Agenda voor Haarlem Cronjéstraat en omstreken in vrolijke braderiestemming Met „Elektra" debuteerde Ton Lutz als regisseur Ank van der Moer in de titelrol van moderniserende opvoering M riUKKIO befwycu Mjj! 1000 DEKENS Speciale aanbieding VAN MEEUWEN Prof. van den Bergh van Eysinga wordt 80 jaar nimt- &NTHRACIET N. VAN BREEMEN Co. TEL. 10070 Oplating van tientallen ballonnen was tevens opening van de markt rHoe is het ontstaan 'brieven aca\ de redactie Decorum Atoomaanval opgevoerd in Noord-Amerika EEN EEUW GELEDEN DINSDAG 15 JUNI 1954 3 Holland Festival Betaling abonnementsgeld per giro Predikant en Geleerde Ex-bruidegom moet zijn beweringen gaan bewijzen Ds. P. J. de Geeter heeft bedankt voor beroep Dit woordGEMELIJK Eisenhower in een schuilkelder onder „vernietigd'' Washington Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 15 Junij 1854 Welke bezwaren er mogelijkerwijze ook ontwikkeld kunnen worden tegen de vooral aan het slot niettemin bijzonder treffende voorstelling van „Elektra" van Sophokles in de vertaling van dr. P. C. Boutens, waarmee de Nederlandse Comedie gisteravond in de Amsterdamse Stadsschouwburg voor ongeveer zevenhonderd genodigden het Hol land Festival 1954 opende voor aïles moet worden vastgesteld, dat de debuterende regisseur Ton Lutz hiermede als het ware eer. meesterproeve van zijn bekwaamheid heeft afgelegd. Hij streefde er bovendien naar een zo persoonlijk mogelijke opvat ting van dit klassieke werk te realiseren, zoekend naar een antwoord op de vraag „Wat doet dit mythologische verhaal mij als mens van de twintigste eeuw?" en trachtend deze ontroering op de toeschouwers over te brengen. De moed tot dit scheppen van een nieuwe verslandhouding is prijzenswaardig en het dient gezegd te worden, dat hij zijn visie met kracht en klem liet verdedigen, al ontstond er ook nog zo veel ruimte voor critiek. En dan verder: hoe gevaarlijk de door hem gevolgde realistische wijze van benadering der stof soms mocht zijn, toch lijkt mij deze verkieselijker dan de archaiserende methode, die Bertus van Lier in zijn bewerking van „Antigone" heeft toegepast, boeiender in ieder geval door de directe uitdrukking van hevige bewogenheid. Van de ons uit de Griekse oudheid' be kende stukken dunkt mij „Elektra" van Sophokles (hier is steeds de spelling uit het programma overgenomen) zeker niet het sterkste, mede door de eigenaardige Structuur. Het is zelfs voor bestrijding vat- oaar of men hier wel met een tragedie in engere zin te doen heeft. Beter toepasselijk is de letterlijk te nemen term treurspel, want het zijn de talrijke klaagzangen, die er de toon van bepalen. Er is zelfs geer. sprake van een titelheldin. Trouwens: Elektra is in dramatisch opzicht geenszins de hoofdpersoon, wel in psychologische zin. Hoewel zij bijna de gehele avond op het toneel is, vervult zij geen enkele belang rijke functie in de ontwikkeling. Zij is de rampzalige belichaming van de haat, die zich vooral richt tegen haar moeder Kly- taimnestra, die met haar minnaar Aigis- thos haar echtgenoot Agamemnoon na diens terugkeer uit Troje vermoordde. Het vol trekken der wraak is toevertrouwd aan haar als volwassen man uit den vreemde teruggekeerde broer Orestes, die stellig ook zonder haar aansporingen de duidelijk als plicht omschreven vergelding zou heb ben volbracht. Er is dus bij Sophokles reeds sprake van een zekere verburgerlijking: de bovenper soonlijke macht van het noodlot achter haalt de zich onmiskenbaar door hun wan gedrag strafbaar gemaakt hebbenden, de hoofdpersonen Elektra en Orestes zijn slechts de werktuigen van wat als recht wordt gevoeld. De zielkundige motiverin gen hebben ondanks de afstand van eeuwen nog een grote aandoenlijke kracht. Maar als men het menselijke met nadruk op de voorgrond gaat schuiven, na het reeds overal aan de waarneembare oppervlakte te hebben gebracht, dan dreigt het in dit geval niet steeds bezworen gevaar van het al te menselijke, of om een te groot woord te gebruiken de banaliteit. En inderdaad waren er scènes, met name die tussen Elektra en haar moeder (trouwens een onbevredigende rol van Vera Bondam) voor de pauze, waarin men tot het plan van een naturalistische burenruzie daalde en waarbij de toch ook symbolische gouden poort als een achterdeur uit een stuk van laten we zeggen Heijermans ging fungeren. Daar stonden echter grandioze tafrelen tegenover, vooral in het tweede gedeelte van de opvoering, met die schitterend ge schreven klachtmonoloog van Elektra met de urn, waarin zij de as vermeent te dra gen van de ter misleiding doodgemelde Orestes, gevolgd door de volstrekt overtui gende herkenning. Hier bereikte de na tuurlijkheid een grootse triomf. Stellig zal Guus Hermus als de laatstgenoemde nog aan beheersing winnen. Reeds nu maakte hij, ondanks een de plastiek bedervend costuum, veel indruk. Als een enorme praalhaan verscheen Ko van Dijk als Aigis- thos ten tonele, waar de dood hem wachtte. Aan deze figuur is door de dichter voor dien vrijwel geen aandacht besteed: zijn schuldige positie heeft geen enkel commen taar van node. Hij behoeft er slechts te zijn op het beslissende moment en dank zij de machtige gastrolspeler was hij er ook, ten voeten uit. Men kan misschien aanmerking maken op de overdadige stern- expansie, maar daar staat toch tegenover dat de werking der ironie er geweldig door werd versterkt, zodat er een gewenste climax ontstond. Veeleisende hoofdrol Als men het voorgaande goed gelezen heeft, zal men begrijpen, dat Ank van der Moer in de titelrol voor een ongehoord moeilijke ongave stond. Dat het publiek haar na afloop van de voorstelling een langdurige ovatie bracht, was verdiend. Niet dat ik haar onverdeeld heb bewon dert: zij heeft een merkwaardige tekort koming in haar spreektechniek, met hoor baar slikken; tot een soort binnensmonds snikken ontwikkeld, waardoor echter een voorbarig teveel aan emotie wordt gege ven. En al haalde zij niet iedere nuance ADVERTENTIE BARTÈUORISSTR HAARLEM TEL 13439 FERD BOISTR. 48 A DAM TEL 717162 Falcon Gabard. Regenjassen 89.50 DINSDAG 15 JUNI Grote Kerk: Orgelconcert, 8 uur. Concert gebouw: Muziekschooluitvoering van Haar lems Muziek-instituut, 7.30 uur. Vleeshal: dr. A Melchior spreekt over reis naar Zuid- Amerika, 8.15 uur. Rembrandt: „Dr grote Caruso", alle leeft., 7 en 9.15 uur. Palace: „De drift in het bloed", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Handlangers der duisternis", 14 jaar, 8 uur. Luxer: „Fort Algiers", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Zondige Ruby". 18 jaar. 8 uur. Lido: „De ongenaakbaren", 18 jaar 7 en 9.15 uur. City: „George verovert de vloot", alle leeft., 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 16 JUNI Rembrandt: „De grote Caruso", alle leeft., 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Palace: „De drift in het bloed". 18 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Handlangers der duisternis", 14 jaar, 2.30 en 8 uur. Luxor: „Fort Algiers", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Frans Hals: „Zondige Ruby", 18 jaar, 2.30, 7 cn 9.15 uur. Lido: „De onge naakbaren", 18 jaar. 2, 4.15. 7 en 9.15 uur. City: „George verovert de vloot", alle lc "t., 2.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „De 3 stuivers ODera". 18 jaar, 8.15 uur. Ank van der Moer in de titelrol van Elektravan Sophokles in de door Ton Lutz voor het Holland Festival geregis seerde opvoering door de Nederlandse Comedie. uit het sentimentele pathos van haar lange monologen, toch wist zij voortdurend tot aandacht te dwingen, in de herkennings scène zelf te ontroeren, vooral met haar opwelling van hartelijke blijdschap. Het was daarbij een goede gedachte van re gisseur Lutz de Mykeense vrouwen, die de rei vormen, als haar bezorgde vriendin nen te beschouwen, waartoe de tekst trou wens ruimschoots aanleiding biedt. Jam mer alleen, oat hij hiervoor niet wat oude re vrouwen heeft genomen. Met uitzonde ring van een enkel zinnetje van Marion Gobau schoten de anderen aanzienlijk te kort. Maar voluit majestueus van toon was Ellen Vogel als de aanvoerster. Zij lever de hiermede een schitterende prestatie.. Uit deze behandeling der beurtzangen vloeide een heel logische mise-en-scène voort, waarbij een suggestief gebruik van de trap uit het de nagestreefde intenties uitmuntend dienende décor van Nicolaas Wijnberg werd gemaakt. Een enkele keer echter, mede door de wat erg trouwhar tige costuums, werd de groepering wat zoetelijk, soms ook herinnerend aan een primitief-religieus wandtapijt. Nog twee rollen moeten genoemd wor den: de verstandige Chrysothemis van Lous Hensen, zich zuiver naar de verhou dingen voegend, maar vooral die van de opvoeder, wiens lange relaas van de gefin geerde dood van Orestes een waarlijk zeld zame spanning kreeg, om dan nog van zijn suggestieve opkomst te zwijgen. Meester lijk behandelde hij het moeilijke vers, dat trouwens de gehele avond prima verstaan baar klonk, in de dubbele zin van het woord. De door het orkest van de Neder landse Opera onder de toegewijde leiding van André Rieu ten gehore gebrachte mu ziek van Alphons Diepenbrock kwam soms lofwaardig van pas, maar zou ongetwijfeld gemist kunnen worden. Doch dit is weel een geheel ander probleem, dat nu niet meer besproken kan worden. Voor de volledigheid moet nog opge merkt worden dat de ministers Cals, Luns, Suurhoff en Zijlstra, talrijke diplomatieke vertegenwoordigers van buitenlandse mo gendheden en binnenlandse autoriteiten, aanwezig waren bij deze openingsavond, die met een kort woord van burgemeester d'Aillv was ingeleid. Doch daarmede wil ik niet eindigen. De laatste regel behelze een aansporing om toch vooral deze beziel de opvoering met zoveel warme kwalitei ten waarin een jonge regisseur zich hoopgevend voorstelt in dit op hoog niveau begonnen Holland Festival te gaan zien. DAVID KONING ADVERTENTIE ooooooc U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is 6.50, post- abonnés 7. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij be hoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. DE ADMINISTRATIE Wij kochten een fabriekspartij dekens met kleine foutjes in kleuren zalm. groen en blauw. Gemengde wol, half wol en wol. 1 persoons 2 persoons 16.90 - 22.50 21.90 27.50 - 28.50 - 34.50 HAARLEMS BEDDENSPECI AALZAAK RIJKSSTRAATWEG 71 TELEFOON 23809 Pensions genieten korting bij afname van minstens 10 stuks Binnenkort, op 27 Juni, zal prof. dr. G. A. van den Bergh van Eysinga, inwoner van Bloemendaal, zijn tachtigste verjaar dag vieren. Dat is op zichzelf al voldoende reden om deze dag niet ongemerkt voorbij te laten gaan. Maar er is meer, wat aan leiding geeft tot vreugde. Want het is op die dag tevens vijftig jaar geleden dat pro fessor Van den Bergh als docent toetrad tot de Utrechtse Rijksuniversiteit en 30 jaar geleden dat hij benoemd werd to bijzonder hoogle raar aldaar. Professor Va: den Bergh vai Eysinga werd ii Den Haag gebo ren, in Niehovt bezocht hij de la gere school, ir. Sneek het gym nasium. Hij stu deerde vervol gens theologie te Leiden, München en Berlijn. In 1901 promoveer de hij aan de Leidse Universiteit op een dissertatie ge titeld „Oud-Christelijke verhalen". In dat zelfde jaar werd hij benoemd tot predi kant te Oss. Andere gemeenten die hij diende waren Helmond en Santpoort, waar hij van 1915 tot 1936 bleef. In 1924 werd professor Van den Bergh vanwege het Haags Genootschap tot ver dediging van de Christelijke godsdienst be noemd tot bijzonder hoogleraar te Utrecht. Twintig jaar eerder, op dertigjarige leef tijd, was hij reeds tot docent aan deze uni versiteit benoemd. In 1936 werd hij aan gesteld als hooglefaar aan de Amsterdam se Universiteit. Toen hij zeventig jaar werd legde professor Van den Bergh dit ambt neer. Vijf jaar geleden, ter gelegenheid van zijn 75ste verjaardag, vond er een huldi ging plaats. Professor dr. C. W. Monnich zei toen: „Het is nog altijd nodig, dat wij uw stem horen." Professor Van den Bergh van Eysinga heeft op wetenschappelijk ge bied dan ook zijn sporen verdiend. Zo be hoorde hij tot de oprichters van de Inter nationale school voor Wijsbegeerte te Amersfoort. Hij maakte deel uit van de redactie van het Nieuw Theologisch Tijd schrift en van het Tijdschrift voor Wijsbe geerte; bovendien was hij medewerker van het tweewekelijkse blad „Zwingli". Zijn verdiensten werden gehonoreerd met een benoeming tot lid van Teyler's Godgeleerd Genootschap en van het Prov. Utrechtsch Genootschap. Tal van publicaties zijn van zijn hand verschenen, waaronder: „Die Hollandische radikale Kritiek des Neues Testaments", „Voor-Christelijk Christendom", „La litté- rature chrétienne primitieve", „Christolo gie en Triniteit" en „Inleiding tot de oud- Christelijke letterkunde". Professor Van den Bergh heeft bovendien naam verwor ven met zijn Hegelstudies, waarmee hij de ze geleerde in Nederland grotere bekend heid gaf. Professor Van den Bergh van Eysinga zal de 27ste Juni uitstedig zijn. De president van de Haarlemse recht bank, mr. A. M. baron van Tuyll van Se- rooskerken, heeft vanmorgen de raads lieden mr. L. P. van der Does en mr. G. J. H. de Leeuw, die optraden in de zaak waarin een Haarlemse bruidegom in spe als eiser optrad tegen een Amsterdamse mannequin en van haar een schadever goeding vorderde wegens het verbreken van een trouwbelofte, meedgedeeld dat eiser wordt toegestaan door middel van getuigen te bewijzen „dat hij met toestem ming van gedaagde een volledig gemeubi leerde en gestoffeerde flat heeft gehuurd voor de hoge huurprijs van 150,ex clusief gas, water, electriciteit en centrale verwarming, waarvoor per maand 30, werd overeengekomen, en exclusief een bedrag van 5,per week dat gedaagde overeenkwam te betalen voor de diensten, die de verhuurster van de flat door een door haar aangenomen dienstbode voor het toekomstige gezin van eiser zou laten ver richten en dat hij deze overeenkomst niet vóór Maart 1954 heeft kunnen ontbinden en evenmin vóór die datum zijn rechten en verplichtingen daaruit aan een ander heeft kunnen overdragen". Het getuigenverhoor zal plaats vinden op 22 October. Deze zaak trok enige tijd geleden de aandacht, omdat het in de Ne derlandse jurisprudentie niet veel is voor gekomen, dat schadevergoedingsacties wegens het verbreken van een trouwbe lofte werden ingesteld. Volgens de Neder landse wet kan dit alleen indien er reeds een huwelijksaangifte heeft plaats gehad, gevolgd door de huwelijksafkondiging. Aan deze voorwaarden was in dit geval vol daan. De dertigjarige Haarlemmer, die als eiser een bedrag van ongeveer tweedui zend gulden vordert van een Amsterdamse mannequin, had gesteld dat hij door het plotselinge terugtrekken van zijn aan staande vrouw onder meer schade had ge leden in zijn bedrijf, omdat hij reeds voor zieningen getroffen zou hebben voor zijn afwezigheid tijdens zijn huwelijksreis. Een deel van het gevorderde bedrag zou het aanschaffen van een aantal herencostuums betreffen, omdat hij geacht werd „als de best geklede man van Haarlem naast een schone en chique vrouw te lopen". ADVERTENTIE Het is er dan toch van gekomen: on danks alle strubbelingen en tegenwerpin gen van derden hebben Haarlems Cron- jéstraat-bewoners en hun buurtgenoten weer een braderie en dat houdt in, dat de verschillende winkeliers weer drie midda gen en avonden in vreemdsoortige cos tuums gestoken, onder het tegen de zon of de regen beschuttende dak van hun tent jes hun waren aan de man brengen. Dat houdt in, dat drie dagen achtereen de Cronjéstraat de Paul Krugerstraat en het Julianapark tegen het middaguur voor het rijverkeer worden afgesloten en dan in twee uur tijds een metamorphose onder gaan, die hen geheel onherkenbaar maken: een drukke winkelstraat verandert dan in een veelkleurige markt, die wordt gevuld door zulk een bonte verscheidenheid van verkopers, dat men haast zou geloven, dat de braderie onder auspiciën van de U.N.O. wordt gehouden. Men ziet er cowboys, Tirolerinnen, Spaanse schonen en Chine zen vlak naast elkaar en daarbij is het ons opgevallen, dat de cowboy-costuums over het algemeen domineren. Zou een cowboy meer tot kopen inspireren dan een Chi nees? Maandagmiddag omstreeks twee uur gingen er in de Generaal Cronjéstraat grote formaties ballonnen de lucht in, ten teken, dat de braderie geopend was. En met deze ballonnen steeg er een be drag van duizend gulden op, want aan alle ballonnen hangen kaarten, die men in de meeste gevallen als waardebonnen kan inruilen tegen een of ander artikel. Wij zijn erg benieuwd, waar de ballonnen te recht zijn gekomen, want een fris windje voerde hen onmiddellijk na de loslating naar hoger sferen, tot grote teleurstelling van de vele kooplustigen, die van de ope ning getuige waren geweest en nu met verdrietige gezichten de waardevolle - maar voor hen waardeloze - ballonnen zagen verdwijnen. Maar een wandeling over de braderie zal hen spoedig weer in een vrolijke stem ming hebben gebracht, want er is zoveel te zien en te horen Alleen al de beer, die onverstoorbaar zeepbellen blaast, of er nu drie of twintig mensen staan te kijken, is een langdurige kennismaking waard. Voorts is er clownerie op de Schoter- weg en het Julianapark heeft gezorgd voor een aantal kermisvermakelijkheden. Ook is er steeds muziek van een of ander orkest. In de avonduren is de braderie evenwel het aantrekkelijkst. Dan draagt ook de verlichting het hare er toe om er een sfeervolle markt van te maken. Alleen de kleine kinderen begrijpen lang niet alles, van wat er zich in die straten afspeelt. Zo stond er een moeder met haar zoontje op de arm te kijken naar een modeshow, die zich in de étalages van een winkel afspeelde. Toen er weer een jongedame ten tonele verscheen en iedereen de halzen rekte, om maar zoveel mogelijk meters van de klokrok op te van gen, vroeg het jongetje: „Wat doet die juffrouw daar?". Zijn moeder legde toen uit, dat de juffrouw een nieuwe jurk aan de mensen liet zien, waarop zoon-lief nog eenmaal zijn stemmetje liet schallen: „O, heeft ze die dan pas". BRUSSEL (ANP-AFP-Reuter) Het Engelse blad „News Chronicle" bericht uit Rome dat „de koning van België prinses Maria-Christina, dochter van wijlen de hertog van Aosta, ten huwelijk heeft gevraagd". Een lid van de koninklijke huishouding heeft de berichten tegengesproken. Er is geen officiële verklaring uitgegeven, zoals men oorspronkelijk had verwacht. Ds. P. J. de Geeter, predikant bij de Hervormde Gemeente te Deventer heeft bedankt voor het op hem uitgebrachte be roep naar de Hervormde Gemeente te Haarlem (vacature orof. dr. A. J. Rasker in de wijkgemeenie Kleverpaik). Gemelijk is een allermerkwaardigst woord dat tegenwoordig alléén gebruikt wordt in een betekenis die tegenover gesteld is aan die welke 't oorspronkelijk bezat. De oudste betekenis is namelijk: lustig, vrolijk, dartel. Daaruit ontwik kelt zich die van grappig, boertig, kluchtig en deze geef» weer aanleiding tot die van wonderlijk, zonderling, in gewikkeld, verward. Uit deze betekenis vloeit die van: onvergenoegd, verdrietig voort. En dan zijn wij waar wij wezen moeten: gemelijk is nu: knorrig, mis noegd. Er is wel aanleiding aan ver wantschap te denken met gammel: ver sleten, maar ook aan Engels game: spel. Gemelijk is een duidelijk voorbeeld van de zonderlinge betekenis-verande ringen die een woord kan ondergaan. (Verkort rveergegeven) Mijne Heren, Van harte stem ik in met uw hoofd artikel van Zaterdag j.l. over Decorum. Maar indien het juist is wat de Telegraaf schrijft, n.l. dat ook van de aanwezige mi nisters verwacht wordt dat zij zich van hun zetels verheffen bij het binnentreden van de Kamervoorzitter dan is er m.i. geen sprake meer van decorum maar van een ernstige breuk op het decorum. En dan wordt het tijd dat men in Den Haag eens bij mevrouw Groskamp-Ten Have in de leer gaat. Immers, de ministers bevinden zich in de vergaderingen der Staten Generaal als Harer Majesteits regering. Als zodanig representeren zij de Kroon en het past hun deswegen niet op te staan voor de voorzitter van de volksvertegenwoordiging. Gelijk de Telegraaf m.i. terecht beweert kan zoiets in een Republiek stijlvol zijn. Want de regering regeert daar bij de gra tie van het volk en dus is er niets tegen dat de minister de voorzittende volksre presentant eer bewijst. Maar wij leven nog altijd in een Mo narchie en onze ministers dragen de re- gerigsverantwoording voor een Vorstin bij de gratie Gods. Dienovereenkomstig die nen zij zich te gedragen. Als vertegen woordigers namens een Kroon uit Gods genade op gaan staan voor ónze vertegen woordigers is dit een wereld op z'n kop en tevens inbreuk op stijl en decorum. H. A. R. Onze parlementaire redacteu^ tekent hierbij aan: Het is moeilijk om iedereen en allen steeds tevreden te stellen. Nauwelijks hebben wij de inwerkingtreding beleefd van het door de Tweede Kamer genomen verstandige besluit om het decorum in acht te nemen bij het binnentreden van de voorzitter, of er rijst de critiek dat het juist zeer ondecoratief zou zijn, als met de overige in de vergaderzaal aanwezigen ook de „ministers van de Kroon" opstaan. Hun waardigheid van raadsleden van het staatshoofd, dat de kroon draagt bij de gratie Gods, zou zich hiertegen verzetten en wel omdat aldus het beginsel van het koninklijk staatshoofd en daarmede van de ministers, zou wijken voor dat van de in ons staatsbestel geen erkennnig ver kregen hebbende volkssouvereiniteit. Vóór alles zij, ter vermijding van mis verstand of van verdere legendevorming, onderstreept dat niemand de ministers heeft verzocht noch zelfs de allerzachtste wenk gegeven heeft om evenals de ande ren in de vergaderzaal bij 's voorzitters statige incomste op te staan. Dat was ook niet nodig, want ministers plegen evenals elk behoorlijk mens eigener beweging de burgerlijke beleefdheid in acht te nemen en wanneer dus in de bijeenkomst, waar zij aanwezig zijn, het hele gezelschap op staat doen zij dat insgelijks Trouwens, zowel in de Raadgevende Vergadering van de Raad van Europa als in de Assemblée van de Kolen en Staalgemeenschap, die toch waarlijk ook niet berusten op het beginsel van de volkssouvereiniteit en dat ook niet aanvaard hebben, gebeurt pre cies hetzelfde. Daar staan eveneens de ministers terecht op bij het binnentreden van de voorzitter. Neen, men behoeft er heus niet zulke zwaarwichtige principes als die van Gods souvereiniteit en volks souvereiniteit bij te halen. Zou men het echter bepaald over een staatsrechtelijke boeg gooien dan verdient ontegenzegge lijk het volgende de aandacht: Artikel 104 van de grondwet houdt in. dat de ministers zitting hebben in de beide Kamers, waar zij als zodanig alleen een raadgevende stem uitbrengen. Welaan, voor deze excellente in de Kamers zitting heb bende personen geldt in het algemeen, wat de orde van zaken betreft, hetzelfde als voor de leden met beslissende stem. Zo is bijvoorbeeld ook een minister gehouden om zich te richten naar het vermanend woord Honderden mensen woonden Maandagmid dag 'de opening van de braderie in de Generaal Cronjéstraat bij. De eerste ballonnen gaan de lucht in. \an de voorzitter, die in de vergaderingen de zaken regelt en de orde handhaaft. Ge steld eens een ogenblik dat de Kamer, die op dit gebied tenvolle souverein is, in haar reglement van orde zou bepalen dat alle in de zaal aanwezigen bij binnenkomst van de voorzitter dienen op te staan, dan zou be slist ook elke minister, raadsman van de Kroon, verplicht zijn dienovereenkomstig te handelen. En als dan eigenlijk een ondenkbaar geval een minister op grond \an de theorie, dat hij het koninklijk staatshoofd bij de gratie Gods vertegen woordigt, zou weigeren zich aan een derge lijke regel te onderwerpen, dan ware zeer zeker te verwachten dat hij, die verant woordelijkheid aan de volksvertegenwoor diging schuldig is, een zee-r onaangename motie te slikken zou krijgen, dus tot af treden zou worden gedwongen. Deze, de ministeriële verantwoordelijkheid jegens het parlement, is ongetwijfeld mede een punt waarvoor men, indien men zich een maal in de staatsrechtelijke verhouding gaat verdiepen, het oog wijd geopend moet houden. In dit verband nog twee kanttekeningen. Ten eerste deze, dat er nog altijd tussen de minister achter de ministerstafel en de voorzitter op zijn presidentiële zetel een niet te veronachtzamen overeenstemming bestaat: zij danken hun benoeming aan een een Koninklijk Besluit, genomen op ver antwoordelijkheid van een of meer minis ters. Verantwoordelijkheid jegenshet parlement. En hoe de verhouding tussen het koninklijk staatshoofd en de volksvertegen woordiging is, hiermede kom ik dus aan de tweede kanttekening, blijkt wel uit de jaar lijks gebeurtenis van de opening der Staten Generaal. Het is dan niet zo dat de leden der beide Kamers zich naar de Koningin begeven om ten paleize de gewone zitting geopend te krijgen. Neen, het vorstelijk staatshoofd gaat naar het gebouw van de Staten Generaal, om daar de opening te doen plaatsvinden. Maar nogmaals, al deze staatsrechtelijke beschouwingen zijn eigenlijk overbodig, omdat het becritiseerde optreden van de ministers gewoonweg berust op hun zeer juist aanvoelen van wat mede voor hen met betrekking tot burgerlijke beleefdheid geldt. WASHINGTON (Reuter-AFP) In de Verenigde Staten zijn Maandag bij een luchtverdedigingsoefening meer dan vijf millioen mensen „om het leven gekomen" in tie 41 steden, waar „atoomalarm" werd gegeven. In New York werden door drie „atoombommen" 2.175.000 mensen gedood en 800.000 gewond. Washington werd „vernietigd". In Washington zochten president Eisen hower, zijn echtgenote en dertig leden van zijn staf hun heil in de schuilkelder van het Witte Huis. toen sirenes weerklonken om aan te kondigen, dat twee uur later een vijandelijke atoomaanval zou worden uit gevoerd. Tn het drukke New York stond het ver keer gedurende tien minuten stil. In alle wolkenkrabbers kwamen de luchtverdedi- gingsgroepen in actie. Functionarissen, die met de uitvoering van de oefening belast waren, hadden geen moeite de straten te doen ontruimen, maar vele mensen bleven in deuroDeningen staan, in plaats van zich in schuilDlaatsen te begeven. In Washington ging het Tongres normaal voort met zijn werkzaamheden. Personeel van de Amerikaanse verdedi ging zeide. dat als de aanval werkelijkheid was geweest, het ODerationele hoofdkwar tier „zeer weinig berichten" zou hebben ontvangen. Vijf uur. nadat de eerste bom was gevallen, hadden negen steden berich ten over slachtoffers doorgegeven. Generaal-majoor Worthington, het hoofd van de burgerlijke verdediging van Cana da. dat ook aan de oefening deelnam, zeide dat er minder moeilijkheden waren dan hij had verwacht. Door de aanvallen op Canada werden honderdduizenden Cana dezen „gedood" en zes grote steden „ver lamd". ADVERTENTIE VOOR MODERNE COIFFURES NAAR MOLENDUK'S DAMES KAPSALONS Santpoorterplein 1 Tel. 19706 Haarlem Buslijn 3-4 LONDEN. Het gouvernement heeft besloten tot het aanbrengen van eenige belangrijke verbeteringen in de militaire administratie. Daartoe behoort de afschaf fing van het stelsel om de kleeding der troepen te doen leveren door regiments commandanten. Deze zullen voortaan eene vaste jaarlijksche bezoldiging ontvangen, in plaats van de voordeelen, die zij van de levering dec uniformen genoten.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 5