Grote hiaten in technisch hoger onderwijs in Indonesië Ex-generaal Hayes zuivert de New Yorkse havenkant Duits protest tegen werving voor vreemdelin genlegioen Rolls en Royce ontmoetten elkaar 50 jaar geleden Siamese tweeling te Molenend wordt 12 Juni gescheiden Visserij - varia Drie zendelingen drongen door in vallei der Dani-Papoea's Duitse bezwaren tegen kanalen in de Elzas Vooral toestand na operatie wordt met spanning tegemoet gezien Vertrek van steeds meer uitheemse hoogleraren verontrust studenten 10 Verandering ten goede voltrekt zich in stilte Oude vakbond laat zich echter niet verdringen Neo fascistische partij in België opgericht Examens Badense landbouw in het gedrang Zwarte zwaan weer thuis Jonge socialisten komen in het geweer Eerst auto's, nu straalmotoren Internationaal onderzoek naar methoden geëist Handelsgeest en vernuft in combinatie Zwaai van Duitsers Stam met wrede zeden ontving hen welwillend VRIJDAG 11 JUNI 1954 (Van onze correspondent in Washington) In Maart werd het Iyk van Mike Brogan opgehaald uit de Hudson bij New York. Mike was een bootwerker, die geweigerd had de trouwbetuiging te tekenen aan de oude vakvereniging, de I.L.A., waarin gangsters nog steeds invloed hebben. Mike's lichaam was verminkt en dat versterkte xijn vrienden in hun overtuiging, dat Mike niet gewoon de dood gevonden had door een val van de kade.... waarschijnlijk was dit weer een van de moorden van New York's rauwe waterkant. Dezer dagen heeft genoemde vakvereniging, de International Longshoremen's Association, in de mocratische verkiezingen de overwinning behaald zg het een kleine op de nieuwe vakvereniging van de havenarbeiders, een afdeling van de American Fede ration of Labor (A.F.L.) Oppervlakkig bezien zou men zeggen: alles in New York blijft bij het oude. Ondanks pogingen tot zuivering heeft de oude groep zich gehand haafd. Dat lijkt maar zo. In feite is er het laatste half jaar in Amerika's grootste haven veel veranderd. Die verandering heeft zich in stilte voltrokken en in de rustige atmosfeer van zijn kantoor heeft de man, die in de hervormingen een groot aandeel heeft gehad generaal Hayes mij over die veranderingen verteld. Nog niet voltooid Commissie met wacht Deze betrekkelijke kleine, magere man, die daar achter zijn bureau zit, is militair gouverneur geweest van de Amerikaanse bezetting in Duitsland en later com mandant van alle Amerikaanse troepen in Oostenrijk. Men ziet hem dat niet aan. Maar generaal Hayes is een man, die nooit zijn best doet door uiterlijke dingen indruk te maken. Iemand, die hem in Oostenrijk van nabij heeft meegemaakt, vertelde mij daarover een aardige historie. De generaal reed daar in een auto, die al vier jaar oud was. Voor een Amerikaan in zijn positie was dat ongebruikelijk en mevrouw Hayes drong er herhaaldelijk op aan een nieuw model te kopen. Maar Hayes was tevreden over zijn wagen. Hij liet hem goed onderhouden en weigerde mee te doen aan die kostbare mode altijd in het nieuwste model te rijden. Hij liet zich niet „op stang" jagen, hij ging zijn eigen gang. En daarmee raakt men reeds aan het innerlijk van deze man, aan een kracht, waarvan men reeds overtuigd raakt na een kort gesprek. Nog niet voltooid Zoals alle autoriteiten, die niet schichtig zijn en zeker van zichzelf, sprak Hayes ronduit, zonder voortdurend te zeggen wat wel en niet gepubliceerd mocht worden. Hij verheelde niet, liever gezien te hebben, dat de nieuwe „zuivere" vakvereniging van de A.F.L. had gewonnen. Thans moet men doorwerken met vertegenwoordigers van de oude groep, waarin zich nog altijd misdadige elementen bevinden. Waak zaamheid blijft dus geboden. Had de A.F.L. gewonnen, dan had Hayes wellicht voor gesteld zijn waterkant-commissie althans voorlopig te ontbinden. Thans kon daar geen sprake van zijn. Deze commissie is ingesteld door de staten New York en New Jersey om het havengebied van New York te zuive ren van corruptie, terreur en misdadig heid. Daar was alle reden voor. Diverse commissies van onderzoek hadden vast gesteld, dat elementen uit de onderwereld op schandalige manier verdienden met manipulaties in de haven. Via de vakvereniging terroriseerden deze elementen niet alleen de arbeiders, maar ook de stuwadoors en de scheepvaartmaat schappijen. Zij dreigden met staking wan neer er goederen te ontladen waren, die snel konden bederven en lieten zich dan paaien met veel geld. Zij lieten twintig arbeiders werken in plaats van bijvoorbeeld vierentwintig, die zij op de lijst plaatsten en staken dan het loon voor de vier „dode zielen" in eigen zak. Enzovoort, enzovoort. Commissie met macht De commissie is ongeveer een half jaar geleden met haar werk begonnen, en ge neraal Hayes is over de resultaten zeer tevreden. De arbeiders worden niet meer aan de kade gemonsterd (waar de bazen zich door de arbeiders lieten betalen, wan neer zij hen kozen voor een bepaald kar wei). De misdadigheid is verminderd. Af persing en de gefingeerde lonen worden niet meer geduld. Ideaal is de situatie nog stellig niet, maar vooruitgang is onmis kenbaar. Mij interesseerde het vooral te weten over welke machtsmiddelen de commissie kon beschikken. De rauwe elementen van New Yorks haven laten zich werkelijk niet door vriendelijk vermaan tot beter gedrag brengen! Die macht is inderdaad niet gering. De waterkant-commissie van generaal Hayes deelt de werk-vergunningen uit aan de kade-bazen, de bootwerkers, ja zelfs aan de stuwadoors-maatschappijen. Waarne mers houden de commissie op de hoogte BRUSSEL (ANP) Volgens het socia listische blad „Le Peuple" heeft de gewe zen S.S.'er Debbaudt een neo-fascistische partij opgericht, waarvan een der eerste daden is geweest het zenden van een tele gram aan Léon Degrelle, de vroegere lei der van Rex, waarin deze een „spoedige terugkeer wordt toegewenst naar een van zijn werkelijke verraders bevrijde vader land". Le Peuple zegt, dat onder de vorige regering de organisatie van Debbaudt een verkiezingslijst heeft kunnen indienen (waarop vrijwel geen stemmen zijn be haald) en twijfelt er niet aan dat de nieu we minister van Justitie korte metten zal maken met deze nieuwe partij. Kennemer Lyceum, Bloemendaal Geslaagd zijn voor het eindexamen Gym nasium-A: de dames: L. v. Leeuwen, H. Th. Timmer, M. E. Verschuur. C. C. Weterman; de heren: Th. J. II. Aberson. F. Daam, H. Berton, P. J. Tol. Geslaagd voor het eindexamen Gymna sium-B: de dames: M. C. Eversdijk Smul ders. C. Wamsteker; de heren: H. v. Haaps, D F. Went. Het examen wordt met 4 candidaten voort gezet. Afgewezen: geen. Rijkskweekschool Haarlem Voor het eindexamen aan de Rijkskweek school zijn geslaagd de dames: S. Postma te Overveen: R. Reis, H. Souwer, N. Teunis- sen te Haarlem: W. Spaargaren te Haar lemmermeer; I. Wehmöller te Badhoevedorp. van kwade praktijken, en ieder, die zich misdraagt, verliest zijn werkvergunning. Op die manier beschikt generaal Hayes over een doeltreffend machtsmiddel. Alleen een zeer bezadigd man kan zulk een machtsmiddel met goed gevolg han teren. Wie hier politiek zou gaan bedrijven en arbeiders of leidersfiguren zou uitslui ten om andere redenen dan misdadigheid, corruptie en sabotage, zou dictatoriale methoden toepassen in een democratisch land. Het doel van generaal Hayes is, het systeem van vakvereniging en onderhan deling over het loon te laten voortbestaan en er alleen voor te waken, dat dit systeem zuiver wordt toegepast, zonder dat ter reur en gangster-methoden de atmosfeer vertroebelen. De oude vakvereniging schijnt ditmaal op correcte wijze een kleine overwinning te hebben behaald op de A.F.L. Welnu, dan zal men voorlopig met de I.L.A. moe ten werken. Zolang de misdadige elemen ten, die daar nog altijd invloed hebben, niet de boventoon voeren, zal dat ook wel gaan. Maar waakzaamheid blijft ge boden. De commissie heeft haar taak nog niet voltooid. BONN (ANP) Een groot aantal afge vaardigden in de Bondsdag heeft een nieu we aanval ingezet op de Franse kanaal bouwers in de Elzas, die nu al sedert de jaren na de eerste wereldoorlog de schrik vormen van boeren aan de Duitse kant van de Bovenrijnse laagvlakte. De Duitsers vrezen.dat door de aanleg van het ziikanaal door de Elzas zoveel water aan de Rijn zal worden onttrokken, dat de landbouw in Baden ten dode zal worden opgeschreven. Op gezette tijden hoort men uit deze streek noodkreten over de schade, die reeds thans is aangericht. Thans hebben niet minder dan 72 afge vaardigden van alle partijen een voorstel ingediend om de regering te verzoeken het vraagstuk met Parijs op te nemen. De re gering dient daarbij volgens de afgevaar digden, er op aan te dringen dat het pro ject zodanig moet worden gewijzigd, dat verdere schade voor de Duitse Rijnoever voorkomen zal worden. Daartoe dient vol gens de Duitse opvatting geheel en al te worden afgezien van de electrische cen trales. die men aan dit kanaal wilde stich ten. Deze zouden volgers de Duitsers even goed aan de Rijn zelf kunnen worden ge bouwd. Voorts wenst men garanties dat de Rijn van Bazel tot Straatsburg een vol doende waterstand zal behouden, die ook een afdoende bevloeiïng van de laagvlakte mogelijk zal maken. Alles bijeen wensen de Duitse afgevaar digden ..een oplossing die rekening houdt met de gedachte der Europese samen leving". Onder de deelnemers aan de actie zijn ook de afgevaardigden Von Brentano en Gerstemaier, die als onvermoeide voor vechters voor betere verhoudingen met Frankrijk bekend staan. De zwarte zwaan, die enkele dagen ge leden in Volkel is komen aanvliegen, is vanmorgen na een nauwkeurig onderzoek overgebracht naar het Dierenpark te Overloon en overhandigd aan de heer F. v. Valkenburg, directeur van dit park, die als de eigenaar van het dier wordt be schouwd. MANCHESTER (United Press) Op 19 Mei was het precies 50 jaar geleden, dat de electro-technicus Frederick Henry Royce in Manchester voorgesteld werd aan de rijke zakenman van adellijke afkomst, Charles Stewart Rolls. Op die dag zullen enige van de oudste modellen van de wereldberoemde Rolls-Royce autofabrieken een tocht van 17 mijl van Knutsford naar Manchester maken. Men weet niet, wat de aristo cratische Charles Rolls, de derde zoon van Lord Llangattock, op die heuglijke dag met Henry Royce, die reeds op negenjarige leeftijd kranten moest verkopen, bespro ken heeft. Maar uit deze ontmoeting tijdens een lunch in het Midland-hóte! zijn de Rolls-Royce autofabrieken geboren, die wagens leveren welke fabrikanten zowel als afnemers zonder overdrijving „de beste wagens ter wereld" noemen. BONN (A.N.P.) Met uitdrukkingen ais „cultuurschande" en „mensenjacht" heeft de bond van jonge socialisten op nieuw de eis gesteld, dat de aanwerving van Duitsers voor het Franse vreemdelingen legioen in de bondsrepubliek zal worden stopgezet. Volgens een door de bond uitge geven brochure zouden tot dusverre in Indochina 4G00 Duitsers gevallen zijn, ter wijl 33.000 in gevangenschap zouden zijn geraakt of vermist. De socialistische fractie in de Bondsdag heeft een interpellatie ingediend, waarin van de regering wordt verlangd, zich het lot der Duitsers in Indochina aan te trekken. Ook de bond van teruggekeerde krijgs gevangenen heeft zich scherp tegen Frank rijk gekeerd en het legioen bestempeld als ..hemelvaartscommando" ten gunste van Franse koloniale belangen. De door de Duitse socialisten genoemde cijfers staan in flagrante tegenstelling tot de officiële cijfers, die het Franse Hoge Commissariaat in Duitsland heeft ver strekt. Het Hoge Commissariaat heeft medegedeeld, dat in Indochina ongeveer 20.000 man van het vreemdelingenlegioen staan, van wie 6 tot 12.000 Duitsers zijn. Een woordvoerder der jonge socialisten, die in het parlementsgebouw in Bonn de pers een in krasse termen gestelde brochure over het legioen overhandigde, stelde de eis, dat een internationale commissie van onderzoek zal worden benoemd. Deze zou moeten onderzoeken of de methoden der aanwerving en de verhoudingen in het legioen in strijd zijn met het statuut van de UNO en met de conventie der mensenrech ten. Het offer, dat Duitse legionnairs in In dochina hebben gebracht, is volgens deze brochure hoger dan dat van de Amerikaan se soldaten in Korea. De socialisten be weren, dat sedert het einde van de oorlog 230.000 Duitsers voor het legioen zijn aan geworven, van wie meer dan de helft zou den zijn gerecruteerd uit de merendeels door SS-lieden bezette krijgsgevangenen kampen. Reeds anderhalf jaar geleden heeft de socialistische partij een dergelijke actie tegen het legioen ondernomen. Bij die ge legenheid heeft dr. Adenauer in de Bonds dag verklaard, dat het wenselijk ware in dien de opmerkzaamheid van andere lan den op de methoden der werving van legionnairs in de bondsrepubliek werd ge vestigd. Deze verklaring werd gedaan nadat bij Schweigen in de Palts een grensincident was voorgekomen, toen de Duitse grensbe waking een Frans militair transport, waar mee naar zij meende vrijwilligers voor het legioen werden vervoerd, wilde contro leren. Volgens de thans uitgegeven socialis tische brochure zouden de Fransen van hun positie als bezettende mogendheid gebruik maken om aangeworven Duitsers door mid del van militaire transporten naar Frank rijk te vervoeren. Daarbij zou vaak van de Franse Rijnflottille en van vliegtuigen ge bruik worden gemaakt. Nutteloos offer De jonge socialisten hebben de verdedi ging van Dien Bien Phoe „zonder erbarmen en zinloos" genoemd. De Duitsers, die in Indochina sterven, worden volgens hen „nutteloos geofferd voor een corrupte economische groep, die niet wil inzien, dat het tijdperk der koloniale heerschappij voorbij is." Van de West-Duitse regering eist de socialistische organisatie, dat zij bij de ge allieerde Hoge Commissie zal protesteren en terstond maatregelen zal treffen om aan de Frans-Duitse grens „mensensmokkel" onmogelijk te maken. De interpellatie, die de socialistische fractie over de werving heeft ingediend, zal de bondsregering noodzaken zich binnen kort in de Bondsdag uit te spreken. Zij heeft reeds bij vroegere gelegenheden haar misnoegen tot uitdrukking gebracht, en daarbij steeds voorop gesteld dat het legioen de "'wikkeling van betere ver houdingen met Frankrijk niet in de weg mag staan. Enkele maanden geleden heeft de Bondsregering aangekondigd, dat zij een voorlichtingsactie zou beginnen om de jeugd tegen wervers voor het legioen te beschermen. Deze zou worden geconcen treerd in de steden der Franse zóne, waar zich, naar men vermoedt, de centra der werving bevinden. Op het nippertje SINGAPORE (United Press) Het on der Panamese vlag varende schip Shapur heeft een 23-jarige Duitse legionnair uit het water opgevist waarin haaien voor komen die 17 uur daarvoor van boord v/as gesprongen met twee kameraden, toen zij door het Noorse schip Skaubryn naar Indochina werden gebracht. Van de twee andere mannen was geen spoor te vinden. De Shapur bracht de man naar Singapore, waar hij in een ziekenhuis werd opge nomen. Hij zal waarschijnlijk aan de Duit se consul worden overgegeven voor moge lijke repatriëring naar Duitsland. Deze „beste wagens ter wereld" komen echter niet goedkoop in uw bezit. De laagst geprijsde Rolls-Royce, de „Silver Dawn" kost altyd nog 3100 pond, terwijl de duurste „Rolls", die te krijgen is, de „Silver Wraith" 5500 pond kost. Dan pro duceren de Rolls-Royce fabrieken ook nog de „Phantom Four", die niet „aan het grote publiek" verkocht wordt, maar slechts na „particuliere onderhandelingen", zoals dat heet, in het bezit van een ge kroond hoofd komt of een staatshoofd en wat daarmee ongeveer gelijk staat. Ondanks de spanningen over Gibraltar rijdt generalissimo Francisco Franco in een dergelijke wagen evenals bijvoorbeeld koning Feisal van Irak. Auto's een luxe Royce was oorspronkelijk een electro- technicus, die omstreeks de eeuwwisse ling dynamo's en electrische kranen maakte. Hij was toen vermogend genoeg om een auto te kopen in een tijd, dat auto's nog een luxe waren, die slechts de rijken zich konden veroorloven. In 1903 kocht hij een tweede-hands Franse auto, doch hij was ontzet over het lawaai dat de auto maakte, over de onbe trouwbaarheid en de ondoeltreffendheid. Hoewel hij weinig over auto's wist en helemaal nites over het bouwen ervan, begon hij aan de bouw van drie twee- cylinder auto's. Rolls, die óen groot liefhebber was van autorijden en autorennen en die een graad in de mechanische wetenschappen had be haald, begon in 1902 auto's te verkopen, die op het Europese vasteland waren ge- bouwd. Een van de drie eerste auto's van Royce kwam terecht bij Henry Edmunds, een van de zakenrelaties van Rolls. Edmunds ontmoette Rolls, hoorde hem erover klagen dat hij geen Britse auto kon vinden die het verkopen waard was, en nam hem mee naar Manchester om Royce te ontmoeten. Royce, de rustige electro-technicus, die zijn gedachten beter tot uitdrukking kon brengen met zijn handen dan met zijn tong, en Rolls, de aristocratische auto liefhebber, konden het van het begin af goed met elkander vinden. Rolls maakte een proefrit in de auto van Royce en ver- der behoefde er niets meer te worden ge- I zegd. Binnen een jaar waren de twee eerste Rolls-Royce automobielen op de markt. In 1906 was „Rolls-Royce Ltd." formeel opgezet en in dat zelfde jaar maakte Royce zijn zes-cylinder „Silver Ghost", dê wa gen waarmee hij een nieuwe standaard vestigde van kracht, betrouwbaarheid, comfort en rustige werking. Royce maakte betere en grotere auto's en Rolls, met zijn enorm aantal relaties in Engeland en op het vasteland, verkocht ze. Rolls werd ook een luchtvaartenthou siast, ging naar Amerika en ontmoette de gebroeders Wright. Hij kwam om het leven in 1910 toen een vliegtuig waarin hij zich bevond nabij Bournemouth ver ongelukte de eerste Engelsman die bij een vliegongeluk om het leven kwam. Royce werd baronet en leefde tot 1933. Omstreeks die tijd werd het beroemde „R.R." monogram op de radiateur van iedere Rolls Royce van rode letters ver anderd in zwarte. Er is verteld dat de kleur van het mono gram werd veranderd als teken van rouw voor Royce, maar de Rolls-Royce fabrie ken houden vol dat dit verhaal een „ver zinsel" is. Zij zeggen dat de kleur alleen werd veranderd omdat zwart geschikter werd geacht voor limousines dan rood. Yliegtuig-motoren Rolls-Royce richtte een speciale afde ling op om de „Eagle" motoren te maken. Deze motoren werden gebruikt in meer dan de helft van de geallieerde vliegtuigen in de eerste wereldoorlog, en tevens in het eerste vliegtuig dat een non-stop vlucht maakte over de Atlantische Oceaan. In 1931 begon de maatschappij met de productie van de „Bentley", een jongere broer van de Rolls-Royce. In de tweede wereldoorlog kwam Rolls-Royce uit met de Merlin-motoren, die in de Spitfires werden gebruikt. Óp het ogenblik maakt Rolls-Royce straalmotoren voor de Cornet en Viscount-vliegtuigen en voor de Can- berra-bommenwerper en Hunter- en Swift-gevechtsvliegtuigen van de Britse luchtmacht. In de herdenkingstocht van Knutsford, de geboortestad van Royce, naar Man chester, waar Royce zijn latere compagnon Rolls ontmoette, zullen een van de beide eerste twee-cylmder auto's van Royce en zijn eerste „Silver Ghost" meerijden. De tweeling uit Molenend (Fr.) Folkje en Tsjitske de Vries, zal op Zaterdagmid dag. 12 Juni operatief worden gescheiden. De Zaterdag is gekozen omdat dit een dag is van betrekkelijke rust in een zieken huis, en vooral in de operatiekamer, die voor dit doel geheel in beslag genomen moet worden. Een team van tweemaal twee Friese chirurgen zal de operatie uit voeren, bijgestaan door tweemaal twee assisterende zusters, een narcotiseur met zijn assistenten en de „omloop"-zusters, in totaal bijna twintig. De tweeling is nu zeven maanden oud. Hoewel het voorkomen van een Siamese tweeling een zeldzaamheid is, komen er toch per jaar nog een half dozijn ter we reld. Over de oorzaken van de geboorte van een gewone tweeling en zeker van een Siamese, weet de medische wetenschap nog lang niet alles, maar zeker is dat de deling van de eicel hier een belangrijke rol speelt. Wat nu de Friese tweeling betreft: de brug, waardoor beide lichaampjes aan el kaar zijn verbonden, heeft een lengte van 81/» cm en een omtrek van 19 V, cm. Zij loopt van de onderkant van het borstbeen tot aan de navel. Hoewel tweelingen bijna altijd een sprekende gelijkenis vertonen en de geestelijke overeenkomst, vooral bij Siamese tweelingen, zeer groot is, zijn er toch ook verschillen te constateren in de WEEKABONNEMENTEN (Van onze correspondent te Djakarta) Van vier zijden is vrijwel gelijktijdig dc aandacht gevestigd op de grote moeilijk heden, die het Indonesisch hoger technisch onderwijs in Bandoeng geconcentreerd ondervindt als gevolg van gebrek aan hoogleraren en assitenten. De moeilijkhe den zullen nog toenemen, als, wat te ver wachten is, nog meer buitenlandse hoog leraren zullen repatriëren. De technische studenten zien daardoor de voortzetting hunner studie in ernstig gevaar gebracht. De eersten, die de kat de bel aanbonden, waren bestuursleden van de studentenver eniging der afdelingen mijnbouw en geo logie, die ressorteren onder de technische faculteit en de faculteit der wis- en na tuurkunde van de Bandoengse hogeschool. „Indien zich niet spoedig wijzigingen ten goede voordoen, ziet de toekomst voor deze afdelingen er somber uit," zo verklaarden zij namens de 160 leden hunner vereni ging. Begin volgend jaar lopen namelijk de contracten af van de hoogleraren voor mijnbouw en geologie, en zij voelen er weinig voor die contracten te verlengen. Pogingen om andere buitenlandse hoog leraren aan te trekken, hebben tot dusver geen resultaat opgeleverd. Er is niet veel lust bij buitenlandse wetenschapsmensen om een functie als hoogleraar in Indonesië te aanvaarden. De geringe animo bij de huidige hoog leraren om hun contracten te vernieuwen, spruit, volgens de studenten-woordvoer ders, grotendeels voort uit de wijze waar op zij hun werk moeten doen. Er zijn ten eerste te weinig hoogleraren (bijvoorbeeld twee in plaats van vijf bij mijnbouw) en te weinig assistenten, waardoor het de professoren onmogelijk is hun taak naar behoren te vervullen. Daarnaast is de huis vesting onvoldoende: er is geen ruimte voor practisch onderricht, zodat dit ach terwege moet blijven. De tweede „noodkreet" en wat scher per van toon was afkomstig van de vi- ce-voorzitter van de vereniging der voor civiel-ingenieur-studerenden (de Himpu- nan Makasiswa Sipil), de heer Januar, by het afscheid van drie Nederlandse hoog leraren en twee Nederlandse lectoren van de technische faculteit. Hij zeide tot zijn spijt te moeten erkennen dat de vertrek- kenden als vreemdelingen vaak niet naar behoren werden behandeld. Het onherroe pelijk vertrek van hoogleraren is dikwijls te wijten aan het feit, dat het betreffende ministerie de zakelijke overwegingen ter zijde legde en het sentiment een woord heeft laten meespreken, hetgeen nadelig is voor de bloei van de faculteit. Ook deze student zag de toekomst somber in: tot dusver is nog bijna nooit voldaan aan de eis, dat de vertrekkende hoogleraren tijdig werden vervangen door anderen, waar door leemten in het onderwijs ontstonden om van het feit, dat aan het research-werk niets kan worden gedaan, nog maar niet te spreken. De bijeenkomst van de bouwkundige en civiele studenten, in de aula van de tech nische faculteit te Bandoeng, werd op deze wijze een demonstratieve uiting van de grote waardering, welke men voor de ver trekkende Nederlandse hoogleraren heeft, en die spontane hulde heeft deze Neder landers, van wie velen reeds zeer lang in Indonesië werkten, ontroerd. Ook de afdeling werktuigkunde van de technische faculteit is dezer dagen op het tapijt geweest. Gelukkig waren de klan ken, die men hier beluisteren kon, niet alléén somber. Deze afdeling zal bin nenkort haar nieuwe laboratorium gedeel telijk in gebruik nemen, een modern uti liteitsgebouw van 70 bij 25 meter, ontwor pen door ir. S. van Embden, uit Delft. Doch ook hier is een „maar": gebrek aan geld maakt slechts een gedeeltelijke in richting mogelijk. Men zal het voorlopig nog zonder laboratoria voor atoom-ver brandingsmotoren en voor pompen moeten stellen. Een deel van de benodigde machi nerieën en installaties is reeds aanwezig, doch er ontbreken doordat de regering geen geld meer beschikbaar kon stellen nog vitale onderdelen zoals stoomketels en pijpleidingen. En zelfs al had men de verbrandingsmotoren en pompinstallaties compleet, dan miste men nog de hooglera ren. De staatsspoorwegen (Djawatan Kereta Api) gaan In Bandoeng een eigen acade mie stichten, omdat er een ontstellend groot gebrek aan academisch gevormden bij de spoorwegen is. Men kan niet ver wachten dat de huidige universiteiten hun in de eerstvolgende Jaren een voldoend aan tal academisch gevormde krachten zullen kunnen leveren. In een vierjarige studie tijd gaan de staatsspoorwegen nu een eigen hoger kader vormen, voorlopig nog alleen voor de afdeling verkeers- en handelsza ken. Deze vier voorbeelden geven overduide- dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. DJEDDA (Reuter) Steeds meer Duit se technici arriveren in Djeddah om voor de regering van Saoedi-Arabië werken uit te voeren. Vooral in de laatste maanden is hun aantal sterk gestegen. Na de Ameri kanen vormen zij nu de sterkste buiten landse kolonie in het land. Twee Duitse firma's hebben kort gele den een grote concessie van de regering van Saoedi-Arabië gekregen voor fabrieks- bouw en andere bouwwerken. Deze con cessie was tevoren in handen van een Amerikaanse maatschappij. Onder de Duiste technici zijn er, die tot de Islam zijn overgegaan en hun namen hebben laten veranderen. Als Mohamme danen kunnen zij ook werken uitvoeren in de heilige steden Mekka en Medina, waar niet-Mohammedanen geen toegang hebben. Het gerucht gaat, dat West-Duitsland Saoedi-Arabië een lening van 26 millioen dollar heeft verstrekt, waardoor Duitsland concessies heeft verkregen voor het zoeken naar mineralen. Een maand geleden zijn twee groepen Duitse geologen naar Saoedi- Arabië gekomen. bouw van het lichaam en in de ontwikke ling. Folkje bijvoorbeeld is wat zwaarder van bouw dan haar zusje en zij is ook veel actiever en feller in haar uitingen. Dat de tweeling voorspoedig is opgegroeid, moge blijken uit de toename van het gewicht van 6'/» kg bij de geboorte tot 15 kg nu. Van het geheel zal een kleurenfilm wor den gemaakt door de Nederlandse Indus trie van Wetenschappelijke Films, waar voor de kosten worden gedragen door een Fries bedrijf. Daarom en ook om de ope rateurs meer licht in de diepte te geven zal de gehele operatiekamer met allen en alles wat er in is groen gekleurd en ge kleed zijn. Slechts die medici, die bij het onderzoek waren betrokken, zullen op een afgescheiden gedeelte van de operatie kamer het proces mogen volgen. De kin deren zullen op de gebruikelijke manier onder narcose worden gebracht. Met spanning wachten ook de medici de komende operatie af. Niet omdat niet alles tot in de finesses is geregeld en bekeken, maar vanwege de postoperatieve phase, dat wil zeggen, om de toestand direct na de scheiding, die niet voorzien kan wor den. D Aanvoer op Urk. Woensdag werd door 80 vaartuigen op Urk aangevoerd: 7010 pond kuilpaling, prijs 1.051.20, 121 pond lij naai, prijs 1.351.80, 69 pond snoekbaars, prijs 0.59, 177 pond rode baars, prijs 0.69 per pond en 710 bak nest, prijs 2.603.05 per bak van 371/2 kg. Prijzen van Donderdag. Heilbot 32.50. Gr. tong 1.741.50. Grm. tong 1.40—1.20. Kim. tong 1.40—1.12. KI. tong I 1.16—0.84. KI tong II 0.76—0.60. Tarbot I 1-92—1 44. Zalm 5.30, alles per kg. Tarbot II 90—80. Taroot III 86. Tarbot IV 31—25. Tongschar 58—57. KI. tong schar 41. Gr. schol 32. Grm. schol 32. K'.m. schol 36—31. KI. schol I 50—26. KI. schol II ƒ40—10. Schar 21—10. Bot 28-20 Makreel 36—34. Gr. schelvis 45—41. Grm. schelvis 4641. Kim. schel vis 54—46. KI. schelvis I 49—47. KI. schel vis II 26—13. Wijting 26-14. Gr. gul 60—56. Mid. gul 60—56. Mid. gul 45—40. KI. gul 27—25. KI. Haai 28—23. KI. wolf 46—37. Poontjes 14—11. Horsmakreel 8.20—8. KI. rode poon II 22, alles per 50 kg. Gr. kabeljauw 248154. Gr. koolvis zw. 90. Gr. leng 110, alles per 125 kg. Aanvoer van Donderdag. 275 kisten tong en tarbot, 1 kist heilbot, 6 kisten tongschar en schartong, 570 kisten schol, 73 kisten schar, 21 kisten bot, 325 kisten makreel, 360 kisten schelvis, 55 kisten wijting, 140 kisten kabeljauw en gul, 4 kisten leng, 4 kisten kl. haai, 7 kisten wolf, 26 kisten poon, 13 kisten koolvis, 20 kisten diverse. Totaal 1800 kisten. CHICAGO (United Press) Drie zende lingen zijn doorgedrongen in de buiten gewoon ontoegankelijke „Shangri-La" vallei in Nederlands Nieuw Guinea, waar zij de rest van hun leven zullen door brengen temidden van een volk, dat nog een zelfde beschaving heeft als de mensen uit het stenen tijdperk, de „dani-papoea's". De zendelingen hebben echter vriend schappelijk contact weten te leggen met een clan van de naar schatting 100.000 inboorlingen, die de door hoge bergen omgeven vallei van de rivier de Baliem bewonen. Dit dal is alleen toegankelijk door de lucht, maar ook vliegtuigen heb ben nog grote moeite om hier veilig te landen. Dit werd medegedeeld door de geeste lijke Bernard King uit New York, pen ningmeester en gedeputeerd secretaris van de „Christian and Missionary Alliance". Het groepje van drie, dat pas vorige maand in de vallei aankwam, bestaat uit Lloyd van Stone, Einar Mickelson, een zendeling van de C.M.A., die reeds 15 jaar lijk een indruk van de moeilijkheden, waarvoor het technisch hoger onderwijs in Indonesië staat: gebrek aan leerkrachten een gevolg van de te sobere betaling en van de „sfeer", die het verblijf in In donesië niet steeds aanlokkelijk maakt en een gebrek aan materiaal als gevolg van de minder goede financiële positie. Het is allemaal buitengewoon jammer, want de jeugd van Indonesië heeft een enorme studiehonger en de studenten to nen doordrongen te zijn van een groot ge voel voor de realiteit. onder de papoea's van Nieuw Guinea is werkzaam geweest en Myron Bromley, die benevens zendeling een groot talen kenner is. Twee voormalige militaire pi loten bestuurden het vliegtuig, dat de zendelingen naar de vallei bracht. De drie zendelingen, die met de buiten wereld in contact staan door middel van een radio zend- en ontvangtoestel, hebben gemeld, dat zij op goede voet staan met een bepaalde clan van de Dani's. Deze clan zou ongeveer 1000 mensen tellen. De ver schillende clans staan op voortdurende voet van oorlog met elkaar. Het bevoorradingsvliegtuig was reeds enige malen door andere clans met pijlen beschoten, zo zeide King. De stam- en oorlogsgebruiken der Dani's noemde hij „zeer wreed". Als voorbeeld noemde hij het gebruik bij de Dani's om de vrouw van een man, die ernstige tegenslag heeft gehad, te ver minken of te doden. Wanneer de echtge noot nog leeft of daartoe in staat is, voert hijzelf de straf uit. Wanneer hij dood is, valt deze taak toe aan zijn familieleden. De piloten zullen blijven doorgaan met het afwerpen van voorraden voor de zendelingen. King vertelde nog, dat men enige tijd overwogen had om wapens mee te nemen, maar dat tenslotte besloten was om ongewapend te gaan. Bromley zal trachten de taal der Dani's in schrift vast te leggen, waarna hij de Bijbel in de taal van deze stam zal vertalen. Hoewel het gebied deal uitmaakt van Nederlands Nieuw Guinea zouden volgens King nog nimmer Nederlandse ambte naren in de vallei zijn geweest.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 12