Anderhalve eeuw verspreiding van bijbels herdacht Gesol met Oppenheimer is nog lang niet afgelopen HERBOUWPLICHT te koop gevraagd Expositie in Amsterdam „Bijbeldag" in Den Haag Militaire oefening „verlevendigd" door trotyl-explosie Twee jaar geëist tegen Sittardse koopman Grote Drie van Praag zijn herkozen Paspoort voor de een duur, voor de ander goedkoop Guatemalanen moeten schoon schip maken Berlijn snoept Bonn de presidents keuze af BEKENDMAKING WOENSDAG 16 JUNI 1954 g Luitenant en drie minderen voor het Militaire Gerechtshof De Plurifort-zaak Ex-fascist neemt het op voor Guareschi Gent is geschrokken van Nederlandse eisen Niet alle open plaatsen gevuld Vroege aanvragers voelen zich gedupeerd Verslag van de verhoren gepubliceerd Franse parachutisten uit Dakar naar Tunesië Jordanië aanvaardt hulp van de Verenigde Staten Bondsdag besloot verkiezing in de oude hoofdstad te houden Jenever met garantie van de burgemeester ALCURA P. Brouwer De grootste onderne mingen zijn geregelde adverteerders. Kijk maar naar onze advertentiepagina's. Zij vragen voortdurend aandacht en krijgen die ook. Daardoor zijn zij groot geworden. Scheepvaart „We hebben sterk het gevoel, dat de Bij bel weer in toenemende mate gelezen wordt", zo sprak Dinsdagmiddag de alge meen secretaris van het Nederlands Bijbel genootschap, mr. F. L. S. F. baron van Tuyll van Serooskerkcn in zijn verslag over de voorbije I4ft jaren van het Ge nootschap". Hij deed dit op de algemene vergadering van het Genootschap, die aan de vooravond van de Bijbeldag in de Hout- rusthallen in 's-Gravenhage te Amster dam in de kerk van de Doopsgezinde Ge meente is gehouden. De secretaris trok in zijn overzicht een vergelijking tussen het jaar 1843, waarin het Genootschap overging tot het in eigen opdracht laten drukken van Bijbels en de laatste jaren, waarin de nieuwe vertaling van de pers kwam. In beide jaren kwam het genootschap op het moeilijke terrein van gewijzigde spelling, woordverschik- king en soms zelfs verandering van woor den. Werden in 1347 de eerste nieuwe uit gaven met zeer verdeelde gevoelens ont vangen, ook de nieuwe vertaling van thans staat aan critiek bloot, hoewel in verhou ding veel minder, omdat niemand zich thans bezwaard behoeft te gevoelen, dat hem een nieuwe vertaling wordt opgedron gen. Het .N.B.G. gaat immers voort met de verspreiding van de Statenvertaling en nog vorig jaar kwam zulk een Bijbel, zelfs in de oude spelling, van de pers, welke Bij bel voor sommigen in Nederland in een dringende behoefte voorziet. De talrijke afdelingsafgevaardigden stonden op. toen de buitenlandse gasten, die zijn overgekomen om de jubileumvie ring van het N.B.G. mee te maiken, het kerkgebouw na afloop der vergadering betraden. Voorop liep de in paarse sou tane gestoken bisschop C. K. Jacob van de kerk van Zuid-India, vice-voorzitter van de United Bible Societies en van de We reldraad van Kerken, alsmede voorzitter van het Bijbelgenootschap voor India, Pa kistan en Ceylon. Hij sprak een korte boodschap met woorden van felicitatie uit, evenals de meeste der andere gasten. Bijbeldag geopend Hedenmorgen is in Den Haag in de Hout- rusthallen de Bijbeldag ter gelegenheid van het honderdvijftig jarig bestaan van het werk van de Bijbelgenootschappen ge opend met een feestrede van dr. W. G. Harrenstein, Gereformeerd predikant te Amsterdam. „Er is wereldomvattend werk gedaan", zo zei hij, „en van het begin af nam het Nederlandse Genootschap daaraan deel, al bleef lang de aandacht uitsluitend ge richt op Indonesië en de West. Steeds was ons genootschap, met het Engelse, het Amerikaanse en het Schotse, „mission- minded". Deze vier begrepen van stonde af aan, dat de Bijbel God's woord voor de ge hele wereld is. Ons Genootschap vond een dergelijke werkwijze door het uitzenden van wetenschappelijk onderlegde taalge leerden. Het had bovendien zijn aandeel in de oprichting van de United Bible Socie ties, waarin de Bijbelgenootschappen eikaap ontmoeten om het werkterrein - de wereld te overzien. Hierdoor werd bereikt dat genootschappen die tot dusverre binnen de eigen landsgrenzen werkten, over die grenzen leren heen te zien, ter wijl het gezamenlijk overleg bovendien de beste kans biedt dat elk volk de grote Het Hoog Militair Gerechtshof heeft de zogenaamde Soesterbergse trotylzaak be handeld. Terecht stonden de 33-jarige eer ste luitenant Ch. H. B. uit Bussum, de 25- jarige sergeant C. D. v. W., de 27-jarige sergeant J. de R. en de 24-jarige korporaal N. v. d. R., alle drie uit Amsterdam. Luitenant B. was ten laste gelegd dat hij op 28 Mei van het vorig jaar in strijd met een hem gegeven dienstbevel bij her halingsoefeningen bij Soesterberg stukken trotyl tot ontploffing heeft doen brengen. Dit had noodlottige gevolgen voor korpo raal A. Versteeg uit Heerlen, die ernstig werd gewond. Zijn linkeronderarm moest worden geamputeerd en zijn gezichtsver mogen en gehoororganen werden ernstig beschadigd. Luitenant B. verklaarde voor het ge rechtshof dat hij de oefening wilde verle vendigen. Hij wist niet dat hij niet beschik ken mocht over trotyl. Als enige getuige werd de chef van be klaagde, majoor De B. uit Bussum gehoord. Deze Verklaarde aan luitenant B. gezegd te hebben de trotyl niet voor de oefening te gebruiken. Dit werd door luitenant B. ten stelligste ontkend. Hij meende dat majoor De B. door het afleggen van deze verklaring, hem wilde dwarszitten vanwege onaange naamheden uit het burgerleven. De advocaat-fiscaal, mr. J. Zaayer, ver- weet luitenant B. verregaande nonchalance. 1 Een legerorder heeft hij volkomen gene- j geerd, hetgeen onduldbaar is. De advocaat- fiscaal vorderde vier maanden onvoor waardelijke gevangenisstraf. De verdediger, kapitein W. G. Tibbe, be- lichtte de achtergrond van deze zaak. Lui tenant B. is een verdienstelijk officier en verzetsstrijder geweest, die daarvoor het Kruisvan Verdienste ontving. Iedereen, die aan de oefening had meegedaan, had het toegejuicht, dat er „geknald" werd. De verdediger stelde het persoonlijk initiatief van een commandant boven alles. „Com mandanten mogen niet bang gemaakt wor den. Dan zou het persoonlijk initiatief to taal in het gedrang komen", zei hij. Hierna kwam de 24-jarige korporaal N. van der R. voor. Deze had met een stuk trotyl gegooid. Hij had in het voorterrein geen levend wezen gezien, zei hij. De ad vocaat-fiscaal vroeg vrijspraak, wegens het ontbreken van grove schuld. De sergeant C. D. van W., die de korporaal bevel had gegeven te gooien hoorde eveneens vrij spraak vorderen. Tenslotte verscheen de sergeant J. de R., die er bij luitenant B. op aangedrongen had trotyl, dat had moeten worden inge leverd, achter te houden. Tegen hem werd 14 dagen onvoorwaardelijke gevangenis straf gevorderd. Op 29 Juni zal het Hoog Militair Ge- uitspraak doen. werken Gods in eigen taal kan lezen. Al is het waar", aldus spreker, „dat vooral in de 19e eeuw het zendingswerk en daarmede de arbeid der Bijbelgenootschappen tot ontplooiing kwam, toch leverden reeds de 16e en 17e eeuw Bijbelvertalingen op, zo als die van Levdekker en ds. Van dei- Vorm, die in 1731 verschenen". „Het Britse ea Buitenlands Bijbelge nootschap heeft al vele dochters zien op groeien, die alle haar feest vieren als moe- der's feest. Wij danken God. dat hij het zo veelzijdige werk van het Engelse Genoot schap zo ruim zegende", aldus spreker. „Het heeft ongeveer 850 talen op zijn naam staan van de ongeveer 1Ï50 waarin dé Bij bel geheel of gedeeltelijk is vertaald. Maar deze enorme uitbreiding van het werk brengt ook mede, dat het Britse Genoot schap verantwoordelijkheden aan andere Genootschappen gaat overdragen". Expositie De algemene voorzitter van het Neder lands Bijbelgenootschap, de heer J. C. H. Heldring, heeft gisteravond de expositie „De Bijbel in het Nederlandse volksleven" geopend, die ter gelegenheid van de her denking van anderhalve eeuw Bijbelvoor ziening m de wereld en het 140-jarig be staan van het N.B.G. is ingericht in de za len van het Koninklijk Oudheidkundig Ge nootschap in het Rijksmuseum te Amster dam. De voorzitter wees in zijn openings woord op de invloed van de Bijbel op het volksleven in de jaren na de reformatie en de doorwerking daarvan op de arbeid der grote Nederlandse kunstenaars, onder meer van Rembrandt. De expositie omvat middeleeuwse Bijbel- geschriften, met de hand geschreven en met miniaturen en houtsneden van grote meesters. Het oudste boek is de codex Boreelianus uit de 9e eeuw, bevattende fragmenten van de vier evangeliën in Grieks, unciaal handschrift op perkament in twee kolom, eigendom van de Rijksuni versiteit te Utrecht. Voorts zijn er ge schreven oude en nieuwe testamenten, fraai versierd en geïllustreerd, historie bijbels, een Keulse Bijbel „naar de Vulgata met glossen van Nicolaes de Lyra", de oudste gedrukte Bijbel in Nederland uit 1477 en vele Bijbelboeken uit volgende eeuwen. De officier van justitie bij de Maas trichtse rechtbank heeft vanmiddag tegen de 39-jarige koopman N. J. H. T. uit Sit- tard twee jaar gevangenisstraf geëist we gens verschillende ten laste gelegde ver duisteringen. T. zou deze verduisteringen gepleegd hebben als leider van de J. en H. winkels, die een voortzetting vormden van zijn Plurifort-onderneming. Al had een broer van de verdachte, J. T. officieel de leiding en al was de mijnwer ker en oud-kampwaker J. S. zogenaamd directeur van de latere J. en H. zaken, N. J. H. T. was toch eigenlijk de man, die de genoemde ondernemingen beheerde, aldus- verklaarde de officier van justitie. De officier achtte de verduistering van de huurkoop-auto en de verduistering van een kleine partij textiel niet bewezen. De verklaringen van de getuige C. de S. waren zijns inziens dermate zwak, dat er gerede twijfel rees aan het wettig en overtuigend bewijs voor dit onderdeel der dagvaarding. Overigens handhaafde hij de ten laste- leggingen. ROME (A.F.P.) De Italiaanse oud fascist Enrico de Torna heeft geëist, dat de twee brieven die gebruikt zijn in het proces van de Italiaanse oud-premier De Gasperi tegen de schrijver van „Don Camillo", Guareschi, door schriftkundigen worden onderzocht, of dat een proces wegens mein eed tegen De Gasperi wordt begonnen, om dat de ex-premier onder ede had ontkend dc schrijver van de brieven te zijn. De brieven, waarin De Gasperi de geal lieerden in 1944 zou hebben verzocht Rome te bombarderen, werden door Guareschi in zijn blad „Candido" gepubliceerd. Voor dit feit werd Guareschi door de rechtbank te Milaan tot één jaar gevangenisstraf ver oordeeld. BRUSSEL (A.N.P.). Burgemeester Merchiers van Gent heeft in de gemeente raad verklaard dat het verslag Van Cauwe- laert-Van Steenberghe over de waterwegen een gunstig aspect heeft voor Gent. Hij ver heugde zich erover, doch was van oordeel dat de Nederlandse tegeneisen, zoals de kwestie der spoortarieven en de havengel den wel erg streng zijn. Burgemeester Mer chiers achtte het onlogisch de drie vraag stukken der waterwegen als één complex te beschouwen. De stad Gent zal de regering dan ook verzoeken het probleem Terneuzen gescheiden van de andere vraagstukken te behandelen. De gemeenteraad nam een motie in deze geest aan. WENEN In de afgelopen vijf jaren is ongeveer twee-derde deel van het centrale comité van de Tsjechoslo waakse commu nistische partij vervangen. Het aantal leden van het comité is van 97 tot 85 verminderd, slechts 33 leden zijn herkozen, aldus meldt radio-Praag. Voor de verkiezingen was reeds bekend dat vier leden waren opgehangen (Slansky, Clementis, Sling en Frank), tenminste tien veroordeeld voor verraad of dergelijke aanklachten en tenminste tien andere „ge zuiverd wegens onbetrouwbaarheid." Op de nieuwe ledenlijst ontbreken de voormalige leden: Vaclav Nosek, minister van Arbeid; Antonin Gregor, voormalig minister voor Buitenlandse Handel; Oldrich John, voormalig voorzitter van de Natio nale Vergadering; Joroslav Kables, voor malig minister van Financiën, en Ladjslav Kopriva, voormalig minister van staats veiligheid. De „grote drie" van de partij, president Zapotocky, premier Siroky en partijsecre taris Novotny, zijn in hun partij functies herkozen. Dc A.N.W.B. heeft zich tot de minister van Buitenlandse Zaken gewend en hem met aandrang verzocht eventueel na het drukke reisseizoen alsnog de gelegen heid open te stellen om de geldigheid van paspoorten, afgegeven of verlengd na een bepaalde datum, bijvoorbeeld 1 Maart 1954, kosteloos te doen uitbreiden tot v\jf jaar. Hiermede kan bereikt worden, aldus de A.N.W.B., dat zij die dit seizoen nog de hoge legeskosten hebben voldaan, althans in het bezit komen van een paspoort, dat dezelfde lange geldigheidsduur bezit als dc paspoorten, waarvoor de nieuwe gunstige voorwaarden gelden. De A.N.W.B. wil zich met dit verzoek tot tolk maken van diegenen, die hun pas poort voor dit seizoen reeds hebben aan gevraagd en verkregen voor de oude prijs en met de beperkte geldigheidsduur van twee jaar. Men voldeed hiermede aan een verzoek van de gemeentesecretarieën, die herhaaldelijk er op aangedrongen hebben de paspoorten vroeg in het jaar aan te vragen en daarmede niet tot het reissei zoen te wachten. Zij die aan dit verzoek hebben voldaan, voelen zich thans gedu peerd. Zij achten het een onbillijkheid, dat door het invoeren van de nieuwe gunstige regeling midden in het reisseizoen een deel van onze landgenoten hiervan kan profite ren, terwijl een ander deel onder de oude ongunstige voorwaarden valt. De A.N.W.B. hoopt voorts, dat thans ook provincies en gemeenten op hun beurt spoedig zullen overgaan tot de invoering van een uniform tarief voor paspoortleges. Zwolle verhoogt leges. Inmiddels heeft de burgemeester van Zwolle in antwoord op een vraag van een raadslid medegedeeld, dat Zwolle in tegen stelling tot tal van andere gemeenten de leges op paspoorten moet verhogen nu het r\jk deze kosten heeft verlaagd. De leges, die de gemeente thans heft, bedraagt f 2. De raad zal binnenkort een voorstel tot verhoging hiervan bereiken. Dulles brandmerkt „terreurbewind' WASHINGTON (Un. Press) John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft op zijn we kelijkse persconferentie verklaard dat on getwijfeld in Guatemala een terreurbewind heerst. Hij gaf als zijn mening dat de over grote meerderheid van het Guatemalaanse volk er naar verlangt een einde te maken aan het communistische bewind en ook bij machte is de communistische invloed op de regering uit te schakelen. Dat schoon schip maken, zei hij, zal een moeilijke op gave zijn, gezien de terreur van de commu nistische minderheid. Als voorbeeld van wat hij noemde de houding van de communistische minder heid in Guatemala haalde hij een verkla ring van een Guatemalaanse minister aan. Volgens die minister zou men, indien de troebelen in het land voortduurden, over gaan tot „onthoofding" van anti-commu nisten. Een autoriteit verklaarde dat de Ver enigde Staten zekere andere regeringen om steun hebben verzocht in hun pogingen om te voorkomen dat nieuwe wapenzendimgen in handen van de linkse regering van Gua temala zullen vallen. BONN. Honderd uit Tsjechoslowakije afkomstige pistolen zijn omstreeks het ein de van Maart via Hamburg naar Guatemala verscheept, heeft het Amerikaanse Hoge Commissariaat bekend gemaakt. ASHEVILLE (North Carolina) Een zegsman van de Oerlikon-fabrieken. een Zwitserse wapenfabriek heeft verklaard dat zijn firma nimmer, hetzij direct hetzij indirect, munitie aan Guatemala heeft ver kocht of naar Guatemala heeft verzonden. Hij deelde dit mede naar aanleiding van berichten als zou de Oerlikon-fabriek aan deel hebben gehad in de levering aan Gua temala van 20 mm-munitie. WASHINGTON (Reuter) De advoca ten van de Amerikaanse atoomgeleerde Oppenheimer hebben er bij de commissie voor atoomenergie op aangedrongen de geleerde weer aan atoom projecten te laten werken, daar hij „onbetwistbaar loyaal" en discreet is en „de gemeenschap grote diensten heeft bewezen". Zij verzochten de commissie een uitspraak van een bijzondere veiligheidscommissie, volgens welke Op penheimer geen inzage in gegevens over atoomonderzoek mag hebben, in te trek ken. De veiligheidscommissie was medege deeld, dat Oppenheimer in veelvuldig con tact is geweest met Russische spionnen en waarschijnlijk zelf een spion was, aldus blijkt uit een verslag van de verhoren. Uit het verslag blijkt, dat Borden, oud secretaris van de atoomcommissie van het Amerikaanse Congres, het eerder wél dan niet waarschijnlijk achtte, dat Oppenhei mer een Russische spion was. Borden had verklaard, dat Oppenheimer geen intieme vrienden had behalve com munisten. De geleerde behoorde uitsluitend tot communistische organisaties, de be trekkingen uit hoofde van zijn beroep niet meegerekend. De commissie had Oppenheimer horen prijzen door een oud-voorzitter van de commissievoor atoomenergie, Dean. Vol gens Dean is de atoomgeleerde een zeer humaan, gevoelig en een zeer goed opge voed mens, die zeer toegewijd is aan zijn land en zeker aan de commissie. Dean noemde Oppenheimer volkomen recht schapen. Dr. Oppenheimer, die met andere ge leerden in 1949 had geadviseerd tegen de voortzetting van de pogingen op grote schaal om de waterstofbom te ontwikke len, had zijn bezwaren toegelicht Hij en andere geleerden hadden van 1942 af een TUNIS (United Press.) Twee compag nieën Franse parachutisten zijn in allerijl van Dakar met vliegtuigen naar Tunesië overgebracht ter versterking van de Franse troepen, die trachten het steeds toenemende terrorisme der Fellagha's volgens de Fransen gewapende bandieten, die een soort Mau-Mau terreur bedrijven onder het mom te behoren tot het Tunesische bevrij dingsleger de kop in te drukken. Jacht en verkenningsvliegtuigen zijn ingescha keld bij de strijd. De situatie in Tunesië begint steeds meer verontrusting te wekken. De Fellagha's hebben sinds 24 Mei reeds zes blanke kolo nisten gedood en een zevende gewond. De officiële mededeling, dat de parachu tisten naar Tunesië op weg waren, volgde op een verklaring van de Franse resident- generaal Pierre Voizard, dat Frankrijk „haar burgers en vrienden in Tunesië niet in de steek zal laten". Reuter. - De directeur van het in Tunis verschijnende blad „Phare de Tunis" Tahar Essafi, is het slachtoffer geworden van een moordaanslag. Hij had herhaaldelijk arti kelen geplaatst, waarin de activiteit van de nationalistische nieuwe-grondwetspartij werd aangevallen. WASHINGTON (United Press). De Verenigde Staten en Jordanië hebben een overeenkomst gesloten krachtens welke Jordanië Amerikaanse economische hulp zal ontvangen. Jordanië is het eerste Ara bische land dat Amerikaanse economische hulp zal ontvangen. De Arabische landen hebben tot dusverre enkel technische hulp krachtens het „Point Four Program" ont vangen. Israel is het enige land in het Midden-Oosten dat al geruime tijd Ameri kaanse economische hulp ontvangt. Jordanië krijgt de hulp om verbetering te brengen in bevloeiïngen, opsporing en verwerking van bodemwater, herbebossing m wegenaanleg. v.i waterstofbom in gedachten gehad, die tien duizend maal krachtiger zou zijn dan de atoombom. Hij ontkende „een morele af keer tegen de productie van een dermate dodelijk wapen" te hebben, maar zeide er „ernstige bezorgdheid en vrees" voor te gevoelen. BONN (Reuter/D.P.A.) De nieuwe West-Duitse president zal op 17 Juli te Berlijn worden gekozen, waarmee een ver schil van mening is opgelost over de vraag, of aan Bonn dan wel aan Berlijn de voor keur moest worden gegeven. Het wordt zeker geacht, dat prof. Heuss, die sedert 1949 president is, zal worden herkozen, aangezien er geen tegencandidaat is ge steld. De president wordt aangewezen door de „federale vergadering", een orgaan dat al leen voor deze gelegenheid bijeenkomt en wordt gevormd door de 503 leden van de Bondsdag en een even groot aantal afge vaardigden uit de parlementen van de ver schillende West-Duitse staten. Het is de eerste maal, dat een West-Duit se verkiezing in Berlijn wordt gehouden. Het Westelijk stadsdeel behoort juridisch niet bij de bondsrepubliek en men verwacht dan ook, dat de verkiezing aanleiding zal geven tot protesten van Sovjetzijde. Dit besluit van dr. Ehlers, de voorzitter van de Bondsdag, wordt beschouwd als een slag voor bondskanselier Adenauer, die ge wenst had, dat de president in Bonn ge kozen, doch later in Berlijn geïnstalleerd zou worden. Het besluit om de tweede ver kiezing in Berlijn te houden werd door alle partijen in de Bondsdag, met uitzondering van Adenauers christen democratische par ty, gesteund. Het mag volgens een verordening uit 1901 Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer E. Vermeer (P.v.d.A.) heeft de minister van Binnenlandse Zaken geant woord, dat hij kennis heeft genomen van advertenties in tijdschriften en dagbladen, geplaatst door een distilleerderij te Schie dam, waarin de volgende zinsnede voor komt: „De burgemeester van Schiedam ga randeert met zijn handtekening op het stedelijk waarborgetiket de echtheid van deze jenever". Op 7 Mei 1901 heeft de raad der ge meente Schiedam, zo deelt de minister mee, een verordening vastgesteld betref fende het waarborgen van de echtheid van Schiedamse jenever en Schiedamse mout wijn. In die tijd werd de oude methode, volgens welke jenever werd gestookt uit moutwijn, die uit graan was bereid, ver vangen door een, volgens welke jenever uit spiritus wordt gedistilleerd. De ver ordening had ten doel de oude productie wijze te beschermen. Volgens die verordening, die nog steeds geldt, kunnen alle distillateurs en bran ders-distillateurs, hetzij te Schiedam, het zij elders binnen het rijk gevestigd, van de gemeentelijke garantie, die onderte kend pleegt te worden door burgemeester en secretaris, gebruik maken, voor zover zij de oude bereidingswijze toepassen. De bestaande regeling is dus van alge mene strekking. Ieder, die aan de ge stelde eisen voldoet, kan voor het gemeen telijk waarborg-etiket in aanmerking ko men. Dat dit in de praktijk slechts ten aanzien van één distilateur het geval is, doet uiteraard aan de algemene werking van de verordening niet af. Almdijk, 14 v. Galveston n. New Orleans. Alpherat, 15 v. Santos te Rio Grande do Sul. Aludra, 14 v. Antwerpen n. Rotterdam. Appingedijk, 14 v. Antwerpen n. Rotterdam. Alhena, 11 te Buenos Aires. Altair, 15 te Rotterdam. Aludra, 15 te Rotterdam. Alwakt, 12 te Baltimore. Ampenan, 15 te Rotterdam. Andijk, 11 te Houston. Appin.gedljk, 15 te Rotterdam. Arkeldijk, 11 v. Houston n. New Orleans. Alamak, 14 240 m. W. Socotra. Alchiba, pass. 14 Kp. St. Marta Grande. Amor, 14 70 m. O. Zuidp. Sicilië. Ariadne, 14 50 m. Z. Civita Vecchia. Baam. 14 te Rotterdam. Ball, 15 te Makassar. Banka, pass. 14 Azorer. n. New York. Bawean. 15 te Belawan. Blitar, 14 rede Port Elizabeth. Borneo, 14 rede Semarang. Bil li ton, 15 te Vancouver. Btntang, 14 v. Las Palmas n. Amsterdam. Bloemfontein, 14 180 m. ZW. Monrovia. Boissevain, 14 v. Lorenzo Marquez n. Durban. Bonaire, 14 480 m. W.ZW. Madeira. Britsum. 15 v. Ceuta te Slbenik. Bosch fontein, 15 te Aden. Barendrecht, 14 700 m. NO. Fayal. Barumun,, pass. 13 eil. Bawean. Bebox, 14 te Amsterdam. Caltex Pernis, pass. 14 Algiers n. Rotterdam. Caltex Utrecht, pass. 14 Kp. Vincent n. R'dam Cumulus, 14 v. Rotterdam n. Atl. Oceaan. Caltex Delft. 14 140 m. N.NO. Finisterre. Caltex The Hague, 14 80 m. O. Malta. Cortlla, 14 340 m. N.NW. Fremantle. Diemerdijk, 14 v. Londen n- Curasao. Enggano, 15 te Colombo. Eos, pass. 14 Ouessant n. Tanger. Esso Den Haag, 14 v. Antwerpen n. Sidon. Edam, 10 te Koewait. Elmina, 14 150 m. W.NW. Kp. Vincen. Etrema, 14 dwars Napels n. Istarrboel. Friesland (KRL), 14 v. Port Said n. Belawan. Hoogkerk, 15 te Kaoshiung. Hathor, 14 v. Rotterdam n. Bremen. Ivoorkust, pass. 14 Finisterre n. Dakar. Japara (KRL), 14 v. Singapore n. La Buan. Joh. v. Oldenbarnevelt, 15 te Amsterdam verw. Jupiter, 14 v. Malta n. Piraeus. Kieldrecht, 11 v. Yokohama n. Hongkong. Kota Gede. 15 te Bombay. Kaimana. 15 te Makassar. Kota Agoeng, 14 220 m. O- Anderhalfgraadska.i. Lekkerkerk, 15 te Chittagong. Lissekerk, 14 te Hamburg. Lucita, 14 te Rotterdam. Laagkerk, 14 100 m. W. ten Z. Minikoy. Lawak, 14 360 m. NW. eil. Marcus. Linderkerk, pass. 14 eil. Masirah n. Djibouti. Loenerkerk, pass. 14 Khorya Morya baai n. Aden Macuba, pass. 14 Singapore n. Balikpapan. Malta, 15 te Miri. Markelo, 15 v. Rundvik te Londen verw. Metula, 15 te Pladju. Mirza. 14 v. Miri n. Geelong. Maasdam, 14 v. New York n. Southampton. Madoera, 14 v. Baltimore n. New York. Mitra, 15 v. Tripoli n. Malta. Mariekerk, 14 240 m. Z.ZO. DJeddah. Marken, 14 nog te Port Harcourt. Mataram, 14 420 m. Z. Socotra. Mentor, pass. 14 Griekse Archipel n. Salomki. Molenkerk, 14 330 m. O- Socotra. Murena, 15 te Pto Sambu. Musl, 14 v. Tj. Priok n. Bennkulen. Notos. pass. 14 Finisterre n. Amsterdam. Nestor. 15 te Georgetown.' Nieuw Amsterdam, 14 470 m. O.ZO. Kp. Race. Nieuw Holland, 11 v. Singapore n. Belawan. Oranje, 14 120 m. W. Sabang. Ootmarsum. 14 v. New Orleans n. Mobile. Oranjestad, 14 270 m. N.NO. Madeira. Orestes. 14 440 m. N.NW. Flores. Pleter S, 14 te Swansea. Prins Fred. Willem, pass. 14 Lizard n. Montreal Prins Alexander. 14 v. Quebec n. Montreal. Prins Maurits, 14 v. Rotterdam n. Bremen. Poelau Laut, pass. 15 Finisterre n. Le Havre. Pendrecht, pass. 14 Ras al Hadd n. Mena el Ahmadi. Prir.s Joh. Willem Friso, 14 600 m. W. Lands F.nd Prrs Philips Willem, 14 50 m. Z. Valentia. Roggeveen, 14 v. Rangoon n. TJ. Priok. Rotti. 14 te Savanna. Raki. 14 v. Southampton n. Genua. Radia. 15 v. Singapore n. Belawan. Roluia, 15 v. New Orleans te Curagao. Rijnkerk, 14 v. Antwerpen n. Amsterdam. Rafaela. pass. 14 eil. Linga n. Pladju. Sarpedon, 14 v. Curagao n. Searsport. Slbajak, 14 v. Aden n. Colombo. Soestdijk. pass. 14 Fayal n. Alexandrië. Stad Amsterdam, 14 v. Wabana n. Engeland. SalatSga. 11 te San Francisco. Schie. 15 te Amsterdam. Stad Alkmaar, 15 v. Newport Mon n. Narvik. Stad Maassluis. 15 te Narvik. Siad Schiedam. 17 Rotterdam verw. Stentor. 14 te Rotterdam. Sheratan. 14 500 m: w. Kp. St Vincent. S!oterdtik, 14-135 m. W. Lands End. r-rv- Stad Schiedam, 14 190 m. ZW. Ouessant. Stanvac DJirak, pass. 14 Padaran n. Sungel ge- rong. Stanvac Talang Akar, 14 v. Tj. Uban naar Sungeigerong- Sunetta, 14 180 m. O.ZO. Albany. Tabian, 14 v. Bahrein n. Bombay. Tero, pass. 14 Fern. Noromha n. Rotterdam. Telamon, 14 v. Amsterdam n. Hamburg. Tiberius, 11 v. Houston n. New Orleans. Titus, 14 v. Amsterdam n. Huil. Tankhaven I, 16 te Telokanson. Tankhaven II, 14 v. Haiphong n. Singapore. Tomini, 14 te Khorramshar. Utrecht, 14 te Philadelphia. Van Outhoorn, 15 te Samarinda. Van Riebeek, 14 v. Balikpapan n. Soerabaja. Van Spilbergen, 14 140 m. N. Dakar. Waal, 13 te Bremen. Westland, 13 te Santos. Willem Ruys, pass. 14 Kp. Bonn n. Port Said. Waterman, 14 340 m. NO. Kp. Race. Wonogiri, pass. 15 Sabang n. Belawan. Wieldrecht, 14 1050 m. W.ZW. Madeira. IJsel, 14 te Palermo. Zeeland (KRL), 15 te Singapore. Zuiderkruis, 14 v. Quebec te Rotterdam. Zaan, pass. 14 Gotland naar Zaandam. P KLEINE VAART Algarve, 14 v. Katmar n. Grangemouth. Atlantis, 15 v. Rotterdam n. Caen. Att S, vertr. 15 v. Rotterdam n. Antwerpen. Advent. 14 v. Gothenburg te Otterbacken. Appingedam, 15 v. Lissabon te Antwerpen. Arctic, 14 v. Amsterdam n. Londen. Auriga, 14 v. Cardiff te Amsterdam. Batavier III, pass. 14 Kp. St. Vincent n. Port Lyautey. Betty Anne S. 16 v. Barry te Setubal verw. Bill S, 15 nog te Huil. Binnenhaven. 12 te Port Lyautey. Brem. 16 v. Rotterdam te Oporto verw. Bab T. pass. 14 Kiel n. Domsjo. Batavier I. 14 v. Casablanca te Bordeaux. Bebox. 14 v. Mantuluoto te Amsterdam. Bestevaer, 16 v. Whitehaven te Antwerpen. Confiance. 14 v. Glasgow n. Denemarken. Corrie b, 17 v. Sandhammern te Runcorn verw. Daje Bohmer, 14 v. Dakar n. Duinkerken. Da Capo, 14 v. Oporto n. Rotterdam. Dicky W. 14 v. Helsinki te Amsterdam. Dollard. 15 v. Kopenhagen te Rouaan. Duiveland, 14 v. Grangemouth n. Rotterdam. Draco, 14 teAmsterdam. Eljo. 14 te Teignmouth. Falco 15 v. Toronto n. Hamilton. Frans Bohmer. 14 v. Bordeaux n. Fedala. Gaasterland, 14 v. Harllngen te Grangemouth. Geziena Hendrika. 14 v. Amsterdam n. DelfzlJ.. Gramsbergen, 14 v. Requejada verw. Harold, 15 v. Londen te Vlaardingen. Hinde, 14 v. Waterford te Amsterdam. Tmport, 15 v. Antwerpen te Lissabon. Ingeborg, 15 v. Zwijndrecht te Londen. Jaba, 14 v. Maassluis te Esbjerg. Jan, 15 v. Amsterdam n. Domsjo. Jan Kreumer, 16 v. Delfzijl te Skelleftea verw. Jo. 15 v. Wormerveer n. Odense. Jokurma, 15 v. Rotterdam te Antwerpen. Keyser, 15 v. IJmulden te Ronneby. Kemphaan, 15 v. Rotterdam n. Stettin. Leendert b. vertr. 15 v. Manchester n. Rotterdam Lingestroom. 15 v. Dagenham te Amsterdam. Lucas Bols n, 14 v. Besse Indre n. Helsinki. Maystar, 15 v. Londen te Rotterdam verw. Merwehaven. pas. 14 Ouessant n. Casablanca. Myfem. 17 Rouaan verwacht. Maasym N. 15 v. Randers te Kotka. Marcella, 15 v. Malmö n. Stockholm. Markab N. 15 v. Le Havre te Warnemuende. Matthew. 15 v. Irvine te Belfast. Maureen. 14 v. Detroit n. Montreal. Meuse, pass. 15 Brunsblittel n. Rotterdam. Mypuck, 14 v. Malmö n. Kopenhagen. Nassauhaven. 15 v. Halmstad te Dordrecht. Nieuwland. 15 v. Rotterdam n. Lor.den. Noord, pass. 14 Skerries n. Stanlow. Noorderhaven. 16 v. Sooerborg te Wassa verw. Pieter Hubert. 14 v. Rotterdam te Dublin. Poortvliet, 14 v. Tobroek te Cardiff. Perregaux. 14 te Tanger. Rapid. 14 v. Rouaan n. Parijs. Sambre. 14 v. Rouaan te Amsterdam. Stella Maris. 15 v. Kophagen te Rotterdam verw. Theano. 14 te Amsterdam. Tri to. 14 v. Dublin n. Belfast. Ton S. 15 nog te Norsbron. Veenburgh. 14 te Aberdeen. Venus. 15 v. Norwich n. Great Yarmouth. Van Brakel. 14 v. Nar.tes n. Bremen. Wolanda. 16 v. Londen te Rotterdam verw. Westerschelde, 14 v. Sunerland n. Quimper. Wickenburgh, 14 v. Casablanca te Duinkerken. SLEEPVAART Hudson. 14 440 m. O.t.N. Fayal n. ss Jochim Hen drik Fisher op 450 m. ZO. Kp. Race. Pool zee, met zuiger 14 310 m- W.NW. Finisterre Rode Zee. 14 460 m. NO. Barbados met olieboor installatie. Oceaan en Schelde, pass. 14 Beachyhead naar Rotterdam met Dloni. Oostzee, Thames en Zwarte Zee, 14 200 m. NW. Finisterre met dok. 1904. Hoera! 1954 30 Juni a.s. zijn onze lieve oma en opa JACOBUS ISKES en TRIJNTJES ISKES- OLDENBURG 50 jaar getrouwd. Wij wen sen jullie nog vele gelukkige huwelijksjaren in een goede gezondheid toe. Uw kleinkinderen: Leo Kobi Kootje Hennij Tinie Rieks Anneke v. Leeuwenstraat 42. Door een noodlottig on geval werd van ons weg genomen onze lieve be huwddochter en schoon zusje Hendrik Rechsteiner geb. v. d. Zee IJmuiden. Fam. Rechsteiner H.H. SPORTLIEFHEBBERS - Bezoekt de voetbalwedstrijd ENGELAND BELGIë op het Televisiescherm Cult. Centrum Donderdag 17 Juni, aanvang 6 uur. Kaarten Zandersstr. 14 B en voor zover voorradig a. d. zaal. Prijs 0.90 bel. inb. RADIO'S, alle bekende merken, gram.kasten, wisselaars, pick-ups enz., zonder vooruitbetaling. Event, zonder bank- tussenkomst. Brieven onder no. IJ 780 bureau v. d. blad. Donderdag 17 Juni AFWEZIG. Arts Brieven no. IJ 782. Adlnda, 14 v. Soerabaja n. Pladju. Adonis, 14 te Kopenhagen. Agatha, 1* v. Bangkok n. Pladju. Alderamin. pass. 13 Gibraltar n. Genua. Aletta, 15 te Saigon. Amerskerk, 14 te Melbourne. Amstelpark, 14 v. Singapore n. Belawan. Arundo, pass. 14 Lands End n. Wabana. Aalsum. 14 rede Damman. Akkrumdijk, 14 v. Lissabon n. Havanna, te Londen, nb 2. L*a Palmas. AlblaseerdJJk, 16 AfeiSfed» M am nu

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 3