deze basis wordt de premie berekend, terwijl bovendien een voorschotpremie van 20 percent moet wor den betaald, die op de volgende premie- vervaldatum wordt verrekend, wanneer definitief is vastgesteld wat het gemiddelde verzekerde bedrag is geweest en welke premie daarover verschuldigd is. Bij de afwikkeling van een schade wordt met betrekking tot de verzeker de som uitgegaan van het in de polis vermelde bedrag, verhoogd of verlaagd overeenkomstig het gepubli ceerde indexcijfer in de laatste maand, voorafgaande aan de schade, voorzover de stijging niet verder gaat dan 100 percent van het in de polis vermelde verzekerde bedrag. Indien het prijs-indexcijfer in enig jaar een stijging te zien geeft van meer dan 100 punten, dient het verzekerde bedrag door aantekening op de polis te worden aange past. Wanneer gedurende een tienjarige ver zekeringsperiode geen schadevergoeding is uitbetaald, is de verzekerde gedurende het daaropvolgende jaar vrijgesteld van pre miebetaling. Bij deze polis behoeft de verzekerde zich. wat eventuele schade-afwikkelingen be treft, geen zorgen te maken over de fluc tuaties in de koopkracht van de gulden en loopt men ook geen kans, meer premie te betalen dan nodig is. Ons land bezit in deze polis een unicum in de assurantie wereld, dat internationaal zeker belang stelling zal trekken omdat men ook in an dere landen met dit vraagstuk te kampen heeft. Het adspiranten A-elftal van de Castri- cumse sportvereniging „Vitesse '22" is Zaterdagavond kampioen van de afdeling geworden. De jeugdige voetballers speel den te Purmerend tegen de club van die naam en keerden met een 12-1 overwin ning naar Castricum terug. In het Jeugd huis aan de Overtoom mochten zij de ge lukwensen van het bestuur in ontvangst nemen. Op Tweede Pinksterdag is te Castri cum op het terrein van CSV aan de Zee weg een nationaal volleybal-toumooi ge houden, waarvan de organisatie in handen was van de Castricumse club „The Smash" Aan dit tournooi namen twintig heren- en damesteams deel, die in poules van vijf een halve competitie speelden. In de finale speelde men wederom een halve compe titie. Het tournooi begon 's middags om twaalf uur en was pas tegen acht uur in de avond ten einde. De leiding berustte bij de heren G. J. van Muylwijk, G. Glas en W. Super. Zeer zeker is dit tournooi van grote propagandistische waarde geweest. Er waren vele belangstellenden. Bij de heren werd DES (Voorburg) met zes pun ten winnaar. „HVS" (Haarlem) werd tweede met drie punten; „Velox" (Haar lem) derde met twee punten. De dames van „Catapult" (Alkmaar) bezetten in hun afdeling de eerste plaats met drie punten. Van 6 Juni tot 4 Juli vindt een uitwisseling plaats van televisieprogramma's uit Engeland, Frankrijk, Duitsland, Italië, Denemarken, België, Zwitserland en Nederland. De aankondiging van de programma's zal in al deze landen dezelfde zijn: een stralenkring, waartussen de afkortingen van de namen van de deelnemende televisiemaatschappijen. (Speciale berichtgeving) De Zwitserse stad Bazel, het eindstation van alle Rijnvaart, zal van 912 Septem ber herdenken dat 50 jaar geleden het eer ste RMnschip haar haven aandeed. Zwitser land heeft sedertdien alles gedaan om de Rijnvaart te bevorderen en zich een plaats onder de Rijnbevarende naties te verzeke ren. Met de havendirecteur van de stad Bazel, de heer W. Mangold, en diens eerste assistent, de heer I^ötscher hebben wij tijdens een kort verblijf te Bazel de huidige Rijnvaart van Zwitserse kant bekeken kunnen bespreken. We hebben kunnen constateren dat onze Nederlandse Rijnvaar- ders niet alleen geziene gasten in deze mo derne Rijnhaven zijn. maar tevens dat de Nederlandse Rijnvaart een belangryk ele ment geworden is in het economische leven van het land der Alpen. De officiële cijfers van de „Baseier Hafen- und Rhein Amte" spreken duide lijke taal. Ging in 1904 nog niets van de Zwitserse import en export over de Rijn, in het afgelopen jaar kwam 41.4 pet of wel 3.653.743 ton, van de Zwitserse import over de Rijn binnen. Wanneer men de in voer over de Rijn op 100 stelt, dan is het Onder ideale weersomstandigheden heeft de „Kampeervereniging Bakkum" op het terrein van het PWN aan de Zeeweg te Castricum Zaterdag de eerste ontspan ningsavond van dit seizoen gehouden. Deze bonte avond werd in het grote openlucht theater De Pan bijgewoond door circa 4000 kampeerders, die door de voorzitter van de vereniging, de heer K. de Weerd, werden welkom geheten. Het grootste gedeelte van het program ma werd in beslag genomen door de Zaanse accordeonvereniging „Fortisssimo", onder leiding van de heer A. de Haan. Aan de ten gehore gebrachte nummers haperde nogal eens wat. Als Tiroler - en later als Parijs-orkest - was het orkest beter op dreef. De zangeres Emmy Buys, en de kunstfluiter Jan Bonte droegen veel aan het succes bij. Voorts verleenden twee ko mieken onder de naam „De Bertons" hun medewerking. Zij waren in staat de kam peerders geruime tijd aangenaam bezig te houden, al hadden sommige van hun grap pen dan ook de bekende baard. (Van onze correspondent in Bonn) Na de oorlog was het een eel lef de sport straatnamen te veranderen. Nergens is die sport echter zo ver gegaan als in Duitsland, i waar een complete „burgeroorlog" om straatnamen is gevoerd, die tot heden voortduurt. Aan de ene kant staan de so ciaal-democraten. die niet veel op hebben met wat de gemiddelde Duitse burger zich zo van de roemrijke geschiedenis van ziin land onder leiding van „grote Duitsers" voorstelt. Toen zij in de eerste laren na de oorlog door de steun van de bezettings macht eensklaps weer grote invloed kre gen en het in menige gemeenteraad voor het zeggen hadden, namen zij de gelegen heid te baat en noemden legio straatnamen naar bekende, soms ook naar tameiyk obscure, partyfiguren. se", die alle Frankforters nog altijd „Kai- serstrasse" noemen, wat men weten moet, want de „Friedrich Ebertstrasse" komt op het hoofdstation uit en als men bij aan komst naar de weg vraagt, kan men veel tijd verliezen door naar de „Kaiserstrasse" te zoeken, die er niet is. Een voorstel van burgerlijke zijde in de gemeenteraad om de ..Kaiserstrasse" ook weer „Kaiserstrasse" te schrijven, werd echter door de verenig de sociaal-democratische stemmenmacht getorpedeerd. In Düsseldorf heeft men de beroemde „Königsallee" na de oorlog vergeten te herdopen, hoewel zij aan een bezoek van de Pruisische koning aan deze stad in 1848 j herinnert. Nu is een grote parallelstraat van de „Kö" gereed gekomen. En daaraan heeft de gemeenteraad, blijkbaar om een tegenwicht tegen nog bestaande monar chale gevoelens te scheppen, de naam „Straat der Republiek" gegeven. De Düs- seldorfers zijn verbolgen, want uit sympa thie met de oude keurvorst Johan Wilhelm, In die tijd herdoopte men „Kaiserstrasse" j die elke straatjongen uit verhalen kent. in „Friedrich Ebertstrasse". ..Sedanstrasse" (herinnering aan de slag bij Sedan in de Frans-Duitse oorlog van 1870/'71) in „Carl von Ossietskystrasse" enz. De nazi's had den op hun manier zo iets ook gedaan, maar de naoorlogse sociaal-democraten waren in dit opzicht nog actiever. Enige tijd bleef dat zo. Langzamerhand vatte de gewone Duitse burger, wien zijn vaderlandse geschiedenis ondanks alle fiasco's lief was gebleven, weer politieke moed. Uitgesproken burgerlijke partijen groeiden in stemmental en zo werden de bordjes weer verhangen. Ook de straat naambordjes. Sociaal-democratische par tij-grootheden moesten hun plaats weer afstaan aan Bismarck. Blücher en andere historische figuren, die in de ban waren gedaan, omdat bijna de gehele Duitse ge schiedenis voor 1914 „op een vergissing berustte" Tijdverlies In Frankfort ging het om de in „Fried rich Ebertstrasse" herdoopte „Kaiserstras- i hadden zij haar Jan Wilhelmstrasse ge doopt willen zien. De Heimatverein „Düs- seldorfer Jonges" riep de bevolking zelfs op de officiële naam niet te erkennen. Niet alleen in de gezapige Bondsrepu bliek. ook in de heel wat ongezelliger Duit se Democratische Republiek woedt de strijd om de straatnamen. In Leipzig had men ook allerlei straten andere namen ge geven. De bevolking nam het niet en „re- actionnaire elementen" togen er 's nachts zelfs of uit om de nieuwe naamborden naar beneden te halen. Eén succes heeft de „re actie" al geboekt: het „Plein van de Vre de" heet weer simpel: „Markt". «"nuooooccou onoopooi WEEKABONNEMENTEN tienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Nederlandse aandeel in die verschepingen meer dan 30 pet. Ons land komt op de tweede plaats achter Zwitserland, dat met eigen Rijnvaartrederijen 45 pet van zijn invoer per schip verzorgt. Op de derde plaats komt Duitsland met ruim 9 pet, on middellijk gevolgd door Frankrijk met 9 pet. De moeilijkheden, welke op Rijnvaart- gebied met Duitsland ontstaan zijn, tref fen ook de Zwitsers, alhoewel niet in die mate als de Nederlanders, omdat de Zwit serse Rijnvaart hoofdzakelijk voor Zwit serse behoeften vaart, in tegenstelling tot de Nederlanders, die merendeels in buiten landse opdracht varen. De Zwitsers waar deren het dat Nederland met Zwitser land met alle macht en kracht strijdt tegen het Duitse streven om de vrije Rijn vaart te niet te doen. Van Franse zijde heeft men weinig aan dacht voor deze vraagstukken. Ook de Belgen zijn niet zeer actief in de beteuge ling van het Duitse streven om de Rijn vaart Duits te maken en de Duitse Rijn- vaarders door middel van beschermende maatregelen te bevoordelen zulks in strijd met de overeenkomsten. Men wees ons op de goedkope tarieven van de Duitse spoorwegen voor het verkeer tussen de Duitse zee- en Rijnhavens en op het stre ven om Duitse goederen alleen met Duitse schepen te doen vervoeren. Van Zwitserse zijde bleek men zelfs bevreesd, dat binnen kort de Duiders hun havens aan de Rijn voor buitenlandse seheoen zullen shiiten. De Zwitserse en Nederlandse autoritei ten beraadslagen voortdurend over deze kwestie. Binnenkort zal men weer over deze aangelegenheden praten en proberen uit te vinden welke argumenten thans tegenover dit Duitse streven gezet kunnen worden. De voorbereidingen ter viering van het vijftigjarig Rirnverkeer in Bazel zijn reeds in volle gang. Een der belangrijkste pro gramma-punten zal een vlootschouw ziin. waaraan ook een deel van de Nederlandse Rijnvloot zal deelnemen. Vrijwel alle be langrijke goederen moet Zwitserland in voeren: granen en staal, kolen en petro leum. voedingsmiddelen en textiel. In die vaart neemt Nederland een belangrijk aan deel, en ons land zal dat op de komende feesten te Bazel dan ook tonen. Op een grote tentoonstelling over de Rijnvaart, die reeds is geoDend.ter gelegen heid van de jaarbeurs, is Nederland, zij het op bescheiden schaal, eveneens van de partij. Aan de hand van oude Nederlandse scheepsmodellen wordt daar getoond hoe de eerste boten er uit zagen, die Bazel aan deden. De Rijnhaven, in het Noordelijk deel van Bazel, wemelt van Nederlandse vlaggen. Een bezienswaardigheid is het, dit jaar in gebruik genomen enorme overslag-bedrijf: een lange loods van beton met een gigan tische luifel aan de voorzijde, die tientallen meters boven het havenbassin uitsteekt, zodat de Rijnaken er gemakkelijk onder kunnen varen om in recordtijd gelost te worden. Aagtedljk, 8 te Montevideo. Aagtekerk, 6 te Antwerpen. Aalsdijk, 7 970 m. O. Bermuda n. Houston. Aalsum. S te Muscat. Abbekerk. 7 v. Rotterdam n. Hamburg. Adinda, 6 te Makassar. Banka. 6 v. Port Said n. New York. Barendrecht. 7 v. Stockholm n. Pta Cardon. Bennekom. 7 te Pisco. Bintang. 8 v. Bahia n. Las Palmas. Bloemfontein. 6 Ouessant gepass. n. Las Palmas Blommersdijk, pass. 6 Ouessant n. Port Said. Bonaire, 5 v. Dover n. Madeira. Borneo, 6 te Soerabaja. Callisto, 6 te Belfast. Caltex Pernis, 9 Sldon verwacht. Caltex The Hague, 7 v Rotterdam n. Sidon. Caltex Utrecht, 7 te Sidon. Clavella, 6 te Havana. Cleodora. 6 v. Balikpapan n. Singapore. Congostroom. 6 v. Takoradl n. Monrovia. Conlla. 7 v. Singapore n. Geelong Delfland, pass. 7 Ouessant n. Amsterdam. Eos. 6 v. Bremen te Amsterdam. Erinria, pass. 6 A zo ren n. Curasao. Etrema, 5 v. Port Said n. Spezia. Felipes, 6 te Pladju. Friesland (KRL), pass. 7 Ouessant n. Port Said. Gaasterland. 8 te TWieos verwacht. Graveland, 6 te Pto Alegre. Groote Kerk, 7 v. Hongkong n. Manilla. Hecuba, pass. 5 VUssingen n. Amsterdam. Heel sum. 7 te Bremen. Hilversum. 8 te Hongkong verwacht. Hos, 5 v. Rotterdam n. Valencia. Ivoorkust, pass. 8 VUssingen n. Antw. Japara (KRL). pass. 8 Ceylon n. Penang. Joh. v. Old en ba rne velt. 5 v. Port Said n. A'dam Karimun, 7 v. Marseille 8 Genua verw. Kedoe, 5 v. Tj. Priok n. Semarang. Kertosono, 7 v. Dar es Salaam n. Tanga. Kleldrecht. 8 te Shimonosekl. Kota Agoeng. 7 te Tj. Priok. Kota Ba roe. pass. 7 Sabang n. Singapore. Laurenskerk, 5 te Rotterdam. Lawak, 6 v. San Juan n. Manilla. Lekhaven, 5 v. Las Palmas n. Rotterdam. Lieve Vrouwekerk. 8 te Marseille. Limburg, 5 v. Casablanca n. New York. Lombok. 6 40 m. NW. Barranquilla. Loppersum, pass. 5 Finisterre n. Port Talbot. Macotna, 6 v. Pta Cardon n. Engeland. Mapla. 6 te TJ. Priok. Marken, 7 v. Warrl n. Port Harcourt. Mataram, pass. 7 Sabang n. Aden. Meerkerk, pass. 7 VUssingen n. Antwerpen. Mentor, 7 te Beyrouth. Modjokerto. 6 v. Suez n. Belawan. Molenkerk, 7 v. Suez. n. Aden. Mulderkerk. 7 v. Aden n. MOmtoasa. Myonta, 7 te Baltkpapan. Nieuw Holland, 8 te Singapore. Noordam, S v. Rotterdam n. New York. Oranjefontein. 7 te Antwerpen. Ouwerkerk, 7 te Lissabon. Overijsel, pass. 7 Sabang n. Colombo. Pendrecht, 6 te Port Said. Peperkust, 6 v. Dakar n. Conakry. Poelau Laut, 7 v. Port Said n. Le Havre. Prins Fred. Willem, 7 te Antwerpen. Prins Joh. Willem Fxlso, 6 te Montreal n. Port Alfred. Prins Philips Willem. 5 te Rotterdam. Prins Willem Geoige Fred. 6 te Toronto. Prins Willem v. Oranje. 7 450 m. W. Sciily's. Riouw, 6 v. Genua n- Marseille. Rita, 7 v. Pladju n. Bangkok. Roebiah, 6 te Boston. Roepat, 6 v. TJ. Priok n. Singapore. Rotula, 6 te New Orleans. Rijnland, pass. 6 Ouessant n. St. Vincent. Salatiga. 6 v. Los Angeles n. San Francisco. Saparoea, 6 v. Calicut n. Bombay. Saroena. 6 v. Saigon n. Pladju. Scherpendrecht, 7 v. Rio de Janeiro n. Santo». Sheratan, 6 v. Philadelphia n. Port Said. Sibajak, pass. 7 Malta n. Port Said. Siiedrecht. 6 te Rotterdam. Sloterdijk, 5 v. Rotterdam n. Hamburg. Soestdijk, 7 v. Portland (Maine) n. Hallfax. Sommelsdijk, 7 te Port Swettenham. Stad Breda, 7 v. Brisbane n. Newcastle. Stad Dordrecht, pass. 7 Gibraltar n. Rotterdam. Stentor, pass. 5 Ouessant n. Amsterdam. Tallsse, 7 te Singapore. Tamo. 5 te Rotterdam Tawali, 6 te Antwerpen. Tegelberg. 7 v. Belawan n. Singapore. Tjibantjet, 7 te Buenos Aires. Tomorl. 7 te Balikpapan. Trompenberg, 6 te Antwerpen. Utrecht. 5 v. Philadelphia te New York. Waal. pass. 6 Lands End n. Antwerpen. Waterland. 6 v. Las Palmas n. Amsterdam. Weitevreden, 5 v. New York n. Baltimore. Westerdam. 5 v. New York n. Rotterdam. Westland. 6 te Montevideo. Willemstad, 7 v. Cristobal n. Carthagena. Wonogiri, 8 te Colombo verw. Zeeland (KRL). 6 v. Colombo n. Medan. Zuiderkruis, 5 v. Quebec n. Southampton. Schepen met passagiers, repatriërendea en emlgrerenden Aldabi, verm. S v. Rio de Janeiro n. Victoria 28 Rotterdam verwacht. Alhena. 7 Montevideo 9 Buenos Aires verw. Alnati. verm. S v. Rotterdam n. Bremen en Hamburg. Bloemfontein, verm. 4 v. A'dam n. Durban Southampton verwacht. Bonaire, verm. 4 v. A'dam n. Demerara 10 Ma deira verwacht. Boschfontein, verm. 11 v. Mombasa n. A'dam via Port Said en Genua. Boskoop, verm. 17 v. Amsterdam n. Pto Limon. Cottica, verm. 8 v. Paramaribo n. A'dam via Engeland. Groote Beer, li v. R'dam te Quebec verw. Indrapoera, 5 v. Djakarta te Rotterdam. Jagersfontein, verm. 13 v. Durban n. A'dam via Kaapstad. Joh. v. Oldenbamevelt, 5 te Suez 15 A'dam verw. Maasdam. 11 v. R'dam te New York verw. Nieuw Amsterdam. 9 v. R'dam te New York verwacht. Noordam. 5 v. Rotterdam n. New York. Oranje, vertr. 11 v. Djakarta n. Amsterdam. Oranjefontein. 6 Southampton 8 A'dam verw. Oranjestad, verm. 10 v. A'dam n. Cristobal. Rijndam, vertr. 8 v. R'dam n. Montreal. Sibajak, 10 Port Said verwacht. Waterman, vertr. 9 v. R'dam n. New York. Westerdam. vertr. 5 v. New York n. R'dam. Willem Ruys, vertr. 9 v R'dam n. Djakarta. Willemstad, verm. 6 v. Cristobal n. A'dam. KLEINE VAART Audacia, vertr. 5 v. Antw. n. Ipswich. Advent, 5 v. Makkum n. IJmuiden. Amstelborg, 5 v. Pa pendrecht te Rotterdam. Atlas, 4 te Istanboel n. Izmir. Anna b, vertr. 5 v. Manchester n. Lissabon. Arnoudspolder, 5 v. Oporto n. Antwerpen. Admiraal Courbet, 5 v. Londen te Rotterdam. Aeneas. 5 v. Amsterdam te Rotterdam. Ardeas. pass 5 Tanstholm n. Amsterdam. Betty Anne S. 5 v. Marans te Nantes. Barracuda, 6 Drobak verwacht. Beekbergen, 5 v. Kopenhagen n. Kotka. Bergsingel, 5 v. Rotterdam n. Ltlth. Bestevaer, 8 v. Arendal te Westonpoint verw. Bornrif, Swansea verw. Bab T, 3 v. Carlsvlk n. Zaandam. Claes Compaen. 5 v. Teignmouth te Amsterdam Cormoran, vertr. 6 v. Londen n. Groningen. Crescendo, 5 v. Hamburg n. Rotterdam. Corrie b. 5 v. Londen te Rotterdam. Dinkel, 5 v. Gravelines te Rotterdam. Dollard, 5 v. Rotterdam. Driebergen, vertr. 6 v. Esbjerg n. Grimsby. Draco, 4 v. A'dam n. Kopenhagen. Duiveland, 5 v. Rotterdam n. Grangemouth. Donau, 5 v. Tyne te Rotterdam. Deni, 6 v. Porth te Tei neuzen. Eibergen, vertr. 5 v. Casablanca tl. Mogador. E. en A. Scheer, 5 te Antwerpen. Europa, pass. 5 VUssingen n. Antwerpen. Fen„ pass. 5 VUssingen n. Antwerpen. Ferocia, verm. 5 v. Londen n. Rotterdam. Fiducia, 5 v. Boston te Maassluis. Gaasterland, 5 v. Harlingen n. Goole. Genie S, 5 v. Belfast n. Swansea. Hast III, 5 v. IJmuiden te Londen verw. Horst, pass. 5 VUssingen n. Gent. Harold, pass. 5 Kiel n. Holtenau. Haskerland, 5 v. Harlingen n. Leith. Ilias, 4 v. Rotterdam n. Lissabon. Ida Pieter, 5 v. Beck ton n. Frederiksund. Joost, 2 te Vastervik. Jaba, 5 v. Norrkoping te Delfzijl. Jan Kreumer, 8 Amsterdam verw. Jo, pass. 5 Kielerkanaal n. Grouw. Koningshaven, 5 v. Rouen n. Casablanca. Leendert b, 5 v. Esbjerg te R'dam verw. Leny. 5 te VUssingen. Lies, 5 v. Kingslynn n. Rotterdam. Markab. 6 v. Boston te Nykoblng verw. Merwehaven. 6 Duinkerken verw. Myfem, 8 Ronskaer verw. Midsland, 5 v. Rotterdam n. Grangemouth. Mypuck, vertr. 8 v. Parijs n. Malmö. Noorderhaven, 5 v. Antw. te Esbjerg verw. Nottingham, 5 v. R'dam n. Kingslynn. Nassauhaven, 5 v. R'dam n. Gothenburg. Nieuwehaven. 5 v. R'dam n. Malmö. Panx, 4 v. Hull n. Rotterdam. Plato, 4 te Bourgos. Pavo. 3 te Mantyluoto. Ponto, 1 v. Ala n. HuU Pascholl, 7 v. Ellesmereport te Rotterdam verw. Ponza. 2 v. Gent n. Norrkoping. Paraat, pass. 5 VUssingen n. Kolding. Quo Vadis, 5 v. Tyne te Rotteidam. Rini. 5 v. Boston te Rotterdam. Spurt, 5 v. Rotterdam te Oporto verw. Stella Maris, 8 v. Middlesbro te Holmsund verw. Schippersgracht. 5 te Amsterdam. Spolanda, 7 v. Liverpool te Aalborg verw. Trito, 5 v. Dublin n. Amsterdam. Timor, 5 v. Goole te Hirsthals. Vindicat Atque Polit, verm. 5 v. Ostrans n. Pargas. Victory, pass. 5 VUssingen n. Malmö. Wurte, 6 v. Ro6tock te Zaandam. Westerdok, 6 voor IJmuiden verw. n. A'dam. SLEEPVAART Goeree. 4 v. Ferol te Lissabon met kraan. Loire, pass. 4 Flnisterre n. R'dam met bagger molen en bak. Tyne. 4 400 m. O. Fayal met baggermolen en bakken. Thames, Oostzee en Zwarte Zee, 4 100 m. O-ZO. Kp. St. Vincent met dok Witte Zee. 4 v. Bordeaux te Lissabon met bag germolen.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 3