Libelle .Clowntje Rick B en W Amsterdam vóór brug over IJ bij Schel ling woude Dokkum gaat met veel zwier zijn 1200-jarig bestaan vieren Ook rijkspremie voor particuliere bouw van bejaardentehuizen Fa. B. ENGELENBERG Een verraderlijk complot Ter opluchting in ponten-misère IJ-tunnelproject niet vertraagd Tram op Schouwen- Duiveland verdwijnt (jee MORRIS iefiuyen ty! Ook jaarlijkse bijdragen DONDERDAG 17 JUNI 195 4 Zo was 't vroeger En nu? Prof. dr. A. E. van Giffen verlaat hoogleraarsambt Baan vormde beletsel voor herverkaveling Betaling abonnementsgeld per giro Jonge Katwijker viel tegen draaiende winch Pakistan nodigt Syrië uit bij Turks-Pakistaans pact Een belangrijke verbetering Voor de kinderen OFFICIËLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN FEUILLETON door Richard Keverne B. en W. van Amsterdam hebben zich in een nota uitgesproken voor de bouw van een brug over het IJ nabij Schellingwoude, ten Oosten van de Oranjesluizen over het binnen-IJ, zoals deze is voorgesteld door de Rijkswaterstaat. Dit is ongeveer ter plaatse waar in het algemeen uitbreidings plan een dergelijke vaste oeververbinding is geprojecteerd. Het voorgestelde plan deze brug ten Westen van de Oranjesluizen aan te leg gen achten B. en W. onaanvaardbaar met het oog op scheepvaartbelangen. Aan de Zuidzijde (Amsterdam-Oost) is het tracé van de toeleidende weg door de Rijkswaterstaat ontworpen van de Kramat- weg langs een nieuw aan te leggen weg evenwijdig aan de Zeeburgerdijk, vervol gens met een hoge brug, waarin een bocht over het Amsterdam-Rijnkanaal en ver volgens een weg door het driehoekige eiland bij de Oranjesluizen. Naar de mening van B. en W. is komen vast te staan dat van de aanleg van een vaste weg- en brugverbinding nabij de Oranjesluizen geen vertragende invloed op de totstandkoming van de IJ-tunnel be hoeft te worden gevreesd. „Wij zijn daar om en op grond van de hiernavolgende overwegingen van oordeel, dat er voor Amsterdam aanleiding bestaat, voor zover nodig aan de totstandkoming van bedoelde weg- en brugverbinding medewerking te verlenen" aldus B. en W. ADVERTENTIE /tc Aan prof. dr. A. E. v'an Giffen, hoog leraar in de praehistorie en Germaanse archaeologie aan de rijks-universiteit te Groningen, is op zijn verzoek met ingang van 20 September eervol ontslag verleend uit zijn ambt. Dr. Albert Egges van Giffen, die, sedert 1920, tevens directeur is van het Biolo gisch archaeologisch instituut der Rijksuni versiteit te Groningen, is geboren in Noordhorn (Gr.). Hij is op 14 Maart ze ventig jaar geworden. Professor Van Giffen zal op Dinsdag 22 Juni des middags om 4 uur in de aula der universiteit afscheidscollege geven. Na afloop van dat college zal er in de se naatskamer gelegenheid zijn afscheid te nemen van de hoogleraar. Prof. Van Giffen volgde het gymnasium te Sneek en Zutphen, studeerde daarna aan de rijksuniversiteit te Groningen bio logie en aan de rijksuniversiteit te Leiden oudheidkunde. Van 19111912 was hij assistent in de zoölogie aan de rijksuni versiteit te Groningen. In 1913 promoveer de hij tot doctor. Van 19121917 was hij conservator van het Rijksmuseum van Oudheden te Leiden, in 1917 werd hij conservator aan de rijksuniversiteit te Groningen bij de zoölogie, tevens belast met de leiding van het terpen-onderzoek door de Terpenvereniging. Sedert 1919 is hij conservator van 't prov. museum van Drente te Assen en inspecteur van de voor- en vroeghistorische afdeling van het mu seum van oudheden voor de provincie en stad Groningen. In 1930 werd hij lector in de praehistorie en de Germaanse ar- chaelogie, in 1939 buitengewoon hoog leraar; van 1941 tot 1943 en sedert 1946 eveneens aan de gemeentelijke universi teit van Amsterdam. „Wat de urgentie betreft, stond be doelde verbinding in het geheel van maatregelen tot verbetering van de oeververbindingen, juist voor het auto verkeer, eerst op het derde plan. Ge zien de noodtoestand ten aanzien van de bestaande veren (IJ-veren en Hero veren), achten wij de bouw van de IJ- tunnel en die van de Hemtunnel veel urgenter. Door haar gunstiger ligging zullen deze tunnels ons inziens het verkeer veel meer dienen dan een vaste oeververbinding bij Schellingwoude. Zolang de IJ-tunnel niet tot stand is ge komen, kan echter niet worden ontkend, dat een verbinding bij Schellingwoude, welker totstandkoming aanmerkelijk min der tijd zal vergen dan de bouw van de IJ-tunnel, het verkeer over de IJ-veren enigermate zal ontlasten, ook wat betreft het lokale verkeer," zo schrijven B. en W. Indien de raad dezé nota voor kennis geving zal hebben aangenomen, zullen B. en W. zich gemachtigd achten: voor zoveel nodig, medewerking te verlenen aan de totstandkoming van een weg- en brugver binding over het IJ nabij Schellingwoude, met inachtneming van de bezwaren tegen het door de Rijkswaterstaat ter zake ont worpen tracé; indien zulks bij de nadere uitwerking van de détails van het door ons voorgestane tracé noodzakelijk mocht blij ken, daar van af te wijken, mits ook dan de genoemde bezwaren tegen het door de Rijkswaterstaat voorgestelde tracé worden ondervangen. Omtrent de kosten van aanleg van deze weg- en brugverbinding staan B. en W. nog geen gegevens ter beschikking. Bij de Tweede Kamer is een wetsont werp ingediend waarin wordt voorgesteld een vergoeding te verlenen aan de N.V. Rotterdamsche Tramweg Maatschappij wegens het opheffen van haar tramweg van Burgih over Brouwershaven naar Steenbergen. In de toelichting van de mi nister van Verkeer en Waterstaat a.i. wordt onder meer gezegd dat de trambaan van Burgh naar Zijpe een ernstige belem mering vormt voort de herverkavelings plannen op Schouwen-Duiveland. Voor een herstel van het eiland is opheffing van de tram van groot belang. Die opheffing zal belangrijke besparingen opleveren, alle plannen aanzienlijk aan waarde doen win nen en een grote versnelling van de uitvoe ring van de herstelwerkzaamheden moge lijk maken. Bij behoud van de tram zou men met de baan rekening moeten houden. Het gehele herverkavelings- en wederop- bouwwerk is dan minder overzichtelijk en de baan zou een voortdurende bron van moeilijkheden zijn. De R.T.M. is bereid aan opheffing van de tramlijn medewerking te verlenen, mits zij de schade, welke zij hier door lijdt, vergoed krijgt. De minister stelt nu de volgende ver goedingen voor: voor de tramweg met rol lend materieel: f 1.303.738,13; tegemoetko ming voor het vrijwillige prijsgeven van de concessie en voor het risico van over schakeling op autotractie en in de kosten van een wachtgeldregeling f250.000; ver goeding van de reeds uitgegeven herstel- kosten watersnooóschade: f 104.116.01; to taal f 1.657.854,14. Daar gaat af een bedrag voor door de R.T.M. te behouden activa, groot f 574.937,20. De R.T.M. zal een restant groot f404.803.59 van de van rijkswege voor deze tramweg verleende renteloze voorschotten terugbetalen. Per saldo moet het rijk dus f 678.113,35 betalen. De besparingen voor de herverkaveling, doordat duikers, bruggen en andere wer ken niet behoeven te worden uitgevoerd, belopen reeds meer dan f 420.000. De be sparing op de kosten van verder herstel van de tram is te stellen op rond f 50.000 en de besparing op voorzieningen door de rijkswaterstaat ten behoeve van de tram zal bedragen rond f 200.000. Onder voorbehoud dat de Staten-Gene- raal de benodigde credieten beschikbaar stellen, is reeds begin Mei 1954 met de R.T.M. een overeenkomst gesloten, op grond waarvan de R.T.M. voorschotten zijn verleend, teneinde haar in de gelegenheid te steilen nog vóór het begin van het toe ristenseizoen de benodigde autobussen aan te schaffen. U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 6.50post- abonnés f 7. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij be hoeven dan geen kwitanties uit té zenden. Voor automatische girobetalingcn (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. DE ADMINISTRATIE XOOOOCOOOOOOOOOOOOOOCXICOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOÜDÜUUU^ ABERDEEN (Reuter). De veertien jarige Leendert Haasnoot uit Katwijk is gisteren aan boord van het vissersvaartuig '.Dirk", toen dit zestigmijl van Aberdeen (Schotland) aan het vissen was, tegen een draaiende winch gevallen. Hij kreeg een schedelbreuk en andere verwondingen en moest in het ziekenhuis te Aberdeen ge opereerd worden. DAMASCUS. (United Press). De eerste minister van Pakistan, Mohammed Ali, heeft bij zijn aankomst uit Is tan boel bevestigd, dat hij Syrië zou verzoeken zich aan te sluiten bij het pact, dat onlangs tussen Pakistan en Turkije is gesloten. Hij zeide niet te kunnen bevestigen, dat zijn minister van Buitenlandse Zaken er tijdens zijn bezoek aan Egypte in geslaagd was het misverstand over de Turks-Pa- kistaanse alliantie op te helderen. Ali zeide, dat het in de bedoeling van de oorspronkelijke ondertekenaars lag het pact veelomvattender te maken en er zo wel economische, culturele als defensieve kwesties in op te nemen. ADVERTENTIE Groot was het enthousiasme van de honder den bezoekers die in de afgelopen maand rondgeleid werden in de nieuwbouw van Stoutenbeek's Woninginrichting te Beverwijk. Daarbij bleek echter, dat de afdeling moderne meubelen te klein was om alles te bevatten wat nodig was om de modern georiënteerde mensen voldoende keus te bieden. Om een oplossing te vinden zijn de Heren Stoutenbeek weer aan 't breken geslagen. Het pand Bree- straat 74 werd van binnen geheel veranderd en a.s. Zaterdag. 19 Juni, om 2 uur opent de firma Stoutenbeek een geheel nieuwe afde ling. de „Sun-Art" afdeling. Deze naam. die het zonnige en kunstzinnige van de moderne meubelen, stoffen en kunstnijverheidsartike- len in zich verenigt, zal een waarborg zijn voor goed verantwoorde moderne woning inrichting. De leider van deze afdeling, de Heer Kop Jansen, die z'n sporen reeds ver diend heeft, zal iedere bezoeker Zaterdag gaarne vrijblijvend rondleiden. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de „Sun-Art" advertentie van Stouten beek's Woninginrichting in de advertentie- j pagina. Koningin Juliana heeft in de Houtrusthallen in Den Haag een gedeelte van de Bijbeldag, georganiseerd door het jubile rende Nederlandsch Bijbelgenootschap, bijgewoond. Hier betreedt de Vorstin met de voorzitter van het Nederlandsch Bijbel genootschap, de heer J. C. Heldring, de zaal. De Dokkumer belangengemeenschap, de organisatrice van het van 28 Augustus tot en met 4 September te houden twaalfde eeuwfeest van Dokkum, heeft in het Fries museum te Leeuwarden het programma van de komende festiviteiten bekend ge maakt. Drs. S. van Tuinen, burgemeester van Dokkum, hield een algemene inleiding over „Dokkum twaalf eeuwen". Het rijke archief is nog niet volledig geïnventari seerd, maar toch zijn er enkele uitgaven verschenen, die een historisch beeld geven, zoals een statistiek over Dokkum, het Bonifatiusspel van Fedde Schurer en de Festmars Dokkum van S. Tiermersma uit Leeuwarden. Hij legde vooral de nadruk op de burgerzin, die getoond wordt door 34 buurtverenigingen, die geheel op eigen kosten jaar in jaar uit, en ook straks, Dokkum tot de „Lichtstad van het Noor den" zullen maken. „Wat we nog missen", aldus drs. Van Tuinen, „is een echt Dok kumer volkslied. Men hoopt nu, dat er voor 1 Augustus een goed lied, populair van toon en inhoud, zal verschijnen. Voor de goede inzendingen zijn prijzen beschik baar van 25,15,en 10, Op 28 Augustus begint het feest met een buitengewone raadszitting. Het Friese statenjacht „Friso", geëscorteerd door di verse historische schepen, zal dan Dokkum vinnenvaren. Dertig sportvliegers zullen op dat ogen blik over Dokkum vliegen. Marswedstrijden door gymnastiekver enigingen en een wedstrijd tussen twee eerste klasse, voetbalclubs zullen deze eerste dag te zien geven. Voor de volgende ADVERTENTIE BARTELJORISSTR HAARLEMTEL. 13439 FERD BOISTR 48 A DAM TEL 71716? Gabardine Windjackets /35j Waf 'n zonde van al die heerlijke taartjes, die daar uit de doos waren gevallen en nu zomaar in de sneeuwpop lagen.... De room liep er uit, ze waren kapot; en alles was bedorven! Toen de eerste schrik voorbij was en ze allebei opstonden, was de bakkersknecht natuurlijk verschrikkelijk kwaad. „Kwajongen!", riep hij nijdig. „Kijk nou 'es, wat je hebt gedaan... al m'n gebakjes zijn niar de maan!" „Ik.... ikkon er niks aan doen!", stotterde Bunkie verslagen. „Niks aan doen? Je had uit moeten kijken!", schreeuwde, de man. „Waarom ben je hier aan 't glijden, als ik aankom?" ,.lk zag u niet", zei Bunkie bedremmeld, want hij voelde wel, dat de man gelijk had. De knecht raapte zijn gevallen doos op, maar de taartjes kon hij wel laten liggen; daar was niets goeds meer bij. „Dat moet allemaal vergoed worden!", zei hij. „Je snapt toch zeker wel, dat ik die dingen zo niet meer aan de klanten kan brengen?" Dat begreep Bunkie wel. „Kom mee", zei de man. „We gaan naar je huis en ik moet het geld voor die be dorven boel hebben!" dagen staan onder meer op het programma het optreden van Harry Kroezes „Motor kozakken", een concours hippique met de gouden zweep van het gemeentebestuur als inzet en een sterrit voor auto's en mo toren. Er komt ook een historisch spel, bestaande uit twee schetsen, een van dr. Y. Poortinga over „Camphuysen in Dok kum" en een schets van de heer D. A. Tamminga over „Wat wol it", een historie uit de tijd van de kruistochten. Het geheel onder regie van de heer H. K. Schippers van Drachten. Een bekend Fries gezelschap zal met Dokkumer folklore naar gegevens van ds. J. J. Kalma te Lekkum onder de titel „Fuort aide guds nei Dokkum ta", de geestige kant van Dokkums historie in beeld brengen. Op Vrijdag 3 September komt het Ko ninklijk Mannenkoor „Apollo" uit Am sterdam met honderd zangers onder leiding van George Stam een uitvoering geven. Bruno Hoffmann uit Stuttgart bespeler van de glasharp geeft dan zijn eerste open baar concert in Nederland met dit merk waardige instrument. Er komen vier tentoonstellingen van for maat: een poppententoonstelling, waar voor de Koningin een aantal van haar poppen zal afstaan, een tentoonstelling over scheepsbouw, een tentoonstelling van verscheidene zilveren voorwerpen uit par ticulier, kerkelijk en museumbezit uit Noord-Oost-Friesland en een historische tentoonstelling. Op het Marktplein zal een oud-Hollands stadje verrijzen, met diverse stands van handel en industrie. Hier wor den geregeld korte uitvoeringen gegeven onder meer rechtstreekse radio-uitzendin gen door de N.C.R.V. met „Vrij en Blij" en door de V.A.R.A. en een uitzending van de Regionale Omroep Noord. Zelfs een postkantoortje met een speciaal poststem pel zal niet ontbreken. Het rijk gaat ook aan particulieren gel delijke steun geven voor de bouw van be jaardentehuizen. De bouw van deze tehui zen werd tot dusverre door het rijk alleen financieel gesteund ingevolge de Woning wet. Dit wil zeggen, dat alleen voor bejaar dentehuizen gebouwd door gemeenten en woningbouwcorporaties rijksbijdragen wer den verleend. Thans zullen ook particulie ren voor de bouw van zulke tehuizen gel delijke steun van het rijk kunnen krijgen. Door wijziging van het Premie- en Bij- dragebesluit Woningbouw zullen namelijk evenals dat voor woningen reeds het ge val was voor bejaardentehuizen zoge naamde premiën van rijkswege kunnen worden toegekend. Ingevolge een beschikking van de minis ter van Wederopbouw en Volkshuisvesting, die dezer dagen in de Nederlandse Staats courant zal worden gepubliceerd, zal de premie worden verleend voor bejaarden tehuizen, waarvan de inhoud niet groter is dan 125 m3 per te huisvesten bewoner en die overigen^ voldoen aan het bepaalde voor bejaardentehuizen in de „Voorschrif ten-en wenken voor het ontwerpen van woningen (1951)". De premie zal, al naar gelang het tehuis een, twee, drie of meer bouwlagen bevat, 1.150.1.325,of 1.400,per te huisvesten bewoner be dragen. Boven de premie wordt een toe slag voor grondkosten gegeven, die afhan kelijk is van de groep, waarin de gemeente van vestiging is ingedeeld. Deze toeslag bedraagt 325,— 170,— of 120,—. Voorts wordt nog een funderingstoeslag verleend ingeval de fundering zwaarder is dan normaal. Toegekende premiën worden uitgekeerd als het tehuis voor bewoning gereed is. Op verzoek kan de helft worden uitbetaald als het gebouw glas- en waterdicht is. Jaarlijkse bijdragen Voor de tehuizen, die eigendom zijn van rechtspersonen en die door dezen zonder winstoogmerk worden verhuurd, kunnen, behalve de premie, jaarlijkse bijdragen van rijkswege worden verkregen. De ver lening van deze bijdragen heeft ten doel een lagere huurprijs mogelijk te maken. Ook voor zelfstandige woningen voor be jaarden, waarvoor als zodanig premiën zijn verstrekt en die door rechtspersonen worden verhuurd kan de jaarlijkse bijdra ge worden toegekend. De jaarlijkse bijdrage bedraagt 50 per woonvertrek in een tehuis of per zelfstan dige woning en wordt voor de duur van vijftig jaar verleend. Voor de toekenning van de jaarlijkse bijdragen gelden onder meer de volgende voorwaarden: De gemeente dient eenzelfde bedrag als het rijk bij te dragen. De huurprijs moet per hoofdwoonvertrek in een tehuis of per zelfstandige woning 100,per jaar lager worden gesteld dan de door de minister vastgestelde normale huurprijs. Het inko men van de bewoners mag voor in gezins verband samenwonenden niet hoger zijn dan 2.000.per jaar en voor alleen- wonenden niet meer dan 1.300,per jaar. De bewoners moeten minstens 60 jaar oud zijn. (Als ten hoogste één kind met de bejaarden samenwoont, geldt deze leeftijdsgrens voor dit kind niet). De jaarlijkse bijdragen moeten even als de premiën bij het gemeentebestuur worden aangevraagd. De bijdrage wordt voor de eerste maal uitbetaald een jaar nadat het tehuis of de woning is gereed gekomen. ADVERTENTIE llorlstnat 39 - Hèarlrm Tri. 1 SCHUURSCHIJVEN in drie groften 15) „Wat? De geldmagnaat?" vroeg Jim ver rast. „Ja". Mildred vertelde hem over het gro te luxejacht en met bestudeerde onver schilligheid maakte ze hem duidelijk, dat ze daar aan boord was geweest. Ze liet het zelfs voorkomen, alsof ze er geregeld kwam „Ik vond 't nogal merkwaardig Monica daar aan te treffen. We hadden er allemaal natuurlijk commentaar op, de Gunters ook mevrouw Gunter kent sir Jonathan al jaren: maar ze had nooit iets gehoord over de charmante juffrouw Brent. Luister eens. Jim...." Ze aarzelde even en keek hem onzeker aan, voordat ze verder ging. „Je zegt nooit iemand iets over wat ik je nu vertel, beloof je me dat? Goed, dan ga ik door: het grappige van het geval was, dat haar aanwezigheid niet bepaald op prijs gesteld scheen te worden. Sir Jonathan liet op de hem eigen tactvolle wijze natuurlijk niets merken je weet hoe hij zo'n situa tie kan opvangen maar mevrouw Gun ter kwam héél toevallig een zeer vreemd gesprek ter ore". Mildred lachte even en vervolgde: „Sir Jonathan bleek met de situatie te zitten. Naar Maude Gunter uit het gesprek opmaakte, verwachtte de aan trekkelijke blonde joftge dame dat ze met sir Jonathan een tocht overzee zou gaan makenmaar 't bleek dat ze een beetje te vroeg was gekomen!" Woodstone merkte spottend op: „Ja, dat was dus een netelige situatie. Waar zouden ze heengaan?" „Ik geloof naar Lowestoft. Het oorspron kelijke plan scheen te zijn, dat ze hem in Penzance zou ontmoeten". Mildred trok haar zorgvuldig bijgewerkte wenkbrauwen op en deed alsof ze geshockeerd was. „Je zult 't met me eens zijn, dat dit te denken geeft", zei ze zedig. „Inderdaad", gaf Jim toe. „Heb je Matt hiervan op de hoogte gesteld?" „Vanzelfsprekend. Maar je kunt net zo goed tegen een muur praten!" antwoordde Mildred op verontwaardigde toon. Jim Woodstone liet zich van een steeds begrijpender en menselijker kant kennen, toen ze nog enige tijd voortbabbeLden over Monica Brent en sir Jonathan. Hij zorgde er echter voor vertrokken te zijn, voordat Matt thuis kon komen, en deze trof hem quasie-toevallig juist bij het hek van de pastorie aan. „Ik heb gezegd dat ik naar de garage moest. Als je de wagen niet nodig hebt ben ik binnen tien minuten weer terug om met je te praten. Ga jij intussen echter naar binnen en vertel Mildred, dat je aan boord van de „Lyonesse" met Arden hebt ge luncht en dat je vervolgens een tochtje met hem langs de kust hebt gemaakt. Ik ben benieuwd hoe haar reactie daarop tegen over jóu zal zijn. Aan mij heeft ze uitge breide roddelverhalen verteld". Tot laat in de nacht bleven Matt en zijn vriend in de grote koele logeerkamer van het oude domineeshuis samen praten. Mildred had deze kamer voor Jim in orde laten maken en Matt had een fles whisky en glazen mee naar boven genomen. Die avond leek 't er voor 't eerst in hun le ven op, dat Jim en Matt ruzie zouden krij gen. Jim, die zich op het brede ouder wetse bed had uitgestrekt, hing op ondra gelijke wijze de schoolmeester uit. Matt wees hem hier op bij herhaling en wond zich tenslotte op. Woodstone daarentegen bleef ijselijk kalrn. Hij stelde allerlei inge wikkelde vragen, waarvan hij zeker wist, dat Matt ze niet kon beantwoorden, en be antwoordde deze dan vervolgens zélf. Hij gaf een resumé vam het geval Beverley, waarmee hij Matt buiten zichzelf bracht. Want er waren ware dingen in Jim's voor stelling van zaken, die Matt niet wilde toegeven, maar ook niet kon bestrijden. Woodstone had vol belangstelling en sympathie naar Matt geluisterd, toen deze hem het hele verhaal thans uitvoerig, zonder iets te verzwijgen vertelde. Maar toen hij met zijn verhaal klaar was, be gon Jim het onmiddellijk haarfijn te ont leden. Sceptisch merkte hij op: „Ik vind het geheel nogal zwak. Ik begrijp al die omslag niet, één behoorlijke leugen en je was volkomen tevreden gesteld geweest. „Wat voor leugen?" vroeg Matt. „Elke leugen zou 't gedaan hebben", ant woordde Jim, terwijl hij op zijn rug lig gende naar het plafond staarde. Na enkele ogenblikken vervolgde hij: „Bv. dat Arden en Monica, die een bezoek aan mevrouw Dean brachten, waartegen niet 't minste bezwaar in te brengen zou zijn, een ver dacht geluid in de tuin hoorden hetgeen jij waarschijnlijk veroorzaakte en wa ren gaan kijken. Ze troffen toen jou aan en namen je mee naar binnen". „Maar mijn verhaal over die Italianen dan? Eén van die kerels was inderdaad in de tuin aanwezig, vergeet dat niet!" „Ik vergeet dat zeker niet", antwoordde Woodstone. ,,'t Is stellig van betekenis. La ten we b.v. in dit verband eens veronder stellen, dat Monica en Arden de tuin in kwamen om met die Italiaan te spreken, doch toen tot hun ontsteltenis jou ontdek ten, waardoor een en ander in de war liep.... Om de man te waarschuwen? maakte Monica nogal kabaal over jou. Wat vind je van die redenering?" „Een volkomen absurde theorie!" riep Matt uit. „Waarom zouden zij.... en hoe dan ook, we weten, dat 't niet zo is. Ver geet bovendien niet, wat er vanmiddag ge beurd is!" „Tussen haakjes, heeft Arden of de char mante juffrouw Brent je ooit uitgelegd, wat ze in die tuin uitvoerden?" vroeg Jim met een onschuldig gezicht. Matt keek enigszins verlegen. „Nee, dat hebben ze inderdaad niet gedaan", ant woordde hij aarzelend. „En als ze er iets over gezegd hebben, dan ben ik 't vergeten. Maar er stak heus niets in. Arden had een waarschuwing ontvangen en was dus vol argwaan". Hij aarzelde weer en voegde er dan langzaam aan toe: „Ik neem aan, dat ze wérkelijk mij hoorden bewegen. „Dus dan onderschrijf je toch één van mijn hypothese's" zei Woodstone met een voldaan lachje. Matt voelde zich geprik keld. „Schei uit. je theorieën zijn volkomen waanzin", zei hij bits. „Je schijnt niet te willen beseffen, dat Monica en die kleine jongen vanmiddag werkelijk ontvoerd werdenen dat ze de jongen nog stééds hebben!" „Ik besef, dat dat 't verhaal is, dat men jou verteld heeft", antwoordde Woodstone onverstoorbaar. Matt werd thans werkelijk boos. „Wil je beweren, dat Arden en Monica mij leugens verteld hebben?" vroeg hij met nadruk. „Ik weet nog niet voldoende van deze zaak om al een oordeel gevormd te heb ben", antwoordde Woodstone kalm. „Ik bouw alleen maar theorieën op, om de zaak van alle mogelijke kanten te belichten". „Ik vind je insinuaties bepaald beledi gend', zei Matt fel, maa- Woodstone ver volgde op vriendelijke iuon: „Ik neem de tegenstrijdigheden in deze zaak onder de loupe, om te zien waarheen deze ons voe ren. In de eerste plaats vind ik dat ontvoe- ringsverhaal moeilijk te slikken. Zulke dingen kunnen in Engeland niet met suc ces gebeuren, het land is tè klein, tè goed georganiseerd. We missen hier „grote open vlakten" en „verre uithoeken", zoals die in gangstersfilms voorkomen. Maar laten we 't daar even niet over hebben. Laten we terugkomen op Arden. De Ardens van deze wereld laten zich stellig niet voor de gek houden! Ze zijn heus niet dwaas! Toch heeft Arden zich als een dwaas gedragen door jou dat buitennissige en bovendien volkomen overbodige verhaal te vertellen. Luister eens, Matt, mijn brave, er klopt hier iets niet...." Jim ging recht over eind zitten en fronste zijn voorhoofd. „Er gens maken we natuurlijk een fout", mom pelde hij. ,,'t Moet heel eenvoudig zijn. Matt onderbrak hem. „O, schei uit met dat geschoolmeester, Jim!" zei hij ontstemd. „Ik heb je mijn verhaal verteld en wat heeft 't voor zin om nu zo super-critisch te doen? De feiten liggen voor ons. Ik geloof er in en jij niet. Jij ziet er niet meer in dan een merkwaardig voorval en ik zie 't ais een afschuwelijk drama. Zullen we het daarbij laten?" Woodstone ging echter voort met zijn ge mompel, dat meer voor zichzelf bestemd scheen dan voor Matt. „Zoals ik 't zie, vindt deze plutocraat om de een of andere reden de tussenkomst van een actieve, intelligente jonge man heel vervelend...»" (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 8