Bevredigende resultaten bij Breedband N. V. over 1953 „Vacantiebesteding": ook in deze zomer voor Velsens jeugd Agenda voor Velsen Zelfbestuur Nieuw Guinea van dorpen af opbouwen Havenberichten GEEN AANLOOP-MOEILIJKHEDEN Vraag verplaatst zich van warm- naar koud gewalste plaat Bijzondere jubileum- uitvoering van SSH Vooriaarsmarkt van V.J.C. in IJmuiden Gedurende drie weken Schoolkinderen weer naar Amersfoort Volleybaltournooi van VCK op Watervliet Rapport van commissie-Pieters „U.N.O. duidelijk beeld geven van primitiviteit van de toestanden" Beverwijk Heemskerk 9 Bij vluchtelingen vreugd, door Velsens jeugd PVS hield achtkamp Uitwisseling op groter schaal dan vorig jaar Berisping voor bestman van de Westlaan" V.J.C. zoekt nog steeds pleeggezinnen Omzet gestegen van Unie van Ijsfabrieken Voorrang voor mijnbouw Oud-loodscommissaris R. Dobbenga overleden I)e „Dioni" te Rotterdam binnengesleept De eerste tuinbonen GVO-Kinheim Standwerkersconcours Uitgaansdag bejaarden DE Gl NSTIGE ONTWIKKELING van productie en afzet heeft in het vorige jaar bij de Breedband N.V. tot bevredigende resultaten geleid. Het jaar 1953 was voor de Breedband zeer belangrijk omdat de bouw periode werd afgesloten en de vijfentwintigste Juni een hoogtepunt vormde, toen in tegenwoordigheid van de Koningin en de Prins de officiële opening van de fabrieken plaats vond. In 1953 is de productie spoedig op hoog niveau gekomen, waardoor de productiecijfers over 1953 zo hoog mogelijk zijn komen te liggen. Dit cijfer is volgens het jaarverslag voor warmgewal- ste rollen 272.249 ton, voor warmgewalste plaat 103.649 ton, voor koud- gewalste plaat 63.577 ton en voor vertind blik 6.509 ton. De directie he*sft bij een kapitaal van 87.500.000 melding kunnen maken van een winst van ,f 4.124.973,05, nadat 20.000.000 voor diverse afschrijvingen en voorzienin gen werden aangewend. De winst zal - als het voorstel van de directie door de aandeelhoudersvergadering wordt geaccepteerd in het kader van de wenselijkheid om eventuele toekomstige prijsdalingen van de voor raden buiten de normale bedrijfsresultaten te houden in mindering worden gebracht op de balanspost voorraden van 21.902.532,19. Ter versterking van de bedrijfspositie zijn voorts enige voorzieningen getroffen. Teneinde de afschrijvingen in overeen stemming te brengen met de sedert de bouw gestegen vervangingswaarde van de fabrieksinstallaties heeft de directie een vervangings-reserve in het leven eeroepen. Het bedrag hiervan, groot 2.600.000 geeft het verschil aan tussen de afschrijvingen naar vervangingswaarde en de afschrijvin gen op basis van de historische kostprijs. Hogere productie Doordat het mogelijk bleek de productie op te voeren boven het aanvankelijk ge raamde niveau, is de wenselijkheid van verschillende aanvullingen in de productie, respectievelijk afwerkinesinstallaties, naar voren gekomen. Dit heeft de directie doen besluiten tot de bouw van een oxvdebreker en een vijfde eindwalstuig in de warm bandwalserij. die naar verwachting in de loop van 1954 zullen worden voltooid. Voorts worden de afwerkingsinstallaties van de koudbandwalserij verder aangenast aan do grotere capaciteit van de eigenlijke walsgroep, omdat is^ geconstateerd dat de vraag zich meer en meer van warmgewals te naar koudgewalste plaat verplaatst. Men De jubileumuitvoering van de gymnastiek vereniging S.S.H. uit Velsen, die Zaterdag avond aanstaande in „Concordia" in Vel- sen-N. gegeven zal worden ter gelegenheid van het 35-jarig bestaan, belooft een hoog tepunt te worden. Inplaats dat de leden zelf de uitvoering verzorgen, heeft het bestuur gemeend dit door „buitenstaanders" te moeten laten doen, echter op voorwaarde, dat er iets "moois gedemonstreerd zal worden. Hieraan behoeft niet getwijfeld te wor den. Immers de bekende vereniging Simson uit Amsterdam zal met een dames- en herengroep arriveren en verder het Neder lands herenkeurkorps. Simson is met zijn heren onder leiding van de bekende leider L. J. H. Stiens meer dere keren kampioen van Nederland ge weest, speciaal op het gebied van tafel - springen, maar ook met oefeningen op de lange mat behoren deze gymnasten tot de beste groepen van ons land. Van geheel ander genre wordt het ODtreden van de dames van Simson onder leiding van me juffrouw Rosina van Praag. Zij zal haar turnsters vijf keer ten tonele voeren, n.l. met een hoepel-, bal-, knots-, rhythmisehc- en vrije oefeningen. Ook de Simson-dames zijn op nationale wedstrijden steeds gevreesde tegenstand sters geweest en zij zullen zonder twijfel voor een welkome afwisseling van het mannenturnen zorgen, daar de avond ook nog wordt opgeluisterd door een groep van acht keurturners van het Nederlandse Keurkorps onder leiding van de heer J. F. van den Berg. Tot deze groep behoren Klaas Boot Jr., Gerrit van Galen, Willem Groeneveld, Frans Winands, de gebroeders v. d. Sande, A. Hogers en A. Mijnen, die individuele vrije oefeningen, paardvoltige. hoogbrug en hoogrek voor hun rekening nemen. Woensdag 16 Juni kwamen de haven van ITmuiden binnen: Stentor van Antwerpen. Ecken van Skoghal. Waal van Bremen. Triton van Antwerpen. Marwit van Kotka. F.Ida van Rotterdam. Markab van Colchester. Borias van Rotterdam. Nero van La Palice Kroonborg van Londen. Crusaa van San du Rigo. Christian E. Eckelmann van Londen. Westerdok van Londen. Mutatie van Lune- vick, Coolhaven van Barcelona. Vertrokken zijn: Suomen Nyto naar Ant werpen. Hinde naar Rotterdam. Marwit n. Melilla. Meliskerk naar Hamburg. Sambre naar Rotterdam. Wallonia naar Rotterdam. Castillo tor de Silla naar Gdynia. Vigo naar Wismar. Roelof naar Rotterdam. Vriblo naar Londen. Pavo naar Rotterdam. Theano naar Rotterdam. Amstelstroom naar Bristol. Du- ter Wautraut naar Hamburg. Manto naar Rotterdam. Nautoft naar Newcastle. Niobe naar Helsingfors. Marcator naar Stockholm. Waterland naar Leningrad. DONDERDAG 17 JUNI IJMUIDEN: Thalia, 20 uur: „De witte klippen van Dover." Rex, 20 uur: „Rue de l'Estrapade". „Felison", 1921 uur, tentoonstellings zaal Heidestraat, expositie van werken van de schilder Tonny Ros. VRIJDAG 18 JUNI IJMUIDEN: Thalia, 20 uur: „Sluiers van Bagdad". Rcx, 20 uur: „Cleopatra, de slang van de NijL" „Felison", 1921 uur, tentoonstellings zaal Heidestraat, als Donderdag. VELSEN: Raadhuis, 10.3011.30 uur: Spreekuur wethouder van Financiën. Chr. Murlekver. „Wilhelmina", 20 uur: park Velccrbeek, openluchtconcert. verwacht, dat deze uitbreiding in het eerste halfjaar 1955 gereed zal komen. Bevredigende situatie In tegenstelling tot verschillende andere walserijproducten was voor dunne platen de marktsituatie niet onbevredigend. Mede daardoor verliep de opening van de E.G.K. S.-markt op dit gebied gemakkelijker dan elders. De kwaliteit van het product en de service ten opzichte van de afneme-s wor den gewaardeerd. Tengevolge hiervan heeft Breedband in 1953 belangrijke opdrachten in de Verenigde Staten van Noord-Amerika kunnen boeken (Ford, General Motors). Het gebrek aan dunne platen is echter in Amerika weer voorbij, maar in de plaats hiervan heeft men een belangrijke markt voor de producten in Engeland kunnen vinden, terwijl ook de export naar de an dere derde landen fd.w.z. landen die geen lid zijn van de E.G.K.S.) bevredigend is. En in eigen land Wat de F.G.K.S.-markt betreft het karakter van specifiek binnenlands afzet gebied is door de instelling van de gemeen schappelijke markt aan het Nederlandse gebied ontvallen is de verkoop in het eigen land bevredigend, terwijl in ver schillende andere E.G.K.S.-landen een in teressante afzet gevonden kon worden. De ze afzet in de andere E.G.K.S.-landen be treft echter voornamelijk warm- en koud gewalste rollen, omdat in de behoefte aan dit materiaal aldaar nog niet volledig door de binnenlandse productie kan worden voorzien. Men ondervindt vooralsnog in de andere E.G.K.S.-landen duidelijk de moei lijkheid van net bestaan van een voorkeur voor het nationale product. Vele opdrachten Breedband is op het ogenblik ïuim van opdrachten voorzien. In de naaste toekomst zullen in verschillende landen nog nieuwe Op een zonnebrilshow in Chicago was ook dit montuur, de „French Touch" gedoopt, te bewonderen. De glazen, verbonden door een fijn gouden montuur hebben een „druppelvorm" die, sterk vergroot, de contouren van de ogen volgt. productie-eenheden in bedrijf genomen worden, waardoor het marktbeeld kan ver anderen. Door de goede kwaliteit van het product en de gunstige ligging van de fa briek, meent de directie dat Breedband zich aan eventuele wijzigingen in de marktsituatie voldoende zal kunnen aan passen. Vertind blik In Juni 1953 werd begonnen met de ver vaardiging van ver#nd blik. De productie is sedertdien slechts langzaam opgevoerd. Pas kortgeleden werd de vijfde tinbaan in gebruik genomen. De reden hiervan is. dat de introductie van blik bij de verbruikers enige tijd vergt. Men ziet evenwel de toe komst van de vertinnerij met vertrouwen tegemoet, omdat men de overtuiging heeft aan de strenge kwaliteitseisen ten volle te kunnen voldoen. De directie is dan ook overtuigd, dat de afzetmogelijkheden haar in staat zullen stellen de resterende drie tinbanen in de loop van 1954 in bedrijf te stellen. Personeelsbehoefte Tezamen met de beide firmanten van het thans opgeheven Verkoopkantoor voor Walserijproducten Hoogovens-Demka is per 1 Januari 1954 opgericht het Neder lands Verkoopkantoor voor Walserijpro ducten N.V. (N.V.W.). Tot directeur werd benoemd de heer D. Langkemper. De afzet van de producten geschiedt uitsluitend via dit verkoopkantoor. De voorziening in de zich uitbreidende personeelsbehoefte van Breedband was met name voor de belangrijke functies niet een voudig, maar kon. dank zij de bereidheid van de Koninklijke Nederlandsche Hoog ovens en Staalfabrieken N.V. om een aan tal personeelsleden uit haar dienst naar de vennootschap te laten overgaan, bevredi gend worden opgelost. De voorjaarsmarkt, waarop «Ie produc ten van vele Velsense jeugdorganisaties zullen worden verkocht, en die als sluit stuk moet worden gezien van de hulpactie aan de vluchtelingen, wordt volgende week Vrijdag. 25 en Zaterdag, 26 Juni te IJmui den gehouden in het Cultureel Gebouw. In Santpoort is deze markt van de Velsense Jeugd Centrale enige weken geleden een groot succes geworden. De opbrengst van deze voorjaarsmarkt, waaraan evenals in het Cultureel Gebouw zal geschieden een fancy fair was verbonden, bracht niet minder dan 500.op. Men is thans druk bezig met de voorbe reidingen voor de IJmuidense voorjaars markt. De handenarbeidartikeien, die ten verkoop zullen worden aangeboden, ko men uit de organisaties, die bij de Velsense Jeugd Centrale zijn aangesloten. De IJmui dense voorjaarsmarkt wordt geheel en al door de leiders en leidsters van deze jeugd groepen voorbereid en gehouden. De Politie Sportvereniging Velsen PSV heeft in het sportpark Watervliet de jaar lijkse achtkamp gehouden. De heer Wielin- ga, die de beker al twee maal achter elkaar wist te bemachtigen, moest hem nu afstaan aan de heer Bronsveld, die met 4148 pun ten eerste werd. In Groep I werd de heer De Vente winnaar met 3724 punten, in groep II de heer Bronsveld met 4148 pun ten. in groep III de heer v. d. Tuuk met 2877 punten en in groep IV de heer Van Kamerbeek met 2054 punten. De prijzen werden na afloop uitgereikt door de hoofd inspecteur G. J. Timmermans. Arbeider raakte beklemd Bij het schoonmaken van een zakkenvul- machine bij de verlading I van de MEKOG is de arbeider van de Havenstichting, de heer G. Vriesman uit Zaandam Woensdag morgen beklemd geraakt tussen een con- structiebalk en een draaiend gedeelte van de machine. Hij brak de linker bovenarm en moest in het Rode Kruis ziekenhuis te Beverwijk worden opgenomen. AAN DE VOORBEREIDING van een nog omvangrijker en aantrekkelijker vacantie- bestedingsprogramma, dan dat van vorig jaar, wordt thans al enige tijd gewerkt bij de Velsense Jeugd Centrale. Van de vacantie in 1953 zullen jongeren cn ouderen zich nog de jeugd-verkeersspeeltuin, de stempeltocht, de schatgraafwedstrijd en wat al niet meer herinneren. Gedurende twee weken werd de Velsense jeugd toen tijdens de vacantie in de gelegenheid gesteld aan allerlei activiteiten mee te doen, opdat zij niet doelloos langs de straat hoefden te lopen. Het ziet er naar uit dat het pro gramma ook dit jaar voortreffelijk zal worden. Daarbij is het zeer verblijdend, dat een aantal vrijwilligers hebben toegezegd op te treden als leidster of leider. Alle ideeën moeten hun definitieve vorm nog krijgen, maar thans staat in elk geval vast, dat het vacantiebestedingsprogramma zal worden opgesteld voor een periode van drie weken vorig jaar twee weken. Meer nog dan bij de uitvoering van het eerste programma, denkt men dit jaar te doen aan het spel met de kinderen zelf. Er zal met de wijken worden rekening ge houden, zodat elke wijk in Velsen zijn opdrachtspelen en ganzenbordspelen en dergelijke krijgt. Tijdens die drie weken van 19 Juli tot 7 Augustus hoopt de Velsense Jeugd Centrale weer een stem peltocht te houden en verder staan al op het programma een wandelmars, het strandfeest, een openluchtvoorstelling, een boetseerwedstrijd en zelfs een ochtend- vierdaagse. Men stelt zich voor om op verschillende plaatsen in Velsen boetseerklei verkrijg baar te stellen en daarna van de ingezon den voorwerpen een tentoonstelling te houden, waarop de inzendingen zullen worden beoordeeld. De ochtendvierdaagse verkeert in een vergevorderd stadium van voorbereiding en behoort dus tot één van die activiteiten, waarbij haast geen leiding nodig is. De vierdaagse voor de jeugd zal niet al te zwaar worden gemaakt en de trajecten zullen niet al te lang zijn. Ver moedelijk zal er op Dinsdag, Donderdag en de daarop volgende week Dinsdag en Donderdag worden gewandeld. De opdrachtentochten zullen in alle wijken worden gehouden. Er zijn natuur lijk nog meer plannen in voorbereiding, maar deze zijn nog niet zo ver, dat nadere gegevens nu al beschikbaar zijn. De adres sen waar de kinderen zich kunnen aan melden zullen zo spoedig mogelijk worden bekend gemaakt. De uitwisseling van Velsense schoolkin deren met Amersfoort is vorig jaar zo goed bevallen, dat ook dit jaar weer tal van Velsenaartjes in Amersfoort zullen gaan logeren en evenveel kinderen uit Amers foort een week in Velsen zullen verblijven. In Velsen en Amersfoort is de belang stelling voor4deze uitwisseling dit jaar groot zodat er dit keer tachtig jongens en meisjes uit Velsen bij de gastheren worden verwacht. Er hebben zich nu al 43 kinde ren van Velsense scholen aangemeld en verschillende scholen moeten door de Vel- ser Jeugd Centrale nog worden aange schreven. Nog meer dan vorig jaar zal in een speciaal programma uitstapjes en meer van dien aard aandacht aan de kinderen worden besteed. De Velsense jeugd vertrekt Zaterdag 24 Juli naar Amersfoort. Op Zaterdag 31 Juli keren zij terug met de Amersfoortse gas ten, die een week in Velsen zullen logeren. De liefhebbers van de volleybalsport, die enige weken geleden in het door de jeugd afdeling „IJmond" van de NeVoBo (Neder landse Volleybalbond) gehouden tournooi aantrekkelijke wedstrijden hebben kunnen zien, zullen Zaterdagmiddag 19 Juni op nieuw kunnen genieten van het door de Volleybalclub „Kralenberg" te houden grote tournooi op het sportpark „Watervliet". Aan dit tournooi zullen de beste teams uit de afdelingen Haarlem, Alkmaar. Zaandam cn uit het district deelnemen, waarbij de dames- en herenteams van VCK het onge twijfeld zeer moeilijk krijgen tegen de ge duchte tegenstanders. De dames A-poule zal worden gespeeld tussen het districtskampioensteam Die Raeckse (Haarlem), Rapiditas en Velox, respectievelijk tweede en derde in de eerste klasse Haarlem en The Smash uit Alkmaar. Voor de poule staan ingeschreven de dames van Catapult (Alkmaar), kampioe nen van de afdeling Alkmaar; Jong Hol land, tweede in de eerste klasse Alkmaar; HVS uit Haarlem en VCK. De wedstrijden voor de herenteams zullen wellicht nog pittiger worden. In poule B zal het VCK-team het gaan opnemen tegen de districtskampioen HVS (Haarlem), de aidelingskampioen van Alkmaar Catapult, SVN, Alkmaar en Rapiditas, Haarlem. Evenzeer belooft de strijd in poule D (heren) spannend te worden met het deel nemen van The Smash, Alkmaar en Jong Bolland, Alkmaar, respectievelijk als num mer twee en drie van de Alkmaarse eerste klasse; Die Raeckse, tweede van de eerste klasse afdeling Haarlem; Oveda, tweede eerste klasser van de Zaandamse afdeling en Velox, Haarlem. Elk van de vierendertig poulewedstrij den, waarvan 12 voor dames en 22 voor heren, wordt gespeeld in twee sets. Daarna volgen nog vier wedstrijden om de eerste, tweede en derde prijswinnaars van de dames- en herenteams te kunnen aanwij zen. Dit tournooi zal Zaterdagmiddag om half drie beginnen en vermoedelijk wegens het grote aantal te spelen wedstrijden j rs avonds om zeven uur zijn afgelopen. Aanvaring voor de IJmuider pieren De Raad voor de Scheepvaart heeft con form het verzoek van de inspecteur-gene raal, de heer J. Metz, de bestman (onge diplomeerde stuurman met dispensatie) van het m.s. „Westlaan" sehuklig bevonden aan de aanvaring met het Duitse m.s. ..Carl Eugen" en heeft hem een berisping gegeven. De „Westlaan" is onlangs, op weg van Rotterdam naar Hamburg, voor de pieren van IJmuiden door de „Carl Eugen" aan gevaren, maar heeft de reis kunnen voort zetten. De opvarenden van het Duitse schip hebben verklaard, dat de navigatieliehten van de „Westlaan" niet brandden. Volgens de bestman was dit niet uitgesloten. Hij had er echter niets van gemerkt. Hij zei dat hij die avond het was prachtig weer met helder zicht aan bakboord stond om de lichten van Egmond te peilen. Een der leden van de raad merkte op, dat hij dan beter aan stuurboord had kunnen staan, omdat de kust aan stuurboord was. Hij had het Duitse schip niet eerder waar genomen dan even voor de aanvaring, toen het al te laat was. De inspecteur-generaal zei, dat deze on ervaren bestman er geen rekening mee heeft gehouden, dat uit de haven, van IJmuiden een schip kan komen, waarvan men, door de vele lichten aan de kust en in de haven, de navigatieliehten soms moeilijk kan zien. Hij had dus extra goed moeten uitkijken. Voor kinderen uit Zeeland Kinderen uit de zwaarst getroffen gebie den van Zeeland zullen ook dit jaar weer via de Velsense Jeugd Centrale in Velsen worden ondergebracht om van 22 Juli tot 12 Augustus een plezierige vacantie door te brengen. Er hebben zich bij de heer Kwak kel echter pas vijf pleeggezinnen aangemeld, zodat dit niet al te vlot loopt. Bereidwillige pleegouders worden graag verwacht op Moerbergplantsoen 22 (Cultureel Gebouw) of anders telefoon 5743. In het verslag over 1953 van de N.V. Unie van Ijsfabrieken te 's Gravenhage wordt medegedeeld, dat de totale (jsomzet van 1953 266.200 ton bedroeg (v.j. 231.700). De vooruitgang in de (jsomzet lag voor een groot deel in Indonesië. Voor de diep vries werd te IJmuiden een apart gebouw voor tunnel- en froster-invriczen opgezet. Verdere plannen voor het koelhuisbedrijf staan op stapel. Behalve te Singapore en IJmuiden is men ook elders in de wereld bedacht op uitbreiding van de werksfeer. Oriënterende onderzoekingen werden te dien einde in diverse tropische en sub-tropische gebie den gedaan, maar tot dusver leverde dit nog geen concreet resultaat op. Het winstsaldo 1953 bedraagt f 1.290.723 (v.j. f 1.696.787). Voorgesteld wordt een dividend van 15 pet (v.j. 11 '4 pet), waar van reeds 5 pet als interimdividend werd uitgekeerd. Heden is het rapport verschenen van de interdepartementale commissie, ingesteld bij besluit van de ministers van Overzeese Rijksdelen en Buitenlandse Zaken van September 1951, die tot taak had, de huidige ontwikkeling van Nederlands Nieuw Guinea te toetsen aan internationale criteria en daarbij schematisch aan te geven, in welke richting verdere ontwikkeling nodig is. Voorzitter der commissie is prof. dr. J. M. Pieters, adviseur voor staatkundige aangelegenheden op het departement van Overzeese Rijksdelen en leden zijn dr. C. L. Patijn, mr. C. L. W. Fock en drs. E. P. M. Terv«joren. De commissie komt tot de conclusie, dat het nodig zal zijn, in de UNO een duidelijk beeld te geven van de primitiviteit van de toestanden in Nieuw- Guinea en in het licht te stellen hoe de ontwikkeling slechts zeer geleidelijk zal kunnen geschieden en een zaak is van generaties. Men zal, aldus de commissie, waar schijnlijk bereid zijn allerlei tekortkomingen in de huidige toestand te aanvaarden, mits door de Nederlandse regering een beeld kan worden gegeven van de wijze, waar op zij zich op lange termijn de openlegging van Nieuw-Guinea voorstelt. Om het vertrouwen te wekken, dat men bereid is op lange termijn hieraan te werken, zal het nodig zijn een project en een enigszins uitgewerkt bestek voor de komende jaren op te stellen. Een grote belemmering bij het opzetten van enig ontwikkelingsplan is, dat men van land en volk nog uiterst weinig weet. In de eerste plaats zijn dan ook nodig on derzoekingen en proefnemingen op elk gebied en voorts het scheppen van de voorwaarden, welke voor de verdere ont wikkeling nodig zijn, zoals het verder on der bestuur brengen van het gebied, het tot stand brengen van redelijke verbin dingen en transportgelegenheid en op- voedings- en beschavingsarbeid: zorg voor verbetering van de gezondheids- en voe dingstoestand, onderwijs, voorlichting op het gebied van landbouw, veeteelt, enzo voort. Pas daarna kan de eigenlijke eco nomische ontwikkeling ter hand worden genomen, hetgeen niet wegneemt, dat men in gebieden, die al iets meer toegankelijk zijn en waarvan men al iets meer weet, al dadelijk een stap verder kan gaan door opstelling van een streekplan en exploi tatie van gemakkelijk toegankelijke hulp bronnen. Folitieke ontwikkeling Bij de politieke ontwikkeling acht de commissie het gewenst zoveel mogelijk aan te sluiten op bestaande vormen. Een systeem van dorpsraden en dorpsrecht spraak lijkt haar de aangewezen basis voor het opbouwen van een politieke een heid voor Nieuw-Guinea in verband waarmede zij aanbeveelt een studie te maken van de politieke organisatie in de bestaande dorpsgemeenschappen. Het vol gen van een geleidelijke weg in deze zou naar het oordeel van de commissie eigen lijk het meest gewenst zijn in die zin. dat na de vorming van dorpsraden zou wor den overgegaan tot die van streekraden en eerst daarna tot die van een wetgevende raad voor het gehele gebied. Zij meent echter, dat de geest van de tijd en de internationaal bestaande in zichten noöen tot een eerdere instelling van een Nieuw-Guinea Raad. Ook in Australisch Nieuw-Guinea is inmiddels een centrale wetgevende raad ingesteld. De commissie geeft daarom in overweging Ie doen nagaan in welke vorm tot instel ling van een Nieuw-Guinea Raad zou kunnen worden overgegaan, eventueel met wijziging van de bewindsregeling, waarbij naar haar oordeel voorlopig zou kunnen worden gedacht aan een compe tentie van overeenkomstige aard als die, waarmede de volksr; ad in Nederlands- Indië in 1918 zijn arbeid is begonnen. Voorts ware naar haar oorc'eel te over wegen of enkele grotere plaatsen met hun omgeving voor de instelling van een streekraad in aanmerking koinen, voor lopig met adviserende taak. De commissie vestigt er de aandacht op, dat een agrarische ontwikkeling niet op korte termijn tot stand kan komen en belangrijke kapitaalsin vesteringen zou vereisen voor aanleg van wegen, bruggen, havens en der gelijke. welke niet uit de exploitatie van landbouwproducten kunnen wor den verkregen. Daarom ware, naar haar oordeel, evenals in Afrikaanse koloniën, ook aandacht te besteden aan eventuele mogelijkheden op het gebied van de mijnbouw, teneinde 7.0 mogelijk ook daaruit baten te ver krijgen ter bekostiging van de tech nische uitrusting voor de verdere openlegging en ontwikkeling van het gebied. Mijnbouwkundige exploratie acht zij daarom van primair belang. Niet autochtone bevolking Of in Nieuw-Guinea mogelijkheden be staan voor vestiging van niet-autoch- tone bevolkingsgroepen, die met hun na geslacht als blijvers aan de ontwikkeling Dinsdagnacht is in Bussum, waar hij in oen rusthuis vertoefde, overleden de heer R. Dobbenga, die van 1935 tot 1 September 1939 loodscommissaris in IJmuiden was. De heer Dobbenga begon zijn loopbaan als scheepsjongen bij de zeilvaart, klom daar op tot stuurman, is in die functie overge stapt naar de K.N.S.M. en werd later ge zagvoerder op een schip van Joost de Poor ter in Rotterdam. Omstreeks 1906 kwam hij bij het loodswezen, eerst als adjunct commissaris in Rotterdam, toen in IJmui den. Hij was achtereenvolgens commissaris in Zaandam, Delfzijl, Terschelling en IJmuiden. De overledene bereikte de leeftijd van 79 jaren. Het 6157 brt. metende Panamese s.s. „Dioni", dat vorige weck met schade aan het roer in de Golf van Biscaye dreef en om assistentie vroeg en dat door de sleep boot „Oceaan" van L. Smit en Co's Inter nationale Sleepdienst werd vastgemaakt, is de Nieuwe Waterweg binnengekomen. Ook de sleepboot „Schelde" van dezelfde maatschappij, had buiten de Nieuwe Wa terweg vastgemaakt. De „Dioni" kwam van Casablanca cn is geladen met erts. van het land willen medewerken, kan volgens de commissie thans nog niet wor den vastgesteld, aangezien de daarvoor nodige gevens ontbreken De reeds aan wezige groep Indische Nederlanders, die een vraagstuk op zichzelf vormen, ware, voor zover mogelijk, in te schakelen in de economie van Nieuw-Guinea. Voor de ontwikkeling van Nieuw-Guinea zal men het voorts niet zonder geïmporteerde werkkrachten kunnen stellen. De daarbij te volgen gedragslijn en de consequenties daarvan zullen nauwgezet onder ogen moeten worden gezien Bij de bestrijding van het analphabe- tisme mag lezen en schrijven geen doel op zichzelf zijn. De opvoeding van de papoea dient zich uit te strekken tot elk levensgebied. In verband hiermede ves tigt de commissie de aandacht op „funda mental education", een van de belang rijkste terreinen van werkzaamheid van UNESCO, waarbij datzelfde doel voorzit. Zij acht het van belang te onderzoeken op welke wijze een systeem van „funda mental education" in Nieuw-Guinea kan worden georganiseerd. Met betrekking tot de sociale ontwik keling vestigt de commissie er de aan dacht op, dat deze bij de wetgeving van Nieuw-Guinea voldoende wordt gewaar borgd, doch dat de overheid er naar dient te streven, dat de praktijk daarmede in overeenstemming is, „met name. dat geen rasdiscriminatie wordt toegepast, dan wanneer daarvoor ter bescherming van bepaalde bevolkingshelangen een recht vaardigingsgrond bestaat". Bij toetsing van de ontwikkeling van 't arbeidsvraagstuk in Nederlands Nieuw- Guinea aan internationale criteria ware aldus de commissie te voorkomen dat de bevolking van Nieuw-Guinea teveel haar bestaan zoekt in arbeid in loondienst, waarvoor de commissie het voornaamste middel acht de economische en sociale ontwikkeling van de landelijke gemeen schappen. met andere woorden de ontwik keling van de dorpshuishouding door middel van coöperatieve organisaties. Gistermiddag zijn de eerste tuinbonen aan de Beverwijkse groentenmarkt aange voerd. Er werd van 34 tot 39 cent per kg. betaald. In de sportweek te Krommenie speelt Kinheim Maandagavond in Krommenie een wedstrijd tegen GVO. Onteigeningsbesluit ter inzage Het hoofd van het gemeentebestuur van Beverwijk maakt bekend dat met ingang van 19 Juni 1954 gedurende een week voor een ieder ter gemeente-secretarie, afdeling I, ter inzage zal worden gelogd een af schrift van het besluit van de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting van 9 Juni 1954 over goedkeuring van het besluit van de raad der gemeente Beverwijk, tot onteigening ingevolge een artikel van de Wederopbouwwet ten name van de ge meente Beverwijk van het bij dat besluit aangewezen goed. Op de weekmarkt van Woensdag 30 Juni zal een standwerkersconcours worden ge houden, waarin vele prominente figuren eikaars krachten in welsprekendheid zul len meten. MARKTBERICHT Asperge 70155; aardbeien 3674 per doosje; aardbeien 220420 per slof; sla 2'.-4; spinazoe 2332; bloemkool 1751; bospeen 2337; waspeen 3648; postelein 1419: andijvie 6—9: tuinbonen 34—39; ra barber 819; peulen 7282; spercibonen 225—235; tomaten 75—115. BEDANKT. De heer G. Terstall te Beverwijk heeft bedankt als regisseur van „De Verenigde Spelers" (Wijkeroog). Gevonden voorwerpen Bij de politiepost zijn de volgende gevon den voorwerpen gedeponeerd: boodschap pentas, kinderschoentje, kinderportemon- naie, paar glacé handschoenen, schakel armband, duimstok en een rubber bal. Bakkers op excursie De broodbakkers te Heemskerk maken Woensdag 30 Juni een excursie naar een beschuitfabriek te Almelo. De uitgaansdag voor bejaarden te Heems kerk is voor dit jaar vastgesteld op Don derdag 22 Juli. Een reisdoel is nog niet Vastgesteld. Het comité hoopt ook deze keer weer te kunnen rekenen op de offervaar digheid van de bevolking, teneinde ook deze reis tot een onvergetelijke te kunnen maken. De heer J. de Weerd, die jaren lang als penningmeester is opgetreden, heeft zich nu genoodzaakt gezien deze functie om ge zondheidsredenen neer te leggen. Als zijn opvplger werd benoemd de heer C. Tim merman. De afgetreden penningmeester hoopt als gewoon lid van het comité nog vele jaren zijn medewerking te kunnen geven.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 11