PSV en Eindhoven verlorenvier clubs nu met gelijk aantal punten T.T.-races op Man Brazilië, Joegoslavië' Uruguay en Oostenrijk wonnen eerste wedstrijd Tiende seconde na tijd maakte PSV gelijk Om de wereldtitel voetbal Brazilianen behaalden de grootste zege: 5-0 Flamingo's—Yorkshire Gentlemen eindigde in een draw Onverwachte nederlaag van Schoten tegen VVGA Bernac: zangkunst van hoogste orde DONDERDAG 17 JUNI 1954 OM HET LANDSKAMPIOENSCHAP VOETBAL DWS-Eindhoven Hollaus op NSU wint de 125 c.c.-race Dammen Clubkampioenschap HOC Dehnert tegen Nielsen op Wimbledon Roeien Aegir versloeg Willem III zonder veel moeite Belangstelling Cricket De softbalcompetitie Biljarten Om de Nobels-heker Sport in 't kort Mount EVEREST EVEREST sigaretten Donner-Jacob weer afgebroken Honkbal Haarlemse vierdeklassers in de honkbalcompetitie Geslaagd Na de twee wedstrijden van Woensdag avond heeft de kampioenscompetitie van de K.N.V.B. een onverwachte wending ge nomen. Door de overwinningen van DOS en DWS respectievelijk op PSV en Eind hoven. staan de vier clubs na vier wed strijden met elk vier punten gelijk en zal de beslissing dus in de twee resterende wedstrijden moeten vallen. Op een tiende seconde na is PSV Woens dagavond op eigen terrein in de wedstrijd tegen DOS aan een gelijkspel toe geweest. Franssen gaf een harde schuiver in de uiterste linker hoek van het bijna twintig minuten achter elkaar onder vuur geno men DOS-doel. Deze keer kon geen enkele Utrechtenaar er nog iets aan doen, ook doelman Van Bakkum niet. En toch ging het fee6t van dat gelijkspel niet door, want scheidsrechter Bronkhorst floot wel, maar voor het einde, juist voordat de bal de doel lijn was gepasseerd. Voor PSV was dat sneu, maar voor het dappere DOS zeker wel verdiend. De Utrechtenaren hebben dit keer niet de fout herhaald, die zij Zondag maakten in de wedstrijd tegen PSV. Nu werd de dekking consequent gehandhaafd, waardoor de PSV-schutters meestal niet aan bod kwa men. In de 27e minuut viel het eerste doelpunt toen bij een van de schaarse Eindhovense uitvallen de bal door Vergouwen goed voor het doel werd gebracht. Van Bakkum trachtte de bal met de voet te keren waar door het leer bij Dillen terecht kwam. Toen was het meteen raak. Twee minuten kon PSV deze voorsprong behouden. Uit een nieuwe, maar nu goed afgeslagen PSV-aanval, bouwde DOS een snelle tegenaanval op, waaruit achtereen volgens Luyten, Lammers en Visser in schoten. Twee keer redde Steiger, de derde keer lukte hem dat niet: eeneen. De druk van DOS bleef. Tal van malen moest Steiger in de moeilijkste situaties redding brengen. Het ging hem goed af, zodat ed voor rust geen DOS-treffers meer vielen. Na de hervatting was PSV wat meer in de aanval, maar deze keer kregen Frans sen, Dillen, Vergouwen en de andere PSV- ers geen kans om in goede schietposities te komen. Bovendien was Van Bakkum steeds op zijn plaats. DOS moest het meer van uitvallen hebben, waaruit in de 23e minuut een vrije trap ontstond, die zeker vijf keer werd ingeschoten, totdat Luyten aan al het geharrewar een resoluut einde maakte (12). In de resterende tijd was PSV steeds in de aanval. PSV DWS Eindhoven DOS 10— 6 11—11 6— 8 6— 8 DWS heeft in het Olympisch stadion, dat ondanks de ongunstige weersomstandig heden in de vooravond, toch nog 30.000 voetballiefhebbers bevatte, duidelijk laten' zien, dat het lang niet tevreden was met de ondergeschikte rol, die het in de eerste helft van de kampioenscompetitie heeft gespeeld. Vooral in de tweede helft waren de Am sterdammers verre de meerderen. De Zui delijke kampioenen leken in de eerste, uit stekende wedstrijd tegen PSV al hun kruit te hebben verschoten. Er lag nu een mat heid over het spel van de Eindhovenaren, Op het eiland Man zijn de TT-races voort gezet. De uitslag van de 125 cc.-race luidde: 1. Hollaus (Oostenrijk) met NSU, 173.64 km. in 1 uur 33 min. 3.4 sec., gemiddelde snel heid 111.96 km/u,; 2. UbbiaU (Italië) met MV Augusta 1.33.07.4, gemiddelde snelheid 111.88 km/u.; 3. Cecil Sandford (Gr. Br.) met MV Augusta 1.37.35.8. gemiddelde snelheid 106.77 km/u. De snelste ronde kwam op naam van de oOstenrijker Hollaus met een gemiddelde snelheid van 115.11 km. per uur. Achttien rijders verschenen aan de start voor de 125 cc.-race. Alleen de Oostenrijker Baltisberger had pech met zijn machine. Hij verspeelde twee minuten voordat hij zijn NSU op gang kon krijgen. Niettemin ein digde hij op de vierde plaats. De favoriet Werner Haas (Did.) moest na de zesde ronde, toen hij in derde positie lag. de strijd staken. Haas had een kleine voor sprong na de eerste ronde, maar even later werd hij het eerste slachtoffer van de glad heid van de weg, door regenval veroorzaakt. Zijn machine slipte in de bocht bij de Gover- norsbrug en de Duitser werd er af geslin gerd. Haas, die zich niet bezeerd had. sprong weer op zijn motor en reed door. Hij had toen de leiding verloren aan de Oostenrijker Hollaus en de de Italiaan Ubbiali. Felle strijd Een felle strijd ontbrandde daarna tussen de Oostenrijker en de Italiaan. Hollaus bleef aan kop tot aan de vierde ronde. Toen kwam Ubbiali opzetten en ging hem voorbij. De onderlinge positie wijzigde zich herhaal delijk. In de vijfde ronde ging Ubbiali aan kop met een flinke voorsprong. Haas. die nog steeds op de derde plaats lag, kwam in een S-bocht wederom ten val en moest met een beschadigde machine de strijd staken. Hollaus zette toen alles op alles en met de finish in zicht haalde hij de Italiaan in en versloeg hem met een voorsprong van onge veer 45 meter. Zijspan De uitslag van de zijspannen-klasse luidt: 1. Oliver (Gr. Br.) met Norton 173 64 km. in 1 uur 34 min. 0.2 sec., gemiddelde snel heid 110.83 km. per uur: 2. Hillebrand (Did.) met BMW 1.35.56.8, gemiddelde snelheid 108.59 km/u.; 3. Noll (Did.) met BMW. 1.39.16.4, gemiddelde snelheid 104.96 km/u.; 4. Schneider (Did.) met BMW. gemiddelde snelheid 103.72 km/u.; 5. Drion (Fr.) met Norton gemiddelde snelheid 102.85 km/u.; 6. Boddice (Gr. Br.) met Norton, gemiddelde snelheid 100.79 km/u. Het tournooi om het hoofdklasse clubkam pioenschap 1953/1954 der Haarlemse Dam club is thans geheel beëindigd. De eindstand luidt: 1. en kampioen J. B. Sluiter Jr., 31 pnt.; 2. H. T. Luif 26 pnt.; 3. J. H. Meure 22 pnt.; 4. J. W. van Dartelen 21 pnt.; 5. Nico Blom 18 pnt.; die alleen in de eerste 20 minuten van de wedstrijd een klein overwicht konden handhaven. Eindhoven nam na veertien minuten door Louwers de leitding. Pas na 21 minuten kwam de eerste ge vaarlijke Amsterdamse aanval, waaruit Koot van dichtbij tegen de vuisten van Hanssen schoot. Toen kwam DWS er beter in, maar de stevige Eindhovense achter hoede had niet veel moeite om de weinige gevaarlijke charges van de Amsterdamse voorhoede onschadelijk te maken. Vlak na de rust mocht Serlijn op eigen helft een vrije trap nemen en daaruit kwam de bal op het hoofd van Klein terecht, die de bal doorzond naar de vrij staande Koot. Met een handige en beheerste beweging wipte deze de bal over Hanssen heen en de stand was gelijk. De Eindhovenaren waren nauwelijks van de schrik bekomen of rechtsbuiten Pitters had de Amsterdammers zowaar de leiding gegeven. Zo had DWS na drie minuten in de tweede helft een achterstand in een voorsprong omgezet. Daarna dreigde het spel ruw te worden. Maar scheidsrechter Van der Meer hield de teugels bijzonder strak en voorkwam op deze wijze onaange name incidenten. DWS, dat de overwinning rook de eer ste in deze competitie trok nu verwoed van leer en smaakte het genoegen, dat Koot na zeventien minuten de stand op drieeen kon brengen. Vonhoff maakte er tenslotte viereen van. Woensdag is de loting geschied voor de Wimbledonkampioenschappen, die 21 Juni aanvangen. Onze landgenoot Dehnert zal in de eerste ronde uitkomen tegen een ge plaatste speler, en wel de Deen Kurt Niel sen, finalist van de kampioenschappen van 1953. Het laat zich aanzien dat dit een te zware opgaaf voor Dehnert zal zijn. Van de Nederlandse dames zal Fennie ten Bosch in de eerste ronde weinig moeite hebben met de Engelse mevr. Cheadle. Jopie RoosVan der Wal komt in haar eerste partij uit tegen mevr. Lister (G. Br.). Zonder veel moeite is Aegir er in geslaagd aan de reeks succgssen ook de overwinning in de finale van de Telegraafbeker op Willem III toe te voegen. Beide ploegen gingen in een tempo van bijna 40 slagen van start. Aegir had de baan aan de zijde van de Amsteldijk geloot, maar in de eerste binnen bocht kon Willem III het startverschil inlopen, maar dit was niet vol doende om in de eerstvolgende bocht bij de Schapenwal de spurt van Aegir te kunnen opvangen. Het baantempo van beide ploegen be droeg 32 slagen, maar toen Willem III het tempo verhoogde bij de Schapenwal, stuur de de stuurman te veel naar bakboord en kwam daardoor gevaarlijk dicht bij de Gro ningers. Hij moest 5 slagen bijsturen en ver loor daardoor zoveel ruimte, dat Aegir bij de begraafplaats Zorgvlied licht tussen de boten kon bewerkstelligen. De Groningers grepen direct hun kans. zetten hun spurt door en bij de nieuwe Utrechtse brug was Willem III definitief geklopt. De tijd van Aegir over de 4.5 km. bedroeg 1) min. 57.4 sec., de snelste tijd op deze baan. Willem III liet 15 min. 13 sec. voor zich afdrukken. GISTERAVOND IS IN BERN, Zurich, Lausanne en Genève het eindtournooi om het wereldkampioenschap voethal begonnen met vier wedstrijden uit de achtste finales. In Bern versloeg bekerhouder Uruguay in een slechte wedstrijd Tsjeclioslowakije met twee-nul, in Ziirich, bleef Oostenrijk Schotland de baas met een doelpunt, terwijl in Genève Brazilië een duidelijke overwinning behaalde op Mexico: vijf-nul. In Lausanne tenslotte stelden de Fransen hun aanhang teleur en verloren van Joegoslavië. Hier bleek een doelpunt genoeg voor een beslissing. Bij de meeste van deze wedstrijden zijn de toeschouwers teleurgesteld naar huis gegaan. Zij hadden namelijk wel technisch goed voetbal gezien, maar het was in het algemeen te individueel en veelal waren de spelers te nerveus om tot werkelijk grootse prestaties te komen. Uruguay heeft teleurstellend spel laten zien. De ploeg bestond on getwijfeld uit eer ste klasse voetbal- artisten, die tech nisch en athletisch een waar meester schap demon streerden. Maar de spelers hadden één fout en die fout wreekte zich ook hier: het indivi dualisme vierde hoogtij. Armoedig was het spel van Uruguay. Zo ar moedig zelfs, dat de Tsjechen, die in ie eerste helft stug weerstand hadden hadden geboden aan een soms ster ke druk der Zuid- Amerikanen, na de pauze aanvankelijk een veldmeerder- heid konden veroveren, waardoor de hou ders van de wereldtitel nog meer de kluts kwijt raakten. Rechtsachterspeler Santa Maria en de zeer onzelfzuchtige speler, rechtshalf Andrade, waren de enige spelers van het team, die opbouwend spel lieten zien- Het publiek stak zijn teleurstelling niet onder stoelen of banken en gaf luide uiting aan zijn misnoegen. De twee doelpunten werden gemaakt door Miguez en Schiaffino in de laatste twintig minuten. Zoenen Een geweldige zoenpartij van spelers en officials van Uruguay vond plaats na het laatste doelpunt. De enige, die in déze massale uitbarsting van wild enthousiasme niet was betrokken was Schiaffino zelf. Hij liep trots als een pauw naar het midden terug en nodigde het publiek uitdagend uit hem een ovatie te brengen. Nerveuse spelers Ook in Ziirich waren de spelers van Schotland en Oostenrijk aanvankelijk zeer nerveus. De „geplaatste" Oostenrijkers lieten zich in het eerste kwartier volkomen insluiten door de Schotten. Hard, maar fair ontwikkelde Schotland een spel, dat de Oostenrijkers in het geheel niet lag. De Schotse voorhoede kreeg in het eerste half uur enkele fraaie kansen om de score te openen, maar midvoor Mochan knoeide er rustig op los, zelfs toen hij een keer vrij voor doelman Schmied stond. Twaalf minuten voor de rust zond links binnen Probst een hard schot in, dat doel man Martin te machtig was. Dit doelpunt bleek naderhand beslissend te zijn voor het eindresultaat van deze ontmoeting. In de resterende tijd voor de pauze en in het eerste half uur van de tweede helft gaf Oostenrijk met aantrekkelijk spel de toon aan. Schotland speelde toen sterk defensief en de 20.000 toeschouwers konden in die periode genieten van fraai Weens voetbal. Maar doelpunten konden de Oos tenrijkers niet maken. In het laatste kwartier wierpen de Schotten zich weer met felheid en groot uithoudingsvermogen in de strijd maar slaagden er niet in de gelijkmaker te scoren. Grote zege De Brazilianen hebben hun aanspraken op de titel in Genève onderstreept met een klinkende vijf-nul overwinning op Mexico, dat zich dapper verdedigde en vooral in de tweede helft enkele gevaarlijke tegenstoten uitvoerde. Toen de Zuid-Amerikaanse jongleurs yxoscooct Terwijl Brazilië in Genève in de achtste finales van het wereldkampioenschap tegen Mexico speelde, gebeurde het vol- gende in Rio de Janeiro. 900 kilometer 3 er vandaan: de burgerlijke ambtenaren van het Ministerie van Luchtvaart kre- 8 gen vergunning radiotoestellen mee naar X het kantoor te nemen om naar het ver- 8 slag te luisteren. De ambtenaren van hel Ministerie van Oorlog hielden om 12 uur op nfet werkTen om thuis te luisteren. X President Getulio Vargas zond een bood schap aan het plaatselijke radiostation waarin hij meedeelde dat hij gewed had op een drie-nul overwinning van Brazi lië. De bisschop coadjutor van Rio liet weten dat hij het hield op een twee-een zege van Brazilië. De enige buitenland se diplomaat die zo ondiplomatiek was om op Mexico te wedden, was de am bassadeur van Peru, senor Alberto Freundt Rossell. Hij verloor, want Bra zilië won met vijf-nul. over hun nervositeit heen waren, bleken zij ook over alle linies sterker. Hun midvoor F.altazar vond het eerst de weg naar het net, een minuut of vijf later bracht de rechtsbinnen Didi uit een vrije trap de stand op twee-nul en daarna schoot de linksbinnen nog twee keer raak. Het derde doelpunt was te danken aan briljant indi vidueel spel van Baltazar, die de bekroning van zijn werk aan Pinga overliet. In de tweede helft waren de Brazilianen eveneens vaak oppermachtig, maar de Mexicaanse doelman Motta bleek een on overkomelijk struikelblok tot dat hij be zweek voor een schot van korte afstand van Julinho, de rechtsbuiten van Brazilië. Met deze vijf-nul namen de Brazilianen ge noegen. Frankrijk zwichtte In het nieuwe Olympische stadion in Lausanne, dat met 30.000 toeschouwers bij lange na niet was uitverkocht, verloor Frankrijk zijn eerste wedstrijd met één-nul van Joegoslavië. Het was een treffen tussen een snelle Franse ploeg en een technisch superieur Joegoslavisch elftal, waarin de techniek het uiteindelijk van het tempo won. Op het door regenbuien gladde en doorweekte veld konden de over het alge meen lichter gebouwde Joegoslaven beter uit de voeten dan hun tegenstanders en in de aanval konden zij zodoende verrassen der combineren. Er waren echter twee fac toren, die voorkwamen dat het overwicht in de juiste verhouding in doelpunten werd uitgedrukt: in de eerste plaats werd het samenspel vaak te ver doorgevoerd en ten tweede toonde de Franse doelman Remet- ter zich in grootse vorm. Toch moest Remetter in de veertiende minuut capi tuleren toen rechtsbuiten Milutinovic bij een doorbraak van de rechtervleugel een hard schot loste. Gesteund door de midden linie, waarin vooral Tsjaikowski een fraaie partij speelde, kwamen de Joegoslavische aanvallers onmiddellijk weer in de buurt van Gianessi en Kaelbel, maar de gevaar lijke midvoor Mitic, de beste man uit de voorhoede, kreeg bij zijn bewaker Jonquet maar weinig bewegingsvrijheid meer. Ook toen Frankrijk na de hervatting met grote geestdrift en in hoog tempo een reeks aanvallen lanceerde, bleef de Joegoslavi sche defensie de situatie volkomen beheer sen. Aan de andere kant stond Remetter verder elk Joegoslavisch succes in de weg. Ondanks het fraaie werk van hun doel man, die een grotere nederlaag heeft voor komen, toonden de Fransen zich na het laatste fluitsignaal van scheidsrechter Grif fiths (Wales) duidelijk teleurgesteld over het resultaat van hun eerste optreden in dit eindtournooi. RUSSISCHE ATHLETEN NAAR ENGE LAND. Russische dames- en heren-athle- ten zullen op 13 October voor het eerstin Groot Brittannië aan de start verschijnen. De Flamingo's kwamen op de tweede dag van hun wedstrijd tegen de Yorkshire Gentlemen kort voor de lunch in een zeer sterke positie. In de ochtenduren slaagden zij er in de Engelsen all out te krijgen voor 36 runs, gaven hun de follow-on en veroverden direct het wicket van Moss, die door een zeer mooie bal van Leef tink werd gebowled. Hierna moest echter enige malen voor regen worden gestopt. Het koude weer en de natte bal kwamen de bowling-prestaties der Flamingo's niet ten goede en zij slaagden er niet in de Engelsen voor de tweede maal uit te krijgen. Zij scoorden 137 runs voor het verlies van vier wickets. In de eerste innings slaagden Prentice en Tyzack er aanvankelijk in stand te houden. Zij brachten de 100 op het bord. Doch toen de laatste na goed veldwerk van Bijleveld run out ging voor 22 runs en dezelfde speler de beste batsman Prentice in de slips uitving, was het met de Engelsen gedaan. Zij werden door Vriens en Van der Bijl in korte tijd aan de kant gezet. Prentice batte uitstekend en zijn 71 runs, die 8 boundaries bevatten, waren volkomen kansloos. Van de Flamingo's-bowlers had Van der Bijl (528) de beste cijfers, doch Vriens was (453) veruit de beste bowler. Goede innings 9 Ook in de tweede innings van de York shire Gentlemen was Prentice de grote man. Hij opende wederom de innings en bleef tot het eind van de wedstrijd aan het wicket. Zijn zeer goede innings van 75 not out werd slechts door één moei lijke vangkans ontsierd. Ook Barker (19) en Nedhurst (20) lieten degelijk batten zien. Over het algemeen was het batten der Engelsen op beide da gen zeer verdedigend en zij slaagden er geen moment in de Nederlandse aanval te overmeesteren. Vooral Leeftink bowlde in de tweede innings met de harde wind in de rug zeer goed. Hij veroverde in 16 overs twee wickets voor 35 runs. Bijle veld bowlde 1—18, Klink 0—5, Vriens 0—18, Van der Bijl 0—29 en Van der Most 017. De belangrijkste gebeurtenis in de softball- competitie was wel de onverwachte neder laag. die^ Schoten in Amsterdam tegen V.V.G.A. leed. Het werd een fraaie, span nende wedstrijd, temeer ook daar de werp sters van de stedelijke teams tegenover el kaar stonden. De Schotenwerpster, mej. Boerendans, was iets constanter dan mej. Scherpenzeel, de snelle Amsterdamse werp ster. Dat het slaan op deze bekwame werp sters moeilijk was, blijkt uit de voor softball lage score: 32. SC Haarlem trok zich van de Schoten reputatie niets aan. Er werd uitstekend partij gegeven en pas op het laatste nipper tje won Schoten met 87. Hier speelde mej. Veen de beste wedstrijd. Gymnasion. zonder mej. Olthoff en mej. Honing, speelde slecht tegen HCK. dat trou wens ook een zwakke indruk maakte. Hier was de uitslag 3—17. Het gaat er toch wel naar uitzien dat het verblijf van DSB in de eerste klasse slechts van korte duur zal zijn. In een sterke wed strijd won HHC van deze club met niet min der dan 33—7. In de tweede klasse hebben de beste kans op promotie: OVVO. RCH en EDO. In de verschillende derde klasse afdelingen staan Rooswijk. TYBB, Gymnasion III. HHC III, Schoten II en Catchers er goed voor. Wij herinneren verder aan de stedenwed- strijd tussen de vertegenwoordigende teams van Haarlem en Amsterdam, die elkaar van avond ontmoeten. De wedstrijd wordt ge speeld op het veld aan de Kleverlaan, aan vang kwart over zeven. Gisteravond werden de biljartwedstrijden ADVERTENTIE voortgezet van ..Hof var. Holland" met „Scheiwijk" uit Beverwijk. De uitslagen waren Sakkens 190 190 25 30 7.60 1 Scholten 200 200 25 42 8.— 1 Bakker 70 70 27 9 2.59 2 90 62 27 11 2.20 0 Duin 160 160 35 19 4.57 2 v. d. Wakker.. 115 83 35 15 2.51 0 70 53 35 7 1.51 0 Hurkmans 60 60 35 9 1.71 2 190 149 24 31 6.20 0 Kraayer 145 145 24 40 6.04 2 Voorlopige stand: 55. AMERIKA—RUSLAND SCHAKEN. Ruim 1000 toeschouwers waren de eerste avond van de schaakwedstrijd AmerikaRusland aanwezig.' Het Amerikaanse team, dat ver zwakt was door ziekte van een van de beste spelers, Denker, behaalde in deze eerste ontmoeting geen enkele overwinning. De Russische meesters wonnen vier van de acht partijen, twee partijen eindigden in remise, terwijl de twee andere partijen afgebroken werden. Een niet te overtreffen prestatie was de beklim ming van de Mount Everest op 29 Mei 1953. Niet te overtreffen is de kwaliteit van EVEREST, de moderne Amerikaanse King Size sigaret. VERKOOP VOOR NEDERLANDEN.V. AlVANA, DEN HAA© Zone-schaakt our nooi De uitslagen van de partijen, gespeeld in de elfde ronde van het zóne-schaaktournooi in München. luidden: Donner (Ned.)Jacob (Saarland) afgebroken in gunstige stelling 'voor Donner; Pirc (Joegosl.)Ribeiro (Por tugal) 1—0; Castaldi (It.)— Aitken (Schotl.) 10; Dunkelblum (België)Golombek (Gr. Br.) 01; Burstein (Fr.)Rabar (Joegosl.) H.-; Kramer (Ned.)Bhend (Zwits.) 's; Lokvenc (Oostenr.)Lehmann (Did.) afgebroken; Toran (Sp.)Wade (Gr. Br.) afgebr.; Unzicker (Did.)—Mulcahy (Ierl.) 1—0. Voorts werden enkele afgebroken partijen uitgespeeld. De uitslagen waren: Ribeiro Pirc 01; JacobKramer 01; Wade Lokvenc 'j Unzicker heeft thans met 9 punten de lei ding voor onze landgenoot Donner. die 8'L- punt heeft en een afgebroken partij. Daar na volgen Fuderer, Pirc en Rabar ieder met 8 pnt. OLSEN VERSLOEG TURNER. De we reldkampioen middengewicht bokser Carl Olsen heeft een gevecht in Honolulu gewon nen tegen Jesse Turner door een technische k.o. in de achtste ronde. Door het te iaat inschrijven van enkele reserve-teams zijn verschillende negentallen nogal wat achter gekomen in de vierde klasse. Toch mag de competitieleider nog niet klagen. In afdeling 4 A zal de strijd hoofdzakelijk gaan tussen „Haarlem" 3 en H.C.K. 3. De stand is hier Haarlem 3 HCK 3 EDO 5 Kennemerl. 8 Rooswijk 4 4 DCO 2 4 SC Haarlem 5 2 In de B-afdeling schijnt Bloemendaal rechtstreeks op het kampioenschap af te gaan. Slechts DSS 2 schijnt nog ernstige concur rentie te kunnen aandoen. Bloemendaal 5 10 Terrasvog. 2 3 2 DSS 2 4 6 TYBB 3 4 2 Schoten 4 4 6 DIO 2 5 0 HHC 4 5 4 In de C-afdeling zijn drie clubs gegadigde voor de bovenste plaats. Spaarnevogels won hier slechts met 14—13 van DSB 2. terwijl de HCK'ers onder protest met 1513 van DSB verloren. Hier is dus nog van alles mogelijk. Spaarnevogels 4 8 EDO 4 4 4 DSB 2 5 8 Rooswijk 3 4 0 HCK 4 4 6 Bloemend. 2 5 0 In de D-afdeling scheen debutant Terras vogels geen plankenkoorts te hebben en haar eerste seizoen met een kampioenschap tc be ginnen. Een verrassende 1717 tegen RCH 5 kostte echter een kostbaar punt. Terrasvogels Rooswijk 2 EHS 3 „Haarlem" 4 THB 2 RCH 5 HCK 5 3 2 3—1* 5 0 2 winstp. in mindering wegens niet opk. In de kleine zaal van het Amsterdams Concertgebouw had Woensdagavond het aangekondigde liederen-recital plaats van Pierre Bernac, met als partner aan de vleugel Felix de Nobel, die de ziek gewor den Francis Polenc verving. Wie zich realiseren kan wat het betekent zo'n Sia mese tweeling als Bernac en Poulence te scheiden, een artistiek tweetal dat volko men naar elkaar is toegegroeid, zal de draagkracht begrijpen van de taak die Felix de Nobel op zich genomen had. Zij die echter hun toegangsbewijs voor het recital lieten verlopen omdat Poulenc er niet bij was, hebben het wonder gemist van de vaardigheid, de muzikale potentie en het aanpassingsvermogen, dat de plaatsvervanger verrichtte. Deze welge slaagde operatie was één van de merk waardigste dingen op dit recital. Het programma bestond uit een reeks Een beeld uit de wedstrijd Tsjechoslowakije-Uruguay, die Woensdag in Zwitserland ts gespeeld in het tournooi om. het Wereldkampioenschap voetbal. Deze telefoto brengt een spannend moment voor het Tjsechische doel in beeld. liederen van Fauré, de „Histoires naturel les" van Ravel, de cyclus „Tel jour, telle nuit" van Poulence en de „Dichterliebe" van Schumann. Dit alles mocht zeer in teressant heten uit een oogpunt van in terpretatie, van intelligente voordracht, van dictie, van het scheppen der vereiste sfeer. Maar er werd een zo duidelijk hoogtepunt met de vertolking van de „Histoires natu relles" bereikt, dat de rest er onder moest lijden, niet omdat die minder sterk was, maar omdat die stralende culminatie vol fijne spiritualiteit geen climax meer mo gelijk maakte. In plaats van de zwaar- romantische „Dichterliebe" aan het slot te plaatsen, had Bernac waarschijnlijk beter gedaan de lachende en ironisch ge kruide moderne poëzie van Ravel tot be sluit van zijn programma te nemen. Met dat al was de delicate interpretatie van deze geniale „farce" voor zoverre men het uiterst geraffineerde werk aldus kan betitelen het hoogtepunt van de avond en als zodanig het hele recital waard. Wat is er indertijd niet om te doen geweest, toen de jeugdige Ravel deze vijf muzikale evocaties van de fijn ge ciseleerde episoden uit het dierenleven teksten van Jules Renard voor het publiek liet brengen! Want niet iedereen begreep zo maar direct de portée van dit bijzonder originele kunstwerk. Men meende dat de eerbiedwaardigheid van de kunst aangetast werd en dat men er spot tend tussen genomen werd door een would- be-artist, een apache, die tot driemaal toe voor de Prix de Rome was afgewezen. Wij kunnen ons de mentaliteit haast niet meer indenken, die mokkend en afwijzend stond tegen deze in wezen echt Franse geestig heid, als het ware gedicteerd door de glimlachende Muze. Wanneer Bernac met zijn sterk uitbeel dingsvermogen, zijn gereserveerde tact, zijn oneindige nuancering van zangkunst en mimiek deze dierenhistorietjes doet leven, voelt men dat alles niet aan als gewilde grappigheid, niet als spot, maar als fijne geestigheid, als reflex van de nauw keurigste opmerkingsgave die soms, zo als in „Le grillon" (het krekeltje) een teder gevoel niet uitsluit. De verklanking van deze zeer originele cyclus door Bernac en De Nobel plaatste het werk op het hoogst denkbare niveau. Na afloop van Bernac's prestaties kan men zich afvragen: hoe zit dat met deze vocalist? Hij geeft zich uit als bariton, maar hij zingt tenorpartijen. En een tenor kan men hem toch ook niet noemen. Hij smokkelt op de handigste manier om zo wel het één als het ander te zijn, naar gelang de liedvertolking dit eist. Maar wat geeft het? Hij is geen zanger die men met de gewone maat kan meten. Wat hij met zijn vocale middelen de goede en de minder goede als liederenvertolker bereikt door intelligentie, temperament, smaak en muzikaliteit, is in ieder geval van de hoogste orde. JOS. DE KLERK. Aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam is de heer W. K. J. van Scher penzeel te Velsen Woensdag geslaagd voor mr. in de rechten.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 7