GEWAPENDE INVASIE IN GUATEMALA Weerbericht IJmuider Courant Haarlems Dagblad Fiets De Gaulle geeft Mendès-France niet meer dan drie ministers Londen duldt geen Amerikaans onderzoek op Britse schepen Het Midden-Amerikaanse kruitvat ontploft Vreemde vliegtuigen bombarderen olie opslagplaatsen en troepenonderkomens Guatemala richt zich tot de Veiligheidsraad A an vraagfo rm ulier Sovjet-veto tegen het Thailandse verzoek Het woord is aan Morgen kans op onweer li if ZATERDAG 19 JUNI 1954 Socialisten houden zich mèt Katholieken afzijdig Het 59ste in de Veiligheidsraad Syngman Rhee kan het wel zonder premier stellen Geen Amerikaanse steun voor Zuid-Koreaans geweld Weerrapport <58e JAARGANG No 288 Bureaux: Kennemerlaan 186,Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (niet voor adv. en abonn.), Haarlem: Gr. Houtstr. 93 alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven opaanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant VELSER OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE 298e JAARGANG No 136 Uitgave Grafische Bedrijen Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7.—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ER IS EEN VOORSTEL aanhangig, in houdend dat Nederland 28 millioen zal uitgeven voor een proef-reactor voor atoomkracht, waarmee geleerde mannen ervaring kunnen opdoen. Het lijkt duur. maar het zal wel nuttig zijn en als de Kamer dit erkent zullen wij vredig, al geldt het de gevreesde atoomkracht waarmee immers ook opbouwend gewerkt kan wor den erin berusten dat het ronde som metje uit onze belasting-aanslagen wordt betaald. Er wordt meer duur onderzoek vereist op wetenschappelijk gebied. Ik zou een bescheiden toevoeging willen opperen, een onderzoek zelfs zonder staatssteun. Zou het niet mogelijk zijn iets te verbeteren aan de fiets? Neen, ik bedoel niet de brom fiets, maar de gewone, waarvan blijkbaar sinds lang wordt aangenomen dat zij haar eindvorm heeft bereikt. Dat heeft men lange tijd kunnen denken, maar nu weer spreken de feiten het. In het gedrang des modernen verkeers schiet de fiets steeds merkbaarder tekort omdat haar berijder, tenzij hij vaardigheid in kunstig balanceren bezit, niet in den zadel kan blijven als hij moet stilstaan. Kunstig balanceren ligt boven de macht van een aantal berijders en schier alle berijdsters. En aan afstap pen hebben de meesten een hekel. Zij doen het dus vaak niet als zij het zouden moeten doen. Het is al vermoeiend na remmen weer op gang te komen. Het wordt nog vermoeiender als men zich eerst weer in den zadel moet werken. Dus worden mid deltjes beproefd, die gebiedend hand-uit steken zowel als roekeloos doorrijden mee brengen als er geen agent te zien is maar die spotten met de verkeersregels. Mijn bescheiden vraag is nu of geen con structie-verbetering denkbaar zou zijn, waarbij fietsers zouden kunnen stoppen en in den zadel blijven. Het klinkt mis schien vreemd, maar de techniek heeft wel vreemder vragen opgelost. Geen tech nicus en geen uitvinder zijnde zal ik u de gedachten omtrent dit raadsel, die bij mij opgekomen zijn, besparen, bij voorbaat aannemend dat zij der vermelding niet waard zijn. Maar wel ben ik er zeker van dat zulk een verbetering van het meest- gebruikte aller vervoermiddelen in ons land de verkeersgevaren aanzienlijk zou verminderen. Nu kunt u natuurlijk zeggen dat die fietsers behoren af te stappen, maar het helpt niet of u dat zegt, want zij doen het niet, zelfs niet op critieke momenten. Uw mening zal daar geen verandering in brengen. Het is beter de werkelijkheid te zien: de fiets is in haar constructie bij de eisen van practisch gebruik in het moder ne verkeer achtergebleven. En het is ge makkelijker de fiets te veranderen dan haar berijder (of berijdster), evenals het gemakkelijker is de staat te veranderen dan de staatsburger (of burgeres). Misschien is het afkeer-van-afstappen geweest die een 29-jarige Amsterdamse er tot haar onheil toe gebracht heeft, door een rood verkeerslicht op het Roelof Hartplein te rijden. Haar weerzin over winnend is zij toen (te laat) afgestapt en een agent-in-burger, vergezeld door een politiehond, heeft haar in zijn presentie ontboden. U hebt het geval gelezen, maar het is altijd nuttig de hoofdpunten in herinnering te brengen. Die agent heeft zich gelegitimeerd; hij heeft van de Am sterdamse hetzelfde gevergd. Zij heeft een paspoort getoond (dat is nogal iets, want hoe weinigen hebben dit document steeds bij zich) maar hij heeft haar toch mee willen nemen naar het bureau. (Misschien heeft zij iets onaangenaams gezegd: ik weet het niet, maar zulke dingen gebeuren.) Daarop heeft zij zich tegen het meegaan verzet, de agent heeft de bouvier in wer king gesteld en die heeft haar in haar arm gebeten. Een dokter mocht haar niet verbinden, zij is per radiowagen naar het bureau Leidseplein gebracht en toen mocht zij pas in een gasthuis verbonden worden. Waarna nog een urenlang verhoor volgde. Dit is een naar geval, des te naarder om dat te Amsterdam nog onlancs iemand, die niet bijtijds een boete had betaald, in pyjama naar het Huis van Bewaring is ge bracht om de subsidiaire hechtenis te on dergaan en omdat zich in de hoofdstad meer gevallen hebben voorgedaan waarin machtsstreven in de plaats van tact heeft gewerkt. Het gebruik van een politiehond tegen verkeersovertreders inplaats van misdadigers is zeker verwerpelijk. Geen wonder dat een Kamerlid vragen aan de minister van Justitie heeft gesteld. Het is anderzijds nuttig tegen generalisatie te waarschuwen: zulk een politie-geval be hoort toch gelukkig tot de uitzonderingen en mag in vele steden volstrekt onbekend heten. Pas is een statistiek over het Am sterdamse verkeer verschenen, die alweer een aanzienlijke stijging in het aantal on gevallen aangeeft. Misschien zijn er enkele orde-handhavers, die in deze omstandig heden het hoofd kwijtraken. Dat is geen excuus, maar allicht een verklaring; het Amsterdamse straatverkeer wordt op spits uren in het centrum een steeds hachelijker zaak en men heeft ingrijpende verbeterin gen te lang uitgesteld. Men heeft in Am sterdam veel uitgesteld. Wat het spitsuur- verkeer betreft is het goed te beseffen, dat het in de eerste plaats voor het publiek onplezierig is; niemand bevindt zich voor zijn genoegen in een gedrang, dat het cen trum eigenlijk al niet meer behoorlijk ver- De Friese tweeling die Zondag operatief gescheiden werd, maakt hei nog steeds opperbest. Kennelijk voldaan gaat het tweetal hier beginnen aan een verkwikkend middagdutje. PARIJS (AFP-UP-Reuter). De Fran se premier, Pierre Mendès-France, heeft Vrijdag verklaard dat de nieuwe regering niet voor heden gevormd zou zijn. In een radiotoespraak herinnerde hij aan de rede, die generaal de Gaulle op 18 Juni 1940 hield, waarin hij de Fransen aanspoorde de oorlog voort te zetten. Mendès-France zei, dat hem „een taak des vredes" is toe vertrouwd. „Wij moeten nu van onze twij fel, onze ijverzucht en onze schroom af stappen", zei hij. Mendès-France ontving Vrijdagavond verscheidene vooraanstaande persoonlijk heden, onder wie Faure, Mitterand, Sou- stelle en Parodi. Faure, die de woning van de premier omstreeks een uur verliet, zeide tot journalisten, dat Mendès-France hem had voorgesteld de portefeuille van Finan ciën en Economische Zaken te blijven be heren. Faure zal met dit voorstel instem men. Uit betrouwbare bron wordt vernomen dat Mendès-France van plan is zowel de portefeuille van Buitenlandse Zaken als die van de geassocieerde staten voor zich te reserveren. Diplomatieke kringen zeggen dat hij hoopt zelf naar Genève te gaan om zijn grote actie te beginnen. Hij zou ook een ontmoeting op korte termijn met pre sident Eisenhower en andere hooggeplaat ste Amerikaanse leiders in Washington overwegen. Tevens zou hij plannen hebben binnenkort de Britse minister van Buiten landse Zaken, Eden, in Parijs te ontmoeten. De premier zou eerst zijn betrekkingen met het Witte Huis willen regelen vóór hij zijn belangrijke onderhandelingen met de communisten in Genève begint. DIT NUMMER BESTAAT UIT TTEN PAGINA's EN ACHT PAGINA'S ERBIJ MEXICO, (Reuter en United Press). Volgens berichten, die door de regering van Guatemala (Centraal-Amerika) in het nabuurland Mexico zijn bekend gemaakt, heeft een invasieleger uit Honduras (Oostelijk \an Guatemala gelegen) bestaande uit Guatemalaanse bannelingen en gesteund door Honduras, Nicaragua en Amerikaanse handelsmaatschappijen, ter zee, te land en in de lucht Guatemalaans grondgebied geschonden. Vreem de troepen zijn het land binnengevallen, vliegtuigen hebben olieopslag plaatsen en kazernes gebombardeerd en van de zee uit hebben buitenlandse troepen voet aan land gezet. Er is een algehele verduistering in Guatemala afgekondigd, en maatregelen om de situatie het hoofd te bieden zijn ten uitvoer gelegd. De regering van Guatemala onder leiding van Arbenz, president, heeft de laatste jaren zeer tot ongenoegen van Amerikaan se handelskringen, hervormingen ingevoerd op agrarisch en economisch gebied: dien tengevolge werden dit land Amerikaanse wapenaankopen geweigerd, zodat Guate mala aangewezen was op wapenaankoop in communistische landen. Als gevolg hiervan heeft Washington een campagne tegen deze wapenaankopen ontketend en in verhoogd tempo wapens aan de buurlanden van Gua temala geleverd. Thans hebben blijkbaar verbannen militairen samengespannen om de regering van Arbenz omver te werpen. Washington heeft herhaaldelijk verklaard dat In Guatemala een „communistisch be wind" heerste. Een correspondent van het liberale Engelse blad „Manchester Guar dian". die onlangs ter plaatse een onderzoek instelde, heeft echter met nadruk deze be sthuldiging tegengesproken en verklaard dat de progressiviteit der Guatemalaanse regering slechts gericht was op de ver hoging van het welvaartspeil der bevolking, dat tengevolge van economische mistoestan den zeer laag is. In een onbevestigd bericht, dat te New werken kan. Hetgeen diegenen, die zich per zelf-bestuurd vervoermiddel niet zeker van hun zaak voelen en nerveus worden, terwille van eigen lijfsbehoud tot het in zicht zou kunnen brengen dat zij beter doen een tram te nemen of te wandelen, al duurt het langer. Daar is nog een voordeel bij: men ziet meer en amuseert zich soms. Misschien zou dat ook voor die Amster damse van dat nare incident de beste op lossing zijn: niet meer fietsen, al is zij pas 29 jaar. Sommigen kunnen het niet en leren het nooit: ook niet de verkeersregels. Dat blijkt niet alleen in Amsterdam. R. P. Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op 4 6-50 per kwartaal// 0.50 per week*) Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zij, die zich met ingang van 1 Juli 1954 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 30 Juni 1954 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen York is ontvangen, aldus Reuter, wordt ge zegd, dat gewapende anti-communistische troepen zijn begonnen van Honduras uit Guatemala binnen te dringen. Hun doel zou zijn de regering van president Jacobo A.rbenz Guzman omver te werpen. Volgens radioberichten zou de minister van Buiten landse Zaken van Guatemala op een pers conferentie verklaard hebben dat Guate mala door vliegtuigen is gebombardeerd. Eerder is uit Honduras gemeld dat een „bevrijdingsleger", in Honduras samenge steld door verbannen Guatemalanen, Vrij dag Guatemala zou binnenvallen. ♦„Opstand" Te Washington heeft een woordvoerder van het departement van Buitenlandse Zaken verklaard, dat het departement be richten heeft ontvangen, volgens welke vandaag op drie plaatsen in Guatemala „ernstige opstanden" zijn uitgebroken. Een woordvoerder van de „United Fruit Company", een Amerikaanse maatschappij met bananenplantages in Guatemala, zeide te Boston, dat de maatschappij alleen „routineboodschappen" uit Guatemala had ontvangen en geen berichten over een invasie. Hij zeide niet wat hij met routine- boodschappen bedoelde. Ongeveer een vierde deel van de plan tages van de maatschappij zijn door de regering van president Arbenz onteigend in het kader van een program van agrari sche hervormingen. Bommen Volgens een Guatemalaanse bekend making te Mexico was de aanval van de vliegtuigen gemunt op het hoofdkwartier van de strijdkrachten en de kazernes. De bommen hadden geen doel getroffen. Later vlogen vliegtuigen boven San Juan, waar zij eveneens zonder succes een benzine opslagplaats met bommen aanvielen, aldus de bekendmaking. Het Guatemalaanse ministerie van Bin nenlandse Zaken gelastte Vrijdagavond een algehele verduistering. In de bekendmaking werd gezegd, dat om risico's te vermijden, de regering opdracht had gegeven de elec- triciteitsvoorziening van de stad Guatemala te staken. Verder werd verklaard, dat alle vereiste maatregelen voor de openbare vei ligheid genomen zijn. Volgens onbevestigde berichten zouden de echtgenote en de twee kinderen van president Arbenz het land per vliegtuig hebben verlaten. „De slag om Guatemala is begonnen," aldus heeft de Guatemalaanse minister van Buitenlandse Zaken, Toriello, Vrijdagavond op een persconferentie in de hoofdstad van zijn land medegedeeld. Hij bevestigde dat onbekende vliegtuigen olie-opslagplaatsen hadden aangevallen. De regering is er zeker van, aldus de minister, dat de regering van president Somoza van Nicaragua direct bij de tegen Guatemala gerichte „inmengingsbeweging" betrokken is. Fruit „De Guatemalaanse regering is er ook zeker van. dat buitenlandse maatschappijen en in het bijzonder de „United Fruit Com pany" betrokken zijn bij deze beweging om de regering omver te werpen." Verder zeide de minister dat het volk van Guatemala, gesteund door leger en regering, zal weten hoe zich te verdedigen. Op politiek terrein zal geen schrede wor den teruggegaan. „Het volk van Guatemala rekent op vol ledige steun van de volken van Amerika en de gehele wereld," aldus de minister. „Het schijnt, dat Amerikaanse kringen besloten hebben gewelddadige maatregelen te nemen tegen de souvereiniteit van Gua temala. Deze campagne tegen ons land door Amerikaanse leiders is absurd en mis dadig," aldus betoogde de minister. Naar de Veiligheidsraad De afgevaardigde van Guatemala bij de UNO, Eduardo Castillo Arriola, heeft in de nacht van Vrijdag op Zaterdag te New York medegedeeld, dat hij opdracht van minister Toriello heeft ontvangen bij de voorzitter van de Veiligheidsraad van de UNO. de Amerikaan Lodge, te protesteren „tegen de misdadige inval in dit land." Na een bezoek, dat De Gaulle Vrijdag aan Parijs bracht, werd gemeld, dat hoog stens drie Gaullisten in het kabinet zitting zullen nemen in plaats van vijf, zoals eerst werd verwacht. De Gaulle zeide tot zijn aanhangers, dat hij, ofschoon hij in het algemeen met de doelen van Mendès- France instemt, vreest, dat de Nationale Vergadering Mendès-France, niet lang ge noeg aan het bewind zal laten om ze te be reiken. Men geloofde te Parijs, dat de generaals Koenig, Catroux en Fouchet, de drie Gaullistische ministers zullen zijn. Ter gelegenheid van de herdenking van de oproep van 18 Juni 1940 door het hoofd van „Vrij Frankrijk", heeft Mendès-France een waarderende boodschap gezonden aan De Gaulle. De socialistische fractie in de Nationale Vergadering heeft medegedeeld, dat zij niet aan de regering van Mendès-France zal deelnemen. Dit besluit is bindend voor alle socialistische afgevaardigden. Mendès- France had zes portefeuilles aan de socia listen aangeboden. Drie van deze porte feuilles zouden gaan naar voorstanders van de EVG en drie naar tegenstanders daar van. De MRP de republikeinse volkspartij van Bidault heeft eveneens geweigerd aan de regering deel te nemen. De MRP heeft Mendès-France er voor gewaar schuwd, dat zij zich des te meer zal ver zetten als de premier een van de tien leden van de MRP die voor hem gestemd hebben, zou „verleiden" in de regering te treden. Boodschap van Eisenhower President Eisenhower heeft op 16 Juni een brief aan president René Coty gezon den, waarin hij uitdrukking geeft aan zijn vriendschappelijke gevoelens jegens Frank rijk. Het is van groot belang, zegt Eisen hower, dat Frankrijk zijn historische rol van voorvechter voor vrijheid, gelijkheid en broederschap blijft spelen. Eisenhower iegt te hopen, dat het histo rische Franse denkbeeld om de nationale strijdkrachten op het Europese continent aaneen te smeden, werkelijkheid zal wor den in het belang van vrede en veiligheid. Ofschoon in Indochina een nieuwe toe stand is ontstaan, blijft het Amerikaanse voorstel aan de vorige premier Laniel tot een „verenigde verdediging" van Indochina van kracht. Washington is ook tot nieuwe besprekingen bereid als Frankrijk dat nut tig oordeelt. NEW YORK (Reuter) De Sovjet- Unie heeft in de Veiligheidsraad haar veto uitgebracht tegen het Thailandse verzoek om waarnemers naar de Thailandse grens met Indochina te zenden. Libanon onthield zich van stemming en negen landen stem den voor. Vóór de stemming verklaarde de Franse afgevaardigde, dat de Veiligheidsraad niet over de Indochinese kwestie als zodanig discussieerde, doch slechts over een wettig verzoek van een lid der UNO, dat ongerust was over zijn grenzen. Volgens de Sovjet gedelegeerde maakte het Thailandse ver zoek slechts deel uit van een Amerikaanse manoeuvre tegen het bereiken van een vreedzame oplossing van het Indochinese vraagstuk De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dulles, heeft een verklaring uitgegeven, waarin h\j zegt, dat het 59ste Sovjet-veto duidelijk aantoont, dat de com munisten in het bedoelde gebied hun daden in duisternis wensen te hullen. De Thailandse minister van Buitenlandse Zaken, Prins Wan, heeft te Genève ver klaard, dat zijn land het verzoek in de Al gemene Vergdering zal brengen. LONDEN (Reuter-U P.-A.F.P.) De Britse regering zal niet toestaan, dat een vreemde mogendheid schepen doorzoekt op wapens voor Guatemala. Zij Is evenwel bereid, zelf de controle van eigen schepen uit te oefenen. Een woordvoerder van het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat Groot-Brittannië het recht van een buitenlandse marine om in vredestijd Britse schepen in volle zee aan te houden en te onderzoeken niet erkent. De opperbevelhebber van de marine in Brits West-Indië had echter opdracht ge kregen „passende maatregelen" te nemen als Britse schepen verdacht worden van vervoer van wapens naar Guatemala. In een verklaring van het „Foreign Office" wordt gezegd, dat de Britse rege ring „onder Brits en internationaal recht zo veel mogelijk wil medewerken om te verhinderen, dat Britse schepen wapens naar Guatemala vervoeren". Groot-Brit tannië keurt de verkoop van wapens aan Guatemala „sterk af" en heeft reeds enkele jaren lang geweigerd vergunningen te ver strekken voor de uitvoer van welke wapens ook naar dat land. Elke maatregel tegen Britse schepen zal genomen worden krach tens bepalingen, die het in beslag nemen van Britse schepen of vliegtuigen toelaten, zo zij goederen vervoeren, die de vrede of de veiligheid in enig deel van de wereld in gevaar kunnen brengen, aldus de ver klaring van het ministerie. De woordvoerder van Buitenlandse Za ken zei dat Groot-Brittannië er niets voor voelt toezicht uit te oefenen op schepen van andere landen in vredestijd in volle zee en omgekeerd ook niet wenst dat Britse schepen bloot staan aan toezicht van an deren. Hjj zei dat Groot-Brittannië -uitbrei ding overweegt van de voorzorgsmaatrege len ten aanzien van Guatemala. In 1948, toen Guatemala dreigde Brits Honduras binnen te vallen, kondigde Groot-Brittan nië een wapenembargo af tegen Guatemala. PARIJS. In Franse diplomatieke krin gen is verklaard, dat ook Frankrijk een verzoek van de Verenigde Staten heeft ontvangen om toe te laten, dat Ameri kaanse oorlogsschepen in volle zee schepen onderzoeken, die zich naar Guatemala be geven. Het Franse ministerie van Buiten landse Zaken bestudeert de juridische as pecten van de zaak. Een woordvoerder van het Zweedse mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft ge zegd, dat de Verenigde Staten in Stock holm geen officiële stap gedaan hebben. Zweden zal niet antwoorden en ook geen andere maatregelen nemen. In Deense politieke kringen is verklaard, dat Denemarken Amerikaanse oorlogssche pen niet zal toestaan, Deense schepen aan een onderzoek te onderwerpen. Scheepvaartkringen verwachten dat an dere West-Europese landen het voorbeeld van de Britse regering zullen volgen. Aan vaarding van het verzoek zou ongetwijfeld de traditionele vrijheid ter zee aantasten. De reacties lopen uiteen van koelheid tot hevige verontwaardiging. Uit sommige reacties blijkt ook een zo niet duidelijk anti-Amerikaanse, maar toch wel zeer ge prikkelde stemming. Een woordvoerder van het Belgische mi nisterie van Buitenlandse Zaken heeft ver klaard, dat België bereid is „geheel en al" mee te werken aan het verhinderen van wapenzendingen naar Guatemala. De woordvoerder zei niet of de Verenigde Sta ten België toestemming verzocht hadden om Belgische schepen in volle zee te door zoeken. De Vauvenargues: Men kan niet rechtvaardig zijn als men niet menselijk is. SEOEL (United Press) President Syngman Rhee heeft het ontslag ingediend door premier Paik Toe Tsjin aanvaard en heeft stappen ondernomen om de functie af te schaffen. Rhee noemde het premierschap een regeringsvorm van de monarchie en zei dat dit in Korea, waar een president aan het hoofd staat van de republiek, over bodig was. Rhee zei dat hij overleg had ge pleegd met leden van de nieuwe Nationale Vergadering en leden van de Raad van State en dat zij zich accoord hadden ver klaard met zijn standpunt. Hij gaf te kennen dat hij waarschijnlijk een waarnemende premier zou benoemen tot de Assemblée een grondwetsherziening zou hebben aangenomen waarbij de functie wordt afgeschaft. WASHINGTON (Reuter) Ameri kaanse functionarissen hebben gezegd, dat de Verenigde Staten hun steun niet zullen geven aan maatregelen van de Zuid-Kore- aanse president, Syngman Rhee, om Noord en Zuid-Korea met geweld te verenigen. Dit was de reactie in gezaghebbende kringen op uitlatingen van de Zuid-Kore- aanse minister van Buitenlandse Zaken Pioeng Joeng Tai te Genève, dat zijn land na het falen van de Geneefse conferentie vrjj was te doen, wat het wilde en de Ver enigde Staten het wellicht steun zou moe ten verlenen op grond van ztfn „verplich tingen" onder het wederzijdse beveiligings verdrag met Zuid-Korea. SEOEL Pioeng Joeng Tai heeft zjjn terugkeer uit Genève naar ztfn land „ver scheidene dagen" uitgesteld, aldus een woordvoerder van het ministerie van Bui tenlandse Zaken in Seoel. Hjj gaf geen re denen voor het uitstel op. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende de laatste dagen voerden Zuid-Westelijke winden grote hoeveel heden vochtige en warme lucht van sub tropische oorsprong naar West-Europa. Boven het vasteland loste de bewolking op en steeg de temperatuur van dag tot dag. Vrijdag werden in Frankrijk maxi mum temperaturen van 29 graden geme ten. In het Zuid-Oosten van ons land steeg het kwik tot 25 graden. Inmiddels begon nen storingen op de oceaan hun invloed geleidelijk over de Britse eilanden naar het Oosten uit te breiden, waarbij koelere lucht aangevoerd werd. Dit ging daar op vele plaatsen met enige regen gepaard. Zater- morgen was deze koelere lucht over de Noordzee tot vlak bij onze kust doorge drongen, maar het koudefront bewoog toen nog uiterst langzaam. Morgen zal ons land zich in het overgangsgebied bevinden van de warme, boven het vasteland aan wezige lucht en de koelere oceaanlucht, hetgeen de kans op vorming van onweers buien doet toenemen. (van hedenmorgen 7 uur) weers- f 5* ES zf toestand Stockholm Oslo Kopenhagen /Émsterdam Londen Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Genève Zürich Locarno Berlijn Frankfort München Wenen Innsbruck Rome Ajaccio Mallorca zwaar bew. regen half bew. half bew. geheel bew. onbewolkt onbewolkt zwaar bew. onbewolkt onbewolkt nevel nevel onbewolkt onbewolkt nevel mist onweer nevel geheel bew. onbewolkt onbewolkt ZW 2 Z 3 ZO 8 ZZO 4 windstil NNO 3 windstil NW 4 windstil NNW 4 windstil windstil O 2 OZO 1 windstil windstil windstil W 2 windstil NO 1 windstil - 0 17 1 20 0 20 0 24 0 27 0 29 27 28 0 26 0 26 0 27 0 27 0 27 0 23 0 26 2 - 0 - 0 24 0 30 0 Neerslag laatste 24 uur ymonr KANS OP ONWEER Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt. geldig van Zater dagavond tot Zondagavond, opgemaakt om 10 uur: Veranderlijke "bewolking met enkele verspreid optredende regen- of on weersbuien. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. Ongeveer dezelfde temperaturen. 20 Juni Zon op 4.19 uur. onder 21 03 uur. Maan op 23.19 uur. onder 8.34 uur. 21 Juni Zon op 4.19 uur. onder 21.04 uur. Maan op 23.36 uur onder 9.54 uur. Maanstanden 23 Juni 20.46 uur: Laatste kwartier) 30 Juni 13.26 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmniden Zondag 20 Juni Hoog water: 6.03 en 18.27 uur. Laag water: 1.40 en 14.00 uur. Maandag 21 Juni Hoog water: 6.43 en 19.08 uur. Laag water: 2.22 en 14.40 uur.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1