Thalia Antwerpse haven ondergaat een gestadige uitbreiding Kennemer Lantaarn Goed programma Stampvolle tent Heemskerk Vanmorgen in de Vishal Grotere vangsten met netten van nylon DC IJ 2 wint zomer- tournooi „Stabiel" Castricum Wiik aan Zee r Grote werktuigenfabriek in Vlaardingen geopend Twee artsen spraken over gebedsgenezing 8 Nederlandse handelsvloot neemt tweede plaats in Strassburger in Beverwijk Ronde van Beverwijk op 26 Juni Vangstberichten uit zee van Katvvijkse loggers Burgerliike stand Velsen Uitstapjes voor Velsense bejaarden Jachtopzichters schoten in de roos N. Ph. O. concerteerde in Veilinggebouw Amerikaans filiaal Minister Zijlstra: juist grote vraag naar kapitaalgoederen De tweeling uit Oenkerk maakt liet goed Examens „God doet nog altijd wonderen" Het Haarlems voetbal elftal tegen Utrecht WOENSDAG 16 JUNI 1954 j (Van onze correspondent in Brussel) De statistiek van de haven van Antwer pen over het jaar 1953 en over de eerste vier maanden van 1954 wijst er op, dat het verkeer in de Schelriehaven zich ge stadig uitbreidt. Tegenover 11.756 schepen, die in 1952 naar Antwerpen kwamen, no teerde men over 1953 niet minder dan 13.010 binnengelopen schepen. De tonnage geloste goederen steeg met meer dan twee millioen ton tot 30460 millioen ton. In de eerste vier maanden van 1954 zijn 4174 schepen de haven binnengelopen tegen 4058 over dezelfde periode in 1953. Het aandeel van de Belgische handelsvloot in het verkeer van de Antwerpse haven is onbeduidend. De Belgen hebben een vloot van 88 schepen met een tonnenmaat van 424.000 ton. Het stemt tot verheugenis, dat de Neder landse handelsvloot haar positie in 1953 nog heeft versterkt en nu met een per centage van 15.2 de tweede plaats in neemt van de te Antwerpen binnengeva ren zeeschepen. De Nederlandse handels vloot is daar nu 100 procent sterker dan in 1938, toen zij 7.4 procent van de bin nenkomende tonnenmaat had. Groot-Brit- tannië staat nog steeds op de eerste plaats, maar zijn percentage is gedaald van 24 procent in 1938 tot 22 procent in 1953. Duitse plannen De zeer sterke Nederlandse vooruitgang is kaarblijkelijk het gevolg van de ach teruitgang van Duitsland, dat vóór de oorlog 25 procent van de binnenlopende schepen te Antwerpen voor zijn rekening nam. Thans is dit percentage 8.2 procent (tegen 3.5 procent in 1951De Duitsers hebben ech ter grote plannen te Antwerpen. Zij vra gen geregeld grotere kadelengte en wen sen blijkbaar hun vooroorlogse positie te heroveren. Een nieuweling is de Japanse vloot, die eveneens kantoren en maat schappijen te Antwerpen gaat vestigen. Tweede sluis De Antwerpenaren wachten met onge duld op een van de meest belangrijke ge beurtenissen in de geschiedenis van de haven: het in bedrijf nemer, van de tweede grote sluis, de Koning Boudewijn sluis, ADVERTENTIE Het theater met de beste films DONDERDAG a.s. 8 uur in één speciale voorstelling Een menselijk verhaal in de traditie van ..Mrs. Miniver'' DE WITTE KLIPPEN VAN DOVER met Irene Dunne en Alan Marshal- Boeiend als boek maar beter als film! Een filmwerk dat U altijd in de herinnering zal blijven Toegang 18 jaar. De honderden bezoekers, die Dinsdag avond de gala-voorstelling van Circus Strassburger te Beverwijk hebben bezocht, hebben kunnen genieten van een gezellige circus-sfeer en van een programma dat klonk als een klok. Elly en Willy Strass burger gaven een staaltje van vrijheids dressuur met twaalf Friese Stamboek- hengsten; door de ultra-violette bestraling een feëriek schouwspel. De jeugdige en gracieuse Vera Strassburger dwong op de rug van een galopperend paard aller be wondering af. De twee Wilco's weefden humor en mimiek ineen en vooral in de parodie op de voetbalwedstrijd gaven zij blijk hun vak volledig te verstaan door zonder woorden het gehele publiek te boeien. Ook het optreden der olifanten, ge presenteerd door Menne Althoff mocht ge slaagd worden genoemd, met alle eer aan de dresseur, die deze logge viervoeters de „boogie-woogie" leerde. Met zijn draaiende dienbladen bracht Detlef Alcetty de balan- ceerkunt op ongeëvenaarde wijze. De Flying Comets vertoonden hun acrobatiek, in dui zelingwekkende vaart ronddraaiend in de nok van de tent. Het wilde dierennummer werd gebracht door de dompteur Doksans- ky. Gezien de prestaties schijnt de familie Tanico geen last van de evenwichtsorganen te hebben. Zonder de minste moeite liep een der dames van deze familie langs een schuin naar boven gespannen koord, waarna zij zich er achteruit weer af liet glijden. Het circus zou niet volledig zijn zonder clowns. Welnu, hier zorgden de Rubati's voor, die een muzikale clownerie lanceer den. De hoofdschotel van het programma werd door de paardendressuur gevormd. v. H. B.H.K. concerteert op Kuenenplein De Beverwijkse Harmoniekapel zal van avond een concert geven op het Kuenen plein. Hieraan voorafgaande maakt het tamboercorps een rondgang. Op Zaterdag 26 Juni zal de traditionele wielerronde van Beverwijk worden gehou den, georganiseerd door de rennersclub „Kennemerland". Bridgedrive in „De Oranjeboom'* De uitslag van de in café „De Oranje boom" te Heemskerk door de bridgeclub van deze naam gehouden drive is als volgt: 1. Heren Muyen-v. d. Wel 70 punten; 2. heren W. Koopman-de Vries 65 pnt.; 3. heren Spijker-Flentge 61 pnt.; 4. heren A. Beentjes-J. Koopman 58V2 pnt.; 5. me juffrouw Stam-de heer Koopman 54 pnt. Geslaagd Mejuffrouw H. Kranendonk te Heems- kerx, onderwijzeres aan de kleuterschool „Marquette" is in Utrecht geslaagd voor het diploma hoofdacte-kleuteronderwijze- res. die tegelijkertijd vier schepen van 10.000 ton zal kunnen schutten. De stijgende vraag naar aanlegplaatsen zal aanleiding geven tot de bouw van een 28ste dok, waarmede een bedrag van 450 millioen frs. gemoeid zal zijn. Ondanks de controverse over het Moer dijkkanaal. welke tussen de Scheldehaven en de Maasstad bestaat, komen steeds meer agenten varn grote Nederlandse firma's zich in Antwerpen vestigen. De Nederlandse kolonie is er zeer actief. Zij geeft een maandblad uit en werkt samen met de Belgen in de Belgisch-Nederlandse vereniging. Drie trawlers Drie trawlers lagen er vanmorgen aan de hal. De „Postboy" voerde aan 390 kis ten makreel, 275 schelvis en piepers, 70 diversen, 70 kleine kistjes makreel, 130 kleine kistjes haring, 200 stuks stijve ka beljauwen; de „Bloemendaal" was er op de zevende dag van de reis met 300 kisten makreel, 100 piepers en 45 wijting en gul en de „Flamingo" liet in de hal zetten 100 kisten makreel, 325 schelvis, 20 wijting, 125 kabeljauw, gul en koolvis, 190 kleine kistjes makreel en 235 stuks stijve kabel jauwen. Loggers en kotters De „Onderneming 2" was aan de afslag met 250 kisten schelvis en piepers, 40 ka beljauw en gul, 5 wolf, 15 wijting, 15 ma kreel, 250 stuks koolvis en 170 stuks stijve kabeljauwen. De Deense E. 286 voerde aan 50 grote kisten kabeljauw, 150 stuks stijve kabeljauwen en 40 kisten schol. Wat kleine vaart bracht aan 10.000 kg tong en 600 kis ten schol. Naar België De rijen kabeljauw voor België zakten van 124 naar 76. Er was in België veel kabeljauw uit Denemarken en er was nog al wat Belgische aanvoer in Oostende. De kisten kabeljauw deden van 112 tot 92. België kocht ook de tarbot voor 1.85 en de heilbot voor 2.85 tot 3.25. Binnenland kocht Het binnenland kon de grote gul gebrui ken voor 50 tot 40, de middel voor 28 tot 35, de torren voor 17 tot 24. Zwarte koolvis ging van de hand voor 70 tot 80, braad voor 14 tot 21 21 voor die van de „Bloemendaal") pennen en kleinmiddel schelvis voor 25 tot 30, grootmiddel voor 30 tot 27 en grote schelvis voor 30. Makreel en haring De makreel deed vanmorgen van 23 tot 21. Kleine kistjes makreel van zestien kg. maakten 7.30 tot 8 en de kleine kistjes haring van twintig kg 8.50. Schol- en tongprijzen De schol 2 ging het land in voor 20, de drietjes voor 14 tot 16. De tong zakte in prijs. De lappen daalden van f 2.15 tot 1.75 de grootmiddel van 2.tot 1.80. de kleinmiddel van 1.95 tot 1.80. Tong I bleef stijf op 1.45 en de tóng 2 deed van 0.90 tot 0.75. Wat was en kan komen De ..VIOS" haalde gisteren voor een reis van elf dagen 22.230. Oudste boten zijn nu de trawlers „Herman" en ..Mary", die vorige -eek Vrijdag naar buiten gingen. Daarop volgen weer de „Antje", „Eveline" en „Zeelandia", die pas enige dagen bui ten zijn. En vanmorgen op zee Schipper P. Visser van de „Antje" meld de vanmorgen, dat hij vannacht enige uren pech met het vistuig heeft gehad. Hij had een trekje kunnen doen van 12 manden piepers en schelvis, 6 kabeljauwen en een mandje torren. Bij de vorige drie trekken van gisteren had hij in totaal zestig man den piepers en schelvis. De „Antje" zit even over de 55 N.B. „Zeelandia's" schip per E. Zwart had -drie trekken gedaan van elk twee of drie manden. Hij draaide van morgen naar 't Zand toe, waar ook de „Eveline" in de buurt was. Jaap Slot van de „Pietertje" haalde van de laatste trek 20 manden hoops scheep, wat piepers, wij ting en scharretjes. Vannacht had hij een trekje van 35 kabeljauwen, vier gul, en een paar manden makreel. De Schevening- se „Deli" had om half negen twee pakjes. In het Ketelgat werden door de kotters trekjes van anderhalf uur gedaan van 5, 8, 4 en 3 manden vis. ROME (United Press) Volgens het lopende nummer van .World Fisheries Ab stracts", een uitgave van de voedsel- en landbouwkundige organisatie (F.A.O.) van de UNO zijn er mét visnetten vervaardigd uit nylon vele malen meer vissen gevan gen dan met touwnetten. Volgens de publicatie is gebleken bij een serie proeven met netten in zoet water dat netten van gesponnen nylon gemiddeld meer dan tweemaal de opbrengst haalden dan netten van garen. Nylon netten met een soort draad leverden negen tot tien maal de vangsten op van garen netten. De superioriteit van nylon netten wordt onder meer toegeschreven aan hun grotere rekbaarheid, waardoor grotere vissen kun nen worden gevangen en hun grotere on zichtbaarheid onder bepaalde lichtspelin gen. De Katwijkse en IJmuidense loggers meldden vanmorgen de volgende vangsten: KW 15, 2 kantjes: KW 44, 5; KW 110, 10; KW 173. 3: KW 16, 13: KW 170, 6; KW 161, 39: KW 3. 4: KW 73, 5; KW 22, 3; IJM 75, 1- KW 9. 2; KW 138, 14; KW 140. 3; KW 18, 3; KW 83. 4; KW 20, 36; KW 39. 16; KW 78, t: KW 130, 2; KW 43, 4; KW 85. 15; KW 176. 4; KW 50. 1; KW 19, 8; KW 129. 21; KW 168, 7; KW 5. 3; KW 47, 13; KW 127. 28: IJM 283. 15; KW 23, 1; KW 147, 3; KW 175, 17; KW 67, 7; KW 86. 6; KW 29, 28; KW 49, 23; KW 37, 23; KW 151, 10. Thuisstomend zijn de KW 44 en de KW 85. De gemiddelde vangsten waren Vlaar- dingen 8, Scheveningen 12 en Katwijk 10 kantjes. Er was vanmorgen geen afslag. Kraanarm trof chauffeur Dinsdag was de chauffeur J. L. de W„ in dienst van de firma De Gier in Rotterdam, met zijn kraanauto bezig een stalen deur op te hijsen op het terrein van de Centrale Steenloods ten Noordwesten van de Wal- serij-West. De auto kantelde en De W., die op de wagen stond om de lier .te bedienen sprong er af, maar kon niet aan 'n klap van de kraanarm ontkomen. Met een lichte hersenschudding is de man in het Rode Kruisziekenhuis in Beverwijk opgenomen. GEBOREN: W. H. van Aalst—Striker, z., Geelvinckstraat 23, Velsen-N.; J. A. Erades —Krul. z.. Patiëntiestraat 22, Haarlem; D. Hogeland—Hendriks, d., Berghuisstraat 22, Beverwijk: A. Kooper—Kuijper. z.. Vecht- straat 21. IJmuiden; J. C. de RooiiKnipper, z.. Wenckebachstraat 80, Velsen-N.; A. Ver hoef—Oskam. 7.., Spaarnestraat 95. IJmuiden; M. Kieft—Noot. z.. Geleenstraat 4. IJmuiden; H. DiederiksAusma, z„ Br. Klauwersstraat 3. Santpoort. Het programma van de vijf uitstapjes voor de Velsense bejaarden, zoals het werd samengesteld door de Commissie voor Ont spanning van ouden van dagen ziet er thans als volgt uit: Maandag 21 Juni: bejaarden van IJmui- den-Oost naar miniatuurstad „Maduro- dam", rondrit door 's Gravenhage en be zoek aan Scheveningen. Vertrek der bus sen om 8.15 uur van Plein 1940-'45; terug om 18 uur. Woensdag 23 Juni: bejaarden van Sant poort Dorp en Santpoort Station naar miniatuurstad „Madurodam". rondrit door 's Gravenhage en bezoek aan Scheveningen. Vertrek bussen om 8 uur 15 van Broekber- gerplein en Stationsplein; terug om 18 uur. Maandag 28 Juni: bejaarden van IJmui den Oost. Driehuis en Velsen Dorp naar de miniatuurstad „Madurodam", rondrit door 's Gravenhage en bezoek aan Scheveningen. Vertrek bussen om 8.15 uur respectievelijk van Plein 1940-'45, R.K. kerk te Driehuis en achterzijde van het raadhuis tegenover de ingang van het park Velserbeek; terug om- 18 uur. Woensdag 30 Juni: bejaarden van Vel sen Noord naar Rhenen met een bezoek aan Ouwehands Dierenpark. Vertrek der bussen om 7.15 uur van het Stratingplant- soen; terug om 19 uur. Maandag 5 Juli: bejaarden van IJmuiden West naar de miniatuurstad „Madurodam" met een rondrit door 's Gravenhage en een bezoek aan Scheveningen. Vertrek der bus sen om 8.15 uur van de Rambonnetlaan bij de Geref. Kerk en van het Willems plein; terug tussen 18 en 19 uur. Voor de tweede keer hebben de reserves van DCIJ beslag gelegd op de fraaie wissel beker van „Stabiel", de vereniging die elke zomer een tournooi tussen de plaatselijke damclubs houdt. DCIJ won met 146 van K.N.C en Stabiel verloor met 911 van Sportief. Toen de laatste ronde inging waren KNC en de DCIJ-reserves nog ongeslagen. Beide tientallen overwonnen Stabiel en Sportief, zodat evenals verloden jaar de beslissing in de laatste ronde moest vallen. In tegenstel ling met vorig jaar ontbrak echter nu alle spanning. De DCIJ'ers waren zeer goed op dreef en klopten de Haarlemmers regelmatig over alle borden. Voor DCIJ verloor Van Straten, maar deze had dan ook de sterke Van Leuffen tegenover zich. Ott won ver rassend door een mooie slagzet, waarvan Dijkslag het slachtoffer werd. Van der Berg's tegenstander was niet opgekomen en H. Swier had een invaller tegenover zich. Met deze 4—2 stand kwam de winst van Ott, van Jan Waal en Tielroy. Toen was de stand al 102 in het voordeel van DCIJ. Beukema en Ter Haak besloten tot remise, waardoor de stand 11—3 voor DCIJ werd. De uitslag werd 146 voor DCIJ door de remise par tijen van Wim Wort, Nieuwenhuizen en Vooy s. gew. gel. verl. pnt. v. t. 1. D.C.IJ. 2 2. K.N.C. 1 3. Sportief 4. Stabiel 1 gesp. 3 3 3 3 44—16 36—24 25—25 20—40 Op de schietbaan in de Castricumse duinen zijn Dinsdag wedstrijden op pistool en buks gehouden voor leden en donateurs van de Nederlandse Vereniging van Jachtopzichters, afdeling Noordholland. Er waren 29 leden en 14 donateurs aan deze wedstrijden deel. De prijzen bestonden uit*bekers, médailles en rook werk. Bij de leden toonde de heer A. de Bruyn (Castricum) zich de beste schutter op pistool. Hij behaalde 49 punten. Op de buks was de eerste plaats voor de heer J. Benjamin (Cas tricum) met 55 punten. Deze scherpschutter schoot in totaal ook het hoogste aantal pun ten bijeen: 101. Mevrouw De HoopHeeck (Castricum) was bij de donateurs op het pistool de eerste (46 punten) en de heer C. van Duyn (Castricum) sleepte in de „geweer afdeling" de eerste prijs in de wacht. De wedstrijden werden bijgewoond door de voor zitter van het hoofdbestuur de heer A- Sprengers uit LooSdrecht. Het Noordhollands Philharmonisch Or kest, dat Dinsdag in het nieuwe Veiling gebouw te Castricum voor de eerste keer hier optrad, is na afloop een ware ovatie ten deel gevallen. Deze ovatie gold tevens en niet in de laatste plaats de dirigent Toon Verhey, die door zijn strakke leiding de prestaties van de orkestleden tot grote hoogte opvoerde. Overigens was het een experiment wat betreft de zaal, waarin het concert onder auspiciën van de Kunstkring Elckerlyc werd gegeven. Aanvankelijk was men be vreesd voor de geluidswerking in de grote hal, maar reeds bij het eerste werk, de ouverture „Egmont" van Ludwig van Beet hoven, bleek dat de acoustiek bijna niets te wensen liet. Wel ondervonden de aan wezigen en, naar wij aannemen, ook de orkestleden danig last van de om het kwar tier passerende treinen. (De hal is op twin tig meter van de spoorbaan Castricum Alkmaar gelegen.) Zodoende kon het ge beuren dat enkele passages, zoals bijvoor beeld in de Vijfde Symphonie (uit de nieu we wereld) van Ant. Dvorak en wel in het hijzonder in het laatste gedeelte van het Largo voor de toehoorders verloren gingen. De „Peer Gynt"-suite van Grieg en de tweede suite l'Arlésienne van Bizet. welke in het tweede gedeelte van de avond weer klonken, waren een lust voor het gehoor. Voor de aanvang van het concert, dat ook door de wethouders en bijna alle raads leden werd bijgewoond, heeft burgemees ter C. F. Smeets de wens uitgesproken, dat het orkest nog vele malen in Castricum zou optreden. Aan het slot van de avond heeft de voorzitter van de Kunstkring El ckerlyc allen dank gebracht, die aan het welslagen van deze hoogstaande culturele avond hadden meegewerkt. Klok terug op Julianaplein De electrische klok op het Julianaplein te Wijk aan Zee is, na wegens reparatie enkele weken afwezig te zijn geweest, weer teruggekeerd. Brug-jubel Op Maandag, de veertiende Juni van het jaar 1929 moet het geweest zijn, dat de IJmuidense meneren van Rijkswaterstaat tot elkaar zei den: „Nou, dan moet het maar. Hij is er klaar voor". En er lag een brug over het Noord zeekanaal bij de Oude Sluizen, zodat een ieder de lastige overtocht over twee loopbrug gen en de sluisdeuren be spaard bleef. Een werk, dat veler waardering verdiende was gereed gekomen. M'n col lega uit die tijden schreef er een hartelijk stukje over en plaatste er een foto bij en thans mag ik u dan melden dat dat allemaal vijfentwintig jaar geleden is. En «nu maar hopen, dat ook de Middensluis, waar men zich over de deuren naar werk of huis spoedt, spoedig een brug van het een of andere soortt krijgt. Boeken Zo, het winterseizoen moet toch eens eindigen, al is dan moeilijk te bepalen wanneer, en dat is voor de mensen van de IJmuidense Nutsbiblio- theek het teken om de zaak voor een paar maanden te sluiten. Maandag moesten alle boeken terug zijn. Maar dan moet ge de lezers kennen. De helpers en helpsters van de Nutsbibliotheek, die alle werk toch al vrijwillig dogn, zullen bij tientallen leden van de bibliotheek dienen op te dra ven om de boeken terug te krijgen. En dat is toch echt geen werk. Al weken van te voren was aangekondigd, dat de Maandag van deze week de laatste dag was om de geleen- de exemplaren terug te bren gen. Weet u wat u doet, lezer. Maandag neemt u dat boek even onder de arm en stapt er zelf mee naar de Nutsbiblio theek. want die avond zijn een zevental vrijwilligers bezig met kaften, plakken en kasten schoonmaken. U moest eens beseffen wat er allemaal een werk moet worden verzet voor en aleer u in l\et nieuwe sei zoen weer elke, week een boek kunt halen. Vandaar, Maandag nog zélf terugbrengen. Dezelfde avond zijn ook die lezers welkom, die nog steeds boeken in hun bezit hebben van vorig jaar en alsmaar be loven ze te zoeken en terug te brengen. Zilver Morgen is er van harte feest in de Velsen Noordse Duin- vlietstraat, waar de man woont, die de leiding heeft van de afdeling Postadmini stratie bij Van Gelder Zonen: de heer W. D. Wiljouw. Hij heeft er al een hele poos op zitten bij de papierfabriek. Een heilwens komt hem toe bij dit vijfentwintigjarige ju bileum op die gedenkwaardige zeventiende Juni. Ongetwij feld zullen velen hem de hand komen drukken, want op heel wat afdelingen van Van Gel der heeft hij gewerkt. Vooral van de havendienst zullen ze hem wel kennen. Zo'n zilveren jubileum is geen kleinigheid, vooral niet als er in die periode ook op verenigingsge- bied Veel werk is verzet. Van vele verenigingen is de heer Wiljouw bestuurslid (of ge weest). Om ze even te noe men: van begin 1926 af be stuurslid van de O.K. Jeugd ver. DGS IJmuiden tot begin 1939; van begin 1930 af be stuurslid van het O.K. Onder steuningsfonds afdeling IJmui den; bestuurslid van de wo ningstichting Velsen; voorzit ter gedurende zes jaren van de Oud-Kath. Besturenbond IJmuiden en thans raadslid voor de P. v. d. A. sinds Maart 1954. En bij dit alles komt dan nog het werk voor ons blad, waarvan hij correspondent is. Enfin, heer Wiljouw, een pret tige dag morgen en veel ge lukwensen. S.A.N.O. Nog een lustrum en ik moet u er beslist even van vertel len. De Sport- en Reisclub S.A.N.O. uit IJmuiden-Oost heeft deze maand het vijfjarig bestaan gevierd en daar moet ook een gelukwens bij. Ik had nog nooit eerder van die club gehoord, maar in dat stadsdeel zal het wel anders zijn, want er zijn al reisjes voor de meis jes en jongens geweest naar Volendam, Purmerend, Alk maar, Bergen en wat voor plaatsen al niet meer. Op 11 Juni 1949 werd de club opge richt door H. de Boer en J. Streefland en zij besloten, dat jongens van 11 tot 16 jaar lid mochten worden. Elke week, 's Woensdags om half acht wordt er vergaderd bij een van de leden thuis en bij de organisatie en dergelijke on dervonden zij veel steun van de heer Kwakkel van de Vel- ser Jeugd Centrale. S.A.N.O. houdt voor een dubbeltje con tributie per week elk jaar reisjes en dat de jongens on derweg wat opsteken blijkt wel uit de opstellen, hebben de voorzitter H. de Boer, Zan dersstraat 55 en secretaris K. Weber, Tuindersstraat 99 me doen weten. Het beste, jonge lui! Zand-weg Als brave IJmuidenaren hebben we ons bij de jongste zandstormen weer gevoeld als de Arabieren bij het losbar sten van zo'n stormpje in de woestijn. Grote wolken zand lawaaiden door de rivieren buurt, ranselden het Moer- berg- en Gijzenveltplantsoen en drongen zelfs ver de Ken- nemerlaan binnen. Ook Oud- IJmuiden, dat hier en daar nog steeds open vlakten kent of een ruïne is, kreeg zijn portie. Er is weinig tegen te doen, hebben de deskundigen me onderwezen. De voorraad zand voor een echte zandstorm is onuitputtelijk op de vlakte, waar Duinwijk moet komen. En als Duinwijk er is, zal het heus wel over zijn. Inmiddels hebben we in het Moerberg- en Gijzenveltplantsoen man nen bezig gezien met draglines en bulldozers om er nu een echt heel mooi plantsoen van te maken. En dat kunnen ze in Velsen. Dat mag wel eens gezegd worden! LAMPENIER Bij een plechtigheid in het Kasteel Windsor is Sir Winston Churchill door Koningin Elizabeth II van Engeland geïnstalleerd als Ridder in de Orde van de Kousenband. Een telefoto van Churchill in de processie op weg naar de Kapel. Gevonden voorwerpen Bij de Wijk aan zeese politiepost zijn de volgende gevonden voorwerpen terug te krijgen: kindervestje, een paar witte sok jes, een witte gymnastiekschoen, lederen riem, kinderschepje, blauw kinderjack, wit kinderschoentje en strandbal. In aanwezigheid van Prins Bernhard, de minister van Economische Zaken, prof. dr. J. Zijlstra en de Amerikaanse ambassa deur in ons land, de heer H. Freeman Matthews, is gisteren in Vlaardingen officieel een nieuwe fabriek van gereed schapswerktuigen geopend „Cincinnati- Nederland N.V.". In deze fabriek, een filiaal van de Cin- cinnati-fabrieken in de Verenigde Staten, zal een aantal machinerieën in productie komen, dat het meest geschikt wordt ge acht voor afzet in Europa. De productie zal een aanvulling zijn van het Britse filiaal van „Cincinnati", de „Cincinnati Milling Machines Ltd. of Birmingham", welke fa briek 20 jaar geleden werd gesticht. In de fabriek in Vlaardingen werken reeds 117 Nederlandse krachten, waarvan er tot dusverre een twintigtal een oplei ding in de fabriek in Engeland hebben ge had. In Nederland zullen voorlopig nog niet alle onderdelen worden vervaardigd. De fabrieken in de Verenigde Staten pro duceren per dag 40.000 onderdelen voor 163 verschillende machinerieën. Naar mate meer personeel zal kunnen worden opgeleid kan de fabriek in Vlaardingen worden uitgebreid en werk bieden aan 500 arbeidskrachten. Het bedrag, dat Cin cinnati in de Nederlandse dochteronder neming heeft geïnvesteerd, beloopt onge veer f 10 millioen. In een toespraak zeide minister Zijlstra het van veel belang te achten, dat deze on derneming aan de Nederlandse industrie van gereedschapswerktuigen een zeer be langrijke uitbreiding geeft. „Tot nu toe was de omvang van deze in dustrietak in ons land nog betrekkelijk klein. Zonder de betekenis van de resul taten, die op dit terrein reeds konden wor den bereikt, te onderschatten, moet wel worden geconstateerd, dat het peil, nood zakelijk om aan de grote vraag naar deze kapitaalgoederen in ons land in redelijke mate te voldoen, nog niet is bereikt. Voor een zich ontwikkelend industrieland als het onze moet dit een weinig bevredigende situatie worden geacht. Het geeft daarom reden tot grote voldoening, dat de vesti ging van Cincinnati een belangrijke ver sterking betekent van de Nederlandse ma chine-industrie. Niet allee* door eigen vestiging draagt een bedrijf als Cincinnati derhalve bij tot het welslagen van de in dustrialisatie van ons land, doch boven dien schept het door de aard van zijn pro duct voor andere industrieën grotere mo gelijkheden om met succes aan dit proces deel te kunnen nemen". De Amerikaanse ambassadeur in ons land, de heer H. Freeman Matthews, zeide, dat het vestigen van fabrieken als deze mogelijk wordt indien Amerikaanse tech niek en Amerikaans kapitaal worden ge voegd bij Nederlandse geschooldheid, ijver, ontwikkeling en arbeidsvrede. De toestand van de Friese tweeling blijft zich na de operatie gunstig ontwik kelen. Er hebben zich tot. nu toe geen bij zondere complicaties voorgedaan. Da Costakweekschool Geslaagd voor het eindexamen van de Da Costakweekschool de heren S. F. Buijze en J. P. Hanskamp te Heemstede; M. van Dalen te Nieuwkoop; W. J. v. d. Harst te Santpoort; L. Bus en K. Giliam te Haarlem. Kennemer Streekschool Van de Kennemer Streekschool slaagden voor het examen kleuterleidster de dames: R. v. d. Schaaf. '.V. Vaartstra, A. Zieleman; voor het examen hoofdleidster de dames: J. de Boer, S. Grijseels, E. lex. A. Luyt, Th. Poelman, M. Postma, N. de Vries. Twee Rotterdamse medici, mevrouw dr. C. H. Beerman de Roos, kinderarts en dr. S. T. Heidema, neuroloog, hebben gister avond op uitnodiging van het Interkerke lijk Hermann Zaiss-comité Haarlem in de overvolle Begijnhofkapel gesproken over het onderwerp. „Wil God ons ook heden nog op gebed genezen?" Dr. Heidema meende die vraag met een volmondig en nadrukkelijk ja te mogen be antwoorden. Uitgaande van het Evangelie van Marcus en andere delen van' de Schrift betoogde hij, dat Gods woord duidelijke beloften inhoudt terzake van de genezing door het gebed en dat wij ook in onze tijd het oprechte geloof door tekenen en won deren van de Heiland bevestigd mogen zien. Ook valse profeten verrichten vol gens dr. Heidema vaak spectaculaire gene zingen maar deze geschieden niet in de naam van Jezus en zullen geen verlossing naar lichaam en ziel geven. Zulk een vol ledige verlossing mogen slechts diegenen hopen, die zich werkelijk overgeven aan de Heiland, maar dan moeten zij ook niet schromen in hun kleingelovigheid en God om concrete dingen durven vragen in hun gebeden. Met enkele voorbeelden uit zijn eigen praktijk illustreerde dr. Heidema zijn stelling dat mensen die het ware geloof vinden vaak „als Goddelijke toegift" her stel van al hun krankheden, lichamelijke zowel als geestelijke, verkrijgen. „Ook ik ben er rotsvast van overuigd dat God nog wonderen doet", zo begon mevrouw dr. Beerman de Roos haar toe spraak, „en ook ik heb een harde strijd met mijzelf als nuchter wetenschapsmens moeten voeren voordat ik tot die erkenning gekomen ben". Deze spreekster waar schuwde tegen de misvatting van velen die, zich goede Christenen wanend, op eigen gezag willen afrekenen met de „machten der duisternis" in zichzelf en in anderen, want dat is een zaak Gods, die 's mensen vermogens verre te boven gaat. Alleen wie gelooft zoals God wil dat wij geloven en zijn naasten lief heeft gelijk zichzelf, kan de hemelse genade in al zijn rijkdom deel achtig worden, maar wie in anderer leven wroet en oordeelt, is zelf een zondaar, al dus haar betoog. Mevrouw Beerman be schouwde „de Duisternis" met haar vele bezoekingen als ziekten en zonden als een lokkende, maar gevaarlijke rivier, waar voor God ons voortdurend waarschuwt, maar waarvan Hij ons niet weerhouden zal als wij er desondanks willens en we tens in willen springen. Men moet daarom ons ziek zijn niet als Gods wil zien, maar als een onvermijdelijk gevolg van ons ver zet tegen zijn wil. Ook dr. Beerman haalde vele voorbeel den uit haar praktijk als kinderarts aan om te verduidelijken dat er altijd hoop op genezing is voor hen die oprecht geloven. Vaak had zij van medisch-hopeloze geval len gezegd dat geen hulp meer baten zou, maar later had zij ervaren dat bij God niets onmogelijk of hopeloos is. Wie leeft naar Zijn wil en die in vol ledige zelfverloochening bidden kan, die mag, ook thans nog, ervan overtuigd zijn dat er genade voor alle zonden en genezing voor alle kwalen bestaat bij Jezus Christus, aldus dr. Beerman. Een dame uit Amsterdam getuigde tus sen de beide spreekbeurten in van haar genezing door het geloof. De bijeenkomst werd geopend en gesloten met gebed en samenzang. Nieuws van de Sportweek Het Haarlems voetbalelftal dat op de slui tingsavond van de Sportweek op Zaterdag 19 Juni tegen het Utrechtse elftal in het veld komt, is als volgt samengesteld: Doel: Kraak; achter: Odenthal en Kuys; midden: Kruyver. De Voogd en Biesbrouck; voor: Luppens, Mul, Gallis, v. d. Kuil en De Graaf. Dit is hetzelfde elftal dat voor de wed strijd tegen Admira werd gekozen. De Voogd (Haarlem) en De Graaf (VSV) moesten toen verstek laten gaan wegens een voetbaltour- nooi van de PTT in Italië.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 10