Wereldnieuws Mening van Kamercommissie over ontwerp-Schoolgeldwet PANDA EN DE MEESTER-ZAKENMAN l/er/bade*! Heen* Kapitein „Lekhaven kreeg berisping De radio geeft Woensdag Legerleveranciers staan terecht 7/knMm-J Koningin en Prinses Margriet bij „Eurovisie" DOUWE EGBERTS Valse munters voor het Luikse gerecht K E I P Gr. Houtst'eat 137* naait Lux or Zeelt ió Uet zo v.j DINSDAG 15 JUNI 1954 2 Ernstige oorlogsgewonden door Zwitsers onthaald Verzending van zeepost Krimpen van pijn Aspirin Raad voor Scheepvaart „Voordelig knippen" Hele schutterij aangekleed met stoffen van leger Culturele prijzen van provincie Gelderland Overwegwachter gooide een bijl naar een scholier Min it zachte geurige rijpbruine kwaliteits-shag welke 't rookgenot geeft van de beste Amerikaanse cigaret Ambonezen gingen niet aan het werk Churchill geïnstalleerd als Knight of the Garter Nederlandse, Duitse en Belgische bankbiljetten nagemaakt Kerkelijk Nieuws ZO NB RILLEN Slang niet vraatzuchtig Thans is verschenen het Voorlopig Ver slag der vasite commissie voor Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen uit de Tweede Kamer over het wetsontwerp tot regeling van de heffing van schoolgeld. In dit ont werp wordt gedeeltelijke afschaffing en verlaging der schoolgelden voorgesteld. Een aantal leden kan met de voorgestelde regeling accoord gaan. mits de school besturen voor de derving van inkomsten een volledige compensatie ontvangen. Deze leden dachten hierbij met name aan de be sturen van de bijzondere scholen voor voor bereidend hoger en middelbaar onderwijs. Bij het bijzonder onderwijs is het helaas regel geworden, aldus deze leden, dat nieuw gestichte scholen enkele jaren lang met eigen middelen in stand worden ge houden voordat subsidie wordt verkregen. Een van de middelen tot financiering tijdens die beginperiode wordt gevormd door de schoolgelden. Worden deze bij het openbaar onderwijs verlaagd, dan zullen ook de büzondere scholen daarin moeten volgen, willen zij niet in een nadelige con currentiepositie komen te verkeren. Zij vroegen hoe de regering dit probleem denkt op te lossen. Andere leden verklaarden zich op prin cipiële en practische gronden tegen de af schaffing van schoolgeld voor de leerplich tige jeugd, zoals in het ontwerp is voorge steld. Zij zijn beducht dat door afschaffing van de schoolgelden het ondexwijs in toe nemende mate staatszaak en derhalve min der een zaak van het volk zal worden. Vele voorstanders willen de afschaffing van de schoolgelden gepaard laten gaan met een selectiesysteem van overheids wege. Tegen een dergelijke „staatsbevoog- ding" wilden deze leden waarschuwen. Naar hun mening dient te worden vastge houden aan het standpunt: schoolgeld naar draagkracht. Daarentegen merkten de voorstanders van het ontwerp op, dat het onderwijs be schouwd moet worden als een belangrijke factor van het algemeen welzijn. Vijftien ernstige oorlogsgewonden, die dank zij de medewerking van een Neder lands reisbureau en een hótel in Adelbo- den, een door de Brabantse afdeling van „M.O.V.E.O." georganiseerde vijfdagentrip naar Zwitserland konden maken, hebben daar een bijzondere medewerking van de bevolking ondervonden. Personeel van een hotel stond een dag loon af om de gasten een herinnering mee te geven. De Zwitsers boden op enige plaatsen gratis vervoer. Tot besluit van het bezoek heeft de bevolking van Adelboden nog een feestavond georga niseerd in het hètel, waaraan 60 Zwitsers medewerkten. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld: Voor Indonesië en Nieuw Guinea: m.s. „Karimata" (24 Juni); voor Antillen: s.s. „Baarn" (29 Juni); voor Suriname: s.s. „Cottica" (30 Juni); voor Unie van Zuid- Afrika en Zuid-West-Afrika: m.s. „Win chester Castle" (19 Juni); voor Canada: s.s. „Grote Beer" (20 Juni) of s.s. „Maasdam" (24 Juni); voor Zuid-Amerika: s.s. ..Eva Peron" (28 Juni); voor Brazilië: m.s. ..Eem- land" (21 Juni); voor Australië: via Enge land (19 Juni); voor Nieuw Zeeland via Engeland (19 Juni). Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpakketten geven de post kantoren. ADVERTENTIE door rheumatiek. spit, ischias, hoofd- en zenuwpijnen is onnodig. Togal bevrijdt U snel en afdoende van die pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Togal zuivert door de nieren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drogisten 0.95, 2.40, 8.88. Tot dit algemeen welzijn moeten allen bijdragen. De overheid is zich steeds meer met het onderwijs gaan bemoeien. De financiële lasten der ouders voor het onderwijs hun ner kinderen zijn feitelijk tot een minimum gereduceerd: de schoolgelden zijn nog maar een uiterst klein gedeelte van de totale kosten van het onderwijs. ADVERTENTIE ALLEEN ECHT MET MET BAYER KRUIS De Raad voor de Scheepvaart heeft de gezagvoerder van het m.s. „Lekhaven", ka pitein A. B. uit Schiedam schuldig bevon den aan de aanvaring tussen zijn schip en het Duitse s.s. „Max Bornhofen", op 21 October van het vorige jaar in de haven van Santos. De Raad heeft een berisping uitgesproken. De Inspecteur-generaal voor de Scheep vaart had aan het eind van de zitting als conclusie uitgesproken, dat de kapitein niet schuldig was en had de raad gevraagd hem dus niet te straffen. De kapitein vertelde ter jutting, dat hij op advies van de loods „volle kracht voor uit" heeft gegeven om achter het Duitse schip, dat dwars op het vaarwater lag, langs te gaan. Toen de Duitser echter ach teruit ging slaan heeft de kapitein van de Lekhaven „stuurboord aan boord" gegeven, maar het schip luisterde niet naar het roer, waarschijnlijk, aldus kapitein B., door de zuiging van het schip. Het Seeamt in Hamburg, dat eerder een onderzoek naar de oorzaak van de aanva ring heeft ingesteld, is tot de conclusie ge komen, dat de aanvaring te wijten is ge weest aan het niet functionneren van het roer van de „Lekhaven" op het critieke tijdstip. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.30 Tot uw dienst. 8.35 Platen. 9.00 Voor de zie ken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.30 Bijbeldag Den Haag. 12.15 Platen. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 In strumentaal trio. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Protestants Interkerkelijk Thuisfront. 13.20 Meisjeskoor. 13.40 Platen. 14.00 Bijbeldag Den Haag. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Platen. 17.30 Orgel. 18.00 Mili taire causerie. 18.10 Platen. 18.30 Spectrum van het Christelijk Organisatie- en Ver enigingsleven, causerie. 18.45 Geestelijke liederen. 19.00 Nieuws. 19.10 Boekbespreking. 19.25 Platen. 19.30 Buitenlands overzicht. 19.50 Kamermuizek. 20.00 Radiokrant. 20.20 Negro-spirituals. 20.40 Eigen haard is moeite waard, klankbeeld. 21.00 Platen 21.20 Interna tionaal Evangelisch Commentaar. 21.30 Hol land Festival 1954: Residentie-orkest en ka merkoor. 22.30 Platen. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Platen. HILVERSUM n, 298 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.33 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Accordeon orkest en solist. 12.33 Land- en tuinbouw mededelingen. 12.38 Amusemntsmuziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Promenade-orkest. 14.00 Platen. 14.10 Voor de kinderen. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Jeugd- concert. 17.15 Orgelspel. 17.35 Gitaarensemble en solist. 17.50 Regeringsuitzending: Rijks delen overzee: Feestdagen in de Nederlandse Antillen. 18.00 Niews en commentaar. 18.20 Actualiteiten. 18.30 Platen. 19.10 Het Web, documentaire. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Politiek commentaar. 20.15 De man die wilde leren griezelen, hoorspel. 21.05 Sport. 21.15 Gevarieerde muziek. 21.45 Het gebeurde op een Junidagklankbeeld. 22.10 Concertgebouworkest. 22.50 Platen. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Espe ranto. 23.20—24.00 Platen. TELEVISIE (N.T.S.) 17.50—19.45 Wereldkampioenschap voetbal: FrankrijkJoegoslavië. BRUSSEL, 324 M 11.45 Platen. 12.30 Weerbericht. 12.34 Pra terorkest. 13.00 Nieuws. 13.15 Praterorkest. 13.30 Symphorüe-orkest. 14.00 Schoolradio. 15.45 Kinderliedjes. 16.00 Omroeporkest en solist. 16.40 Platen. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Voordracht. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Hoorspel. 21.10 Operetteconcert. 22.00 Nieuws. 22.15 Jazzmuziek. 22.45 Platen. 22.55 —23.00 Nieuws. BBC 22.00—22.30 Nieuws. Vrijbuiters Radiodag boek. (Op 224 en 75 m.) Voor de Maastrichtse rechtbank hebben Maandag de gebroeders J. P. en A. L. W., confectiefabrikanten te Heerlen, terechtge staan. Zij hadden zich te verantwoorden wegens verduistering van goederen ten na delen van de Nederlandse staat. Zij zouden van de stoffen, die zij ontvingen ter ver werking tot uniformen voor de marine, de luchtmacht en de landmacht, belangrijke hoeveelheden hebben achtergehouden. In de dagvaarding werd deze hoeveelheid op ongeveer 5.000 meter stof geraamd. De marine zou hierdoor voor 18.000, de land macht voor 14.000 en de luchtmacht voor 6.000 zijn benadeeld. De verduistering ge schiedde, doordat restanten stof niet wer den ingeleverd. In deze zaak werden twaalf getuigen ge hoord, bij wier verhoor bleek dat de marine steeds de eigendomsvoorrechten bedong bij de aflevering van de te verwerken stoffen, dat de luchtstrijdkrachten dit niet deden, terwijl de landmacht dit niet geregeld had gedaan. De officier van justitie betoogde, dat het „voordelig knippen" van stoffen wellicht voor particulieren een recht van be6taan heeft gekregen, maar dat dit voor officiële instanties die het voorbehoud van eigen dom, ook op restanten geregeld maken, niet geldt. Een der getuigen verklaarde, dat de verdachten er zelfs in waren geslaagd uni formen voor een schutterij te vervaardigen van stoffen, die aan de Nederlandse staat waren onttrokken. Hij eiste tegen ieder der verdachten twee jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. R. van Oppen te Heerlen, zei dat het vooronderzoek vrij eenzijdig is gevoerd met uitsluitend be zwarend materiaal. Uit de feiten en om standigheden leidde hij af, dat hier van verduistering geen sprake kon zijn en con cludeerde tot vrijspraak. De rechtbank zal 29 Juni uitspraak doen. ADVERTENTIE Koningin Juliana, vergezeld door prinses Margriet, heeft Maandagmiddag de speel tuin OudNaarden bezocht om aanwezig te zijn bij het televisieprogramma „Een feest ver van huis", dat de Nederlandse Televi siestichting heeft uitgezonden als haar aandeel in de Eurovisiereeks. De Koningin kwam ter plaatse aan voor dat de uitzending begon en werd begroet door de heer J. B. Broeks, programma com missaris van de Nederlandse Radio-Unie en door enkele bestuursleden van de Stich ting Oecumenische hulp aan Kerken en Vluchtelingen. Deze stichting had er voor zorg gedragen dat ruim honderd vluchte- lingetjes, die thans enkele maanden vacan- tie in ons land doorbrengen, aan dit feest deelnamen. Zowel de Koningin als de prinses toon de zich vol belangstelling en kwamen meer malen tijdens de uitzending „in het beeld". Zo toonden de televisiecamera's de Ko ningin en de prinses druk in actie met het uitreiken van speciaal voor deze gelegen heid bedrukte shawls, waarvan elk kind er één ter herinnering meekreeg. Na afloop van de uitzending liet de Koningin verscheidene medewerkers van de televisie aan zich voorstellen. Omstreeks kwart over zes vertrok zij weer naar het paleis Soestdijk. Deze Nederlandse uitzending, wharaan door het koninklijk bezoek bijzondere luis ter was verleend, is in het buitenland goed ontvangen. Spoedig na de uitzending had men in Oud-Naarden het Eurovisiecentrum Rijssel aan de telefoon, dat mededeelde dat uit alle Europese landen een uitstekende ontvangst werd gemeld, waaraan een spe ciale gelukwens van Italiaanse zijde werd toegevoegd. Wat de uitzending zelf betreft: het zonnetje zorgde onverwacht voor goed licht, maar de wind blies veel te hardl, zo dat de voorgenomen kabelopstijging van Boesman's ballon in de aanvang van de uitzending niet door kon gaan. Daardoor moest het programma wat worden gewij zigd, maar aan het slot steeg de ballon toch op, al ging het niet gemakkelijk. Het was voor de vele vrijwilligers ook niet gemak kelijk geweest het gevaarte op de grond te houden. De radiocorrespondent van het Britse blad „Daily Telegraph" schrijft, dat een aantal opnamen van Koningin Juliana en Prinses Margriet „tot de beste van de Euro pese uitwisseling behoorden". Tijdens het kinderballet was het beeld echter gestoord geweest. Ter gelegenheid van de ingebruikneming in September van het nieuwe Provinciehuis heeft het provinciaal bestuur van Gelder land drie prijzen beschikbaar gesteld, namelijk voor litteratuur (voor een nog niet gepubliceerd gedicht en voor een nog niet gepubliceerd verhaal of essay) en voor mu ziek (voor een nog niet gepubliceerde com positie). In overeenstemming met de rapporten van de beoordelingscommissies hebben ge deputeerden van Gelderland besloten te be kronen het gedicht „Gelders sonnet" van de dichter Nico Verhoeven te Epe, die de prijs van 250 ontvangt, benevens de novelle ..De ir.an dio achterbleef" van de schrijver Louis JFréquin te Nijmegen, die de prijs van 1.000 ontvangt. Voorts is besloten aan dé componist Gerrit van dc Graaff Jr. te Arnhem voor zijn rhapsodische suite „De drie Gratiën" een aanmoedigingingsprijs van 300 toe te kennen. De oficiële uitrei king van de prijzen zal geschieden op 8 September. De beoordelingscommissie voor de litteratuurprijzen bestond uit Anton van Duinkerken, Guillaume van de Graft en Johan van der Woude, die voor de muziek prijs uit Louis Couturier, C. J. M. Ver- steegh en Leo Pappenheim. Voor de politierechter te Amsterdam heeft een 32-jarige overwegwachter te rechtgestaan omdat hij op 19 December van het vorig jaar een 16-jarige scholier op een overweg in Bussum tegen het hoofd gestompt en hem een bijl tegen het lichaam had gegooid. De als getuige gehoorde scholier zei zich van geen kwaad bewust geweest te zijn. Hij was midden op de spoorbaan toen de afsluitbomen naar omlaag gingen. Op dat ogenblik kwam de overwegwachter schreeuwend op hem af en stompte hem tegen het hoofd. Daarna pakte hij een bijl uit het overweghuisje en gooide die naar de jongen, die geraakt werd en enkele dagen pijn heeft gehad. Later is de over wegwachter naar de vader van de echolier gegaan en heeft zijn excuus aangeboden. Hij zei toen dat de scholier de bomen had opgetild, waardoor hij erg kwaad was ge worden. De officier van justitie vorderde 50 boete, daarbij in aanmerking nemende de verantwoordelijkheid die de verdachte als ambtenaar van de Nederlandse Spoor wegen draagt. De politierechter liet het excuus van de verdachte aan de vader bij zijn vonnis gel den en legde de overwegwachter 20 boete op. ADVERTENTIE Ongeveer tweehonderd van de vierhon derdvijftig Ambonezen uit het woonoord Lunetten bij Vught, die werken bij bedrij ven in en om Den Bosch, zijn gisteren niet aan het werk gegaan. Zij zijn het niet eens met de nieuwe rijksbijdrageregeling, die de regering vorige maand heeft vastgesteld. De Ambonese werknemers krijgen van rijkswege vrije huisvesting, voeding en ge neeskundige verzorging. Volgens een rege ling die bij hun aankomst in Nederland al was ingevoerd, moeten zij zestig procent van hun verdiensten terugbetalen. Doordat enkele werkgevers destijds weigerden op gave te doen van de lonen der Ambonese werknemers kon deze regeling in het woon oord Lunetten niet worden toegepast. On langs is een nieuwe regeling vastgesteld, die voor de desbetreffende Ambonezen gunstiger is dan de oude. Ongeveer de helft van de werknemers in Lunetten gaat er evenwel niet mee accoord. ADVERTENTIE LONDEN (AFP-Reuter) Tijdens een plechtigheid in het kasteel van Windsor heeft koningin Elizabeth II Sir Winston Churchill geïnstalleerd als Ridder in de Orde van de Kouseband (Knight of the Garter). In aanwezigheid van de hertog van Edinburgh, koningin-moeder Elizabeth, de hertog van Gloucester en tal van hoog waardigheidsbekleders en leden van de Orde gespte de vorstin als hoofd van de Orde de premier de blauwe fluwelen kou seband om, waarop in goud het het devies „Honi soit qui mal y pense" (schande over hem die er kwaad van denkt) is gebor duurd. De orde telt 26 ridders. Ruim een jaar geleden had de koningin Sir Winston de orde verleend en hem de bijbehorende versierselen overhandigd. De installatie werd echter uitgesteld tot na de terugkeer van het koninklijk paar van de reis door het Gemenebest De orde werd in 1348 ingesteld door Eduard III ter ere van diens succesvolle campagnes in Frankrijk. De vorst bepaal de, dat het lidmaatschap zou worden voor behouden aan hemzelf, zijn kinderen en „de dappersten van het land". De commissaris van politie te Hengelo, de heer N. H. Brands, is in de leeftijd van 46 jaar overleden. De heer Brands is werk zaam geweest bij de politie te Zwolle, Baarn, Naarden en Zeist. Na de bevrijding was m tot Augustus 1945 hoofd van de P. R. A in Amersfoort en tot 1946 van de P. R. A. in Utrecht. In 1947 wred hij inspecteur in Zeist. In April 1948 werd hij hoofdinspec teur te Hengelo en op 1 November 1953 commissaris van politie aldaar. 23. „V/e hebben er genoeg van om in de keuken te baden!", schreeuwden de ver bolgen gasten. „Wij willen niet langer in badkamers koken!", brulden de woedende koks. „Het is een schandaal, een fatsoen lijk hótel onwaardig! WAAR IS DE DIREC TEUR?!!" „Op zijn kantoor", zei Joris, de deur wijd voor hen open gooiend, „weest niet beschroomd; treedt binnen en leg uw klachten aan hem voor". Dat deden z(j. En te oordelen naar de woeste geluiden, die uit het kantoortje van de Directeur op stegen, waren hun argumenten wel erg krachtig. Panda, die met Joris op de gang was achter gebleven, luisterde bedrukt naar het geraas en gerinkel. „Ze breken er de boel af', zei hij, „moeten we die arme directeur niet helpen?!" „Gewis", antwoordde Joris, ,j:odra dit geanimeerd gesprekje achter gesloten deuren ten ein de is, zullen wjj hem opnieuw de hulp van Goedbloed Co. aanbieden. En bij zichzelf voegde hij hier zachtjes aan toe: „Hij zal dan wel murw genoeg zijn, om de door mij bedongen prijs hiervoor te betalen". Dit had Joris goed ingezen. Toen de woedende menigte was vertrokken en hij met Panda het gehavende kantoortje binnen kwam, was de directeur erg meegaand. ..Hier is het geld", zei hij. „Maar zorg dan ook dat er dadelijk een einde aan deze ellende komt LUIK (United Press) Maandag is een proces begonnen tegen een groep per sonen die ervan beschuldigd worden valse Nederlandse, Duitse en Belgische bankbil jetten in omloop te hebben gebracht. Bij deze zaak zijn 35 personen betrokken. De activiteit van de verdachten, tot wie behoren twee Nederlanders en een Duit ser, gaat terug tot het jaar 1949. In de tenlastelegging worden zij ervan beschul digd ongeveer duizend 500-francs-biljet- ten, 9500 100-gulden-biljetten en 9500 100-mark-biljetten te hebben vervaardigd. Drie der Belgische verdachten staan bij verstek terecht. De president van de rechtbank, Busin is begonnen met de ondervraging van de verdachten, hetgeen een ingewikkeld werk bleek te zijn aangezien de diverse betrokkenen verklaringen aflegden die met elkaar in tegenspraak waren. Vrijdag zijn de gerechtelijke autoriteiten tot de arrestatie van de groep overgegaan. Verscheidenen hunner zijn reeds eerder betrokken geweest bij een vervalsing van Nederlandse guldens. Doch, zoals tijdens de zitting werd verklaard, zij zetten hun bezigheid voort, reden in grote wagens rond en beroemden er zich zelfs op de guldens-affaire op touw te hebben gezet. Uit het onderzoek is gebleken, dat de valse munters ook toeristen-chéques, ben zinebons en zelfs valse paspoorten maak ten. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Sirjansland (als hulppred.: W. J. Sijthoff, thans hulppred. te Echten (Dr.). Beroepen te Jutphaas: H. J. ter Maat te Nieuw-Beijerland. Bedankt voor Onstwedde (toez.): A. Breure te Zegveld. Geref. Kerken. Tweetal te Velp (Gld.): H. Brinkman te Rijssen en Joh. Heule te Edam. Beroepen te Bunschoten-Spakenburg (vac. dr. H. B. Visser); K. Meima, laatste lijk predikant bij de G.K. onderh. art. 31 K.O. te Enumatil; te Sybrandaburen: Th. Kuiper, cand. te Lemmer; te Tholen: H. D. Bakker, cand. te Velsen; te Zevenhuizen (Z.-H.): H. J. Kouwenhoven, cand. te Delft. Bedankt voor Rotterdam (vac. F. C. Meyster): A. Brouwer te Zegveld. Chr. Geref. Kerken. Bedankt voor Enschedé-O.: J: H Velema te Zwolle. Uitstel. De Japanse premier Josjida heeft zijn wereldreis tot de herfst uitgesteld, gezien de politieke moeilijkheden in zijn land. Wild. In Vindhya Pradesj in Centraal In dia wordt jacht gemaakt op een tijger en een luipaard, die samen reeds 187 mensen gedood hebben. Ernst. De republikeinse senator Flanders, een uitgesproken tegenstander van se nator McCarthy, heeft een aantal ano nieme telefoontjes gekregen, waarin gezegd werd, dat „men hem nog wel zal krijgen". In een gesprek werd ge dreigd, dat hij op zijn bureau afgeran seld zou worden. De assistent van de senator heeft gezegd, dat de telefoontjes niet als ernst opgevat worden. Toch heeft de politie speciale voorzorgen getroffen. Leven. Drie Britse geleerden zijn er in geslaagd warmbloedige dieren tot onge veer vijf graden onder nul te bevrie zen en binnen twee uur weer tot leven te brengen en rond te laten lopen. Men was in wetenschappelijke kringen al tijd van mening geweest, dat dieren bij afkoeling tot vijftien graden stierven. Nu is het gelukt dieren gedurende veer tig minuten op vijf graden onder nul te houden. Er is geëxperimenteerd met hamsters. Deze werden bevroren in een speciale antivriesvloeistof en weer tot leven gebracht door verwarming of het concentreren van heldere lichten op het hart. Operaties. Professor Serghei Joedin, de bekende Russische chirurg en twee maal winnaar van de Stalinprijs, is plotseling op 64-jarige leeftijd overleden. Hij heeft onder meer een nieuwe methode uitge vonden om long- en buikoperaties uit te voeren. Hij was „Honorary Fellow of the British Royal College of Sur geons". Ontploffing. Ten gevolge van een ontplof fing in een staatsfabriek voor explo sieven bij Bordeaux zijn twee laboran ten om het leven gekomen. De oorzaak van de ontploffing is nog niet bekend. Zagers. De Antwerpse diamantzagers heb ben Maandag het werk neergelegd. Mén vreest, dat de diamantslijpers zonder werk zullen geraken, indien de staking voortduurt. Toezicht. Volgens radio-Caïro heeft het Syrische leger de politici gewaarschuwd, dat het het toezicht op nieuwe natiohale verkiezingen op zich zal nemen, tenzij de politici er in toestemmen een coali tie-regering te vormen. Syrië is zonder regering na het ontslag van Sabri el Assali. Mondje dicht. Vijftien Britten, die drie jaar op uitreis-visa van de communis tisch Chinese autoriteiten hebben moe ten wachten, zijn Maandag in Sjanghai aangekomen. Geen van hen wilde zich over de toestand in China uitlaten. Velen hadden directe orders van hun firma's gekregen hierover niet met jour nalisten te praten. Sprinkhanen. De twee belangrijkste tarwe- producerende provincies van de Chi nese volksrepubliek hebben blijkens een bericht van het Chinese persbureau Hsin Hoea (Nieuw China) ernstig te lijden van een sprinkhanenplaag, die verder ook woedt in vier andere pro vincies en in binnen-Mongólië. De twee geteisterde tarweprovincies zijn Hönan en Sjantoeng. Vergeetachtig. Mevrouw Robert B. Klein- schmidt in Buffalo (New York) kön haar driejarig zoontje nergens vinden. Na een vergeefse speurtocht belde zij hevig ongerust de politie op en ver telde, dat het knaapje zoek was. De politie vond hem twee uur later.bij de kapper, waar zijn mama hem had achtergelaten om zijn haar te laten knippen. Straaljagers. De Canadese luchtmacht zal 110 straaljagers van het type Sabre, die op het ogenblik in Groot-Brittannië en op het Europese vasteland worden ge bruikt, aan Griekenland en Turkije overdragen, als onderdeel van het pro gramma voor hulp aan de NAVO-lan- den. Behalve deze jachtvliegtuigen zul len Griekenland en Turkije deze zomèr en herfst nog 54 Canadese Sabres ont vangen. Anti. De Aziatische anti-communistische conferentie waaraan vertegenwoordigers van vijf Zuid-Oost-Aziatische landen en Hongkong en de Rioe-Kioe-eilanden deelnemen, is te Tsjinahe bij Poesan begonnen. De openingsrede werd ge houden door de Zuid-Koreaanse presi dent, Syngman Rhee. ADVERTENTIE •ok met glaitn In Uw nummar' geslepen WAARSCHIJNLIJK HEEFT U, hetzij op een plaatje, hetzij in natura, wel eens een slang gezien die een veel te grote prooi naar binnen had gewerkt, zodat u de om trekken van het opgeslokte slachtoffer dui delijk in het slangenlichaam zag afgete kend. Een zekere walging zal bij aanschou wing hiervan wellicht niet zijn uitgeble ven, want we kunnen naar de resultaten van een dergelijke orgie veelal niet kijken zonder de gewaarwording van een lift die in onze maag op en neer gaat. Een python die een klein varken naar binnen zwelgt, of een twee vingers dikke, kleine slang die een heel ganzenei naar binnen werkt, moeten vraatzuchtige dieren zijn. Die conclussie is gauw getrokken, vooral omdat onze eigen gulzgheid beneden deze maat staf blijft. Wij, beschaafde mensen, slikken een ei niet in zijn geheel naar binnen en ook een half broodje wordt doorgaans be hoorlijk gekauwd, vóór we het bij stukjes en beetjes aan de maag toever trouwen. Toch zijn we in ons oordeel weer buiten gewoon onbillijk. Want vraatzucht moet niet beoordeeld worden naar de manier waarop het voedsel naar binnen gaat, doch naar de totale hoeveelheden voedsel die worden opgenomen. En vanuit die gezichts hoek bezien, is de gulzige slang werkelijk een uiterst bescheiden dier, vergeleken met de mens. Van een 32 kg. wegende python is vast gesteld dat hij een nog geen 10 kg. wegend biggetje in één keer in z'n geheel naar binnen werkte. Dat is zeer afkeurenswaar dig en zou te vergelijken zijn met een maal tijd van 20 kilo, welke door ons In één N keer verorberd werd. Maar daar staat te genover dat de python met deze ene hap een jaar kon rondkomen! En wie zou willen beweren dat wij na onze zwara maaltijd de resterende 364 dagen van het jaar kun nen vasten? Neen, slangen leven zeer so ber en bescheiden. In gevangenschap hebben slangen het zelfs wel drie jaar zonder voedsel kunnen stellen, een prestatie waaraan de best ge trainde hongerkunstenaar in de verste verte nooit zal kunnen tippen. De reden waarom deze dieren met ge ringe hoeveelheden voedsel toe kunnen komen, moeten we voornamelijk zoeken in de temperatuur van het bloed. De mens, die warmbloedig is, heeft een veel hoger energieverbruik dan koudbloedige dieren, die dus veel min der voedsel nodig hebben om hun lichaam op temperatuur te houden. Bovendien brengen de geringere voedselbehoeften en de bijzondere leefwijze van de slang mede, dat ook de voortbeweging van deze dieren slechts met beperkte snelheid behoeft plaats te vinden, zodat er van een wissel werking kan worden gesproken: gering energieverbruik geeft geringe voedselbe- hoefte en deze laatste geeft weer een be sparing op het energieverbruik. De slang is dus een zuinig afgesteld dier, gulzig wel iswaar, maar zeker niet vraatzuchtig. Nu we de slang in zijn gastronomische eer hebben hersteld, moeten we toch ook eens spreken over slangenbezwering door middel van muziek; een slang is n.l. doof en hoort geen muziek! Daarovermorgen J H. PéTILLON, (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 2