„Pro Juventute" in Beverwijk Dijkherstel in rampgebied kost reeds f 103 millioen Agenda voor Velsen GERARD VAN PRAAG Vooral op Schouwen-Duiveland is nog zeer veel te doen Beverwijk Weinig en dure aardbeien Heemskerk In vele gevallen al succes bij moeilijke kinderen Dit haas werd haast het haasje Lof voor Nederland; critiek op eigen land In memoriam dr. M. Amir VRIJDAG 18 JUNI 19S4 11 Zweedse athletiekploeg 27 Juni op „Adrichem" Eerste speciale veiling Wielerronde van Beverwijk Jeugdkampioenschap schaken ƒ8.75 ƒ3.45 1.45 Kennemerlaan 100 Film voor Vrouwengilde Stationschef te Beverwijk in de bloemen gezet De heer W. D. Wiljouw kwart eeuw bij Van Gelder Bende overviel bus op Midden-Java; 11 doden „INDONESIA RAYA": Elfduizend arbeiders hebben gewerkt aan het dijkherstel in het rampgebied, dat het Zuid-Westelijk gedeelte van ons land, Goe- ree-Overflakkee, Schouwen-Duiveland, een deel van Zuid-Beveland bij Kruiningen en de Zuid-Westkust van Noord-Brabant om vatte. De kosten, aan dat dijkherstel ver bonden, hebben tot dusver 103 millioen gulden belopen. De sluiting van het gat bij Schelphoek op Schouwen heeft 38 millioen gekost, die van de twee gaten bij Ouwer- kerk op Duiveland 26 millioen. Het dijk herstel op geheel Schouwen-Duiveland heeft 78 millioen gulden gekost. Toen op 6 November van het vorig jaar het laatste stroomgat, dat bij Ouwerkerk, gesloten werd, was de polder Schouwen bijna droog en restte alleen nog de Vier- bannenpolder op Duiveland, welke in December droog kon worden gelegd. De gebieden, welke het langst onder water hebben gestaan, waren Goeree-Overflak- kee, Schouwen-Duiveland en Kruiningen. Nadat de dijken waren gesloten, kon nog slechts van een voorlopig herstel worden gesproken. Zij moesten in ieder geval zo worden gemaakt, dat zij de winter zouden kunnen doorstaan. Tevens wilde men de gelegenheid aangrijpen, om de zwakke pun ten in de dijken te versterken. Op Overflakkee stond men voor de moeilijkheid, dat een dijk over een afstand van 22 kilometer geheel nieuw moest wor den gemaakt. Onmiddellijk na de ramp is men begonnen, de waterkering rondom Overflakkee op een hoogte te brengen, welke haar bestand zou doen zijn tegen de zomerstormen. Maar ook stond men nog voor de taak. deze dijk geschikt te maken voor de winter. Daarvoor heeft men, hoe wel de daaraan verbonden kosten hoger waren dan bij de gebruikelijke methoden, een zanddijk opgespoten, welke in plaats van met klei afgedekt werd met asphalt. In deze dijk zijn verwerkt 4.800.000 ton zand, 600.00Ó ton grond, 150.000 ton zand- asfalt, 20.000 ton asfaltbeton en 10.000 ton gietasfalt. Voor de afwerking van de dijk is dit jaar nog 80.000 ton asfaltbeton nodig. Op Overflakkee is achter de dijken een ring van binnendijken gemaakt, waarvan een gedeelte reeds bestond. Bij Nieuwe Tonge moest evenwel een geheel nieuwe binnendijk worden aangelegd. Voorts is men dit jaar op Goeree ertoe overgegaan, in de duinenrij tijdens de ramp was een groot deel van de duinen weggeslagen over een lengte van ruim twee kilometer een nieuwe dijk te leggen, welke ook met asfalt bekleed zal worden. Er is nog veel te doen op Schouwen-Duiveland Minder ver gevorderd met het dijkher stel is men op Schouwen-Duiveland, dat later is drooggekomen dan welk ander deel van het rampgebied ook. Ook hier zijn na de sluiting van de gaten de dijken voorlopig beschermd met rijs met stenen. Dit jaar zullen de dijken definitief worden hersteld, hetgeen ook daarom nodig is, omdat per 1 December de Dienst Dijkherstel van de Rijkswaterstaat wordt opgeheven. Op de meeste plaatsen zal een laag teel aarde op de dijken worden gebracht, welke ingezaaid wordt met gras, dat de dijk- glooiïng enigszins beschermt. Bovendien zijn vele dijken aan de binnenkant nog be schadigd. Bij Burgsluis op Schouwen moet nog een nieuwe inlaagdijk worden gemaakt en voorts moet de nieuwe ringdijk bij Schelphoek worden voltooid. Deze maand is men met deze werkzaamheden begonnen. Nog 14 millioen De Dienst Dijkherstel heeft het eiland onderverdeeld in 26 waterstaatswerken. Hiertoe behoren ook het definitieve herstel van de dijkval bij de Flauwors-inlaag, het dichten van het zogenaamde Brokkengat bij Ouwerkerk en het herstel van de haven van Zierikzee. Met dit laatste werk zal nog ongeveer twee millioen gulden gemoeid zijn. Totaal zal dit jaar voor Schouwen- Duiveland nog 14 millioen gulden moeten worden uitgegeven, waarbij dan nog komen de kosten van de inpoldering bij Dreischor, waarvoor plannen in voorbereiding zijn. Aan de internationale athletiekwedstrii- den die op 27 Juni door D.E.M. worden ge organiseerd zal worden deelgenomen door 30 athleten uit Zweden. De Zweden komen al op 26 Juni in Beverwijk, na eerst deel genomen te hebben aan wedstrijden in Duitsland. Er bevinden zich enkele Zweed se kampioenen onder de deelnemers, onder andere de jeugdkampioen op de 300 m. Op het uitgebreide programma staat het at tractieve nummer kogelslingeren. BURGERLIJKE STAND GEBOORTEN: Kasper, z. van A. Timmer en C. M. Post; Tiny, d. v. H. Bosscher en E. de Vries; Margaretha, d. v. A. J. Boom houwer en M. S. van Bavel; Johannes H., z v. G. M. Handgraaf en E. van Someren; Fennechien. d. v. J. Bijl en W. Hagedoorn; Maria E., d. v. W. Fuhring en E. J. C. Dingjan; Petrus J. W., z. v. F. M. de Wildt en A. G. Schipper; Johannes L. M., z. v. H. A. Beentjes en M. Crombeen; Cornelis H., z. v. C. H. Mul en A. G. van Woensel; Johannes W., z. v. W. L. Aardenburg en A. J. Fenger; Jenneke E., d. v. P. Lang- hout en S. de Lange; Johannes W., z. v. H. J. van Tunen en M. L. Vermast; Wim Jan, z. v. J. W. Noortman en W. den Bak ker; Adrianus T. J., v. v. T. J. van Son en E. C. Bloemendaal. ONDERTROUWD: D. Ouwehand en H. P. Mensing; J. M. C. Bleeker en E. van Vuuren; H. Verhoef en C. Kuiper; N. M. Koning en C. J. Duijs; W. L. Kleijn en P. F. Kansen; N. Rooijmans en M. E. Nijssen; R. Michel en K. Doets. GERTROUWD: A. A. Mulder en C. M. Th. van der Peet; P. H. van Hooijdonk en J. M. Post; J. C. Winder en A. Pirovano; Th. P. Boerlage en H. J. Tervoort; N. M. Smit en Th. J. M. Kors; J. van Loon en A. H. M. Pletting; Th. Warmenhoven en T. Vlug. OVERLEDEN: B. J. Panjer, 90 j., wedn. van H. L. Spits: E. ter Hoeve, 80 j., wedn. van I. v. Oijen; T. Slagwater, 68 j., echtg. v. J. de Reus: T. Krol, 81 j., wed. v. S. Net- tinga; M. Heere, 81 j., wed. v. Th. Hilbers; A. Vermeer, 89 j., wedn. van P. van den Hatert. In het gebied van Kruiningen op Zuid- Beveland, waar de dijk achter de veerhaven was weggeslagen, bleef, toen daar de gaten gesloten waren, alleen nog over het ver wijderen van de caissons uit die haven. Dit is geschied en op 1 Mei was de haven weer open voor het pontveer KruiningenPerk- polder. Wat het landbouwherstel in het gehele rampgebied betreft, heeft men voor een oppervlakte van 80.000 hectare 500.000 ton gips nodig, waarvan verleden jaar reeds de helft is gebruikt. De totale kosten hiervan bedragen 25 millioen gulden. Tevens zal over een oppervlakte van 35.000 hectare, waarvan 10.000 op Schouwen-Duiveland, herverkaveling geschieden. Deze herverka veling, welke voor Schouwen-Duiveland neerkomt op aanleg en verbetering van 300 kilometer weg en 300 kilometer water gang, op drainage van 40.000 hectare en egalisatie van 3000 hectare, zal zes jaar in beslag nemen en een uitgaven vergen van 130 millioen gulden. ADVERTENTIE Hoewel het aardbeienseizoen al begonnen was, is Donderdagmiddag om vier uur de eerste speciale aardbeienveiling te Bever wijk begonnen. Aan de veiling Kennemer- Iand sprak de directeur, de heer Jac. de Weijer, een enkel woord tot de talrijke ko pers, die uit een groot deel van het land naar Beverwijk gekomen waren. De heer De Weijer wees op de vooruitgang die er te bespeuren was in de verbetering der kwa liteit. Vorig jaar werd een extra keur in gesteld en dit heeft veel bijgedragen tot verbetering der kwaliteit. Het is nog niet volmaakt, maar dit is nu eenmaal moeilijk te bereiken. Het is in vele gevallen moei lijk voor de tuinder, vooral als hij met veel seizoenarbeiders aan het werk is. De aardbeien waren op deze eerste avond al flink aan de prijs. Werd er begonnen met een prijs van f 2.90f 3.60 per mand, al gauw werd er f 4.00 per mand betaald. Toen er een partijtje mooie Climax onder de klok kwam werd de wijzer van het af- mijntoestel op f 4.60 afgedrukt. Dit was niet de hoogste prijs. Er werd deze avond nog f 5.00 voor één slof van even meer dan 5 pond aardbeien betaald. Doosjes gingen weg voor meer dan een gulden en de kilo mandjes brachten het tot f 1.90 per mand je. Het wachten is nu op warmer weer. Dan zullen de Wijker aardbeien in de ko mende dagen in groter hoeveelheden aan de markt komen. De rennersclub „Kennemerland" zal de organisatie op zich nemen van de ronde van Beverwijk, die Zaterdag 26 Juni zal worden verreden. Het parcours is voor dit jaar belangrijk uitgebreid en loopt over Populierenlaan, Romerkerkweg, Hendrik Burgerstraat, Moensplein, Stumphiusstraat en Acacialaan, waar de start en de finish zullen plaats vinden. Onder de amateurs die om 18 uur aan treden voor een afstand over 100 km., be vinden zich een groot aantal bekende ren ners: Snijders, Kuitwaard, Hofland, De Ruiter, Stroomer, Voorting, Soelart, Luiks, De Korte en Meyer. Nog enkele partijen om het jeugdschaak- kampioenschap Midden Kennemerland moeten worden gespeeld. Daarna zullen de twee finalisten per afdeling bekend zijn. De uitslagen van deze week zijn: Afdeling A: D. Nieuwenhuizen-D. van Vuuren 0l. Afdeling B: K. Komis-G. de Boer 10; L. Mostertman-P. Harsveld 10; G. de Boer-H. Duisen'berg 01. Afdeling C: D. Hoogvorst-J. Bastelaar 0—1. Grote sortering OtellO overhemden vanaf IJzersterke witte overhemden alle maten De bekende kreukvrije wollen zelfbinders Op de jaarvergadering van het R.K. Vrouwengilde te Heemskerk, die in het ge bouw K.S.A. werd gehouden, heetf me vrouw Kortekaas-D« Haan films vertoond over haar bezoek aan Amerika. De dames kregen hierdoor een kjjkje ln de levensom standigheden in de Verenigde Staten en konden heel wat opsteken. In het jaarver slag van de secretaresse mej. M. de Wit werd nog herinnerd aan de Kerstactie, die een zodanig succes werd dat twee en veer tig gezinnen in het genot van een pakket konden worden gesteld. Geslaagd De heer J. Doctcr, ambtenaar ter ge meentesecretarie van Heemskerk is in 's Gravenhage geslaagd voor het diploma gemeente-administratie, eerste gedeelte. DE BEVERWIJKSE COMMISSIE der vereniging „Pro Juventute" heeft dezer dagen haar vergadering gehouden en hierop is gebleken dat het werk van deze commissie zo langzamerhand al vruchten gaat afwerpen. Uit het verslag dat het bestuur over de gedurende de laatste twee jaar verrichte werkzaamheden heeft uitgebracht, bleek dat er lijn komt in het werk, dat meer en meer bekendheid gaat genieten. Speciaal van de voordrachten, door mej. C. H. Londema gehouden op ouderavonden van diverse lagere scholen in deze gemeente, blijkt een stimulerende werking uit te gaan. In vele gevallen 21 in getal vonden ouders of verzorgers de weg naar de plaat selijke commissie, ?odra aan hun zorgen toevertrouwde minderjarigen moeilijkhe den gaven bij de opvoeding en dreigden te ontsporen, in de meeste gevallen konden de moeilijkheden met medewerking der commissie worden opgelost. In enkele ge vallen echter kon geen afdoende resultaat worden bereikt, doordat de ouders, na eerst de hulp der commissie te hebben inge roepen, later hun medewerking weigerden. Aangezien het werk, dat de plaatselijke commissie heeft te verrichten berust op de vrijwillige medewerking van de ouders of verzorgers, moesten in de vorenbedoelde gevallen de bemoeiingen van de commissie worden gestaakt. Te vrezen valt, dat in meer dan één van deze gevallen de min derjarige op de een of andere wijze met de politie in aanraking zal komen en dwin gende maatregelen moeten worden geno men, onafhankelijk van de medewerking der ouders. Met onderwijzend personeel, jeugdlei- Ter gelegenheid van het vijfentwintig jarig ambtsjubileum is de heer A. W. van Zijl, stationschef te Beverwijk, gehuldigd. De heer Baillegoyer de Jongh, hoofdinspec teur in het district Amsterdam sprak na mens de directie deT N.S. de jubilaris toe. Geboren in^wijndrecht w.erd de heer Van Zijl als eerste standplaats Hoek van Hol land aangewezen, waarna hij later naar Dordrecht werd overgeplaatst. In 1953 werd hij benoemd tot onder-chef in Alk maar en in 1954 volgde zijn benoeming als ohef in Beverwijk. Namens het personeel sprak hierna de heer J. Zegers, die hem als een humaan chef roemde. Als voorzitter van het jubileumfonds der N.S. overhan digde de heer Van Kilsdonk de jubilaris een diplomatentas, alsmede een bouquet bloemen. De vorige standplaats van de heer Van Zijp was vertegenwoordigd door de hoofdchef, de heer Vermaas, alsmede tien employees van het station Alkmaar. De heer Vermaas prees vooral de takt waar mee de jubilaris met het personeel wist om te gaan en men had hem indertijd met lede ogen zien vertrekken. Uit de kaasstad werd hem een vulpen aangeboden. Het woord werd vervol /jns nog gericht door afge vaardigden van het NVV, de directie der KNHS, de directeur der PTT te Beverwijk, alsmede enkele middenstanders, waarbij de sprekers hun woorden vergezeld deden gaan van geschenken. Tenslotte dankte de heer Van Zijl ieder der sprekers met een persoonlijk woord. In West-Berlijn kwam het gisteren tot ongeregeldheden, toen groepen communisten de herdenking, van de opstand in de Oostelijke sector nu een jaar geleden verstoorden. De West-Berlijnse politie trad krachtdadig tegen de onruststokers op: deze telefoto toont er een, die juist van West-Berlijners een pak slaag heeft gehad en nu door politieagenten ter voorkoming van erger wordt weggeleid. ders en -leidsters en andere bij de opvoe ding van kinderen betrokken personen werden contacten gelegd en kwam veelal een prettige samenwerking tot stand. In het verslag wordt verder melding ge maakt van de gehouden propaganda-bij- eenkomsten. Vooral de in Januari 1954 gehouden bijeenkomst is een succes ge worden en het bestuur overweegt dan ook voort te gaan met het organiseren van die bijeenkomsten. Cursusavonden In het najaar van 1953 werd begonnen met cursusavonden voor gezinsvoogden en toezichthouders, die onder leiding staan van mejuffrouw Londema. Ook deze cur susavonden zijn een groot succes, zowel wat betreft de opkomst als de animo, waar mee de cursussen door de deelnemers wor den gevolgd. Ledenwerfactie In de vergadering werden voorts de fi nanciële aangelegenheden der commissie besproken. De commissie beschikt niet over eigen financiën en is afhankelijk van het bestuur van Pro Juventute te Haarlem. Op verzoek van dat bestuur is een begroting van uitgaven opgesteld waarmede de ver gadering zich kon verenigen. Bij de behandeling van deze begroting werd met dankbaarheid melding gemaakt van de subsidie die het gemeentebestuur aan Pro Juventute verleent ten behoeve van het werk der plaatselijke commissie. De vergadering was unaniem van oor deel, dat dit voorbeeld van het gemeente bestuur navolging verdient en in dat ver band werden dan ook plannen besproken om een intensieve ledenwerfactie op touw te zetten. Hierdoor zou de commissie op den duur financieel onafhankelijk kunnen worden, haar werkzaamheden meer kun nen uitbreiden en zou het werk der com missie meer kunnen steunen op de bevol king van Beverwijk. WEEK ABONNEMENTEN dienen uiterlijk op Woensdag te worden betaald, daar de bezorgers op Donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE. Donderdag heeft de heer W. D. Wiljouw de dag herdacht dat hij vijfentwintig jaar geleden in dienst trad van de papier fabriek Van Gelder Zonen. Met echtgeno te en dochter is de jubilaris 's morgens op de fabriek ontvangen, waar de procuratie houder der firma, de heer B. Verdoorn hem heeft toegesproken. Spreker schetste de verdiensten van de heer Wiljouw voor het bedrijf en wees er op dat juist door een grote ijver hem deze verantwoordelijke taak als beambte bij de postadministratie was toebedeeld; een functie cp welks af deling zo'n duizend stukken per d«.g passe ren. De heer Verdoorn sprak tenslotte de hoop uit dat de jubilares nog lange jaren zijn krachten aan het bedrijf zou mogen blijven geven. Namens de hoofddirectie overhandigde hij de heer Wiljouw een enveloppe met innoud, een bureau-foto in zilveren lijst, alsmede een bloembak voor de echtgenote en een doos bonbons voor zijn dochter. In het gebouw Concordia werd de heer Wiljouw vervolgens door de collega's een huldiging gebracht en hier werd het woord gevoerd door de heren Meyer en ir. G. A. Schoonkind. Juffrouw Laan overhandigde namens het kantoorpersoneel een foto toestel. OndeT de vele bloemstukken, die de jubilaris ontving was er onder andere een van de raadsfractie der P.v.d.A. in Velsen. VRIJDAG 18 JUNI Thalia, 20 uur: „Sluiers van Bagdad". Rex, 20 uur: „Cleopatra, de slang van de Nijl". „Felison", 1921 uur. tentoonstellings zaal Heidestraat, expositie van schilde rijen van de schilder Tonny Ros. Chr. Muziekver. „WHhelmina", 20 uur: Park Velserbeek, openluchtconcert. ZATERDAG 19 JUNI IJMUIDEN Thalia, 19 en 21.15 uur: „Sluiers van Bagdad". Rex, 20 uur: „Cleopatra, de slang van de Nfjl". „Felison", 1417 uur: Als Vrijdag. VF.LS EN-NOORD Kennemerstaten, SSH, VVB en „Water vliet", Statenhuis, Velserweg. 1617 uur, receptie 25-jarig bestaan. SSH, gebouw Concordia, 20 uur, jubi leum-uitvoering. NAAST EEN LOODS in Vijfhuizen vond de heer H. Mensink uit Haarlem een maand geleden een bolletje ter grootte van een kindervuist. Aan de lange achterpoten en de lange oren kon de heer Mensink zien dat het bolletje een haas moest worden. DJAKARTA (United Press) Volgens 'n Woensdag in Semarang uitgegeven leger communiqué hebben bandieten Maandag een autobus overvallen op Midden-Java waarbij 11 personen werden vermoord en zeven gewond. Een bandiet werd gedood bij een ingezette achtervolging, maar de anderen wisten te ontsnappen. Bij het dorp Djembajat had een grote, gewapende bende de weg versperd en vóór de auto tot stilstand was gekomen loste zij een salvo, waardoor zeven passagiers het leven hebben verloren. Vier soldaten die zich in de bus bevonden hebben onmiddel lijk het vuur beantwoord, maar van hen werden er drie gedood en één gewond. (Van onze correspondent te Djakarta) Mochtar Lubis, hoofdredacteur van het Djakartase dagblad „Indonesia Raya", strandde onlangs, toen hij per vliegtuig op weg was naar Wenen ter bijwoning van het Congres van het Internationale Pers instituut, door visa-moeilijkheden in Am sterdam. Hij maakte zich de tijd, die het wachten op de visa kostte, ten nutte door een tocht door Nederland te maken. „Nederland", zegt hij, „is het voorbeeld van een hardwerkend volk, waarvoor men waardering behoort te hebben en waarvan men tevens leren kan". Mochtar Lubis. die gerekend moet worden tot de vooraan staande Indonesische journalisten, laat hier een geluid horen, dat wel zeer sterk af steekt bij de bittere woorden, die in een groot deel der Indonesische pers de laatste tijd aan Nederland worden gewijd. Mochtar Lubis herinnert in zijn eerste artikel in „Indonesia Raya", een politiek- onafhankelijk blad, dat zeer veel lezers heeft in militaire kringen, aan de moeilijk heden, welke Nederland in de laatste jaren heeft ondervonden: het verlies aan mensen levens en de verwoestingen van zijn steden en fabrieken in de wereldoorlog, het verlies van Indonesië (dat wel eens de kurk, v.-aarop Nederland dreef, werd genoemd) en de grote watersnood van het vorige jaar. „Desondanks," zo constateert hij, „is Neder land thans in Europa het land met het laagste werkloosheidscijfer, met de hoogste levensstandaard. Het is ook het goedkoop ste land in Europa", zo zegt hij. Als voor beeld daarvan haalt hij aan, dat men in Amsterdam en Den Haag veel goedkoper rijsttafelt dan in Indonesië zelf. Zó groot is de welvaart in Nederland, dat de invloed van de communisten met de dag afneemt. De communistische partij in Nederland is van geen betekenis meer, ver geleken met de andere politieke partijen en zij neemt in de maatschappij geen eervolle plaats in. Lubis betreurt het daarom, dat president Sukarno juist tegen het communistische Tweede Kamerlid mevrouw Lips, die Indo nesië heeft bezocht, heeft gezegd te hopen dat het Nederlandse volksdeel, dat zij ver tegenwoordigt, Indonesië in zijn strijd voor Irian zal steunen. „Dit heeft het prestige van president Sukarno en de Indonesische regering bij het Nederlandse publiek doen dalen. In Nederland heeft men hierover gelachen en grapjes gemaakt. De groep, die mevrouw I.ips vertegenwoordigt, stelt immers niets voor en geniet geen enkele waardering in de samenleving." Volgens Lubis toont deze kwestie aan, dat men in Indonesië onvoldoende begrip heeft van de politieke verhoudingen in Nederland en dat president Sukarno op dit punt niet juist is geadviseerd door het ministerie van Buitenlandse Zaken in Djakarta. „Als Indonesië de goodwill van het Nederlandse volk wil verwerven met be trekking tot de terugkeer van West-Irian, dan is het duidelijk dat wij bij de commu nistische groep aan het verkeerde adres zijn," aldus Mochtar Lubis. „Goodwill en begrip moeten gezocht worden bij de niet- communistische groepen, omdat zij de meerderheid vormen met de meeste invloed in het parlement en de Nederlandse regering." Mochtar Lubis oefent verder critiek uit op het gebrek aan coördinatie tussen de Indonesische vertegenwoordiging in Neder land, die een juist begrip heeft van de poli tieke verhoudingen in dat land, en de rege ring in Djakarta. Dat blijkt uit de voorbe reidingen voor de besprekingen over het opheffen van de Unie. Zowel de Nederlanders als de Indonesiërs in Nederland verbazen zich over de uit latingen in Djakarta over unilaterale op zegging, omdat Nederland zich immers be reid had verklaard in Juni te onder handelen. „Men heeft de indruk dat Djakarta slechts een drenzig kind is, dat nog geen blijk geeft van diplomatieke tn politieke volwassenheid," aldus besluit Mochtar Lubis dit deel van zijn beschcuwing over Nederland en zijn verhouding tot Indonesië. Hij naderde het bolletje en toen hij het in de ogen keek, en het bolletje hem in de ogen keek alsof zij oude bekenden waren vroeg de heer Mensink zich af of een ont moeting tussen dat beestje en een dagelijks rond de loods sluipende kat een even vre dig karakter zou hebben. Hij dacht hier over na, pakte het toen op en nam het mee naar zijn huis aan de Rijksstraatweg, daar hij de speelsheid van die kat wat roekeloos vindt sedert hij in de omgeving van de loods regelmatg onthoofde mollen aantreft. „Dat lukt u niet," kreeg de heer Men sink ten antwoord toen hij bij de Haarlem se dierenbescherming om aanwijzingen voor hazenopvoeding kwam vragen. „U bent niet de eerste, die het probeert. Wij waarderen uw poging bijzonder, maar we willen er op wijzen, dat het resultaat van uw werk wel een teleurstelling zal zijn." Natuurlijk heeft de heer Mensink enige tips gekregen, endaarvan met succes gebruik gemaakt. Hij kocht een speelgoed- zuigflesje, waarmee de kous evenwel nog beslist niet af was. De jonge haas vond zuigen een onmogelijke opgave en deed aanvankelijk ook betrekkelijk weinig moei te om het te leren. Daartoe goot mevrouw Mensink (het echtpaar heeft het werk eer lijk verdeeld) een beetje met water ver dunde melk in zijn keelgat en duwde hem daarna de speen in zijn bek. Na enige vol harding slaagde de operatie. Wanneer de haas, die nu tweemaal groter is dan een maand geleden, op dit moment het flesje wordt getoond trappelt hij van ongeduld. En als de maaltijd wat te lang op zich laat wachten probeert hjj tegen de benen van zijn verzorgers op te klimmen. In een mum heeft hij dan zijn twintig gram met water verdunde melk en zijn kindermeel-papje. Verder is hij een rustige huisgenoot. Overdag slaapt hij en 's avonds oefent hij zich in het traplopen. Soms blijft hij wat lang weg, maar bij het roepen van zijn naam. Hippie Mensink heet hij, komt 'ie snel aangehobbeld. Wellicht is er weer wat te eten. Volgens de heer Mensink moet hij nu zes weken oud zijn. De kans, dat de .moeite van het echtpaar Mensink niet be loond zal blijven is nu wel zeer klein ge worden. Er bestaat nog één moeilijkheid, waarvoor nog geen directe oplossing is ge vonden. Wat moet er gebeuren als Hippie Mensink volwassen wordt? In huis houden is noch voor Hippie noch voor de familie een wenselijk toekomstbeeld. Hippie is waarschijnlijk te veel aan mensen gewend om zonder gevaar aan de vrije natuur toe vertrouwd te worden. De heer Mensink heeft voor Hippie zijn hoop gevestigd op de kinderboerderij. Laten we hopen, dat er tezijnertijd een plaats zal zijn voor Hippie Mensink. Het plotseling verscheiden van de Is raëlische gezant in Nederland dr. Amir, waarvan wij gisteren melding maakten, betekent in de eerste plaats een grote slag voor zijn gezin, waaraan vroeger reeds tijdens Israëls onafhankelijkheidsstrijd een veelbelovende jonge zoon ontviel. Maar het heengaan op zo tragische wijze heeft tevens èen zeer diepe indruk ge maakt zowel binnen de kring van het di plomatieke corps in Den Haag, waarvan deze gezant van de jonge staat Israël een sieraad was, als bij de Nederlandse rege ring en verder bij allen, die ooit het voor recht hebben gehad met dr. Amir op een of andere wijze in contact te zijn geweest. Hij was een man van zeldzame gaven, een voortreffelijk jurist met een scherp juridisch ontledingsvermogen, een groot inzicht in de verhoudingen tussen mensen en dingen. Hij had een grote kennis van zaken op velerlei gebied en stond steeds met levendige belangstelling open voor alles wat er zich in Nederland maar ook verder in de wereld afspeelde. Het is be grijpelijk, dat degenen die hem kenden een uitzonderlijke bewondering voor hem koesterden. Niet alleen zijn intellectuele begaafdheid, die zich onder meer ook open baarde hetzij in particuliere gesprekken hetzij in toespraken, waarbij zijn bijzon dere talenkennis tevens grote indruk maakte, ook de charme die er van hem uit guur in diplomatieke kringen. Onbegrensd was de toewijding die hij aan de dag legde ten opzichte van de vervulling van zijn taak en het was dan ook geheel en al in overeenstemming met zijn gehele leven dat hij tot het laatste ogenblik zich ten volle aan die taak heeft gegeven. Groot was zijn liefde voor Nederland. Al heel spoedig was hij er in geslaagd zich tenvolle in persoonlijke en zakelijke verhoudingen ten onzent 'n te werken. Dat deze man, die toen hij nog in Roemenië tot de voortreffelijkste advocaten behoorde, en bovendien daar lid van het parlement was, vooraan stond in de gelederen der Zionis ten en te allen tijde belangstelling in woord en daad aan de dag legde voor alles wat Joodse aangelegenheden betrof, was be grijpelijk. De wijze waarop hij de kunst verstond om te luisteren was tekenend voor hem, omdat hij zich zoveel en zo snel mogelijk wilde verplaatsen in de gedach- tengang van hen inet wie hij een gesprek voerde. Hij stond altijd open voor zijn medemensen waar en wanneer ook. Israel heeft in hem een zijner allerbeste zonen verloren, Nederland kan treuren om een zo groot vriend als dr. Amir van ons land was. Zijn vrienden weten en beseffen welk een verlies er door zijn heengaan is ge leden. E.vJEL

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 9