Uermaqeten HOOVER Agenda voor Haarlem Ga niet af op prijs alleen .Clowntje Kick Kerkdiensten Een verraderlijk complot Beverwijk Castricum Heemskerk Gouden echtpaar ook U kunt f zonder risico Avondvierdaagse Juridische studenten bezochten Duinenbosch Friese vereniging opgericht Boerenleenbank heeft goed jaar achter de rug wast schoner, vlugger en voorzichtiger ADO speelt liefdadigheidswedstrijd Crematie gezagvoerder B. A. Potjer Voor de kinderen Woningbouwschandaal in de Verenigde Staten Heringa Wuthrich FEUILLETON door Richard Kevertie ZATERDAG 12 JUNI 1954 „Mexicaans goud" (T h al i a, van Vrijdag tot een met Zondag) Cary Cooper be leeft in deze sterke film, waarin hef niet aan spanning ontbreekt, het leven van een „wildcatter", een man, die op eigen risico in Mexico naar olie boort. Er duiken echter misdadigers uit de struiken op om geld af te persen en naderhand de instal latie op te blazen. Wanneer Cooper en zijn partner dan berooid en zonder een dollar op zak besluiten terug te keren naar Amerika, ontmoeten zij een oude vriend, die met olieboren al veel geld heeft ver diend. Gezamenlijk trekt men verder op, maar dan staat de fatale vrouw gereed. Tot besluit doen de bandieten een grote over val, die afgeslagen wordt en waarbij twee doden vallen: de rijke vriend en de vrouw. Zoals Cooper en zijn vriend in Mexico aan kwamen, keren ze terug. In de film is een flinke dosis humor verwerkt en er zijn heel wat suggestieve scènes. Frankie Lane zingt op de achtergrond om alle hevig heden aan elkaar te rijgen. Zondagmiddag wordt vertoond in het Thalia Theater: „Tarzan, de aapmens". „Het masker van de Pharao", (Thalia, van Maandag tot en met Woensdag) Gebaseerd op de mysterieuze vloek, die rust op diegenen, die de gebalsemde ko ningen in hun eeuwige slaap verstoren, zou men een boeiend geval kunnen ver wachten, maar de weinige keren dat ge tracht is, een geheimzinnige sfeer in het werk te scheppen is bij een armzalig po gen gebleven. Het accent ligt dan ook veel meer op de verwikkelingen, die ontstaan door toedoen van een misdadig grafschen- ner, die het goud meer bemint dan de we tenschap. Van Heflin weet weliswaar ook in deze film knap spel te leveren men kent hem uit het verfilmde werk van Dunant „De drie musketiers" en met Wanda Hendrix brengt hij de romance, zonder dewelke de Amerikaanse produc ten niet denkbaar zijn, tot een goed einde, maar de ware geladenheid ontbreekt toch echt. Daar staat tegenover, dat het camera werk bijzonder geslaagd is: diverse beel den uit de woestijn zijn met alle gevoel voor stemming opgenomen. „Ontvoerd" (R e x, van Vrijdag tot en met Maandag) zal de belangstellenden wel kunnen bezighouden en boeien. Een jonge Schotse wees komt naar Edinburgh om zijn erfenis te aanvaarden maar wordt ontvoerd door zijn oom op een schip, dat naar Carolinas moet koers zetten, om de knaap daar als slaaf te verkopen. Na een aanvaring vlucht de Schot evenwel met een van de overlevenden van het over varen scheepje door naar de kust te zwem men, waar nieuwe problemen hem wach ten. Hij wordt verdacht van moord, zodat hij, achtervolgd door soldaten, het land moet invluchten. Hij wordt geholpen door een lief meisje en tenslotte wordt de oom een bekentenis afgedwongen. „Rue de l'Estrapade,' nr. 7" (Rex Woensdag en Donderdag) Deze week een brokje lichte Franse kost van regis seur Becker in het IJmuidense Rex thea ter. In deze luchtige en wat gekruide film vormen Francoise en Henri Laurent een gelukkig stel tot Henri een oogje laat val len op een ander wezentje in Parijs. Het resolute optreden van Francoise doet het huwelijksgeluk terugkeren en dat is dan eigenlijk alles. U zult ruimschoots plezier beleven aan deze rolprent, die een comedie oplevert in de trant van „Edouard et Ca roline". Louis Jourdan, Anne Vernon en Daniel Gelin zijn de hoofdrolspelers in dit speelse werk. „The blue Gardenia" (Kennemer Theater, Vrijdag tot en met Zondag). Een aantrekkelijke thriller, waarin het al lemaal heel anders loopt dan u denkt, is in het theater aan de Zeestraat te zien. Fritz Lang heeft van een goed gecompo neerd verhaal over een moord op loffelijke wijze een aantrekkelijke film gemaakt, die een goed stuk ontspanning is gewor den. Een tekenaar wordt namelijk ver moord in zjjn flat gevonden en wanneer de politie ontdekt dat een vrouw dit heeft gedaan schrijft een actief krantenman een open brief aan de onbekende moordenares. Een wanhopige telefoniste weet dan haast zeker dat zij het gedaan moet hebben. Maar het loopt goed af, want de oplossing van de mysteries laat daarna niet lang op zich wachten. Nat „King" Cole zingt er bij. „Ontsnapt aan de guillotine" (Kenne mer Theater, Maandag tot en met Woensdag) Errol Flynn, de man, die we in de meeste films tegenkomen als de onverschrokken vechtersbaas met de harde vuisten en zijn degen, vervult ditmaal de hoofdrol van een misdadiger, die met be hulp van Engelse bombardementsvliegtui gen aan de Parijse guillotine ontkomt. Maar zijn privé-rechercheur heeft hem al gauw weer te pakken, al is het dan in een dorp, waar juist een brug door verzetslie den wordt opgeblazen. Flynn geeft zich uit voor de dader om honderd gijzelaars te redden. De rechercheur was daartoe wel te bewegen. De bekoorlijke Marianne komt er nog even aan te pas, maar Flynn sterft toch als een goed Fransman. Span nend en onderhoudend is „Ontsnapt aan de guillotine" in ieder geval. Bovendien is ze vlot geregisseerd. „Charly Chaplins Festival" (L u x o r Theater, van Vrijdag tot en met Maan dag). Onder het festival worden vijf films van Chaplin verstaan, die in een programma werden samengebracht, te weten „De Emigrant", „De avonturier", „Rustkuur", „De graaf" en „De politie agent". Tezamen vormen ze een soort Chaplin album, waarin het aangenaam bladeren is. Van de vijf filmpjes is „De politieagent" ongetwijfeld het sterkst en ook het langst. Chaplins creatie komt er goed uit de verf, wat bij de andere filmp jes wel eens niet helemaal lukt, omdat het gegeven tijdsbestek te kort is. Maar er naast zijn de uitbeeldingen die Chaplin geeft, nooit. Met de grote kunstenaars heeft hij gemeen, dat hij weet door te dringen tot het essentiële van ieder type. Hij goochelt met menselijke zwakheden, die, net iets overdreven weergegeven, een trefzeker schot betekenen in het hart van iedere toeschouwer. En daar gaat het om: dat men er iets van overhoudt, een glim lach, een beetje pijn misschien om de tra giek die in feite achter iedere, op het oog lachwekkende, scène schuil gaat. „Dedee de havenmeid" (L u x o r, Dins dag tot en met Donderdag) is de van de normale maatschappelijke ladder afge gleden vrouw, die in de havenbuurten van Antwerpen zwerft, daartoe gedreven door een bepaald soort „vriend". Rauw en levensecht is het leven in een van de café's verfilmd. Eindelijk ontmoet zij de man, die haar uit deze hel zal wegvoeren, maar dan voltrekt zich het drama, wan neer de „vriend" op straat is gezet en zijn haat gaat botvieren. Sober en dikwijls geniaal is de sfeer bij dit stuk levensavon tuur verfilmd. Simone Signoret speelt de hoofdrol in dit levensdrama. „Prairie-wolven" en „Jungletrommen in Afrika" (W. B. Theater, van Vrijdag tot en met Maandag). De eerste film geeft het verhaal van een bende smokke laars in New Orleans, waar zich een ge heim agent heeft weten in te dringen. De man wordt ontmaskerd, maar dan staan „De Kikker" en „Sunset" klaar. „Jungle- trommen in Afrika" is een filmwerkje op het zeer bekende thema, maar wel span nend en boeiend. In de Zondagmiddagmatinée wordt ver toond: „On the Spanish trail". Woensdag 23 Juni zal het vijftig jaar ge leden zijn dat het echtpaar M. W. Schwit- ters en H. Schwitters-Bielsma in het hu welijk trad. Het gouden paar woont aan de Prins Mauritsstraat nummer 1 en koos voor een half jaar geleden Castricum als woonplaats. De bruidegom (72) is reeds 31 jaar gepensionneerd marineman en is, evenals zijn vrouw (69), geboren in Gro ningen. Oefening ging niet door In verband met het minder gunstige weer van Donderdag is de oefening van de Castricumse EHBO-vereniging CITO op het strand, die men in samenwerking met de Castricumse Reddings Brigade zou hou den, niet doorgegaan. De oefening is ver schoven naar Woensdag 16 Juni. Welpendag in Castricum De jeugdcommissie van de Cas.ricumse sportvereniging CSV houdt Zondag 20 Ju ni een welpendag op de terreinen aan de Zeeweg. Er komen zestien teams uit Be verwijk, Uitgeest, Zaandijk, Alkmaar, Vel- sen en Castricum in het veld. De elfallen zijn in vier groepen van vier elftallen on dergebracht. Er wordt een halve competi tie gespeeld. Deze wedstrijden zullen om 10 uur aanvangen en naar men hoopt om half vijf geëindigd zijn. Voor iedere groep zijn twee prijzen beschikbaar. ADVERTENTIE Te Castricum zal Woensdag 23, Donder dag 24, Vrijdag 25 en Zaterdag 26 Juni een avondvierdaagse worden gehouden onder auspiciën van de Nederlandse Wan delsport Bond. De eerste drie avonden zul len de deelnemers een traject van 15 km. afleggen. Voor de laatste dag is de start 's middags om 14 uur en dan is het par cours 20 km. lang. De start is voor het hoofdgebouw van het provinciaal zieken huis Duinenbosch. Ongeveer zeventig juridische studenten van de Amsterdamse Universiteit hebben Vrijdagmiddag een bezoek aan het provin ciaal ziekenhuis Duinenbosch gebracht. Om halftwee werden zij voor het hoofd gebouw welkom geheten door de eerste geneesheer-directeur, dr. P. E. M. Teen stra, waarna het gezelschap zich naar de grote toneelzaal begaf. Daar hebben de studenten nader kennis gemaakt met de wijze wgarop men tracht door gymnastiek, volksdansen en muziek de patiëten weer tot gewone burgers te maken. De mond- accordeonclub De Wielewaal trad op, de volksdansgroep en voorts gaven enige pa tiënten gymnastiekoefeningen ten beste. Tot slot brachten de studenten in groep jes een bezoek aan de diverse afdelingen en werkplaatsen, waardoor zij tevens een inzicht van de toepassing der arbeidsthe- rapie kregen. In Castricum is een Friese vereniging opgericht. In het bestuur hebben zitting als voorzitter: P. Heida; secretaresse: mevr. A. Bakker-Loyenga; penningmeester: H. Tiemstra; vice-voorzitter: H. de Boer; tweede secretaris: H. Kingma; tweede pen ningmeester: J. de Vreeze en commissaris: J. de Leeuw. In de eerstvolgende vergade ring zal men de vereniging een naam ge ven. Van de Coöperatieve Boerenleenbank te Castricum namen de spaargelden in 1953 met f302.083 toe, een bedrag, dat nog niet eerder werd bereikt. Dit vernamen de le den op de Donderdag in hotel Borst ge houden jaarvergadering uit het verslag van de kassier, de heer Jac. Schut, die tevens meedeelde, dat het bedrag aan voorschot ten f 755.926,57 bedroeg. De winst bedroeg f 2892,29. De boerenleenbank zal op 16 Sep tember van dit jaar haar 50-jarig bestaan vieren. Agenda voor Castricum „Corso"-theater. Zaterdag 19.15 en 21.30 uur; Zondag 15, 19,15 en 21.30 uur: „Lili". Maandag, Dinsdag en Woensdag, iedere avond 20 uur: „Een vrouw in gevaar". Geslaagd Zuster A. Goedhart en broeder B. van der Galiën van het provinciaal ziekenhuis Duinenbosch te Castricum zijn te Haarlem geslaagd voor het diploma „Pedicure". Zondagsdienst artsen De Zondagsdienst in Castricum wordt van Zaterdagmiddag 14 uur tot Maandag morgen 8 uur waargenomen door arts A. H. v. d. Werff, Bakkummerstraat 48, tele foon 428. Voor hetzelfde tijdvak is de wijk- en kraamverpleging in handen van zuster M. H. Meihuizen, Bakkummerstraat 41, telefoon 530. ADVERTENTIE als U een wasmachine.koopt. Denk óók aan het behoud van Uw goed, óók aan de levensduur van Uw machine. Dan kiest U vanzelf Hoover. De machine-voor-Uw-leven. waarin zelfs Uw teerste lin gerie volmaakt veilig is. Dank zij pulsator in de zij wand. Vraag demonstratie bij Uw handelaar. De Heemskerkse voetbalvereniging ADO speelt hedenavond op eigen terrein een wedstrijd tegen U.S.V.U. De opbrengst is bestemd voor de uitzending van vier zieke Kajotters naar Lourdes; deze verblijven thans in „Heliomare" te Wijk aan Zee. Agenda voor Heemskerk MARQUETTE-THEATER Zaterdag en Zondag, 20 uur: „De vrouw met het ijzeren masker". Gistermiddag is het stoffelijk overschot van kapitein B. A. Potjer, oud-gezagvoer der bij de Stoomvaart Maatschappij Neder land in het crematorium te Velsen verast. Velen hebben hem daar de laatste eer be wezen. De heer D. A. Delprat, directeur van de S.M.N. trad als eerste spreker naar voren. „Met grote verslagenheid", aldus de heer Delprat, „staan we aan de baar van onze oud-gezagvoerder Potjer, de man die bij onze maatschappij in hoge ere stond. Hij heeft een gelukkige loopbaan achter de rug". Spreker memoreerde de levens loop van de heer Potjer, die gedurende 36 jaren voor de Nederlandse koopvaardij heeft gevaren. „Ook in de oorlogsjaren", zo vervolgde hij, „heeft Potjer op voortreffelijke wijze de Nederlandse vlag hoog gehouden. Twee eigenschappen typeerden hem: resoluutheid en een beminnelijk karakter. Met gevoelens van grote vriendschap nemen wij afscheid van deze echte Nederlandse zeerob". De voorzitter van de vereniging van Neder landse Koopvaardijkapiteins de heer Van Riedel kwalificeerde de overledene als een uitstekend zeeman, een toegewijd lid en een loyaal mens. De heer J. A. Gauw, voor- ziter van de commissie voor stuurlieden examens en de heer N. van Wijk Juriaans, de laatste als president van de vereniging van oud-leerlingen van de Kweekschool voor de Zeevaart in Amsterdam spraken daarna woorden van waardering jegens de overledene. De schoonzoon van de verscheidene, de heer Regbers, die de aanwezigen dank zegde voor de betoonde belangstelling, noemde zijn schoonvader een markante persoonlijkheid. Onder de tonen van het Andante uit de Vijfde Symphonie van Tsjaikofski daalde daarna de kist met het stoffelijk overschot. succes verzekerd prijs SO dragacs f. 1.25 Oefwat stond Bunkie daar te proesten! Zijn hele gezicht zat onder het zwarte stof, en hij liet van schrik de kolenkit bijna uit zijn handen vallen. „Wat voer je nou uit?", vroeg meester verbaasd, toen hy omkeek en Bunkie daar zag staan in de roetzwarte rookwolk. Pfffbrmrl", hoestte Bunkie. „Ik.... ik kreeg ineens al die rook in m'n ge zicht. de kachel plofte!" Eigenlijk moesten de jongens in de klas wel lachen, hoewel ze medelijden hadden met Bunkie. Maar die zag er ook zo raar uit met dat zwarte gezicht! ,£)oe gauw het deurtje dicht", zei meester. „En ga dan maar even naar het was hok, om je gezicht te wassen, want je ziet er uit als een moriaantje!" Dat deed Bunkie toen maar gauw. Hij ging naar de gang en in het washok liet hij het water in de wasbak lopen; meester had hem zeep en een handdoek meegege ven. Nu waste hij flink zijn hoofd, en gezicht, tot dat het vieze zwart er weer af was. Proestend en blazend stond hij onder de kraan, net zo lang tot er geen zwart vlekje meer te zien was. En toen droogde hij zich goed af met de handdoek.... Zondag 13 Juni 1954 IJMUIDEN: Ned. Herv. Kerk, Kanaalstraat, 10 uur: ds. D. C. van Wijngaarden, H. Doop: 19 uur: ds. J. v. d. Berg; Gebouw v. Chr. Belangen, 10 uur: jongerendienst. Geref. Kerk, Ichthuskerk, 9 en 10.45 uur: ds. W. Reeskamp van 's-Graven- hage-West; 15 en 17 uur: ds. J. A. Tie- mens. Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 8.30 en 16.30 uur: ds. J. J. Arnold. Chr. Geref. Kerk, 10 en 16 uur: ds. J. W. v. d. Gronden. Doopsgezinde Gemeente, Helmstraat. 10.30 uur: ds. D. Attema van Hilversum. Oud-Katholieke Kerk, 8 uur: Vroegmis, 10 uur: Hoogmis (H. Drievuldigheid), 19 uur: Vespers. Dinsdag en Donderdag 9 uur: Heilige Dienst. Leger des Heils, 10 uur: Heiligingssamen komst, 16.30 uur: Jeugddienst, 19 uur: Openluchtsamenkomst, 20 uur: Verlos singssamenkomst. IJMUIDEN-OOST: Ned. Herv. Kerk, Goede Herderkerk, 8.30 uur: ds. G. Wassenaar, H. Doop; 10.30 uur: ds. G. Wassenaar. Geref. Kerk, Bethelkerk, 10 en 17 .uur: ds. E. Zijlstra van Aerdenhout. Ver. v. Vrijz. Herv., Abelenstraat 1, 10.30 uur: de heer J. B. Assendorp. Evangelisatievereniging „Elon", Kapel Vareniusstraat, 10 uur: H. v. d. Brink van Bloemendaal, Woensdag 19.45 uur: Openluchtsamenkomst aan de Kenne- merlaan. Vergadering van Gelovigen, De Ruiter- straat 73, 10 uur: bijeenkomst. VELSEN: Ned. Herv. Kerk, Engelmunöuskerk, 10 uur: ds. L. Brink; Jeugdkapel (Toren straat 2) 10.15 uur, de heer T. Snoek. VELSEN-NOORD: Ned. Herv. Kerk, 10 uur: ds. H. P. Huis man; 18.45 uur: zangdienst; 19 uur: ds. G. Wassenaar van IJmuiden-Oost (jeugd dienst). Geref. Kerk, 9.30 en 17 uur: ds. A. C. v. Nood. Chr. Geref. Kerk, Da Costaschool, 19 uur ds. J. W. v. d. Gronden. Vrije Evang. Emanuel", gem. ontsp.- lokaal, van Diepenstraat, 10 uur, evan gelist Jb. Klein Haneveld van Bodegra ven; Donderdag 19.45 uur: evangelist Th. Dikkes van Leiden. BEVERWIJK: Ned. Herv. Kerk, Grote Kerk, 10 uur: ds. J. O. Norel. Ned. Herv. Kerk, Populierenlaan, 10 uur: ds. W. Oorthuys, dopbediening. Ned. Herv. Gem., Jeugdkapel Groene- laan, 10 uur: de heer S. de Boer. Vrijzinnig Herv., Prinsesselaan, 10 uur, candidaat J. Hoftijzer van Leiden. Maranatha, 10 uur: de heer J. Sevensma van Amsterdam. Leger des Heils, Jan Alsweg 32, 10 uur: Heiligingssamenkomst, 12 uur Zondags school, 17 uur: Kindersamenkomst, 19.15 uur: Openluchtsamenkomst aan de Hob- bestraat, 20 uur: Verlossingssamenkomst. WIJK AAN ZEE: Ned. Herv. Kerk, Julianaplein, 10 uur: ds. J. Wiersma, doopbediening, 19 uur: ds. J. O. Norel. CASTRICUM: Ned. Herv. Gem., 9.15 uur: ds. L. Canne- gieter. Ger. Kerk, 10.30 uur (zaal Roozendaal) en 17 uur (kerk Beverwijkerstraatweg): ds. A. A. Leenhouts. Ned. Herv. Evang. Ver., 10.30 uur: ds. Reeser, van Bergen. SANTPOORT: Ned. Herv. Kerk, 10.30 uur: ds. H. F. Winterwerp van Nijmegen; 18.45 uur: bijzondere kerkdienst, ds. A. Wildschut van Amsterdam-West, „Wat zegt de Bij bel van de toekomst". „De Toorts", 9 uur: ds. J. Jimmink van Wijster (Dr.). Geref. Kerk (Art. 31 K.O.), 10.30 en 15 uur: ds. N. Bruin. WASHINGTON (Reuter) Het Ameri kaanse departement van Justitie heeft de namen ontvangen van ongeveer 200 bouw ondernemingen, die aan het bouwen van woningen in opdracht van de staat tezamen ongeveer 40 millioen dollar hebben ver diend. Vele van deze maatschappijen ontvingen in de vorm van leningen van het federale bureau voor de woningbouw steun, die veel hoger was dan de werkelijke bouw kosten. Deze leningen moesten worden af gelost door de bewoners van de nieuwe huizen, maar de maatschappijen verdeel den het batig saldo onder haar aandeel houders. Aan het departement van justitie is ver zocht zo nodig de betrokken ondernemin gen gerechtelijk te vervolgen. BURGERLIJKE STAND VAN BEVERWIJK GEBOORTEN: Wilhelmus, z. v. A. J. Hoogeboom en C. Bakkum; Alida E. M., d. v. C. H. M. Nijsen en E. P. F. van Bug- num; Elizabeth G. J. d. v. C. Oldenburg en H. G. de Vries; Petrus H. N., z. v. J. J. Bood en G. C. Heesterbeek; Adrianus, z. v. A. Metselaar en E. Zweekhorst; Mar griet H., d. v. D. de Vries en A. J. Kra nendonk; Willem J. C., z. v. C. N. Grapen- daal en G. van der Meij; Antonius P. J., z. v. W. van Roon en M. H. Hambuckers; Hedwigis C. M., d. v. G. Th. Jansen en C. Niesten; Janna M., d. v. J. de Wijs en G. Steenkamp; Maria A., d. v. J. G. Koelman en A. F. Groot ONDERTROUWD: J. Twickler en A. M. Schoenmakers; B. A. Zuiderduin en H. M. Bol; A. E. Dangermond en D L. Jagernik; F. Huttinga en I. A. Renz; J. K. G. Stals en J. G. C. Staring; A. van Eerden en A. M. N Hoogbruin GETROUWD: C. S. J. Blankendaal en G. H. M. van de Kamer: N. J. Hoogland en M. J. van Eerden; J. M. de Wit en H. van Balen. OVERLEDEN B. Franck, 50 j., echtg. v. J. Schipper; M. W. Keizer, 80 j., wed. v. J. Kaaijk; J. J. M Donkers, 2 j., M. P. Nederstigt, 40 j, echtg. v. J. M. Lutge- rink; J. C. Beliën, 71 j., echtg. v. H. Kuijl. ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS ZATERDAG 12 JUNI Openluchttheater, Bloemendaal: Ballet der Lage Landen, 20.30 uur. Rembrandt: „De grote Caruso", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Minerva: „De bar der begoocheling", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „De drift in het bloed", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Hand langers der duisternis", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Fort Algiers", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Zondige Ruby", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Lido: „De ongenaakbaren", 18 jaar. 7 en 9.15 uur. „The third man", 18 jaar. 23.30 uur. City: „George verovert de vloot", alle leeft., 7 en 9.15 uur. ZONDAG 13 JUNI Openluchttheater. Bloemendaal: Ballet der Lage Landen. 20.30 uur. Zuiderkapel, Zui derstraat: A. Vries, 10 en 5 uur. Rembrandt: „De grote Caruso", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „De drift in het bloed", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Handlan gers der duisternis", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Luxor: „Fort Algiers", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Zondige Ruby", 18 jaar, 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „Hoff mann's vertellingen", 14 jaar, 11 uur. „De ongenaakbaren", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „George verovert de vloot", alle leeft., 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Movie Crazy", alle leeft., 2, 4.15 uur, „De bar der begoocheling", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. MAANDAG 14 JUNI Zang en Vriendschap, Jansstraat: Bijeen komst van „De grotere Wereld", 8 uur. Vlees hal: dr. A. Melchior spreekt over reis naar Zuid-Amerika, 8.15 uur. Rembrandt: „De grote Caruso", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „De drift in het bloed", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Handlangers der duisternis", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Luxor: „Fort Algiers", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Zondige Ruby", 18 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „De ongenaakbaren", 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. City: „George verovert de vloot", alle leeft., 2.15, 7 en 9.15 uur. in Ze keek hem aan als een vrouw, die bui ten zinnen is. Ze scheen niet in staat te zijn de situatie te doorzien. Matt Tarrant daar entegen was de toedracht overduidelijk en ook hij huiverde thans. „Ik zal u zéggen, wat 't te betekenen heeft", riep hij heftig uit. „Die man, die Scott, is een verrader! Hii heeft ons voor de gek gehouden. Hij heeft de jongen te pakken gekregen en Monica er bij! „Me vrouw Dean scheen te wankelen en enigs zins scherp voegde hij er aan toe: „Kom, mevrouw Dean, tracht u te beheersen, en vertelt u me nader, wat er voorgevallen is". Ze mompelde zachtjes: „Ze hebben Be verley te pakken gekregen. Ze hebben hem weer!" Matt Tarrant dacht echter in de eerste plaats aan Monica. Tarrant voelde zich geïrriteerd Zijn eerste indruk van mevrouw Dean was geweest, dat ze een vrouw van de wereld was, die het leven kende, en thans gedroeg ze zich als een hysterisch schoolmeisje. Zonder zich er helemaal van bewust te zijn, klonk zijn stem hard, toen hij haar antwoordde: „Inderdaad, ze hebben Beverley te pakken en Monica er bij. Maar met huilen en weeklagen komen we niet veel verder! Iedere seconde kan thans van belang zijn, mevrouw Dean! U zult de jongen het best kunnen helpen, door thans zakelijk de gru welijke feiten onder ogen te zien" Zijn hardheid scheen haar tot zichzelf te brengen. Haar mond vertrok zich tot een strakke lijn en ze richtte zich enigszins op. „U hebt volkomen gelijk, menc-er Tarrant", zei ze. ,,'t Spijt me. dat ik me zo liet gaan, maar God weet wat Jonathan zal doen, wanneer hij dit hoort". „U zult hem een gTote dienst bewijzen door mij thans precies te vertellen, wat er gebeurd is", antwoordde Tarrant. „En geland is kleiner dan Amerika, mevrouw Dean, en deze schurken hebben nog geen grote voorsprong Hoe laat zijn ze van hier vertrokken?" „Om vijf uur ongeveer. Misschien iets eerder". „Hoe?" „Scott kwam in een auto. Hij vertelde me, dat Sir Jonathan dat geregeld had. Ik wist er van en ik twijfelde geen moment aan hem". Ze begon weer te snikken, maar Matt vroeg scherp: „Wéér wist u van?" Ze antwoordde zonder omwegen: „Van het plan, zoals we dat gisteravond op maakten nadat u weggegaan was. Dat plan bestond hieruit, dat we Beverley plot seling hier weg wilden halen. Monica zou met hem meegaan naar Penzance, waar Sir Jonathan hen aan boord zou nemen om hen ergens in Frankrijk te brengen. Het was de bedoeling, dat ik nog enkele dagen zou blijven, om geen argwaan te wekken, voor het geval iemand hier de zaak in 't oog hield. Daarna zou Jonathan mij ook over laten komen, opdat ik me bij hen zou voegen. Dat was zijn idee". „En wanneer zou dat plaats vinden?" vroeg Tarrant. Er was een vaag gevoel van ontstemming in hem. dat Sir Jonathan niet helemaal open kaart met hem had ge speeld. Maar even later besefte hij, dat zijn ontstemming niet gerechtvaardigd was. Sir Jonathan had wel degelijk vage toespelin gen op een dergelijk plan gemaakt. Waar schijnlijk zullen ze allemaal binnenkort moeten vertrekkenhad hij gezegd. Er was geen enkele reden geweest, waarom hij verder op de zaak ingegaan zou zijn. „Het plan was, dat dit morgen zou ge schieden. Ik had daarvoor maatregelen getroffen. Maar toen Scott kwammet een verhaal over een dringende wijziging in de oorspronkelijke opzet...." Mevrouw Dean hield op en maakte een wanhopig gebaar. „Hij zal 't me nooit ver geven", voegde ze er aan toe en er was een blik van angst in haar ogen. Matt voelde opeens iets van medelijden met haar. Ze was bang voor Arden en hij herinnerde zich op dit moment, hoe ook hij een gevoel, dat op vrees leek. had onder gaan, toen hij enige uren geleden met Sir Jonathan aan boord van de „Lyonesse" had zitten praten en deze had laten blijken, hoe meedogenloos en kei-hard hij kon zijnZonder er zich van bewust te zijn, veranderde zijn houding tegenover haar en ze scheen dit onmiddellijk te merken. Ze sprak thans openlijker en was meer op haar gemak met hem, terwijl ze op het grasveld heen en weer liepen. Ze beschreef de auto, waarin Scott gekomen was. 't Was een gesloten model geweest van een don kergrijze kleur. Scott had zelf achter het stuur gezeten. De eerste voorbereidingen voor het vertrek van de kleine jongen wa ren al getroffen, maar natuurlijk had het nog even geduurd, voordat alle bagage klaar was. Scott had zich hevig opgewon den c/ver deze vertraging. Door haar ver haal begon Matt een steeds duidelijker beeld te krijgen van het gebeurde. En het werd hem eveneens duidelijk, dat hij ge deeltelijk verantwoordelijk was voor deze tragedie. Die schurkachtige zogenaamde hofmeester was waarschijnlijk door hem gealarmeerd. Misschien had hij hem de vorige avond in de tuin van „St. Mary" gezien, misschien had hij ook wel het ge sprek daar afgeluisterd nadat Matt al ver trokken wasOf misschien had hij snel een plan bedacht, nadat hij aan boord, aan de deur van de hut, had geluisterdEn waarschijnlijk had hij zich verraden door 't een af ander, toen hij Scott's stem her kende Hoewel 't onredelijk was, kon hij toch een gevoel van schuld aan het gebeurde niet van zich afzetten, en vaag doemden de gruwelverhalen van Arden over wat er met ontvoerde kinderen kon gebeuren, in zijn brein op. Het verhaal van die jongen, die door bedwelmende middelen in een on gelukkig wezen werd veranderdBo vendien herinnerde hij zich de werkelijke emotie in Arden's stem, toen hij over de on menselijkheid van zijn vijanden sprak.... Wat zouden ze bovendien met Monica doen. Mevrouw Dean riep plotseling met een wanhopige klank in haar stem uit: „O, me neer Tarrant, wanneer denkt u dat Sir Jonathan terug zal zijn? We moeten iets ondernemen, maar ik durf niets te doen, voordat hij terug is. Hij weet altijd precies wat het beste is. Hij heeft vast wel een of ander plan. Hij is soms kei-hard, maar al tijd weet hij een oplossing te vinden". „Ik zou het wel weten, wat me te doen stond", antwoordde Matt enigszins heftig. „Als 't aan mij lag, gingen we regelrecht naar de politie". Mevrouw Dean bleef stilstaan. „Dat is iets, dat Sir Jonathan zeker niet zal doen", zei ze langzaam er. met opval lende nadrukkelijkheid. Haastig voegde ze er aan toe: „En ik verzoek u vriendelijk een dergelijke stap op dit moment na te laten. Ter wille van de jongen Tarrant voelde, dat hij hierover niet met haar kon gaan redetwisten. En hij was 't er mee eens. dat ze beter op Arden's komst konden wachten. „Hij heeft me gezegd, dat hij tegen 9 uur terug zou zijn, hij hoopte zelfs eerder deelde hij mede. „Luistert u eens. me vrouw Dean, ik ga naar de haven en vang hem daar op". Ze maakte geen bezwaren. Goed, doet u dat", zei ze enkel. En met een bitter lachje voegde ze er aan toe: „Ik wou dat u 't hem vertellen wilde. Ik heb 't gevoel, dat ik 't niet kan! O, meneer Tarrant, zeg hem dat hij voort moet maken. Ze begon haar zelfbeheersing weer te verliezen en er was opnieuw e$n hysteri sche klank in haar stem. Na een haastig vermaan om zich geen al te grote zorgen te maken, liet Matt haar alleen. Hij dacht op dat moment voor 't eerst weer aan Jim Woodstone, die in de auto op hem zat te wachten. Jim's aanwezigheid vereenvou digde de zaak stellig niet! Matt trof hem aan op de achterbank van de auto, ver diept in een vissers-handboek. Woodstone keek hem verstrooid aan en merkte op: „Jammer, dat zoveel mensen niet aan vis sen doen..,." Matt onderbrak hem onge duldig: „Schei uit met de vis-verhalen. Be grijp je niet, dat er vreselijke dingen ge beurd zijn?" Hij hield even op en voegde er dan enigszins verlegen aan toe: „Spijt me, Jim.maar.wel, alles is misge lopen! Er is iets ontzettends gebeurd. Al onze plannen zijn er door in de war ge bracht. Ik kan het je niet duidelijk maken, maar...." (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 6