Aanschouwelijk onderwijs in Zee- aanvaringsreglement een unicum Franse maatschappij bleef pionier van de scheepvaart Op de zolder van een Marine-badhuis Visserij-inspectie kreeg al een middag les van luitenant A. Brans Agenda voor Velsen Havenberichten Visserij-varia Overvloedige aanvoer van tong in Oostende Old Clothes New Sportontmoeting Noord hollandse clubhuizen VZV I—Dolfijn I LANGS SLUIZEN EN HAVENS Veertig jaren trouw beloond DRY CLEANING ONLY Aanbesteding Ned. Herv. kerk uitgesteld „Rooswijk^-honkbal compleet in competitie Drie muziekkorpsen bij speeltuin-optocht Jeugd van Kennemerstaten won twee bekers WOENSDAG 16 JUNI 1954 Ï.4X. - ti&i J.> - DE TWEEËNDERTIG WETSARTIKELEN, die de bepalingen ter voorkoming van aanvaringen op zee vormen, zijn voor een ieder, die een cursus aan een zee vaartschool of visserijschool of een opleiding bij de Koninklijke Marine volgt, een brok studiemateriaal, dat niet onderschat dient te worden. De heer A. Brans, luitenant ter zee der tweede klasse van vakdiensten bij de Koninklijke Marine en hoofd van de opleiding scheepsonderofficieren te Den Helder begreep al ver voor de oorlog dat er iets aan de methode van het onderwijs in het reglement moest worden gedaan. Hij ontwierp een leerstofbehandeling, die op het terrein van het zeeaanvaringsreglement uniek kan worden genoemd. Thans, vijftien jaar nadat hij op zich nam dit onderdeel van het zeevaartkundig onderwijs te moder niseren, wordt zijn methode van aanschouwelijk onderwijs bij de marine toegepast en is ook een zeevaartschool er al toe overgegaan. Ook uit kringen van het visserij bedrijf een tak van zeevaart, waaraan door de heer Brans in het speciaal uit gevoerde lesboek grote aandacht wordt geschonken heeft men zijn interesse getoond. Opzieners van de Visserij Inspectie hebben al op een middag les gehad in het leslokaal op de zolder van het marinebadhuis aan de Ilelderse Buitenhaven. HET VALT de jongeman, die zes of min der leerjaren van de lagere school heeft doorlopen en thans bij de Koninklijke Ma rine als matroos dient, moeilijk om opnieuw het schoollokaal op te zoeken om daar een leraar of instructeur aan te horen, die hem vertelt over alles wat er in zijn loopbaan bij de marine zal komen kijken. En dat is voor een matroos van de dekdienst heel wat. Is hij eenmaal matroos eerste klasse en wordt het voor de maats van een ander dienstvak als schrijver, hofmeester of electricien tijd om korporaal te worden, hij zal kwartiermeester kunnen worden na een cursus hiervoor op de „school" van de heer Brans te hebben gevolgd. In drieën twintig weken moeten deze aanstaande kwartiermeesters een lesprogramma van theorie en practijk doorlopen, dat niet mis is. Het tijdelijk tekort aan personeel bij de marine heeft met zich meegebracht dat de duur van de cursus zo kort is. In die tijd moeten ook de tweeëndertig wetsartikelen uit het reglement in het hoofd worden ge stampt en uiteraard is dit voor velen een hele kluif. Bij het examen moeten de leer lingen snel kunnen reageren op de lichten- combinaties en geluidsseinen, die in het reglement voorkomen. Later, wanneer ze wellicht een opleiding voor bootsman of schipper volgen, wordt respectievelijk goede en grondige kennis van het regle ment gevraagd. Spel wet vuren MET HET AANSCHOUWELIJK onder wijs in het zeeaanvaringsreglement heeft dé heer Brans dus het extra zintuig het oog bij de leerlingen weten in te schake len. Het oog, dat op zee de lichtencombina- ties van schepen moet herkennen. Op vele scholen dienen de leerlingen het reglement nog steeds heel droog uit het hoofd te leren kennen. De onderwijzer vertelt hem aan de hand van tekeningen en schetsjes op het bord hoe de lichtcombinaties er uit zien. Daar een groen vlekje daar een rood, en nog een paar witte puntjes. Al geruime tijd werkt de heer Brans nu met zijn systeem, dat vooral volledig werd, toen het door hem geschreven lesboek in Mei van dit jaar werd uitgegeven. Hij ontwierp al anderhalf jaar geleden een bord, waarop hij toentertijd aan on derofficieren bij zich thuis vrijblijvend les gaf in het zeeaanvaringsreglement. In het bord waren kleine kuiltjes aangebracht, waarin gekleurde knikkers konden worden gelegd en waarop tientallen combinaties mogelijk waren. Later dacht hij voor de opleiding aan een bord met gekleurde lampjes, maar nu is het een bord gewor den vol gaatjes, waarin grote witte, rode of groene ballen een soort biljartbal op een stokje kunnen worden gestoken. En op dit bord kan de heer Brans nu alles met schepen in het donker verrichten. Daar pakt hij twee witte en een rode bal. „Wat is dit. De Jong". „Een varend werktuiglijk voortbewogen vaartuig, ongeveer dwars van bakboord ingezien, meneer", ant woordt zeemilicien De Jong. Er komt een knop bij en de heer Brans wijzigt de opstelling. „En nu, De Jong". „Een varend werktuiglijk voortbewogen vaartuig recht van voren en van achteren ingezien" En de vragen gaan verder, „Waarom?", „Goed, en nu even later zie je dit", „Ja, meneer, nu is ie stuurboord uitgedraaid". Dan staan er drie witte vuren boven elkaar op het bord. „Wat maak je hier uit op". Vlot volgt het antwoord. „En wat zou dit op de binnenvaart betekenen", dan „Wat zie je hier op zee". „Juist, jij, een vaartuig aan de grond". „Goed", zegt de heer Brans en hij goochelt weer met zijn knoppen, „Een schip komt met deze lich- tencombinatie IJmuiden binnen. Verander 'jij nu eens de combinatie voor de binnen vaart". Na vijftien jaar ZO GAAT HET VERDER. De miliciens in dienst bij de marine, die al een opleiding tot stuurman bij de zeevaartscholen achter zich hebben, zijn maar wat te spreken over deze opleiding. Het leert prettig aan de hand van het boekje „Het nieuwe zeeaan varingsreglement", waarin van elk wets artikel aanschouwelijke voorstellingen zijn gegeven in de vorm van een of meer in WOENSDAG 16 JUNI IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „Het masker van de Pharao." Rex, 20 uur. „Rue de 1'Estrapade nr. 7". „Felison', 19—21 uur, tentoonstellingszaal, Heidestraat, expositie van werken van de schilder Tonny Ros. SANTPOORT Dertien Evaneelisatiekoren m.m.v. Fan farekorps „Wilhelmina" (Santpoort), 19.30 uur, Burg. Rijkenspark, openluchtconcert. DONDERDAG 17 JUNI IJMUIDEN Thalia, 20 uur, „De witte klippen van Dover". Rex, 20 uur, „Rue de 1'Estrapade nr. 7"., Felison, 1921 uur, tentoonstellingszaal Heidestraat, als Woensdag. VELSEN Raadhuis. 9"0—12 uur. spreekuur wet houder van Openbare Werken, 10—12 uur, spreekuur wethouder van Sociale Zaken. kleur uitgevoerde afbeeldingen. Door de originele wijze van binden het zijn eigenlijk twee afzonderlijke boekjes in een omslag is het mogelijk de afbeeldingen naast het artikel te leggen. Aan de tot standkoming van dit boekje heeft de heer Brans ruim vijftien jaar gewerkt. Al voor de oorlog schreef en tekende hij een werkje over het oude reglement. Dit werd in be slag genomen door de Jappen. Na de oorlog begon hij voor de tweede maal, maar toen in 1948 bekend werd dat het reglement gewijzigd zou worden, moest hij wachten tot 1953 om er mee verder te gaan. Het boekje is al bij talrijke marineinrichtingen in gebruik en ook. enige zeevaartscholen maken er nu druk gebruik' van. Een Fran se uitgave is in bewerking. Op het doek IN HET LESLOKAAL heeft de heer Brans ook de beschikking over een epidia scoop, waarmee het mogelijk is de afbeel dingen van de wetsartikelen in het boek op een scherm te projecteren. Een militair werkman bedient het apparaat en de heer Brans vertelt zijn leerlingen over de navi gatie op zee. „Hier zien jullie een werk tuiglijk voortbewogen vaartuig dat. meer dan een vaartuig sleept en waarvan de sleep bovendien langer is dan 183 meter. De sleper moet hierbij drie sleeplichten, de boordlichten en het hek en stuurlicht voe ren". Dan weer een vraag: „Wat is het verschil nu met een sleper, die een schip sleept". Het antwoord komt van verschil lende kanten: „Die heeft twee sleeplichten". Geluiden en dagseinen ALLEEN MET de lichtencombinaties komt men op zee echter ook niet verder wanneer het mist en derhalve bestaan ook de geluidsseinen, die in het reglement zijn voorgeschreven. De heer Brans heeft op hetzelfde bord drie knopjes aangebracht: een voor een zware bromtoon de stoom fluit, een voor een iel geluidje het sein op een zeilvaartuig en een voor de bel. Vlot vervaardigt hij een scheepsramp, maakt hij een schip onmanoeuvreerbaar of laat hij een vaartuig geen vaart meer lopen. De leerlingen reageren en antwoorden vrij snel op deze seinen. De dagseinen zijn op schijfjes aange bracht, die ook op het bord kunnen wor den „geprikt". Daar een dagmerk van een vissersvaartuig dat de netten heeft uit staan en in het boek kunnen de leerlingen nagaan welke zeevisserijen er bestaan. Van de trawlvisserij, de drijfnetvisserij, de ze gen- en de hoekwantvisserij wordt op vijf tien pagina's een beschrijving met teke ningen gegeven. Betonning en zeekaarten OP HET BORD kan ook een vaarwater worden aangebracht daar van alle soorten tonnen en boeien kleine houten figuurtjes aanwezig zijn. Het uitwijken wordt de mannen geleerd met behulp van op de rand van het bord bevestigde zeil- en stoom- scheepjes, die in alle richtingen kunnen draaien. Ook de kennis van de seinvlaggen wordt gevraagd bij het examen en derhal ve zijn op schijfjes alle seinvlaggen geschil derd. De vele karakters van zeekaarten vormen voor de jonge zeeman in den be ginne ook een enorme puzzle. De heer Brans stond echter voor niets. Van al die karakters liet hij op houten schijven ver grotingen maken en met die schijven op het bord vertelt hij er zijn leerlingen van. Binnenkort zal de „Opleiding scheeps onderofficieren", die nu nog op de zolder van het marine badhuis in twee lokalen zit samengeperst, worden ondergebracht in de nieuwe kazerne aan de Buitenhaven. In zes lokalen en een grote zaal zal het les materiaal dan ongetwijfeld nog meer tot zijn recht komen. W. N. „Het nieuwe zeeaanvaringsreglement", door A. Brans, uitgegeven door de Centra le van Kapiteins en Officieren ter Koop vaardij in f samenwerking met de N.V. Technische Uitgeverij H. Stam te Haarlem. De tekeningen zijn van de zeeschilder J. W. Heijting. (Van onze correspondent in Brussel) In drie dagen is te Oostende niet minder dan een kwart millioen kilo tong aange voerd. Een groot deel van deze productie werd door de diepvriesfabrikanten opge kocht. Er zijn thans aan de Belgische kust drie grote fabrieken welke het diepvries systeem toepassen. De diepvriesvis schijnt echter niet ge makkelijk tot de consument door te drin gen. Over April werd te Oostende 3.279.090 kilo vis aangevoerd welke verkocht werd voor 35.139 millioen francs. Hieronder 489.000 kilo tong voor 16 millioen francs en 949.000 kilo kabeljauw voor 7.9 njilli- oen frs. Morgen in de „Ileerenduinen" Donderdagavond bindt VZV I de strijd aan met Dolfijn (Amsterdam). De sterke ploeg die momenteel de eerste plaats van de ranglijst bezet, komt uit met de reserve keeper van het Nederlands zevental. Na de overwinning op D.W.R. in Haarlem mag de V.Z.V.-ploeg echter in staat worden gedacht een eervol resultaat te bereiken. Er kan Donderdag in de Heerenduinen dan ook een aantrekelijke wedstrijd worden verwacht. Voorts speelt het tweede zeven tal van V.Z.V. tegen Neptunus II uit Zaandam. HET STOOMSCHIP „ELMANSOUR" is één van de passagiersschepen van- de Franse maatschappij Compagnie de Navigation Mixte te -Marseilles, die al langer dan een eeuw bekend staat als een pionier van de Franse scheepvaart-industrie. Het is de eerste maatschappij onder Franse vlag geweest die een vaste dienst ging onder houden tussen Frankrijk en Algerië. Oprichters waren de heren Louis Arnaud, Auguste Touache en Felix Touache en in 1850 kwam de eerste bootverbinding tot stand van Marseilles naar Algiers en Oran. Genoemde heren zijn één van de eersten geweest die de stoommachine op hun schepen invoerden. Dat was op de „Du Trem- blay", welk schip ook weer niet geheel van de zeilen afstand kon doen, omdat men nog niet wist hoe bedrijfszeker de stoommachine wel was. Ook op ander terrein toonden de drie oprichters hun pioniersgeest. Gedurende het jaar 1853 openden zij een vaste dienst tussen Frankrijk en Brazilië met de stoomschepen „Avenir", „Bra- sil" en „France". De Krim-oorlog, die tot 1856 duurde, maakte een einde aan deze verbinding omdat de schepen werden gevorderd. Concurrentie had in 1889 tot gevolg dat de Navigation Mixte niet bij de pakken ging neerzitten, maar de modernisering van haar vloot krachtig ter hand nam. De plannen werden niet alleen gemaakt, doch cok uitgevoerd en een der nieuwe schepen kreeg de naam van een van de oprichters „Felix Touache". Een bijzonder schip was de in 1913 gereedgekomen „Theodore Mante", dat het proto-type is geworden van nog vier van dergelijke schepen, die namen van Gouverneurs kregen. Eén van deze schepen hervatte de dienst in 1950 en heet de „Gouverneur G. G. Lepine". Modernisering Gedurende de honderd jaar dat de maat schappij bestaat heeft men steeds volle aandacht besteed aan modernisering van de vloot; zelfs oorlogsdreiging heeft dat niet verhinderd. Vlak voor het begin van de tweede wereldoorlog werd begonnen met de bouw van de „Kairouan", dat het vlaggeschip van de maatschappij zou wor den. Gedurende de oorlog kwam dit fraaie schip gereed, maar helaas zonk het kort daarna in de haven van Toulon. Wonder boven wonder is mén er na de oorlog in ge slaagd dit lijnschip te lichten en enige jaren geleden in dienst te stellen. Dit is trouwens niet de enige geweest van de maatschappij die tot zinken werd gebracht. De „El Kantara", de „El Mansour", de „El Djezair" en de „Djebel Amour" ondergin gen hetzelfde lot. Twee van deze schepen, de „Djebel Amour" en de „El Mansour" konden na verloop van enige jaren weer boven water worden gehaald. De „El Mansour" De „El Mansour", die hierbij is afgebeeld, is 'n schip van 5818 br. reg. ton, 118 m lang, 16,5 breed en 5,5 m diep en gebouwd bij Forg. Ch. de la Médit. S. A. Le Sayne in 1933. J. M. Jurg jubilaris Voor de heer J. M. Jurg, arbeider In de afdeling Havendienst van de papierfabriek Van Gelder Zonen N.V., die Dinsdag veer tig jaar aan dit bedrijf was verbonden, Is het 's morgens een prettige ervaring ge worden om vergezeld van zjjn echtgenote en kinderen en in aanwezigheid van de heer J. H. Smidt van Gelder, procuratie houder van het Velsense bedryf, 's mor gens op het gemeentehuis van Y'plsen door burgemeester mr. M. M. Kwint te zyn ont vangen. Met enkele hartelijke woorden deed de burgemeester mededeling van de aan de jubilaris toegekende koninklijke onderscheidnig met de ere-medaille in brons, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Nadat de jubilaris en zijn familie in te genwoordigheid van de heer P. Vons, chef Havendienst, vervolgens op het directie kantoor door de heer J. H. Smidt van Gel der waren ontvangen, werden hem in har telijke bewoordingen de gelukwensen na mens de directie aangeboden, waarbij dank werd gebracht voor de langdurige trouw en de verdiensten aan het bedrijf. De heer Smidt van Gelder gewaagde van de be langrijkheid voor de persoon èn het bedrijf. De dank van de directie kreeg vorm in een aangeboden enveloppe, waarbij tevens de draagmedaille, behorende bij het juist ver worven eremetaal werd geschonken. Bij de schriftelijke felicitaties van de hoofd- en plaatselijke directies vond de trouwe ar beider erkenning met de overhandiging van het vererend getuigschrift van de Maatschappij voor Nijverheid en Handel met bijbehorende grote zilveren legpen ning. Mevrouw Jurg ontving hierbij een fo to in lijst van haar man bij de uitoefening van zijn dagelijkse bezigheden. De directie had voorts een fleurig bloemstuk thuis ge zonden. Aangezien de jubilaris de voor keur gaf aan een door de directie voorge nomen gezamenlijke huldiging van de ju bilarissen van dit jaar op latere datum bleef de huldiging tot de ontvangst bij de directie beperkt. Grondstof fenaanvoer Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is Dinsdag aangekomen het Zweedse s.s „Wallonia" met een lading van 1000 ton houtstof uit Gothenburg. ADVERTENTIE KONINGSPLEIN 10 TELEFOON 4886 Een grote Amerikaanse vliegtuigfabriek kan voortaan zo werd bekend gemaakt haar leveringen in kratten verzenden. De XJSAF B 61 Martin Matador bommen werpers bestuurbaar van de grond af kunnen, verpakt in zeven waterdichte kratten, per schip naar het land van bestemming worden vervoerd, waar ze gemakkelijk kannen worden geassembleerd Het schip lag aan 't einde van de oorlog op de zeebodem bij Marseille. De bergings werkzaamheden vingen aan in November 1945 en het duurde bijna een jaar, voordat de moeite werd beloond, want in October 1946 kon het wrak naar de werf worden getransporteerd. Het schip moest grondig v. orden gerepareerd. Tevens werd een en ander verbouwd en meteen gemoderniseerd. Dit alles heeft twee jaren in beslag ge nomen. De „El Mansour" kon in September 1948 in dienst worden gesteld. De maat schappij kon toen ge-rust zeggen dat er een nieuw schip in de vaart werd gebracht. AR IE VAN DER VEER (Nadruk verboden) In verband met de van overheidswege genomen maatregelen betreffende de uit voering van bouwwerken boven de 100.000,is de aanbesteding van de bouw van de nieuwe kerk der Nederlands Hervormde Gemeente aan het Gijzenveld- plantsoen tot nader order uitgesteld. Dienst Chr. Geref. Kerk Om te voldoen aan Ket verlangen van de te Santpoort wonende leden der Christelijk Gereformeerde Kerk, behorende bij de ge meente Haarlem-Noord, zal er voortaan iedere Zondagmiddag een dienst worden gehouden in de Nederlands Hervormde Ka. pel. Zondag heeft de eerste dienst plaats waarin ds. J. C. Maris zal voorgaan. De wereldtitel dammen Er zullen in de maand October twaalf partijen worden gespeeld tussen de houder van de wereldtitel P. Roozenburg en de uitdager Wim Huisman. Er worden partijen gespeeld in IJmuiden, Leiden, Den Haag, Amsterdam en Rotterdam. Dinsdag 16 Juni kwamen de haven van IJmuiden binnen: Wallonia van Gothenburg. Willy van Abö. Schie van Rotterdam. Bebox van Mantyluoto. Patria van Gothenburg: Iris Rose van Kotka. Allan v. Holmsund. Theano van Dublin. Johan van Oldenbarnevelt v. Djakarta. Lingestroom van Londen. Mand van Sundsvall. Sambre van Parijs. Wormo van Stockholm. Boskoop van Rotterdam. Spaarnestroom van Londen. Rijnkerk van Antwerpen. Catharina van Swansea. Mis souri van Kotka. Stentor van Hamburg. Vertrokken zijn: Henrica naar Rotterdam. American Defender naar Rotterdam. Kraut- sandt naar Osmethouse. Jan naar Odense. Meerkerk naar Marseille. Erkalin naar Mis- bey. Anriga naar Delfzijl. Clangula naar Rotterdam. New Texas naar Londen. Hiron- delle naar Londen. Prowess naar Londen. Oranjefontein naar Bremen. Margriet L. n. Londen. Tuco naar Augusborg. Heriot naar Leith. Zaanstroom naar Huil. Grebbcstroom naar Londen. Gisela Russ naar Hamina. De honk- en softbalvereniging „Roos- wijk", die al enige weken lang met succes aan de competities voor dames en heren deelneemt, zal wegens de indeling van het B-juniorenteam met HFC Haarlem c, EHS a. HCK b, RCH c, DSS b, en EDC b nu volledig in de verschillende competitie- afdelingen spelen. De Rooswyk-dames 2 schaarden zich door de overwinning op het ongeslagen Schoten 2 bij de leidende teams en Rooswijk 2-heren toonde zich veel ster ker togen de oude tegenstander THB 2. Hoewel het vierde herenteam een gevoelige nederlaag leed (292) kan de toekomst met betere vooruitzichten tegemoet wor den gegaan. Voor de komende week is op nieuw een volledig programma af te wer ken met belangrijke wedstrijden voor de teams van Rooswijk I-dames en heren Het programma luidt: Vrijdag 18 Juni: Roos wijk aDCC, 19 uur en dames Rooswijk 2 Gymnasion 7, 19 uur, beiden op „Water vliet"; Zaterdag 19 Juni: Rooswijk IZee- burgia I, 16 uur op „Watervliet"; EHS 3 Rooswijk 2; Zondag 20 Juni: Rooswijk 3 EDC 4, 9.30 uur en Rooswijk 4DCC 2, 11.30 uur op „Watervliet": Dinsdag 22 Ju ni: Rooswijk bEHS a, 19 uur op „Schoo- nenberg"; Woensdag 23 Juni: „Watervliet" 19 uur Rooswijk I-damcs tegen oen HCK- combinatie in het raam van de Kennemer- staten-Sportweek: Donderdag 24 Juni: TYBB aRooswijk a; Vrijdag 25 Juni: Rooswijk 2-damesGymnasion 3. 19 uur op „Watervliet"; EHS 2—Rooswjjk I-da mes; HCK bRooswijk b. De-opstellingen zijn: Dames Rooswijk I: werpster J. Kleeft; vangster M. Klesser; le honk P. Mulder; 2e honk J. Brommer; korte stop J. Wedemeyer; 3e honk D. Marckelbach; l.velder E. Kleeft: m.velder: W. v. Maanen; r.velder M. Michel. Heren Rooswijk I: werper E. Sauer: vanger K. Heinen; le honk N. Hoogerwerf; 2e honk A. Wedemeyer; korte stop C. Ho nig; 3e honk G. Plooy; l.velder J. Gaart- man; m.velder C. Klesser; r.velder J. Ket ting. Damas tegen RDG Ter gelegenheid van het zesde lustrum van het damgenootschap uit de residentie, R.D.G., is het damgezelschap DAMAS uit genodigd in een wedstrijd tegen R.D.G. uit te komen op Zondag 20 Juni in Den Haag. De opstelling van het DAMAS-tiental luidt: P. Roozenburg, B. Springer, H. Laros, P. Beers, B. Dukel, Wim de Jong, Herm. de Jongh, J. H. de Kluyver, dr. K. Venema, H. J. Berk. Reserve H. Klein. GESLAAGD De heer A. R. de Boer le IJmuiden is bij het op 7 Juni gehouden examen te Rotterdam, afgenomen door de vakgroep horloges, geslaagd Prijzen van Dinsdag. Heilbot 3.05 2.10; gr. tong 2.202.10; grm. tong 2.12 2.04; kim. tong 2.16—1.96: kl. tong I 1.52— 1.40; idem II 1.02—0.90; tarbot I 1.80— 1.54. Alles per 1 kg. Grm. schol 4137; kim. schol 4839; kl. schol I 4235; idem II 3714; schar 1412; bot 168; verse haring 2722; makreel 2520; kim. schel vis 52—38; kl. schelvis I 60—36; idem II 3023; wijting 2218; gr. gul 6548; mid. gul 42—38; kl. gul 27—24; kl. haai 31; ham 7262; kim. hake 60; poontje 98; kl. koolvis zw.31; idem wit 46; kl. rode poon II 17—14.50. Alles per 50 kg. Gr. kabeljauw 248—132; gr. koolvis zw. 90 80: idem wit 120; gr. leng 100. Alles per 125 kg. Aanvoer van Dinsdag. 105 kisten tong en tarbot; 2 heilbot 260 schol, 27 schar, 23 bot 172 haring, 283 makreel, 153 schel vis, 248 wijting, 62 kabeljauw en gul, 11 leng, 2 kl. haai, 3 ham 1 hake, 25 poon, 33 koolvis. 20 diversen. Totaal 1430 kisten. Besommingen van Dinsdag. IJM 53 f 3180: WR 7 f 2520; - trawler met f 22.230. Visserij op het IJselmeer. Vorige week kon de visserij op het IJselmeer ten dele worden uitgeoefend, dit als gevolg van het slechte weer. Vele vaartuigen hebben 2 tot 3 etmaal de visserij in het geheel niet kunnen uitoefenen. De motorloze zeilvaar- tuigen brachten per etmaal vangsten aan de markt van 22 tot 50 pond pet etmaal. Daar de vrpart naar oaling groot was wa ren de nrijzT r"-mïddeld 1.23 per pond. Deze vissers maakten besommingen van 60 tot 2nO "»r zeilvaartuig. De motor vaartuigen hadden per etmaal vangsten van 60 tot 100 pond en weekbesommingen van 350 tot 720 per vaartuig. De vang sten aan snoekbaars en rode baars namen iets in betekenis toe. De kuilvissers brach ten vangsten tot 10 pond rode baars aan de markt. De staandnetvisserij was nog van weinig betekenis. Veelal waren de vang sten niet hoger dan 20 pond rode baars en enkele ponden snoekbaars. De staandnet- vissers hadden dan ook weekbesommingen van 30 tot 70 per vaartuig. De vorige week namen de nestvangsten weer in be tekenis toe. Per etmaal waren de vangsten van nest van 300 tot 1500 pond per vaar tuig. De lijnaalvissers hebben de beug slechts een etmaal in zee kunnen bren gen. De vangsten waren zeer matig: tot 25 pond per etmaal. De prijs varieerde van 1.30 tot 1.90 per pond. Niettemin waren de weekbesommingen ten hoogste tot 100 per lijnaalvisser. Voor deze visserij is de laatste tijd het weer zeer ongunstig te noe men. De vorige week (7 tot en met 12 Juni) werd aan de Gem. Visafslag te Urk aangevoerd: 26788 pond kuilpaling: 1557 pond lijnaal: 216 pond snoekbaars, 958 pond rode baars, 1 pond snoek en 231186 pond nest. De omzet was ruim 43.000. De jaarlijkse speeltuindag zal Zaterdag middag in Velsen-Noord worden gevierd met een grote optocht vain de kinderen, die zijn aangesloten bij de samenwerkende speeltuinverenigingen „Schulpen'.'; en „De Meerweiden" en de vereniging „Da Costa". Deze keer zullen drie muziekkorpsen mee werken: „Wilhelmina" uit IJmuiden, „St.- Caecilia" uit Velsen-Noord en „Solj Deo Gloria" uit Driehuis-Santpoort. De kinde ren, aan wie is verzocht met versierde fiet sen, autopeds en karretjes te komen, ver zamelen zich op de eigen speeltuinen. Voor de kleinste kinderen zullen auto's beschik baar zijn om in de optocht mee te gaan. De tocht begint om ongeveer drie uur en gaat door de Da Costa-buurt met Wester wijkstraat, Noorderlaan, via de overweg Hoogoven-halte, langs Koningsweg, Ban- jaertstraat, Heirweg, Schoonoortstraat, Meerweidenlaan, Geelvinckstraat, Verbin dingsstraat, Ladderbeekstraat, Uitweg, Pelsstraat, Van Rijswijkstraat, Melklaan, ir. Krijgerstraat naar Stratingplantsoen. WIJZIGING AANVANGSTIJD De Zondagsscholen, die gehouden woi- den in de Juliana- en de Emmaschool, wij zigen tot de zomervacantie de aanvangs tijd van de kinderdiensten van 10 uur in 10.30 uur. Aardbeiendrive klaverjasclub De Heemskerkse klaverjasclub „De Zon'- houdt Zaterdag 26 Juni de jaarlijkse kla- verjasdrive. Voor de club- en volkshuizen in Noord holland. waarin het volksindustriehuis van Velsen-Noord (Kennemerstaten) een be langrijke plaats inneemt, zijn in het week einde op „Watervliet" sportwedstrijden ge houden. Honderd vijf tig meisjes en jongens van de club- en volkshuizen uit Zaandam, Beverwijk, Haarlem, Velsen en Koog Zaandijk hebben met veel geestdrift ge streden om drie wisselbekers en talrijke individuele prijzen. Als teamsporten waren er voetbal, zeven handbal, ringbal een in de clubhuizen aan populariteit snel winnende sport en als individuele nummers hoog- en vèr- spriingen, 190 m. hardlopen voor jongens, 80 meter hardlopen meisjes, kogelstoten, bal inwerpen en estafettes hardlopen. Het jeudhorak van Velsen bleek zowel in het juniorentournooi (van 14 tot 17 jaar) als bij de senioren, "net sterkste. De speciale voetbalbeker kwam b'j het Haarlemse clubhui- terecht. Door de niet-athleten werden overigens goede prestaties gele verd. W. v. Wijk (Velsen) sprong 1.60 m. hoog- H. de Ruiter (Velsen) sprong 5.41 m. vèr en G. Dekker (Velsen) stootte de kogel 10.93 m. Bij de Velsense meisjes werden de volgende resultaten geboekt: kogelsto ten: J. Henaricx 3.50 m.; E. Schweitzer vèrsprin,gen 5.50 m.; estafette 4x80 m. 47.7 sec. Er werd in een prettige sfeer gesport, zo dat deze wedstrijden zeer veel hebben bij gedragen tot de toch al reeds prettige ver standhouding tussen de verschillende club huizen. Ouders en kinderen zorgden dat de bezoekers onderdak kregen. De organisatie van dit sportgebeuren was volledig in han den van de meisjes en jongens zelf van het „Watervliet"-jeugdhonk; een krachttoer, die echter volkomen is geslaagd. Aan het slot van dit sportieve evenement in het jeugdhonkwerk heeft Freek Bakker de eveneens zelfvervaardigde prijzen uitge reikt.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 9