Bonn bezorgd over lot van de BalmeflcopPeciia"dcn E.V.G. onder Mendès-France I PANDA EN DE MEESTER-ZAKENMAN Wereldnieuws t RHEUMIN Regenbuien hebben veeteelt en landbouw veel goedgedaan Andere oplossing openlijk aan de orde gesteld Het is nu werkelijkheid, dat men voor zijn genoegen de was doet De radio geeft Woensdag Voorafgaande droogte werd bijna fataal Bernstein komt niet ff DINSDAG 22 JUNI 1954 Specialisten aanvaarden accoord met ziekenfondsen Vluchtelingen uit Triëst naar Nederland Record-aantal nieuwe woningen in April Gesubsidieerde Belgische koleninvoer in Nederland Kerkelijk Nieuws Mr. dr. J. van Bruggen voorzitter G.H.-Unieraad Rode cappa voor Leidse ere-doctoren K E I P Gr. Houtit'aat 137 naait luw Truman nog niet buiten gevaar na operatie Rode Kruis gaf ruim 2 millioen uit voor hulp bij de ramp Holland Festival Jet riUftmo oef (teyea mtj! "CocU ió Uet zo Gehoor van hond en kat J BONN (ANP) De gebruikelijke week eind-redevoeringen hebben duidelijk ge maakt welk een diepgaande bezorgdheid over de mogelijkheid de Europese Verdedi- gings Gemeenschap met de nieuwe Franse regering te verwezenlijken in de West- Duitse hoofdstad bestaat. Dr. Adenauer heeft eraan herinnerd, dat Duitsland op het verkrijgen van zijn volle souvereiniteit zal blijven aandringen, indien het E.V.G.- verdrag verder vertraagd zal worden. Zijn jongste minister, dr. Franz-Joseph Strauss, heeft verklaard, dat de bondsrepubliek in dat geval bereid zal zijn tot alternatieve oplossingen van het verdedigingsvraagstuk over te gaan. Zowel dr. Adenauer als dr. Strauss spraken op verkiezingsvergaderin gen in Noordrijnland-Westfalen, waar Zon dag de nieuwe landdag gekozen wordt. Met deze verklaringen treedt Bonn voor het eerst uit zijn afwachtende houding ten aanzien van de koers der nieuwe Franse regering. Het is, naar politici der regerings partijen verklaren, voornamelijk de benoe ming van generaal Koenig tot "minister van Defensie, die de bezorgdheid nog heeft doen toenemen. Generaal Koenig, die op perbevelhebber der Franse troepen in Duitsland is geweest, staat als een van de felste tegenstanders van de E.V.G. bekend en zijn benoeming heeft diepe teleurstel ling gewekt. Dr. Adenauer heeft in Düs- seldorf onverholen zijn bezorgdheid voor de ontwikkeling onder woorden gebracht. Adenauer sprak van een kritieke fase, niet slechts in Europa doch in de gehele wereld, die veroorzaakt was door de hou ding van Frankrijk in Indochina en inzake de E.V.G. „Wij hebben niet het recht cri- tiek op de Franse regering te oefenen, maar kunnen haar wel opmerkzaam ma ken op de gevaren, die uit de huidige toe stand voortvloeien," alcïus Adenauer. Hij geloofde dat de houding van de nieuwe Franse regering inzake de Europese een wording en de E.V.G. nog niet afdoende duidelijk gemaakt was. In een critiek op de afwijzende houding der West-Duitse socialisten tegenover de E.V.G. verklaarde Adenauer: „Wanneer Frankrijk zich had gesteld gezien tegenover een gemeenschap pelijke Duitse buitenlandse politiek, dan zou menigeen in Frankrijk anders tegen over de E.V.G. en de Europese eenwording staan dan thans". Dr. Adenauer zeide: „Het Duitse volk heeft bewezen, dat het van de tot nog toe verleende souvereine rechten een verstan dig, vreedzaam en rechtmatig gebruik heeft gemaakt. Het kan daarom niet eeuwig wachten tot zijn souvereiniteit in haar ge heel hersteld zal zijn. Wanneer de onder handelingen over de bekrachtiging der verdragen der E.V.G. verder vertraagd wèfcTen, dan kan men het Duitsè volk niet langer laten wachten op het herstel van zijn souvereiniteit". Dr. Adenauer zeide, dat hij niet wilde geloven, dat de nieuwe Franse regering de Europese eenwording en de E.V.G. vaarwel zou zeggen. „Geen land, ook Frankrijk niet, kan zonder meer over alle feiten en handtekeningen heen stappen. Het zou een regering uitermate veel schade doén, wanneer zij na zo tal rijke handtekeningen zou zeggen: „dat in teresseert ons niet meer". In Moers aan de Rijn had dr. Strauss gesproken, de jongste der ministers en een ernstige gegadigde voor de post van minis- ADVERTENTIE 20 tabletten 65 d. ter van Defensie. Strauss, die ook vroeger reeds blijk heeft gegeven niet van alter natieven afkerig te zijn, verklaarde: „De bondsrepubliek zou ook andere oplossin gen aannemen, wanneer de E.V.G. buiten Duitse schuld zou mislukken. Doch ook een verandering van de weg zou geen ver andering van het doel betekenen, daar de bondsrepubliek van de levensnoodzaak van de vorming van een verenigd Europa overtuigd blijft". Strauss sprak de hoop uit. dat Mendès-France een krachtige en duurzame regering zal krijgen, die de juiste weg tot samenwerking met West- Duitsland zou vinden. De West-Duitsers wensen een Frankrijk, dat een eenheid met Duitsland niet vreest en dat „nu eindelijk bereid is met Duitsland de Europese weg in te slaan". Tijdens een C.D.U.-vergadering heeft de gevolmachtigde voor de veiligheid, Theodor Blank, een veel optimistischer noot aange slagen. Hij verklaarde nog altijd te gelo ven, dat de E.V.G, in zeer korte tijd zou worden verwezenlijkt en wel „omdat zij een noodzaak is". „Daar men helaas niet kon geloven aan het politieke wonder, dat Duitsland nooit meer soldaten nodig zou hebben, moeten wij ons bereid verklaren tot verdediging", aldus Blank. De leider der socialistische oppositie, Ol- lenhauer, heeft opnieuw van de regering geëist, dat zij in de nieuwe situatie alles zou doen om een verdere toespitsing der verhoudingen tussen Oost en West te voor komen en daardoor de mogelijkheid van een nieuwe conferentie over Duitslands hereniging open te houden. Het Ballet der Lage Landen, onder artistieke leiding van Mascha ter Weeme, heeft in studie genomen: „Coppélia", naar de oude choreografie van Arthur Saint- Léon, bewerkt door Pieter van der Sloot, op muziek van Léon Delibes. De hoofdrol (Swanilda) zal vervuld worden door de Engelse eerste soliste Angela Bayley. Zaterdag is te Utrecht een gewone leden vergadering gehouden van de Landelijke Specialistenvereniging. Hierop is de over eenkomst, zoals die door de ziekenfondsen en specialisten, aangesloten pij de Lande lijke Specialistenvereniging, is ontworpen, goedgekeurd, hoewel er wel enige bevreem ding en teleurstelling was omdat het be haalde resultaat geringer was dan het door de specialisten gedane voorstel beoogde. Het belangrijkste punt van de aangenomen regeling is het verminderen van de pro gressieve korting. De ledenvergadering heeft zich verenigd met het schrijven van de commissie-De Quay, omdat dit een basis kan zijn voor verdere besprekingen met de ziekenfondsen en de Nederlandse Vereni ging van Specialisten. De vergadering schonk haar volledig ver trouwen aan het bestuur. De Hoge Commissaris voor vluchtelin gen van de U.N.O., mr. G. J. van Heuven Goedhart, heeft te Genève meegedeeld, dat honderd van de ongeveer 4000 vluchtelin gen in Triëst binnenkort naar Nederland kunnen vertrekken als resultaat van de actie van de V.P.R.O. Zij krijgen de keus later te emigreren of zich blijvend in Ne derland te vestigen. ADVERTENTIE k ben zo verrukt over Castella Parels, dat dit voortaan miin wasmiddel zal zijn. Het is niet te geloven, zo gemakkelijk het nu is, om de grote was te doen. Ander3 was ik doodmoe van de was en nu ga ik nog met plezier andere huishoudelijke werkzaamheden verrichten. Vroe ger vond ik het een nachtmerrie, maar het zal dus nu toch werkelijkheid worden, dat men voor zijn genoegen de was doet! Zo schrijft ons één van de vele tiendui zenden huisvrouwen, die opgetogen zijn U vliegt hu door de was heen.' over Nie snelle en fantastische resultaten die zij bereiken met Castella Parels, het wasmiddel van de nieuwe tijd. Castella Parels strooit men zó in het wa ter en direct ontstaat verrukkelijk schuim. Geen papje vooraf te maken! Alle vuil trekt enorm snel uit het goed: in paniek vluchten de vuilste vlekken. Eén maal spoelen is genoeg. Door de veel kortere behandeling gaat het goed veel langer mee: hier is nu eindelijk eens een 100 veilig wasmiddel. En u staat versteld van de blankheid, de helderheid en de zacht heid van alle goed, dat U behandelt met Castella Parels. Volg de beste raad. die U ooit werd ge geven: haal nog vandaag Castella Parels (47 ct. per pak) in huis Volgens gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek werden in April van dit jaar 5632 woningen voltooid. Dit is een record voor de maand April sedert de bevrijding. In dit aantal zijn 209 duplex- woningen begrepen, zodat in April voor 5841 gezinnen nieuwe woonruimte beschik baar is gekomen. In dezelfde maand van het vorig jaar kwamen 4553 woningen ge reed. In de eerste vier maanden van 1954 werden 16.402 nieuwe woningen opge leverd tegen 13.033 in de eerste vier maan den van 1953. De in April voltooide woningen zijn als volgt over de provincies en de drie grote steden verdeeld: Groningen 182 (489), Friesland 210 (457), Drente 87 (285), Over- ijsel 421 (1250), Gelderland 498 (1533), Utrecht 288 (772), Noordholland (zonder Amsterdam) 637 (1753), Zuid-Holland (zonder Den Haag en Rotterdam) 791 (2319), Zeeland 94 (400), Noord-Brabant 830 (2509), Limburg 672 (2009), Amster dam 268 (646), Den Haag 280 (764), Rot terdam 309 (1103), N.O.-polder 65 (113). Tussen haakjes is het aantal sinds 1 Januari 1954 gereed gekomen woningen geplaatst. LUXEMBURG (ANP). Voor het derde kwartaal van 1954 heeft de Hoge Autori teit van de Europese gemeenschap voor Kolen en Staal haar goedkeuring gehecht aan een uitvoer naar Nederland en Italië, van gesubsidieerde Belgische steenkolen. Zowel naar Nederland als naar Italië zul len de Belgische mijnen voorlopig driehon derd duizend ton mogen leveren. De Belgische regering had gevraagd, om een uitvoervergunning voor 500 duizend ton naar Nederland, maar op grond van de Nederlandse klacht, dat de Belgische kolen beneden de toegestane prijzen wer den aangeboden, heeft de Hoge Autoriteit voorlopig vergunning gegeven voor slechts 300 duizend ton. De „Cobechar" het Belgische kolen- verkoopkantoor zal in zijn verkoopcon tracten vast leggen, dat de importeurs in Nederland zich onderwerpen aan een prijs controle van de Hoge Autoriteit, en dat het verkoopkantoor de leveringen aan een be paalde importeur op verzoek van de Hoge Autoriteit geheel of gedeeltelijk kan stop zetten. Ned. Herv. kerk Aangenomen naar Hoogvliet J. A. Talma te 's-Heer Arendskerke. Geref. kerken Beroepen te Andijk (vac. Y. v. d. Wou- de) S. de Vries te Sellingen. Beroepen te Coevorden H. J. Lambers Heerspink te Soestdijk. Geref. gemeenten Tweetal te Vlaardingen N. Blok te Rot terdam-C. en H. Rijksen, cand. te Middel burg. Bedankt voor Gouda en voor Passaic (U.S.A.) F. J. Dieleman te Yerseke. Rem. Broederschap Beroepen te Rotterdam F. E. v. Leeuwen te Delft, die dit beroep ook aannam. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.30 Gewijde mu ziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws. 8.15 Platen. 8.30 Tot uw dienst. 8.35 Platen. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.40 Platen. 10.15 Nationale Veld- dag van het Leger des Heils. 11.10 Platen. 12.00 Viool en piano. 12.30 Land- en tuin- bouwmededelingen. 12.33 Lichte muziek. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nieuws. 13.15 Met Pit op Pad. 13.20 Instrumentaal septet. 13.40 Pla ten. 14.00 Reportage. 14.45 Platen. 15.30 Piano trio. 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Lichte mu ziek. 17.30 Orgel. 18.00 Militaire causerie. 18.10 Pianoduo. 18.25 Internationale Tennis kampioenschappen te Wimbledon. 18.45 Pla ten. 18.45 Geestelijke liederen. 19.00 Nieuws. 19.10 Boekbespreking. 19.25 Platen. 19.30 Bui tenlands overzicht. 19.50 Viool en Sweelinck- orgel. 20.00 Radiokrant. 20.20 Omroep-orkest en solist. 21.15 Herinneringen aan de reis van Hr. Ms. ,.De zeven Provinciën" naar de West, reportage. 21.45 Platen. 22.00 Causerie. 22.15 Meisjeskoor. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Kamermuziek. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 Nieuws. 7.10 Platen. 7.15 Gymnastiek. 7.30 Platen. 8.00 Nieuws. 8.18 Platen. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gymnastiek voor de vrouw. 9.10 Platen. 10.00 Schoolradio. 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Platen. 12.00 Dansmu ziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Voor het platteland. 12,38 Pianoduo. 12.00 Nieuws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Hawaiïanmuziek. 13.45 Platen. 14.10 Voor de kinderen. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Jeugdconcert. 17.15 Platen. 17.30 Lichte mu ziek. 17.50 Regeringsuitzending: Nederland en de wereld: Ceylon. 18.00 Nieuws en com mentaar. 18.20 Actualiteiten. 18.30 Platen. 19.15 Praatje over consumentenbelangen. 19.30 Voor de jeugd. 20.00 Nieuws. 20.05 Po litiek commentaar. 20.15 Metropole-orkest en -koor en solist. 20.45 Het vreemde geval van Jan Doedenkan, hoorspel. 21.25 Platen. 21.35 Volksliedjes. 21.55 Holland Festival: Sym- phönie-orkest. 22.45 De zonsverduistering op 30 Juni 1954, causerie. 23.00 Nieuws. 23.15 Socialistisch nieuws in Esperanto. 23.20 Orgel. 23.40—24.00 Platen. BRUSSEL, 324 M. 11.45 Operettemuziek. 12.30 Weerbericht. 12.34 Platen. 13.00 Nieuws. 13.15 Orkestcon cert. 14.00 Platen. 15.45 Kamermuziek. 16.30 Orkestconcert. 17.00 Nieuws. 17.10 Platen. 17.50 Boekbespreking. 18.00 Platen. 18.15 Le- kenmoraal en Filosofie, causerie. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nieuws. 19.40 Platen. 20.00 Orkestconcert. Nieuws. 22.15 Platen. 22.55 23.00 Nieuws. BBC 22.00—22.20 Nieuws. Vrijbuiters Radiodag- boek. (Op 224 en 75 m.). In de op 19 Juni te Utrecht gehouden vergadering van het hoofdbestuur der Cnristelijk-Historische Unie is herkozen als voorzitter van de Christelijk-Historische Unie de heer H. W. Tilanus te 's-Graven- hage. Als voorzitter van de unieraad werd gekozen mr. dr. J. van Bruggen te Heem stede, als vice-voorzitter drs. F. A. Kraaije- veld te Heerlen. Bij de ere-promotie van drie letterkun digen, welke morgen in de Pieterskerk te Leiden plaats vindt, zal voor het eerst een uiterlijk teken van waardigheid als Leids ere-docter worden uitgereikt. Tot dusverre werd aan de Leidse eredoctoren alleen een bul overhandigd. Buitenlandse universi teiten verbonden aan een doctorstitel ho noris causa wel uiterlijke tekenen van deze waardigheid, zoals speciale baretten, capes en sjerpen. Bij de promotie aan de Leidse universi teit, die morgen zal plaats vinden, zal een rode cappa, een korte schoudercape, aan de eredoctoren worden uitgereikt. De Ne derlandse universiteiten en hogescholen besloten een dergelijk gelijkvormig teken van waardigheid in te voeren, slechts ver schillend in het wapen van de universiteit of hogeschool, dat op de cappa is aange bracht. Het is niet bekend, of dit ereteken alsnog zal worden uitgereikt aan de zeven in leven zijnde andere, eerder gepromoveerde ere doctoren van de Leidse universiteit. EEN RAFAEL TERUGGEVONDEN Een schilderij dat een Franse ambte naar te Roche-sur-Yon (West-Frankrijk) in een winkel van tweedehands-goederen had gekocht, is door deskundigen herkend als een werk van Rafaël, voorstellende „Het huwelijk van de Maagd", dat reeds vele jaren werd vermist. De droogte, die omstreeks half Mei een nadelige invloed dreigde te krijgen op de stand van vele gewassen, is juist op tijd door de regen verdrongen. Het gras, dat bijzonder zwaar had geleden^ staat er nu, de omstandigheden in aanmerking geno men, goed voor, al moet er rekening mee worden gehouden, dat de hooiwinning niet zo zal zijn als andere jaren. Het gras wordt in belangrijke mate aan de directe behoefte opgeofferd, hetgeen tot gevolg heeft, dat er dit jaar minder percelen zullen worden gehooid. Het voedertekort ten gevolge van de droogte zal ook nawerken als er voldoende gras komt. Daarom zullen reeds nu bij zondere voorzieningen moeten worden ge troffen om de voederpositie voor de aan staande winter te verzekeren. Daar komt nog bij, dat vorig jaar de grasgroei overmatig was en dat mede ten gevolge van deze omstandigheden het aan tal stuks jong vee groter was dan normaal. Het ministerie van Landbouw heeft er nu bij de boeren op aangedrongen de grootst mogelijke zorg te besteden aan de winning van rundvoer voor de komende winter en daarvoor door middel van de Landbouw- voorlichtinesdienst een aantal nuttige wen ken gegeven. Zuinigheid op dit ogenblik en zoveel mogelijk maaien voor de winter. En voor de akkerbouw is het devies uitgegeven: geen are vroege stoppel mag ongebruikt blijven liggen.Geldt dit voor de zandhedrij- ADVERTENT1E ZONBRILLEN ook mal qlaian In Uw nwmmar «atUpan ven, ook de kleibedrijver, verkeren wat de rundvoervoorziening voor de komende win ter betreft, in moeilijkheden. Door een ver standige toepassing van de gegeven advie zen vertrouwt men dat de moeilijkheden kunnen worden overwonnen. De natuur helpt in dit opzicht ook een handje mee. Het blijkt onder meer uit de laatste sta tistiek betreffende de melkproductie. Ten gevolge van de droogte bleef deze van de 16de tot de 21ste week van 1954 beneden de opbrengst gedurende de overeenkom stige periode van 1953. De achterstand bleef tot ongeveer 29 Mei. Toen kwam, tot ongerief van vele vacantiegangers de om slag van het weer, waardoor de Pinkster dagen verregenden.. Maar de statistiek van de melkproductie signaleerde het effect overduidelijk, door een vrijwel rechtstandig omhoog schieten van de curve. Half Juni had de productie die van half Juni 1953 reeds aanzienlijk overtroffen. De stand van de akkerbouwgewassen, die tengevolge van de droogte bepaald ongun stig was te noemen, heeft sinds de omslag in het weer een opleving te zien gegeven. Wintergranen, rogge en zomergranen ver tonen een niet ongunstig beeld. Mais staat er minder goed voor en vertoont door de overvloedige regen een holle stand. Vlas een teer gewas heeft van de droogte wel ernstig geleden en kan nog steeds niet goed op gang komen. De toestand van oud-president Truman, wiens blinde darm en galblaas zijn wegge nomen, is bevredigend. Hij is echter nog niet buiten gevaar, aldus een mededeling van zijn dokter, dr. Wallace Graham. De 70-jarige democraten-leider is Zondag ge opereerd. Keizer Haile Selassie van Ethiopië heeft een bezoek gebracht aan de 20th Century Fox Filmstudio te Hollywood. Hij ont moette daar Keizer Napoleon alias Marlon Brando. In Gouda is gisteren de algemene ver gadering gehouden van het Nederlandse Rode Kruis. De voorzitter, ir. F. C. C. baron van Tuyll van Serooskerken van Zuylen, herdacht de overleden commandant van het Rode Kruis-korps, luitenant-generaal b.d. L. H. van Oyen. De vergadering ging accoord met het voordragen aan de Koningin van luitenant- generaal A. G. J. M. F. van der Kroon voor de benoeming van eerste ondervoor zitter van het Nederlandse Rode Kruis. Hierdoor zal worden voorzien in een sedert 30 Augustus 1948 bestaande vacature. De penningmeester, mr. M. D. P. C. de Hoop Scheffer, gaf een uitvoerig overzicht van de financiële stand van zaken. In 1953 is voor de financiering van de hulp bij de watersnood door het Rode Kruis totaal 2.042.063.04 met het Nationaal Rampen fonds verrekend. Het nadelig saldo over het jaar 1953 kon 34.000 beneden de be groting worden gehouden, zodat dit tekort nog 21.173.61 bedroeg. Dit zal van de reserve worden afgeschreven., Het secretariaat van het Holland Festi val deelt mede, dat Leonard Bernstein de finitief heeft doen weten, dat het hem on mogelijk is naar Nederland te komen. Hij zal dus niet het slotconcert op 15 Juli met het Residentie-orkest in Scheveningen di rigeren. In zijn plaats zal nu Otto Klem- perer optreden. Op dat concert zal door deze wijziging niet de Zevende Symphonie van Mahler worden uitgevoerd, doch waarschijnlijk een ander werk van deze componist. Nadat op 4 Januari 1954 een contract door Leonard Bernstein werd getekend, waarin deze zich verplichtte het bovenge noemde concert te dirigeren, heeft hij enige maanden later verzocht hem van deze verplichting te ontheffen. Ter moti vering deelde hij mede, dat hij alle Euro pese verplichtingen in de zomermaanden moest afzeggen, aangezien compositorische werkzaamheden zijn tijd geheel in beslag zouden nemen. Het Holland Festival heeft de heer Bernstein daarop geantwoord, dat aan zijn verzoek niet kon worden voldaan, mede daar het door hem te dirigeren con cert reeds was aangekondigd. Hoewel het Holland Festival de heer Bernstein sinds dien herhaaldelijk erop heeft gewezen niet bereid te zijn de met hem gesloten over eenkomst te annuleren, heeft deze thans toch bericht niet naar Nederland te zullen komen. EXAMENS CONSERVATORIUM. Aan het Amsterdams Conservatorium zijn geslaagd voor het examen solozang Cl de dames A. Dannijs uit Beverwijk en D. S. Sanders uit Heemstede; voor piano Cl mej. H. H. M. Veldhuis te Heemstede; voor orgel C2 de heer A. de Groot uit Santpoort en voor altviool de heer H. D. Dommisse uit Heemstede. Bewondering. De Britse premier, Sir Win ston Churchill, heeft een antwoord ge zonden op het danktelegram van de Oostenrijkse kanselier, dr. Julius Raab, die een bezoek aan Engeland heeft ge bracht. Hij zegt hierin de Oostenrijkse regering de „ononderbroken Britse steun" toe in de wens naar volledige vrijheid en onafhankelijkheid. Churchill spreekt in zijn telegram van „bewon dering voor het reeds bereikte". Hittegolf. In Zweden is het de laatste da gen uitzonderlijk warm. Maandag wees de thermometer 28 graden Celcius in de schaduw aan, een record voor Juni. Op straat vielen verscheidene mensen flauw. Vernuftig. Volgens het Russische pers bureau „Tass" is het straalvliegtuig indertijd uitgevonden door de Russische geleerde Tsjolkovski. Verleden week schreef radio-Moskou de ontdekking van het hefschroefvliegtuig toe aan de Russische geleerde Lomonossov, die 200 jaar geleden leefde. Engel. De Duitse chirurg dr. Otto Kohier, die tijdens zijn Russische gevangen schap van elf jaar bij zijn medegevan genen bekend was als „de engel van Stalingrad", heeft de hoogste onder scheiding van de Duitse artsenbond ge kregen, de Paracelsus-médaille, die in 1942 ook aan dr. Albert Schweitzer is verleend. Gezelschap. De fakir Burmah heeft te Rijssel (Noord-Frankrijk) de glazen kist verlaten waarin hij 92 dagen en twee uur had doorgebracht in gezel schap van een honderdtal adders. Hij verbeterde hiermee het record van de Duitser Eros met elf dagen en zeven uur. Burmah had in zijn kist alleen maar water met zouten en spuitwater genuttigd. Record. De grootste brug in Europa, over de Donau tussen Roetsjoek in Bulga rije en Giorgevo in Roemenië, is Zon dag geopend, aldus meldde radio-Sofia. Overstroming. Wolkbreuken hebben het overstromingsgevaar in de Amerikaan se staat Iowa groter gemaakt. Gedu rende het weekeinde verlieten honder den mensen hun huizen en één persoon is verdronken. Vol. De politie te Tokio heeft medegedeeld dat zij in moeilijkheden verkeert. Zij moet 10.784 misdadigers herbergen, hoe wel de gevangenissen van de stad slechts ongeveer 3800 personen kunnen bevatten. Twintig dagen geleden is een campagne begonnen om de stad van allerlei ongunstige elementen te zui veren. Doctor. De Franse oud-president Vincent Auriol is met zijn echtgenote voor een particulier bezoek aan Engeland aan gekomen. Het echtpaar zal worden ont vangen door koningin Elizabeth endoor premier Churchill. Woensdag zal aan de oud-president te Oxford de bul van doctor honoris causa worden uitgereikt. Uitwisseling. De Verenigde Staten en communistisch China zijn overeenge komen verbindingsofficieren te benoe men voor de uitwisseling van gegevens over gedetineerde burgers. De Verenig de Staten beweren dat 93 Amerikaanse burgers in China worden vastgehouden, van wie 32 in een gevangenis. Boven dien zouden zich in China 29 Ameri kaanse militairen in arrest bevinden. China beweert, dat 4000 Chinese stu denten in Amerika vastgehouden wor den. Bevredigend. De Britse minister van Be voorrading, Duncan Sandys, heeft mee gedeeld, dat proeven met het oog op een bacteriënoorlog ter hoogte van de Bahama-eilanden, bevredigend zijn ver lopen. Er zijn belangrijke gegevens ver kregen en de proeven voor dit seizoen zijn beëindigd. Brand. Tengevolge van kortsluiting is Maandag brand ontstaan in een kolen mijn te Genck (Belgisch-Limburg). Geen van de mijnwerkers, die aan het werk waren in de schacht waar het vuur ontstond, liep verwondingen op. Hun werktuigen gingen echter verloren. Brandweerploegen pogen het vuur te blussen. ADVERTENTIE BARTEU0 RISSTR HAARLEM TEL. 13439 FERD B0LSTR 48 A DAM TEL. 717162 DAMES HEREN BADKLEDING 29. De gemeentewerkers konden aan het verleidelijk aanbod van Joris geen weer stand bieden. Zij traden dus in dienst van Loodgietersbedrijf Goedbloed Co. en be gaven zich naar de biljartzaal, waarheen ook de andere loodgieters gestuurd waren. Nauwelijks hadden zij hun hielen gelicht, of Joris ging het tentje binnen, waar zij zoeven gewerkt hadden. Een deel van de straat was daarin opengebroken, waarbij twee dikke buizen waren blootgelegd. „Aha", mompelde hij, „precies zoals ik dacht: het zijn de stadsleidingen voor gas en water. Thans fluks aan het werk Ook Panda maakte zich op dat ogenblik gereed, om aan pijpleidingen te gaan wer ken. Hij bestudeerde het ingewikkelde bui zenstelsel in de kelder van het Ritzhótel, tot hij eindelijk de leidingen vond, die hij moest hebben. „Dit is de hoofdleiding voor gas en die daar is voor water", dacht hij, „en nuHela! Wat is dat raar! Die pij pen zijn met elkaar verbonden!" En met grote ogen staarde hij naar de verbindin gen, die tussen de hoofdleidingen waren aangebracht. „Op die manier stroomt het water in de gaspijp en het gas in de water pijp, mompelde hij, „geen wonder, dat dit moeilijkheden gaf!" DE DIERPSYCHOLOOG B. SCHMID heeft vastgesteld dat het gehoor van de hond 16 maal zo scherp is als dat van de mens. Bovendien kan dit dier zeer hoge tonen waarnemen die boven onze gehoor grens liggen, een omstandigheid die door een scherpzinnige fabrikant dankbaar is aangegrepen om hondenfluitjes te ver vaardigen die supersonische tonen voort brengen, zodat ze voor de mens onhoorbaar zijn, maar waarop de hond toch perfect reageert. Dergelijke feiten hebben we eigenlijk niet eens nodig om te concluderen dat de hond over een beter gehoor beschikt dan wij, want herhaaldelijk hebben we kunnen waarnemen dat het dier de oren spitst in momenten waarop geen enkel geluid door ons werd waargenomen. En heeft u, op ongeschoeide voeten voorzich tig door het gras lopend, wel eens gepro beerd een hond of een kat van achteren ongemerkt te naderen? Het lukt nooit! Tenzij de dieren slapen of een gebrek aan de oren hebben. Toch moeten we over de mogelijkheden van het menselijke gehoorzintuig ook niet te gering denken. Omdat we ons voorna melijk met de ogen oriënteren, is ons ge hoor wat veronachtzaamd en daardoor niet tot de hoogste ontwikkeling gekomen. Maar bij blinden is vastgesteld dat zij door mid del van het gehoor waarnemingen kunnen doen welke niet zijn weggelegd voor men sen die over het gezichtsvermogen beschik ken. Door de resonantie van het geluid blij ken blinden soms een indruk te kunnen krijgen van de kamer waarin zij zich be vinden, en bijvoorbeeld ook van het feit of zich op de tafel een grote vaas of schaal bevindt. Proeven in de V.S. hebben aan getoond, dat metalen platen onder de hak, waardoor de voetstappen een scherpe klank veroorzaken, het de blinde beter mogelijk maakt zijn weg te vinden. Het dichtstoppen van de gehoorgangen bleek hem veel hul- pelozer te maken dan normaal. Het blijkt dus dat in noodzakelijke gevallen niet alleen het tastgevoel, maar ook het gehoor tot een veel grotere hoogte kan worden ont wikkeld dan gewoonlijk geschiedt. Een vergelijking tussen de menselijke gehoorzin en het gehoor van kat of hond is daarom wat moeilijk, omdat mogelijk heden bij de mens veel groter zijn dan uit het dagelijks leven blijkt. Een frappant verschil tussen het gehoor van de hond en dat van de mens mogen we u echter niet onthouden. Dit verschil is gelegen in het bepalen van de richting van de geluids bron. Bij absolute windstilte kunnen geblinddoekte hon den zich langs een rechte lijn bewegen naar een geluidsbron die op 80 meter afstand is. Zij kunnen zelfs ver schillen in de richting van het geluid waar nemen, variërende van 1 tot 3 graden! De mens is hiertoe bij lange na niet in staat, maar de hond komt dit vermogen uitste kend van pas bij het achtervolgen van de buit. Over de kat moet u in dit opzicht ook niet te geringschattend ordelen, want dit dier blijkt nog beter dan de hond twee geluidsbronnen te kunnen onderscheiden, indien deze vóór of boven elkaar gelegen waren, welke eigenschap zich goed laat verklaren door het feit dat de kat oorspron kelijk een boomdier is en zich dus nóg beter op het geluid moet kunnen oriënteren. O ja, nu moeten we het nog over merk waardige echo's hebben. Heeft u bijvoor- veeld wel eens gehoord van het klankwon- der op het graf van het geslacht Metellus? Daarover morgen. H. PéTILLON. (Nadruk verboden)

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 2