Zie Boven Vuurrood licht aan nachthemel onze buurplaneet Mars Mèndes-France kan Frankrijk nieuw leven inblazen Wet Economische Mededinging Zijn carrière is een aansporing voor de jeugd die vooruit wil komen N.V.V.-secretaris heeft critiek op K.A.B.- voorzitter Japan wordt arsenaal van het Verre Oosten Vele Tweede Kamerleden achten rechtszekerheid niet gewaarborgd Het „thuis drinken" komt meer in zwang Vanmorgen in de Vishal en op zee 7 Begaafdheid vervangt middelmatigheid Met A merikaans kapitaal Nederlandse dagen in Hannover besloten Revolveraanslag op Franse generaal in Marokko Twintig doodvonnissen in China voltrokken Geheelonthouders verontrust door toenemend drankgebruik Ged. Staten en het personeelsbeleid van gemeenten i DINSDAG 22 JUNI 1954 Met Pierre Mendès-France als minister president van Frankrijk kan er voor dit oude, vermoeide land een periode van ver nieuwing aanbreken. En zo goed als het ongeluk en de verzwakking van Frankrijk op bijna ieder gebied, allen in het Westen met grote zorg hebben vervuld uit medeleven, doch zeker ook met het oog op de eigen toekomst en het eigen behoud zo kan nu de hele vrije wereld zich ver heugen over deze eerste stap naar moge lijk herstel. Dat is, ruim gezien, de moei lijk te overschatten betekenis van de be slissing van het Franse parlement om Men dès-France zijn vertrouwen te schenken, toen het, anders gezegd, een contract met hem afsloot voor de voorlopige termijn van 32 dagen. Met Mendès-France volgt een der begaafdste staatslieden een van de middelmatigste figuren op, te weten Joseph Laniel. Mendès-France behoort tot de figuren van wie men al vroeg voorspellen kon dat hij het ver zou brengen. Zijn intelligentie spreekt onmiskenbaar uit de schittering van de donkere ogen in het scherp be sneden gezicht. Men merkt die intelligen tie ook als men een paar woorden met hem gewisseld heeft. Het is een intelligentie van Franse huize: gemengd met een sterke dosis ironie. Men heeft hem sceptisch en zelfs pessimistisch genoemd. Op die be schuldiging heeft Mendès-France vanaf de Kamertribune nog deze week geantwoord. „Ik ben géén pessimist.maar een optimist", zo riep hij toen uit. „Maar mijn optimisme is niet op waanvoorstellingen gegrond. Ik heb alle illusies van de Franse regeringen sinds meer dan zeven jaar, toen ik vrijwil lig aftrad, aan de kaak gesteld. Helaas heeft de ontwikkeling mij in het gelijk ge steld, ofschoon ik graag anders had gezien. Frankrijk onwaar dit! Ik vertrouw onvoorwaardelijk in ons grote vaderland, in Frankrijk. Wij moeten onze ogen richten op de werkelijkheid en ons niet op ons roemriik verleden instel len, maar op de verhoudingen, zoals die nu in de wereld bestaan. Wij moeten ons zelf vertrouwen herstellen om daarna het ver trouwen van onze bongenoten te herwin nen. Wij moeten ophouden onze grote ge allieerden een rad voor de ogen te draaien in de hoop zo weer wat dollars los te krij gen. Dat is een gedrag, een land als Frank rijk onwaardig. Wij zullen misschien min der beloven, maar al onze beloften zullen ons heilig zijn en zij zullen stipt worden vervuld." Ziedaar taal, waar moed uitspreekt en werkelijkheidszin, die Frankrijk lang niet vernomen had. Mendès-France is de man, die vooral de Franse jeugd weer vertrou wen in de toekomst kan geven. Zelf nog jong, hii is 47 jaar, kent Mi uit ervaring de krachten, die in de jeugd verankerd liggen en op die krachten tot vernieuwing doet hij nu een beroep. Zijn hele leven is een aaneenschakeling geweest van opzien barende successen, die hij dank zij, en ook wel eens ten spijt van zijn jeugd heeft geboekt. Hij was eens de jongste advocaat van Frankrijk. In het kabinet van Léon Blum was hij, nog geen dertig jaar oud, de De secretaris van het N.V.V., de heer D. Roemers, heeft in Rhenen in een streek- bijeenkomst van het N.V.V. gesproken over actuele onderwerpen in de Nederlandse vakbeweging. Sprekende over het bisschoppelijk man dement zeide de heer Roemers: „Het ver- bondsbestuur van het N.V.V. is door de in houd van het mandement teleurgesteld en verontrust. Het standpunt van onze vakbe weging zal in een bijzondere hoofdbestu ren vergadering op 17 Juli worden vastge steld". Naar aanleiding van de rede, die de voor zitter van de K.A.B., de heer Middelhuis, in de verbondsvergadering van deze vak beweging heeft gehouden en waarin hij ook een beschouwing heeft gewijd aan de so ciaal-economische situatie van Nederland en vastgesteld zo citeerde spreker „dat deze gunstig is en de arbeiders hun aandeel in de welvaartsverruiming in ons land moeten krijgen, waarvan hij meende, dat zulks tot dusverre in onvoldoende mate was geschied," zei de heer Roemers, dat hij het, wat dit laatste betreft, van harte met de K.A.B.-voorzitter eens was. „De heer Middelhuis is echter verder gegaan. Hij heeft een programma van de K.A.B. ont vouwd, waarin hij de suggestie heeft ge daan van een algemene loonsverhoging, vrijere loonvorming en grotere bezitsvor ming. „Het N.V.V. is enigermate verbaasd over dit programma. Zonder een oordeel over elk van deze punten uit te spreken, wil ik wel vaststellen, dat de heer Middel huis blijkbaar op dat moment grote be hoefte had de radicale haan uit te hangen", aldus de heer Roemers, die voorts opmerk te dat er vele redenen zijn, waarom het N.V.V. de splitsing in de Nederlandse vak beweging betreurt. Eén daarvan, ofschoon natuurlijk lang niet de belangrijkste, is de steeds weerkerende onverkwikkelijke strijd om haantje de voorste te zijn. „De heer Middelhuis had er blijkbaar grote behoefte aan deze strijd thans te winnen", aldus de heer Roemers, die vervolgde: „In hoe verre hier verband bestaat met het ook door de heer Middelhuis aan de orde ge stelde mandement, onttrekt zich aan mijn beoordeling, maar wel wil ik nadrukkelijk vaststellen, dat het N.V.V. reeds vier weken geleden, na het verschijnen van het verslag van de Nederlandse Bank, de wel vaartsverruiming voor de werknemers in de Raad van Vakcentralen aan de orde heeft gesteld. Overeengekomen werd, dat ieder der drie vakcentralen de zaak in eigen kring zou bestuderen en dat daarna het overleg zou worden voortgezet. Inmid dels zouden op dit punt geen publicaties verschijnen. Het is dan ook begrijpelijk, dat het N.V.V. met grote verbazing van de rede van de heer Middelhuis kennis heeft genomen. De heer Middelhuis heeft de handhaving van de samenwerking in de Raad van Vakcentralen nadrukkelijk aan bevolen. Ik moet zeggen, dat het wel een bijzondere vorm is, welke hij zich van die samenwerking voorstelt". jongste Franse minister, die ooit was op getreden. Nauwelijks meerderjarig versloeg hij in het kiesdistrict van Eure, dat hij sedert dien trouw is gebleven, een der oude rot ten van de Franse politiek, wiens positie ieder als onaantastbaar beschouwde. En zo was hij eens ook de jongste afgevaardigde, die ooit zijn opwachting in het Palais Bourbon maakte. Kracht in isolement De Franse politiek heeft meer wonder kinderen gekend en bijzonder intelligente mensen telt de Franse Kamer ook nu in vrij grote getale. De kracht van Mendès- France is echter dat hij zijn grote verstand en zijn helder inzicht nooit heeft misbruikt om zijn weg naar zijn persoonlijke ambi ties met de grootst mogelijke snelheid te kunnen afleggen. Hij wist te wachten en geduld uit te oefenen, hoe onrustbarend snel Frankrijk ook naar de afgrond afzakte. Nooit heeft hij zich laten verleiden tot concessies of tot verbintenissen, die zijn vrijheid konden beperken. Hij kende de kracht, die in de eenzaamheid gelegen kan zijn. Ofschoon ingeschreven bij de radica len. is hij in feite een politicus zonder par tij: de leider van een oppositie, waar ach ter geen enkele georganiseerde macht stond. Onmiddellijk na de oorlog leek het alsof het uur van Mendès-France geslagen had. De Gaulle vertrouwde hem toen de porte feuille toe van nationale economie, een materie, waarvan de generaal zelf geen kaas gegeten had. Mendès-France stelde toen een groot saneringsplan op dat door dezelfde denkbeelden was ingegeven als de plannen van de Belg Gutt en minister Lieftinck. Pleven die toen minister van Financiën was, durfde het Franse volk de offers niet te vragen, welke het plan van Mendès-France vereisen zou. De Gaulle sprak zich uit vóór Pleven en tegen Men dès-France en toen trad deze vrijwillig af. Sedertdien zijn beiden, Pleven en Mendès- France, politieke tegenstanders gebleven, zo geen vijanden. De overwinning van Mendès-France betekent zo ook een per soonlijke nederlaag van Pleven op wiens rekening bovendien de val van Dien Bien Phoe kan worden geschreven. Uit de gezeten burgerij Mendès-France is geboren uit de gezeten burgerij. Zijn vader drijft nog altijd een winkel in dameskleren. Hij is getrouwd met een Egyptische vrouw, die veel belang stelt in zijn carrière, zonder op de voor grond te willen treden. Hij heeft drie zo nen. waarvan er een het vorige jaar de nationale onderscheiding verwierf bij he „Concours Général", een wedstrijd voor middelbare scholieren. Een weekblad bood toen een hoge som om zijn „proefschrift", een scriptie over een psychologisch onder werp, te publiceren, maar de vader ver zette zich omdat hij niet wilde dat zijn begaafde zoon over het paard zou worden getild. Met Mendès-France kan voor Frankrijk een nieuw tijdperk aanbreken. Hervorming is voor hem niet slechts een woord om kiezers mee te lokken. „La vérité est en marche, rien ne peut plus 1' arréter." (De waarheid is in opmars en niets kan haar meer tegenhouden.) Dat is de brandende volzin, waarmede Zola in 1897 zijn artikel besloot in de vermaarde Dreyfuss-affaire. Het woord heeft, naar wij hopen, ten aan zien van Mendès-France nog niets van haar betekenis verloren. TOKIO (A.F.P.) Generaal James van Fleet, de speciale afgezant van president Eisenhower, heeft een onderhoud gehad met vooraanstaande Japanners over de plannen van Japan het arsenaal van het Verre Oosten te maken. Een vertegenwoor diger van de Japanse wapenindustrie woonde de bespreking bij. Uit gewoonlijk welingelichte bron wordt vernomen, dat de plannen voorzien in een herstel van. de Japanse wapenindustrie op commerciële basis, met Amerikaans kapi taal. Japanse ondernemingen hebben reeds contracten getekend voor de reparatie van Amerikaanse straalvliegtuigen. Met de productie van electronische wapens en onderzeeboten zou weldra worden be gonnen. Men verwacht, dat de Japanse industrie ook bestellingen voor oorlogsmateriaal uit diverse Aziatische landen, zoals Korea, In dochina, de Philippijnen, nationalistisch China en Thailand, zal krijgen en wel tot een gezamenlijk bedrag van honderd mil- lioen dollar per jaar. In hangar vijf op Schiphol heeft Maandagmorgen de plechtige uitvaart plaats gevonden van dr. M. Amir, in leven gezant van Israel in Nederland. De foto werd genomen tijdens de toespraak van minister Luns. Verschenen is het Voorlopig Verslag der Tweede Kamer over het wetsontwerp „Re gelen omtrent de Economische Mededin ging". Algemeen kon men zich met de strek king van het wetsontwerp verenigen. De fundamentele wijzigingen, die zich mede onder invloed van de zogenaamde oor logseconomie in de structuur van onze maatschappij hebben voltrokken, brengen mede, dat niet kan worden volstaan met intrekking van het Kartelbesluit 1941 en een doen herleven van de Ondernemers overeenkomsten wet 1935. Ingestemd werd met de gedachte, dat een regeling van de economische mede dinging zich niet dient te beperken tot het scheppen van mogelijkheden om een teveel aan binding in het economisch leven te bestrijden, maar evenzeer de mo gelijkheid dient te openen tegen een te weinig aan binding op te treden. Een zeer belangrijk punt bij de beoor deling van het wetsontwerp was de vraag of de bevoegdheid van de regering tot ingrijpen in de beslissingen van de onder nemers met voldoende waarborgen om kleed is zodat de rechtszekerheid en de objectiviteit niet in het gedrang komen. Vele leden stemden in met het oordeel van de regering, dat het zwaartepunt der waarborgen voor de rechtszekerheid ge- HANNOVER (A.N.P.) Zondagochtend zijn in Hannover de vier Nederlandse da gen, die daar onder zeer goede belangstel ling gehouden zijn, gesloten in de aula van de Wilhelm-Raabeschool. De voorzitter van het Duits-Nederlandse Comité, dat deze dagen heeft georganiseerd, professor Otto Plessner uit Göttingen, heeft daarbij zijn bijzondere voldoening uitgesproken over de grote deelneming van jeugdige mensen aan de verschillende bijeenkom sten. Deze kwam zowel van de studenten van Hannover als van Nederlandse studen ten. Zo heeft een groep van twaalf Utrecht se studenten, die onder leiding van prof. mr. A. W. Hamming en prof. dr. Sj. Groen man juist bezig waren met het instellen van een sociologisch onderzoek in de West- Duitse grensprovincie Bentheim, van de gelegenheid gebruik gemaakt om de Han- noverse dagen mee te maken. Professor Plessner, een groot vriend van Nederland, die vroeger aan de Groningse universiteit heeft gedoceerd, heeft daarin aanleiding gevonden aan het slot van de bijeenkomst een pleidooi te houden voor een nog ster kere uitwisseling van scholieren tussen beide landen. MARRAKESJ (Reuter/A.F.P.) De Franse bevelhebber in het gebied van Mar- rakesj, generaal d'Hauteville, is Zondagmid dag in de rug gewond door een revolver aanslag. De aanslag werd gepleegd'door een fietsende Marokkaan, die ontkwam. Twee Marokkanen, die de vluchtende aanvaller trachtten te grijpen, werden eveneens ge wond. De generaal is onmiddellijk geopereerd. Zijn toestand is ernstig, maar niet veront rustend. Van de vier schoten die op hem zijn afgevuurd, had slechts één doel ge troffen. In dezelfde stad heeft enige maanden geleden een andere Marokkaanse terrorist getracht de sultan van Marokko te doden, toen deze zich in gezelschap van de Glawi van Marrakesj in een moskee bevond. vonden moet worden in de Commissie Economische Mededinging. Zij zouden het juist achten te bepalen, dat het advies van de Commissie Economische Mededinging met redenen omkleed moet zijn. Zij geven de voorkeur aan een systeem, waarbij in de wet de criteria voor ingiijpen omschre ven worden, waarbij de uitvoering aan de administratie wordt gegeven en de toet sing van die toepassing aan de rechter wordt overgelaten. De rechtszekerheid wordt naar hun mening in het systeem van het ontwerp volkomen verwaarloosd. Verscheidene leden vroegen zich af, of de aansluiting bij de Ondernemersovereen- komstenwet 1935 niet nog wat nauwer had kunnen zijn. Vooral hadden zij hier bij op het oog het probleem van de rechts waarborgen voor de betrokkenen. In dit opzicht wijkt het huidige ontwerp in twee belangrijke opzichten af van de wet van 1935. Verscheidene andere leden vreesden eveneens, dat de waarborgen voor de rechtszekerheid in het huidige ontwerp niet voldoende aanwezig zijn. De zwakke punten zijn de hantering van het begrip „algemeen belang" en de louter admini- tratieve machtsbedeling zonder openbaar advies. Deze leden deelden niet de opvat ting, dat de regering alleen verantwoor delijkheid draagt voor het algemeen be lang. Wel erkennen zij, dat uiteindelijk de verantwoordelijkheid voor de beslissing bij de regering moet liggen. Zeer vele leden waren van oordeel, dat de werkingssfeer van de wet uitdrukkelijk tot de Nederlandse markt beperkt dient te worden. De door de ministers daartegen in de Memorie van Toelichting aange voerde bezwaren, namelijk dat hierdoor niet zou kunnen worden opgetreden tegen, of geen steun verleend zou kunnen worden aan afspraken tussen Nederlandse onder nemers met betrekking tot een buiten landse markt, indien deze het algemeen belang van Nederland schaden, achtte men niet van overwegend belang. HONGKONG (Reuter) Twintig „con- tra-revolutionnairen" zijn in communis tisch China terechtgesteld en dertig wor den gevangen gehouden na drie processen in de provincie Hopei, aldus het officiële communistische Pekinese Volksdagblad, dat Maandag te Hongkong werd ontvangen. De twintig terechtgesteldcn vormden een „zwarte moordenaarsbende", die tijdens het nationalistische regiem in China negen tien communistische partijleiders levend zou hebben begraven. Volgens het blad was de bende in 1950 heimelijk weer ge vormd. De groep opereerde in het gebied van Peking en Tientstin. Een aantal van de tot gevangenisstraf veroordeelden maakte deel uit van het „anti-communistische nationale opbouw- ieger van Hopei", dat ongeregeldheden zou hebben beraamd. In Deventer is de 118de algemene ver gadering gehouden van de Nederlandse Vereniging tot Afschaffing van Alcohol houdende Dranken. Ongeveer 250 afge vaardigden woonden dé vergadering bij. De voorzitter de heer J. de Bruin zeide dat ook deze tijd een krachtige drankweer eist. Immers het hoofdelijk gebruik van gedistilleerd in liters van 50 percent volu meprocenten is gestegen van omstreeks 1.5 tot 2,25, dat is anderhalf maal zoveel. Ook het biergebruik vertoont een stijging, na melijk met 2 percent. Het drankgebruik door vrouwen neemt steeds toe. Het thuis drinken komt meer en meer in zwang. Er is daardoor reden tot verontrusting. Al gaat de regering niet in op het verzoek tot invoering van „plaatselijke keuze", doch erkent de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid, dat de geheelonthouders beweging haar waarde behoudt als stoot troep, en daarom de steun van de overheid verdient. „De drankbestrijding is," zo zeide hij, „niet uit de tijd, onze actie moet aan intensiviteit winnen. Er is meer kennis en inzicht nodig alsmede kadervorming en versterking van het ledental". Herkozen zijn als leden van het hoofd bestuur de heer J. de Bruin als algemeen voorzitter, mej. Too Janssen uit 's-Herto- genbosch en de heer Kingma uit Zutphen. Herkozen zijn als leden van de verenigings raad de heren F. den Eenzamen uit Was senaar, F. S. Noordhof uit Haarlem en mr. dr. J. in 't Veld uit Den Haag. ELK HALFROND van onze planeet heeft dit jaar zijn eigen grote ge beurtenis: het grootste deel van het gebied be noorden de evenaar be leeft Woensdag 30 Juni een zonsverduistering, die o.a. in Zuid-Scandi- navië als een totale ec lips zichtbaar zal zijn op het Zuidelijke half rond richt men de aan dacht op Mars. En niet alleen de aandacht, maar ook de spectroscopen: Mars komt dit jaar erg „laag over". Misschen is Mars u al opgevallen: het is die vuurrode „ster" die op het ogenblik 's nachts aan de Zuidelijke hemel staat. Hij staat erg laag, maar hoe verder we Zuidwaarts reizen, hoe hoger we hem zien. Zou den we doorgaan tot Bloemfontein in Zuid- Afrika, dan zouden we daar Mars elke nacht loodrecht boven ons zien. Bloemfontein is dan ook een van de plaatsen (er zijn daar twee sterren wachten) waar men Mars vakkundig gaat bespie den, want misschien zijn er onze buurplaneet dit jaar weer een paar ge heimen te ontfutselen. Op 24 Juni is Mars na melijk in oppositie met de zon, dat betekent dat de zon, de aarde en Mars (in deze volgorde) op één lijn in de wereld ruimte staan en dat wij op aarde Mars juist „te genover" (in oppositie met) de zon zien, d.w.z. aan de nachthemel op de plaats waar de zon over dag staat. Zo'n oppositie komt om de ongeveer twee jaar voor. Teken twee cirkels, een met een middellijn van tien centimeter en een met een middellijn van vijftien centimeter daaromheen (concentri sche cirkels dus) en ge ziet hoe de banen van de aarde en van Mars ten opzichte van elkaar lig gen. In het midden staat de zon, de binnenste baan is die van de aar de, de buitenste die van Mars. Onze aarde (snel heid 30 km. per seconde) doorloopt haar baan in 365 dagen, Mars (snel heid 24 km. per seconde) heeft 687 dagen nodig voor één omloop. Op ge zette tijden haalt de snel le aarde de trage Mars dus in, want beiden be wegen in dezelfde rich ting om de zon. Dat in halen staat nu te gebeu ren en het spreekt van zelf dat juist dan de af stand tussen de aarde en Mars het kleinst is. Deze minimum-afstand be draagt dit jaar 64 mil- lioen kilometer. Bij de Mars-oppositie van 1956 zal hij nog kleiner zijn: 56 mililoen kilometer. In werkelijkheid zijn n.l. de banen van Mars en de aarde noch zuivere cirkels, noch geheel con centrisch, vandaar het verschil in afstand tij dens de twee opposities. Mars is een kleine pla neet: zijn middellijn meet maar iets meer dan de helft van die der aarde, n.l. 6800 km. Hij heeft twee manen, Phobos en Deimos („Vrees' en „Schrik") die tegen el kaar in rondom de moe derplaneet lopen. Wat deze buurplaneet voor ons zo interessant maakt is haar uiterst ijle, door zichtige dampkring, die ons toestaat, het planeet- oppervak te bestuderen. Met de telescoop onder scheidt men er witte kappen aan de polen, een blauwig-groene be groeiing op lagere breed ten en verder uitge strekte woestijnen, van een steensoort die sterk lijkt op wat wij op aar de kennen als felsiet, een bruinachtig stol lingsgesteente. (Die brui ne kleur, door fel zon licht beschenen, scherp afstekend tegen de don kere nachthemel, ver leent Mars zijn „vurige" gloed en daaraan dankt deze planeet vermoede lijk dat de volken der oudheid hem de naam van hun oorlogsgod ga ven: Mars bij de Romei nen, Ares bij de Grie ken!). Toch komt de temperatuur op deze „vurige" planeet niet hoger dan tien graden Celsius!). Over de eertijds zo be faamde kwestie der Mars -kanalen hoort men in sterrenkundige kringen tegenwoordig maar wei nig meer zeggen: onze verbeterde en sterkere telescopen hebben van die zogenaamd keurig- rechte lijnen, uitgelegd als blijk van de aanwe zigheid van intelligente wezens op Mars, niets heel gelaten. Interessan ter zijn op het ogenblik de kleurveranderingen van de begroeiing: de (primitieve) vegetatie op onze buurplaneet lage soorten korstmos waarschijnlijk; intussen toch een teken dat er ook buiten onze aarde leven voorkomt in het heelalverliezen na de zomer hun blauw groene kleur en vertonen in de Mars-herfst een roodbruine tint. (De jaargetijden op Mars du ren bijna twee keer zo lang als de onze). Naar Mars kijken valt niet mee. Een bol met een middellijn van maar 6800 kilometer op 64 mil- lioen kilometer afstand vertoont zich zelfs in een telescoop als een schijfje, niet groter dan dat van een dubbeltje op een paar meter afstand. Daarop détails te onder scheiden vergt veel van de waarnemersroutine. Een belangrijk waarne mingsinstrument is ver der de spectroscoop, waarvan het essentiële onderdeel het prisma is. Dat prisma spreidt de erin vallende lichtstralen uiteen tot een spectrum en in de zeven kleuren van die spectrumband vindt de astronoom een bron van inlichtingen. Reeds meermalen in de geschiedenis van de ster renkunde heeft zo'n spectrale analyse gege vens verraden omtrent de natuurkundige toe stand van de lichtbron, dus van het bestudeerde hemellichaam. Foto- en filmcamera's maken op namen van het door de kijker waargenomene en op het Zuidelijke half rond bereidt men zich op het ogenblik in een gor del van sterrenwachten, die de gehele aardom trek omspant, voor op de Mars-studie: op die ma nier kan men onze buur planeet 24 uur per et maal observeren zo dra het op een gegeven plaats dag wordt, neemt een Westelijker gelegen observatorium de waar neming over. Tussen 24 Juni (de op positiedatum) en 2 Juli (de dag waarop de af stand aarde-Mars het kleinst is) zal de helder heid van de planeet het grootst zijn. In die week is een blik naar de Zui delijke nachthemel de moeite waard. Mars komt op omstreeks zonsonder gang en gaat onder om streeks zonsopkomst. Zijn rossige schijnsel is een van de opvallendste dingen aan de nachthe mel van deze maand. G. v. W. Dr. Paul Armand-Dehle, een inwoner van Breux, liet uit Australië het virus myxomarose komen om er de konijnen op zijn landgoed mee uit te roeien. Hij roeide heel wat meer uit. Tot ver buiten Frankrijk greep de konijnenziekte door 's mans onvoorzichtigheid om zich heen. Men heeft hem nu een proces aangedaan, dat voor het hof te Breux wordt gevoerd. De foto werd tijdens een der zittingen genomen. In Maart 1953 besloot de Haagse ge meenteraad tot de bouw van een nieuw hoofdbureau van politie. Voor het eerste deel van het bouwplan voteerde men f 6 millioen. Thans is gebleken, dat dit bedrag niet voldoende is. Dat komt door de loonsverho ging en doordat de technische installaties 20 a 25 pet. duurder zijn geworden. B. en W. vragen nu de raad het bedrag van f6 mil lioen te verhogen tot f 7 millioen. Een trawler Na een reis van tien dagen was vanmor gen de „Mary" aan de afslag met 480 kis ten makreel, 165 schelvis, 60 gul, 15 wijting, 25 varia en 200 kleine kistjes makreel. Er was heel weinig kleine vaart met 150 kis ten vis. Dagen en bedragen Gisteren maakte de „Antje" voor tien dagen 10.000 en de „Zeelandia" voor een zelfde reisperiode 10.980. De „Robert Willam" was met 7470 de hoogste, ge volgd door de KW 74 met 6690. De IJM 23 van Hamers haalde 2510. Makreel tot wijting De makreel haalde vanmorgen van 18.50 tot 21. De kleine kistjes van de „Mary" werden betaald met 5.50 tot 6.50. Grote gul deed 40 tot 38, middel gul 26 tot 28 en de torren 17. Braad maakte 21 tot 22, pennen 42, klein- middel schelvis 45 en wijting 22 tot 20. Schol- en tongprijzen De drietjes bij de schol haalden vanmor gen 9 tot 11, de schol 2 17 en de schol I 32. De lappen deden 1.65, grootmiddel tong 1.35 tot 1.40, halve pondjes 1.25, tong 1.10 tot 1.20 en slips 0.95. Garnalen Er waren gistermiddag nog 711 kg flau we garnalen in de afslag. Ze liepen in prijs op van 0.60 tot 0.70. Voor morgen Voor de Woensdagmorkt komen de Her man en de onderneming III. De Herman voert aan 125 kisten schelvis, 60 kabel jauw, 175 koolvis, 100 wijting, 60 makreel, 5 varia, 220 kleine kistjes Vladenharing, 70 kleine kistjes middel schelvis en 400 stuks stijve kabeljauw. De „Haarlem" van de VEM gaat Donderdag weer naar zee. De „Allanwater", „Sumatra" en „Vios" blijven de eerste weken nog binnen. Van de kottervloot „We zullen maar niet te gauw moppe ren, de week begint pas," zeiden de schip pers van de kotters vanmorgen. De tongen visserij wordt namelijk aanmerkelijk min der. In het Ketelgat haalden de kotters vannacht van drie tot vier trekjes vier manden tong en vijf manden vis boven water. Andere kotters zoals de „Quo Vadis" gaven trekjes door van 25 tot 20 kg. tong en drie of vier manden visjes. En vanmorgen op zee Het blijft uiteraard wisselvallig met de visserij, maar het loopt nu toch wel, de Maandag uitgezonderd. Op de plaats, waar de „Mary" Maandagmorgen de laatste trek deed voor 65 manden hoops 55 N.B. en 1.50 O.L. is vanmorgen door een logger een trek gedaan van 100 manden hoops. De „Postboy", die even Oostelijker zat, In Nijmegen is de jaarvergadering van de groep administratieve ambtenaren in de Algemene R.K. ambtenarenvereniging gehouden onder leiding van de heer H. Loerakker uit Haarlem. Naar aanleiding van vragen over de be moeiingen van Gedeputeerde Staten in personeelszaken van de gemeenten heeft mr. dr. J. B. Sens uit Haarlem betoogd, dat Gedeputeerde Staten niet juist handelen, als zij de gemeentebesturen vragen om op gave van de personeelsformaties bij de gemeentelijke diensten. De zelfstandigheid en de eigen verantwoordelijkheid der ge meentebesturen zouden op deze wijze worden aangetast, indien althans Gedepu teerde Staten die gegevens vragen om het personeelsbeleid der gemeente inzake be noemingen, bevorderingen en extra perio dieke verhogingen te beoordelen. Dit is de eigen taak der gemeente. Indien echter een verhoging der uitgaven het gevolg is en de gemeentebegroting niet voorziet daarin, moet die verhoging door Gedeputeerde Sta ten worden goedgekeurd. Daarbij mag ech ter niet het eigen personeelsbeleid van de gemeente worden betrokken. De verhoogd- de uitgaven mogen alleen worden beoor deeld in het licht van de vraag, of zij in strijd zijn met de wet, het algemeen belang of het bijzonder belang der gemeente. Een voorstel om deskundige opleiding van ambtenaren te bevorderen werd even eens met instemming begroet. Verklaard werd dat het moeilijk is bekwame ambte naren te krijgen, omdat het particulier be drijf hogere salarissen betaalt. Het werd afgekeurd, dat er gemeenten zijn die verleende studie-tegemoetkomin gen van ambtenaren, die naar elders ver trekken, terugvordert. Het hoofdbestuur werd verzocht zich te keren tegen de door de regering genomen beslissing tot door trekking van de lijn der coördinatie van sociale verzekering tot de aanspraak op kindertoelagen voor het overheidsperso neel. De grens van de leeftijd voor de kin dertoelagen wordt daardoor van 18 op 16 jaar teruggebracht. haalde vannacht van twee trekken slechts vijf manden vis scheep, maar had vanmor gen om acht uur ook een beste trek van 100 manden makreel. Bij de boei ST. 1 meldde een kotter een trek van dertien manden makreel, wat gullen en wijting. De „vrouw Anna" viste op 54.50 N.B. en 2.50 O.L. en deed vanmorgen een trek van acht manden makreel en twee manden vis. De Helderse „Pietertje" had een trek van twintig manden hoops en wat piepers en kabeljauwen. De „Wiron 3" had een gat in de kuil en bij de vorige trek tien man den „pingpongetjes", zoals de schipper zijn visjes noemde. De „Wiron 5" had van twee trekken slechts vijf manden scheep ge haald. Vele loggers meldden trekjes van twintig manden vis en wat kabelj^ywen.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 3