Massa-jeugd werk in de IJmond komt tot ontplooiing Verrassend tekenwerk in de Ossendorpschool Agenda voor Velsen Hoe Kennem er staten het zilveren jubileum viert NAAR EEN BETERE GEMEENSCHAP Clubhuiswerk in Veisen wordt aangepakt door de V. J.C. Havenberichten Arend Reijm TAXI NODIG? Examens in de Visserijschool AUTORIJLES MOTORRIJLES ZATERDAG 19 JUNI 1954 BEL 5000 Niet ds. v. d. Berg maar ds. v. Wijngaarden „Velser Dameskoor" naar zangconcours Wedstrijd politiehonden Afscheid van Velsens HBS-directeur Grote verkeersdrukte voor de ponten Nieuwe reddingboot uit opbrengst van schepenboek xoooooooooooocoor- HET FEESTPROGRAMMA van „Kennemerstaten" gedurende de week van Zaterdag 19 tot en met Zaterdag 26 Juni ter gelegenheid van de viering van 25 jaren statenwerk ziet er als volgt uit: ZATERDAG 19 JUNI 1617 uur: Receptie besturen Kennemerstaten, SSH, VVB en Watervliet, Statenhuis, Velserweg 12. 20.uur: Keurturnors demonstreren in gebouw Concordia, Velsen-N.; Ju bileumuitvoering SSH; Optreden dames en heren kampioens- ploegen KNGVSimson, Amsterdam. ZONDAG 20 JUNI Competitiewedstrijden honkbal op Watervliet. Koog-Zaandijk (1ste kl. KNKB)combinatie Roda-Watervliet, op terrein „Watervliet". Demonstratie springploeg SSH, op „Watervliet". V.V.B.Kinheim, op „Watervliet". 10.— 13.45 15.30 16.— uur: uur: uur: uur: 19.— 20.— 19.— 20.— uur: uur: uur: uur: 14—17 uur: 19—21.15 u.: 19.— uur: 19.30 uur: MAANDAG 21 JUNI Klaverjassen, op „Watervliet". Dammen in het Statenhuis. DINSDAG 22 JUNI Klaverjassen, op „Watervliet". Schaken in het Statenhuis. WOENSDAG 23 JUNI Jeugdmiddag op „Watervliet" voor jeugd van VVB, SSH en Watervliet. Veldsporten op „Watervliet": athletiek, volleybal, honkbal en handbal. DONDERDAG 24 JUNI Tafeltcnnistournooi in de Watervlietschool, Velsen-N., door Dios, Hotac en VTC. VRIJDAG 25 JUNI Hengelconcours in Noordzeekanaal. ZATERDAG 26 JUNI 14.— 20.— uur: uur: Jeugddéfilé en „Sport en Spel"-middag. Groot Tuinfeest op „Watervliet". Alle gewenste inlichtingen over feestweek en het werk van Kennemerstaten worden gaarne verstrekt door het Bureau van Kennemerstaten, Velserweg 12, Beverwijk, telefoon 3106. ooooooooooooooooooooooooc ADVERTENTIE VERHUUR ZONDER CHAUFFEUR DE NIEUWE FORD ANGLIA In het bericht, dat een van de IJmuiden- se predikanten in Augustus een reis zal meemaken op het hospitaal-kerkschip „De Hoop" is gisteren een fout geslopen. Niet ds. J. v. d. Berg, maar ds. D. C. van Wijn gaarden zal gedurende een maand aan boord verblijven. Het „Velser Dameskoor" onder leiding van Jan Beider zal op Zondag 27 Juni deelnemen aan hel zangconcours van het G.G.B.-mannenkoor te Den Haag. Als ver plicht werk zal worden gezongen „Geluk" van Is. J. Olman en als-vrij werk „Laudi alla Vergine Maria" van G. Verdi. Het koor komt uit in de afdeling Uitmuntendheid. Achter de „Heerenduinen" Zondag van 912 uur zullen op het ter rein achter het zwembad „De Heerendui nen" te IJmuiden-Oost acht honden van de Politiehond-dresseerclub „O. B. K." deel nemen aan de wedstrijd om de mevrouw Van RooyenRomijn-wisselbeker. Deze wedstrijd omvat de volgende oefeningen: zoeken en apporteren van kleine voorwer pen; aangelijnd en onaangelijnd volgen; volgen naast het rijwiel; springen over een haag; een kuil en een schutting; weigeren van aangeboden en gevonden voedsel; stil zijn en 3 minuten „af" liggen. Een Velsenaar, die het bij zijn vertrek zeker niet aan belangstelling zal ontbreken, is, ir. J. A. Spruit, de directeur van de Rijks Hogere Burgerschool te Velsen. Op Donderdag 15 Juli zal hij het onderwijs verlaten bij het bereiken van de leeftijd, waarop het pensioen klaar ligt. Ruim vierentwintig jaar zal de heer Spruit dan in Velsen werkzaam zijn geweest. In 1930 kwam hij namelijk van Oostburg in Zee land, waar hij in 1920 directeur van de HBS was geworden. Daarvóór studeerde h'j aan de Technische Hogeschool te Delft, waar hij in 1916 slaagde voor het examen van electrotechnisch ingenieur. Via de be trekking van tijdelijk leraar aan de Gooise HBS en leraar aan de HBS te Hoorn kwam hij in Oostburg. Teneinde een ieder in de gelegenheid te stellen afscheid te nemen van de heer Spruit wordt er Donderdag 13 Juli, 's middags van drie tot vijf uur een receptie gehouden in de gymnastiekzaal van de school. Met steen naar jongen gegooid De 12-jarige A. V. uit de Sparrenstraat in IJmuiden, naar wie door een schoolkameraad met een steen was ge gooid, is met een bloedende hoofdwond door de heer Bakker ter behandeling naar dokter Van Leusen gebracht. Tfl IIET NAAR DE IJMOND TOESTROMEN van bevolkingsgroepen uit tal van delen van ons land groepen van mensen, die komen werken in de industrieën van deze streek en wonen in Beverwijk en Velsen heeft de kans in zich van een bevordering van het massaficatieproces. De samenleving in de IJmond wordt bedreigd door massavorming, de levende betrekkingen tussen de mensen dreigen verloren te gaan, het waardebesef komt op het punt van verdwijnen te staan en het aanvaarden van het leven als werkelijk zinvol kan tevens zoek raken. De continudiensten van het bedrijfsleven in de IJmond werken bevorderend op deze massaficatie en een steeds intensievere bebouwing van elk van de twee plaatsen doet vele ontspanningsmogelijkheden wegvallen. Daarbij komt nog, dat de mens in deze streek veelal niet in staat is de vrije tijd op een verantwoorde wijze te gebruiken. Er is evenwel een gevecht gaande. Een hevig gevecht, dat langzaam en moeizaam terrein doet winnen en dat het werk is van de volkshuizen benoor den het kanaal „Kennemerstaten" en het pas gestichte Beverwijkse Industrie volkshuis en de Velsense Jeugd Centrale beneden het kanaal. Deze organisaties zijn bezig hun maatregelen te nemen en in uitvoering te brengen ter bestrijding van het massaverschijnsel, daar anders sommige typen en lagen van de bevolking zeker niet bereikt zouden worden. De belangrijkste facetten, die daarbij in de toekomst een zeer grote rol zullen spelen, zijn meer dan interessant om er nader op in te gaan. Docxx*xxx50oooooooooccoocooocoocof EEN GOED VOLKSHUIS „Kenne merstaten" met Watervliet was het eerste, Beverwijk heeft er pas één en binnenkort volgt Velsen met een jeugdhonk heeft verschillende middelen en gebruikt de vrije tijdsbesteding in al zijn variaties, zodat een ieder, die er binnenkomt, er uit zoekt wat voor zijn persoonlijkheid het beste is. Daar bij gaal het er niet om wat, maar wel hoe de groep het doet. Het volkshuis kent de groep namelijk als methodisch element en hieronder wordt verstaan de vrijwillige bundeling van leden met het doel een of andere vorm van activiteit te beoefenen. De mensen kunnen in die groep niet in hun isolement blijven en leren het tussen-men- selijke verkeer. Er zal zich een groeps moraal ontwikkelen met gedragsregels die gedeeltelijk bewust gemaakt kunnen of zelfs moeten worden. In de moderne volkshuizen kent men bij dit alles de (betaalde) deskundige staf van sociaal paedagogisch geschoolden, die in dienst van de vrijwillige leiders staan. Dit vrijwillige kader draagt de rechtstreekse verantwoordelijkheid voor de organisatie en bekleedt de bestuursfuncties. Wanneer dit stelsel zou worden verbroken, houdt men geen vakbekwame, wel enthousiaste leiders over. Samenspel in elk verband is hier dus nodig. Alle middelen, zoals de sport, worden gebruikt om de groepen een doel te geven. De wijze waarop het "doel wordt uitgeoefend is daarbij het belang rijkste en het eigenlijke vormingswerk. In de actieve vorm van zinvolle vrijetijds besteding kan de mens zijn scheppend ver mogen beleven en in contacten met anderen zijn saamhorigheidsgevoel ontwikkelen. Z el fiverkzaam h eid DE SPORTAFDELINGEN van Kenne merstaten hebben thans al enige tijd hun eigen huis: „Watervliet". Dit biedt de op lossing van een steeds nijpender probleem: dat van de financiering van de sportvelden. De noodzaak tot zelfwerkzaamheid gelegen in de financiële opzet van het werk ver schaft de mogelijkheid daarbij tot het aan kweken van verantwoordelijkheidsgevoel en werkelijkheidszin. Met dat eigen „Wa tervliet" moet men namelijk twee essen tiële factoren onder ogen blijven zien. Wa tervliet is in handen van zes ^portafde- lingen van Kennemer Staten en die zes groepen beheren het gehele complex. Een opvoedend gevecht is daar het gevolg van. het is van belang voor de wisselwerking tussen de groepen onderling en de bevorde ring van het sociaal verkeer. Voor de eerste maal heeft men dit jaar subsidie gekregen voor de exploitatie. Wat de verenigingen echter aan extra verhuur van de velden verdienen, gaat van het sub sidie-bedrag af en wat "de leden zelf aan reële zelfwerkzaamheid opbrengen, mag behouden worden. Binnen het terrein van de vereniging kreeg elk van de zes nu een taak en wat daar aan verdiend wordt, komt aan de zes verenigingen, of beter aan de sportraad, die uit vertegenwoordigers van die sportverenigingen bestaat. De behoef ten, die door een vereniging niet kunnen worden gedekt, worden door de sportraad bekeken, waarna uit het „fonds" de nodige gelden beschikbaar kunnen worden ge steld. Dit bijvoorbeeld bij de aanstelling van een trainer. Jeugd- en sportwerk EEN ANDER PROBLEEM in de komen de jaren zal zijn het slaan van een brug tussen het jeugd- en sportwerk. Het vraag stuk jeugd-sport is al vaak aan alle kanten bekeken om te trachten de kloof te over bruggen. Sport zonder paedagogisch ele ment leidt nu eenmaal tot niets, is een van de conclusies. In de „Kennemerstaten" kent men het algemeen jeugdwerk het be hoorlijke jeugdwerk, met kader en de sportjeugd, die niet gesubsidieerd wordt. De leiding van elke groep heeft een afge vaardigde in de jeugdraad en er is nu alle hoop op dat in deze jeugdraad de brug zal worden geslagen. In een organisatie als die van de staten is daar alle kans toe. Totale benadering en aanpak IN DE TOEKOMST zal het beeld steeds duidelijker worden. Het volkshuiswerk zal zich meer en meer in de IJmond tot het ge zin gaan richten, tot de jeugd en tot de vol wassenen. Het gehele werk is nog in volle ontwikkeling en Kennemerstaten, dat thans een periode van verdieping en het leggen van grondslagen achter zich heeft, gaat een toekomst tegemoet, waarvan de ontwikke ling nog een open vraag is. De „FIVOIJ". („Federatie van Industrievolkshuizen in de IJmond") werd onlangs gesticht uit het verlangen om meer te doen en deze „FI VOIJ" is thans de overkoepelende organi satie van „Kennemerstaten" en het volks- industriehuis te Beverwijk, dat pas werd geopend en voldoet, hoewel het nog niet op alles is ingesteld. Het is evenwel van essen tieel belang dat het werk wordt gedaan. Men hoopt bij „Kennemerstaten", dat men nu binnenkort ook in Velsen Noord over een eigen pand kan beschikken om als volksindustriehuis te gebruiken. Door ver dere ontwikkeling van het werk zal dit zeker worden bereikt. Zowel tot de jeugd als de volwassenen zal het werk zich richten juist, omdat het niet mogelijk wordt geacht het kind blijvend in zijn geestelijke groei bij te staan zonder tevens het milieu waarin het kind vertoeft bij deze arbeid te betrekken. Gelegenheid tot vorming voor volwasse nen is daarom even belangrijk als die vor ming van de jeugd. Beide zijn niet los van elkaar te denken. Het volksindustriehuis stelt dus principieel de totale benadering en aanpak. Deze methodiek wordt pas thans steeds duidelijker. Soms wordt gesteld, dat het volkshuis een concurrent zou willen zijn van het wijkhuis. Er bestaat echter groot verschil tussen deze twee. In het Cultureel Gebouw VANDAAG begint voor drie verenigin- i gen in Velsen-Noord een feestweek. 3 Vijfentwintig jaar geleden stichtten de 3 gymnastiekvereniging SSH, de korfbal- a club Watervliet en de voetbalvereniging 5 VVB bij hun oprichting ,,De sportstaten 3 Hoogovens", een personeelsvereniging, 3 die via een semi-personeelsvereniging „Hoogovenstaten" is uitgegroeid tot hel „Kennemerstaten" van thans met zijn 26 verenigingen op het gebied van sport en vrijetijdsbesteding en zijn driedui- 8 s zend leden. Kennemerstaten is opge- 3 1 groeid uit de verenigingen en is thans 3 als het Volksindustriehuis „Watervliet" op sportgebied - vóór Velsen-Noord te 8 beschouwen. Want dit volkshuis is ge- 9, groeid uit het feit, dat „Kennemersta- 8 ten" zich bezig ging houden met de b volksontwikkeling in de IJmond. waar g 8 de industrie zich uitbreidde en de men- 8 8 sen werden heen getrokken. Kenne- 8 merstaten" begint nu in Velsen-Noord 3 3 geworteld te raken. 8 In Beverwijk,, waar men pas is gestart. 8 ligt het nu meer in de aard om samen te gaan werken met de bestaande clubs, 8 5 Afdelingen zijn daar namelijk genoeg. 8 Hoe die samenwerking zich zal voltrek- ken is nog een vraag. Er is een moge- g lijkheid dat het volksindustriehuis Be- 8 verwijk de verenigingen in een bepaald 8 verband „tot zich trekt" en er is de p 8 mogelijkheid van het afstoten van be- d g paalde groepjes in een bepaald verband 8 3 uit de verenigingen van „Kennemersta- 8 ten". In Beverwijk bestaat evenwel al 1 een zekere genegenheid. Om diensten 8 ook in federatief verband te kunnen uit- 8' voeren werd besloten tot oprichting van 8 de ..FIVOY", de Federatie van Industrie volkshuizen in de IJmond. een topor- i gaan, dat de gezamenlijke belangen be- 8 hartigt. e 8 3 Bij het jubileum, van de staten werd nevenstaande beschouwing geschreven, 8 5 dat is ontstaan vit gesprekken tussen 8 3 een deel van de Velsense pers en diverse 8 deskundigen. O V xxxxx»ooooocooooooocxx50ooooooooocxx)oooooocxxxxxxxooooco te Velsen kunnen de verenigingen zalen huren. In een volkshuis is dit ook mogelijk, maar dit huis kent een sociaal-paedago- gische leiding. Het volkshuis wordt ge bruikt als woongemeenschap, het heeft zekere regelen en dat ene huis wordt geheel en al gebruikt voor dat ene doel: de mens vormen tot een deel in een zinvolle gemeen schap. En in Velsen AL VER VOOR de oprichting van de V.J.C. hebben de Velsense verenigingen zich met het probleem van het massajeugdwerk bezig gehouden. Steeds had men op het oog iets te doen voor die jeugd en toen FIVOY met het plan kwam om in Velsen een volksindustriehuis te beginnen, vloeide er het nodige overleg tussen de V.J.C. en FIVOY-Kennemerstaten uit voort. Ken nemerstaten is namelijk lid van FIFOY en van de V.J.C.. Gezien de mogelijkheden en het niet meedoen van de levensbeschou welijke groeperingen in „Kennemerstaten" was aansluiting van het Velsense werk bij de „staten" uitgesloten. De Velsense Jeugd Centrale besloot het massajeugdwerk aan te pakken en thans liggen de plannen voor het clubhuiswerk klaar. Het wachten is echter op een pand in Oud-IJmuiden, maar de stichting van het jeugdhonk in Velsen is thans dan toch wel in vergevorderd stadium. De volgende stop zal een depen dance in het duinterrein moeten zijn, een uitbreiding van „Jongensland" eigenlijk. En daarna komt Velsen Noord voor een jeugdhonk in aanmerking. Het Velsense jeugdhonk zal een eigen bestuur krijgen en de technische uitvoering "Zal in handen van de leden van dit bestuur en de leiders komen te liggen, nadat de Velsense Jeugd Centrale het initiatief heeft genomen voor de oprichting van het jeugdhonk. Het bestuur van V.J.C. of Vel ser Gemeenschap is dan als een curatorium te beschouwen. Het clubhuiswerk zal werk van dag in de dag zijn. Het zal afhangen van de staf, die er in komt en tenslotte blijkt de be hoefte pas, wanneer de jongeren het huis zullen bezoeken. Een behoorlijke instuif- De „Bennington", het Amerikaanse vliegdekschip dat op 26 Mei door brand geteisterd werd waarbij 102 mensen het leven verloren, zet koers naar de Marinewerf in Brooklyn, waar men het schip zal herstellen. De Benningtonbij de Williamsburg Bridge over de East River. De manschappen staan aangetreden op het vliegdekschip, dat ogenschijnlijk in het geheel niet is beschadigd. WIE IN DE LE MAIRESTRAAT de van Ossendorpschool betreedt en daarna de gang aan de linkerkant binnen stapt, zal verbaasd staan van de inzendingen op een tentoonstelling van kindertekeningen, vervaardigd door leerlingen van de derde klasse van de school. De jeugd van de schoolklas stommelt er wat rond en verricht portiers- werkzaamheden, deelt zelf geschreven catalogi uit en ziet uit naar de komst van vader en moeder. Niet minder dan honderdveertig tekeningen zijn er te zien, gemaakt door achtenveertig leerlingen, jongens en meisjes van acht, negen of tien jaar, die onder leiding van hun onderwijzer, de heer A. van Woensei, aan vrije expressie" doen. Tenminste het is er een begin van: En daarmee een onderdeel van het streven naar onderwijsvernieuwing. De kinderen mochten hun gang gaan tijdens dat ene uur tekenles van elke week. De heer Van Wcensel nam hen soms in dat uur mee naar de oevers van het Noord zeekanaal of naar andere plekjes en was er tijd te kort, dan kwam de jeugd op Woens dag- of Zaterdagmiddag terug om met meester op stap te gaan. De vellen papier onder de arm, de verf en potloden klaar. De heer Van Woensei geeft zijn pupillen een vel papier en het materiaal en dan kunnen ze hun gang gaan. Zomaar iets tekenen, een natuurtekening of een teke ning naar aanleiding van een aardig ver haal. Uiteraard is er een verschil in werk gelegenheid zal er dienen te komen en verder lokalen om van alles te kunnen organiseren. De leiders men denkt aan sociaal paedagogisch gevormde personen zullen iets moeten opbouwen, waar de interesse van de jeugd naar uit gaat. Naast het clubhuiswerk, zal later het volkshuiswerk komen te staan, want sa mengaand met het massajeugdwerk zal ook het milieu, waaruit de jeugd voortkomt en waarin ze leeft, veelal aangepakt moeten worden. De totale benadering en aanpak wordt het wel genoemd. Dit zou het ideaal zijn. Opgemerkt dient hierbij dat het niet de bedoeling is om het kind van het ouder lijk milieu af te trekken. Voor moeder en vader zou er in de toekomst in Velsen dan ook ontspanning met vormende waarde kunnen komen. In eerste instantie is even wel thans aan de jeugd gedacht en het probleem wordt thans door alle Velsense verenigingen, in al haar stromingen sa mengebundeld in de V.J.C., aangepakt. Doorgangshuis DAARBIJ IS HET IDEAAL om het club huis als doorgangshuis te zien. Jongelui die nog geen enkele binding hebben kunnen krijgen met de georganiseerde en dus be staande jeugdclubs moet men gaan trach ten op te vangen in de jeugdhuizen om daarna te proberen hen te vormen en nor men bij te brengen. Langzaam zouden deze jongeren daarna overgeheveld kunnen worden naar het bestaande jeugdwerk. De vereniging, waar hij zich dan als jongere kan laten gelden, zal naar men verwacht, door hem zelf worden opgezocht. De V.J.C. hoopt uit verschillende orga nisaties de leiding voor het clubhuis te putten de vrijwillige leiding dus. De organisatie uit de V.J.C. willen het club huis gezamenlijk laten draaien. Daarbij zal gezond teamwork nodig zijn. Samenwerking HEEFT „KENNEMERSTATEN" dus een eigen organisatie opgebouwd, Velsen kent die ook in de vorm van de V.J.C. Maar gezien de aard en het karakter van het werk is het haast wel begrijpelijk, dat tussen de onafhankelijke organisaties in de toekomst samenwerking zal moeten ontstaan in het belang van die massajeugd. Trouwens, aan de verstandhouding en samenwerking tussen Kennemerstaten en de V.J.C. is niets te wensen over. Ken nemerstaten is lid van de V.J.C. als een vereniging in Velsen. Een samenwerking: zal dus dienen te ontstaan in de vorm van het uitwisselen van gegeven tussen de organisaties in de IJmond. Daarbij komt dat het niet be langrijk is wie het werk doet, maar dat het gebeurt. In Velsen Noord is Kenne merstaten werkzaam, in Beverwijk is dat thans een start van het Volksindustriehuis Beverwijk en in Velsen gaat het beginnen ondor de V.J.C. Tenslotte zou in de IJ mond zelfs een federatie van jeugdcentra- len kunnen ontstaan. Geen tnachtsconcentratiss HET MASSAJEUGDWERK zal echter en daar ligt een belangrijk kernpunt van het welslagen bij de mensen zelf moe ten gaan leven. Het is werk, waarbij het eigen ik vol komen zal moeten worden uitgeschakeld en waarin geen machtsconcentraties van bepaalde verenigingen en bedrijven in Velsen kunnen worden gebruikt iets waar vooral een bepaalde tak van ver enigingsleven bezuiden het kanaal eens aan mag gaan denken. liet massajeugdwerk zal in geen geval een zaak van de gemeente moeten worden. De gemeenschap zal dit gemeenschapswerk dienen op te vangen en de mensen in de IJmond zullen er zelf voor moeten gaan ijveren. Opdat in dit gedeelte van Neder land een zinvolle gemeenschap zal ont staan en behouden zal blijven. tempo in de klas, maar de leraar wacht tot de laatste klaar is. Als overgang kunnen de vluggerds dan aan een vrije tekening be ginnen. Verrassend Het resultaat van een half jaar werk is nu in de gang van de school te zien en vele ouders zijn er gistermiddag al wezen kijken. Maandagmiddag en Dinsdagmiddag van half vier tot vijf uur is er ook nog ge legenheid toe. Vele natuurtékeningen er is volledig afgestapt van het huisje-boompje-beestje systeem uiten een sterke verbeeldings kracht van de kinderen. Er zijn verrassen de producten bij. Eddy Bakker bijvoor beeld, ongetwijfeld een knaap met enig talent, die een dode spreeuw tekende op een wijze, die de belangstellende doet stil staan en zeggen: is dit nu heus van een leerling van de lagere school. Ja, zal mees ter Van Woensei trots antwoorden. Jan Massier maakte een tekening van schelpen op het strand, die respect afdwingt. En verder kunt ge er van alles aantreffen: een kotter in de mist, een spin (die in de klas werd gevonden en door der leerlingen na getekend), diverse uitbeeldingen van het toneelstukje „"Prinses Ezelsvel" en groeps- tekeningen, zoals „De haai" van Jan van Kooi en Cor Krab, iets, waarbij de jongens leren zich op elkaar in te stellen. „Koeien- plakkaten" heet nummer 1 van de serie; twee blauwe strepen, wat bruin en oker en er ontstond voor de later gekozen titel van het werk een kleurencombinatie die heel goed is. De heer Van Woensei heeft het werk nu enigszins uitgebreid door drie knapen ook te laten etsen en graferen. Enige producten hiervan zijn er te zien en voorts liggen er nog enige stukjes, met olieverf vervaardigd. W. N. Hoewel het al heel gewoon is, dat de ponten op Vrijdag een grote stagnatie ge ven voor het wegverkeer was het gisteren wel bijzonder erg.. In de morgenuren was de trek van auto's en vooral ook autobussen met va- cantiereizigers en schoolkinderen naar het Noorden al zó intens, dat er op de Zuide lijke kanaaloever wachttijden voorkwa men van veertig minuten. De rij van auto's reikte een heel eind op de grote verkeers weg naar Haarlem. Daar de Alkmaarse kaasmarkt, de pas ingevoerde dagelijkse aardbeienveiling in Beverwijk en de va- cantiegangers en schoolkinderen, die in autobussen werden vervoerd, aanleiding waren tot zeer grote drukte, begon de toe nemende filevorming van auto's en andere voertuigen al vrij spoedig in de middag uren op het Noordelijke pontplein. Deze drukte werd in de loop van de na middag en avond zó groot, dat behalve op het volbezette pontplein de queue van auto's tegen zes uur reikte tot voorbij de Melklaan en even later tot bij de spoor wegovergang naar Beverwijk. De politie had de handen vol om alle verkeer in goede banen te leiden. De pon ten maakten zeer vlotte overtochten. Des ondanks kon de politie haar regelende taak op het pontplein pas om negen uur gister avond als gedaan beschouwen. Hout aangevoerd Voor de papierfabriek Van Gelder Zonen is aangekomen het Finse s.s. „Yrsa" met een lading van 1479 vadem hout van de Finse haven Hamiva. „Jazz Band Ball" De Velser Jazz Society houdt Zaterdag avond 19 Juni in zaal „Flora" aan de Zee weg een „Jazz Band Ball", waaraan zul len meewerken „The Blue Star Jazzmen", „The Sugar Foot Stompers" en het „Arctic Quartet". Vrijdag 18 Juni kwamen de haven van I.Tmuiden binnen: Cabinda van Le Havre. Jacob Oorburg van Swansea. August Bolten van Hamburg. Herm van Helsingfors. Bittern van Rotterdam. Racken van Antwerpen. Vesta van Fowey, Berkelstroom van Leith. Daniel van Gent. Notos van Oran. Mulheim Ruhr van Lulea. Pieter S van Swansea. Line Trader van Boston. Vertrokken zijn: Cerons naar Boulogne. Patria naar Gothenburg. Heinrich Honold n. Trinidad. Santa Isabel naar Antwerpen. Diana V naar Brussel. Krautsand naar Bre men. Aungmyitta naar Port Said. Racken naar Karlstadt. Missouri naar Wismar. Me- tram naar Rotterdam. Jacob Oorburg naar Rotterdam. Coolhaven naar Svenskborg. Anne S naar Kalmar. C. E. Kranile naar Noordzee. Bittern naar Manchester. In de IJmuidense Visserijschool zijn gis teren voor de eerste maal de examens in viskennis en visverwerking afgenomen. Het doel van deze cursus, die acht maanden duurde, is het opleiden van geschoolde krachten voor de vishandel en de visver- werkende industrieën. Negentien candidaten hebben deze cur sus gevolgd en gisteren zijn zij van negen uur 's morgens af in de weer geweest om hun kennis van de soorten vis, de lichaams bouw van de vis, de visverzorging, het be derf en de behandeling van vis en meer van dien aard te spuien. In de practijk moesten zij tonen de vis goed te kunnen behandelen en te verwerken. Bij het begin van de examens waren velen tegenwoor dig. We zagen er ondermeer de Velsense wethouder van onderwijs, de heer H. de Boer, de directeur van het Staatsvissers- havenbedrijf, mr. J. R. van Eerde, ir. G. J. Lienesch van de Directie van de Visserijen en verder vertegenwoordigers van de vis handel, de redersvereniging en de Visserij inspectie. Eén van de nog niet vervulde wensen van de Koninklijke Noord- en Zuid-Hol landse Reddingmaatschappij is een nieuwe motorreddingvlet voor het station Den Helder. Het overige botenmateriaal is na de oorlog geheel gemoderniseerd. Een levensverzekeringsmaatschappij in de hoofdstad, die 15 jaar geleden een sche penboek heeft uitgegeven, uit de opbrengst waarvan de bouw van de motorstrandred- dingboot „Johan de Witt" kon worden be kostigd, heeft nu een tweede schepenboek uitgegeven. Ditmaal zal uit de opbrengst van het boek aan de N.Z.H.R.M. de bouw som worden overhandigd voor een motor reddingvlet, de „Christiaan Huygens". De boot zal worden vervaardigd van alumi nium. Het 60 pagina's tellende boek bevat 30 aquarellen, een veertiental pentekeningen, 24 scheepsprofielen en 4 algemene platen van verschillende scheepstypes. De afge beelde schepen zijn nagenoeg alle na de bevrijding en voor het grootste deel op Ne derlandse werven gebouwd. Zes auteurs, die de koopvaardij en marine uit eigen er varing kennen, hebben de tekst samenge steld. Geen spreekuur De wethouder van Sociale Zaken, de heer C. P. J. Maas, houdt Donderdag 24 Juni geen spreekuur. ADVERTENTIE in de nieuwe OPELS 1954 op speciale lesmotor Vanouds de le gediplomeerde K.N.A.C.-rijschool in de Gem. Velsen. Hagelingerweg 134 Telefoon K.2560 8930 Santpoort Dennenstraat 12 Tel. 6200 - IJmuiden-O. ZATERDAG 19 JUNI IJMUIDEN „Fclison", 1417 uur, tentoonstellings zaal Heidestraat, expositie van werken van de schilder Tonny Ros. Thalia, 19 en 21.15 uur, „Sluiers van Bagdad". Rex, 20 uur, „Cleopatra, de slang van de Nijl". Velser Jazz Society, 20 uur, „Flora", Jazz Band Ball. VELSEN-NOORD Kennemerstaten, SSH. VVB en „Water vliet", Statenhuis, Velserweg, 1617 uur, receptie 25-jarig bestaan. SSH, gebouw Concordia, 20 uur, jubi leum-uitvoering. ZONDAG 20 JUNI IJMUIDEN „Felison", 1417 uur, als Zaterdag. Thalia, 15 uur, „Het dal der veedieven", 19 en 21.15 uur, „Sluiers van Bagdad". Rex, 15 en 20 uur, „Cleopatra, de slang van de Nijl". MAANDAG 21 JUNI IJMUIDEN Ned. Ver. v. Huisvrouwen, afd. Velsen- IJmuiden, 14 uur, sluitingsmiddag in theehuis Velserbeek. Commissie voor Ontspanning van Ouden van Dagen, 8.1518 uur, uitstapje naar Madurodam en Scheveningen voor be jaarden uit IJmuiden-Oost. Thalia, 20 uur, „Gevecht op pier 14". Rex, 20 uur, „Cleopatra, de slang van de Nijl".

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 13