Verrassend Chinees voorstel wekt nieuwe hoop in Genève Weerbericht Dilemma Vrede in Laos en Cambodja na terugtrekken der troepen IJmuider Courant Haarlems Dagblad Parijs wacht met spanning op program van Mendès-France „Ingetogen en' verstandigzegt Bedell Smith Het woord is aan Aanvraagformulier Washington trekt net om Guatemala dicht Regering van Tunesië dient ontslag in 68e JAARGANG No 286 DONDERDAG 17 JUNI 1954 Europees fascistisch congres in Lübeck verboden Ministerconferentie van de Benelux wordt voorbereid Televisiestichting bestelt apparatuur voor studio Troepen naar Indochina om vrede af te dwingen Oost-Duitse Volkspolitie in alarmtoestand gebracht Sympathie-betoging in Mexico Roemeense ambassadeur in Joegoslavië benoemd Thailand vraagt waarnemers aan de Veiligheidsraad Storm en hagel teisterden Zuid-West Frankrijk Nieuwe terreurdaden in N-Afrika Britse vakbond stemt voor West-Duitse herbewapening „Rijndam'' in Montreal Weerrapport Bureaux: Kennemerlaan 186,Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (niet voor adv. en abonn.), Haarlem: Gr. Houtstr. 93 alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 298e JAARGANG No 134 Uitgave Grafische Bedrij/en Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh. opZon-en Feestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7.—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman FRANqOIS MAURIAC, een der stralen de lichten van de Franse romanlitteratuur, Académicien sinds 1933, winnaar van de Nobelprijs voor letterkunde in 1952, Zui derling en in zijn werk immer vervuld van de streek der eindeloze dennebossen en bloeiende wijngaarden, waaruit hij geboor tig is de Landes en Bordeaux heeft vooral sinds de oorlog zich sterk in de journalistiek doen gelden: als man van rechts, als auteur van hoofdartikelen in de Figaro. Hij heeft Dinsdag in dat blad een beschouwing gewijd aan de politieke ont wrichting waaraan Frankrijk in de tien jaar, sinds zijn bevrijding van het Duitse juk verlopen, ten prooi gevallen is. Hij wijt die ontwrichting aan hetzelfde indi vidualisme, dat Frankrijk tot zo edele cul tuur en de schepping van zoveel groots in het rijk van de geest, van kunst en litte ratuur en wetenschap heeft gevoerd. Hij is van mening dat dit ver doorgevoerde indi vidualisme het Franse volk onbruikbaar doet zijn voor het in landen als Engeland en Amerika behoorlijk functionnerende de mocratische stelsel. Dit, zegt hij, is even wel tevens het enige denkbare bewinds stelsel, want daarbuiten rest slechts de mogelijkheid van dictatuur, die wij ons met afschuw herinneren en die van de ketenen der zogenaamde volksdemocra tieën. In dit dilemma, waarin Frankrijk aldus in politieke zin verkeert, blijft voor hem de vraag over of een herziene vorm van democratie mogelijk is, waarin het bewind het ver-gaande individualisme des volks zou kunnen beheersen. Om Mauriac's bedoeling tenvolle recht te doen zou men misschien moeten zeggen: binnen de per ken zou kunnen houden. Men kan de volks aard niet veranderen; men zou wellicht het staatsbestel er beter naar kunnen rege len, het erbij kunnen aanpassen. Uit Mauriac's beschouwing blijkt wel dat hij de ernst van de toestand inziet. Hij is niet geneigd tot luchtige opvatting van de Franse gebreken, hetgeen trouwens de Fransman in het algemeen niet is eer der het tegendeel. Zijn toon is niet blij moedig. Hij toont er zich ook sterk van bewust dat de ontwrichting in zijn land niet alleen dat land, maar Europa en het gehele democratische Westen aangaat. Daarvan zijn lang niet all# Fransen zich bewust. Dat ziet Mauriac blijkbaar zeer wel in, want hij doet een beroep op zijn landgenoten om te beseffen dat zij datgene, dat zij niet voor zichzelf willen doen, zou den kunnen aanvaarden uit liefde tot de mensheid. Dit is de grote stijl het zal menige nuchterling de schouders doen op halen, maar het is een beroep dat juist in Frankrijk, zich immer bewust van zijn grote tradities en van „le grand geste'', kan worden uitgesproken en verstaan. Het betoog werkt de gedachte van een herziene, aan het Franse individualisme aangepaste democratie niet verder uit. Het herinnert aan de meningen in dergelijke zin herhaafdelijk door de generaal Charles de Gaulle geuit. De Gaulle heeft zijn greep op de openbare mening, die aanvankelijk sterk leek te zijn, ni~t kunnen houden. In het buitenland vooral is de indruk gewekt, dat dit vooral aan zijn hoekige, scherpe, hooghartige persoonlijkheid en daarbii aan zijn uiterlijk optreden te wijten was. En in zijn afwijzing van de grondwet der Vierde Republiek, in zijn streven naar groter be voegdheid voor de uitvoerende macht die anders haar taak niet zou kunnen vervul len, werd in tóenerriende mate een stre ven naar verder gaande macht naar de dictatuur vermoed. Dit temeer omdat hij een generaal is, in feite geen staats man. "Met meer vertrouwen ten aanzien van zijn toewijding aan de volksvrijheden (en zijn afschuw van dictatuur) is men geneigd naar de litterator Mauriac, of schoon hij evenmin staatsman is, te luiste ren. Hij heeft het Franse dilemma in zijn termen gesteld. Menigeen zal zich afvragen of hij gelijk heeft als hij de bestaande ont reddering alleen op rekening van het in dividualisme schuift. Maar al formuleert men de oorzaken ruimer, aan de toestand verandert dat niets en evenmin aan het feit, dat in deze verwarring te ver door gedreven individualisme noodlottige in vloed doet gelden. Men heeft het te ver laten komen. Het is de vraag, of in het krakeel der eindeloos-twistende politici een rustig-voorbereide, in grote lijn ont wikkelde grondwetsherziening zoals Mau riac kennelijk voorstaat, nog uitvoerbaar is. Voor welke wijziging van enige beteke nis ziet hij een meerderheid? (en dan nog wel de vereiste aanzienlijke meerderheid?) In de vorige eeuw heeft Frankrijk situaties gekend, vergelijkbaar met de huidige, die leidden tot een staatsgreep omdat met het parlement geen resultaat meer te bereiken was. Aan een staatsgreep is immer het ge vaar van optredend absolutisme verbon den. Absolutisme kan zich aankondigen met de belofte van een overgangsperiode, van een korte bewindstermijn, maar hoe- velen zullen geloven, dat het die belofte zal -handhaven? Mauriac heeft zeker een bijdrage geleverd tot vaststelling van de Franse diagnose. Dat hebben anderen ook gedaan. Maar waar ligt de weg der ge nezing? R. P. GENÈVE (United Press). De Chinese premier en minister van Buitenlandse Zaken Tsjoe En Lai heeft gisteren tijdens de geheime zitting van de conferentie over Indochina een voorstel ingediend dat beoogt een einde te maken aan de strijd in Laos en Cambodja. De Westelijken hebben toegezegd het voorstel van daag te zullen bestuderen. Vrijdag wordt opnieuw een geheime zitting gehouden. Tsjoe diende zijn voorstel in op de 20ste zitting over Indochina, die viereneenhalf uur duurde. Het plan van Tsjoe bestaat uit zes punten. Waarnemers hadden speciaal belangstelling voor het punt waarin sprake is van „terugtrekking van alle buitenlandse troepen" uit beide genoemde staten. De door Tsjoe En-Lai opgesomde pun ten, die een vrede in Laos en Cambodja mogelijk moeten maken zijn de volgende: Staken van het vuren in beide staten, ge lijktijdig met een „staakt-het-vuren" in Vietnam: ontmoeting tussen de beide op percommando's in Genève en te velde, om te komen tot een terugtrekking van de buitenlandse troepen; verbod van aanvoer van versterkingen aan manschappen en materiaal; maatregelen voor een toezicht op het bestand; vrijlating van krijgsge vangenen; geen répressailles. De Chinese minister onthield zich ervan de strijdkrachten van de Vietminh als „buitenlandse" troepen aan te merken. Hij doelde blijkbaar uitsluitend op het Franse expeditiecorps. Van goedingelichte zijde wordt ver nomen dat Eden en Tsjoe 's morgens een „ernstig gesprek" hadden gehad. De ont moeting had plaats op verzoek van de Chi nese minister. De voorstellen die daarop aan de negen-landenconfcrentie werden voorgelegd, kunnen volgens de zegslieden, ondanks hun vaagheid, tot „iets concreets" leiden. Zelfs de Amerikaanse onderminister van Buitenlandse Zaken Bedell Smith, ver tegenwoordiger van een land dat liet be wind van Peking niet erkend heeft, heeft, naar vernomen wordt, het plan van Tsjoe tijdens de geheime zitting „ingetogen en verstandig" genoemd. De zitting van gisteren werd geopend door de vertegenwoordigers van Laos en Cambodja, die plannen indienden voor de terugtrekking van alle geregelde en on geregelde troepen van de Vietminh en de vorming van „commissies te velde", die de evacuatie zouden moeten regelen. Na hen kwamen aan het woord de minister van buitenlandse Zaken der Vietminh Pham Van Dong en de Franse ambassa deur in Zwitserland Jean Chauvel, die aan het hoofd der Franse delegatie staat. Deze laatste drong aan op een evacuatie der Vietminh-eenheden uit Laos en Cam bodja. Als dit geschied was, zouden ook de Franse troepen zich terugtrekken, zei hij. Molotov steunde het plan van Tsjoe, doch trad evenals Dong op als pleitbezor ger voor de verzetsbewegingen in de staten „Pathet Lao" en „Khmer". Smith sloot de rij der sprekers. Het betoog van Tsjoe En Lai bevatte de aanwijzing dat het Laos en Cambodja toegestaan zou kunnen worden zich van bepaalde materialen ter versterking van hun verdediging te voorzien, ondanks het door de Chinese minister gememoreerde verbod op de aanvoer van versterkingen aan manschappen en materiaal. Ook bleef Tsjoe genegen de beide ko ninkrijken bij het toezicht op het bestand voor „speciale" overwegingen in aanmer king te laten komen. Hij lichtte dit niet nader toe. Wel liet hij doorschemeren dat de communistische eis voor een veto in het toezicht houdend orgaan mogelijk niet van toepassing op Laos en Cambodja zou behoeven te zijn. Bidault heeft gisteravond met Eden en Smith gedineerd. Naar in officiële kringen verluidt hebben de ministers besloten de besprekingen over Indochina voort te zetten. De Amerikanen en Britten wilden aanvankelijk de besprekingen op ministe- riëel niveau afbreken wegens de Franse regeringscrisis. Dit voornemen stuitte op ernstig verzet van Franse kant.. Bidault zal, al vorens zich vanmiddag opnieuw naar Pa rijs te begeven, andermaal een bespreking hebben met Eden en Smith en wellicht ook met Tsjoe En Lai. Frankrijk is voornemens morgen, op de eerstvolgende zitting over Indochina, het voorstel te doen een commissie van negen te vormen, welke belast zou worden met de bestudering van de kwesties van toe zicht en garanties die zich bij een bestand in Indochina voordoen. (A.F.P.) Het Chinese voorstel wordt als bijzonder interessant beschouwd, om dat het uitsluitend slaat op Laos en Cam bodja, waaruit men zou kunnen verstaan, dat dit probleem onafhankelijk van dat van Vietminh wordt gezien, iets waarop de niet-communisten van het begin der conferentie af hebben gestaan. Verder eiste Tsjoe geen gemengde commissies waarin enerzijds Laos en Cambodja zouden zijn vertegenwoordigd en anderzijds Pathet Laos en Khmer Issarak. Men kan hieruit afleiden, dat de Chinese afgevaardigde niet meer staat op erkennen der beide scha- duwregeringen. Liibeck (United Press). Het bestuur van de West-Duitse staat Sleeswijk-Hol- stein heeft een internationale bijeenkomst van fascisten verboden, die volgende week in Lübeck zou worden gehouden als het „vierde Europese congres van nationale krachten". De bijeenkomst, die volgens welingelichte kringen zou worden bijgewoond door gede legeerden van de internationale fascisti sche organisaties in Duitsland, Groot-Brit- tannië, Spanje, Italië en enkele andere lan den, zou volgende week Donderdag be gonnen zijn. In een bekendmaking van het bestuur werd gezegd dat de bijeenkomst was ver boden omdat zij „de veiligheid van de West-Duitse bondsrepubliek" bedreigde en „in strijd is met de principes van begrip tussen de landen". BRUSSEL. (Belga). Woensdag is op het ministerie van Buitenlandse Handel een bijeenkomst gehouden ter voorberei ding vaal de vergadering van de Raad der Benelux-ministers, die eerlang te. Brussel zal gehouden worden. De bijeenkomst werd bijgewoond door de ministers van Econo mische Zaken en Buitenlandse Handel, hun kabinetschefs en verscheidene hoofdamb tenaren van de beide ministeries. Zij was gewijd aan het onderzoek van de voor naamste vraagstukken, die op de agenda van de conferentie zullen voorkomen. De Televisiestichting heeft aan de Fernsehe Werke A.G. te Duisburg de order voor het leveren van de televisie-apparatuur voor ae tweede televisie-studio, welke in het begin van het volgend jaar geheel zal zijn ingericht in het Sint Pietersgebouw te Bussum, gegund. Deze Duitse firma vervaardigt ook de apparatuur voor de tweede reportage wa gen van de Nederlandse Televisiestichting, welke tegen het einde van dit jaar in func tie zal komen. DIT NUMMER BESTAAT UIT TWAALF PAGINA'S Churchill: Neen, ik geloof dat het een ver keerde regel zou zijn niets te doen totdat alles kan worden gedaan. (In een Lagerhuis-debat op 1 Juni 1.1.). De Friese tweeling maakt het goed. De doktoren hebben verklaard, dat vóór Maan dag geen communiqué meer zal wQrden uit gegeven. (Van onze correspondent in Parijs) Van vanmiddag drie uur af staat Pierre Mendès-France voor de Nationale Vergadering, die hem uit moet horen over zijnTegerings-programma, waarvan hij de voornaamste lijnen eerst zal uiteenzetten. Zijn beginsel-verklaring zal worden be heerst door het probleem Indochina, waar voor, in zijn ogen, op dit ogenblik alle an dere zorgen wijken moeten. Mendès- France heeft reeds laten weten dat hij niiet alleen alle beslissingen van het vorige kabinet voor zijn rekening zal nemen, maar dat hij, in sommige opzichten, zelfs nog verder wil gaan dan de regering- Laniel met veiligheidsmaatregelen voor het Franse expeditielcger. Nieuwe troepen moeten spoedig beschikbaar komen, wil men een spoedige vrede sluiten, die niet op een capitulatie zou uitlopen. Mag de formateur op het punt van Tndochina vermoedelijk wel op de steun van vele rechtse elementen in de Kamer hopen, met het tweede centrale probleem, het Europese leger, is het een heel ander geval. Mendès-France wil Europa voor rang verlenen in de Franse buitenlandse politiek. Daarom moet de oorlog in Viet nam zo spoedig mogelijk worden beëin digd. Het fanatisme, dat de E.V.G. ont ketend heeft dreigt Frankrijk voor lange tijd in twee kampen te scheiden, ongeacht het feit of het Europees leger door het parlement zal worden aangenomen dan wel verworpen. E.V.G.. compromis Daarom zal de formateur vermoedelijk voorstellen binnen zes weken dus vóór de grote vacantie een breedvoerige dis cussie binnen of buiten het parlement te organiseren met de bedoeling een oplos sing te vinden, die voor beide partijen aanvaardbaar zal zijn. Die formule is denkbaar, volgens Mendès-France, omdat bijna allen het over de principes eens zijn. Haast iedereen erkent de onvermijdelijk heid van de Duitse herbewapening, de noodzaak van het Atlantisch verdedigings systeem. De geschilpunten zijn naar zijn mening eerder van juridische dan van mi litaire of zelfs politieke aard. Een van de vragen, die men zich van morgen stelde, is welke formule de for- mateur vanmiddag voorstellen zal. Hier ligt zeker een der voornaamste struikel blokken omdat de formateur het gevaar loopt zowel de fanatieke voor- als tegen- „Opa" Schram, de Driebergenaar, die enige tijd geleden uit zijn woonplaats vertrok voor een voetreis naar Rome en terug, is momenteel op de terugweg. De Eeuwige Stad heeft hij achter zich gelaten; zijn plan is, om langs de Franse kust via een nieuwe route dus naar Nederland te wandelen. Hij wil proberen nog tijdig „binnen" te zijn om te kunnen deelnemen aan de vierdaagse. De krasse wandelaar, uitrustend op een stoep in Genua. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op 6.50 per kwartaal/0.50 per week*) Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. ZU, die zich met ingang van 1 Juli 1954 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 30 Juni 1954 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's. dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen BERLIJN (Reuter/DPA) Het hoofd van de Volkspolitie, Karl Maron, heeft de staat van alarm voor de gehele Oost- Duitse volkspolitie afgekondigd voor het tijdperk van 16 tot 27 Juni, aldus een mededeling van de anti-communistische „strijdgroep tegen onmenselijkheid". Hij zou, uit vrees voor een nieuwe volksop stand hebben bevolen „alles in verdedi gingstoestand te brengen". „Groot alarm" werd ingesteld in de gebouwen van de Oost-Berlijnse justitie, volgens inlich tingen van de commissie van onderzoek van vrije juristen. Bij een herdenkingsplechtigheid in de Bondsdag verklaarde bondskanselier Adenauer: „Wij moeten ons afvragen of wij alles wat in ons vermogen ligt gedaan hebben om het tot stand komen van de Duitse eenheid in vrijheid en vrede te verhaasten en om de achttien millioen Duitsers, die in ellende en onderdrukking lqven, te hulp te komen". WASHINGTON (United Press) Het Amerikaanse departement van Buitenland se Zaken heeft verklaard dat Guatemala pogingen heeft gedaan „belangrijke aantal len pantserwagens en vliegtuigen" aan te kopen buiten de grote wapenzending, die dat land in het geheim is binnengebracht. Een woordvoerder zeide echter dat de Verenigde Staten alle gewenste medewer king hebben gekregen van vriendschappe lijke regeringen en dat nieuwe wapenzen dingen met succes buiten Guatemala wor den gehouden. De Verenigde Staten en de andere Amerikaanse republieken hebben zich ernstig bezorgd gemaakt over ernstige penetratie van het internationale commu nisme in Guatemala. Het is opmerkelijk dat de Guatemalanen in het bijzonder zijn geïnteresseerd in het aankopen van ma chinegeweren, automatische wapens en kleine wapenen. (A.F.P.) Volgens welingelichte krin gen te Washington is de Amerikaanse re gering van plan de regeringen van de Wes telijke zeevarende mogendheden te verzoe ken haar te helpen bij het opsporen van wapenzendingen naar Guatemala. De Ame rikanen zouden deze regeringen willen ver zoeken toe te staan, dat Amerikaanse oor logsschepen in volle zee de lading van de schepen onderzoeken. Volgens dezelfde kringen is er in de meeste Europese ha vens reeds een contrölestelsel in het leven geroepen Duizenden Mexicaanse studenten hebben Woensdag in de straten van Mexico een betoging gehouden ten gunste van de Gua- temalaanse regering. Een poging van en kele groepen studenten om voor het ge bouw van de Amerikaanse ambassade te demonstreren, werd door de politie verhin derd. Er werden enige arrestaties verricht. standers af te schrikken, zodra hij spreekt van een compromis. Het is, anders gezegd, de vraag of beide kampen zich politiek niet al hebben vastgelegd, ofschoon het ieder duidelijk is dat met het Europese leger eindelijk eens iets moet gebeuren, nu Frankrijk op een gevaarlijk zijspoor is geraakt. Veel kansen worden de formateur nog altijd niet gegeven en de beslissing zal, naar alle waarschijnlijkheid, niet voor Vrijdag laat vallen. Het ligt niet in de lijn van het karakter van Mendès-France de weg i'an de minste weerstand te kiezen. Zo heeft hij bij voor baat al bekend gemaakt, dat de eventuele steun der 100 communistische stemmen in zijn ogen niet mee zal tellen voor het eind resultaat. De communisten inbegrepen zou hij een meerderheid van 414 stemmen, in plaats van 314 stemmen, moeten vinden. Dat ziet wel niemand gebeuren. Profetisch inzicht Maar ook bij een mislukking zal de formatiepoging van Mendès-France een beslissende invloed op de verdere gang van zaken hebben. Want hij zal zeker dingen zeggen die bijna iedereen in het parlement liever had verzwegen en de verklaringen van deze jonge leider, die al zo vaak van een profetisch inzicht heeft blijk gegeven zullen niet nalaten op het Franse publiek een diepe indruk te maken. Vooral nu de hele Franse Unie begint te kraken en na het kabinet-Laniel in Parijs ook de Nationale regeringen van Vietnam en van Tunesië zijn afgetreden. De verklaring van de formateur wordt met stijgende spanning tegemoet gezien en men kan wel zeggen dat Mendès-France buiten het parlement het pleit vermoe delijk al heeft gewonnen. SAIGON (A.F.P.) Generaal Ely, com missaris-generaal en opperbevelhebber in Indochina is vanmorgen uit Saigon per vliegtuig naar Parijs vertrokken, waar hij een politiek en strategisch plan met het oog op de huidige situatie in Indochina zal ontvouwen. PARIJS (A.F.P.) Het Roemeense persagentschap meldt, dat Nicolae Guina is benoemd tot ambassadeur van Roemenië in Joegoslavië. Sinds de breuk van Joego slavië met de Cominform in 1948 werd Roemenië door een zaakgelastigde verte genwoordigd. ATHENE (Reuter) Van betrouwbare zijde wordt vernomen dat Roemenië en Hongarije hebben verzocht om hervatting van de diplomatieke betrekkingen met Griekenland. NEW YORK (Reuter) Thailand heeft Woensdag op een bijeenkomst van de Vei ligheidsraad voorgesteld, een groep waar nemers naar Thailand te zenden om toe zicht te houden op zijn grenzen met Indo china. Volgens de Thailandse afgevaardig de Pote Sarasin vroeg Thailand niet iets onmogelijks, doch wilde eenvoudig gebruik maken van een bestaande organisatie, die zou kunnen helpen het uitbreken van ge welddaden te voorkomen. Afgevaardigden van de Verenigde Sta ten, Groot-Brittannië, Nieuw-Zeeland, Turkije, nationalistisch China en Brazilië spreken zich uit voor het Thailandse voorstel. De Russisch# afgevaardigde Tsa- rapkin sprak niet. De vergadering werd tot Vrijdag verdaagd. MARMANDE (United Press) Een hevige storm gepaard gaand met hagelbuien heeft gisteravond de Franse departementen Lot en Garonne, waar zich uitgestrekte landerijen en boomgaarden bevinden, ge teisterd en een schade aangericht van onge veer 300 millioen francs. Er kwam een dergelijke vloed hagelstenen naar beneden dat ze in enige dorpen werden opgestapeld tot de kozijnen van de ramen op de be nedenverdiepingen. Daken werden afge rukt, karren in elkaar gedrukt en auto's beschadigd. Vele oogsten zijn verloren ge gaan. In het dorp Teysset werden op een na 380 pruimebomen vernield. Een aantal koeien en paarden is omgekomen door het instorten van staldaken. TUNIS. (Reuter). De Tunesische premier Mohammed Salah Mzali heeft de Franse autoriteiten het ontslag van zijn re gering aangeboden. Op verzoek van de Ffanse resident-generaal heeft hij zich be reid verklaard voorlopig in functie te blijven. Tevoren waren twee ministers af getreden. Twee andere dreigden met aftre den „omdat zij niet wilden regeren tegen het belang van het Tunesische volk". De regering bestaat uit acht Tunesiërs, de premier inbegrepen.. Het ontslag volgde op de aankomst van meer Franse troepen in Tunesië voor de strijd tegen het terroris me. Franse functionarissen deelden mee, dat opstandelingen in West-Tunesië een dorps hoofd en een Algerijn hebben gedood. Op de lijken werd een briefje gevonden waar op stond „Lang leve het rode Tunesië, bevrijd van het Franse kolonialisme". (United Press). Bij een razzia hebben Franse militairen het hoofdkwartier van de leider van het „bevrijdingsleger", La- sar C-hraibi, ontdekt, waar vlaggen en mu- nitievoorraden werden gevonden. Waarnemers in Tunesië zijn van mening dat de huidige moeilijkheden gedeeltelijk het gevolg zijn van de recente hervormin gen die de Fransen hebbep ingevoerd. De Tunesiërs zijn van mening dat zij te wei nig onafhankelijkheid hebben ontvangen, terwijl de Franse kolonisten verstoord zijn omdat de Tunesiërs naar zij zeggen te veel wetgevende macht hebben gekregen. RABAT. Marokkaanse nationalisten hebben de afgelopen 24 uur hun terreur voortgezet. In verschillende gebieden heb ben terroristen 's nachts tarwevelden van Europese kolonisten of var. Fransge zinde Marokkanen in brand gezet. In Ca sablanca brandden zes schuren af. In Safi werd een bom geworpen in een vracht auto, die arbeiders vervoerde naar een blikfabriek. Geen van de arbeiders liep verwondingen op. LONDEN (Un. Press) De ongeveer 800.000 léden tellende „National Union of General and Municipal Workers" heeft zich uitgesproken voor herbewapening van West-Duitsland, hetzij in het kader van de E.V.G. hetzij in NAVO-verband. De uitspraak was vervat in een speciale resolutie, ingediend door het hoofdbestuur op het jaarlijks congres van de Britse vak bond te Rothesay (Schotland). Het congres aanvaardde de resolutie met 237 tegen 38 stemmen. MONTREAL (United Prr Het Ne derlandse emigrantenschip K'indam zal Vrijdag in Montreal aankomen op haar tweede reis naar havens aan de rivier de St. Laurens. De Rijndam, die verleden jaar Juni haar eerste reis op de St. Laurens- rivier maakte, heeft 884 passagiers aan boord waaronder 400 immigranten uit Ne derland. Duitsland en Oostenrijk. Het schip zal Zaterdagmiddag weer naar Southamp ton, Le Havre en Rotterdam vertrekken. (van hedenochtend 7 uur) weers- toestand T3- VZ C 5 C 5r li u <r. t x& t tfi ér 25 Stockholm zwaar bew. ZW 4 19 0 Oslo zwaar bew. windstil - 0 Kopenhagen zwaar bew. zzw 4 18 0 Amsterdam geheel bew. ZW 4 16 0,3 Londen regen zzw 5 21 0,5 Luxemburg regen NNW I 21 0,1 Parijs zwaar bew. w 1 23 0 Bordeaux mist windstil - 0 Grenoble half bew. NNO 2 - 0 Nice licht bew. NW 3 - 0 Geneve nevel windstil 20 1 Zürich mist windstil 16 2 Locarno half bew. f windstil - 0 Berlijn zwaar bew. windstil 24 0 Frankfort nevel ZZW 2 24 0 München regen WZW 2 16 1 Wenen regen WNW 2 19 0,5 Innsbruck regen windstil - 17 Rome half bew. ONO 1 25 0 Ajaccio onbewolkt ONO 2 22 0 Mallorca onbewolkt windstil - 0 Neerslag laatste ^nnrrv^Yv».. >.rv.»««,,vyv*v\ w- 24 uur r*Yr*N -yvN-vv YVOOC. WEINIG VERANDERING Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.Ï. in De Bilt. geldig van Don derdagavond tot Vrijdagavond, opge maakt om 10 uur: Over het algemeen veel bewolking met hier en daar wat motregen. Zwakke tot matige Zuid-Westelijke wind. Dezelfde of iets hogere temperaturen. 18 Juni Zon op 4.19 uur. onder 21.03 uur. Maan op 22 35 uur onder 6.00 uur. Maanstanden 23 Juni 20.46 uur: Laatste kwartier! 30 Juni 13.26 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Donderdag 17 Juni Hoog water: 4 08 en 16 35 uur. Laag water 12.10 en - uur Vrijdag 18 Juni Hoog water: 4.45 en 17.11 uur. Laag water: 0.28 en 12.44 uur. H »>X*^N-OLO-AXXXOUOGOOOUOUC*-AA «-««AxjaxcrrxYivN'.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1