498- Avodiré Slaapkamer Agenda voor Haarlem Indochinees overleg in Genève in nieuw stadium gekomen .Clowntje Rick L Een verraderlijk complot Communisten beloven hun troepen uit Laos en Cambodja terug te trekken Twintigduizend hoorders voor Graham verwacht luee Sadler's Wells Ballet Het Zzvanenmeer 4 Eden en Bedell Smith stellen hun vertrek uit Deze uitzonderlijke aanbieding geldt tot 15 Juli e.k. Kapitalisten beschermd in Chinese ontvverpt-grondwet Frans vliegtuig in India grondig onderzocht Betaling abonnementsgeld per giro Examens Kort nieuws Voor de kinderen Veehouders onttrokken zich aan tbc-bestrijding Kantoormachinehandel P. HARTOG Amendement op ontwerp Omzetbelasting 1954 President Heuss voor de Eurovisie Vijf Amerikanen gevangen genomen door de Vietminh China beticht Zuid-Korea van oorlogszuchtigheid Naar een boksverbod in België? FEUILLETON door Richard Keverne ZATERDAG 19 JUNI 1954 GENèVE. (U.P./Reuter). In Weste lijke diplomatieke kringen is men van oor deel dat in feite een „nieuwe Indochinese conferentie" begonnen is. Terwijl men aan vankelijk verwacht had dat de besprekin gen deze week in een mislukking zouden eindigen, lijkt het er nu op dat zij in een nieuw stadium zullen worden voortgezet. De Britse minister van Buitenlandse Zn. ken Eden en de Amerikaanse onder-mi nister van Buitenlandse Zaken Bedell Smith, die oorspronkelijk van plan waren heden Genève te verlaten, hebben het be sluit genomen hun vertrek uit te stellen om in ieder geval de zitting van vanmid dag bij te wonen. Men verwacht dat de beide staatslieden voor het begin van de zitting een gesprek met elkaar zullen heb ben en daarbij hun nieuwe vertrekdatum zullen bepalen. ADVERTENTIE voor slechts Deze kamer bestaat uit: 3-deurs garderobekast 2 persoons ledikant 2 nachtkastjes 1 ronde tafel 2 stoelen hiet bekleding naar keuze. KRUISSTRAAT 11 HAARLEM TELEFOON 11491 ZATERDAG 19 JUNI Openluchttheater, Bloemendaal Noordh. Philh. Orkest, 8 uur. City: „Het offer van een moeder", 14 jaar, 7.00 en 9.15 uur.Minerva: „De woeste hoogte", 14 jaar, 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: „De blauwe Gardenia", 18 jaar, 7.00 en 9.15 uur. Palace: „De drift in het bloed", 18 jaar, 7.00 en 9.15 uur. Roxy: „Het rijk van Tarzan", 14 jaar, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Vrolijke Desperado's", 14 jaar, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „Sterren stralen overal", 14 jaar, 7.00 en 9.15 uur. Lido: „Blanke vrouw in de Congo", 14 jaar, 7.00 en 9-15 uur. „Er komt een vriend vanavond" 18 jaar, 23.30 uur. ZONDAG 20 JUNI Cultura: Wijdingsmorgen van Ned. Ver. van Spir. „Harmonia", 10.30 uur. Zuiderkapel, Zuiderstraat: Ed. W. Pera, 10 uur- Ds. J. Visser, 5 uur. Brinkmann: Psycho-Synthese, 10.30 uur. Openluchttheater, Bloemendaal: Uitvoering balletschool Maud Kool, 8.30 uur. City: „Het offer van een moeder", 14 jaar, 2-15, 4.30, 7.00 en 9.15 uur. Minerva: „De woeste hoogte", 14 jaar, 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Rembrandt: „De blauwe Gardenia", 18 jaar, 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Palace: „De drift in het bloed", 18 jaar, 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Roxy: „Het rijk van Tarzan", 14 jaar, 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Luxor: „Vrolijke Desperado's", 14 jaar, 2.00, 4.15, 7.00 en 9-15 uur. Frans Hals: „Sterren stralen overal", 14 jaar, 2.00, 4.30, 7.00 en 9-15 uur. Lido: „Hoffmann's vertellingen", 14 jaar, 11 uur; „Blanke vrouw in de Congo", 14 jaar, 2-00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. MAANDAG 21 JUNI Begijnhofkapel: Hermann Zaiss Comité, bijeenkomst, 8 uur. City: „Het offer van een moeder", 14 jaar, 2.15, 7.00 en 9-15 uur. Minerva: „Louisiana Story", alle leeft., 8.15 uur. Rembrandt: „De blauwe Gardenia", 18 jaar, 2-00, 4.15, 7.00 en 915 uur. Palace: „De drift in het bloed", 18 jaar, 2.00, 4.15, 7.00 en 9.15 uur. Roxy: „Het rijk van Tarzan", 14 jaar 2.30 en 8 00 u. Luxor: „Vrolijke Desperado's", 14 jaar, 2-00, 7.00 en 9.15 uur. Frans Hals: „Sterren stralen overal", 14 jaar, 2.30, 7.00 en 9.15 uur. Lido: „Blanke vrouw in de Congo", 14 jaar, 2.00, 4.15, 7-00 en 9.15 uur. De onverwachte verandering in het beeld der conferentie wordt volgens Westelijke kringen niet alleen veroorzaakt door de „zoet-gevooisde" taal van de Chinese-mi nister van Buitenlandse Zaken Tsjoe-En- Lai, maar meer r.og door het feit dat de Franse Nationale Vergadering haar fiat heeft gegeven aan de nieuwe premier Mendès-France. De communisten hebben Vrijdag beloofd alle Vietmirrh-strijdkrachten, die zich eventueel nog in Laos en Cambodja zou den bevinden, terug te trekken, aldus is in conferentiekringen vernamen. Pham Van Dong, de Vietminh-vice-premier, gaf toe, dat er Vietmirah-„vrijwilligers" in Laos en Cambodja hadden gevochten, maar zei, dat deze enige tijd geleden waren teruggetrok ken. Indien er nog Vietminh-troepen in beide staten waren achtergebleven zouden deze worden teruggetrokken, aldus zei hij volgens conferentiekringen. In gezaghebbende kringen werd verklaard, dat de bijeenkomst als geheel redelijk en constructief was geweest. De verschillende standpunten ten aanzien vaai Laos en Cam bodja kwamen dichter bij elkaar. De mi nisters kwamen overeen heden te trachten de voorstellen van China, Laos en Cam bodja voor te terugtrekking van troepen uit beide laatstgenoemde staten met elkaar in overeenstemming te brengen. Tsjoe En Lai gaf voor de eerste maal stilzwijgend toe dat door de communisten geleide Vietminh-strijdkrachten de Indo chinese staten Laos en Cambodja zijn bin nengevallen. Hij zei op de besloten bij eenkomst, dat in de loop van de oorlog door beide zijden „buitenlandse troepen" waren binnengevoerd. De communisten hadden totnogtoe gezegd, dat bij de strijd in deze beide staten alleen „verzetslegers" en door de Fransen gesteunde strijdkrach ten betrokken waren. Chauvel (Frankrijk) verklaarde, dat er bepaalde aanvaardbare elementen in de Chinese voorstellen waren. De „dubbel zinnigheden en duisterheden" zouden door besprekingen kunnen worden opgehelderd. Hij zei, dat de wapens tils tandsvoorstellen van China, Laos en Cambodja met elkaar in overeenstemming zouden kunnen war den gebracht. Ook Molotov liet zich in deze zin uit en vond, dat er vorderingen worden gemaakt en de drie plannen gemeenschappelijke elementen bezitten. Tsjoe legde zijn verklaring af tijdens een woordenstrijd met de Amerikaanse plaats vervangende afgevaardigde Walter Robert son over de nieuwe Chinese voorstellen ten aanzien van Laos en Cambodja die Woensdag zijn gedaan. Robertson noemde de voorstellen onredelijk. Hij zei. dat de Chinezen, om hun oprechtheid te bewijzen, eerst moeten zorgen, dat alle Vietminh- troepen uit beide staten worden terugge trokken. Tsjoe antwoordde, dat Bedell Smith, de voornaamste Amerikaanse afgevaardigde, de voorstellen Woensdag nog redelijk had genoemd. Hij zeide: „Indien u voortgaat ons uit te dagen, zullen wij iedere uitda ging met een uitdaging beantwoorden. Dan zal er zich een eindeloze discussie ontspin nen, welke nergens toe zal leiden". Tsjoe steunde de Vietminh-eis, dst te Genève naast de militaire onderhandelingen ook politieke besprekingen zouden worden ge voerd. LONDEN (Reuter) Communistisch China heeft in het ontwerp voor zijn nieuwe grondwet bepalingen, die op zekere voorwaarden de rechten van de „kapitalis ten" beschermen, aldus blijkt uit een be richt van het communistisch persbureau „Nieuw China". Het merendeel van de 100 artikelen lijkt zeer veel op de bepalingen van de Russische grondwet van 1935, maar er zijn enkele belangrijke verschillen. Een van de artikelen die niet in de Rus sische grondwet voorkomen, bepaalt, dat de staat de eigendom van productiemiddelen en andere bezittingen in handen van kapi talisten krachtens de wet beschermt. De volgende zin van het ontwerp luidt: „De staat verbiedt de kapitalisten het openbaar belang in gevaar te brengen, de sociale economie te verstoren of het nationale economische plan te ondermijnen door de een of andere illegale activiteit." „Feodale landheren" en „bureaucratische kapitalis ten" worden hun rechten ontnomen, maar de staat zal hen in staat stellen zich door arbeid te hervormen. Op het terrein van de landbouw wordt het recht van de boeren land en andere zaken in eigendom te hebben gewaarborgd. Tegenover de „economie van de rijke boeren" zal een politiek van „be perking en geleidelijke opheffing" worden gevoerd. Een andere bepaling beschermt het recht tot het erven van persoonlijke zaken. De Amerikaanse evangelist dr. Billyi Graham, die Dinsdag 22 Juni om 2 uur uit Kopenhagen op Schiphol zal arriveren, heeft voor zijn bezoek aan ons land als onderdeel van zijn Europese „evangelisa tie-krijgstocht" als conditie gesteld, dat de organisatie op interkerkelijke basis zou geschieden. „Deze samenwerking van de kerkgenootschappen is bijna vanzelf tot stand gekomen en mag als eerste vrucht van Graham's komst naar ons land wor den beschouwd", zo heeft ds. P. J. Mietes uit Amsterdam namens het presidium van het „Interkerkelijke Nederlandse Billy Graham-comité" op een persconferentie meegedeeld. Nadat de evangelist Maandagavond 21 Juni nog een bijeenkomst in Kopenhagen heeft geleid, zal hij op de dag van aankomst in Amsterdam te kwart over vier tij dens een besloten bijeenkomst in de Ronde Lutherse kerk aan de Singel met 200 theo logen en studenten van gedachten wisse len. Ds. J. J. Buskes Jr. zal hem namens het Nederlandse presidium inleiden. Na- een persconferentie in het Victoria- hótel om half zes zal dr. Graham met zijn team een bijeenkomst leiden in het Olym pisch stadion. Aan deze samenkomst wer ken 2400 zangeressen en zangers mee on der leiding van de Amerikaan Cliff Bar row, alsmede het nationale muziekkorps van het Leger des Heils, versterkt met twee korpsen uit Amsterdam en Haarlem. Voor ongeveer 20.000 personen, die uit alle delen van het land komen, zijn plaatsen gereserveerd. De politie benoorden het IJ heeft het comité meegedeeld, dat de tal rijke busreizigers, die uit het Noorden naar de hoofdstad komen, op het spitsuur reke ning dienen te houden met één a anderhalf uur oponthoud by de ponten. De rede van dr. Graham zal worden ver taald door majoor L. Nijman van het Leger des Heils. Voor verder contact is door de kerken op verzoek een 600-tal „raadgevers" aangewezen, die zich onmiddellijk met de toehoorders in verbinding kunnen stellen en op een kaart hun bevindingen zullen noteren. De volgended ag vertrekken ir. Graham en zijn staf naar Frankfort om te spreken voor de Amerikaanse troepen aldaar. Heden zal in de Engelse kerk op het Begijnhof te Amsterdam de laatste gebeds ure voor het welslagen van de samenkomst worden gehouden, onder leiding van ds. P. J. Mietes. In deze interkerkelijke dienst zal voorgaan ds. H. Jonker van Amsterdam. Van de samenkomst in het Amsterdamse stadion zal na afloop een samenvatting worden uitgezonden door de radio. ADVERTENTIE M Wapens als contrabande gevonden? CALCUTTA (Reuter) Een Frans vliegtuig op weg naar Saigon is te Calcut ta vastgehouden. Indiase autoriteiten be weren bij een onderzoek van het vliegtuig drie revolvers, 12 brancards, verpakt in zakken met Rode-Kruistekens, verscheide ne stalen helmen en andere militaire uit rustingsstukken te hebben gevonden. Het toestel kwam met 84 passagiers aan boord uit Toulouse. Tevoren was het al te Nieuw Delhi onderzocht op wapens en con trabande. Daar kreeg het echter toestem ming door te vliegen naar Calcutta. Een vertegenwoordiger van het Franse consulaat te Calcutta is aanwezig geweest by het langdurig onderzoek. Hy zei dat de passagiers op weg waren naar Indo-China als burgerlijke ambtenaren. Sommigen wa ren als personeel van militaire ziekenhui zen, douane en andere instanties onder mi litair toezicht in uniform. Van de drie re volvers zeide hy niets af te weten. De luchtvaartovereenkomst tussen India en Frankrijk-staat niet toe, dat militairen en militaire uitrusting over India worden vervoerd. U kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 6.50, post- abonnés f 7. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij be hoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (liet allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. DE ADMINISTRATIE wyai lüüj! BARTEUORISSTR HAARLEM TEL 13439 FERD B0LSTR. 48 A DAM TEL. 717162 Roslederen Stormjassen 125.- Door dat zij uitgleed over een deur matje moest de bewoonster van een blok- post langs de lijn AmerfsoortApeldoorn, een petroleumlamp loslaten, die op een bed viel, zodat onmiddellijk een vuurzee ont stond, die zo hevig was, dat de wagenvoer ders van twee passerende treinen het raad zaam achtten het vlak langs de lijn staande blokhuis niet voorbij te rijden. Een gedeelte van de inboedel, die niet verzekerd was, kon nog worden gered. De treinen kregen een Vfertraging van ongeveer 20 minuten. Gemeentelijke Handelsavondschool met 5-jarige cursus. Voor het eindexamen zijn aan de Gem. Handelsavondschool geslaagd voor het diplo ma drie-jarige cursus de heren: J. P. Bruin, B. J. van Dijk, P. Heilig. A. M. v. Marsber gen, H. Veltkamp, J. M. Visser, H. de Wind, D. Koers, P. L. de Nijs, W. M. Out, J. A. G. Pot en A. N. Wolffenbuttel en de dames: J. Derr, W. J. Eylders, H. de Graaf, J. Homoet, N. E. Koning, M. C. Donkel, A. H. IJbema, C. C. Jonge Vos, J. C. v. Leersum, C. Mie nis, S. A. Munster, C. C. M. Poulis, H. Sief- fers en M. H. Veenstra. Afgewezen werden 9 candidaten. Voor het diploma vijf-jarige cursus slaag den de heren: A. Feije, J. Th. Gelaudie, S. H. Groot. C. J. Herkemij, W. C. Jansen, A. Koens, G. Kuck, J. Meijers, J. P. Neder- koorn, N. A. D. Oudshoorn, J. J. Petersen, D. Tanis, A. J. v. d. Velde. J. v. d. Dool, F. Abspoei, J. Blokstra, C. J. Hoed. R. H. Hoed, P. Kreijger, H. P. C. Melchers, R. Noorda, J. J. Stuurman. W. F. Zekveld en J. Zwemmer; de dames: P. J. Alkema, J. Boerema en G. E. van Herksen. Afgewezen werd 1 candidaat. Rijkskweekschool Aan de Rijkskweekschool zijn geslaagd voor het examen handwerken de dames: A. Koster te Heemstede; G. Kruyt te Santpoort; 5. Postma te Overveen; R. Reis te Haarlem; H. Souer te Haarlem; W. Spaargaren te Haarlemmermeer. En het bleef maar vriezen, jongens! Elke dag was er weer ijspret; want zolang het ijs goed bleef, kregen de jongens elke dag vrij. En dat vonden ze maar wat fijn, dat snap jel Rick, Bunkie en Oepoetie waren dan ook iedere middag op de dichtgevroren vaart te vinden, met hun schaatsen aan. Daar was het altijd erg druk, want de vaart was mooi om te rijden; er zat bijna geen barst in het ijs en je kon er zo lekker ver rijden. Ze hadden er de ruimte! De jongens konden aardig schaatsen, want dat hadden ze de vorige jaren al geleerd, en ze konden elke dag nog verder oefenen. Het werden hele bazen in de schaats- kunst, hoor! Nou ja.ze vielen wel eens, nu en dan; maar daar moet je tegen kunnen. En hoe beter ze leerden rijden, hoe minder ze ondersteboven gingen. Het was op 'n koude, maar zonnige middag, toen de jongens op de vaart bezig waren, dat Bunkie opeens verbaasd bleef staan en met grote ogen naar iets keek. „Kijk nou 'es!", zei hij. „Wat komt daar aan?" Rick keek ook, en hij kon er ook niet uit wijs worden.... In de verte naderde iets over het ijs, dat er raar uitzag: het leek wel een soort beest, maar het stond op schaatsen. En het kwam langzaam aangekrabbeld. De enige voorstellingen in het Holland Festival 1954 waarvoor de kassa's van de schouwburgen in Amsterdam en 's-Gra- venhage werkelijk een belegering hebben moeten doorstaan, zijn die van het Teatro alia Scala uit Milaan en van het Sadler's Wells Ballet uit Londen, welk laatste ge zelschap gisteravond in de hoofdstad het vermaarde, romantische paradestuk „Het Zwanenmeer" voor het eerst in ons land in volledige versie liet zien. Voor deze ge legenheid tot kennismaking dient men bij zonder dankbaar te zijn, al behoort het werk in zijn geheel ook duidelijk tot een definitief verleden tijd. De vandaag beschikbare ruimte laat geen volledige bespreking van deze uitvoering toe, maar uiteraard komen wij er nog op terug. Wij moeten dus volstaan met een kort huldebetoon aan het zeer gevoelige en volledig gerijpte kunstenaarschap van Margot Fonteyn, die de veeleisende dub belrol Odette-Odile zodanig vertolkte, dat de vertoonde virtuositeit een logische functie kreeg en alle nadruk op de karakter tekening kwam te liggen. Als de zwanen- koningin wist zij (op welke wijze zal nog nader worden toegelicht) het publiek on miskenbaar tot ontroering te bewegen. Er kwam dan ook haast geen einde aan de toejuichingen na de grote pas-de-deux in de tweede, derde en vierde acte, die mede haar voortreffelijke partner Michael Somes golden. Maandag zal men Nadia Nerina in haar plaats kunnen zien. Over het be gin van de avond vooral lag een zekere matheid. De Engelsen missen men heeft dat al zo dikwijls bij hun balletten kunnen vaststellen een natuurlijke drang tot expressie door middel van de lichaamsbe weging. Maar zij hebben het vocabulaire van de academische techniek tot in de per fectie leren beheersen en kunnen er vloei ende zinnen in schoonschrift mee schrijven, mooi maar dikwijls saai. Enigszins teleurstellend waren de grote divertissementen ten hove, mede door de ouderwetse aankleding. Bijzonder plezierig wist zich niettemin Anne Heaton als het boerenmeisje te onderscheiden, evenals trouwens de elastische Brian Shaw in de pas-de-trois. De oorspronkelijke choreo grafie van Marius Petipa en Lev Ivanov (1895) is door Frederick Ashton uitgebreid met een pas-de-six, waarin men Svetlana Beriosova zag, benevens een soort Taran tella, door Julia Farron en Alexander Grant uitgevoerd, goed passend in de stijl van het geheel en stellig aanwinsten. In een volgend artikel zullen wij dieper op de diverse aspecten van deze voorstel ling ingaan. Thans moet nog worden ver meld, dat Koningin Juliana, die de gehele avond bijwoonde in gezelschap van onder anderen de echtgenote van Prins Aschwin, in de derde pauze Margot Fonteyn, Frede rick Ashton, Michael Somes, de dirigent Robert Irving en de heer David Webster, directeur van Covent Garden, aan zich liet voorstellen. In de tweede pauze had Hare Majesteit zich geruime tijd onderhouden met de zanger Ramon Vinay (de vertolker van de titelrol in „Otello" van Verdi bij de Nederlandse Opera) en diens echtgenote. Het Rotterdams Philharmonisch Orkest begeleidde voorbeeldig. DAVID KONING De meervoudige economische strafkamer van de Arnhemse rechtbank heeft vonnis gewezen tegen de veehouders G. J. de V. te Brakel en H. P. te Waardenburg. Zij veroordeelde beiden tot een geldboete van J 100, waarvan 90 voorwaardelijk, als mede sluiting van hun veebedrijf voor de tijd van twee maanden en verkoop van het aanwezige vee onder toezicht voor 31 Augustus. Het vonnis was conform de eis, met dien verstande dat de officier 10, boete had gerequireerd. Verder werd de veehouder L. van D. te Brakel veroordeeld tot 10 boete. Deze had zijn vee al opge ruimd. Deze drie verdachten was ten laste ge legd het houden van rundvee zonder aan gesloten te zijn bij de Provinciale Gezond heidsdienst voor Dieren ingevolge de Wet Bestrijding Tuberculose onder het rundvee. Zij hadden geweigerd, op grond van gods dienstige overwegingen, hun vee te laten onderzoeken door de veearts. Bedoelde vee houders hadden volgens een deskundige ontheffing van deze bepaling kunnen ver krijgen, mits zij binnen zes maanden de dieren hadden verkocht en daarvoor in de plaats t.b.c.-vrije koeien hadden aange kocht.. Binnen zestien maanden hadden zij dan opnieuw deze beesten moeten oprui men en daarvoor in de plaats t.b.c.-vrije koeien moeten kopen, indien zij nog steeds principiële bezwaren hadden tegen het onderzoek. ADVERTENTIE ADVERTENTIE N.V. MIJ. „HOLSTER"- OVERVEEN Tri. K 2500 - 15597 en 19051 Centrale verwarming Airconditioning Aut. oiiestook Schoterweg 122 - Haarlem Tel. 12681 Het Tweede Kamerlid de heer H o f s t r a (Arbeid) heeft een amendement ingediend op het ontwerp van wet op de Omzetbelas ting 1954. Het beoogt, van Omzetbelasting vrij te stellen de ondernemer, wiens omzet aan leveringen als fabrikant en aan ver richte diensten de 2.500 per jaar niet te boven gaat, terwijl zijn omzet als hande laar aan niet van Omzetbelasting vrijge stelde artikelen niet boven de 10.000 komt. In het wetsontwerp staat 1.200 in plaats van het door de heer Hofstra ge wenste bedrag van 2.500. Het amende ment is mede ondertekend door de heren Peschar, Nederhorst, Posthumus en Van Lier (allen Arbeid). Als onderdeel van de Eurovisie zal de Duitse televisie Dinsdag van 18.45 tot 19.30 uur een programma uit Godesberg verzor gen met een rechtstreekse reportage „Langs de oevers van de Rijn" en een bezoek aan internationale jeugdkampen. In dit pro gramma zal president Heuss van de West- Duitse republiek voor de camera het woord richten tot de internationale jeugd. Het programma van het Belgische aan deel in de Eurovisie, dat Donderdagavond 24 Juni wordt uitgezonden, ondergaat enige wyziging. Het ballet pantomime „Het her derinnetje en de schoorsteenveger", dat de Waalse afdeling van de Belgische televisie die avond van 22.28 tot 23.00 uur zou uit zenden, kan geen doorgang vinden, omdat het ballet niet wil optreden met het oog op de moeilijkheden tussen T.V. en artisten- organisaties. Men zal nu een studiopro gramma uitzenden van folkloristische dan sen. HANOI (Un. Press) Vijf van de 350 technici van de Amerikaanse luchtmacht zijn door de Vietminh op korte afstand van de luchtmachtbasis Tourane gevangen genomen. Zij. zijn de eerste Amerikanen, die in de nu reeds zeven jaar durende oor log gevangen genomen zijn. Zij werden gevangen genomen toen zij wilden gaan zwemmen bij een verlaten strand. Later hebben Vietnamese boeren hen zien marcheren in een colonne Senegalese gevangenen, die door zwaar gewapende Vietminh-militairen bewaakt werden. De Amerikanen droegen slechts een korte broek of een zwembroek, hoewel de zon fel scheen. De Vietminh heeft over een verspreid gebied aanvallen gedaan op Franse posten, terwijl de Fransen zich beperkten tot lucht- en zuiveringsacties. GENèVE (Reuter) De delegatie van communistisch China heeft gezegd, dat de Zuid-Koreaanse reactie op het falen van de conferentie over Korea „onverbloemd oor logszuchtig" was. In een verklaring werd verwezen naar de uitlating van de Zuid- Koreaanse minister van Buitenlandse Zaken, Pjoen Joeng Tai, dat zijn land niet langer gebonden was door de wapenstil standsovereenkomst en dat Zuid-Korea een „niet-verklaarde oorlog" tegen China voer de. De Zuid-Koreaanse president Syngman Rhee heeft op een persconferentie gezegd, een „nieuwe politiek" te zullen ontwerpen voor de vereniging van Korea, daar de con ferentie van Genève was mislukt. Er zou, v/at Zuid-Korea betrof, niet meer met de communisten onderhandeld worden. Dit was met de Verenigde Staten overeenge komen. Landen als Groot-Brittannië, Frankrijk of de Sovjet-Unie zouden wel licht verder willen onderhandelen, doch de 16 geallieerde landen hadden verklaard, dat de conferentie van Genève de laatste zou zijn. „Van nu af aan, zullen wij enze tijd niet verknoeien met praten," aldus Rhee. De commissie voor justitie van de Belgi sche kamer heeft met 10 tegen 4 stemmen haar goedkeuring gehecht aan een door het Kamerlid Philippart ingediend wetsontwerp tot verbod van boks- en catch-wedstrijden. Krachtens dit ontwerp worden degenen, die hun lokalen en inrichtingen beschikbaar stellen voor dergelijke wedstrijden, gestraft met geldboetes variërend van 100 tot 100Ö frank. Deze boetes worden verdubbeld wan neer een bokser tengevolge van een verwon ding onbekwaam wordt om te werken, en verdriedubbeld indien een bokser overlijdt tengevolge van in de ring ontvangen slagen. Het ontwerp heeft geen betrekking op boks- en catch-demonstraties. Het zal aan de Kamer worden voorgelegd voordat deze in Juli op reces gaat. 17) „Inderdaad, meneer", antwoordde de portier. „De juffrouw kreeg gisteravond een brief, welke haar noodzaakte zo snel mogelijk te vertrekken. Ze zou gisteravond nog vertrokken zijn, als 't al niet te laat was geweest voor de trein". Matt aarzelde even. Zijn teleurstelling won 't van zijn nieuwsgierigheid, tenmin ste in het begin. Hij vond 't een afschuwe lijk idee dat zijn prettige partijtjes golf met Monica thans van de baan zouden zijn. „Ik neem aan, dat ze niet gezegd heeft, wanneer ze terug zou komen", zei hij lang zaam. De portier schudde zijn hoofd. „Wel, dan zal ik haar moeten schrijven", merkte Matt gelaten op. terwijl hij aanstalten maakte om te vertrekken. „Kunt u me mis schien haar adres geven?" De portier kende Matt en wist dat hij met Monica Brent bevriend was. „Zeker, meneer", antwoordde hij terwijl hij zijn aantekeningen begon te raadplegen. „Hier heb ik 't al: 't Is een Clubadres. Oxford en Cambridge Vrouwenclub, Hydestreet. Londen". „Dank u zeer, zei Matt, terwijl hij de man een fooi in de hand stopte. Vervol gens liep hij langzaam naar buiten geheel in gedachten verdiept. Jim Woodstone was intussen naar de garage gegaan en Matt had afgesproken hem daar te zullen ontmoeten. Hij veran derde echter van plan toen hij halverwege was en begon langzaam de v/eg, die heu velopwaarts liep op te klimmen. Het was overduidelijk dat Monica's plotseling ver trek karen op Jim's molen zou zijn. Hij zou zich in zijn theorieën gesterkt voelen. Neen, Matt zou eerst trachten nog iets na ders over Monica te weten te komen! Hij zou mevrouw Dean gaan opzoeken om haar te vragen wat zij er van wist. Misschien zou hii niets te horen krijgen en als Arden daar was, zou hij stellig afwijzend behan deld worden. Hij herinnerde zich de din gen, die Jim Woodstone de afgelopen nacht met betrekking tot Arden gezegd had. De machtige man moest echter niet denken, dat hij alles zonder meer zou nemen' Ten slotte was Monica een goede vriendin van hem en Matt voelde dat niemand 't hem kwalijk zou kunnen nemen, cat hij méér van haar plotseling vertrek wilde weten. Arden kon voor zijn part naar de maan lopen! Matt Tarrant voelde zich in een prettig strijdbare stemming, toen bij bii bet bek van de villa „St. Mary" aankwam. Hij moest vrij lang wachten, voordat iemand nadat hij gebeld had opendeed. Een slordig dienstmeisje met een ont hutste blik in haar ogen opende tenslotte de deur. Ze scheen hem te kennen hoewel hij zich niet herinneren kon haar ooit eer der gezien te hebben. Dit was echter niets vreemds. Bijna iedereen in Martle kende hem als de zoon van de oude dominee. Aan haar spraak merkte Matt, dat het dienstmeisje uit de streek afkomstig was. ,,'t Spijt me dat ik u moest laten wach ten, meneer Tarrant", zei ze verontschul digend, „ik was aan 't schoonmaken". Matt voelde dat hij een ontkennend ant woord zou krijgen op zijn vraag of me vrouw Dean aanwezig was, zelfs voor het meisje iets kon zeggen. „Nee, meneer, mevrouw is vanmorgen vertrokken", zei ze, terwijl ze hem enigs zins verlegen aankeek. Matt voelde zijn nieuwsgierigheid toene men en de eerste vraag die in hem op kwam was: betekende dit dat ze reeds een spoor hadden gevonden betreffende de be vrijding van de kleine Beverley? Hadden ze hem misschien zelfs al gevonden? Zo nonchalant mogelijk merkte hij op, zoals hij dat ook tegen de hotelportier van Martle Tor had gedaan: „Dat is onver wacht, hè?" Het meisje bleek wel geneigd tot een praatje, te meer nu haar meesteres niet aanwezig was. „Eigenlijk is 't niet onver wacht, meneer", antwoordde ze. „Begrijpt u, mevrouw had 't plan om te vertrekken, zodra de jongeheer Beverley vertrokken zou zi'n. Deze ging een dag eerder weg, dan verwacht was en daarom is zij ook eerder vertrokken'. Al haar koffers standen gepakt, toen ik vanmorgen kwam". Ze merkte, dat hij haar niet geheel kon volgen, en verduidelijkend voegde ze er aan toe: „De keukenmeid en ik slapen hier niet, begrijpt u". „O, juist", zei hij, zonder iets van zijn belangstelling te laten blijken, „dat is nogal ongewoon, hè?" „Inderdaad, meneer, maar de keuken meid en ik vinden 't niet erg". Ze lachte even. „Nee, dat begrijp ik, jullie hebt hierdoor natuurlijk meer vrije tijd". ,,'t Werd zo geregeld in verband met de jongeheer Beverley", legde het dienst meisje uit. „Die arme jongen heeft erg veel last van zenuwen. Hij moet 't héél rustig hebben. Zielig voor zo'n klein ventje!" „Inderdaad", gaf Matt toe, denkend aan de tragische reden, welke de oorzaak was van Beverley's geschokte zenuwen. „Hij zou geen oog dicht doen, als hij nog een geluid zou horen, nadat hij naar bed gebracht was", vervolgde het meisje praatziek, ,,'t Was voor mevrouw ook heel erg. Ze had vacantie hard nodig!" Matt stemde hiermee opnieuw in en het dienstmeisje, dat de conversatie met veel genoegen nog wat scheen te willen voort zetten, legde uit dat Beverley nu bij vrien den was gaan logeren, waardoor mevrouw Dean een korte vacantie kon nemen. De jongen was gistermiddag in een auto ge haald. „En waar is mevrouw Dean naar toe gegaan?" vroeg Matt. Het meisje kon hierop geen antwoord geven. „Ze gaat hier en daar logeren, ge loof ik", antwoordde ze. „Het huis wordt gesloten en haar brieven worden door het postkantoor opgezonden. De keukenmeid en ik krijgen ook vacantie. Waarschijnlijk is mevrouw met een week of drie terug", voegde ze er aan toe. „Dat hangt af van meneer Beverley's legeerpartij en zijn ge zondheidstoestand". Het was moeilijk om rustig te blijven luisteren naar dit argeloze gebabbel van een argeloos dienstmeisje. Matt moest on willekeurig denken aan Arden's gruwel verhalen betreffende ontvoerde kinderen en ook aan Monica's verhaal over haar avontuur met Scott, die daar lachend een boodschap voor Sir Jonathan had toege roepen. Wie weet waarheen deze schurk en de Italiaan, met de zachte Zuidelijke stem, die naar Monica verteld had plotseling opgedoken was thans de arme kleine Beverley gebracht hadden! Tenslotte nam Matt afscheid van het dienstmeisje en besloot zich nu toch maar bij Jim Woodstone te voegen. Ongetwijfeld zou deze enige laatdunkende opmerkingen maken over het „plotseling" vertrek van Monica en mevrouw Dean. Even overlegde Matt, of hij Arden zélf om een verklaring zou gaan vragen. Althans wat Monica be treftMaar toen hij bij een bocht van de weg de haven in het zicht kreeg, besefte hij, dat dit onmogelijk zou zijn. Want met het getij mee voer de „Lyonesse" tussen de twee havenpieren in de richting van de zeeArden ging er dus ook van door! Matt bleef even stilstaan en staarde met een verwonderde blik in zijn ogen naar het jacht in de verte. Met een ongelukkig ge zicht wendde hij even later zijn blik af. Hij voelde zich in de v/ar. Er zat iets lugubers in de manier, waarop de machtige figuur van Sir Jonathan andermans levens en za ken regeldeMonica was ongetwijfeld vertrokken, omdat Arden haar dit bevolen had. Matt vond dit een zeer onaangenaam idee. Hij vroeg zich af, of hij haar ooit zou wéér zienen of hij ooit zou horen, wat er met de arme Beverley gebeurd was. Het was afschuwelijk, zo in het donker te blij ven tasten, vol onzekerheid, vol bezorgd heid, en bovendien niet wetend of hij wel de juiste houding in deze aannam. Jim Woodstone's stem bracht hem tot de werkelijkheid terug. Jim stond plotseling, voor zijn neus en vroeg lachend: „Loop je te dromen, ouwe jongen? Ik loop overal naar je te zoeken. Ik heb geluk gehad! Ik ben die mysterieuze auto, waarmee de jongen ontvoerd moet zyn, op het spoor gekomen!" Matt, die aannam dat Jim grappig pro beerde te zijn, antwoordde bitter: „Zo, dan ben je er zeker achter gekomen, dat die wagen tot het land der sprookjes behoort!" (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 6