Waar het BB-blokhoofd woont Thalia „Eurovisie" kan 90 millioen Europese kijkers bereiken Kennemer c Lantaarn In IJmuiden-Oost, Velsen-Dorp en Driehuis jj Demonstratie van B.B.-brandweer ven aan de redactie Vanmorgen in de Vis hal WOENSDAG 9 JUNI 1954 7 Ernstig ongeluk op de Noordpier Geslaagden In Oud IJmuiden Machtig televisie-experiment geslaagd Goede beelden uit Rome en uit Zwitserland Vangstberichten uit zee van de Katwïjker loggers IJmuiden leeft mee met voetbaltournooi Tonny Ros exposeert bij „Felison" Scheepvaart IN DE WIJK IJmuiden-Oost, Velsen-Dorp en Driehuis is de heer C. P. J. Maas, Velserduinweg 48 te IJmuiden-Oost, het wijkhoofd van de B.B. Plaatsver vangend wijkhoofd is de heer R. J. G. Keizer, Trompstraat 30, IJmuiden, tel. K2550-4516. In de diverse blokken kent men de eerstgenoemde als blokhoofd. Als tweede wordt de plaatsvervanger genoemd. Spoorlijn IJmuiden-Velsen, Schoutenstraat, Trompstraat, Casembrootstraat: J. Jansen, Wassenaarstraat 37 en F. Mors, Kortenaerstraat 32B. Spoorlijn IJmuiden-Velsen, Casembrootstraat, Roggeveldstraat, Fr. Naerebout- straat: J. ten Have, Trompstraat 121, tel. K2550-4475 en R. Holtrop, Tromp straat 153. Spoorlijn IJmuiden-Velsen, Fr. Naereboutstraat, Piet Heinstraat, Zoutmanstraat, de Ruyterstraat, de Lumeijstraat: G. de Jong, Fr. Naereboutstraat 14, tel. K2550-4327 en A. de Jager, Trompstraat 66, tel. K2550-5557. Spoorlijn IJmuiden-Velsen, de Lumeijstraat, de Ruyterstraat, Zoutmanstraat, de Noostraat, begrenzing spoorlijn Haarlem-Uitgeest: vacature en H. A. Tervoort, Trompstraat 6rd., K2550-5379. Trompstraat, Roggeveenstraat, Casembrootstraat: J. Blonden, Wijk aan Zeeër- weg 96 en J. J. C. Schuurhuis, Kortenaerstraat 31. Velserduinweg, Fr. Naereboutstraat, P. Heinstraat, Zoutmanstraat, Willems beek weg: J. de Boer, L. Nieuwstraat 789, tel. K2550-6321 en J. Veldkamp, L. Nieuwstraat 781, tel. K2550-6427. Spoorlijn Haarlem-Uitgeest, Platanenstraat, Groeneweg, Zeeweg, de Noostraat: B. J. Boer, Briniostraat 14 en vacature. Velserduinweg, Willemsbeekweg, Tuinderstraat: B. de Vilder, Velserduinweg 173, tel. K2550-4402 en R. Veenstra, Zandersstraat 20. Zeeweg, Velserduinweg, Tuinderstraat, Willemsbeekweg: J. Anepool, Tuinder straat 63, tel. K2550-4565 en L. Rolloos, Velserduinweg 139. Zeeweg, Groeneweg, Platanenstraat, Spoorlijn Haarlem-Uitgeest, Cederstraat: H. v. d. Berg, Groeneweg 80, tel. K2550-4900 en A. J. v. d. Wiel, Meidoorn straat 3, tel. K2550-4812. Heerenduinweg, Velserduinweg, Zeeweg: G. Jansen, Velserduinweg 292 en P. B. Stol, Ahornstraat 22. Zeeweg, Cederstraat, Spoorlijn Haarlem-Uitgeest, Fazantenlaan: J. Breur, Fa zantenlaan 17, tel. K2550-5068 en F. de Jong, Fazantenlaan 10. Leeuweriklaan, Zeeweg, Fazantenlaan: H. Wichmann, Zeeweg 278, tel. K2550- 5815 en C. v. d. Molen, Zeeweg 276, tel. K2550-5256. Spoorlijn Haarlem-Uitgeest, Tolsduinerlaan, Verl. v. Themaatlaan, v. Tuylweg, Stationsweg: W. G. Meiboom, v. Tuylweg 4, tel. K2550-4415 en W. G. J. Schiff, Stationsweg 91, tel. K2550-5818. Rijksweg Haarlem-Velsen,Bosweg, Verl. v. Themaatlaan, v. Tuylweg, Stations weg: W. J. v. d. Raadt, Torenstraat 11 en D. Slootweg, Hoofdb.straat 4, tel. K2550-4449. Tolsduinerlaan, Leeuweriklaan, Zeeweg, Da Costalaan, v. Lennaplaan: M. de Haan, Jac. Catslaan 26, tel. K2550-4403 en vacature. Driehuizerkerkweg, Zeeweg, Spoorlijn Haarlem-Uitgeest: T. de Ruyter, De Genestetlaan 3, tel. K2550-4377 en J. H. Oesterholt, Driehuizerkerkweg 94, tel. K2550-5084. Driehuizerkerkweg, Da Costalaan, v. Lenneplaan, grens Driehuis: A. I. Reijerse, v. d. Vondellaan 55, tel. K2550-5214 en K. C. Sneekes, P. C. Hooftlaan 1. ooocoocoococoooocoococoocxsooo ÖOOCOOOOOOOOCOOOOOOC Een inwoner van Velsen-Noord, die er met zijn vierenzeventigjarige Duitse zwager W. M. Dinsdagmiddag op uit was getrok ken om op de Noordpier bij de IJmuidense havenmond te gaan vissen, is met een minder prettige boodschap alleen thuis ge komen. De Duitse gast verloor namelijk bij het vissen op een van de blokken zijn even wicht en viel met het hoofd naar beneden op een van de andere betonnen kolossen. Enige vissers, die in de buurt waren, leg den een noodverband, daar de man een ernstige hoofdwonde had opgelopen. Een arts verleende medische hulp en achtte vervoer per ziekenauto naar het Antonius- ziekenhuis noodzakelijk. Met de motorboot „Joma" is de patiënt naar de Oude Sluis gebracht. De patiënt maakt het goed, werd ons vanmorgen in het Antoniusziekenhuis mee gedeeld. Voor de te Amsterdam gehouden prac- tijkexamens der Vereniging van Leraren, slaagden voor het practijkdiploma machine- schrijven de heer C. P. Tol en de heer P. Bohm te IJmuiden. Voor het diploma ste nografie slaagden mej. J. Wijker te IJmui den en mej. N. Klut te Santpoort. Allen werden opgeleid door het Instituut van Otterlo. De brandweergroep van de kring Velsen- Beverwijk van de Bescherming Burgerbe volking zal Donderdagavond 10 Juni tus sen 20 en 21 uur ter gelegenheid van de eindcursus een brandweer-demonstratie geven in de Prins Hendrikstraat te Oud- IJmuiden. De demonstratie, die een beeld zal geven van de activiteit van de Velsense B.B. bij brandgevaar, wordt gehouden bij het vroegere pand van de firma Bottger. De brandwachts treden om 8 uur in de avond aan op het terrein van het gas- en waterbedrijf en zullen vandaar uitrukken. HILVERSUM. Op eerste Pinksterdag hebben ongeveer 90 millioen televisie-kij kers kunnen zien hoe Paus Pius XII zijn zegen gaf van het balcon van het Vaticaan af. Het beeld werd over de bergen van Noord-Italië naar Zwitserland en Frank rijk en verder naar België en Nederland, West-Duitsland en Denemarken en over Het Kanaal naar Groot-Brittannië verder geleid. Het ging er in deze allereerste uitzending nog maar nauwelijks om, wat er op het scherm verscheen, het ging er bij de rriil- lioenen over geheel West-Europa versprei de kijkers meer om, of er iets verscheen. Het viel dus algemeen mee, toen er Zon dagmiddag om half vier uit Montreux een goed beeld doorkwam. Het was aanvan kelijk wat regenachtig in het Zwitserse stadje, maar toen later de zon doorbrak, werd het beeld voortreffelijk, en zo kon den kijkers in geheel Europa een aantrek kelijk bloemencorso, aangevuld met vele muziekcorpsen, in de straten van Mon treux voorbij zien trekken, op hetzelfde moment als zij, die langs de straten als toeschouwers stonden. De Paus sprak Het tweede programma, dat uit Rome kwam was, vooral voor Rooms-Katholieke kijkers belangwekkend. Met behulp van drie televisiecamera's waarvan er een vanuit een toren een lensoog over Rome liet dwalen brachten de millioenen kij kers niet alleen een bezoek aan de eeuwige stad en het St.-Pietersplein, maar zij wer den ook als het ware in een massale audiëntie door de Paus ontvangen. Nadat de Camera's langs de magnifieke fresco's en beeldhouwwerken waren gereden, die de St. Pieter sieren, kwam in de consis toriezaal Paus Pius voor de camera. In het Italiaans, Frans, Duits en Engels, en ook met enige zinnen in het Nederlands, hield hij een toespraak.. De Paus noemde de televisie een machtig medium, waardoor de grenzen wegvallen en waarvaai men hopen mag, dat het opbouwend werk zal leveren. Op deze wijze zal de televisie meehelpen, meer begrip onder de naties en broeder schap onder de volken te brengen. De Nederlandse commentaar werd bij deze uitzendingen in de Bussumse studio aan de ha/nd van een volledig „script" en via een speciale telefoonlijn gegeven in lichtingen uitgesproken door respectieve lijk Siebe van dei- Zee en Paul de Waart. De eerstvolgende uitzending in de „Eurovisie" zal Zaterdagmiddag geschie den vanuit Engeland. De Engelse televi sie Z3l drie gebeurtenissen uitzenden, na melijk internationale athletiekwedstrijden bij Glasgow, de parade in Londen van de Royal Navy, waarbij Koningm Elizabeth aanwezig zal zijn, en de Royal Horse Show uit Richmond. Ter inleiding van de „Eurovisie" is Za terdagavond in een extra programma van de Nederlandse Televisie Stichting een aan tal leidende Nederlands TV-medewerkers voor de lens gekomen om wat over de „maand der verrassingen" te vertellen. De secretaris van de N.T.S., de heer J. W. Ren- gelink, noemde het experiment van verle den jaar, waaraan alleen Groot-Brittannië, Nederland, Frankrijk en Duitsland deel nemen, reeds groots, omdat velen in West- Europa de kroning van de Engelse Koningin van nabij hebben kunnen volgen. Dit Euro visie-experiment met acht deelnemende landen is echter nog veel groter. Men heeft er de laatste technische reserves voor aan gesneden, en een machtig stuk werk ver richt. De heer Rengelink bracht hulde aan de technische staven en PTT-diensten, ook die th Nederland. Het is een moeilijk expe riment, waaraan technisch veel risico's verbonden zijn, doch bij de proefnemingen zijn goede resultaten bereikt, die allerwege enthousiasme hebben veroorzaakt. Toevallig Wel heel sterk gold dat, toen men op de relais-post hoog op de Jungfrau-Joch in Zwitserland de eerste beelden uit Neder land zag met een toevalligeaanrijding in Bussums straten vlak voor de studio, waarover in de 'Engelse pers grote artike len verschenen. Het geval met de gesticu lerende chauffeurs was echter in scène ge zet door regisseur Ger Lugtenburg, die deze uitzending verzorgde, iets wat op de Zwitserse bergtop niet bekend is geworden. De heer Rengelink deelde voorts mede, dat wegens de Eurovisie, die alle beschik bare krachten opeist, deze maand geen normale Nederlandse programma's worden gegeven. Maar: men krijgt er 20 andere voor in de plaats. Het plaatsvervangende hoofd van de technische dienst der N.T.S., de heer P. de Vlaam, schetste nog de bijzondere techni sche voorbereidingen, speciaal voor Neder land, dat als knooppunt een zeer gewich tige plaats ip het net inneemt, temeer daar in Lopik de „beeldvertalers" staan. De heer J, Castelijns gaf vervolgens een uiteenzetting over de programma's, die vele voetbalwedstrijden zullen bevatten uit de strijd om het wereldkampioenschap en voorts ten minste één programma uit elk der deelnemende landen. Tenslotte vertelde de heer D. Simons een en ander over de omvangrijke voorberei dingen voor het Nederlandse aandeel in de Eurovisie, een op 14 Juni uit te zenden kinderprogramma uit de speeltuin-Oud- Naarden, een feest voor jeugdige vluchte lingen, dat door de aanwezigheid van Ko ningin Juliana extra luister zal krijgen. Twee trawlers Aan de IJmuidense afslag verschenen vanmorgen de „Mary" met 110 kisten schelvis, 60 wijting, 45 gul, 60 koolvis, 30 makreel, 20 varia, 30 kistjes haring en 190 stuks stijve kabeljauwen en de „Herman" met 325 kisten schelvis, 100 kabeljauw en gul, 35 koolvis, 35 makreel, 20 stokkebit, 24 kleine kistjes schelvis, 140 kistjes makreel en 525 stuks stijve kabeljauwen. Voorts waren er wat kotters uit de Sylt en een paar dagschuitjes. Makreel en haring De makreel zat vanmorgen tussen de ƒ28 en 32. De kleine kistjes gingen van de hand voor 10 tot 11.50. Elk kistje had een inhoud van 16 tot 20 kg. De kleine kistjes haring van 20 kg deden van 13.50 tot 14.50. Kabeljauw en schelvis België kocht de rijen kabeljauw voor 150 tot 114. De kisten kabeljauw liepen op van 154 tot 188. Grote en grootmid del schelvis gingen België in voor 46. Het binnenland kocht de kleinmiddel schel vis voor 40 tot 43, de pennen voor 32 tot 38 en de braad voor 11 tot 16. Kleine kistjes schelvis van 16 kg maakten 13 tot 13.50. Dubbele prijs De zwarte koolvis, die vorige week 36 deed, haalde vanmorgen'liefst van 75 tot 80. Grote gul ging zelfs van de hand voor 60, middel voor 36 en de torren voor 17 tot 22. Schol- en tongprijzen Schol 2 werd betaald met 35 tot 40, schol 3 met 20 tot 25 en de uivertjes met 15 tot 16. De lappen deden 1.60, de grootmiddel van 1.25 tot 1.30, klein middel van 1.15 tot 1.20, tong I 1.05 en slips 0.65. En dan morgen Voor de Donderdagmarkt komt de „Eve line". Gisteren zou men nog 150 kisten makreel dichtbij op 't Zand hebben gevan gen. Verder had het schip al 300 kisten vis en 200 stuks stijve kabeljauwen aan boord. Gisteren maakte de IJM 14 „Annie" als hoogste 8070. Besommingen van hedenmorgen Twee trawlers gezamenlijk 37.100 en de SCH 153 885. Aanvoer in drie maanden. In het eerste kwartaal van dit jaar werd in Nederland in totaal aangebracht 31.1 millioen kg. visserij producten voor 11.9 millioen gulden, tegen 35.6 millioen kg en 12 millioen gulden in de overeenkomstige drie maanden van 1953. Toeneming van de vangsten is alleen te be speuren bij rondvis en schaal- en week dieren. Voor rondvis steeg de aanvoer van 5.2 tot 6 millioen kg., van schaal- en week dieren van 10.5 tot 11.1 millioen kg. Hier tegenover staat een vermindering van de aanvoer van platvis van 6.7 tot 6.1 millioen kg. en bij de haringachtigen van 10.3 tot 6.4 millioen kg. De aanvoer uit het IJselmecr verminderde van 0-4 tot 0.2 millioen kg. Prijsindexcijfer. In Maart bedroeg het nnjsindexcijfer voor de visserij 123 tegen 109 in Februari en 117 in Maart 1953, aldus het Centraal Bureau voor de Statistiek. Deze veranderingen houden vooral verband met de prijsstijgingen voor oesters en garnalen. De vangstberichten uit zee van de Kat- wijkse en IJmuidense schepen waren van nacht: KW 15 21 kantjes, KW 44 4, KW 97 15, KW 176 8, KW 19 23, KW 161 27, KW 170 16, KW 3 10, KW 14 25, KW 47 20, KW 127 17, KW 23 19, KW 140 30, IJM 74 19, KW 86 15, KW 20 25, KW 32 15, KW 49 13. KW 187 9, KW 42 14, KW 85 7, KW 100 25, KW 50 15, KW 129 25, KW 163 31, KW 2 15, KW 5 10, KW 73 35, KW 54 22, IJM 75 24, KW 147 55, KW 45 15, KW 38 9, KW 144 30, KW 29 14, KW 41 36, KW 37 25. Thuisstomend zijn de KW 14 en de KW 50. De gemiddelde vangsten waren van nacht voor de Vlaardingse schepen 17 kantjes, voor de Katwijkers 20 kantjes en voor de Scheveningse loggers 28 kantjes. Vanmorgen was de KW 78 met 169 kantjes aan de afslag. De prijzen waren voor de maatjes klein 74 tot 119 en voor de maatjes grof 59 tot 67. Morgen komt de vangst van vijf schepen in totaal 1100 kantjes in de afslag. De besturen van Alcura en van de VARA in IJmuiden hebben overleg gepleegd om het belangstellenden mogelijk te maken op het televisiescherm de prestaties van de voetbalelftallen, die deelnemen aan het internationaal tournooi, te volgen. In het Cultureel Centrum aan het Moerberg- plantsoen zal een negental televisie-uitzen dingen worden verzorgd op 16, 17, 19, 20, 26, 27 en 30 Juni en op 3 en 4 Juli. Op werkdagen beginnen deze uitzendingen om 18 uur, 's Zaterdags om 17 uur en 's Zon dags om 16 uur. Van Zaterdag 12 tot en met Zondag 20 Juni zal de Amsterdamse schilder Tonny Ros enige schilderijen exposeren in het tentoonstellingslokaal van „Felison" aan de Heidestraat te IJmuiden-Oost.De openings uren zijn des avonds van 1921 uur, op Zaterdag en Zondag van 14 tot 17 uur. De tentoonstelling wordt Zaterdagmiddag om half vier geopend. Tonny Ros, geboren in 1920, had al op zeer jeugdige leeftijd een passie voor teke'^" nen, waarmee hij al zijn vrije tijd vulde. Daarnaast trachtte hij ook in klei en kleur zijn gevoelens uit te drukken. Na enige tijd op het atelier van Willem Mollin te hebben gewerkt, zette hij zijn studie voort op de Rijksacademie voor Beeldende Kun sten te Amsterdam. Zijn grote voorliefde gaat uit naar portret en stilleven. Zijn studiereizen naar Engeland, Frankrijk, Zwitserland en Italië hebben op zijn ont wikkeling grote invloed gehad. In 1952 verwierf hij de tweede prijs van het Wil- linck van Collemfonds voor het schilderij „Stilleven". ADVERTENTIE Het theater met de beste films DONDERDAG a.s. 8 uur vertonen wij in slechts één enkele voorstelling het Japanse filmwerk DE KINDEREN van HIROSHIMA Een aangrijpend filmwerk, over de gevolgen van de atoombom-ontploffing Kent U de werking van de atoom-bom? De kinderen van Hiroshima geven U het antwoord Deze film moet U gezien hebben. Toegang 18 jaar. (Verkort weergegeven Luilak I. Zaterdagmorgen maakte ik voor het eerst van mijn leven het luilak- vieren mee en ik vraag me af waarom de vernielzucht, die met dit feest gepaard gaat, toegelaten wordt. Ik heb gezien hoe nieuw gebouwde huizen aan het Moerbergplant- soen op de Kennemerlaan door de jeugd werden ondergesmeerd met zeep en kaars vet, hoe pasgeverfde deuren werden be smeurd met kalk en hoe de bellen uit de deur werden getrokken. Waarom houden de ouders hun kinderen niet in bed? Wordt er al niet genoeg door de jeugd vernield? J. VERDONK, Raderstraat 130, IJmuiden Luilak II. Het is rnij een raadsel, dat er mensen zijn die niets meer kunnen verdra gen, vooral niet van de jeugd, en' alles door de politie verboden willen zien. Een keer per jaar gedraagt zich de jeugd uitbundig, wellicht te enthousiast, een enkele maal te baldadig, als er het om gaat om de mensen wakker te krijgen. Maar volgens mij was het al stukken beter dan vorig jaar. De waarschuwing op school zal daar niet vreemd aan zijn. Met een gevoel van plei- zier heb ik een klein kereltje op een oud damesfietsje voorbij zien gaan, als een vorst rijdend, met de idee „wie maakt me wat," achter zich meeslepend potten en pannen en ouwe teilen. Ik vond hem schit terend. Hij is mijn woning 3 x gepasseerd. De kwestie is, dat men een beetje van de jeugd moet houden, dan verdraag je meer. Een keer per jaar de zuurpruimen even op de hak nemen. Doe niet kinderachtig, mensen! H. SOUVEREIN, Vergierdeweg 2, Haarlem Straatnaam. Een paar jaar geleden werd in Zandvoort een nieuwe straat ge bouwd. Een nétte straat, met nette flats, die spoedig bewoond waren door nette mensen met dito namen. Bekeek je die straat, dan dacht je: die mensen wonen daar lang niet gek, met aan de achterkant dat prachtige uitzicht op de zee. Gelukkige stervelingen! Ja, dat dacht je, maar je had 't helemaal mis, want de bewoners, zoals men mij ver telde, gingen gebukt onder een schrijnend verdriet, en de naam van de straat was daar de oorzaak van. Die straat heette en het was ook erg de Herman Heijermans- straat. Na enige tijd, toen men elkaar wat beter kende, stak men de hoofden bij elkaar. Een request met weinig steekhoudende argumenten, waarin onder meer gezegd werd dat niemand wist waar de Herman Heijermansstraat was, en dat deze straat beter op zijn plaats zou zijn in Zandvoort Noord, omdat daar al een Vondel- en een Tollensstraat waren, ging in zee, voorzien van de handtekeningen van bijna alle be woners. De zaak kwam in de raadsvergade ring. De Herman Heijermansstraat werd omgedoopt in Favaugeplein en de opposan ten werden zoetgehouden met de belofte dat een in aanbouw zijnde straat in Zandvoort- Noord, waar een oude mannen- en vrou wenhuis zou komen, de naam van Herman Heijermansstraat zou krijgen Hoewel dit voorval al enige maanden ge leden plaats vond, kwam het mij nu pas ter ore. Naar aanleiding van het gebeurde stelde ik burgemeester en wethouders er van in kennis dat noch mijn kinderen noch ik er prijs op sfelden dat er ooit weer in Zandvoort een straat de naam van Herman Heijermans zal dragen. A. E. H. HEIJERMANS—JURGENS Kamerbewoning. Dat kamerhuurders zich tot de Huuradviescommissie kunnen wenden, wanneer zij er zeker van zijn be nadeeld te worden, is onder hen vrijwel algemeen bekend. Evenzo echter, dat bij een uitspraak in hün voordeel zij dan ver der geen leven meer hebben en op .de schunnigste, meest gewetenloze manier „weggepest" worden. Wist u, dat de metho den hiervoor onderling onder de kamer verhuurders uitgewisseld worden, dat er bijvoorbeeld gezegd wordt: „Heb je 't al eens met de radio geprobeerd?" Deze schet tert dan op 't sterkste volume van 724 uur; natuurlijk gaat men zelf dan zoveel mogelijk uit! De „methoden" zijn legio! Wat zegt u ervan, dat men een kamertje ver huurt voor 30,alléén aan iemand b.h.b. hJi., wat betekent, dat zo'n slachtoffer van 8,45 uur tot 5,30 uur de dag in bioscoop lunchroom of op een bank in het park door moet brengen. De- kamerverhuurster legt overdag dan beslag op 't kamertje! Waarom kunnen de kamerhuurders niet op een directe wijze beschermd worden door een uniforme regeling, b.v. dat wettelijk de prijs van het gehuurde gedeelte wordt be rekend naar evenredigheid van ruimte en prijs der gehele woning? Ik weet, dat er onder de verhuurders goede uitzonderingen zijn, zij bevestigen echter helaas de regel. OUD-VERPLEEGSTER Het beroemde Colosseum van Rome, dat al meer dan tien eeuwen in een vervallen toestand verkeert, zal thans ten dele worden opgeknapt. Kort geleden zagen de verbaasde Romeinen dat stellingen werden opgericht bij het aloude bouwwerk en hoorden zij van de arbeiders dat de scheuren van het Colosseum nu eindelijk zouden worden gedicht. Boven op een van de wanden van het ontzaglijke amphitheater, op een hoogte van 40 meter, zit een van de werklieden een scheur uit te bikken om ruimte te maken voor een vulling specie. Duidelijk zijn de gigantische afmetingen van dit oude bouwsel te zien. Rechts op de achtergr&nd is onder meer het witte marmeren monument voor Koning Victor Emmanuel te zien. In het midden de beroemde Boog van Titus, de ingang tot het Forum Romanum. f Denk daar aan Gij, jongeren van Velsen, het is maar dat jullie het weet, maar de schippers van de Kempenaars en hoe al die binnenvaartuigen ook verder mogen heten, staan bij het stuurrad nog al eens een woordje weg te foeteren. Want dat Noordzeekanaal van ons is op de zomerse dagen - wie zei daar wat - een gebenedijd zwembad. Overal wordt ge poedeld en vooral bij de Cen trale wordt heel wat aan el kaar gezwommen. Maar nu. Wanneer die binnenschippers met hun eigendom voorbij ko men zijn er van die knapen, om de meiskes nu maar eens uit te vlakken, ik zeg, zijn er van die knapen, die met alle geweld dat voorttjokkende ge vaarte willen vastklemmen om zich voort te laten zeu len. Welnu, vrienden, dat is levensgevaarlijk, zijn de schip pers me komen vertellen. Of jullie voortaan van die sche pen afblijven, want er zit ook nog zo iets als een schroef aan en wanneer je daarheen wordt getrokken kon het nog wel eens een heel nare zaak met je worden. Groeten Mannen van de IJmuiden se visserij school, de traw ler „Herman" en nog wat be drijven uit de omstreken van de Vissershaven, luistert. Gij lieden kent nog wel de heren Watuseke en Suwito, die een half jaar in deze contreien verbleven om iets op te ste ken van de Nederlandse zee visserij. Welnu, Kepala Dja- watan Perikanan Laut B. Wa tuseke zond me een kleurige kaart vol groeten aan U allen Zij verblijven thans in New Orleans, Louisiana. En het is daar echt wat warmer dan hier. Lampenier Jr. doet U allen verder de groeten van Lam penier, die ergens in een streek met vacantie vertoeft. De schaar er in Een Santpoortenaar, die voor dag en dauw al achter het stuur van zijn wagen klimt om er haast de hele dag achter te blijven zitten, heeft mij verdrietig aangesproken. Hij is een man, die elke dag nog al wat keren de Hagelin- gerweg passeert en dan weet ge het w-el. Die weg heeft al eerder in deze onaanzienlijke kolommen op parade gestaan. Ik weet wel dat het een hele toer is om naarmate Velsens groen zich uitbreidt om met scharen en messen alleen al het wassen van het gras in te tomen. Maar nu die heg van de Hagelingerweg. Dat groen is uitgegroeid tot een soms wel anderhalve meter hoge knaap en dat is die menéer van mij teveel. Het uitzicht wordt automobilisten en klei ne kinderen ontnomen en nu is er de vraag of er een stukje af kan. Getallen Met cijfers slinger ik niet al te graag, maar wanneer het in de duizenden loopt kan het er nog wel eens mee door in dit periodiekje. Het gaat over de ponten, waarmee sommige Nederlanders nog al eens last heten te hebben. Kom aan, en zie hier. Te Velsen zijn in Mei van dit jaar meer auto's over gezet dan bij de Hembrug. Vandaar! De Hembrugpont zette in die maand 145.366 auto's over en wij in Velsen presteerden het om er 148.037 van kant tot kant te brengen. In 1953 waren die cijfers voor de maand Mei 134.433 in Vel sen en 123.416 bij de Hem brug. Een bord Vers uit de kop van Noord holland, waar die grijze mari- neveste ligt, breng ik U van tweede Pinksterdag nog een verhaal mee. Sinds die dag dan prijkt er ergens aan de duinrand tussen Callantsoog en Huisduinen vlak bij de weg een levensgroot wit bord met zulke letters. Zwarte letters nog wel, die in de volgorde, waarin ze er zijn opgepenseeld, onthullen: „Here ship on the beach", „Schip op het strand". Voorwaar een voortreffelijk idee, nietwaar om je even te waarschuwen, dat er zo maar een stomer op het strand is verdwaald. En dat bij kalme zee. De bewaarder van de stalling tegenover dat bord aanvaardt met een ernstig ge zicht het vervoermiddel en ge beklimt met Uw gade het pad naar het strand. Naast een badpaviljoen ligt dan het schip. Gewoon een schip op het strand. „The ship on the beach". In elkaar gezet van heel veel platen hardboard, wat palen, kluwen touw en opge rold zeil. Een Oostinjevaarder. zo weggelopen uit het gareel van de Compagnie. Meneer Jonkman van het paviljoen heeft 'm zelf gebouwd en dat bord heeft 'm nog de meeste moeite gekost, vanwege het schilderen van die letters. In de buik van het vaartuig kunt U zich een drankje aanschaf fen en voor een kwartje moogt ge tegen een laddertje opkau- teren om zelf aan dek van het vaartuig een foto te ma ken. Kijk, vind ik, er zijn van die dingen, die je niet doet. Gewoon omdat je het niet doet. LAMPENIER Jr. Abbekerk 8 v. Rotterdam te Hamburg. Algenib, 8 v. Rotterdam te Las Palmas. Altair, 8 v. Las Palmas n. Antwerpen. Alwaki, 8 v. New York te Boston. Ampenan, 8 v. Genua te Marseille. Amsteiland, 6 v. Hamburg te Amsterdam. Andijk, 7 te New Orleans. Arkeldijk, 4 v. New Orleans te Houston. Alwaki, 7 v. New York n. Boston.. Axeldijk, 8 v. Montevideo te Santos. Arundo, 11 v. Wabana te Rotterdam verwacht. Arendskerk, 6 te Antwerpen. Abbedijk, 7 450 m. ZO. Bermuda. Agamemnon, 8 te Port of Spain. Alchiba, 7 210 m. Z. Bahia n. Santos. Aletta, pass. 7 Hainan n. Pladju. Alioth, 7 145 m. W. Kp. St. Vincent. Alkaid, 7 170 m. Z. ten O. Fernando Noronha Alphacca, 7 460 m. N.NW. Fort Aleze. Amerskerk, 7 200 m. W.ZW. Fremantle. Amstelbrug, 7 160 m Nicaragua. Amsteldijk, 7 430 m. Z. Kp. Race. Appingedijk, 7 660 m. A. ten Z. Kp. Race. Argos, 7 v. Piraeus n. Heraklion. Bir.tang, pass. 7 Recife n. Las Palmas. Bloemfontein, pas 7 Finisterre n. Las Palmas. Bonaire. 7 230 m. N.NO. Fimsterre. Boskoop. 8 v Amsterdam te Bremen. Blijdendijk. 6 te New York. Blommersdijk, 7 140 m. N.NO. Kp. Vilano. Breda, 7 1160 m. NO. Barbados. Britsum, 7 330 m. W.NW. Kp. St. Vincent. Caltex Leiden, pass. 7 Oran n. Rotterdam. Caltex Utrecht, 7 v. Sidon n. Rotterdam. Ceronia, 7 540 m. W. Fayal. Chama, 7 960 m. NO. Puerto Rico. Duivendrecht. pass. 7 Takoradi n. Dakar. Delfland, 9 te IJmuiden verwacht. Delfshaven, 7 140 m. ZW. Madeira. Dongedijk, 7 520 m. W. ten N. Fayal. Drente, 7 200 m. O. ten N. Aden. kernland, 6 v. Zd. Amerika te Amsterdam. Elmina, 7 v. Hamburg te Amsterdam. Esso Den Haag, pass. 8 Algiers n. Antw. Edam. 7 140 m. ZO. Run.sal Jebel. Eemdijk, 7 400 m. NO. Bermuda. Erinna, 7 120 m. Z- Fayal. Etrema, 7 Westp. Kreta gepass. Friesland (KRL) pass. 8 Finisterre n. Port Said Garoet, pass. 5 St. Maria n. Casablanca. Groote Beer, 7 650 m. O.NO. Kp. Race. Hector, 7 v. Piraeus te Alexandria. Hecuba, 6 te Amsterdam. Htrsilia, 8 v. La Guaira n. Aruba. Hera, 8 v. Ciudad Trujillo te Guanta. Hestia, 8 v. Georgetown rt. Ciudad Bolivar. Hilversum, 7 380 m. O.NO. Aden. Ivoorkust, 6 te Antwerpen. Java, 8 v. Mena el Ahmadl te Abadan. Joh. v. Oldenbarnevelt. 7 150 m. W.ZW. Kreta. Karimata, 7 v. Marseille te Amsterdam. Kota Gede, verm. 15 v. Damman n. Bombay. Lemsterkerk, 7 te Londen. Leerdam, pass. 7 Ras Fartak n. Aden. Leersum, 7 600 m. N.NO. Flores. Lekhaven, 7 210 m. ZW. Lissabon n. Rotterdam Limburg, 7 270 m. NO. Madeira. Lombok, 7 60 m. W. Curasao. Mitra, pass. 7 Madeira n. Tripoll. Macuba, pass. Ceylon n Balikpapan. Meiiskerk, 6 te Amsterdam Meerkerk, 7 te Antwerpen. Maas, 9 te Guayaquil verw. Macoma, 7 420 m. ZO. Sombrero. Marpessa, 7 130 m. NO. Kp. Varella. Nieuw Amsterdam, 7 350 m. ZW. Kp. Race. Noordam, 7 260 m. ZW. Valentia. Nestor. 7 500 m. NO. Barbados. Nigerstroom, 7 100 m. Z. Dakar. Noordwij k, pass. 7 Fowey Rocks n. Havanna. Oberon, 5 te New York. Öuwerkerk, 7 v. Lissabon n. Marseille. Orion, 7 te Hull. Omala, 7 300 m. O. Paramaribo. Ondina, 7 480 m. O. Ceylon. Ootmarsum, 7 160 m. ZW. New Orleans. Orestes, 7 160 m. ZO. Bermuda. Papendrecht, 7 290 m. ZW. Kp. St. Vincent. Peperkust, 8 te Conakry. Prins Alexander, 7 480 m. ZO. Kp. Farewell. Pygmalion, 7 720 m. NO. Fayal. Prins Joh. W. Friso, 7 v. Port Alfred n. Rouaan Raki. 5 te Amsterdam. Riouw, 7 v. Marseille n. Amsterdam. Roebiah, 8 v. Boston te New York. Roepat, 8 v. Prok te Singapore. Rafaela, 7 390 m. Z. ten O. Bangkok. Rijnland, 7 250 m. N.NO. Finisterre. Stentor. 7 te Amsterdam. Salawati, 8 v. Amsterdam te Antwerpen. Saparoea, 8 v. Calicut te Bombay. Sloterdijk, 7 v. Hamburg n. Bremen. Soestdijk. 8 v. Portland te Halifax. Stad Breda, 9 v. Brisbane te Newcastle verw. Schie, 7 v. Dordrecht n. Bremen. Stad Alkmaar, 8 te Newport Mon verw. Stad Maassluis, 8 te Vlaardingen. Stad Schiedam, 8 te Casablanca verwacht. Samarinda, 7 v. Kaapstad n. Port Elizabeth. Saroena, 7 210 m. N. Anarnba eil. Sarpedon, 8 120 m. N.NW. Mona eil. Singkep, 7 310 m. O.NO. Aden. Stad Amsterdam. 7 430 m. NW. Valentia. Stanvac Benakat, 8 te Tj. Uban. Talisse, 8 v. Singapore n. TJ. Priok. Tiberius, 4 v. New Orleans n. Mobile. Teiresias, 7 570 m. O. ten Z. Halifax. Tero, 7 110 m. Z.ZO. Rio Grande. Tjibantjet, 8 te Buenos Aires. Woensdrecht. 8 te Lissabon. Waal, 8 v. Cp. Haitien te Antwerpen. Westerdam, 7 380 m. Z.ZW. Kp. Race. Waterland. 7 100 m. O.ZO. Madeira. IJsel, 7 v. R'dam ten Z. Kp. Race n. Southamp ton. Zuiderkruis. 7 200 m. Tanger. Zaan, pass. 8 Helsinki n. Hamina. Zeeland (KRL) 7 390 m. W. Sabang. KLEINE VAART Audacia, 6 v. Antwerpen te Ipswich. Barracuda, 7 v. Calais te Drobak. Bergsingel, 7 v. Rotterdam te Leith. Bab T, 3 v. Carlsvik n. Zaandam. Be misse, 8 v. Cardiff te Leixoes. Bestevaer, 7 v. Arendal te Westonpoint. Bornrif, 6 v. Millom te Swansea. Caland, pass. 6 Lands End n. Belfast. Capricorn, 7 v. Newlyn te Londen. Carpo, pass. 6 Brunsbüttel n. Galway. Coolsingel, vertr. 8 v. Port Talbot n. Rotterdam Cornelia b II, 6 v. Agadir n. Port Lyautey. Deni, 6 v. Perth te Terneuzen. Deo Duce, pass. 8 Kiel n. Malmö. Diligentia, pass 7 Lands End n. Gonfreville. Duiveland, 7 v. Rotterdam te Grangemouth. Friblo, 6 v. Boston te Delfzijl. Gaasterland, 6 v. Harlingen te Goole. Haskerland. 7 v. Leith n. Delfzijl. Ida Pieter, pass. 7 Brunsbüttel n. Frederiksund. Jan Kreumer, 8 v. Swansea te Amsterdam verw. Joost, 2 te Vastervik. Jo, 7 v. Karlshamn te Grouw. Koningin Juliana, 6 v. Avonmouth n. St. Nazaire Leny, 6 v. Vlissingen n. St. Malo. Larix, 5 te Rotterdam Lydia, vertr. 8 v. Waterford n. Bristol. Matthew, 8 v. Belfast n. Workington. Midsland, 7 v. Rotterdam te Grangemouth. Markab, 6 v. Boston te Nykobing. Mintaka N, 6 v. Fedala te Casablanca. Mirach N, 6 v. Marseille te Casablanca. Monica, 8 v. Dublin n. Preston. Mulan, 8 v. Rotterdam te Oxelosund. Noord, 6 v. Stanlow n. Rotterdam. Nottingham, 6 v. Rotterdam te Kingslynn. Phecda, 6 v. Casablanca n. Rouaan. Pavo, 3 te Mantyluoto. Ponto, 5 Brunsbüttel gepass n. Hull. Ponza, 5 Kiel gepass. n. Norrkoping. Ruby, verm. 7 v. Brirkenhead te Penryn. Servus, 7 v. Lysekil te Gent. Sirius, verm. 7 v. Kingslynn te Londen. Soemba, 7 nog te Gars ton. Spurt, 6 v. Rotterdam te Oporto. Theano, 8 v. Rotterdam te Dublin. Timor, 7 v. Goole te Hirsthals. Tri to, 7 v. Dublin te Amsterdam. Tromp, 6 v. Vlissingen n. Svendborg. Urmajo, 6 v. Rotterdam te Hull. Valbella. 7 v. Cardiff te Swansea. Vesta, pass. 8 Vlissingen n. Antwerpen. Vindicat Atque Polit. 7 v. Ostrand te Pargas Westpolder, 8 v. Antwerpen n. R'dam. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 3