SPORT PANG TT-races op Man Haarlems waterpolo-zevental versloeg HZPCvier-drie WEEK *t)e iwsmpeiirtf. van ctemste laag. ma Clowntje Rick Een verraderlijk complot 4 Courses te Duindigt Haarlemse Cricketbond De elfde Haarlemse Sportweek HAAPLEM Waterpolo Zaal sport en In 250cc klasse eerste vier plaatsen voor NSU Basketballtournooi Wandelsport Grote inschrijving voor Nijmeegse Vierdaagse Donner versloeg Duitser Lehmann in München Goppi definitief niet in Tour de France Voor de kinderen A thletiek Rulander tweede op 100 yards in Glasgow Sport in 't kort Skikalender vastgesteld FEUILLETON door Richard Keverne DINSDAG 15 JUNI 1954 Ondanks de koude is de zwemavond, die gisteravond in het kader van de Haar lemse Sportweek in Stoops Bad werd ge houden, een succes geworden. De tal rijke toeschouwers hebben een goed en gevarieerd zwcmprogramma gezien met wedstrijdzwemmen. waterpolo, schoon- springen en kunstzwemmen. Vooral dat laatste nummer, uitgevoerd door een twintigtal meisjes van zwemclub Haar lem onder leiding van mevrouw A. Höls- ken—Neve, oogstte veel bewondering. Het was aan de meisjes bij de uitvoering van een tiental nummers niet te bemerken dat het water slechts 18 graden Celcius was. Gracieus werden de verschillende nummers uitge- 12 Lm 19 JUNI 1954 voerd in 't schijn sel van enige lam pen. Bij de hulde, die de heer Voogd na mens het Sport week Comité aan mevrouw Hölsken en haar meisjes lyaeht, merkte deze op dat hii hoopte dat dit eerste optreden van de meisjes in een Sportweek programma niet 't laatste zou zijn. Het zwem programma werd geopend met een estafette 5 x 50 meter vrije slag meis jes. De DWR-ploeg nam hierbij van het begin af aan de leiding en zegevierde in 3 min. 10.7; HVGB liet 3 min. 11.7 sec. noteren en Haarlem 3 min. 12.8 sec. In hetzelfde nummer voor jongens legde DWT on overtuigende wijze vóór HPC en HVGB beslag on de eerste plaats in 2 min. 43.8 sec.: HPC 2 min. 53.6 sec. en HVGB 3 min. 54.9 sec. De 100 meter vriie slag heren gaf een duel te zien tussen Wim de Vreng (AZ '70) en Ad Boxem (DAW). Beiden legden vrij wel gelijk de eerste vijftig meter af. Na gelijk te hebben gekeerd kwam De Vreng voor te liggen en tikte als eerste aan in 60.3 sec. Voor Boxem wees de chronometer 60.9 sec. De HPC'er Wim Geurtsen werd derde in 1 min. 1.2 sec. In de wedstrijd 100 meter schoolslag dames gaven Je'tv Piersma (DAW) en Jonie Spoor (DWR) elkaar weinig toe. Met 0.1 sec. voorsprong op Jopie Snoor won het Alkmaarse meisje de strijd in 1 min. 28.9 sec. Jopie Spoor zwom in 1 min. 29 sec. en Ria Brouwer (HDZ) liet 1 min. 31.5 noteren. De 4 x 50 meter wisselslag estafette dames werd gewonnen ^onr DWR in 2 min. 45 sec. Tweede werd HVGB 12 min. 45.5 sec.) en 3. Haarlem (2 min. 46.4 sec.). Bij de heren legde HVGB beslag on de eerste Dlaats in de estafette 4 x 50 meter wisselslag in 2 min. 20.1 sec. Voor DWT wees de klok 2 min. 23.1 sec aan en voor Haarlem 2 min. 23.4 sec. Een aardige strijd gaf de waterpo'owed- strjjd Haarlems zeventalHZPC te zien. Nadat aan beide kanten de doelverdedigers op de proef waren geste'd. opende Rol met een doorslag de score. Wel kwam HZPC hierna gevaarlijk voor het Haariem-doel maar de schoten ®in?pn tegen de lat of naast het doel. Rol Vracht de stand op twee-nul toen de HZPC-keeoer bij eer misverstand in ziin verdediging zijn doel had verlaten. Ruimsohote! scoorde daarna tegen, waarna Ten Berge, een oud-Haar lemspeler, de partijen op gelijk voet bracht In de tweede helft kree® Geurt«»n een strafworp toegewezen, terwijl een HZPC'er de kant oo moe«t H«t schot ging echter tegen de lat en de HZPC'ers zetten direct een tegenaanval on. Roozekrans beging hierbij een overtreding, waarvoor hii even eens het water mo«st verlaten. TTjt "een vriie worp bezorgde Geurtsen Haarlem wederom de leiding. Na een kalm boog- balletie van Drost was het echter weer drie-drie. Met een ver schot boekte Rooze krans tenslotte succes. Daarna gaven Ru de la Motte (DWR) en Jan Paanakker (z.c. Haar'em) een de monstrate schoonspringen die zeer in de smaak viel. Gisteravond werden in het Krelagehuis door de beoefenaren van de zaalsporten een viertal demonstratiewedstriiden ge speeld. De publieke belangstelling was groot, maar het spelneil bleef bii de meeste wedstriiden onder de verwachting. Het Haarlems tiental, hoofdzakelijk een combinatie van Concordia- en Rapiditas- spelers, kon het Amsterdamse Niloc tot de rust aardig partij geven (4-2). maar hierna vielen er in de Haarlemse verdediging doo>- het te traag terugkeren van de spelers zo veel gaten, dat de oranje-hemden met wei nig moeite de stand tot 12-5 konden op voeren. Het was jammer dat de Haarlemse handballers niet voldoende tegenstand konden bieden. De spanning ging hierdoor verloren, maar de toeschouwers hebben wel kunnen constateren welk een snelle sport zaalhandbal is. Hierna kwamen de badminton-spelers aan de beurt. Het Haarlemse dubbel Ver hoef en Loo moest het opnemen tegen de Hagenaars Ernst en De Hoed. Nadat de eerste set een Haagse zege werd (15-6), konden de beide Haarlemmers met 15-9 gelijk maken en werd de beslissende halve set met 7-1 door hen gewonnen. Hierna speelden de Haarlemmers Titiheru en Bol- leman tegen de Hagenaars Zeiman en Holt- man. De gasten wonnen met 15-4 en 15-7, zodat HaarlemDen Haag een draw werd. Volleybal en basketball werd tegelijk ge speeld wat veel afbreuk deed aan de con centratie der volleybalspeelsters. De Nederlandse kampioen dames Boeme rang uit Amsterdam en de Haagse kam pioen Celebes bleven mede hierdoor dar ook ver beneden hun gewone spelpeil er gaven de toeschouwers een verkeerde op- ADVERTENTIE Let op de naam RANG op het beschermende omhulsel vatting over hun kunnen. De eerste twee games eindigden in een Amsterdamse over winning, beide 15-9. Celebes had in de tweede game ruim voorgestaan (8-3). Maar de kampioenen haalden op en via 9-9 werd het uiteindelijk een 15-9 set overwinning. De laatste game had bijna hetzelfde ver loop. Ook nu stond Celebes-ruim voor (19- 4), maar door goed smashen van Boeme rang en slecht verdedigen van Celebes werd het zowaar nog 12-12 en met de grootste moeite konden de Haagse dames de eer redden (15-12). Bij de basketballers won het Haarlemse ieugdteam op het nippertje van wat oudere •.pelers. De jeugd had het bes4e van het ■pel en liep enige malen uit, maar met lering verschil (41-40) voor de jeugd cwam het einde. In Stoops Bad gaf de Zwemclub Haarlem een attractieve demonstratie kunst- zwemmen. Een foto van het slotnummer, „Limelight". Op het beruchte circuit van het eiland Man is gisteren een begin gemaakt met de internationale motorraces, de Tourist Tro phy. De eerste wedstrijd was die van de 35Ó cc-klasse, de zg. junior Tourist Tro phy. De Niéuw-Zeelander Coleman werd met A.J.S. eerste. Hij legde de afstand van 303,5 km af in 2 uur 3 min. 41.5 sec., het geen een gemiddelde uursnelheid betekent van 147,2 km. Het was een wisselende strijd, waarin de renners, die aanvankelijk het veld hadden aangeveerd, een voor een het circuit om verschillende redenen moesten verlaten. Onder deze pechvogels bevond zich Ray Amm van Zuid Rhodesia, de winnaar van het nummer in 1952 en 1953, die met ziin Norton een tijdlang op kop had gelegen. Hij had de snelste ronde op zijn naam ge bracht met een gemiddelde van 152,25 km/ uur. Tevoren hadden ook o a. Fergus An derson en Ken Kavanagh, beiden op Moto-Guzzi de strijd gestaakt. De race in de 250 cc-klasse, de „Light weight Tourist Trophy" is een triompli geworden voor de Duitse NSU-machines. De eerste vier plaatsen en vijf van de eer ste zes plaatsen werden door NSU bezet. Winnaar op de afstand van 182,1 km werd de Duitser Werner Haas. Het klassement luidde: 1. Haas (Duits land) met NSU 1 uur 14 min. 44.4 sec. (ge middelde 146 25 km/uur), 2. Hollaus (Duitsl.) met NSU 1.15.286 (144.82 km/ uur), 3. Reg Armstrong (Ierl.) met NSU 1.15.31.8 (144.71 km/uur), 4. Muller (Duitsl.) met NSU IJl 25.6. 5. Fergus An derson (Ierl.) met Moto Guzzi 1.18.32.2. 6. Baltisberger (Duitsl.) met NSU 1.18.33.6. 146.80 km per uur Haas leidde vanaf de start. In de eerste ronde brak hij het ronderecord met staan de start met vele seconden. In de tweede ronde draaide Haas een gemiddelde var. ongeveer 145 km per uur, we'ke snelheid hij in de laatste ronde nog opvoerde tot het voor een kwartliter-motor fantastische ge middelde van 146.80 km/uur, evenals het algemeen gemiddelde van Haas een baan record. Fergus Anderson zag zijn hoop op een derde achtereenvolgende overwinning in deze klasse van de TT op Man in rook ver vliegen toen de stroomlijnbekleding van zijn achterwiel losraakte en begon te klap peren. Op dat moment lag hij met zijn Italiaanse machine in tweede positie. Hij stopte aan zijn pit, waar zijn mecano's het losse deel van zijn achterwiel rukten zodat Anderson nauwelijks behoefde te stoppen. Het afremmen en weer optrekken kostte hem evenwel zoveel tijd, dat hij van de tweede naar de vijfde plaats terugviel. Zondag aanstaande houdt de Haarlemse Basketballvereniging „Typhoon" een bas ketballtournooi voor dames en heren. Er wordt gestreden om de Oosterkwartier- bokaal. De navolgende verenigingen nemen deel aan dit tournooi: HHV uit Den Helder, Thor uit Amsterdam, Antilopen uit Haarlem, ZBVS uit Santpoort en Typhoon. De wed strijden worden gehouden op het speelveld van de speeltuinen Het Oosterkwartier, ge legen aan de Zomervaart en beginnen om tien uur 's ochtends. Ondanks de enorme drukke weken, die de trainers van dravers en volbloeds ach ter zich hebben, zijn de courses voor Woensdagmiddag op Duindigt wederom uitstekend bezet. Het openingsnummer is voor de mindere klasse gereserveerd. De keuze valt op Red Star en Reine du Maire, tenzij de maanden van Rust Roland Spen cer zo goed hebben gedaan dat hij dit duo in snelheid kan overtroeven. Queenly Bertha is de laatste maal op Duindigt vrij onverwachts geklopt, daar zij in de eindstrijd door gebrek aan uit houding geen rol meer kon spelen, zodat dit onoverwinbaar geachte paard nu moei lijk valt aan te bevelen in de K Friezin- prijs, temeer daar de concurrentie nu niet minder zwaar is. Wij vertrouwen, dat Rudi Williams, die 60 m. voorgift krijgt en zeer sterk is Geersen met dit paard op nieuw een nederlaag kan bezorgen. Queenly Bertha en Rita Rosa zijn dus de aangewezen plaatspaarden. In de 2500 m. lange Kitty Zora-prijs is het wel toevallig, dat één van de Zora- i telgen met een goede kans op de overwin ning aan de start verschijnt, hoewel haar taak door de twee achtereenvolgende over winningen van Ria Kitty vrij zwaar is ge worden. De merrie is echter in zulk een goede vorm dat zij in deze course de hat trick kan verrichten, gevolgd door Queen Bonni en Prins Pluto. De toekomstige crack Romeo Spencer heeft zich in de King Spencerprijs niet eens ten volle gegeven om ziin oudere ri valen de baas te blijven. Rcthy Hollandia en Oranje J. zullen hem in de slotphase van dit aantrekkelijke nummer niet kun nen houden. De vorm van Narciso van Zora heeft Jan Wagenaar er langzamerhand weer goed in gekregen. Het bewijs hiervan kan hij leve- j ren in het slotnummer, waarin de hengst de zware concurrentie van Stal Geersen (Qui Hollandia G, Quick Hollandia G) het hoofd moet bieden. O.i. is dit mogelijk. Een mogelijke outsider is O Marijke. In de ren voor 2-jarige volbloeds zal de strijd voornamelijk gaan tussen Just for Yoy en Rolling Norton, welk duel de eer ste maal door Just for Joy werd gewonnen. Dit kostte 1 kg extra, zodat Rolling Norton nu revanche kan nemen voor zijn neder laag. De hordenren is weer matig bezet. Ge zien de laatste ren over de horden moet Chiberta hier nu kunnen winnen voor Tsatli, tenminste als zij niet weer valt over de laatste hindernis, Een spectaculair nummer, dat één van de grootste attracties van Duindigt is. Het aantal inschrijvingen voor de Nij meegse Vierdaagse, die van 27 tot en met 30 Juli wordt gehouden, is thans de 4000 ge passeerd. Dit is ruim 700 meer dan op het zelfde tijdstip in 1953. Bij de deelnemers, die zich reeds hebben gemeld, bevinden zich burgers en militairen uit Engeland, Frankrijk, België en Lu xemburg. In de tiende ronde van het zöne-schaak- tournooi in München heeft de Duitser Leh mann (wit) door tijdsoverschrijding van onze landgenoot Donner verloren. De partij tussen de Zwitser Bend (wit) en de Neder lander Bouwmeester eindigde in remise, terwijl de partij Jacob (Saarland)kramer (Ned.) werd afgebroken in een gunstige stelling voor de Nederlander. In de achtste ronde waren de resul taten als volgt: Toran (Spanje)— Donner (Nederland) 10; Wade (Groot Brittannië)Kramer (Nederland) 01; Lehmann (Duitsland)Bouwmeester (Ne derland) afgebroken; Pirc (Joego-Slavië) Mulcahy (Ierland) l—O; Rabar (Joego- Slavië)— Dunkelblum (België) 1—0; Fude- rer (Joego-Slavië)Castaldi (Italië) 10; Bhend (Zwitserland)Ribeiro (Portugal) i,fj1/2Unzicker (Duitsland)Golombek (Groot Brittannië) Aitken (Schot land—Lokvenc (Oostenrijk) afgebroken; Jacob (Saarland)—Burstein (Frankrijk) afgebroken. De verdere uitslagen van de 9e ronde luiden: BouwmeesterJacob 10; Mulcahy —Rabar 01; Golombek—Aitken 1—0. De partijen LokvencToran, Burstein Bhend. Ribeiro—Pirc en Dunkelblum— Fuderer zijn afgebroken. De verdere uitslagen van de tiende ronde van het zóne schaaktournooi luidden: UnzickerDunkelblum 10. RabarRibeiro 1—0. Aitken—Toran 0—1. Golombek—Cas taldi Vi—Pirc—Burstein V». Fuderer— Mulcahy V4—1l/j. Wade—Lokvenc afgebroken. De resultaten van de afgebroken partijen uit de 9e ronde luiden: DonnerWade 10. BursteinBhend 01. LokvencToran V2V». DunkelblumFude rer Vi—Vt. De partij tussen Ribeiro en Pirc werd nog maals afgebroken. De stand na de 10e ronde luidt: 1. Donner (Ned.) 8punt. 2. Unzicker (Did 8 pnt. 3. en 4. Rabar (J. SI.) en Toran (Sp.) iVt pnt. 5. Fuderer (J-Sl.) 7 pnt. 6. en 7. Kramer (Ned.) en Pirc (J. SI.) ieder 6 pnt. en 1 afgebr. partij. 8. Golombek (G.B.) 6 pnt. 9. Bhend (Zwits.) 5 pnt. 10. Lokvenc (Oos tenrijk) 4'/t pnt. en 1 afgebr. partij. 11. Bouw meester (Ned.) 4& pnt. 12. Wade (G B.) 4 pnt. en 1 afgebr. partij. 13. en 14. Lehmann (Did en Burstein (Fr.) ieder 4 pnt. 15. Ribeiro (Port. 3'/i pnt. en 1 afgebr. partij. 16. Castaldi De uitslagen van de Zaterdag voor de HCB gespeelde wedstrijden luidden: Haarlem 3—Rood en Wit 5 A: Draw. Haarlem 153 voor 7 wickets, G. Goossens 13, G. Strik 75 (10 x 4), K. v. Giffen 10, Th. He- tem 20, extra's 25. Bowlingcijfers R. W.: J. Nijhuis 345, F. L. van Muiswinkel 447. Rood en Wit 151 voor 8 wickets (tijd): D. v. d. Zouwe 96 (14x4, 3x6), G. v. Mars, Hartsink 10, extra's 10. Bowlingcijfers Haar lem: Th. Hetem 1—16. E. ter Haar 4—51, P. A. L. van Bueren 359. Rood en Wit 5 C—BMHC 2. Gewonnen door R. W. met 49 runs (nog 7 wickets in handen). BMHC 52: R. Hinlopen 22. Bowling cijfers R. W.: G. K. R. Pliester 5—27, J. C. Luining 3—21. J. J. v. d- Burg 2—2. Rood en Wit u)l voor 3 wickets, J. C. Luining 50, G. K. R. Pliester 28 not out, extra's 10. Bowling cijfers BMHC: K F. Creutzberg 2—30, F. Schouw 122. Rood en Wit 5 BCVHW 3. Gewonnen door R. W. met 33 runs (nog 5 wickets in handen). CVHW 48: H. Steegstra 12 not out. Bowlingcijfers R. W. A. W. Hamburger 2—13, E. Deinum 3—5, J. Kersten 2—11, R. Onstein 115. Rood en Wit 81 voor 5 wickets: R. Onstein 40, E. Deinum 16 not out. Bowlingcijfers CVHW: H. Lokman 324. CVHW 2—Haarlem 4: Draw. CVHW 117 voor 6 wickets (gesloten). A. van Loenen 60 not out, J. Jacobs 29, F. Vogelsang 19. Bow lingcijfers Haarlem: R. Heijdemann 440, H. Schlatmann 242. Haarlem 27 voor 5 wickets: F. van Dok 13 rot out. Bowlingcijfers CVHW: G. van Lan- gelaar Sr. 1—8 (11 overs). F. Vogelsang 25 (7 overs) J. Postma 2—6 (10 overs). Naar de Franse bladen „1' Equipe" en „Parisien Libre", de organisatoren van de Tour de France meldden, zullen geen pogin gen meer worden gedaan Fausto Coppi in de Tour de France van dit jaar te laten starten. (Italië) 3 pnt. 17. en 18. Aitken (Schotl) en Dunkelblum (B.) ieder 2pnt. 19. Jacob (Saarland) 2 pnt. en 1 afgebr. partij. 20. Mulcahy (Ierland) 1 punt. Donner (links) in zijn partij tegen Toran, die hij verloor. Daar schrok Bunkie erg van. De ruit was kapoten dat was zijn schuld. En toch kon hij er eigenlijk niets aan doen! Toen hij weer in de klas kwam, vertelde hij aan meester, wat er was gebeurd. Die keek natuurlijk in het begin wel boos en hij zei, dat Bunkie wat voorzichtiger had kunnen zijn. Maar toen Bunkie zei, hoe het gebeurd was, zag meneer toch wel in, dat het een ongelukje was geweest; en toen keek hij niet zo boos meer. „Ja, een ongeluk komt zelden alleen", zei hij. „Maar voortaan wat uitkijken, hoor!" Dat beloofde Bunkie en hij ging weer op zijn plaats zitten. Toen de bel ging, tussen de middag, liepen Bunkie en Rick samen naar huis. „Nou zeg. jij had ook een ongelukkige morgen!", zei Rick. „Ja", zei Bunkie. „Ik kon er niets aan doen, maar alles liep me vanmorgen tegen!" Maar als hij dacht, dat het nu afgelopen ,was met zijn pech, dan had Bunkie het toch mis. Want even later ontdekte hij een gladde streep op 't trottoir. „Kijk 'es, Rickeen glijbaantje!", zei hij. Te Glasgow werden internationale athle- tiekwedstryden gehouden, waaraan Neder landers deelnamen. Op de 100 yards werd onze landgenoot Rulander door de Olympi sche kampioen op de 100 meter, de Ame rikaan Remlglno geklopt. Na een valse start in de finale nam dc Amerikaan onmiddellijk de leiding, welke hij niet meer afstond. In 9,6 sec. ging hij over de eindstreep, Rulander ruim een me ter achter zich latend. De 880 yards werd gewonnen door de Noor Boysen in de uitstekende tijd van 1 min. 50 sec. voor de Deen Nielsen en de Zweed Ekfeldt. Een loop over 1 mijl was voor de Australiër Don McMillan. Hij liet 4 min. 12,6 sec. afdrukken. De Amerikaan Jones werd eerste op de 440 yards in 47,5 s. De verdere uitslagen luiden: 440 yards horden: 1. Kane (G.B.) 53,7 sec. Drie mijl: 1. Ranger (G.B.) 13 min. 57 sec. Fekkes van D.O.S. nam aan dit num mer deel, maar liep de afstand niet uit. Polsstok hoogspringen: 1. Elliott (G.B.) 4,27 meter (nieuw Brits en Empire re cord)^. Lundberg (Zweden) 4,11 meter. GARDON WINT IN VINCENNES. De outsider „Gardon" van Louis Baudren heeft in Vincennes de prijs van de President van de Republiek gewonnen. Tweede werd de favoriet „Garde Moi", die 2/1 genoteerd stond, en tot op 100 meter van de finish de leiding had. VÏNGERHOEDT WEDEROM KAMPIOEN VAN BEI.GIë DRIEBANDEN. Vinger- hoedt heeft zonder een verliespartij het kampioenschap van België driebanden ge wonnen met 14 punten, vóór Fauconnier 10 en Clavens 8 punten. LAVOINE TEGEN VAN KLAVEREN OM EUROPESE TITEL? De Fransman Gilbert Lavoine, Europees kampioen weltergewicht, heeft zich thans definitief bereid verklaard zijn titel in Nederland te verdedigen tegen Bep van Klaveren. Alhoewel de financiële eisen van de Fransman zeer hoog zijn, zal Huizenaar, Van Klaverens manager, alles in het werk stellen om tot een accoord te ko men. Deze titelwedstrijd zal uiteraard alleen door kunnen gaan indien Van Klaveren 21 Juni van de Duitser Herbert Glaser wint. SCHULTE NEEMT DEEL AAN BAAN- KAMPIOENSCHAP. Naar wij vernemen heeft Gerrit Schuit-1 besloten deel te nemen aan het kampioenschap van Nederland op de baan over 50 kilometer voor profs en onafhankelijken dat Donderdagavond 17 Juni in het Olympisch stadion in Amster dam wordt gehouden. In totaal zijn 35 ren ners voor dit kampioenschap ingeschreven, bij wie ook Wim van Est, de beide Voor- tings, Faanhof, Van Vliet, Derksen, Pronk, Bijster, Dekkers, Lakeman, Plantaz, Haan, Van der Kamp en La Grouw. In Frankfort is het jaarlijkse kalender congres van de internationale skifederatie gehouden. Het congres stelde de voorlopige data vast van de wedstrijden welke in het aanstaande seizoen worden gehouden. De voornaamste wedstrijden, welke voor het komende seizoen zijn vastgesteld zijn: 1 Januari: skispringen in Garmisch Par- tenkirchen; 2 Januari: skispringen in Inns- brück; 6 Januari: skispringen in Bischof- hofen; 69 Januari: skispringen voor da mes in Grindelwald; 89 Januari: afda ling en slalom (heren) in Lauberhorn, Wengen; 1516 Januari: alpinewedstrij den voor dames en heren in Kitzbühel; 16 —18 Januari: Noordse nummers in Moskou; 2023 Januari: internationale skiweek in Franrkijk; 1213 Februari: alpinewed strijden voor juniores in Innsbrück; 13 Februari: skispringen in Falum (Zweden); 2527 Februari: skivliegen in Oberstdorf. 13) „Ik weet 't. Maar ze wilde mij niets* ver tellen". „Jonathan is inmiddels ook gearriveerd. Hij kwam tenslotte toch door het vóórhek", vervolgde ze. „Hij verzocht me u te halen. Komt u in hemelsnaam zo gauw mogelijk mee naar binnen. Ik ben doodsbenauwd om Monica's verhaal te horenZe is alléén! Arden gaf Matt een vaag knikje, toen ze de zitkamer binnenkwamen, waar Monica al met haar verhaal begonnen was. Ze zag er bleek en dodelijk vermoeid uit, en ze sprak met horten en stoten. Arden zag haar blik van verbazing, toen Matt het vertrek binnenkwam en zei kortaf: ,,'t Is in orde. Ga door met je verhaal. Hij is op de hoog te van een en ander". Monica maakte de zin, waarin ze was blijven steken bij Matt's binnenkomst, af. meer dan een uur, of langer, voordat ik begon te vermoeden, dat er iets niet in orde was", zei ze. „Ik lette niet op de weg, die we namen, ik ken die streek niet. We reden echter Langs heidevlakten en ik her inner me niet. dat we door grote plaatsen gekomen zijn. Alleen maar dorpjes. Bever ley was erg zoet. Hij was slaperig en scheen doodmoe te zijn. Ik zelf werd ook slaperig van het rijden. We reden met grote snelheid. Toen opeens liet Scott de auto stilhouden, ergens op eer» hoog punt, midden op de heideIk dacht, dat de wagen misschien iets mankeerde: een ka potte band of benzine die opraakte „Ja en....?" zei sir Jonathan hees. „Hii zei inderdaad, dat 't een kapotte band was en vroeg me of ik hem kon hel pen bij het opzetten van een nieuwe". „Ja?" klonk opnieuw sir Jonathan's stem, half vragend, half bevestigend. „Beverley was intussen in slaap geval len. Terwijl ik uit de wagen stapte, nam opeens een andere man achter het stuur plaats. Ik had er geen idee van, waar hij vandaan gekomen was. Waarschijnlijk heeft hij zich ergens aan de kant van de weg verborgen gehouden. Toen. voor 't eerst, kreeg ik 't, gevoel, dat er iets niet deugde „Kun je die man beschrijven?" „Nauwelijks. Ik ving slechts een glimp van hem op. Hij droeg een lichte regenjas en een slappe vilthoed was diep over zijn ogen getrokken, 't Was een donker type en ik zou er om durven wedden, dat hij een buitenlander was". Matt voelde een schok door zich heen gaan. Hij dacht aan de on bekende man. die Italiaans had gesproken met een Siciliaans accent. Hij maakte ech ter geen opmerking, aangezien Monica ken nelijk aan het hoogtepunt van haar verhaal was gekomen. Haar stem trilde, toen ze vervolgde: „Wat er hierna gebeurde, duur de misschien slechts enkele seconde. Toen ik Scott iets toe riep, lachte hij alleen maar. Met een bliksemsnelle sprong zat hij weer in de auto en toen ik op de treeplank wilde springen, duwde hij mij er af. Hij schreeuwde me toe, dat ik naar u toe moest gaan en u moest zeggen, dat u binnenkort van hem zou horen: dat er niets met Be verley zou gebeuren, zo lang u geen ver keerde stappen deed en dat u 't wel zou begrijpen". Ze huiverde even. „Ik kwam op de weg terecht, toen hij me van de tree plank afduwde, en voordat ik weer op de been was, was de auto weggeredenDat is alles wat ik u te vertellen heb, sir Jona than. Het spijt me. dat ik niet meer heb kunnen doen.... maar 't was onmogelijk. Ik kon werkelijk niets doen!" Ze keek Arden angstig aan, als ver wachtte ze ernstig verwijt. Matt keerde zich reeds met een verontwaardigd gezicht naar Sir Jonathan, maar deze merkte, schijnbaar onbewogen op: „Maak je geen zorgen, niemand had onder die omstandig heden iets kunnen uitrichten. Vertel me, hoe je teruggekomen bent". Matt keek Arden dankbaar en vol war me sympathie aan. Monica lachte zenuwachtig „Ik weet 't niet precies", an-.woordde ze. „Ik geloof dat ik eerst nog even achter de wegrijdende auto aanrende, daarna kwam er een vrachtauto langs; ik vroeg of ik mee terug mocht rijden. De chauffeur was zeer be hulpzaam en vriendelijk. Hij dacht dat ik ziek was en maakte een hele omweg om me in Okehampton te brengen. Daar huur de ik een taxi en verzocht de chauffeur zo snel mogelijk ta rijden". Arden fronste, terwijl hij omhoog naar het plafond keek. Mevrouw Dean riep uit: „Jonathan, je moet iets ondernemen! Okehampton..,. 't moet dus» daar in de buurt geweest zijn: Hoe lang is 't geleden, Monica?" „Twee uur ongeveer. Ik weet 't natuur lijk niet precies Arden kwam tussenbeide. „Doe niet zo dwaas, Laura!" Verder zei hij niets en hulde zich in zwijgen. Matt kon 't niet lan ger uithouden hij was 't volkomen meL mevrouw Dean eens. „Sir Jonathan", be gon hij voorzichtig, „lijkt 't u nu niet ge wenst de politie te waarschuwen? Ten slotte kunnen zij die auto toch aanhou den!" „Heb je niet gehoord, wat Monica zei?" onderbrak Arden hem op bijtende toon. „Beverley zal niets overkomen, zo lang ik géén onverstandige dingen doe, d.w.z. zo lang ik niet naar de politie ga! Ik „be grijp" dat heel goed. precies zoals die dui vel van een Scott veronderstelde, dat ik doen zou! Het spijt me Tarrant, ik ben je heel dankbaar voor wat je in deze gedaan hebt, maar net betreft hier een zaak, waar van ]e de draagwijdte niet helemaal kunt aanvoelen. Eu ik hoop bij God, dat je die nooit zult behoeven te begrijpen". Hij steunde zijn hoofd thans in zijn han den en staarde naar de grond „Stel, dat ik de politie waarschuwde, wat zou deze dan kunnen doen?" Zijn stem klonk wanhopig. „Ze kunnen toch niet elk huis in Engeland doorzoeken? Het leven van de jongen is veilig voor zo lang 't duurt'. Ze zullen hem niet slecht behandelen". Mevrouw Dean begon zacht te snikken„Dat is hun methode.tenminste in 't begin. Er klonk een sinistere dreiging in deze laatste woorden. „Maar wat gaat u dan doen?" vroeg Matt dringend en enigszins ontstemd. „We kunnen hier toch niet stil blijven zit ten en toekijken, terwijl dat ongelukkige jongetje in handen is van het soort schur ken waarover u me hebt verteld. Dat is op zichzelf al misdadig. Kunt u me niet een richtlijn geven opdat ik iets kan onderne men. Door een toeval ben ik nu eenmaal in deze zaak betrokken geraakt...." Arden keek op. Zijn stem klonk krach tig, toen hij antwoordde, en zijn houding van gezag was teruggekeerd. „Meneer Tar rant", begon hij, er was iets van ongeduld in zijn toon te bespeuren, „denkt u niet dat ik onbeleefd wil zijn, maar ik moet eerlijk met u spreken. Wat denkt u, dat u zon der enige ervaring in dit soort zaken zoudt kunnen doen? Wat u zult bereiken, is dat die schurken er achter komen dat u uw neus in deze zaak gestoken hebt gelooft u me, ze komen overal achter en waarschijnlijk zullen ze uw bemoei zucht op de kleine jongen verhalen! Ik heb 't u al eerder gezegd: mijn énige hoop is de schijn te wekken, dat ik mijn neder laag erken. Ze zuilen heel spoedig Bever ley's vader hun losprijs later, weten". De laatste woorden werden op snijdende toon uitgesproken. „U vraagt zich af waar ze de jongen verborgen houden? Gelooft u me ze hebben stellig een uitstekende plaats daarvoor. Misschien is het hier dicht in de buurc, misschien is het in een Londense steeg't kan overal zijn! Misschien brengen ze hem zelfs wel naar het buiten land!" En bent u van plan 't verder hierbij te laten zonder enig verweer?" vroeg Matt ongelovig. „Natuurlijk zal ik een poging in het werk stellen, meneer Tarrant", antwoordde Ar den scherp. „Ik heb al iets ondernomen. het énige dat zin heeft in deze. Er zijn reeds detectives van Amerika naar hier onderweg, mannen die méér met dit soort zaken te maken hebben gehacl. Zij zijn al bezig de handlangers in dit land van de Amerikaanse bende op te sporen, 't Was via hen dat ik mijn eerste waarschuwing kreegPringle is er bij, één van de beste detectives ter wereld. Ze waken aan beide zijden van de Oceaan over Beverley's belangen. Ik hoop, dat ik u daarmee enigs zins tevreden heb gesteld, meneer Tar rant!" (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 6