Mendès-France stelt Frankrijk voor een beslissende keus Weerbericht Europa en Noord-Afrika gaan voor het verre Oosten Haarlems Dagblad Va van Laniel Beperking van het vetorecht in de bestandscommissie Verwachtingen in Parijs zijn niet hoog gespannen Aanvraagformulier Russische concessie in Genève Bus bij Innsbruck van helling gereden „Amerikaanse" spionnen in Rusland bekeerd Franse luchtmacht zet aanval op de delta in Het woord is aan Beweging „Ondeelbaar Duitsland opgericht Munitie voor Guatemala in Hamburg onderschept Voorstel van Eden om conferentie op te schorten Zeven Nederlanders licht gewond Pacificatie-politiek opgegeven Fransen laten Marokkanen Tunesië zuiveren „Avenger" van de marine met de neus in een sloot Weerrapport s L <5Ke JAARGANG No 284 Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389,na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (niet voor adv. en abonn.), Haarlem: Gr. Houtstr. 93 alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom DINSDAG 15 JUNI 1954 IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 298e JAARGANG No 132 Uitgave Grafische Bedrij/en Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7.—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsmair HET FRANSE KABINET-LANIEL heeft bijna een jaar geleefd. Het heeft, na een langdurige crisis waarin de ontwrichting van het Franse politieke leven bijzonder duidelijk aan den dag trad en door som mige woordvoerders ook scherp werd be licht, op 26 Juni 1953 het bewind aan vaard. Het heeft op 12 Juni 1954 zijn ont slag aangeboden, na met 306 tegen 293 stemmen door de Nationale Vergadering te zijn verloochend op de kwestie van ver trouwen. President Coty heeft na enige uren overleg dit ontslag aanvaard. Het kabinet-Laniel heeft vijftig weken be staan. Dat is lang voor de Vierde Republiek met haar gemiddelde kabinetsduur van zes maanden. Maar de verlenging heeft geen verbetering in de politieke verhoudingen aangeduid. Onder de vorige kabinetten zijn er geweest, die in hun korter levens tijd toch nog meer tot stand hebben ge bracht dan dit. Het heeft zich een jaar ge handhaafd door moeilijke beslissingen te vermijden en doordat buitenlandse onder handelingen beletten, het te doen vallen. Tenslotte heeft ook dat beletsel zijn kracht verloren. De Geneefse conferentie toonde zich langzamerhand rijp om ook zonder crisis in de Franse politiek te mislukken. En nu is het Franse parlement haar toch nog vóór geweest. Voor Genève rest weinig hoop meer, seinde onze Parijse correspon dent gisteren, aan het slot van zijn op somming van zes overwegingen, die een moeilijke en vermoedelijk langdurige crisis in Frankrijk doen verwachten. Ja, weinig hoop voor Genève, al zal misschien Molotov deze situatie nu juist te baat willen nemen om een demonstratie van zijn goede wil te geven en daarmee de schuld op het Westen te laden. Daarmee zou de hoop overigens niet stijgen. En niet zonder sombere voor gevoelens zal men zich in Frankrijk af vragen wat eerstdaags in Indochina staat te gebeuren. Het kabinet-Laniel is daar ook niet helemaal af, zolang er geen nieuwe regering gevormd is. Want het blijft na tuurlijk, zoals ook in andere democratische landen bij het intreden van een crisis ge bruikelijk is, tot dat ogenblik in functie „om lopende zaken af te doen". Pierre Mendès-France is door president Coty als formateur aangewezen. Hij is de man die een jaar geleden, in dezelfde po sitie verkerend, geen meerderheid in het parlement haalde nadat hij in buitenge woon scherpe termen de tekórtkomingen van het Franse politieke bestel had uiteen gezet en op radicale gezondmaking aan gedrongen. Hij kwam niet veel stemmen tekort, maar hij faalde, evenals Paul Rey- naud, man van rechts, die schier even openhartig in zijn schets van de gebreken van het régime was geweest. Het is de vraag of Mendès-France het ditmaal zelfs zover zal brengen. Mogelijk zal hij bij zijn consultaties met partijleiders al tot de ge volgtrekking komen, dat hij geen redelijke kans maakt om de opdracht tot vorming van een kabinet van het parlement te krij gen, en de president der Republiek mee delen dat hij ervan moet afzien. Dan zal het staatshoofd voort moeten gaan op de weg der aanwijzing van candidaat-forma- teurs, evenals zijn voorganger Auriol dat zovele malen heeft gedaan, tot tenslotte weer een zwakke compromis-regering zon der betrouwbare meerderheid uit de bus komt. De coalitie van partijen die in theo rie over die meerderheid beschikt is im mers niet in staat haar consequent toe te passen dit is ook bij de val van het kabinet-Laniel, weer duidelijk gebleken. En de socialisten durven regerines-verant- woordelijkheid niet aan omdat die tot een breuk in hun partij, terzake van de Euro pese Defensie Gemeenschap, zou leiden. Dit is een van de overwegingen in de droeve lijst van zes, die onze Parijse cor respondent gisteren ten beste gaf en die als geheel een beeld geeft van politieke verdeeldheid, verwarring en onmacht. Men zal zich afvragen hoe lang dit nog kan voortduren. De vraag is in de laatste jaren vaak gesteld. Niemand weet er het antwoord op. Het kan alleen in Frankrijk gegeven worden en daar schijnt men zich in de politieke kring nog steeds niet ten- volle bewust te zijn van de toestand waar in men land en volk gebracht heeft en van de noodzaak, een nieuwe koers in te slaan op het soort grondslag dat tijdens de Derde Republiek, voor de oorlog, als „union sa- crée" placht te worden aangeduid en toen nog meermalen redding bracht. Men dis puteert nog maar voort, tussen partijen en in de kring van partijen. Men heeft de verwarring vergroot, men is steeds dieper in de doolhof geraakt en steeds nader bij de mogelijkheid, dat figuren buiten de politieke kring zich tenslotte verenigen zullen om de ban te doorbreken en hun wijze van oplossing door te drijven. Met de zeer grote en kwade kans, dat dit een oplossing in autoritaire zin zou zijn. Men speelt helaas met vuur in de Franse poli tieke kring. Men schiet tekort jegens een groot volk in een prachtig land. R. P. Tot burgemeester van Oldemarkt (Over- ijsel) is benoemd de heer G. Pastoor met toekenning van eervol ontslag als burge meester van Wanneperveen. De heer Pastoor is lid der Christelijk Historische Unie. Dr. L. C. P. van Hove is benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der wis- en natuurkunde aan de rijksuniversiteit te Utrecht, om onderwijs te geven in de theo retische natuurkunde. Van onze correspondent in Parijs) Pierre Mendès-France, die als eerste candidaat prijkte op het lijstje van presi dent Coty, en gisteren officieel de opdracht tot het vormen van een nieuwe regering aanvaardde, heeft tegenover de journalis ten, die van de ochtend tot de avond zijn huis belegerden, verklaard dat hij zo snel maar ook zo doelmatig mogelijk zijn op dracht zal trachten uit te voeren. Donder dag hoopt de formateur zijn regeringspro gramma aan de Nationale Vergadering voor te leggen. Gisteren heeft hij zijn tijd voornamelijk besteed aan het raadplegen van militaire en andere autoriteiten, onder wie stafchef Guillaume en de ministers Dupont, Bidault en Laniel, die bij de kwes tie Indochina zijn betrokken. Ofschoon Mendès-France tot de radica len behoort en dus lid is van een der re geringspartijen, heeft hij zich de laatste maanden steeds duidelijker doen gelden als de voornaamste leider van de oppositie, en vanwege die positie is de keuze van Coty dan ook in de eerste plaats op hem gevallen. Regeren is kiezen Mendès-Franse, die jurist en econoom is, heeft zijn reputatie voor een belangrijk deel te danken aan zijn persoonlijke moed, zijn scherpe intelligentie, maar vooral aan zijn onkreukbaarheid en aan zijn gezonde verstand. Hij is een man van grote visie, die weet dat zachte heelmeesters meestal stinkende wonden veroorzaken. Wanneer men wordt overstelpt met problemen, die om een oplossing schreeuwen, dan moet men ze niet gelijktijdig aanpakken, maar met de dringendste kwestie beginnen. „Re geren is kiezen", dat is een van Mendès- France's geliefkoosde stellingen. Indochina is in de ogen van Mendès-France, die pre sident is van de Kamer voor financiële aangelegenheden, nu zeker het urgentste vraagstuk waarvoor Frankrijk is gesteld en daarom wil hij daar nu de meeste aan dacht aan wijden. Toen hij een jaar gele den, in de tijd dat Frankrijk nog betrek kelijk sterk stond, al aandrong op recht streekse onderhandelingen met Ho Sji Minh, werd hij door de meeste regerings aanhangers bijna als landverrader wegge hoond. Geen capitulatie Nu het te laat is, zijn allen het met hem eens dat de vrede pas bereikt kan worden wanneer men eerst in overleg met de vijand is getreden. Dat wil echter niet zeg gen dat Mendès-France nu bereid zou zijn tot een capitulatie voor de vijand. Frank rijk zal z'n belofte nakomen, heeft hij gis teren nog gezegd, maar we moeten een loyaal en openhartig aanbod doen. De tijd van het dubbele spel en de diplomatieke slimmigheidjes is voorgoed voorbij. Eveneens delen nu de meeste Fransen minstens 313 nodig heeft. Indien de com munisten hem willen bijspringen met hun 100 stemmen dan is hij, rekenkundig ge sproken, gered. Maar de vraag is of hij die steun zal aanvaarden en ook of die moge lijke hulp hem niet op het verlies van min stens een even groot aantal nationale stem men zal komen te staan. Onder die omstandigheden hangt het van de rooms-katholieken, die tot dusver heftig tegen de formateur te keer gaan, af of Mendès-France het halen zal en Frank rijk een misschien laatste kans als grote mogendheid zal worden geboden. Want zo mag men wel de betekenis en de zin om schrijven van de stemming waarschijn lijk overmorgen. Lijdt Mendès-France een nieuwe nederlaag, dan zal Frankrijk auto matisch vervallen in een der gebruikelijke regeringsformules, waarvan de rampzalige gevolgen nu wel verblindend duidelijk zijn aangetoond. Frankrijk zal nog verder af zakken naar algeheel verval. Vleug van hoop De aanwijzing van Mendès-France als formateur heeft bij het Franse publiek, en vooral bij de jongere generatie, een vleug van hoop gewekt. Iedereen voelt intuïtief dat deze man uit ander hout is gesneden dan het grote gros der „oude rotten", die Frankrijk tot dusver in meerderheid heb ben bestuurd. Frankrijk staat op een kruis punt en het parlement zal nu beslissen moeten welke weg het land zal inslaan. Persoonlijk zijn wij, na alle ervaringen, sceptisch gestemd. zijn standpunt dat Frankrijk niet meer in fungeren in een internationale bestands- j a 1 1 1 i. J Z J 1 Tï1 n /-»»-% %-» L at r\ »v^ cci rt k* ri crli pc am r t Tftti staat is gelijktijdig in Europa en in het Verre Oosten en in Noord-Afrika een rol op het eerste plan te spelen. Ook hier zgl Frankrijk moeten kiezen. Mendès-France heeft, wat hem betreft, voor Europa ge kozen, dat voor Frankrijk niet van Afrika kan worden gescheiden. Dat betekent niet dat Mendès-France een voorstander door dik en dun van het Europese leger zou zijn. Hij is dat vermoedelijk niet, ofschoon hij zich daar nooit heel duidelijk over heeft uitgesproken. Hij vindt alleen dat een zo diep ingrijpend verdrag niet met enkele stemmen meerderheid door het parlement verworpen of aangenomen mag worden. Op een spoedige beslissing over de E.V.G. zal hij daarom niet aandringen. Al zal hij zich om de voorstanders in de eigen radicale gelederen te ontzien, misschien wel moeten vastleggen op een datum voor de ratificatie-debatten. Mendès-France heeft bijna een jaar ge leden op 5 Juni 1953 in het Palais Bourbon al eenzelfde poging ondernomen, maar toen wees de Kamer hem als premier af. De grote vraag is of het parlement zich, na alle nieuwe teleurstellingen, in meer derheid zal kunnen opwerken tot het in zicht en de moed, die nodig zijn tot het inslaan van geheel nieuwe wegen en het aanvaarden van geheel nieuwe methoden. Rekenkundig gered Bij de Gaullisten heeft de formateur zeker veld gewonnen en vermoedelijk zul len de socialisten en de radicalen hem, in eerste instantie althans, ook wel steunen. Verder mag hij rekenen op een klein aan tal conservatieven. Bij elkaar zouden dat 250 stemmen kunnen zijn, terwijl hij er Ondergetekende- Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op IJmUideT COUrCUlt 6.50 per kwartaal// 0.50 per week*) Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. /Jj, die zich met ingang van 1 Juli 1954 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot cn met 30 Juni 1954 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's. dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen GENèVE (Reuter) Franse militaire deskundigen te Genève bestuderen op het ogenblik een plan van de Vietminh, krach tens hetwelk de Vietminh heel Noord-Viet- nam zouden moeten krijgen met uitzonde ring van de havensteden Haiphong en Mon- cay en eventueel Hanoi. Het plan zou Vrij dag door vertegenwoordigers van het Viet- minh-opperbevel zijn overhandigd. Volgens inlichtingen behelst het plan, dat Hanoi aan de Vietminh komt, maar de rebellen zouden de Fransen te verstaan hebben gegeven, dat zij misschien bereid zijn Hanoi in Franse handen te laten. Het gebied tussen de drie steden dient echter onder het bestuur van de Vietminh te wor den geplaatst. Concessie In de besloten zitting over Indochina heeft de Russische minister van Buiten landse Zaken. Molotov, die als voorzitter fungeerde, duidelijke concessies gedaan in zake vetorecht in een bestandscommissie van vertegenwoordigers van neutrale lan den voor Indochina, aldus wordt uit één conferentiebron vernomen. Molotov zou hebben gezegd, dat de com munisten voor „bepaalde gevallen" er in zouden willen toestemmen, dat besluiten van de commissie bij meerderheid van stemmen worden genomen. De communisten bleven er echter op staan, dat in de commissie een gelijk aan tal communisten en niet-communisten zit ting zou hebben. Molotov stelde voor dat een vertegen woordiger van India als voorzitter zou commissie en een beslissende stem zou hebben, als er over bepaalde kwesties geen beslissing kon worden verkregen. In een Maandagavond uitgegeven com muniqué wordt gemeld, dat „op een be sloten zitting op 14 Juni de negen delega ties hun besprekingen over het herstel van de vrede in Indochina hebben voortgezet." De volgende besloten bijeenkomst zal op 16 Juni worden gehouden, aldus het com muniqué. Men kwam overeen Woensdag te spreken over Laos en Cambodja. De Engelse minister Eden stelde voor de Indochinese conferentie op te schorten, in dien er op de volgende bijeenkomst op Woensdag geen voortgang werd gemaakt, zo wordt uit conferentiekringen vernomen. Men zou geen besprekingen moeten hou den, voordat de vertegenwoordigers van het opperbevel van de twee strijdende par tijen, die nu onderhandelen, hun werk INNSBRUCK (Reuter) Op de weg van Wörgl naar Kufstein, bü Innsbruck, is Maandag een bus uit Nederland met 30 vacantiegangers over de kop geslagen. Zeven Nederlanders werden licht gewond. Volgens de politie probeerde de bus een vrachtwagen met oplegger in te halen. Hierbij week de bus van de weg af, viel van de twee meter hoge berm en kwam ondersteboven te liggen. De zeven gewon den werden in een ziekenhuis behandeld en konden later vertrekken. Een andere bus heeft de vacantiegangers naar Inns bruck gebracht. De bij het autobusongeval bij Kufstein betrokken Nederlanders behoren noch tol een groep van de Nederlandse Reisvereni- ging, noch tot een groep van de Neder landse Christelijke Reisvereniging. Van de laatstgenoemde was geen groep in de na bijheid van de plaats van het ongeluk. Dit was wel het geval met een groep van de- Nederlandse Reisvereniging, doch de lei der van deze groep heeft het kantoor var de N.R.V. telegrafisch een geruststelling gezonden. In het telegram wordt er mel ding van gemaakt, dat het een groep van de Spoorwegreisvereniging was. De persdienst van de Nederlandse Spoor wegen deelde desgevraagd mee, dat nog geen bericht van een ongeval bij de Spoor wegreisvereniging is binnengekomen, doch dat er wel twee groepen van deze vereni ging in de omgeving vertoeven, namelijk te Bad Gastrin en te Zeil Am See. hebben beëindigd en verslag hiervan heb ben uitgebracht, zei Eden. Thailand De Veiligheidsraad der UNO zal Woens dag bijeenkomen om opnieuw het verzoek van Thailand in overweging te nemen om een groep waarnemers naar de grens van dit land met Indochina te zenden. De raad is bijeengeroepen door de Ame rikaanse afgevaardigde Cabot Lodge, die deze maand voorzitter is. De afvaardiging van Thailand had hierom verzocht. De raad nam het verzoek van Thailand om waarnemers naar zijn grens met Indo china te sturen, 3 Juni voor het eerst in studie cn ging toen uiteen met dien ver stande, dat de voorzitter, bij het bepalen van een datum voor hervatting van het debat, rekening zou houden met de ontwik kelingen in Genève. De reden van Molotovs verzoek is niet békend. Naar in conferentiekringen ver luidt, zal waarschijnlijk gesproken worden over de vastgelopen onderhandelingen in zake Indochina en over Edens voorstel om het overleg op te schorten, als Woensdag op de besloten vergadering geen overeen stemming wordt bereikt. De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Molotov.heeft vanochtend onver wacht een onderhoud aangevraagd met zijn Britse ambtgenoot Eden. LONDEN (Reuter) Het Russische blad „Izwestia" (Berichten) meldt dat twee Russen, die de Amerikanen voor spionnage in de Sovjet-Unie geronseld zouden heb ben en die zich onmiddellijk na terugkeer in Rusland zouden hebben aangegeven, in genade zijn aangenomen. De twee spionnen, Jakoeta en Koedrjavt- sev, werd, nadat zij de Russische autoritei ten volledige inlichtingen hadden verschaft over de „ondermijnende activiteit" van de Amerikaanse geheime dienst tegen Rus land, het recht toegekend weer vrij in hun land te wonen en te werken. Jakoeta was tijdens de oorlog door de nazi's opgepakt en door de Amerikaanse strijdkrachten ge vangengenomen. Later werd hij naar een „kamp voor dwangarbeid" in Noord-Afrika overgebracht, waar hij blootstond aan een krachtige anti-Sovjet-propaganda, aldus het blad. De „Izwestia" geeft te verstaan, dat Rus sische émigrés van het type der gearres teerde spionnen een nieuw leven in de Sovjet-Unie kunnen beginnen, indien zij hun geheimen prijs geven en de vreemde mogendheid geen inlichtingen geven. Dit is het derde „spionnageverhaal" dat binnen een maand in de Sovjet-Unie is gepubliceerd. HANOI (United Press) De Franse luchtmacht heeft zware aanvallen uitge voerd op bases van de Vietminh in Noord Vietnam. De aanvallen volgden op 36 uur van betrekkelijke rust in het deltagebied. Militaire kringen zien deze gevechtspauze als een aanduiding dat generaal Vo Nguyen Giap zijn troepen voorbereidt voor een groot offensief. De Franse legerleiding heeft bevel ge geven tot een intensiever actie vanuit de lucht tegen de meer dan 100 goed-ver- sterkte en welvoorziene communistische bases in het gebied van de delta der Rode Rivier, welke Giap wenst te gebruiken als springplank voor de grote actie tegen Hanoi. Vele maanden lang, zelfs nog voor het beleg van Dien Bien Phoe, zijn com munistische guerilla's bezig geweest onder de oppervlakte van onschuldig uitziende dorpjes met bamboe-hutten versterkingen en munitie-opslagplaatsen uit te graven. Een Franse officier zei: „Wij hebben onze „pacificatie-politiek" opgegeven. ,Van nu af aan zullen wij strijd voeren in de delta". Deze ondergrondse Vietminh-bases zijn door mijnenvelden omgeven en worden verder beschermd door anti-tankbarri caden en met aarde en leem versterkte kazematten. Toestellen van de Franse luchtmacht zijn over de rijstvelden en verraderlijke dorpjes gevlogen en hebben biljetten uit gestrooid, waarin de burgerbevolking, welke nog steeds in deze dorpjes woont, gewaarschuwd wordt, dat er binnenkort bombardementen staan te wachten. Ontslag SAIGON (AFP) Volgens welinge lichte kringen zal prins Buu Loc, de Viet namese premier, het Vietnamese staats hoofd, Bao Dai, zijn ontslag aanbieden. Het besluit van Buu Loc, dat in volkomen over eenstemming met alle leden van zijn re gering is genomen, zou in de loop van de week bekend gemaakt worden. DIT NUMMelR BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S Rousseau: Als het de rede is, die de man maakt, dan is het toch het gevoel dat hem leidt. Vooraanstaande figuren uit het open bare leven in West-Duitsland hebben Maandag een beweging opgericht voor de hereniging van Duitsland, „Ondeelbaar Duitsland" geheten. Tot de oprichters behoren de voorzitter van de West-Duitse „vrije democratische partij" Ollenhauer en de minister voor zaken, die geheel Duitsland betreffen, Kaiser. Het doel van de beweging is de Oost-Duitsers te stijven in hun vastbe slotenheid om met het Westen herenigd te worden, de jeugd uit beide delen van Duitsland bijeen te brengen en te waken over de bevolking van de voormalige Duitse gebieden, die thans onder Pools gezag staan. Kaiser verklaarde, dat de beweging het de gehele wereld duidelijk wil maken, dat de verdeling van Duitsland thans meer dan ooit „onmogelijk" is. Bondskanselier Adenauer en president Heuss hebben in boodschappen gezegd, het streven van de beweging te steunen. TUNIS, (AFP) Marokkaanse solda ten in Franse dienst hebben Maandag in het gebied van Ebba Ksoer in Tunesië, waar Zondag een boerderij door Tunesi sche opstandelingen werd overvallen, in een gevecht dertien bendeleden gedood. Twee soldaten, die door de opstandelingen gevangen werden gehouden, zijn bevrijd. BONN. (Reuter). De West-Duitse autoriteiten hebben op Amerikaans ver zoek te Hamburg zes ton munitie uit Zwit serland met bestemming Guatemala onder schept. De zending, bestaande uit kisten 20 mm. luchtdoelgranaten, zou met de „Co-burg" van de Hamburg-Amerikalijn naar Guatemala worden verscheept. In afwachting van nadere beslissingen wordt de munitie te Hamburg vastgehou den. De „Coburg" is inmiddels vertrokken. Volgens de Amerikaanse woordvoerder betrof het een „wettige zending". Op de 'vrachtbrieven was vermeld, dat de kisten munitie bevatten. Volgens West-Duitse autoriteiten te Hamburg omvatte de zending ongeveer zestien kisten oefengranaten van tezamen zes ton. Naar van de zijde van het Britse Hoge Commissariaat verluidt heeft zich het geval „enige tijd geleden" voorgedaan. A.F.P. Volgens een Maandagavond in Washington ontvangen bericht heeft het Guatemalaanse leger in een ultimatum het aftreden geëist van president Abenz. De president zou zich bereid hebben ver klaard op bepaalde voorwaarden af te tre den. Tot rechter in de rechtbank te Amster dam is benoemd mr. W. A. de Koe, advocaat en procureur te Amsterdam. mm Hedenmiddag omstreeks twaalf uur is, naar de Marinevoorlichtingsdienst mede deelt, een „Avenger" van de Marine Lucht vaart Dienst even buiten het marine-vlieg veld Valkenburg (Z.-H.) gedaald en met de neus in een sloot tot stilstand gekomen. De piloot, de luitenant-ter-zee-vlieger eer ste klasse J. M. A. Muntenaar, werd licht gewond. Hij kreeg enige builen en schram men. (van hedenochtend 7 uur) weers- 10 s ,-s G OJ u 01 -S to es tand wind richt wind kracl *5 CC i/l fcE 4- E5 2 S Stockholm half bew. OZO 2 15 0 Oslo zwaar bew. windstil 20 0 Kopenhagen zwaar bew. NW 4 18 2 Amsterdam onbewolkt Z 4 14 0,1 Londen half bew. 3 19 7 Luxemburg onbewolkt NO 3 14 1 Parijs licht bew. windstil 15 0.1 Bordeaux mist windstil 20 0 Grenoble zwaar bew. W 1 21 0 Nice geheel bew. O 4 - 0 Genève onbewolkt windstil 20 0 Zürich nevel windstil 2 Locarno zwaar bew. windstil 24 0 Berlijn half bew. W 5 22 0,1 Frankfort nevel NNO 2 20 2 München regen NW 2 17 3 Wenen geheel bew. W 2 25 5 (nnsbruck regen windstil 17 5 Ajaccio regen WZW 7 29 12 Mallorca half bew. windstil 23 3 Maandag heeft Koningin Juliana, in gezelschap van Prinses Margriet de uitzending bijgewoond, welke de Nederlandse Televisie Stichting verzorgde voor de „Eurovisie". De opname vond plaats in de speeltuin „Oud Naarden". De Koningin tussen de toeschouwers van het programma, dat voor een groot deel door de jeugd werd opgevoerd Neerslag laatste 24 uur ;?^x*»ococ©oooooncoo3ooooo<»3oooooocooorooc©^^ VEEL BEWOLKING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Dins dagavond tot Woensdagavond, opge maakt om 10 uur: Veel bewolking met voornamelijk in het Noorden van het land wat lichte regen of motregen. Matige tot vrij krachtige Zuid-Westelijke wind. Min der koude nacht. Morgen ongeveer de zelfde middagtemperaturen als van daag. 16 Juni Zon op 4.19 uur, onder 21.02 uur. Maan op 21.25 uur, onder 3.52 uur. Maanstanden 16 Juni 13.06 uur: Volle maan 23 Juni 20.46 uur: Laatste kwartier? 30 Juni 13.26 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Dinsdag 15 Juni «oog water: 2.55 en 15.20 uur. üaag water: 10.44 en 23.10 uur. Woensdag 16 Juni Hoog water: 3.32 en 15.58 uur. Laag water: 11.32 en 23.51 uur.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1