Wimbledon-tennistournooi begonnen Dehnert door Nielsen uitgeschakeld Wereldrecord op de mijl (3.58.0) en op de 1500 meter (3.41.8) verbeterd Oorlogsslachtoffers uit tien landen in Juli naar Olympiade Clowntje Rick Een verraderlijk complot DINSDAG 22 JUNI 1954 4 „Rollende Leeuwen" gaan tiaar Engeland Dwarslaesies oefenen in Doorn en Leiden A thie tick Europees record 80 m. horden geëvenaard Geen verrassingen op eerste dag Donner remise met Duitser Unzicker Boksen Bep van Klaveren sloeg Duitser Glaser knock out Landy overtreft Bannister V oor de kinderen Zandvoort-estafette voor voetballers op 10 Juli FEUILLETON door Richard K eve me Op 27 Juli zal er van het vliegveld Soesterberg een toestel van de Koninklijke Nederlandse Luchtmacht opstijgen met onder meer twaalf Nederlandse „dwars laesies", oorlogsslachtoffers, gedeeltelijk verlamd door ruggegraatverwondingen, aan boord. Dit groepje vrienden zal namelijk op 31 Juli in het Engelse plaatsje Stoke Mandeville deelnemen aan een Olympiade, waarvoor ook is ingeschreven door oorlogsinvaliden uit Finland, Frankrijk, Israel, Canada, Duitsland, België, de Ver enigde Staten van Noord-Amerika, Joegoslavië en uiteraard Engeland. De deelnemers zullen hun krachten meten in de takken van sport, die in een rolstoel kunnen worden bedreven en dit zijn dan boogschieten, netbal, speerwerpen, kogelstoten en tafel tennis. Bovendien zullen enkele invaliden nog meedoen aan de zwemwedstrijden. Het Nederlandse team, dat naar de veelbelovende naam „De Rollende Leeuwen" luistert is in geschikte conditie gebracht door de heer A. Prins uit de Scheldestraat in Heemstede, die enthousiast vertelt over de resultaten, die de Nederlandse ploeg in de vorige Olympiades, welke eveneens in Engeland werden gehouden, reeds heeft bereikt. Het idee voor het organiseren van der gelijke sportwedstrijden is uitgegaan van de Engelse arts Goodman, die zich sinds 1940 bezig houdt met de revalidatie van diegenen, die door een of ander, meestal door de oorlog veroorzaakt, ongeval een verwonding aan de ruggegraat en daar door aan het zenuwstelsel gekregen heb ben waardoor zij het gedeelte van het lichaam, dat onder deze verwonding ligt niet kunnen gebruiken. Dokter Goodman begreep, dat men der gelijke invaliden niet aan hun lot kon overlaten en reeds in 1940 begon hij aan de revalidatie van dergelijke patiënten. Hij bracht hen in een speciaal tehuis bij een en daarbij maakte hij geen onder scheid tussen de militairen en burgers. Hij richtte een speciaal ziekenhuis en re- validatie-centrum in, waar hij met een aparte staf van medewerkers aan de lichamelijke en ook aan de geestelijke op bouw van zijn patiënten begon te werken. Uiteraard stuitte hij daarbij op talrijke moeilijkheden, maar de Engelse regering verleende hem alle medewerking en de resultaten waren zodanig, dat er reeds direct van het begin af door langdurige oefening, sportwedstrijden gehouden kon den worden. Iets dat vroeger tot de onmo gelijkheden behoorde. Olympiade Tien jaar geleden werd de eerste Olym piade gehouden en in 1952 werd er door de deelneming van een, zij het klein, Ne derlands team een internationaal tintje aan deze wedstrijden gegeven. In Nederland had men namelijk ook begrepen, dat men er niet verder mee komt indien men de in de meeste gevallen jonge mensen in een of ander tehuis een goede verzorging geeft. De voor hun leven gedupeerden moeten met eigen wilskracht bewijzen, dat zij iets bereiken kunnen, ook op sportief gebied en toen men, nu twee jaar geleden, aan de training begon, waren de resultaten zeker niet slecht te noemen. De vereniging van Limburgse boog schutters stond namelijk een aantal pijlen en bogen af en met dit materiaal begon men op het militaire herstellingsoord „Aardenburg" bij Doorn te oefenen. Het ging goed en in datzelfde jaar trok een groepje van vier man naar Engeland om daar de krachten te meten met de Engelse invaliden. Reeds direct werden er enkele prijzen behaald. De reis verliep echter niet zo vlot. De deelnemers, die uiteraard van hun inva- lidenwagen afhankelijk waren hadden namelijk tijdens het slechte weer niet en kele moeilijkheden te kampen en het ge Een groepje militairen op >rAardenburg" bij Doorn tijdens een demonstratie: Niet overal kan men echter in de openlucht spelen, omdat voor de meeste sporten een gelijkvloer noodzakelijk is. volg was dan ook dat men het volgend jaar, toen er weer een Olympiade gehou den werd, gebruik maakte van een Dakota van de Koninklijke Nederlandse Lucht macht. Uitgebreid programma De Nederlandse ploeg bestond toen uit tien afgevaardigden, die deelnamen aan het gehele inmiddels uitgebreide program ma van zwemmen, speerwerpen, kogel stoten, tafeltennis, boogschieten en netbal. Dit laatste spel is nauw verwand aan het ook in ons land bekende basketball, met dien verstande, dat er geen grote plank achter de korf is aangebracht. Ook nu weer waren de resultaten van de Nederlandse oorlogsslachtoffers bij zonder goed en de verwachtingen voor de Olympiade van dit jaar zijn nog hoger ge- i spannen. Immers, op initiatief van de heer A. Prins, die in het bestuur van de Neder landse Bond van Militaire Oorlogsslacht offers zitting heeft, werd de vereniging „De Rollende Leeuwen" op 31 Januari van dit jaar opgericht en van die tijd af heeft men geregeld met elkaar geoefend. In Leiden heeft men namelijk de be schikking gekregen over een gymnastiek zaal en omdat deze plaats zo cetnraal ge legen is kunnen de leden, die vrijwel allen over een autootje beschikken, vrij gemak kelijk naar deze plaats toekomen. Er wor den onderling wedstrijden gespeeld en soms komt een team van deze „Rollende Leeuwen" uit tegen een ploeg van het oord „Aardenburg". Ook bij Schiphol hebben de invaliden de beschikking over een sportterrein en binnen afzienbare tijd hoopt men meer velden en zalen te krijgen zodat er sprake kan zijn van een competitie tussen ste den of districten. Ook burgers Sinds kort is men er namelijk toe over gegaan om buiten de veertig oorlogsslacht offers, die lid zijn van de bond en de reeds genoemde ruggegraataandoening hebben, ook burgers, die aan hetzelfde euvel leiden in de vereniging op te nemen. Later hoopt men dit aantal te kunnen uitbreiden met diegenen, die door een ziekte, zoals bij voorbeeld kinderverlamming, eveneens ge heel of gedeeltelijk verlamd zijn. In Engeland is men reeds zover en de heer Prins vertelde ons, dat de resultaten, die men met deze revalidatie heeft bereikt, boven de verwachtingen zijn. Immers, men kweekt mede door de spor tieve prestaties bij de invaliden een gevoel van eigenwaarde, welke zij vrijwel altijd ten onrechte missen. En zij zullen begrij pen, dat zij, indien de wilskracht maar aanwezig is, zeer zeker nog iets kunnen bereiken. Ook ten aanzien van de huisvesting van de militaire oorlogsslachtoffers wil men een verandering trachten te verkrijgen. Thans is de situatie zo, dat zij, die niet over voldoende of geschikte woonruimte beschikken in een tehuis worden geplaatst, waar zij dan dikwijls aan hun lot worden overgelaten. En wanneer men daarbij be denkt, dat velen van deze invaliden ge huwd zijn, dan is het te beerijpen, dat deze toestand verre van ideaal is. Men heeft daarom, ongeveer een jaar geleden, het plan opgevat om in de toe komst een woonoord te stichten, dat spe ciaal voor deze invaliden ontworpen dien de te worden. Binnen de kortst mogelijke tiid maakte architect W. C. Gathier uit Oegstceest een plan, dat naar de mening van de deskundigen ideaal genoemd kan worden. Van alle kanten ontving men de mede werking. De gemeente Doorn, waar de bungalows cn het gemeenschappelijk oord zullen verrijzen, wil de grond, die voor dit project nodig is, tegen inkoopsprijs afstaan, de regering zegde een bijzonder groot ge deelte van het benodigde bedrag (in totaal één millioen gulden) toe en de heer Prins vleit zich zelf met de hooo, dat de bunga lows, die volkomen van elkaar gescheiden zijn en waarin veertien gezinnen gehuis vest kunnen worden ondergebracht, nog binnen de vastgestelde tijd van drie jaar voltooid kunnen zijn. En voorts heeft men het plan om, maar dat ligt waarschijnlijk nog in de verre toe komst, bij dit woonoord een speelgoed- industrietje te vestigen, zodat de invaliden in deze overigens ideale omgeving niet voortdurend werkeloos behoeven toe te zien. Vooruit gegaan En mede om aan te tonen, dat de inva liden zeer zeker dank zij een grote wils kracht tot iets groots in staat zijn, ver trekken de twaalf „rollende leeuwen" vol gende maand naar Engeland om hun lot genoten uit andere landen te ontmoeten, maar eveneens om met de buitenlanders te spreken over de revalidatiemogelijkheden. want er valt voor de Nederlanders vooral in Groot-Brittannië in dat opzicht nog zo bijzonder veel te leren. En wanneer men bedenkt, dat het totale aantal dwarslaesies in Engeland niet zo bijzonder veel ver schilt met het aantal in ons land, dan be grijpt men dat er hier in Nederland, on danks het feit, dat men reeds, vergeleken met vroeger, enorm is vooruit gegaan, nog heel wat veranderd dient te worden, al vorens men ook in Nederland van een ideale toestand kan spreken. Nederland bouwt thans opnieuw een leger op, omdat het in een parate defensie een voorzorg ziet tegen de bedreiging van de zo kostbare vrijheid. Laat Nederland ook de consequenties dragen van het ver leden en de nazorg aanvaarden over hen, die zich geheel en al inzetten voor de Nederlandse zaak. Op de tweede dag van de internationale atletiekwedstrijden in Warschau heeft de Russin Golubichnaja zij werd tijdens de Olympische Spelen in Helsinki tweede op de 80 meter horden het Europees record op de 80 meter horden, dat sedert 19 Juni 1948 met 11.— sec. op naam staat van onze landgenote Fanny BlankersKoen ge ëvenaard. De zomercompetitie van de K.N.Z.B. De in Dordrecht gespeelde waterpolowed- strijd, eerste klasse dames, tussen Merwede en Robben is met zes—een door de Robben gewonnen. Het Wimbledon tennlstournooi 1954 is begonnen. Kort na een uur werd gister middag op het centrecourt het tournooi ge opend door de titelhouder in het heren enkelspel, de Amerikaan Seixas, die als tegenstander de Engelsman Cass trof. Cass won in totaal 2 games. Verrassingen waren er niet op deze eerste dag. waarvoor de 64 par tijen van de eerste ronde in het heren enkel spel op het programma stonden. Geen der 12 geplaatste spelers werd uitgeschakeld al heeft Ken Rosewall het tegen de Zuid- Afrikaan Segal zeer lastig gehad. Onze land genoot Dehnert, de enige mannelijke Neder landse vertegenwoordiger, kreeg tegen de Deen Nielsen, in 1953 finalist, geen kans. Dehnert verloor met 63, 64, 64. Dehnerts start was al heel zwak. Door zijn vele fouten kon Nielsen punt na punt scoren. Langzaam maar zeker kwam de beheersing en vooral in de tweede en derde set zagen de weinige belangstellenden soms aardig spel van de Hagenaar. Vooral op de baseline deed hij goed werk, maar de Deen lokte zijn tegenstander steeds naar het te passeren. net om hem in die positie met diepe drives In de derde set slaagde Dehnert er twee maal in de service van Nielsen te doorbre ken en zodoende op 42 voor te komen. Toen Nielsen echter de lengte hervond in zijn backhand drives was het met de Ne derlander gedaan. Geholpen door een aan het net missende Dehnert won Nielsen vier games achtereen en daarmee de partij. Enkele uren na het begin van het twaalf daags tournooi was Nederland uit het heren enkelspel verdwenen. Uitslagen De voornaamste uitslagen van de wed strijden in de eerste ronde van het heren enkelspel luidden: Washer (België) sl. Soehol (Noorwegen) 6—1, 6—2, 6—3; Drobny (Egypte) sl. Arkin- stall (Australië) 6—3, 6—3, 6—3; Vieira (Brazilië) sl. Barry (N. Zeeland) 75. 36, 64, 61; Seixas (V. S.) sl. Cass (G. B.) 6—1, 0, 6—1; Trabert (V. S.) sl. Wooller (G. B 60, 62, 62: Bergelin (Zweden) sl. Guimaraes (Brazilië» 61, 62, 61; Davidson (Zweden) sl. McDonald (Trinidad) 6—2, 7—5, 6—3; Mulloy (V. S.) sl. Lewis (G. B.) 6—4, 6—0, 7—5; Patty (V. S.) sl. Bucknell (G. B.) 6—1, 6—0, 6—0; Flam (V. S.) sl. Shaw (G. B.) 6—4, 6—3, 8—6; Nielsen (Denemarken) sl. Dehnert (Ned.) 63, 64, 64; Ulrich (Denemarken) sl. Knight (G. B.) 2—6, 64, 36, 62, 61; Rose (Austra lië) sl. Mottram (G. B.) 61, 62, 63; Brichant (België) sl. Heldman (V. S.) 61, 6—4, 1210; Rosewall (Australië) sl. Segal (Z. Afrika) 7—5, 4—6, 8—6. 8—6; Hoad (Australië) sl. Fachini (Italië) 63. 62, 75; Hartwig (Australië) sl. Redl (Oosten rijk) 6—0, 6—1, 6—3. Het zóne-schaaktournooi Ook Bouwmeester en Kramer delen winst De resultaten van de zestiende ronde van het zóne schaaktournooi in München luidden: Unzicker—Donner ViFuderer—Lokvenc 1—0; Rabar—Toran 1—0; Pirc—Wade GolombckKramer Vy, CastaldiBouw meester ttMulcahyRibeiro 0-1; Bhend Lehmann VI-xh\ AitkenJacob Vj DunkelblumBurstein xh. De afgebroken partij uit de veertiende ronde tussen Pirc en Lokvenc is door Pirc gewonnen. De afgebroken partij uit de vijf tiende ronde LehmannJacob won Lehmann. Dc stand luidt na de zestiende ronde: 1. Unzicker (Did.) 13 pnt.; 2. en 3. Donner (Ned.) en Fuderer (Joegosl.) ieder 12 pnt.; 4. en 5. Pirc (Joegosl.) en Rabar (Joegosl.) ieder 11% pnt.; 6. Golombek (G. B.) 11 pnt.; 7. Toran (Spanje) 10% pnt.; 8. Kramer (Ned). 9!a pnt.; 9. Castaldi (It.) 8 pnt.; 10, 11. en 12. Wade (G. B.), Lokvenc (Oostenr.) en Bhend (Zw.) ieder 7% pnt.; 13. Lehmann (Did.) 6% pnt.; 14. Bouwmeester (Ned.) 6 pnt.; 15. en 16. Dunkelblum (België) en Aitken (Schotland) ieder 5'a pnt.; 17. en 18. Burstein (Fr.) en Ribeiro (Portugal) 5 pnt.; 19. Jacob (Saarland) 3 pnt.; 20. Mulcahy (Ierland) 2 punt. In de hoofdpartij van het internationaal boksprogramma, dat in de Ahoyhal in Rot terdam is gehouden, won de weltergewicht Bep van Klaveren in de tweede ronde van de Duitser Herbert Glaser door knockout. Deze overwinning van de Rotterdamse veteraan was misschien wel de meest indruk wekkende sinds zijn rentrée. Direct na de gong trok Van Klaveren in bliksemtempo ten aanval tegen de Duitser, die door enkele harde rechtse hoeken op het gelaat volkomen werd overrompeld. Glaser, die aan dit ge weld niet kon ontkomen, trachtte nog Van Klaveren te attaqueren, doch sloeg vergeefs op de gesloten verdediging. Uit dekking komende kwam Van Klaveren opnieuw met een rechtse hoek en bracht de Diutser vol komen van zijn stuk toen hij diens dekking verbrak en vier rechtse hoeken op diens ge laat plaatste. Twee hiervan waren voldoen de om Glaser voor negen tellen neer te krijgen. In de tweede ronde ging Van Klaveren aanvankelijk tot hetzelfde systeem over doch schonk Glaser onmiddellijk de gelegenheid om de aanval over te nemen. Met open ogen liep Glaser in de voor hem opgezette val. Toen hij Van Klaveren in de hoek had en de aanval met rechts wilde aanvangen schoot de Rotterdammer uit zijn verdediging en met een ontzettend harde rechtse hoek op het gelaat ging Glaser knockout. Overige resultaten De partij in het bantamgewicht tussen Van der Zee en de Fransman Pierre Gress werd door interventie van de scheidsrechter in de vijfde ronde door Van der Zee gewonnen. De Nederlandse lichtgewicht kampioen Piet van Klaveren behaalde een ondubbelzinnige puntenzege op de Duitser Klaus Miska. In het middengewicht won Leen Jansen op punten van de Italiaan Gino Rossi na een gevecht over tien ronden. De partij over acht ronden in het weltergewicht tussen Frits van Kempen en de Fransma Emile leverde een puntenoverwinning op voor Van Kempen. Het roemruchte wereldrecord van Roger Bannister op de mijl, de 3 min. 59.4 sec., waarmee de Engelsman op 6 Mei als eerste onder de 4 minuten kwam en zodoende de „droommijl" verwezenlijkte, heeft geen lang leven gehad. Precies 46 dagen is Bannister houder van het record geweest. Thans is het tijdens wedstrijden in Turku (Finland) in handen gekomen van de Australiër John Landy, die er meteen maar 1,4 seconde vanaf haalde door de mijl in 3 min. 58 sec. af te leggen. En passant verbeterde Landy het bijna even „beroemde" wereldrecord op de 1500 m., dat met 3 min. 43 sec. in het bezit was van de Zweden Gunder Haegg, Lennart Strand en de Duitser Werner Lueg. Landy liet 3 min. 41.8 sec. voor zich afdrukken. Haegg had de 3.43 op 7 Juli 1944 genoteerd. Strand op 15 Juli 1957 en Lueg op 29 Juni 1952. Toen de 24-jarige student aan de land bouwhogeschool van Melbourne de baan betrad voor de race over 1 mijl, zei hij tegen een der officials: „mijn enige doel is van avond Chataway achter mij te laten, wan neer ik daarbij onder de 4 minuten kom, is dat meegenomen". En Landy. die de Brit Chataway op de finishlijn ruim 25 meter achter zich liet, kwam onder de 4 minuten. Landy was na tuurlijk vermoeid na zijn schitterende presta tie, maar in tegenstelling met Bannister, die destijds uitgeput in elkaar zakte, binnen enkele ogenblikken weer fris als een hoentje. De beste prestatie van Landy op de mijl was tot dusver 4.01.6 geweest, een tijd, die hij 31 Mei j.l. op dezelfde baan in Turku no teerde. Thans waren de omstandigheden bijkans ideaal. De zwarte sintelbaan van Turku, bekend als de snelste van Finland, was droog en vast gerold en er stond een lichte wind, die de lopers op het laatste rechte stuk in het gezicht woei, maar die nauwelijks van invloed was. De temperatuur bedroeg 23 graden celsius. Chataway, die op 6 Mei in Oxford als „gangmaker" ook zo'n belangrijke rol had gespeeld in de race waarin Bannister het wereldrecord brak, werd tweede in 4 min. 4.4 sec. De Fin Vuorisalo werd met 4 min. 7 sec. derde. 1500 meter In dezelfde volgorde werd de 1500 meter gepasseerd: Landy in 3.41.8, Chataway in 3.45 en Vuorisalo in 3.50. Zoals men weet noteerde de Amerikaan Wes Santee op 4 Juni j.l. tijdens wedstrijden in Compton (V. S.) 3.42.8, waarmee hij dus 0.2 sec. onder net wereldrecord van Haegg, Strand en Lueg bleef, maar aangezien bij de tijdwaarne ming niet aan de reglementaire voorwaarden werd voldaan is het zeer de vraag of de tijd van Santee als wereldrecord zal worden erkend. In elk geval staat vast^ dat het record thans op naam van Landy is komen te staan. De tussentijden van Landy wei-den na elke 400 meter en na de 1000 meter opge nomen. Zij waren: 400 m.: 58 sec., 800 m.: 1 min. 57.9 sec., 1000 m.: 2 min. 27.2 sec., 1200 m.: 2 min. 56 sec. Sedert de eerste wereldoorlog ziet de lijst van het wereldrecord op de mijl er als volgt Met hun neus tot onder de dekens hadden de jongens 's nachts lekker liggen slapen. Bunkie was het eerst wakker de volgende morgen, en hij liep naar het raam om naar buiten te kijken. Toen schudde hij Rick wakker. „Rick!...., Rick!Luister eens!" „Brmmmjjjaaa?", knorde Rick, en hij keek slaperig op. ,JWoet je horen, zeg!", zei Bunkie bedrukt. „Ik keek daarnet uit het raam, en.... „En?" „Het dooit, zeg!" Rick was opeens klaar wakker. „Wat?!", zei hij, en hij staple vlug het bed uit. Samen stonden ze voor het raam. En ja, hoor. Bunkie had gelijk... het regende! De sneeuw op straat en op de daken der huizen was bijna helemaal weggedooid en 'n vieze, natte pap geworden. Ze keken elkaar bedrukt aan. „Wat jammer, zeg!", zei Rick. „Nou kunnen we dus niet meer schaatsen". „Nee", zei Bunkie. ,Dat is natuurlijk afgelopen. Wat verschrikkelijk jammer, hè?" uit: 1923 Paovo Nurmi (Finland) 1931 Ladoumègue (Frankrijk) 1933 Lovelock (Nw Zeeland) 1934 Cunningham (V. S.) 1937 Wooderson (G. B.) 1942 Haegg (Zweden) en Andersson (Zweden) Haegg (Zweden) Andersson (Zweden) Andersson (Zweden) Haegg (Zweden) Bannister (G. B.) 4.10.4 4.09.2 4.07.6 4.06.8 4.06.4 1942 1943 1944 1945 1954 4.06.2 4.04.6 4.02.6 4.01.6 4.01.4 3.59.4 Na de prestatie van Bannister hadden enkele vooraanstaande Britse sportartsen als hun mening te kennen gegeven dat 3.58 de absolute grens was voor het menselijk lichaam. Bannister zelf verklaarde dat hij 3.57 mogelijk achtte. „Maar sneller zeker niet". De historie van de 1500 meter De historie van het wereldrecord op de 1500 meter ziet er sedert het einde van de eerste wereldoorlog als volgt uit: 1923 Paavo Nurmi (Finland) 3.53.- 1924 Paavo Nurmi (Finland) 3,52.6 1926 Peltzer (Duitsland) 3.51,- 1930 Ladoumègue (Frankrijk) 3.49.2 1933 Beccali (Italië) 3.49.2 1933 Baccali (Italië) 3.49.- 1934 Bonthrow (V. S.) 3.48.8 1936 Lovelock (Nw Zeeland) 3.47.8 1941 Haegg (Zweden) 3.47.6 1942 Haegg (Zweden) 3.45.8 1943 Andersson (Zweden) 3.45.- 1944 Haegg (Zweden) 3.43-. 1947 Strand (Zweden) 3.43.- 1952 Lueg (Duitsland) 3.43.- 1954 Santee (V. S.) 3.42.8 (Indien deze prestatie als wereld record wordt erkend). Voor de negende achtereenvolgende maal wordt dit jaar op 10 Juli Zaterdagavond om halft acht de „Zandvoort Estafette" gelopen. Dit sportevenment ziet zich elk jaar op nieuw in een grote belangstelling geplaatst. Deze hardloopwedstrijd voor voetballers, die in het centrum van de badplaats plaats vindt, gaat over een parcours met een totaal lengte van 2150 meter. Deze afstand moet vijf maal afgelegd worden. De route is evenals voorafgaande jaren: start, Grote Krocht, Haltestraat, Kostverlo- renstraat, Haarlemmerstraat, Grote Krocht finish. Elke loper die deze afstand van 2150 meter binnen de 7 minuten aflegt ontvangt een fraai prestatie-speldje. A- en B-klassers, geklasseerd door de KNAU mogen aan deze estafette niet meedoen. Alle deelnemers moeten zich vooraf medisch laten onderzoe ken. Het geheel staat onder toezicht van de KNAU. Na afloop worden deze prijzen uitgereikt door burgemeester, mr. H. M. van Fenema. De wisselbeker, destijds beschikbaar ge steld door het gemeentebestuur van Zand voort, bevindt zich in handen der plaatselijke vereniging v.v. Zandvoortmeeuwen. ADVERTENTIE =SUCCES voor de rakenman een kwartaal op proef voor f 2,- op giro 13.63.00 19) Bert Argent glom van enthousiasme. Hij had zeer gedecideerde ideeën over de kunst van verkopen. „Met eerijkheid kom je 't verst," placht hij te zeggen. „Meneer, ik laat die wagen zichzelf verkopen, zei hij, Jim met een verrukt gezicht aankij kend. „U mag mijn boeken inzien en U er zelf van vergewissen, hoeveel deze wagen gereden heeft, sinds ik hem kocht. U mag 'm zelf proberen, als U wilt. Hij is eigen lijk pas weer binnen, na vier dagen ach ter elkaar verhuurd te zijn geweest. Een Amerikaan, die hier in de stad logeert, huurde 'm voor een tocht door de streek, Kijk, daar staat-ie, meneer?" Argent was Jim voorgegaan langs een hele serie wagens, die in de garage ge stald waren en waaronder zich ook zijn eigen Fowler bevond, helemaal achterin stond de Roman. Hij zag er vuil uit, als was er de laatste dagen veel mee gereden. Argent legde uit: „Hij is feitelijk nèt bin nen, meneer. Hij moet alleen even een schoonmaakbeurt hebben. Sinds Maandag j.L heeft hij eventjes 700 K.M. gereden! Maar rijdt U er zelf in! Die Amerikaanse meneer, een zekere mr. Cass zei, dat hij de hele weg als een engel was geweest. U kunt 't hem zelf vragen. U hoeft niet al leen op mijn woorden af te gaan". Woodstone bekeek de wagen critisch en vroeg nonchalant: „Woont die Amerikaan hier?" „Nee meneer, hij trekt rond in het land, zoals Amerikanen dat doen. Begrijpt U hij wil 't oude moederland zien. Hij logeert in het Old George Hotel, een eerste klas gelegenheid. Alles in oude stijl, Dickens- achtig en zo, begrijpt U. Hij kreeg opeens zin om in een auto wat in de streek rond te toeren en hij was verrukt over deze wagen". Jim dacht snel na. Het leek haast te mooi. Zo'n gemakkelijke prooi kon die Italiaan toch niet zijn! Inderdaad was dat grote aantal kilometers, dat in de afgelo pen dagen gereden was, een zéér posi tieve factor! Jim opende een portier en keek naar binnen. Op dezelfde onopval lende wijze vroeg hij: „Meneer Cass wilde zeker een bezoek brengen aan de huizen van zijn Engelse voorvaderen...." Argent barstte in lachen uit. „Engelse voorvaderen' U laat me lachen! Er zijn geen Engelsen aan zijn af komst te pas gekomen, meneer. Eerder Spanjaarden of Italianen, zou ik zeggen. Maar 't is een erg aardige man". Jim Woodstone bekeek met quasie- nandacht het interieur van de wagen. Hij voelde iets van triomf in zich. Hij was er dus toch niet naast geweest! „Ja, ja", zei hij geanimeerd, „de naam .Amerikaan" dekt een hele serie oorspron kelijke nationaliteiten. Wat zegt U meneer Argent? Argent knikte ijverig. „Wilt U de wagen naar buiten rijden opdat ik 'm eens kan proberen?" vroeg Woodstone, op de eigenlijke zaak terug komend. „Ik rijd even rond en voordat ik terug ben, moet U een beslissing ge nomen hebben inzake de prijs, die U vra gen wilt. Denkt U er aan, ik houd niet van pingelen ik ga er op in of ik wijs Uw prijs af". „Goed meneer", antwoordde Argent met een niet geheel overtuigende klank in zijn stem, „dat is mijn principe ook. Rijdt u hem zelf maar naar buiten. Er hoeft nie mand met u mee te gaan. Die wagen ver koopt zichzelf." Met enige voldoening dacht meneer Argent daarbij aan zijn verzeke ringspolis welke de risico's, die hij bij deze manier van verkopen liep, dekte „Dank u zeer", antwoordde Woodstone, maar Argent hoorde hem al niet meer. Hij riep een garage knecht om enige wagens terzijde te duwen, opdat de Roman kon passeren. Ook Jim's eigen Fowler werd van zijn plaats geduwd. Matt Tarrant begon intussen ongeduldig te worden. Hij wandelde verveeld door het stadje: hij had alle antiekzaken en andere boeiende étalages al bekeken en stond thans stil op de brug, zich afvragend, wat voor prachtige vissen in het water bene den hem te vangen zouden zijn. Al twee keer was hij teruggewandeld r;aar de grote kerk, waar Jim en hij afgesproken hadden elkaar weer te ontmoeten. Jim kwam ech ter nog steeds niet opdagen. Opnieuw begon Matt langs dezelfde win kels te slenteren, niet wetend of Jim's wegblijven goed oi kwaad nieuws beteken de. Opeens hield een vuil-uitziende auto vlak naast hem zijn vaart in en van ach ter hel stuur riep Jim Woodstone hem toe: „Ik ben in vijf minuten bij je, Matt!", waarna de wagen snel doorreed. Voor de derde keer begaf Matt zich thans naar de grote kerk. Hij begreep er niets van, maar Jim Woodstone's doen en laten was vaak enigszins raadselachtig. Toen Jim zich on geveer een kwartier later bij hem voegde, deed deze niet veel moeite hem een uitleg te geven. „Zou die Siciliaan jou herkennen?" was de vraag waarmee hij Matt begroette. „Nee, ik zou niet weten, hoe hij dat zou kunnen", antwoordde Matt even kortaf als de vraag gesteld was. „Toch mogen we geen risico's nemen", zei Jim.. „We logeren vannacht in het Old George Hötel, een heel oud. historisch etablissement. We zullen ons daar als vol komen vreemden tegenover elkaar gedra gen. Het is beter, want Jim vertelde thans uitvoerig wat hij te weten was gekomen. Toen Matt die avond tegen zeven uur in de Fowler bij het hótel voorreed, scheen Jim Woodstone zich daar inmiddels al vólkernen thuis te voelen. Hij zat op zijn gemak in de met eikenhout be timmerde hal een glas sherry te drinken en babbelde genoeglijk met de eigenares. Er zaten nog enkele andere gasten te wachten tot het moment, dat men aan ta fel zou gaan, en onder hen was een jonge man, met een opvallend donker, enigszins dik, gladgeschoren gezicht. Hij riep een kellner, juist op het moment dat Matt langs hem heen liep, op weg naar zijn kamer; zijn stem was zacht en een ty pisch Amerikaans accent was onmisken baar. Matt nam hem tersluiks op. Hij was er zeker van, dat hij hier de eigenaar van de zachte, muzikale stem, welke hij in de duisternis in de haven van Martle gehoord had, in levende lijve voor zich- zag. In ze kere zin stelde de man hem teleur. Hij zag er eerder dom dan gemeen uit. Zijn ogen, met de zware oogleden, hadden iets slooms en in zijn slordige kleren leek de man op een doodgewone handelsreiziger. Toen Matt enige tijd later beneden kwam om zich aan tafel te begeven, zag hij bij het betreden van de eetzaal tot zijn ver bazing, dat Jim Woodstone en de Italiaan aan eenzelfde tafeltje zaten en in een ge animeerd gesprek gewikkeld waren. Matt sloeg hen op enige afstand met verwondering gade. Jim was inderdaad wel uitzonde; lijk. Vaag drong iets van hun gesprek tot hem door: ze spraken op dat moment kennelijk over vissenNader hand hoorde Matt Jim's diepe stem iets be weren over het „public-school"-systeem. Cass scheen zeer geïnteresseerd te zijn en maakte drukke gebaren, terwijl hij ant woordde. Nog steeds in gesprek, verlieten de twee mannen samen de eetzaal. Bij de deur draaide Woodstone zich echter heel onop vallend even om, knikte vaag in Matt's richting en deze stond even later op en be gaf zich naar zijn eigen kamer. Tot zijn verwondering zat Jim daar al op hem te wachten. „De dingen lopen prima, Matt, ouwe jon gen", zei Jim opgewekt. „Ik kan je nu niet alles vertellen, daarvoor is geen tijd, maar wel kan ik je zeggen dat meneer Cass de vriendelijkheid zelve is en vanavond naar de bioscoop gaat. Ga jij achter hem aan en houd hem in de gaten; hij kent je niet, we hebben 't aan tafel over je gehad en kwamen tot de conclusie, dat je waar schijnlijk een officier was". Mat: glimlachte. „Wat is je plan?" vroeg hij. „Mijn bedoeling is, dat meneer Cass in het eerste uur niet onverwacht terug komt. Als hij daartoe aanstalten zou ma ken, zorg dan hoe ook. éérder dan hij hier te komen en klop op deze manier in het langslopen op de deur van kamer no. 7." Jim liet een duidelijk klopsignaal horen op het hout van de slaapkamertafeL „No. 7 is aan het einde van de gang". „Jouw kamer?" vroeg Matt, zich ver wonderd afvragend, wat hiervan de bedoe ling kon zijn. „Nee, zijn kamer", antwoordde Jim met een onbeschaamde grijns. „Ik wil daar eens even rondneuzen. Ik zelf logeer op nr. 9, vlak er naast". (Wordt vervolgd).

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 6