Schoten-EHS: belangrijkste wedstrijd in de honkbalcompetitie iSpiec/el-^ \Sporten Race in 500 cc klasse gestaakt wegens mist; weer een dode Sans Valeur favoriet in de Derby Sport op Zondag Rood en Wit thuis tegen ACC in de cricketcompetitie Biljartprobleem De TT-races op Man ZATERDAG 19 JUNI 1954 5 CRICKET WIELRENNEN VOLLEYBAL ZWEMMEN Winst voor Aureole KORFBAL ATHLETIEK Zó boeiend is nu PANORAMA Koster tweede in Wenen met „Tarahumara" Over cricket-umpires Vreemd Riskant Vriendelijk In brand HVGB-dames versloegen Nereus: drie-nul Amateur golfkampioen- schappen in Zandvoort Cricket Sir Don Bradman: How to play cricket Wenk voor KNVB? NU ALLE VIER DE CLUBS, die strijden om het voetbalkampioenschap van Nederland, vier punten hebben behaald uit een gelijk aantal wedstrijden, begint het danig te spannen. De kans is nu groter dan ooit tevoren dat meer dan twee clubs verleden jaar werd de competitie alleen verlengd met een beslissings wedstrijd gelijk aan de kop eindigen. Vooral ook omdat de kans op gelijke spelen morgen groot is. PSV speelt dan namelijk tegen Eindhoven en DOS tegen DYVS. Vast staat in ieder geval dat Zondag nog geen beslissing kan vallen en dat het in het gunstigste geval pas in de laatste ronde van de competitie kan gebeuren. Voor de voetballers zelf in ieder geval te hopen dat dat inderdaad ge beurd. Voetbal is een alleszins aantrekkelijke sport, maar dient gespeeld te wor den in de wintermaanden. Zaterdag en Zondag wordt er weer een volledig competitieprogramma afgewerkt en met de huidige standen is het haast niet anders mogelijk een zeer interessant pro gramma. Zaterdag ontvangt RCH het Amsterdamse ABC. Ofschoon beide ploegen pas twee pun ten hebben, durven we geen overwinning voor de Racing te voorspellen. Kennemerland gaat op bezoek bij Ajax en zal zeer goed &it de hoek moeten komen om te winnen. ACK gaat op bezoek bij leider Blauw Wit. Voor de Kinheimers geldt het zelfde als voor Kennemerland. Zondag is de belangrijke wedstrijd in 1 A: Schoten-EHS om half drie des middags. EHS zal beter moeten spelen dan Zondag j.l. om ook deze wedstrijd te winnen. EDO speelt om twee uur thuis tegen TIW. Wij zien er nog geen winst in voor Leuven cs. In de overgangsklasse is de belangrijkste wedstrijd SC Haarlem—De Volewijkers. Een overwinning van de Sportclub in deze wed strijd, die Zondagmorgen om 10 uur gespeeld wordt, zou uiteindelijk wel eens tot het eerste klasseschap künnen leiden. Verder zullen in deze afdeling de wed strijden DOS-DEC en DWS-WGA 2 wel door de bezoekende club gewonnen kunnen worden. In de A-afdeling zal „Haarlem" wel van de Sportclubreserves winnen, evenals Schoten 2 van De Spartaan en HHC 2 van RFC Sparta zal het niet gemakkelijk krij gen tegen The Catchers maar zal wel weten "te winnen in het kasteel. In de eerste klasse van de cricketcompeti tie speelt Rood en Wit thuis tegen het sterke ACC en zal vermoedelijk wel niet kunnen winnen. Voor Haarlem is ïorgen geen wed strijd vastgesteld. In de tweede klasse ontmoet Rood en Wit 2 UD (uit), Haarlem 2 ACC 3 (uit) en Rood en Wit 3 VRA 2 (thuis). Vanmiddag om een uur wordt in Amster dam Noord het startschot gelost voor de jaar lijkse Ronde van het IJselmeer. Een bij zonderheid in deze tweedaagse wedstrijd is, dat de renners op initiatief van de organi serende vereniging „De Gormaan" tegen on gevallen (wettelijke aansprakelijkheid) ver zekerd zijn. In België is deze W. A. verzeke ring verplicht voor alle renners. Daar krijgen zij op hun licentie een zegel, waaruit blijkt, dat de verzekering is afgesloten. De eerste étappe leidt van Amsterdam via Purmerend, Hoorn, Wieringen, Afsluitdijk, Bolsward, Leeuwarden, Akrum en Steen- vyijk naar Meppel, een afstand van 240 km. Zondagmidd. j wordt om een uur in Mep- nel gestart voor de twee étappe van 165 km. via Zwolle, Wezep, Elburg, Nunspeet, Vierhouten, Gortel, Niersen, Elspeet, Ermelo, Amersfoort, Hilversum. Weesp naar Diemen, waar de aankomst is. Het was door de werk zaamheden aan de Air -telveense weg niet mogelijk om, evenals in voorgaande jaren, de finish in het Olympisch stadion te houden. Onder de 105 geselecteerde amateurs voor deze wedstrijd bevinden zich: De Groot (Am sterdam), Post (Nieuw Vennep), Verhoeven (Overschie), Van Dongen (Ereda), Bras- penninx (Zundert), Van de Broek (Breuke- lne), Rusman (Haarlem), Snijders (Halfweg), Looyen (Steenbergen), Van Steenselen (Mijnsherenland)Kooyman (Den Haag), Lute ('s Graveland), Bredius (Diemen) en Meier Cs Graveland). Reeds twee maal is de Ronde van het JJselmeer door een Haarlemmer gewonnen, namelijk in 1951 door Piet van Roon en in 1952 door Adrie Voorting. Verleden jaar toen Krijn Post uit Nieuw Vennep winnaar werd, plaatste Van Roon zich in de eerste étappe als vierde en in het eindklassement als zesde. Piet Peters werd toen achtste in de eerste en zijn jongere broer Tonny, zesde in de tweede étappe. Tot de favoriete Haarlemmers behoren ook nu weer de gebr. Peters en de sterke Rusman, Steenvoorden uit Heemstede en de Sassenheimer A. van 't Hof. De Haarlemse professionals Adrie Voor ting en P. van Roon starten op Zondag in de Ronde van Helmond. Aan deze wieler ronde nemen de sterkste Nederlanders, be nevens enkele buitenlanders deel. De Heemsteedse sportvereniging HBC houdt Zondag haar derde Berkenrode volley- bal-tournooi op de terreinen van het Heem- steedse sportpark. Niet minder dan veertig teams schreven in waaronder een groot aan tal uit de afdeling Haarlem. Verder zijn er nog enige sterke ploegen uit de afdelingen I Den Haag en Amsterdam. De wedstrijden beginnen om 12 uur. Zaterdag oganiseert de Hoogoven Volley- ballclub VCK een tournooi op de velden in het sportpark Watervliet in Velsen-Noord. De Haarlemse eerste klassers HVS, Die Raeckse en Rapiditas zullen het o.a. op moeten nemen tegen de organiserende ver eniging en sterke clubs uit Alkmaar en de Zaanstreek. Aanvang half drie. EHtU G 2 PLAATS VAN AFSTOOT Volgens de tekening lijkt alles even ge makkelijk. Er zijn voor dit stootbeeld echter diverse andere oplossingen (via een, twee of drie banden), maar wilt ge werkelijk goed biljarten, breng dan ook de moed op om volgens de tekening te spelen. Het stoot beeld is als volgt: bal B: vol rechts, bal A: een centimeter boven het midden met een centimeter rechts zij effect, techniek: drij vend. ploeg beschikt, geven we hier Haarlem toch wel de beste kans op de overwinning. Gita gaat Zondag naar Amsterdam om op de sintelbaan aan het Olympiaplein de ploe gen van A.D A. en Amstel te ontmoeten. Begin Mei werd in Velsen met gering ver schil van A D A. verloren. Gezien de laatste resultaten lijkt ons een kans op revanche zeer zeker niet denkbeeldig. De Heemsteedse Zwem- en Poloclub „HPC" organiseert Zondagmiddag kringwedstrijden in Groenendaal. Aan deze wedstrijden zijn de kampioenstitels van de kring Haarlem van de KNZB verbonden. Een uitgebreide inschrijving van de aangesloten verenigingen werd ontvangen, zodat spannende wedstrij den kunnen worden tegemoet gezien. Na afloop zal het eerste heren-zevental een waterpolowedstrijd spelen tegen het zevental van HVGB. SNOEK TEGEN SACHS. De contrac ten zijn getekend voor het gevecht tussen Wim Snoek en Heinz Sachs, dat op 4 Juli in Dortmund wordt gehouden. De partij gaat over tien ronden en is vastgesteld in het zwaargewicht. De Haarlemse Sportweek. Op het EDO-terrein demonstreerden gisteravond tien gymnastiekverenigingen. „Aureole", een paard van koningin Eliza beth heeft in Ascot de „hardwick stakes" ge wonnen, een ren over 2400 meter. Aureole", bereden door Smith, won daarmee 3835 pond sterling. De „Queen Alaxandra Stakes" leverden een overwinning op voor „Bitter Sweet", die op het 4470 meter lange parcours ..Chan try" met een hoofdlengte klopte. De winnaar kreeg 1649 pond sterling uitgekeerd. Zondag neemt de korfbalclub „Haarlem" met 4 twaalftallen deel aan de KNS-series te Leiden. De indeling luidt: Afdeling 1. Algemene, Crescendo, Fluks, Haarlem 1 en HSV. Afdeling 2: Achilles, Haarlem 2, HKV, KNS en Phoenix. Afdeling 3: Haarlem a, KNS, HKV, HSV en Phoenix. Afdeling 4: Achilles. Crescendo, Haarlem b, KNS en Vicus Orientis. Op de bijvelden van EDO organiseert „Oosthoek" Zondag seriewedstrijden, waar aan deelnemen in: Afdeling A: Landlust, Oosterkwartier 1 en Roda 1. Afdeling B: Roda 2, Oosthoek 1 en Ooster kwartier 2. Afdeling C: KVD, BEP, Landlust 2, Oost hoek 2, Oosterkwartier 3. Afdeling D: DSV, Roda 3, Oosterkwar tier 4. Afdeling E: ZKC 1, Oosthoek 3 en KVD 2. Aan de Tovers-series in Zeist nemen Aurora, Nieuw-FJora en Sport Vereent deel. Zondagmiddag worden er op het terrein aan de Kleverlaan in Haarlem interessante athletiekwedstrijden gehouden. Haarlem komt dan n.l. in een driekamp uit tegen Holland (Leiden) en Pro Patria (Rotterdam). Het zal een zware strijd worden voor de Haarlem mers, die behalve hun kogelstoter Kluft, die met de Nederlandse ploeg in Roemenië is, waarschijnlijk ook hun polsstokhoogspringer Janssen zullen missen. Voor Pro Patria zullen o.m. uitkomen de bekende polsstokhoogspringer Hofmeester en Markesteyn Jr., die enkele weken geleden de aandacht op zich vestigde met een hoogte- sprong van 1.89 m. Holland (Leiden) komt op de 1500 m. met de bekende loper Van Rooyen en op de 5000 m. met v. d. Linden. Ook de jeugdploegen van deze verenigingen zullen de strijd met elkaar aanbinden en of schoon ook Pro Patria over een goede jeugd- Kort nadat het vertreksein was gegeven voor de race in de 500 cc klasse op het circuit van het eiland Man, viel een onge luk met dodelijke afloop te betreuren, door dat de Engelsman Simon Sandy Winsch mte zijn Velocette tegen een muur op reed. HU had nauwelijks 20 kilometer van het 59'/t kilometer lange circuit afgelegd. De start was twee maal een half uur verschoven in verband met mist en laag hangende wol ken op sommige stukken van het parcours. Sinds 1948 zijn op het bergachtige circuit 22 ongelukken met dodelUke afloop ge schied. Toen verleden jaar vier deelnemers het leven verloren, dreigden Duitse en Italiaanse merken dat ze deze race, die te gevaarlijk werd geacht, zouden boycotten. Verbeteringen zün in verband hiermede aangebracht in sommige scherpe bochten. Voor de race in de 500 cc-klasse zijn on geveer 80 rijders gestart, in de hoop voor de eerste maal een ronde te kunnen af leggen met een gemiddelde snelheid van 100 mijl of ruim 160 km per uur. Toen er ruim vier ronden gereden was, werd de wedstrijd stop gezet wegens de ongunstige weersomstandigheden, een feit zonder precedent in de geschiedenis van de TT-races. De mist, die het uitzicht be perkte, en het doorweekte wegdek maak ten het rijden op het circuit te gevaarlijk. Verscheidene deelnemers waren met hun machines geslipt, en een hunner, de Brit Sandy Winsch was dodelijk verongelukt.- Uitvallers Het vertrek geschiedde in stromende regen en het water spatte hoog op als de deelnemers door de bochten gingen. In de eerste ronde gaven al verscheidenen op, bij wie Fergus Anderson met Moto Guzzi. Naarmate de wedstrijd voortgang had, werd de mist op de hoger gelegen stukken van het circuit steeds dikker. Bij Windy Corner kon men niet meer dan 20 meter voor zich uitzien, en op andere punten was het niet veel beter. Nadat de wedstrijdleiding twee uur lang beraadslaagd had, maakte zij bekend dat de plaatsen van de deelnemers op het mo ment dat de race werd stop *ezet, zouden gelden voor het eindklassement. Deze be slissing werd met gemengde gevoelens ont vangen. Sommige rijders, bij wie Ray Amm, gaven als hun mening te kennen dat men de wedstrijd, gezien de weersomstandig heden, niet had mogen laten beginnen. Protest De manager van het Italiaanse Gilera- team protesteerde tegen het besluit, aan voerend dat het niet fair was de race stop te zetten zonder dat de ploegen vooraf wisten welke mogelijkheden in overwe ging konden worden genomen. Hadden ze dit wel geweten dan zouden ze er bij hun tactiek rekening mee hebben gehouden. En Duke was het hiermee eens, hij zeide dat men van te voren had moeten waarschu wen dat de race wel eens stopgezet zou kunnen worden. Het klassement van de wedstrijd luidde (vier ronden van 37% mijl of 60.75 km in plaats van zeven ronden): 1. Ray Amm, Rhodesië, met Norton, 243 km. in 1 uur 42 min. 46 sec., gemiddelde snelheid 141.81 km/u. 2. Geoffrey Duke, G.B. met Gilera, 1 uur 43 min. 52.6 sec., gemiddelde snelheid 140.31 km/u. 3. Brett, G.B., met Norton, 1 uur 45 min. 15.2 sec., gemiddelde snel heid 138.46 km/u. 4. Reg Armstrong G.B., met Gilera 1 uur 45 min. 45.6 sec., 138.12 km/u. 5. Rudy Allison, Z.-Afrika, met Nor ton 1 uur 48 min. 6.6 sec., 134.94 km/u. 6. Gordon Laing, Australië, met Norton 1 uur 48 min. 37.2 sec., 134.23 km/u. ADVERTENTIE I Zondag is het op Duindigt Derby-dag, welke in ons land nog wel niet zoveel be tekenis heeft als in andere landen van Europa, doch langzamerhand meer popu lariteit gaat genieten. Het is voor de 26e maal, dat de Derby wordt verreden en evenals andere jaren zal de strijd om de eerste prijs van 3.500.weer vinnig zijn. In de rennen, welke als voorbereiding voor de Derby worden gelopen, heeft de uitzon derlijk goede 3-jarige Sans Valeur zich van zijn beste zijde laten zien, zelfs zo, dat deze veelbelovende hengst zonder twijfel als eerste aan de finish mag worden verwacht. De tweede candidaat is Maharadja. die het misschien bij een goede start de favoriet nog lastig zou kunnen maken. Stal Frowein uit Noordwijk, die ieder jaar een belang rijke rol in de Derby heeft gespeeld, komt nu slechts bij grote verrassing in aanmer king met Grand Cliff. In de Nacibee-prijs valt de keuze op Rosatora en Algol, die Sarina du Einrath en Dollardprins het nakijken kunnen geven. Een meer open aangelegenheid is de 2600 M. lange Tosto-prijs, waarin Pépito voor de zoveelste maal als de favoriet wordt aangewezen, temeer daar zij nu door de uitstekende jockey J. Shifner zal worden bereden. De stayer par excellence Sagita wordt op de tweede plaats verwacht, nog vóór Noordwester. Het hoofdnummer voor de dravers is het W. J. Jochems Memoriaal, dat als heat wordt verreden. Een buitengewoon aan trekkelijk nummer, waarin Nottelman met Pretty Boy zal kunnen winnen. Gemakke lijk zal het deze keer niet zijn, daar Nar- ciso van Zora en de in vorm zijnde Olivier B en Madame B van minstens even grote klasse zijn. Hoewel Geersen niet van de partij zal zijn, daar hij in Hamburg aan de start verschijnt met de Franse hengt Ecu- reil IX zal zijn entrainement toch niet zon der overwinning blijven. Het openings nummer kan nl. Rosa Hollandia winnen vóór Seigneur Bascom en S.O.S. In het tweede nummer verschijnt Mary Axkit na drie jaar niet in de baan te zijn geweest opnieuw op het strijdtoneel. Toen zij door een ongeval haar carrière moest afbreken behoorde zij tot de grootste klas se. In hoeverre Geersen erin is geslaagd de merrie na deze lange afwezigheid weer in vorm -te krijgen moet worden afgewacht. Voorhands schenken wij meer vertrouwen in Quilla Lee en Sorento, waarbij zich in dit grote veld nog kunnen voegen Quirina Fanfare en Quick Fire. Het amateurnummer brengt als favoriet aan de start O Marijke, hoewel er deze keer geen huizen op zijn te bouwen, daar zij reeds enige malen door gebrek aan con- In Wenen is een internationaal concours hippique begonnen, waaraan ook wordt deel genomen door onze landgenoot Koster. In het openingsnummer van dit concours hip pique een springconcours klasseerde Koster zich met „Tarahumara" op de tweede plaats met een foutloos parcours in de tijd van 82,2 sec. De Duitse amazone Marita Wörner, die eveneens foutloos rondkwam, noteerde met „Gerlinda" een snellere tijd dan onze landgenoot, n.l. 80 sec., waarmede zij als eerste eindigde. Pfordte (Did.) met „Donau" en Capellmann (Did.) met „Alpenkoenig" klasseerden zich derde en vierde met nul fouten en een tijd van resp, 83 en 86.4 sec. BIJ NAGENOEG ALLE BALSPELEN kent men scheidsrechters. Dat kan nu eenmaal niet anders. Er moeten beslis singen uorden genomen en dat kan alleen gebeuren door mensen die boven de partijen staan, volkomen neutraal dus, of alleen onpartijdig gedurende de wedstrijd, In Nederland kent men alleen amateurschcidsrechters, doch in veel andere landen ook betaalde. Deze beide categorieën hebben echter een gezamenlijke ervaring, namelijk die dat het recht spreken dikwijls een zeer ondankbare bezigheid is. Doet men het goed dan wordt er ten hoogste goed keurend gemompeld, maakt men echter een fout dan is de misère dikwijls niet te overzien. Uitgezonderd wellicht in één sport: cricket. Daar gaat het wat rustiger toe een enkele uitzondering in het buitenland daargelaten. MEN KENT ZE WEL, die umpires bij cricket. De mannen die de een bij het bowling-wicket, de ander bij square-leg op warme dagen uit de verte veel op rijk van kledingstukken voorziene kap stokken gelijken. Hun witte jassen zijn nauwelijks meer te zien onder de vele truien, dassen en petten. Hun attributen zijn gering in aantal. Die bestaan alleen slechts uit een aantal steentjes of lucifers, waarmede zij de ballen van de over tellen. Verder hebben zij niets nodig. In Nederland althans niet Op de Samoa-eilanden wel. Daar zijn de umpires uitgerust met vliegenklappers, waarmede zij de batsmen van tijd tot tijd een dienst bewijzen. Op deze eilanden ook heeft men aan ieder wicket niet min der dan drie umpires staan. Of die bij een appeal een soort vergadering beleg gen over de beslissing weten we niet. Het nemen van beslissingen is overi gens de belangrijkste taak van de umpire bij cricket. Het eigenaardige daarbij is dat in tegenstelling met onjuiste be slissingen bij andere sporten over vreemde beslissingen bij cricket haast evenveel anecdotes bekend zijn als er ooit umpires op een veld gestaan hebben. ZO BEWEERDE EENS een cricketer, die meer dan twintig jaar voor zijn coun ty had gespeeld en tevens in enkele in ternationale wedstrijden was uitgekomen, (waarna hij beroepsumpire was gewor den), in de kleedkamer van de Oval in Londen dat een batsman nooit of te nim mer run out kon gaan op een no-ball. Pas toen na veel praten de officiële regels er bij waren gehaald, gaf de man na veel dralen zijn dwaling toe. Tijdens een andere wedstrijd in Enge land kwamen de regels er ook eens aan te pas. Bij een clubwedstrijd werd een toeschouwer gevraagd of hij soms even de plaats van de umpire wilde in nemen totdat deze gearriveerd was. „Na tuurlijk", antwoordde de man en trok op gewekt naar de wickets. De wedstrijd was pas aan de gang toen de man al in actie moest komen. „How's that", schreeuwde de bowler. „How's what", repliceerde de umpire kalm. „How's that" voor „leg before wicket", verklaarde de bowler zich nader. „Wat betekent dat eigenlijk precies", wilde daarop de um pire weer weten. En omdat de wedstrijd nu eenmaal aan de gang was en men toch tot een beslis sing moest komen, moest men er de offi ciële regels wel bijhalen en die aan de voor umpire gevraagde toeschouwer ter hand stellen. Deze nam er zijn gemak van en verklaarde na verloop van tien minuten: „Zonder enige aarzeling kan ik verklaren dat de batsman niet uit is". Waarna het spel hervat werd. IN AUSTRALIë GEBEURDE eens het volgende. In de wedstrijd waren de laat ste batsmen in en de totalen waren ge lijk. Er was dus voor de aan bat zijnde partij nog slechts één run nodig om te winnen. Aan het batting-wicket echter stond een batsman, die in zijn gehele cricketloopbaan zelden een run had ge scoord. Wat te doen, vooral nu een fast- bowler de laatste bal op hem zou bowlen? De niet sterke, maar wel slimme batsman vond de oplossing. Zo gauw de bowler zijn enorme aanloop was begonnen riep hij de andere batsman toe te runnen. En nog voor de bowler bij het wicket was be vond de lepe batsman zich al aan het bowlingwicket. Het geluk wilde verder dat de bowler, die door het plotselinge runnen uit zijn concentratie was geraakt, de bal naast het wicket bowlde. De wed strijd was dus gewonnen, maar over de manier hoe die laatste run in het scoring- boek moest worden opgetekend hebben de umpires nog wel enige tijd gediscus sieerd. Als bij cricket een bal zo hard wordt weggeslagen dat deze niet meer te vinden is, kan een fielden „lost ball" roepen en worden zes runs aan het totaal toege voegd. Bij een wedstrijd in Engeland echter werd een bal in een vlak bij het veld gelegen vijver geslagen. „Lost ball", riep de dichtstbijzijnde fielder prompt. Maar de umpire wilde daar niets van we ten. Hij kon duidelijk het bovenste deel van de bal nog boven water uit zien ste ken. Waarop de batsmen met een grijns op hun gezichten de nog voor de over winning ontbrekende vierentwintig runs uitliepen. ANECDOTES. Alleen al over de aan het begin van deze eeuw zeer populaire umpire Bob Thoms zijn er vele te vertel len. Deze Thoms stond eens aan het bow lingwicket toen een niet van zelfvoldoe ning gespeende jonge fastbowler een te korte bal bowlde die net langs het lichaam van de verschrikte batsman ging. „Goeie bal toch wel", merkte het op schepperige mannetje tegen Thoms op. „Zou een goeie bal hebben kunnen zijn", antwoordde deze. „Zou een goeie bal heb ben kunnen zijn", herhaalde de bowler verontwaardigd, „wat bedoelt u daar eigenlijk mee?". „Och", zei toen Thoms, „het zou een bal van aardig goede lengte geweest zijn als hij van de andere kant gebowld was Zeer eigenaardige beslissingen zijn er uiteraard door umpires ook genoeg ge geven. Zo werd in Zuid-Afrika een bats man eens uitgegeven voor „het breken van de regels van de etiquette". De man had namelijk een bal met een back-hand slag genomen. Een andere batsman werd naar het paviljoen teruggestuurd omdat hij sloeg met slechts één hand aan ziin bat. In West-Indië appelleerde een wicket keeper eens voor stumped en keek daarbij hoopvol naar de umpire. Tot zijn grote verwondering stond deze echter met zijn rug naar het spel aan de rand van het veld een broodje te kopen. Teruggehold naar de wickets verklaarde hij: „Het spijt mij verschrikkelijk heren, maar ik had zo'n enorme honger dat ik wel even iets te eten moest halen." IN DEZELFDE MATCH werd van een umpire zijn beslissing gevraagd over een geval van l.b.w. „Kan hem onmogelijk uitgeven heren", luidde de beslissing, „de batsman staat in brand". De bal had zo bleek de lucifers in het doosje, dat de batsman in z'n broekzak had, ontvlamd en zo was de broek van de man in brand geraakt. In Engeland werd eens een batsmen gebowld en gestumpd, maar mocht toch blijven staan, omdat de umpire bij het bowling-wicket de bal niet had zien bowlen en de square-leg umpire zei dat hij niet gestumpd was, omdat hij eerst gebowld werd. Wij zeiden het reeds, over umpires zijn vele anecdotes bekend. E. K. ditie is teruggetrokken. Peter Spencer en Moquette de la Maire zullen het haar niet gemakkelijk maken, zelfs zo dat een over winning van één van beide paarden niet eens verrassend zou zijn. In het 2500 M. lange slotnummer heeft Nooit Gedacht, die door Nottelman weer in grootse vorm is gebracht, de beste winst kansen, doch daar zij buiten weddenschap pen loopt, zal het spelend publiek moeten kiezen uit Romeo Spencer en Quicksilver S. Daar Romeo Spencer j.l. Woensdag nog eens overtuigend zijn grote klasse toonde gaat de aanbeveling uit naar deze sneltrein uit het entrainement van Geersen. De wat er polo-c om petitie Twee jeugdige waterpoloploegen bonden voor het spelen van de wedstrijd HVGB Nereus, tweede klasse dames, Vrijdagavond de strijd aan in Stoop's bad. Nadat mej. Janssen en mej. Smit de stand op tweenul voor HVGB hadden gebracht ging de rust in. In de tweede speelhelft bracht mej. Knol de HVGB-zege op drie—nul. De uitslag tweetwee bij NeptunusDWR is wel de juiste uitslag. Het was een gelijk- opgaande wedstrijd, waarin voor de rust Neptunus de leiding nam. Na de hervatting kwam de stand in evenwicht na een schot van Smit dat via de hand van De Bruyn in het Neptunus-doel verdween. Na een over treding van DWR verkreeg Neptunus een spelersmeerderheid waarvan echter geen ge bruik gemaakt werd Tegen de verhouding in speelde Wisker DWR het initiatief in handen. Na verkeerd overnemen in de DWR- verdediging bracht Neptunus de eindstand op tweetwee. Verder zijn gespeeld: reserve tweede klasse dames: HPC 2DWR 2 eenvijf. Heren: reserve eerste klasse: Het IJ 2—DWR 2 vijf drie. Reserve derde klasse: HVGB 5Het IJ 3 drievier. Op de banen van de Kennemer Golfclub in Zandvoort is een aanvang gemaakt met de internationale amateur golmkampioen- schappen van Nederland. De resultaten waren) Gregory (Kennemer Golfclub) wint met 5 en 4 van Ross Thompson (St. Georges Golfclub, Engeland). Dudok van Heel (Hamburg Golfclub) wint van Van der Voodt (Amsterdamse Golfclub) met 7 en 6. Seabury (Kennemer Golfclub) wint van Jackson Telly (Sunningdale Golfclub, En geland) met 4 en 2. Schofield (Mere Golfclub, Cheshire, En geland) wint met 6 en 5 van Jurjans (Ken nemer Golfclub). Swane (G. C. De Dommel) wint door walk over van Potter (Wildernesse G. C., Engeland. „Verbeeldt u dat ik met u babbel; niet als een dictator, maar als een vriend, die u toefluistert: deze manier van spelen gaf mij de beste resultaten. Heeft u het al op deze wijze geprobeerd?" Aldus introduceert Sir Donald Bradman zijn bij Hodder en Stoughton in Londen (importeurs Kirberger en Kesper te Amsterdam) verschenen boekje „How to play cricket". Een boekje, dat de zeer moeilijke theorie van het cricketspel op een aantrekkelijke wijze duidelijk maakt voor een ieder die nog iets wil leren. Het boek van Bradman, die niet minder dan vijftig testmatches speelde voor Austra lië tegen Engeland, Zuid-Afrika, West-Indië en India en één van de grootste batsmen aller tijden was, kan ook iedereen iets leren. Want de theoretische lessen van de grote Australiër zijn niet dezelfde die zovelen voor hem te boek hebben gesteld. Vooral bij het behandelen van het batten kan men diverse malen raadgevingen tegenkomen die typisch op eigen ervaringen zijn gebaseerd. Adviezen Bradman zegt het in zijn „How to play cricket" met nadruk die men niet ter harte behoeft te nemen, doch die men naar eigen goeddunken de resultaten zul len van doorslaggevend belang zijn kan gebruiken. En dan verder, het boek laat zich op een prettige manier lezen door de eenvoudige, doch aan duidelijkheid niet te wensen over latende stijl waarin het geschreven is. Tien tallen foto's brengen Bradman's lessen uiterst leerzaam in beeld. Een boekje (94 blz.) kortom waaruit jong en oud nog veel kunnen leren. E. K. De Hongaren, bij de wereldkampioen- schappen voetbal in Zwitserland, hebben gisteren een schaakploeg van vijftien man gekozen, die Dinsdagavond een wedstrijd tegen de plaatselijke schaak club zal spelen. De ploeg bestaat uit acht voetballers en zeven officials. De voetballers zijn Grosics, Hidegkuti, Za- karias, Puskas, Kocsis, Kovacs, Palotas en Csordas. Doelman Grosics is, volgens de officials, de beste schaakspeler van het gezel/ schap, maar „natuurlijk zijn alle anderen ook goed". Manager Gustav Sebes vertelde dat hij het schaakspelen als een belangrijk on- derdeel van de training van zijn be- roemde ploeg beschouwt. Schaken is een zeer goede training voor voetballen, want je moet je vooraf bezinnen over al je zetten het verschil is dat je het op het voetbalveld sneller moet doen. Al onze spelers zijn dol op schaak. We spelen het thuis heel veel", aldus Sebes.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 7