-V* l ja*: Koningin Juliana weer in het rampgebied Agenda voor Haarlem Golden Fiction Ontroerende toespraak van schrijver Charles Morgan tot het PEN-congres Luchtreus draaide zich in volle vlucht plotseling op zijn rug Zy zag de wederopbouw op vele plaatsen rHoe is het ontstaan?"^ Dr. E. H. Ebels nam afscheid EEN EEUW GELEDEN Haarverven SALON HOFFMANN Hittegolf eist slachtoffers in Duitsland Verdachte in textiel- zwendel vrijgesproken Zwak onderdeel begaf het op kritiek moment Benauwd ogenblik voor invlieger en bemanning Geniet van de zomer.. geniet van Een gulden genieting voor 80 ct. Waarom geen grotere export naar Gosta Riea? Gesmokkelde auto's verkocht Dit woord PATJAKKER VJ Als Commissaris der Koningin in provincie Groningen Brug voor doortocht van schip uit voegen gelicht Nederlandse straaljagers schoten niet op Borkum Betaling abonnementsgeld per giro Uit de Opregte Haarlemsche Courant van 22 Junü 1854 DINSDAG 22 JUNI 1954 Opnieuw heeft Koningin Juliana een be zoek gebracht aan het rampgebied en dit maal was het een uitvoerige rondgang, waarbij de Koningin zich nauwgezet liet inlichten over het herstel en vele nieuwe woningen en openbare gebouwen bekeek. Na haar bezoek aan 's Gravendeel in de morgenuren opende zij het nieuwe raad huis van Numansdorp. De Koningin lunch te op de „Piet Hein", waarmee zij van Nu mansdorp naar Den Bommel op Goeree- Overflakkee overstak.Daarna begaf zij zich Koningin Juliana in Strijensas, waar zij een tocht over de herstelde dijk maakte. naar Oude Tonge, waar een uiteenzetting over het dijkherstel werd gegeven door ir. W. Terluin, hoofdingenieur eerste klasse by de Provinciale Waterstaat in Zuid-Hol land. In Nieuwe Tonge werd een symbo lisch beeld gegeven van de nationale en internationale hulpverlening. Op het Fin- landplein, omringd door Finse geschenk woningen, trokken tractoren, oogstmachi- nes, reinigingsauto's en brandweerwagens langs de Koningin, de vlaggen van alle landen, die bijgedragen hebben, werden in de stoet meegedragen, het textielpakket werd niet vergeten, en tenslotte marcheer den vertegenwoordigers van de vrouwelijke vrijwillige hulpverlening van het Rode Kruis en de E.H.B.O. voorbij. Daarna vertrok de „Piet Hein" naar Din- telsas, waaruit het bezoek aan enkele Bra bantse plaatsen begon. In Heiningen werd het nieuwe dorpshuis, het „Pestalozzihuis", bezocht, dat door Zwitserland is geschon ken, en waar men een goed beeld kreeg van de sociaal-culturele opbouw. In Klun- dert was een grote menigte op het dorps plein aanwezig en toen de vorstin het raadhuis verliet, zong men spontaan het Wilhelmus. De laatste plaats, die de Koningin be- ADVERTENT1E in natuurlijke tinten is onze specialiteit! Middenweg 126 Telef. 22202 Haarlem-Noord DINSDAG 22 JUNI Vleeshal: Lezing dr. A. Melchior (Zuid- Amerika), 8.15 uur. Grote Kerk: Orgelcon cert, 8 uur. City: „Het offer van een moeder", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Gaslight", 18 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: „De blauwe Gardenia", 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Palace: „De drift in het bloed', 18 jaar, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Gebroken belofte", 18 jaar, 8 uur. Luxor: ..Vrolijke Desperado's", 14 jaar, 7 en 9.15 u. Frans Hals: „Sterren stralen overal", 14 jaar, 8 uur. Lido: „Blanke vrouw in de Congo", 14 jaar, 7 en 9.15 uur. WOENSDAG 23 JUNI Stadhuis: Holland Festival, Nederlands Kamerkoor, concert 9 uur. Vleeshal: Lezing dr. A. Melchior (Zuid-Amerika), 8.15 uur. City: „Het offer van een moeder". 14 jaar, 2.15, 7 en 9.15 uur. Minerva: „Gaslight". 18 jaar, 8.15 uur. Rembrandt: „De blauwe Gar denia", 18 jaar, 2, 4.15 7 en 9.15 uur. Palace: „De drift in het bloed". 18 jaar. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Roxy: „Gebroken belofte". 18 jaar,, 8 uur. Luxor: „Vrolijke Desperado's", 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Frans. Hals: „Sterren stra len overal", 14 jaar, 2.30, 7 en 9.15 uur. Lido: „Blanke vrouw in de Congo", 14 jaar, 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. zocht, was Willemstad, waar zij op het raadhuis de avondmaaltijd gebruikte. Zij bracht de nacht door op de „Piet Hein" en vandaag zullen Schouwen en Dui- veland, Nieuwerkerk, Ouwerkerk, Zierik- zee, Kerkwerve en Serooskerke worden be zocht, waarna een bezoek volgt aan de Anna Jacobapolder bij St. Philipsland. FRANKFURT (United Press) Het af gelopen weekeinde is in Duitsland een der warmste sinds mensenheugenis geweest. Door verdrinking en verkeersongevallen hebben ten minste 59 personen het leven verloren. Volgens weerkundigen is het eiqde van de hittegolf in Centraal-Europa nog niet in zicht. Tienduizenden hebben in Oost-Duitsland en Berlijn verkoeling gezocht in meren, rivieren en zwembaden. Uit West-Duits- land en West-Berlijn alleen al zijn 40 ge vallen van dood door verdrinking gemeld. Verkeersongevallen eisten 19 mensen levens. Ruim 250 personen geraakten ge wond. Een van de warmste plaatsen was Berlijn. De temperatuur steeg in West-Ber lijn tot 93 graden Fahrenheit. Het is daar warmer dan ooit sedert 1917. Gebrek aan bewijs De Maastrichtse rechtbank heeft van morgen de voornaamste verdachte in de Plurifort-zaken, H. T. van al het ten laste gelegde vrijgesproken. Deze verdachte en zijn broer J. T., leiders van de „Plurifort"- kledingzaken te Sittard, waren beschuldigd van bedriegelijke bankbreuken en verduis tering van geld en goederen tot een bedrag van enkele tonnen. Ten aanzien van H. T. overwoog de rechtbank onder meer, dat het wettig en overtuigend bewijs niet geleverd was, dat de textielgoederen in deze zaak in consignatie waren gegeven. De 31-jarige broer J. T. werd veroor deeld tot elf maanden en zesentwintg da gen, de tijd, in voorarrest doorgebracht, zulks terzake het voortgezet misdrijf van oplichting, namelijk het laten accepteren van wissels door afbetalingkopers van tex tiel. De rechtbank sprak de beide broeders vrij van de verduisteringen, die hun teza men waren ten laste gelegd. De verdediger, mr. H. Sanders, had naar aanleiding van de eis tegen de gebroeders tweemaal twee jaar gevangenisstraf ieder, voor vrijspraak gepleit. De politierechter te Amsterdam heeft een 37-jarige grossier en een even oude pianiste uit de hoofdstad, die op de kamer van de laatste gelegenheid hadden gegeven tot roulettespel, veroordeeld tot geldboeten van respectievelijk 200 en 50 gulden, beide subsidiair tien dagen hechtenis. Het prototype van de Bristol „Britannia," een verkeersvliegtuig met vier turbine propeller motoren en bestemd voor het vervoer van honderd passagiers, heeft onderste boven in de lucht gevlogen. Toen dit prototype, het eerste van de twee die gereed zijn (het tweede maakte in Februari een noodlanding in de rivier de Severn), ongeveer drie weken geleden een proef vlucht maakte, draaide het zich plotseling ondersteboven. De invlieger slaagde er in het toestel uit de rugvlucht te doen komen en een gewone landing uit te voeren. Het is gebleken dat bij het aanbrengen van veranderingen een onderdeel van te geringe sterkte was gemonteerd in het mechanisme dat een van de landingsklap- pen in beweging moet brengen. Dit onder deel had het tijdens de vlucht begeven. Landingsklappen dienen om de landings snelheid van het vliegtuig te verminderen. In elke vleugelhelft is zulk een vlak op geborgen, dat voor de landing langs mecha nische weg aan de achter-onderzijde van de vleugel naar buiten wordt gebracht. Toen de invlieger bij de 50 ton wegende „Britannia" het mechanisme in werking I stelde, draaide de reusachtige machine zich ineens op de rug. Haar machtige vleugel van bijna drie en veertig meter lengte maalde een halve slag door de lucht en daar hing de 35 meter lange reus met de romp aan de vleugels. De invlieger en de veertien man die hem op deze gedenk waardige vlucht vergezelden, dachten dat hun laatste uur geslagen had. Later bleek dat slechts een der twee landingsklappen naar buiten was gekomen. Alleen de mar conist aan boord werd gewond. In een der motorgondels ontstond brand. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Handelscommissaris G. A. Jonker De handelscommissaris voor Nederland op Curacao, de heer G. A. Jonker, is zo juist teruggekeerd van een kort bezoek aan Costa Rica en zijn indruk is, dat de export van Nederlandse producten naar dat land zeker vergroot en gestimuleerd zal kunnen worden. Het is hem opgevallen hoevele Neder landse artikelen reeds hun weg naar deze markt hebben gevonden, maar naar zijn mening zal een onderzoek aan het licht brengen, dat zeker nog meer Nederlandse producten op Costa Rica een afzet kunnen vinden. Het land is belangwekkend genoeg voor de Nederlandse exporteur om er meer en betere aandacht aan te wijden is de mening van de heer Jonker vooral, om dat het scheppen van een afzetgebied in Costa Rica spreiding van de export be tekent. Belangrijk is, dat Costa Rica bezig is met industrialisatie, die de Nederlandse pro ductie mogelijkheden biedt. De heer Jonker zei met de grootste na druk dat door de Nederlandse exporteur nog steeds veel te weinig aandacht wordt besteed aan de markten van Midden- en Zuid-Amerika, alsmede in het Caraïbisch gebied. Er is, ook al lijken de markten klein en is de Amerikaanse en andere concurrentie groot, hier nog veel te doen voor de Ne derlandse export. Nederland is een klein, politiek gezien ongevaarlijk land met een goed en vaak goedkoop productieapparaat. De Nederlandse handelaar is in deze stre ken welkom en heeft er bij voorbaat good will, als hij tenminste komt. INGRID BERGMANN ALS JEANNE d'ARC IN PARIJS. PARIJS (U.P.) Gisteravond heeft in Parijs de première plaats gehad van „Jeanne au Bücher" (Jeanne op de brand stapel), met Ingrid Bergmann in de titelrol. Het werk van Arthur Honegger en Paul Claudel werd geregisseerd door haar echt genoot Roberto Rossellini. De première werd bijgewoond door de Franse president, René Coty, de nieuwe minister van Defensie, generaal Pierre Koenig, mevrouw de Lattre de Tassigny en vele andere genodigden. (Van een speciale verslaggever/ HET PEN-CONGRES TE AMSTERDAM is begonnen. En r.iet alleen met een glas j Moezel, een praatje, een hartelijk elkaar weer begroeten, of een geheimzinnig bij j elkaar in een hoekje zitten roddelen, fluisteren en conspireren, want er zijn altijd lieden, die op sensatie uit zijn en die griezels van plezier over hun rug voelen lopen bij de idee, dat er iets mis zou gaan, dat een conflict of een elkaar niet direct be- j grijpen, een misverstand, in dit Babel van talen opgeblazen zou kunnen worden tot i een openlijke breuk, een rel of een ruzie. Het zijn niet de echte vrienden van de PEN, die op zulke dingen hopen. De echte PEN-leden trachten eerder te zoeken wat ver- inbindt dan wat deelt en splitst. Er is een woord, dat met gouden letters in het charter van de PEN voorkomt: „tolerantie" en al betekent dit voor niemand onzer een laf hartig alles maar goedvinden, het legt in ieder geval de plicht op, in de kring van betrokken kameraden iedere mogelijkheid van misverstand de kop in te drukken door een openhartige, eventueel intieme en niet voor publicatie bedoelde bespreking. Dit zijn de enige wegen om moeilijkheden te overwinnen, en ik geloof dat wij er goed aan doen ons ook nu weer deze ware geest van de PEN voor ogen te houden. De Utrechtse rechtbank is begonnen met de behandeling van een aantal zaken, welke verband houden met de verkoop van in Duitsland gestolen en frauduleus in Ne derland ingevoerde auto's. In Maart 1953 werd een onderzoek inge steld door de douanerecherche te Nijmegen in samenwerking met de rijkspolitie te Apeldoorn. Er bleek een uitgebreid complot te bestaan waarvan de gebroeders C. en T. K- uit Boxmeer de leidende figuren waren. Zij stonden in verbinding met autodieven in Duitsland. Gedurende 1952 zijn tal van auto's, voor het merendeel in de grens streek rondom Aken gestolen, Nederland binnengesmokkeld. De Utrechtse rechtbank behandelt thans de zaken tegen veertien verdachten, die be schuldigd worden negen van deze auto's in ons land te hebben verkocht. De kopers waren allen te goeder trouw. Er werden vrijwel uitsluitend auto's gestolen die pas enkele duizenden kilometers hadden ge reden. Verscheidene tussenhandelaren heb ben reeds voor andere rechtbanken gestaan. Tegen degenen, die thans in Utrecht te rechtstonden, werden straffen geëist welke varieerden van negen maanden gevange nisstraf, waarvan drie voorwaardelijk en twaalf weken, waarvan zes voorwaardelijk. Op 5 Juli doet de rechtbank uitspraak. Tijdens een bijzondere zitting van de Veiligheidsraad de eerste op een Zondag sinds het uitbreken van de K, oorlog is de opstand in Guatemala behandeld. De Guatemalaanse ambassadeur in de V.S., Eduardo Castillo Ar nou. (uiterste links), spreekt de vergadering toe. (Radiografisch overgebrachte foto) In de feestelijk met bloemen versierde grote zaal van het Koninklijke Instituut voor de Tropen, aan de Mauritskade te Amsterdam, die grote decoratieve zaal, met prachtige houten kap en gebeeldhouwde dragers onder de moerbinten, heeft Maan dag de officiële opening plaats gehad van het zesentwintigste congres van de PEN Het was of een vol jaar was weggevallen: wij zagen om ons heen weer de oude be kende gezichten van zovelen die ons door hun werk, maar dank zij de PEN óók door hun persoonlijkheid bekend en ver trouwd zijn geworden. Op prettige, ongedwongen manier heeft burgemeester d'Ailly namens de hoofdstad de gasten (het zijn er nu reeds ongeveer vijfhonderd) welkom geheten. Zijn vlotte Engelse speech was werkelijk alleraardigst en „to the point". Het hoogtepunt van deze morgen werd de maidenspeech die de grijze, nieuwe president van de internationale PEN-club, Charles Morgan, voor het wereldforum hield: de rede van deze slanke aristocraat van de geest, met zijn nobele, ietwat ver moeide kop, was niet alleen indrukwek kend door de echt Britse rust en distinctie waarmee zij werd uitgesproken, doch meer dan dat: diep ontroerend en aangrijpend door de ernst waarvan zijn innerlijk be wogen woorden getuigden. De manier waarop Charles Morgan ver telde hoe hij uit het raam van zijn hotel over het nachtelijk Amsterdam had uit gekeken en zacht tot zichzelf zei: „Een Juninachten géén oorlog" en even later: „Voor onze ouders was oorlog iets uitzonderlijks, voor onze generatie is vrede een uitzonderlijke genade en een zeldzaam geschenk", maakte dat de zaal doodstil werd. En nog even later zei hij: „In welk een ontredderde wereld wij leven blijkt in onze PEN, waarin naast, vele centra een speciaal „centrum van schrijvers in bal lingschap" bestaat. Zolang dit centrum nodig blijft, is de wereld niet zoals zij zijn moet en blijkt ons aller verlangen naar geestelijke vrijheid en vrijheid van woord en geweten nog altijd geen vervulling te hebben gevonden". Men kan moeilijk zeggen dat het onder werp, dat op dit congres ter discussie is neergelegd, werkelijk zeer belangrijk ge noemd kan worden. „Het experimentele in de litteratuur" is iets dat in de huidige tijd en (althans in ons land) behoort bij de allerjongste dichtkunst, die weer aansluit bij Paul van Ostayen en de letterkunde vlak na 1918. Denis Saurat had het handig opgevangen, hij hield een rede over het experimentele in de taal, bij klassieke auteurs: Balzac, Mallarmé en anderen en sprak als zijn op vatting uit dat de vernieuwing van de taal, klank en rhythme, in het gedicht, steeds weer uit het levende taalelement, dat is dus uit het volk plaats moet hebben en dat de kansen daartoe bij de kleine naties het grootst zijn, omdat men daar niet naar de smaak van een groot lezerspubliek en dus op traditionele wijze zal schrijven. Het was hoffelijk van deze spreker tegen over Holland, maarhelemaal juist was het niet! Intussen zou men de organisatoren van de PEN het volgende in ernstige overwe ging willen geven: Laat men een volgende keer alle tijd rovende en dodelijk vervelende vertalin gen der complete speeches van het Frans in het Engels, of omgekeerd, achterwege laten. Alle redevoeringen van Van Fries land, mr. H. Reinink, Charles Morgan, Denis Saurat en anderen stonden op papier. Men zou van te voren de vertalingen ge reed moeten maken en gestencild in de zaal beschikbaar kunnen stellen en daardoor op de plenaire zittingen met officiële spee chesvijftig percent van de tijd kunnen uitsparen! Deze vertalingen waren voor de toehoorders een gruwel. Men sliep of ging eenvoudig weg om koffie te drinken als men de originele tekst had verstaan! De middagzitting bracht het plechtige moment van de voorlezing van het PEN- Charter, een historisch document. Mr. Da vid Carver las het stuk met zijn wellui dende, krachtige stem voor en de aanwezi gen luisterden staande. Een telegram van dr. Luther Evans, de nieuwe directeur-generaal van de UNESCO en de totstandkoming van het nieuwe PEN- centrum op Malakka waren de voornaam ste punten op de middagzitting, mèt de mededeling over de opleving van het Egyp tische centrum. Na amnele discussie werd, ook ondersteund door de Nederlanders, een resolutie van de PEN Bondsrepubliek Duitsland aangenomen om het internatio nale centrum te Londen lijsten te zenden van alle leden der PEN-centra om deze van Londen uit aan alle centra te laten toe komen. Voor West-Duitsland zat aan deze kwestie een bijzonder belang verbonden, dat verder buiten discussie bleef. De Oost-Duitsers kwamen met een reso lutie waarbij onder meer werd geprotes teerd tegen alle belemmeringen vanwege sommige regeringen tegen de vrijheid in de litteratuur, daar deze in striid waren met „de humaniteit". De resolutie kwam er natuurlijk met vlag en wimpel door, maar bij dit tolerante gebaar voor „vrij heid van schrijven" en verzet tegen cen suur wrijft men zich toch onwillekeurig de ogen uit: Wat drommel, waar leven nu eigenlijk schrijvers in concentratiekampen indien zij niet willen voldoen aan de voor schriften door hun regeringen gegeven..? Hier in het Westen? Of juist in het Oosten, achter het ijzeren gordijn? Er was een Zuid-Afrikaanse resolutie tegen rassendiscriminatie, die aangenomen werd en het deed goed te vernemen dat op dit punt de Afrikaners èn de auteurs van het Engels-schrijvende Centrum in de Z.A. Unie het roerend eens bleken te zijn. Volgens jaar zal de PEN in V/enen sa menkomen, in 1956 in Londen. De invitatie van de staat Israel om naar Tel Aviv te komen, blijft daarna van kracht. Rede uitgesteld Het gisteren door ons gepubliceerde uit treksel uit de rede van prof. dr. N. A. Donkersloot was ons tevoren toegezonden. Wegens tijdgebrek heeft het uitspreken ervan echter niet plaats kunnen hebben. Dit zal nu geschieden op Woensdagmorgen in de Ridderzaal,waar de volgende plenaire zitting van het PEN-congres gehouden wordt. Een patjakker is een gemene kerel, een smeerlap, een slampamper, een schurk en wat u verder maar voor woorden weet om iemand te beschim pen. Het is in gepeperde volkstaal een zeer gebruikelijk woord, dat uit de ma trozentaal moet zijn overgenomen. En die matrozen ontleenden het weer in vroeger eeuwen aan het Javaanse, ook in het Maleis bekende woord badjag: zeerover. De g aan het eind stelt een k-klank voor, dj gaat in het Nederlands over in tj (dit zien wij ook in baat je uit Maleis baaju) en de overgang van b in p is bij de overneming van vreemde woorden geenszins ongewoon. In een bijzondere zitting der Provinciale Staten heeft dr. E. H. Ebels afscheid ge nomen als Commissaris der Koningin in de^ provincie Groningen. De heer J. Brouwer, de oudste fractievoorzitter in de Staten, herinnerde aan de talrijke functies, die de Commissaris der Koningin heeft vervuld: eerst was hij secretaris van de Groningse Maatschappij van Landbouw, daarna bur gemeester van zijn geboorteplaats Beerta en daarna lid van het College van Gedepu teerde Staten gedurende meer dan twintig jaar. In de bezettingstijd trad hij als Pro vinciaal Voedselcommissaris op. Na de be vrijding werd hij Commissaris der Ko ningin van het gewest, dat hem altijd bij zonder na aan het hart heeft gelegen. De heer Brouwer zei dat dr. Ebels steeds is getrouw gebleven aan zijn lijfspreuk „Tracht niet de meesten, maar de besten te behagen". Ook mevrouw Ebels werd in deze hulde betrokken. De heer Brouwer bood namens de Staten een kostbare antieke zilveren koffiepot aan, vervaardigd omstreeks het midden van de achttiende eeuw. In zijn dankwoord herinnerde dr. Ebels I aan het vele, dat in de provincie Gronin gen is veranderd, waarna hij enkele pro vinciale problemen besprak, in de eerste plaats de financiële toestand van de pro-, vincie. Zeer verheugd toonde hij zich over de komende uitvoering van het soda- project dat voor de provincie nieuwe per spectieven zal kunnen openen. Binnenkort zal een aantal overspannin gen van de nieuwe spoorbrug over het Hol lands Diep van de werf van de koninklijke firma Penn en Bauduin te Dordrecht via de Merwede en de Nieuwe Merwede naar het Hollandsch Diep moeten worden getrans porteerd. De eerste overspanning zal op Zondag 27 Juni van Dordrecht naar de plaats van bestemming worden gebracht. Een obstakel voor dit transport vormt ech ter de spoorbrug bij Baanhoek. Men heeft nu besloten een overspanning van deze brug, die geen draaibaar gedeelte heeft, door een hijsbok van haar pijlers te lich ten om zo een doorgang voor de brugdelen van de nieuwe Moerdijkse spoorbrug te maken. Het onderzoek naar de beweerde beschieting van het Duitse eiland Borkum door Neder landse vliegtuigen heeft onomstotelijk aan getoond. dat de gevonden kogelhulzen niet afkomstig zijn van Nederlandse vliegtui gen, zo deelt de Luchtmacht voorlichtings dienst mede. De Nederlandse straaljagers opereren boven de Vliehors bij Vlieland. Hoewel dit eiland op meer dan 100 km van Borkum ligt, hebben de Nederlandse auto riteiten 'n vooraanstaand Nederlands staf officier opgedragen ter plaatse dit onder zoek in te stellen. Onlangs waren van Duitse zijde klachten geuit over straaljagers, die bij oefeningen met boordkanonnen ook grondobjecten zouden hebben geraakt. yoecofmyrorrriT I P V kunt het Uzelf gemakkelijk maken door het abonnementsgeld voor het volgende kwartaal te voldoen op onze postgirorekening no. 273107 ten name van Haarlems Dagblad. U bespaart daarmee incassokosten en vermijdt geloop aan de deur. Het te gireren bedrag is f 6.50, post- abonnés 7. U kunt het ons gemakkelijk maken door Uw giro-opdracht te verzenden vóór het eind van de maand. Wij be hoeven dan geen kwitanties uit te zenden. Voor automatische girobetalingen (het allergemakkelijkste) zijn formu lieren op aanvraag gaarne ter be schikking. DE ADMINISTRATIE 's GRAVENHAGE. - Laatstleden Vrij dag is, in tegenwoordigheid van den hoofd-ingenieur en drie ingenieurs van den waterstaat in Zeeland, de electro- magnetische draad van 's Rijks telegraaf gelegd door de Oosterschelde, van den Yersekendam, op Zuid-Beveland. naar Gorishoek. op het eiland Tholen. De draad, besloten in een ijzeren kabel, heeft een lengte van juist 3600 ellen. De werk zaamheden zijn in de meeste orde af- geloopen, even gelijk die lijn oniangs door het vaarwater het Sloe (tussen Walcheren en Zuid-Beveland) is gelegd, zoodat de gehcele toestel van den telegraaf door Zeeland, die te Vlissingen aanvangt en over Middelburg langs Goes en Tholen naar Breda loopt, weldra zal zijn voltooid en de provincie in gemeenschap met de telegraaflijnen van ons Rijk en met die van alle buitenlandse Rijken zal züa gebracht.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 5