Anjercollecte 1954 De U.N.O. doet, ondanks haar gebreken, belangrijk werk KMAcfe Burgemeester Den Tex en Bloemendaal nemen afscheid van elkander Bijna een kwart eeuw in de bres voor de schoonheid VIJF ORGANISTEN DINGEN NAAR ZILVEREN TULP Minister Luns in Tweede Kamer: Genève werd een grote teleurstelling M. A. Reinalda hield laatste persconferentie 3 Zeldzame uil in Zandvoort gevonden Nederlandse orders aan Hamburgse scheepswerf Sla naar de mestvaalt Joodse geestelijken bij minister Donker Helicopter van lijndienst op Brussel aan de grond Ongeoorloofd uitoefenen der geneeskunst Kernreactoren met vloeibare brandstof .56 Heringa Wuthrich Voldaan over de ontwikkeling van Utrecht ZATERDAG 19 JUNI 1954 Op 1 Juli aanstaande zal jhr. mr. C. J. A. den Tex afscheid nemen als burgemeester van Bloemendaal. Sinds 1931 heeft hij deze functie vervuld en op 1 Augustus zou het precies 23 jaar geleden zijn, dat de rijzige figuur van jhr. mr. Den Tex in de lommerrijke gemeente aan de duinrand zijn intrede deed. Deze 23 jaren hebben burgemeester Den Tex niet gebogen nog altijd steekt hij met hoofd en schouders boven de meeste van zijn gemeentenaren uit, wat echter niet zeggen wil dat deze langdurige ambtsperiode niet vele zorgen op zijn schouders laadde. Hij heeft ze echter met grote blijmoedigheid en onverwoestbare geestdrift gedragen, zodat hij thans, aan het einde van zijn werk, nog zijn oude sprankelende humor bezit, en on vermoeid de wederwaardigheden van Bloemendaal kan beschouwen, die deze ge meente gedurende zijn burgemeesterschap danig van karakter hebben doen ver anderen. Wij brachten hem een bezoek op een van de zeldzame zomerdagen van de afgelopen week, toen Bloemendaal, als een sieraad onder schijnwerpers, oplichtte in al zijn groen-geel-gouden schoonheid onder de milde zon. Burgemeester Den Tex is een man van zakelijke oorspronkelijkheid, die' geen woorden verspilt aan af scheidsfrases of sentimentele clichés, nu hij voor de beëin diging van een groot deel zijner levenstaak slaat. Dat hij met pijn afscheid neemt van zijn functie, behoeft hij ons ook niet uit drukkelijk te verzekeren: een man die zo zeer zijn ganse persoonlijkheid wijdde aan datgene wat hij als heilzaam voor zijn ge meente beschouwde, kan niet anders dan met weemoed midden in het werk ophou den. Een werk dat niet voltooid is en ook niet voltooid kan zijn, omdat hij de eeuwige arbeid aan de eeuwige ontwikkeling der menselijke samenleving is, die wordt over gedragen van de een op de ander en door gaat tot er geen menselijke samenleving meer zijn zal. Er zal ook na burgemeester Den Tex nog een Bloemendaal zijn er zullen pro blemen blijven en nieuwe vraagstukken bijkomen. Maar het Bloemendaal van van daag, zoals het onder deze zomerlucht weelderig ligt te pronken, heeft in zijn karakter de geest van Den Tex opgenomen: Eurgemeester Den Tex, die onwrikbaar ge waakt heeft voor de landelijke, voorname schoonheid van zijn gemeente en haar meer dan eens vastberaden heeft moeten ver dedigen, om haar een van de mooiste woon oorden van Nederland te doen blijven. Speciaal karakter Het gesprek kwam al dadelijk op Bloe- mendaals speciale karakter: een forensen gemeente van weidse allure, ingebed tussen de zee, de duinen en dichtbevolkte centra, waarvan de bevolking een critischer zin heeft dan in het algemeen in landelijke ge meenten wordt aangetroffen en bovendien weinig met haar geboorte- of woonplaats verbonden is. Zij zwermt over de hele we reld uit en verliest haar gemeenschapsge voel ten opzichte van de plaats, waarvan zij uitging. Burgemeester Den Tex ziet bij dit nadeel méér voordelen: Bloemendaal is geen broeinest van vetes (er is bijvoorbeeld nog nooit op de burgemeester geschoten, zegt hij stralend), er is een doorstroming van bevolking en de mensen lopen elkaar niet in de weg. De frisse zeewind, door de lommerrijke lanen suizend, wordt niet muf door kleinsteedse konkelarijen Bloemen daal blijft de zuivere lucht ademen van een met de natuur verbonden woonoord. Sinds 1853, toen J. P. Lonbar Petri als eerste burgemeester van Bloemendaal op trad, heeft deze gemeente slechts vier bur gemeesters gehad. Een volle eeuw, gedeeld door vier. Een continuïteit dus, die de bur gervaders en ook jhr. Den Tex gelegenheid heeft gegeven zich tenvolle met de proble men der gemeente te confronteren en ze tot voorwerp van nauwkeurige, vooruitziende zorg te maken. „Toen ik hier kwam," aldus burgemeester Den Tex, „was Bloemendaal eer. uitermate bloeiende gemeente met ruime financiële mogelijkheden en grote overschotten. De val van het pond sterling kort daarna verzwakte de progressiviteit der zakenmensen, men ging afwachten en ook het gemeentelijk beleid werd noodge dwongen gekenmerkt door terughoudend heid, waardoor uitvoering van grote plan nen achterwege bleef. De verlammende in vloed van deze financiële terugslag culmi neerde in de grote werkloosheid rond 1936, die ook in Bloemendaal geduchte inwerking had. Voor de oorlog was Bloemendaal nooit noodlijdend. Na de oorlog was het moeilijk, te wennen aan de beperking der gemeen telijke onafhankelijkheid, in het bizonder omdat Bloemendaal zijn vrijheid van han delen als een traditie was gaan waarderen. Er kwam daarom vaak heftig verzet tegen de rijksmaatregelen, eens werd zelfs bijna „dienstgeweigerd", doch langzamerhand luwde de stroefheid, waarmee in Den Haag soms voorbijgegaan werd aan het sportieve karakter van deze gemeente. Drie grote problemen „Welke grote problemen zijn het speciaal, waaruit u thans door uw aftreden moet wegstappen?", aldus onze vraag. Het ant- ADVERTENTIE Succes voor de rakenman een kwartaal op proef voor 12,- op giro 13 63.00 Een Amsterdammer, logerende in Zand voort, ving dezer dagen nabij zijn woning im Zandvoort Noord een kleine uil, onge veer ter grootte van een lijster, die zich bijzonder mak gedroeg en weinig schuw heid voor mensen toonde. Hij bracht het diertje naar Arits in Amsterdam, waar bleek, dat men hier met een in Nederland zeldzaam voorkomende vogel te doen had, namelijk de „dwergooruiT'.Deze vogel komt in Midden- en Zuid-Europa vrij veel voor, doch werd in ons land tot nu toe met ze kerheid slechts waargenomen in Rotter dam in 1890, in Wageningen in 1894 en in 1906 in Gulpen. Het is zeer bijzonder, dat dit dier zo ver van zijn woongebied is afgedwaald. Wan neer het niet toevallig gevangen was. zou de kans zéér gering zijn geweest, dat het hier in de vrije natuur in leven zou zijn gebleven. In Artis toonde men zich over dit zeldzame exemplaar zéér verheugd en men zul het de nodige verzorging geven, en een beetje gezelscnap, zij het dan van wat grotere soortgenoten. woord kwam onmiddellijk burgemeester Den Tex heeft nog geen afscheid genomen van zijn werk kort en kernachtig: De raadhuisbouw, de ontwikkeling van de Kop Zeeweg en het Uitbreidingsplan. Het stadium, waarin eerstgenoemd plan verkeert, maakt het moeilijk er veel van te zeggen. De ontwikkeling van het strand- hoofd van Bloemendaal is gericht op dag verblijf, zeker niet op hötelbouw of de ves tiging van permanente woongelegenheid. Het verkeersvraagstuk, waarbij Haarlem, Heemstede, Amsterdam en Zandvoort ge lijkelijk betrokken zijn, speelt hierbij een grote rol en schreeuwt om een goede op lossing, die echter niet eenvoudig zal zijn. Het uitbreidingsplan voorziet in beperking van nieuwbouw door de autochtone bevol king en het drukken van het bevolkings getal, aangezien er geen bouwterreinen be schikbaar zijn. Geruchten over „ruil" van grondgebied met de gemeente Zandvoort missen een redelijkheid, die toch vereist zou zijn wanneer men tot een dergelijke in grijpende stap zou overgaan. Overigens be staat er behoefte aan overleg tussen de be- stuurderen der gemeenten in deze agglo meratie, een overleg dat bijvoorbeeld ten aanzien van het verkeersvraagstuk in het leven geroepen door de drang der mas sa naar de zee ook al bestaat. Deze samenwerking zal zich, aldus burgemeester Den Tex, in de toekomst zeer zeker uitbrei den. Dat zit in de ontwikkeling der dingen besloten: waarbij in de eerste plaats de overweldigende bevolkingstoeneming in het hele land hét vraagstuk zal zijn. Bloemen daal zit gevangen tussen de massa en de zee. Het is daarom een der grootste zorgen van burgemeester Den Tex geweest, Bloe mendaal te behoeden voor een overstro ming van mensenmassa's, waardoor het ruime, landelijke karakter van deze mooie gemeente zou worden aangetast. Dat bur gemeester Den Tex in zijn lange ambts periode voor dat karakter gevochten heeft, is alom bekend. Dat hij thans, bij zijn af scheid, kan terugzien op successen iri die strijd, behoeft niet te worden betwijfeld wanneer men van een der hoge Bloemen- daalse duintoppen de bekoorlijke pano rama's aanschouwt van rode daken tussen overdadig groen, van romantische slinger lanen onder hoge bomen en van onafzien bare duinlandschappen, die duizenden recreatie bieden. Het moet de scheidende functionaris als een grote en weldadige voldoening bij blijven, dat hij voor deze streek en dit land een sieraad van een woonoord heeft bevei ligd. Hij moge de vreugde van de verdien de-rust hier of elders nog lange jaren ge nieten, in de schaduw van hetgeen hij hielp opbouwen en behouden, met het uitzicht op de zonnige Bloemendaalse toekomst, die hij hielp grondvesten. Afscheidsbijeenkomsten in het Openluchttheater De gemeenteraad van Bloemendaal zal op Dinsdagmiddag 29 Juni om twee uur in een openbare vergadering bijeen komen in het Openluchttheater, ten einde afscheid te nemen van de burgemeester. Voor de bur gerij wordt de volgende dag. Woensdag 30 Juni, in het theater een afscheidsbijeen komst gehouden. Naar aanleiding van gepubliceerde be richten in verschillende bladen als zou burgemeester jhr. mr. C. J. A. den Tex ra het neerleggen van zijn ambtsfunctie aan 't einde van deze maand uit Bloemendaal vertrekken en zich in Driebergen vestigen, hebben wij heden uit bevoegde bron ver nomen dat deze berichten absoluut onjuist zijn. De heer Den Tex zal na zijn ambts periode althans voorlopig in Bloemendaal blijven wonen. De deelnemers aan het vierde Internatio nale Orgelconcours in de Grote Kerk te Haarlem op Donder dag 8 Juli in beeld. Boven links: Piet Kee uit Alkmaar, de win naar van de Zilveren Tulp 1953, en G. C. M. Stoop uit Utrecht. In het midden: Ho Allen uit Troy (Idaho, Amerika). Links on der: dr. Hans Hasel- böck uit Wenen, rechts onder: Edwin Peter uit Bern. Zojuist vernemen wij, dat de organiste Ilo Allen uit Troy in de Amerikaanse staat Idaho, die te Hamburg aan de muziekacademie studeert, zich van deelneming aan het vierde Internationale Orgelconcours heeft moeten terugtrekken en wel om een nogal romantische reden. Enkele dagen geleden kreeg zij namelijk een telegram van haar verloofde uit de Verenigde Staten, dat deze een regeringsfunctie bij de agrarische hulpverlening in Perzié kon krijgen, mits hij getrouwd was. Vandaar dat hij gisteren het vliegtuig naar West-Duitsland nam om daar vandaag met Ilo (voluit Elisabeth) Allen in het huwelijk te treden. De commissie ter organisatie van het orgelconcours zal in haar plaats thans de Amerikaanse organist David Pizarro uitnodigen, die in Detmold in Lippe muziek studeert. De Stoomvaart Maatschappij „Neder land" heeft opdracht gegeven tot de bouw van twee vrachtschepen aan de Howaldts- werke te Hamburg. Tegelijkertijd heeft ook de Hollandse Stoomboot Maatschappij een schip bij deze Duitse werf besteld. De ze drie schepen zijn bestemd om te gaan varen in de HollandWest-Afrikalijn Voor deze dienst is een kleiner type schip ver eist dan in het algemeen in de lijnen van S.M.N, en V.N.S. gebruikt wordt. De sche pen zullen een draagvermogen hebben van ongeveer 4700 ton en een dienstsnelheid van 14% knoop. De hoofdmotoren voor de schepen van de „Nederland" zullen worden geleverd door de Koninklijke Machinefabriek Gebr. Stork en Co. te Hengelo. Het schip bestemd voor de Hollandsche Stoomboot Mij. zal worden uitgerust met een Werkspoor-mo tor. De Howaldtswerke waren in tegenstel ling met de scheepsbouwwerven in Neder land in staat de drie schepen reeds in de tweede helft van 1955 af te leveren. Alleen de beste kropsla krijgt thans aan de Venlose veiling nog het minimum bod van 2'/» cent per stuk. Grote aanvoeren worden doorgedraaid en gaan als waarde loos product naar de mestvaalt. Er is thans volop kropsla van de koude grond en de Duitse markt is overvoerd met dit product van eigen bodem. Alleen voor de allerbeste kwaliteit bestaat nog een ge ringe vraag. J 3 De cultuur geeft U haast alles. Geeft U uit Uzelf het mogelijke aan haar terug, p Hoewel het nu de laatste maal is, dat ik mij als Voorzitter van het Anjer- 3 fonds Noordholland tot U wend, past mij bij dit persoonlijk afscheid in de eerste plaats vreugde, want zijn ouders niet vreugdevol gestemd, indien zij een kind na geslaagde opvoeding verder met gerust hart eigen wegen kunnen laten zoeken? Zo is ook in de afgelopen jaren het Anjerfonds Noordholland uitgegroeid tot een jongeling, die voor zijn jaren reeds zeer daadkrachtig zich betoont. 5 Het is een jongeling, die zich, met de charme de jeugd eigen, zowel tot het oud-eerbiedwaardige als tot jong-spontane nieuwe uitingen van ideëel bestaan gevoelt aangetrokken. i Deze jongeling mint de oudheid, omdat hij de klassieke dichter beaamt, die sprak „Wie kan wat wijs bedenken, dat niet de voortijd reeds gedacht Hij heeft het heden evenzeer lief en acht de kleinste uiting van nieuw x kunstzinnig streven niet gering, omdat hij weet, dat toekomstige culturele grootheid toch vaak uit schuchter begin moet ontstaan. Is het dan verwonderlijk dat de jongeling, die de schone naam „Anjerfonds Noordholland" draagt en die tot de familie van het Prins Bernhardfonds behoort, zeker van een vriendelijke welkomstgroet, U tegemoet zal treden. De Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, Voorzitter van het 6 Anjerfonds Noordholland l E. DE VOS VAN STEENWIJK 8 00!>OC0030C»DOCCÖOOCOSOCOCOOOOOCOOOOOOGOOOOOe»XlCIOCOOCC00300CCOCOCOOOCCCO'JOCOCCiCOOOOOOOCOOOOOOOOOOOO(»30C>K5COOOeo3 Ook dit jaar zal in het gehele land omstreeks de verjaardag van Prins Bernhard, de stichter en regent van het Prins Bernhard Fonds, de traditionele „Anjerdag" worden gehouden, ten bate van het Prins Bernhardfonds en zijn regionale onderafdelingen, de Anjerfondsen. De stichter en regent van het Fonds, Prins Bernhard, temidden van zijn gezin. (Foto Van der Rei.iken) (Vun onze parlementaire redacteur) Minister Luns heeft in de Tweede Ka mer geantwoord op hetgeen over het UNO- verslag te berde is gebracht. Hij erkende, dat er helaas aan hetgeen er, in het bijzon der op politiek gebied door de UNO en binnen die organisatie gedaan wordt, maar al te veel ontbreekt, maar gaf meteen te kennen, dat de regering het toch gewenst acht om Nederland opbouwende steun aan die organisatie te laten blijven geven. Met mr. Schmal kon hij zich zeer zeker verma kelijker lectuur dan het verslag voorstellen, maar overigens was hij het met die afge vaardigde niet eens. Trouwens, tot zijn genoegen kon de minister vaststellen, dat het gedeelte van de Kamer, dat positief ten opzichte van de UNO staat, het negatieve gedeelte overtreft. Voorbereiding van her ziening van het Handvest, gelijk onzerzijds voorgestaan, achtte de bewindsman in elk geval de moeite waard. Bij de samenstelling van delegaties naar de algemene vergade ring blijft de regering het lidmaatschap van volksvertegenwoordigers op prijs stellen. Het gevaar, dat Kamerleden zich als rege ringsgedelegeerden voor een conflict ge plaatst zullen zien, achtte hij niet groot. Vrij uitvoerig stond de minister stil bij het sociale en economische werk van de UNO en bij het verlenen van de technische bijstand aan minder ontwikkelde gebieden. Verhoging van de voedselproductie noemde hij van belang, want het is een betreurens waardig verschijnsel, dat er in sommige gebieden voedselnood heerst en er elders daarentegen overschotten zijn. In belangrijke mate was minister Luns het inzake de problemen aangaande de minder ontwikkelde gebieden met de heer Ruygers eens. De voorkeur gaat uit naar multilaterale regelingen en naar program ma's op langere termijn. De regering is be reid na te gaan of men zou kunnen be sluiten om, zoals van de zijde van Israel is bepleit, voor een aantal jaren met zijn financiële bijdragen niet onder een bepaald bedrag te gaan. Van de zijde van jonge landen met een wel heel sterk nationalisme wordt te New York veelal een politiek ge voerd, die ons met beherende landen op een hoop dringt als het gaat om mee te werken aan toekening van zelfstandigheid aan tot dusverre onder beheer gestaan heb bende gebieden. Hier is geleidelijkheid ge wenst. Aan de regels, die te dien opzichte moeten gelden, houdt men zich in de UNO niet; onze eigen ervaring, opgedaan ten aanzien van Indonesië schijnt op minister Luns' zienswijze wel een bijzondere invloed uit te oefenen. De heer De Kadt, die er on tevreden over was geweest, dat wij te New York zwijgen als het om gerechtvaardigd te achten grieven van Marokko gaat, kreeg te horen, dat er tussen hem en de regering op dat punt niet zozeer een werkelijk meningsverschil bestaat als wel, dat het meer een kwestie van nuances is. Minister Luns was bereid te overwegen of wij ons toch niet op een bepaald ogenblik met dat probleem dienen bezig te houden. Genève Het interessantste deel uit het betoog van de minister had betrekking op de confe rentie te Genève. „Ik kan niet met de hand op het hart verklaren, dat de constructieve gedachten van Nederland voldoende tot gelding zijn gebracht," zo zei hij. „Als wij inderdaad enig gewicht in de schaal hadden kunnen leggen, zou onzerzijds een nogal straf beleid zijn bepleit." Het Westen dient eensgezinde kracht aan de dag te leggen, aldus de opvatting 4van de bewindsman, die dan ook, in de hoop, dat het daarna met de eenheid wat beter zal gaan, de door Chur chill en Eden naar Washington te onder nemen reis toejuichte. Ten opzichte van Korea waren niet alleen resultaten uitge bleven, er hadden ook zelfs geen zakelijke besprekingen plaats gevonden. Kortom, Genève werd als teleurstellend geschetst. De Russische gedelegeerden waren kenne lijk niet naar Genève gekomen met de be doeling tot positieve resultaten te komen. In het algemeen scheen de minister aan overleg en besprekingen binnen de UNO de voorkeur te geven boven dergelijke af zonderlijke conferenties, waar de kleinere mogendheden niet aan hun trek komen. Gedurende zijn verblijf in Genève had mr. Luns met zijn ambtgenoot van communis tisch China contact gehad. Maar opnieuw was gebleken, dat geen overeenstemming bereikbaar is om tot normale diplomatieke betrekkingen te komen. Rood-China wenst, dat wij bereid zullen zijn het aan zijn zetel in de UNO te helpen en dat wij dus onze eis laten vervallen, dat er aan de aggressie een eind komt. Dit achtte de minister een onaanvaardbare voorwaarde. Bij het begin der vergadering ging het wetsontwerp inzake ruilverkaveling er zon der hoofdelijke stemming door, evenals de door minister Mansholt voorgestelde be grotingswijziging, nodig voor aankoop van een stuk grond voor het in De Bilt te bou wen nieuwe veterinaire instituut. Vertegenwoordigers van het Nederlands- Israelietisoh en het Portugees-Israelietisch Kerkgenootschap en de Joodse Voogdijver eniging zijn Donderdagmiddag op audiën tie geweest bij de minister van Justitie, mi-. L. A. Donker. De aanleiding voor deze audiëntie was het kortgeleden door de Voogdijraad te Amsterdam genomen be sluit het onder zijn toezicht staande Joodse oorlogspleegkind Rebecca Mel j ado te plaatsen in een Katholiek pleeggezin. Vrijdagmiddag omstreeks kwart voor drie heeft de helicopter, die van Rotter dam op weg was naar Brussel, wegens motorstoring een noodlanding moeten ma ken op het sportpark Parkenoord te Rot terdam. De zes passagiers zijn per auto naar hun plaats van bestemming ge bracht. De helicopter staat nog op het sportpark omdat de onderdelen voor de reparatie uit Brussel moeten komen. Rotterdams echtpaar voor het gerechtshof Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft een zaak behandeld tegen het echtpaar J. van W.M. uit Rotterdam, dat de leiding had van een tandheelkundig instituut, waar patiënten onder narcose werden behandeld. Het echtpaar stond terecht we gens ongeoorloofd uitoefenen van de ge neeskunst. De zaak had reeds voor de kan tonrechter te Delft gediend en later in be roep voor de Haagse rechtbank. Van W. had later revisie van het vonnis gevraagd, waarop deze zaak naar het hof werd ge wezen. Thans werd als getuige gehoord de 42- jarige mondarts J. B. A. T. uit Rotterdam, die in 1951 aan het instituut verbonden was geweest. Hij verklaarde dat hij steeds de narcose en de extracties had verricht en dat het echtpaar voor de verdere techni sche zaken had gezorgd. De procureur-gneraal vond het niet ge oorloofd dat de verdachten dat hadden ge daan. Hij meende dat de vonnissen van de rechtbank gehandhaafd moesten worden. De rechtbank had Van W. veroordeeld tot 180.boete en zijn echtgenote tot 1750.boete. Het gerechtshof zal op 30 Juni arrest wijzen. Een aantal Nederlandse geleerden, dat samenwerkt in de Stichting voor Funda menteel Onderzoek der Materie (F.O.M.), heeft als resultaat van een studie inzake de ontwikkeling van kernreactoren voor energieproductie plannen en ideeën op dit gebied gelanceerd. Zij willlen een nieuw type reactor ontwikkelen, waarvan men hoge verwachtingen heeft. In deze reac toren is de brandstof (uranium) in een vloeibare of althans vloeiende toestand aanwezig. Deze bijzondere toepassingsvorm van de brandstof bezit een aantal techno logisch belangrijke voordelen. Tot nu toe wordt gebruik gemaakt van brandstof (ook uranium) in vaste vorm (staven). ADVERTENTIE Wastafels Douche-inrichtingen ADVERTENTIE Haarlem CENTRALE VERWARMING JOHNSON OLIEBRANDERS De Commissaris der Koningin in de pro vincie Utrecht, de heer M. A. Reinalda, zal op 1 Juli zijn ambt overdragen aan mr. C. Th. E. graaf van Lynden van Sandenburg. Hij zal zich daarna in Den Haag gaan ves tigen, waar hij na zijn heengaan als Com missaris nog verscheidene functies zal blij ven waarnemen. Bij zijn afscheid van de pers heeft hij tijdens een daartoe belegde bijeenkomst verteld over zrjn ervaringen gedurende zijn zeven en een half jarige ambtsperiode. Vol gens de oude wetgeving wordt de Commis saris der Koningin beschouwd als de door Den Haag gezonden dwarskijker in het ge west, zoals hij het noemde. Doch de heer Reinalda hoopte dat deze oude opvatting zich zou wijzigen met het gereedkomen van een nieuwe wetgeving en hij verzekerde dat hij zich nooit als zodanig heeft gevoeld. Hij heeft er zich op toegelegd het provin ciale leven te stimuleren en in de hand te houden. Er is hem gebleken, dat in alle gemeen ten van zijn gewest behoefte is aan cultu rele ontwikkeling. Er is door de Stichting voor Maatschappelijk Werk in de provin cie veel nuttig werk verricht. Daarnaast is het economisch leven, dat zijns inziens een Inspuiting behoeft, gestimuleerd. Het met dit doel gestichte Economisch Technolo gisch Instituut is in zijn opzet goed ge slaagd. Zonder dolzinnige industrialisatie dat heeft geen zin is de werkgelegen heid in het gewest belangrijk vooruitge- bracht, tot heil van de steeds toen* mende bevolking. „Het is een heel moeilijk vak, dat industrialiseren," aldus de Commissa ris, die in de loop van het gesprek verder zeide, zich er op te hebben ingesteld, dat al zjjn bezoeken in de provincie werkbezoe ken waren. En niet alleen aan de burge meesters, maar aan de colleges van B. en W. Zijn ervaring heeft uitgewezen, dat men dit heeft gewaardeerd. Geslaagd te zijn in het kenbaar maken van het inzicht van de Provinciale Staten aan de gemeen ten, zal voor de heer Reinalda een van de mooiste herinneringen blijven aan zjjn ambt

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 5