Vrachtstomer „Holderness" niet meer op de lijn naar Amsterdam Schuiven in rivier moeten stormvloed keren „Kleine Jaarbeurs" tussen Merwede- en Spaarnestraat Uit het sap van gras kan eiwit worden gewonnen Agenda voor Velsen Visserij - varia Havenberichten Groots werk bij Krimpen Ik Drie-kwart van standruimte al verhuurd Beverwijk Heemskerk Old Clothes New Mogelijkheden ter verbetering der veevoederpositie 5 LANGS SLUIZEN EN HAVENS „Kinderen van Hiroshima" Donderdag in Thalia Openluchtconcert Donderdag in Velserbeek OVER DRIE MAANDEN Eerste nederlaag voor Rooswijk I-honkbal Van „de Bonte Duif" en „de Atoom" DRY CLEANING ONLY VAN DE KOOPVAARDIJSCHEPEN, die iedere week de IJmuidense sluizen pas seren, mist men van begin Mei af het Britse stoomschip „Holderness". Enige jaren achter elkaar heeft dit bijna veertig jaar oude vrachtstomertje tweemaal per week de Noordzee overgestoken, één keer heen en één maal terug van Goole naar Amster dam. Het schip kwam op Donderdag binnen, bleef ruim een dag in Amsterdam om stukgoed in te nemen en in de Zaterdagmiddag passeerde het de sluis om koers te zetten naar Goole. Dit is nu niet een bijzonderheid die alleen de „Holderness" aan gaat. Er zijn vele weekboten, die al jaren lang op vaste tijden worden geschut. Neemt men bijvoorbeeld de „stroom'boten dan varen die trouw iedere week af naar Londen, Huil, Leith en andere Britse havens als een busverbinding aan de wal. Vergeleken bij de schepen van de Hol landse Stoomboot Maatschappij („Rijn stroom", „Eemstroom" enz.) is de „Holder ness" een bijzonder scheepje, want het is een oud type stoomschip zoals Engeland er nog verscheidene heeft varen. De En gelsen noemen dit soort schepen „Steam coasters", een benaming die men in Ne derland niet kent om de eenvoudige reden, dat de Nederlandse coasters motorschepen zijn met een bruto inhoud minder dan 500 reeister ton. De „Holderness" heeft een inhoud van 607 bruto reg. ton. Het schip zag in 1915 het licht bij de Ardrossan Shipbuilding Co. Ltd. te Ardrossan aan de Clyde. De lengte is 53.53 m, de breedte 8.56 m, de holte 3.15 m en de diepgang 3.81 m. Het beschikt over een draagvermogen van 763 ton en een bunkercapaciteit van 80 ton. De „Holderness"' is van het quarterdeck type met de brug in de midscheeps achter het kuildek. De bak van de „Holderness" is bijna 8 meter lang. het brugdek 3.35 m en de lengte van het quarterdeck bedraagt 30.78 m. De voortstuwingsinstallatie be vindt zich in het achterschip. Jonge maatschappij Uit de ouderdom van het schip zou zijn op te maken, dat het toebehoort aan een minstens evenoude rederij, maar dat is niet het geval. De Holderness Steamship Co Ltd., gevestigd in Huil, dateert van 1945 en de „Holderness' was haar eerste stoomschip. Later zijn er nog vijf stoom schepen bijgekocht, die achtereenvolgens de namen „Holdernore", „Holdernene", „Holdernook", „Holdernaze" en „Holder- nidd" hebben gekregen. Laatstgenoemd schip is er het laatst bijgekomen maar is tevens het oudste. Gebouwd in 1902 heette dit vaartuig bijna veertig jaar lang ..Kath leen" en daarna „Blisworth". De „Holder ness" heeft trouwens ook nog wel enige namen gehad. Een rederij in Glasgow, de Eirim Steamers Co., heeft het vaartuig indertijd laten bouwen en het de naam „Fairmuir" gegeven.- Van Glasgow kwam het vaartuig in Joe goslavië terecht. Met Dubrovnik aan de Adriatische Zee als thuishaven behoorde het onder de naam „Lokrum" aan de ge broeders Matievich. Na verloop van enige tijd zien we het vaartuig weer terug in Glasgow bij J. Stewart Co. Shipping Co. Ltd. De naam „Lokrum" werd gewijzigd in „Yewglen" tot 1945 toen het de „Hol derness" is geworden. „Holderness" van slag De verbinding Goole-Amsterdam v.v. wordt thans, net als voorheen, onderhou den door de Londen, Midland Scottish Railway met de stoomschepen Alt of Aire of Hodder, die met hun gele schoorsteen met rode band en zwarte top en in het rood de zwarte letters AHL worden ge ëxploiteerd door de Associated Humber Lines. De „Holderness" is van slag geraakt. Het schip onderhoudt geen vaste lijndienst meer, hoewel het Nederland nog niet kan vergeten. Half Mei was het schip nog in Rotterdam met een lading ijzer uit Im- mingham en daarna is het naar Caen ge gaan. Gezien de ouderdom en de vele eige naren zal de „Holderness" zich ook nu wel weer weten aan te passen. ARIE VAN DER VEER (Nadruk verboden) Wie filmkunst zoekt, hoeft de film „Kin deren van Hiroshima", die Donderdag avond in een speciale voorstelling in Thalia wordt vertoond, beslist niet te gaan zien. Hij zal namelijk teleurgesteld de bioscoop verlaten. Het gegeven, opgebouwd rond de gevolgen van de vreselijke atoombom explosie in 1945 is een verfilming alleszins waard al was het alleen al om zoveel mo gelijk mensen er van te doordringen, dat dit alles zo verschrikkelijk is, dat er alles aan gedaan moet worden om herhaling te voorkomen. Indien we dan ook een deel van de film als documentaire beschouwen kunnen we er vrede mee hebben. Zodra er echter het sentiment in wordt gemengd, zakt deze rolprent naar een peil, dat nogal laag ligt. Overigens is er één uitstekend stukje filmwerk in te zien. wanneer de reeks steeds weer op het zelfde terugko mende beelden plotseling wordt onderbro ken door flitsen van de explosie. Houtaanvoer Dinriarmorgen is voor de papierfabriek Van Gelder Zrnen aangekomen het Duitse ss. „Gisela Oldendorff', dat van de Finse haven Himanka een lading van 630 vadem hout aanvoerde. Het programma van het openluchtconcert op Donderdag 10 Juni 1954 in het Park Vel serbeek door het Fanfarecorps „Wilhelmina" Santpoort, dirigent: Jan Groot, ziet er als volgt uit: 1. Prinses Irene Mars, A. van Leest; 2 Partita Piccola Suite in oude stijl (4 de len). G. Boedij;n 3. Rococo Suite 4 delen, G Boedijn; 4. Cavalleria Rusticana, Opera fantasie, P. Mascagni, bew. Jakma; 5. Selec tie uit werken van Rossini, bew. Jakma; 6. Si j' étais Roi Ouverture, A. Adam, bew. Jakma; 7. Ernst August Mars, Blankenburg. Iepziekte vordert bomen De Wijkerstxaatweg, die in voorbije ja ren een weelderige bomengroei kende, ta kelt steeds meer af aan groen. Er zijn in de loop van de laatste jaren al heel wat bomen ten offer gevallen aan de iepziekte. Dinsdag zijn weer twee in vol blad staande bomen aan deze weg tegenover de R.K. pastorietuin geveld. WOENSDAG 9 JUNI IJMUIDEN Thalia, 20 uur: „Gevangenen van het oerwoud". Rex, 20 uur: „Storm over Malakka". Nutsbibliotheek Heidestraat, geopend van 1921.30 uur. SANTPOORT IJmuider Harmonie, 20 uur, Burg. Rij- kenspark, openluchtconcert. DONDERDAG 10 JUNI IJMUIDEN Thalia. 20 uur: „De kinderen van Hiro shima". VELSEN Raadhuis. 9.3012 uur. spreekuur wet houder van Openbare Werken 1012 uur, spreekuur wethouder van Sociale Zaken. Fanfarekorps „Wilhelmina" (Santpoort), 19.30 uur, park Velserbeek, openlucht concert. h i f' j 'f$< *T V V\ §fil\ f - f De „Holderness" in IJmuidens Noordersluis. DE VOLIJVERIGE PROMOTORS van de „Kleine Jaarbeurs IJmuiden" leden van de Stichting Bouwfonds Doopsgezinde Gemeente hebben vorig jaar December, toen zij de plannen voor een tweede beurs ontvouwden, niet te veel gezegd: omvang rijker, grootser en attractiever zou de „Kleine Jaarbeurs" in het Velsense terugkeren. Het gaat er op papier nu werkelijk op lijken, want tal van zaken uit velerlei branches hebben hun medewerking toegezegd. De voortvarende commissieleden hebben op de blauwdrukken van de plattegrond van de twee enorme tenten, die 2629 m2 groot zijn en waarin de beurs zal worden ondergebracht, al zoveel vierkante meters kunnen reserveren, dat drie kwart gedeelte van de beurs thans besproken is. De stellige ver wachting van de commissie is, dat de beurs voltekend zal worden, daar nog druk wordt onderhandeld met vele bedrijven, instanties eti firma's, die door omstandig heden nog geen besluit hebben kunnen nemen. Veel zorg, toewijding en tijd heeft de voorbereiding van de „Tweede Kleine Jaarbeurs" al gekost, maar nu men binnens kamers al kan constateren tot welk een resultaat deze arbeid zal gaan leiden, wordt met des te meer animo aan de onderdelen verder gewerkt. De beurs van honderdtachtig vierkante meter standoppervlakte van vorig jaar is hiermee wel geducht uitgegroeid. Voor de honderd stands, die een plaats zullen krijgen vijfenzeventig staan dus al genoteerd is dit jaar 1100 vierkante meter beschik baar voor de stands. En met de uitbreiding aan ruimte wint de „Tweede Kleine Jaar beurs" op nog meer punten. De looppaden vorig jaar in het Cultureel Centrum twee meter breed krijgen een breedte van liefst vijf meter en de diepte van de stands wordt langs de wanden drie en in het midden van elke tent naar twee zijden twee meter. Aanvankelijk had men zich als plaats voor de beurs het Marktplein een mooi centraal punt gedacht, maar deze plek is inmiddels te klein gebleken voor een zakenexpositie van deze opzet. De gemeen te heeft er nu in toegestemd dat het nog braak liggende terrein ten Zuiden van het Marktplein tussen de Merwedestraat en Spaarnestraat, waar in de toekomst het grote kantorenpand zal verrijzen, gebruikt mag worden. Het terrein zal worden ge ëgaliseerd en de twee tenten zullen er voorzien worden van een houten vloer. Tram in Velsen De „Tweede Kleine Jaarbeurs" zal wor den geopend op Zaterdag 4 September. Op Zondag zal de expositie gesloten zün en daarna is de beurs de gehele week te be zichtigen tot en met Zaterdag 11 Septem ber. Er zullen elke avond films worden Het eerste honkbalteam van „Rooswijk" heeft in de uitwedstrijd tegen RCH 2 een minder goede wedstrijd gespeeld, die tevens de eerste nederlaag in het nieuwe seizoen is. Met 5—1 heeft RCH deze wedstrijd verdiend gewonnen. Een tiental veldfouten. waaronder vijf van de korte stop, gaf de thuisclub de gelegenheid om scoringskansen te openen, die grif werden aanvaard. Vooral de derde inning verliep slecht voor Rooswijk. Vier veldfouten leverden RCH drie punten op. De RCH'ers wisten geen honkslag te plaatsen. Wel probeerde Rooswijk nog verloren terrein te herwinnen, maar de RCH-werper was in uitstekende vorm en zijn vele curves konden de Rooswijk-slagspelers niet voldoende op vangen. Pas in de zevende inning redde Roos wijk de eer. Het scoreverloop was: Rooswijk 1: 00000—01—00 1. De overige uitslagen waren: TYBB 3 Rooswijk 2 (dames) 2—26. DSB 2—Rooswijk 3 16—9. Rooswijk 4Kennemerland 3 87. DSS aRooswijk a 69. Tweede prijzen van SSH-jongens De gymnastiekvereniging „S.SH", die met een aantal jongens van de afdeling 12 tot 15 jaar heeft deelgenomen aan het Inter nationaal Jeugd Turnfestijn (IJ.TF.) ter ge legenheid van het 75-jarig bestaan van de gymnastiekvereniging „Concordia", tijdens de Pinksterdagen op het Zaandamse ZFC.- terrein, heeft zich uitstekend geweerd. Onder de 28 verenigingen, waarbij vier Franse en drie Duitse, legde S-S-H. beslag op twee tweede prijzen. De wedstrijd bestond uit klassikaal paard en brug op de eerste dag; op de tweede dag werd de prijs verdiend met vrije oefeningen. Een mooi succes voor de jeugdige turners en bun leider de heer H. ven Wijnen. vertoond, er komen modeshows en voorts is de bouwfondscommissie in bespreking met de Folkloristische Dansgroep „Twen te". Het staat nu al vast dat Velsen tijdens de zeven dagen van de beurs een eigen tram zal krijgen wagentjes, die men al kent van de Scheveningse boulevard, van de Rotterdamse tentoonstelling „Ahoy" en van Schiphol. Ook het visserijbedrijf De instanties, bedrijven en zaken, die zich al hebben laten inschrijven als deel nemer, vormen met elkaar een zeer grote verscheidenheid van branches. Vele deel nemers zullen demonstreren met hun wa ren en artikelen en verder zullen er op de beurs vele attracties zijn. De commissie heeft zo veel mogelijk getracht de Velsense détailhandel voor de beurs te interesseren maar mocht dit in sommige gevallen alsnog niet gelukken, dan zullen zaken uit andere omliggende plaatsen worden toegelaten. Zo zijn er op het gebied van leerwerk, sanitair foto-artikelen en het wasserij-bedrijf nog geen deelnemers. Verder treft men van alles op de plattegrond aan. De papier fabriek, een bank, een kunsthandel, een opticien, scheepsagenturen, een firma voor verpakkingen overzee, van poetsmiddelen, van koffie, parfums, naaimachines, krui denierswaren, speelgoed, confectie en elec- triciteitsartikelen en wat al niet meer. De P.T.T. en Radio Holland komen en een van beide zal er voor zorg dragen dat van de stand uit via een zender rechtstreeks ge sprekken gevoerd kunnen worden met vis sersschepen en andere vaartuigen op zee. Trouwens, de visserij met zijn aanverwante bedrijven zal op deze „Kleine Jaarbeurs" ook goed vertegenwoordigd zijn. De Rijkswaterstaat heeft onlangs aan besteed het maken van drempels en grond- aanvullingen in de Hollandse IJssel bij Krimpen. Deze aanbestedingen kunnen als het begin worden beschouwd van de wer ken aan de stormvloedkering in deze ri vier, tot de bouw waarvan de Deltacom missie in haar tweede interimrapport ad viseerde. Dwars op de rivier moeten twee drem- pes worden gemaakt, welke dienen als aanslagen voor de schuiven. Er komen 2 schuiven, welke elkanders reserve zullen zijn. De moeilijkheid bij dit werk is, dat deze drempels op de bodem van een be staande rivier moeten worden gemaakt: de scheepvaart moet ongehinderd door gang kunnen vinden en de normale getij beweging in de rivier mag niet worden verbroken. De Hollandse IJssel heeft een capaciteit van 500 kubieke meter water per seconde gedurende eb en vloed. Men heeft daarom het werk voor de drempels en de bouwputten in drie delen gesplitst. In de eerste phase worden twee bouw- kuipen van stalen damplannen geheid. Deze kuipen, die een lengte van 19 meter hebben, staan loodrecht op de as van de rivier. Uit deze kuipen wordt de grond verwijderd tot 10.50 meter onder N.A.P., zodat de bodem twee meter wordt ver diept. Daarna zal men onder water beton storten tot acfht meter boven N.A.P., zodat een laag beton van 2.50 meter op de bo dem van de rivier komt te liggen. Deze betonnen plaat wordt aan de damwand van de kuip verankerd. Wanneer het beton verhard is, wordt een stempelraam aan de bovenkant van de bouwkuip aangebracht, zodat de wanden de druk van het water kunnen weerstaan. Daarna wordt de kuip leeggepompt en wordt de eigenlijke drem pel gemaakt. Deze heeft een bijzondere vorm. In het midden is een 50 cm. vlak gedeelte. Aan beide kanten is een inke ping, welke naar de binnenkant geleidelijk en naar de buitenkant vrij steil oploopt. Aan de randen is aan weerszijden weer een vlak gedeelte van 0.40 m. Deze con structie is speciaal uitgedacht, omdat er anders gevaar zou zijn dat bij het sluiten van de schuif de bodem, door het onder- doorstromende water, zou worden aange tast. Door deze vorm van de drempel wordt het water, wanneer het over de drempel stroomt, omhooggestuwd. Op deze wijze wordt de drempel opgewerkt tot 6.50 m. boven N.A.P. Dan is het eerste gedeelte gereed van de totaal 80 m. lange drempel, waarop de schuif, die een gewicht van 600 ton heeft, in gesloten toestand zal komen te rusten. De stalen damwanden, die even wijdig lopen aan de drempel, worden on der water afgebrand. De tweede phase bestaat uit het maken van twee series van twee bouwkuipen. Ie dere bouwkuip heeft weer een lengte van 19 m. Nu wordt in vier bouwkuipen tege lijk gewerkt. Door deze vier bouwkuipen worden de drempels verlengd tot 55 m. Later zullen zij tot 80 m. worden doorge trokken. Zoals reeds is gezegd mogen noch de scheepvaart, noch de getijbeweging gehin derd worden. Om toch de rivier tijdens de uitvoering van het werk een voldoende breedte te geven moet de Westelijke oever worden weggegraven. De scheepvaart zal steeds een doorvaartopening hebben van 55 m. Wanneer de drempels over 55 m. gereed zijn treedt het derde stadium in. De scheepvaart wordt dan over de drempels geleid. Voor de dakwander. zal totaal aan stalen damplanken en palen, 10.700 ton worden verwerkt, aan onder water te storten beton 2500 kubieke meter en aan gewapend be ton 1000 kubieke meter. Driehonderdzes tig dagen na gunning moet de aannemer het werk opleveren. Hoe de duiven vlogen De duiven van de postduivenvereniging „De Bonte Duif' vlogen op Eerste Pinkster dag van Orléans af over een afstand van 545 km. Ieder liefhebber was verrast, toen de eerste duif zich al meldde om 12.24 uur bij de heer A. Kraayenoord. De overige prestaties waren: A. Kraayen oord 1; J. Verwer 2. 6, 9, 11. 13. 18; G. v. Zutphen 3, 14, 28, 30, 31. H. v. d. Pieterman 4, 7. 8, 34; E. Klinge 5; J. Kaldenbach 10, 12. 16. 21 A. Donkersloot 17, 20, 32; A. Belfroid 15, 21. F. Schaap 19, C. Broek 23; A. Uleake 24, 26; J. Minneboo 25, 33; W. Donkersloot 27; J. v. Loon 29. „De Atoom"' De leden van de postduivenhoudersver- eniging ..De Atoom" hebben met 73 vogels ook deelgenomen aan de Pinkstervlucht van Orléans «Frankrijk) af over een afstand van 550 km. Van de dieren, die 's morgens om 6.10 uur tijdens Zuid-Westelijke wind met regenbuien werden gelost kwam de eerste vogel om 12.37,02 uur binnen. Deze duif haalde een gemiddelde uursnelheid van 84,3 km. De laatste prijsduif arriveerde om 13.11,02 uur. De uitslag werd: J. Eelsing 1; J. Asjes 2, 13; J- Exalto 3; F. C. Vos 4: M. v. 't Hof 5, 6. 7. 12. 14; H. J. Exalto 8, 10; P. v. d. Wiele 11; J. Schoo 15. Speeltuinver. „Heuvelwijk" Zaterdagmiddag en avond 12 Juni zal de jeugdtoneelclub „Heuvelwijk" in het Pa tronaatsgebouw een opvoering geven van „Rozette", een kinderoperette in drie be drijven. Aan deze operette zijn ruim vijftig deelnemers verbonden. Na de pauze wordt opgevoerd „Vingerhoed". De leiding berust bij de heer W. Bijl. Hans Groen tenniskampioen van Noordholland Bij de jeugdkampioenschappen tennis slaagde Hans Groen er in om in de eind strijd van H. v. d. Velde te winnen en hier door kampioen van Noordholland te wor den. Aardbeientournooi van „Pat Mat" De Beverwijkse schaakclub „Pat Mat" houdt op Zaterdag 12 en Zondag 13 Juni in het Kennemer theater het jaarlijkse aard beientournooi. Wedstrijdleider is de heer C. J. Mulder. Avondvierdaagse in Beverwijk In Beverwijk wordt dit jaar de avond vierdaagse gehouden van 23 tot en met 26 Juni. De start is bij het K.S.A.-gebouw. „Irissenavond" van tuinbouw-- studieclub De tuinbouwstudieclub „Beverwijk" houdt hedenavond in ,,'t Centrum" een spe ciale „irissenavond", waarop voornamelijk over irissen zal worden gesproken. De in zendingen zullen worden gekeurd. DWV IIKennemers II Zaterdagavond wordt in Amsterdam de laatste promotie-wedstrijd DWV 2Kenne mers 2 gespeeld om een plaats in de reserve eerste klasse van de K.N-V.B. BURGERLIJKE STAND GEBOREN: Petrus J., z. v. Th. A. van Bellen en A. P. Rossien. Ineke, d. v. N. H- Kloos en A. A. Priester. Cornelia M-, d. v. C. J. A. Steeman en A. Groot. Clasina G. M.. d. v. F. de Ruiter en A. Verdonk. Elisabeth C„ d. v. W. Spruyt en A. W. Eckhardt. GEHUWD: A. B. J. Kramer en G. M. Zon neveld. J. C. Duits en A- A. Baltus. OVERLEDEN: F. Maalman, echtgen. van J. Denneman, 73 jaar. Bridgen in „d'Oranjeboom" De Heemskerkse bridgeclub ..De Oranje boom" heeft in het café van die naam een drive gehouden, die met de volgende uitslag eindigde: Groep A: 1. Mevrouw Van der Lee—A. Beentjes 41 pnt. 2. heren Koopman—De Vries 34 pnt. 3. heren v. d. LeeJ. Beentjes 33' punt. 4. heren v. d. Wel Jr.—Muyen Jr. 33 punten. 5. heren GrootDe Jong 32*/t pnt. Groep B: 1. Mej. Stamde heer J. Koop man 39'/t pnt. 2. heren v. d. Wel Sr.—Meyer Sr. 38>/i pnt. 3. heren Scheerman—Wentink 361/» pnt. 4. heren W. Spijker—Flentge 35 pnt. 5. de heer en mevr. v. d. Jagt 29 pnt. Nieuwe logger. De rederij Jac. den Duik laat bij de Sleephelling Maatschappij te Seheveningen een nieuwe logger bouwen, die in afmetingen gelijk is aan de pas in de vaart gekomen SCH 54 „Oceaan 9". De log ger krijgt een lengte van 42,70 meter, een breedte van 38.30 meter en een holte van 3.60 meter. Het schip zal worden uitgerust met een 600 pk. Industrie-motor. Er zal accomodatie zijn voor negentien man. Visserij op het IJsselmeer. De vorige week waren de vangsten van de kuilpaling- vissers op het IJsselmeer iets beter. De motorloze zeilvaartuigen, die deze week de visserij gedeeltelijk hebben kunnen uitoefe nen, brachten vangsten aan de markt tot 30 pond per etmaal. Deze soort kuilpaling. die mooi van stuk was, bracht gemiddeld f 1,15 per pond op. De weekbesommingen liepen van f60 tot f200 per zeilvaartuig. De vangsten van de motorvaartuigen waren ge middeld 100 pond per etmaal. Doordat de prijs van deze soort paling ook goed en sta biel was waren de weekbesommingen van f200 tot f800 per motorvaartuig. Het aantal vaartuigen per dag aan de visafslag was de vorige week gemiddeld 125. Door de lijn- of beugaalvissers werd dunne en dikke lijnaal aangevoerd. De dikste soort was f 1,70 tot fl,90 per pond. De dunnere soort ging weg voor fl per pond. De vangsten liepen van 30 tot 40 pond per etmaal. De weekbesom mingen var. de lijnaalvissers varieerden dan ook van f130 tot f400 per visser. Fuikaal werd de vorige week niet aangevoerd. De vangsten van nest waren de vorige week ook minder. Per etmaal per vaartuig van 75 tot 300 kg. De prijs zat tussen de f 0,03 en f0,04 per pond. Vorige week werd ook een begin gemaakt met de visserij op snoekbaars en rode baars. De vangsten wa ren zeer gering te noemen. De prijs van de snoekbaars was f 0..50 tot f 0,60, van de rode baars f0,63 tot f0.90 per pond. Aanvoer. Vorige week (31 Mei tot en met 5 Juni) werd aan de Gemeentelijke Vis afslag te Urk aangevoerd 45.551 pond kuil paling; 5216 pond lijnaal; 154 pond snoek baars; 558 pond rode baars; 11 pond karper en 222.566 pond nest. De omzet was ongeveer f65.000. Prijzen van Dinsdag: Gr. tong f 1.66 f 1,24; grm. tong 1,32—1.04; kim. tong 1,28— 1,10; kl. tong I 1.08—0,92; kl. tong II 0,72— 0,48; tarbot I 1,70—1,26, per kg. Tarbot II 94—72; tarbot III 94-68; tarbot IV 83—22; gr. schol 29—27; grm. schol 36—27; kim. schol 53—28; kl. schol I 41—24; kl. schol II 32^—8; schar 218; makreel 3225,50; kim. schelvis 51—37; kl. schelvis I 47—32; kl. schelvis II 24—8; wijting 18—8: gr. gul 55—46; midd. gul 3532; kl. gul 20—8; kl. haai 1612; poontjes 98; kl. rode poon II 10. per 50 kg. Gr. kabeljauw 24896, per 125 kg. Aanvoer van Dinsdag. 795 kisten tong en tarbot, 925 kisten schol, 135 kisten schar, 310 kisten makreel. 1480 kisten schelvis, 170 kisten wijting, 395 kisten kabeljauw en gul, 20 kisten kl. haai. 40 kisten poon, 50 kisten diversen. Totaal 4320 kisten. Besommingen van Dinsdag. IJM 204 f1500; IJM 53 f 4380; IJM 14 f 8070; RO 2 f730; KW 26 f4350: KW 91 f2750: KW 107 f2090; KW 108 f1330; KW 65 f1250; KW 84 f2440; KW 52 f2670; KW 28 f 2200; KW 69 f1930; KW 57 f3320: KW 162 f1520; KW 159 f 5190; KW 123 f 5270; K W74 f 5630; KW 75 f3650; IJM 11 f3170; IJM 229 f 3030; LIM 230 f840; IJM 78 f1650; IJM 52 f2140; AM 16 f2680; AM 17 f3330; AM 18 f2840; KW 31 f850; KW 53 f 1660; KW 98 f 2060; KW 30 f 1630; KW 21 f1400; RO 29 f1760. Aanvoer op Urk. Zaterdag werd door 140 vaartuigen op Urk aangevoerd: 8538 pond kuilpaling. prijs f0.95f 1,20, 1114 pond lijnaal, prijs fl.10f 1.71; 141 pond snoek baars, prijs f0.47f0,53, 164 pond rode baars, prijs f0.53 per pond en 648 bak nest, prijs f 2,60f 3,05 per bak van 374 kg. ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4888 In de hoofdstad der Verenigde Staten, Washington, toonde Betty Fox aan de menigte, dat het helemaal niet moeilijk is boven de massa uit te komen. Hier maakt zij bedaard een spreidsprong op een hoogte van 35 meter als onderdeel van een num mertje acrobatiek op een heel klein platje aan het dak van het Ambassador Hótel. Honderd voet lager liep het gehele verkeer spaak omdat iedereen bleef kijken naar de springende dame. Onlangs zijn enkele bijzonderheden ge publiceerd over de proeven, die onder lei ding van prof. if. J. J. I. Sprenger genomen worden in het laboratorium van het Cen traal Instituut voor Landbouwkundig onderzoek te Wageningen en die ten doel hebben, door middel van een speciaal ge construeerde pers, sap uit het gras te win nen. Het blijkt mogelijk te zijn, uit dit sap eiwit vrij te maken, dat vrij is van celstof. Dit opent mogelijkheden ter verbetering van de veevoederpositie. Niet-herkauwers (speciaal varkens en pluimvee) kunnen slechts een beperkte hoeveelheid gras tot zich nemen, omdat hun spijsverteringsorga nisme niet is ingesteld op verwerking van de hoeveelheid celstof, die hierin voorkomt. Het is moeilijk te voorspellen of dit nieuwe procédé toekomstmogelijkheden heeft voor de Nederlandse landbouw. De installatie te Wageningen verkeert nog min of meer in een ontwikkelingsstadium en is nog niet voor de practyk geschikt. Gras is er genoeg Over de aanwezigheid van voldoende goedkope grondstof behoeft men zich geen zorgen te maken. Ongeveer de helft van de in Nederland aanwezige cultuurgrond is in gebruik als grasland, meer dan een mil- lioen hectare. De hoeveelheid eiwit, die hierin voorkomt, is ruimschoots voldoende om in de eiwitbehoeften van het Neder landse volk te voorzien. In ruwe cijfers kan men stellen, dat in de oogst van akker bouwproducten 300.000 ton eiwit aanwezig is en in het gras 700.000 ton, terwijl de consumptiebehoefte ongeveer 250.000 ton is. Dit eiwit wordt door de mens geconsu meerd in de vorm van vlees en zuivelpro ducten. Deze omzetting is helaas weinig efficiënt, omdat slechts een zeer beperkt percentage van de plantaardige eiwitten wordt omgezet in dierlijk eiwit (bij vlees 5 a 10 procent, bij melk 20 a 30 procent). Dientengevolge zijn deze voedingsmiddelen kostbaar en voor vele groepen van de we reldbevolking onbetaalbaar. Niet alleen grassen kunnen als grondstof voor de eiwit- bereiding dienen, ook andere gewassen komen hiervoor in aanmerking. Zou het procédé dus in de toekomst practisch uit voerbaar blijken, dan zijn er ook verwer kingsmogelijkheden voor op veilingen door gedraaide groenten, erwtendoppen bij con- servenfabrieken, snijmais e.d. Andere mogelijkheden Het „eiwitpersen" biedt nog een andere mogelijkheid. Er zijn in ons land heeJ wat grasdrogerijen, waarin het gras, en vaak ook lucerne en andere groenvoeders, kunst matig worden gedroogd om in geconser veerde toestand als wintervoer dienst te doen. Bij dit drogen wordt water verdampt en dit is steeds een duur proces. Om de toe te voeren warmte wat te beperken wordt het gras daarom na het maaien gedurende korte tijd in de natuur gedroogd, waarbij het vochtgehalte terugloopt. Echter kunnen er door deze voordroging enkele kostbare voederbestanddelen verloren gaan. hetgeen afhankelijk is van de weersgesteldheid. Er zullen nu dit seizoen bij een bepaalde dro gerij proeven worden genomen met een lichte persing van het gras. Het uit het sap gewonnen eiwit wordt dan aan het uitge perste product toegevoegd. Op deze wijze kan het drogen op het veld vervallen, waardoor een goedkopere en regelmatiger aanvoer van het gemaaide product aan de drogerij mogelijk wordt. Ook in Engeland proeven Het onderzoek naar het graspersen werd reeds in 1939 in Engeland ingesteld. Het is echter niet tot toepassing kunnen komen alvorens een goede pers ontwikkeld was, waarin sedert kort een firma te Maldon. slaagde. Deze persen zou men kunnen ver gelijken met een geperfectionneerde grote keu ken vleesmolen De proeven, die in Engeland zijn genomen met het voeren van het verkregen eiwit product aan varkens en kippen hebben aan het licht gebracht, dat de varkens dikker en donkerder haren kregen. Bij voedering aan kippen werd het eiwit in de eieren enigszins groen. Voor kippenvoer zal men daarom een deel van het chlorophyl uit het gras-eiwit verwijderen. Gevonden voorwerpen Aan de Wijk een Zeese politiepost zijn in lichtingen te verkrijgen over de volgende gevonden voorwerpen: vulpen, autoslinger, heren handschoen en een armbandhorloge. Dinsdag 8 Juni kwamen de haven van LJmuiden binnen: Matse van Goole. Bab T van Sundsvall. Stellar van Swansea. W. Olt- man van Borga. Keizer van Otterbacken, Lijnbaansgracht van Pernovicken. Aula van Bols. Pieter Huiwert van Rotterdam. Vertrokken zijn: Argentina naar Haltens- vick. Solent naar Rotterdam. Puck naar Rot terdam. Thalia naar Rotterdam. Mira naar Delfzijl. Dotterel naar Rotterdam. Kyleburn naar Rouaan. Ketty naar RysekiL Zaanstroom naar Huil. Heriot naar Leith. Claes Com- paen naar Rotterdam. Advent naar Gothen burg. Jan Kreumer naar Delfzijl. Grebbe- stroom naar Londen. Haarlem naar West- Indië.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 7