Guatemalaanse regering vraagt nieuwe vergadering Veiligheidsraad Weerbericht De Bomen Belangrijke haven Puerto Barrios werd op de invallers heroverd Churchill's reis geen gevolg van échec in Genève IJmuider Courant Mendès-France en Tsjoe En Lai confereren heden in Bern Invasie vlot niet erg A an vraagto rmuiier Firefly moest op zee dalen Amerikaans verzoek in Oslo afgewezen Het woord is aan Vietminh zonder voorafgaand overleg met China niet te benaderen Veel bewolking maar weinig regen 68e JAARGANG No 291 WOENSDAG 23 JUNI 1954 v e l s e r Haarlems Dagblad 298e JAARGANG No 139 Amerikaanse hulp voortaan gedeeltelijk lening? Verzoek gedaan voor het begin der conferentie De Gaulle distancieert zich van Mendès-France Labour gaat zich bezinnen op de Duitse herbewapening Vlieger met helicopter gered; vliegtuig gezonken Alleen weerklank in Bonn Weerrapport Bureaux: Kennemerlaan 186, Telef. Adm. 5437. Telef. Redactie 5389, na 5 uur: 5080 (K 2550), Meervlietstraat 80 (niet voor adv. en abonn.), Haarlem: Gr. Houtstr. 93 alle afdelingen 15295 (6 lijnen). Adv.tarieven op aanvr. bij de Admin. Directeur Hoofdredacteur: Robert Peereboom IJmuider Courant OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT EDITIE Uitgave Grafische Bedrij/en Damiate N.V. Verschijnt dagelijks beh.opZon-enFeestdagen. Abonnement p. week 50 ct., p. kwartaal 6.50, franco p. post 7.—. Losse nrs. 12 ct. Giro rekening 273107 ten name v. Haarl. Dagblad Directie: P. W. Peereboom en A. D. Huijsman ER MOETEN weer vele hoge bomen worden geveld. Ditmaal in Den Haag, dat al zo verschrikkelijk veel bomen in de oorlogsjaren heeft verloren. De andere moeten daarna wel hoopvol gestemd ge weest zijn; er was eerst niet zoveel ver keer, toen wij bevrijd waren, en zij ook. Ik kan aan bomen nooit anders denken dan als aan levende wezens. Het zijn geen palen met takken en bladeren eraan, maar levende wezens. Welnu, het verkeer nam steeds meer toe, ook in Den Haag en men telde niet de bomen die over waren, maar de auto's die erbij kwamen. Er worden wel geregeld verkeerstellingen maar geen bomentellingen gepubliceerd. Daar zal nu weer een groot aantal op de Laan van Meerdervoort aan ten prooi vallen, en bin nen enige jaren nog een groot aantal. Dat stellen B. en W. van Den Haag tenminste aan de gemeenteraad voor en die zal het wel beamen. Het profiel van de Laan van Meerdervoort voldoet niet meer aan de eisen van het verkeer, zeggen B. en W. Zij vragen nu nog maar vier ton, om gezegd profiel te wijzigen tussen de Carnegielaan en de Conradkade, maar als over enige tijd het wegdek verderop versleten zal zijn, willen zij dit beleid voortzetten tot de Laan van Eik en Duinen. De brede middenstrook, met de hoge bomen, moet verwijderd wor den en dan komen er twee rijwegen van elk zeven meter breedte. Mooi. Zo gaat het maar door, niet alleen in Den Haag maar alom in den lande waar Het Verkeer de wenkbrauwen fronst omdat aan zijn eisen niet meer wordt voldaan. En wat wordt het lelijk, overal waar men bomen gekapt heeft! Nu wil ik niet in lyrische ontboezemin gen vervallen nopens de schoonheid van de Laan van Meerdervoort, die een jaar of veertig geleden al de bijnaam Bouw- maarvoort ontving, zich voornamelijk on derscheidt als de langste stadslaan des vaderlands en weinig architecturale vreug de biedt. Maar door de hoge bomen is dat stuk, waarop de aanval nu ingezet is, het beste. Bomen zijn trouwens immer schoon en vriendelijk bovendien, want zij kunnen de lelijkste bouwsels weldadig verhullen en een sfeer scheppen. Denk aan eertijds die bekoorlijke dorpjes, aan de Hollandse IJsel bijvoorbeeld: hoe zij waren en wat zij werden. Denk aan straten in uw onmiddel lijke omgeving, die vroeger laan mochten heten en het niet meer zijn. Ja. dat is ook een overweging. Als B. en W. van Den Haag hun werk voltooid hebben, laten zij dan de naam ook ronduit in Straat van Meerdervoort veranderen. Het lot der bomen heeft mij aan Chari- varius herinnerd, uit wiens hardnekkige afkeer van de wonderen der techniek dui delijk bleek dat hij niet met zijn tijd mee ging en die de auto als „het stofstankbrul- gedrocht" betitelde, maar wiens opmerkin gen toch wel vaak puntig Waren. In zijn bundel Ruizerijmen, waarvan de derde druk tweeëndertig jaar geleden verscheen, vind ik zijn Verkeerscantate, waarin de soli afgewisseld worden met het vijfmaal invallende koor: „Buig u neer! Neig u neer voor uw afgod, het Verkeer!" En ik vind er deze strofen: Zie je daar die trotse bomen Van een eeuwenoude laan. Waar je zalig liep te dromen En je geest kon laten gaan, Waar je nog je ziel verkwikken En je lichaam laven mocht, Zonder telkens op te schrikken Door het stofstankbrulgedrocht? Schuldeloze prooi der hakkers! Ach, ziin uren zijn geteld: 'k Zie de beul al met zijn rakkers, Want zijn vonnis is geveld. Het klinkt wat ouderwets, dit rijm. En wat is er al niet veranderd sinds Chariva- rius leefde! Hoeveel tienduizenden auto's zijn er bij gekomen en hoeveel tienduizen den bomen geveld! Maar misschien had hij toch wel een beetje gelijk. Daarom waag ik het ook zijn eeuwenoude laan te pas te brengen bij de Laan van Meerdervoort die geen eeuwen oud is en nimmer tot dro men geschapen, maar evenzeer begiftigd met bomen, die weg moeten. En ik voor spel dat het ogenblik zal komen, waarop iedereen merkt dat de bomen van Holland in massa verdwijnen en bet Grote Protest zal losbreken. Maar ik weet niet wanneer. R. P. WASHINGTON (AFP). De commissie van Buitenlandse Zaken uit het Ameri kaanse Huis van Afgevaardigden heeft een resolutie aanvaard, volgens welke „ten minste tien procent van de Amerikaanse economische en militaire hulp aan het bui tenland" in de vorm van leningen en niet als schenkingen moet worden verleend. Als het Congres deze resolutie, die geen betrekking heeft op de technische hulpver lening, overneemt, zal naar schatting 300 millioen dollar van de Amerikaanse hulp aan het buitenland in het belastingjaar 1954-'55 in de vorm van leningen worden verstrekt. NEW YORK EN GUATEMALA (United Press, Reuter en AFP) De inval van de belagers der Guatemalaanse regering lijkt niet zo vlot van stapel te lopen als de leider van de invasie, kolonel Armas, zich schijnt te hebben voorgesteld. Hij heeft aan de president van Guatemala, Arbenz, een ultimatum doen overhan digen voor onvoorwaardelijke overgave, doch volgens de Guatemalaanse re gering die het gistermiddag aflopende ultimatum heeft genegeerd zijn door regeringstroepen reeds in het Hondurese grensgebied zware verliezen aan de invallers toegebracht en werden deze op verschillende plaatsen lot overhaaste vlucht gedwongen. Intussen heeft de regering zich opnieuw tot de Veiligheids raad gewend ondanks de waarschuwing van de Amerikaanse voorzitter Cabot Lodge, dat het vragen van een tweede bijeenkomst van dit UNO-lichaam steun aan „communistische opzet" zou betekenen om mede te delen dat de oproep der UNO tot staken van de strijd niet is opgevolgd en om een tweede spoed zitting te verzoeken, waarop beslissende stappen zouden moeten worden ge nomen om de invasie een halt toe te roepen. In geheel Midden- en Zuid-Amerika is beroering ontstaan en in vele landen wordt al of niet naar de zin der be treffende regering in betogingen geprotesteerd tegen de inval en de be moeiingen der Verenigde Staten. De Guatemalaanse regering heeft Maan dag in een officieel communiqué verklaard, dat de regeringstroepen de strijdkrachten van de opstandelingen in het beginstadium van een offensief, dat Zondagavond werd ingezet, totaal op de vlucht heeft gedre ven. Het leger heeft grote verliezen aan de tegenstander toegebracht, een groot aantal gevangenen gemaakt en wapens, munitie en vrachtauto's buit gemaakt. Volgens het communiqué waren de vij andelijke strijdkrachten verdreven uit de stad Gualan, 23 km ten Noord-Oosten van de militaire basis Cacapa en 30 km ten Westen van de grens met Honduras. De regeringstroepen hebben ook het of fensief in het gebied Puerto Barrios, de voornaamste haven aan de Caraïbische zee, tot staan gebracht, waar de vijand twee aanvallen deed. „In een aanval op de spoorlijn is de tegenstander teruggedron gen tot Santo Tomas, van waar hij geen kans heeft te ontsnappen", aldus het com muniqué. „Een tweede aanval is mislukt, aangezien de regeringstroepen de vijande lijke strijdkrachten gevangen namen toen zij werden ontscheept. Ook de lading wa penen van een schip viel in handen van de regering." In onafhankelijke scheepvaartkringen werd bevestigd dat de haven van Puerto Barrios in handen van de regering is, meldt United Press. Een groot aantal Amerikaanse schepen, eigendom van de „United Fruit Company", is uit de haven weggevaren. Het ministerie van Buitenlandse Zaken te Washington maakte Dinsdag bekend, berichten te hebben ontvangen dat ver scheiden militaire troepentreinen uit Gua- temala-stad op weg zijn naar het Oosten. In de treinen bevinden zich waarschijnlijk troepen die tegen de invasielegers zullen worden gebruikt. De Pan-Amerikaanse vredescommissie zal vandaag te Washington bijeen komen ter bespreking van de door Guatemala in gediende klacht tegen Honduras, waarin het dit land van aggressie beschuldigt. De bijeenkomst vindt plaats op verzoek van Honduras en Nicaragua, die wensen dat Guatemala zijn klacht zal waar maken. St. Philipsland was een van de dorpen, die door Koningin Juliana op de tweede dag van haar tocht door het rampgebied werden bezocht. De Koningin maakte een wandeling door het dorp, vergezeld door burgemeester L. J. de Jonge. (Van onze correspondent in Londen) Sir Winston Churchill heeft gisteren in het Lagerhuis onthuld dat zijn voorstel om naar Washington te gaan voor een ontmoe ting met president Eisenhower reeds op 20 April is gedaan. Hij verklaarde dit in antwoord op een vraag van een Labour- lid, dat had verzocht of hij de indruk wilde wegnemen, welke Dulles had gewekt, dat het bezoek een gevolg zou zijn van een Ondergetekende: Naam: Straat: Plaats: wenst zich met ingang van te abonneren op 6.50 per kwartaal/0.50 per week*) Handtekening: Doorhalen wat niet verlangd wordt. Zij. die zich met ingang van 1 Juli 1954 per kwartaal abonneren, ontvangen de nummers tot en met 30 Juni 1954 gratis. Dit geldt alleen voor nieuwe kwartaalabonné's dus niet voor omzetting van week- in kwartaalabonnementen mislukking van de conferentie van Genève. Toen Sir Winston zijn initiatief nam, moest de conferentie nog beginnen. In antwoord op verdere vragen ver klaarde Sir Winston dat de regering geen mogelijkheid ongebruikt zal laten voor een verbetering van de betrekkingen met Rus land. Maar, zeide hij, hierbij kan van een zijdigheid geen sprake zijn. Churchill was er verheugd over, dat zijn rede voor de conservatieve „Primrose Lea gue", in de Sovjet-Unie zo gunstig ontvan gen was. In deze rede had Churchill ge zegd dat Londen contacten met de Russen moet aanknopen, om het Russische volk en de Sovjet-regering er van te overtuigen dat de Britten hun vrede, geluk, steeds toe nemende welvaart en levensverrijking toe wensen. Op deze wijze zou Rusland een machtige rol in de geschiedenis kunnen spelen. Churchill verklaarde dat de besprekin gen met Eisenhower informeel zullen zijn, zonder agenda, en dat alle belangrijke problemen van het ogenblik zullen worden behandeld. Churchill en "Eden vertrekken morgen avond van London Airport. De overtocht zal ruim 18 uur duren, met een tussenlan ding in Gander op New Foundland. De tocht wordt gemaakt met de stratocruiser „Canopus" van de B.O.A.C., waarin Chur chill in December naar Bermuda vloog en waarmede ook koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh de oceaan zijn over gestoken. OTTAWA (AFP) Churchill en Eden worden Dinsdag te Ottawa verwacht. Na de Canadese ministers te hebben ingelicht over de resultaten der besprekingen, die zij met president Eisenhower hebben ge voerd zullen zij, via New York, naar Lon den terugreizen. De Nationale Vergadering van Uruguay heeft een resolutie aangenomen, waarin zij uitdrukking geeft aan solidariteit met de regering van Guatemala en verklaart dat „de aggessie tegen Guatemala een samen zwering tegen de vrede in Amerika is en een negatie inhoudt van het recht van vrije volken tot zelfbeschikking". De reso lutie werd met 32 tegen 28 stemmen aan genomen. Zij zal naar alle parlementen van Latijns Amerika worden gezonden. Uit Buenos Aires meldt „A.F.P." dat Arturo Frondizi, leider der Argentijnse radicale oppositiepartij, de Guatemalaanse ambassadeur Galich heeft bezocht, om uiting te geven aan het medeleven zijner partij met de regering van Guatemala. Het bestuur van een andere Argentijnse oppositiepartij, het „Nationale Verbond", heeft Dinsdag een manifest gepubliceerd, waarin onder meer wordt verklaard dat het Argentijnse volk „de vrije Amerikaan se volken steunt, die worstelen om hun souvereiniteit te behouden en die noch on der het juk der Noord-Amerikanen, noch onder dat der communisten willen ko men". Betogingen Studenten van de universiteit van de Cu baanse hoofdstad Havanna hadden Dins dag, op het terrein der hogeschool, een „betoging voor hulp aan Guatemala" ge organiseerd. Tijdens de betoging werd geschoten, waardoor een zich buiten het universiteits gebouw bevindende politieman ernstig werd gewond. De politie reageerde hierop met vuren in de lucht, waarna zij het universiteits terrein betrad, arrestaties verrichtte en documenten in beslag nam, waarin het binnenvallen in Guatemala werd veroor deeld. Dinsdagmiddag was de orde weer hersteld. De sprekers op de studentenbetoging hielden felle redevoeringen, waarin zij de „United Fruit Company" en de Verenigde Staten verantwoordelijk stelden voor de gebeurtenissen in Guatemala. Radio-Moskou meldt dat alle Russische bladen „uitvoerige berichten brengen over de gewapende aggressie tegen Guatemala". Tevens brengen de bladen volgens de Rus sische zender „uitvoerige verslagen over ae aggressie en over haar achtergrond". De Pravda zet boven de berichten over Guatemala: „De Verenigde Staten dragen de verantwoordelijkheid voor de aggressie tegen Guatemala". Men leest in dit blad verder: „Ongeacht de uitvluchten die de Amerikaanse diplomatie te baat neemt, on geacht de feitenverdraaiing van de Ame rikaanse propaganda, kan de gehele we reld zien dat de gewapende aanval op Gua temala geïnstigeerd, voorbereid en uitge voerd is door de heersende kringen in de Verenigde Staten, die voor dit doel huur lingen gebruiken". Grote slag verwacht Volgens United Press duiden berichten er op dat de rebellentroepen en de strijd krachten van de Guatemalaanse regering zich voorbereiden op een grote slag. In een communiqué van de Guatemalaanse rege ring wordt gezegd dat dit treffen, dat zich schijnt te zullen voltrekken bij een spoor wegknooppunt in de staat Zacapa op 75 mijl afstand van de hoofdstad, wellicht een be slissend karakter zal hebben. PARIJS (A.F.P.) Generaal Charles de Gaulle heeft de volgende verklaring uit gegeven: „Wat ook de bedoelingen mogen zijn van de mensen, het huidige bewind kan slechts illusies verschaffen. Ik vraag de Fransen te geloven, dat ik noch rechtstreeks noch door tussenpersonen enig aandeel heb in de plannen van dat bewind. Nationaal herstel is mogelijk. Het zal beginnen zodra een einde is gekomen aan het stelsel zonder ziel en zonder grootheid, dat tegen mij is opge bouwd, na mijn overwinning, en dat sinds dien de kansen van Frankrijk en de man nen die het land konden dienen heeft ver spild." In de huidige regering hebben zes Gaul listische ministers zitting. LONDEN (Reuter) De Britse Labour- partij heeft bekendgemaakt, dat een serie van 25 regionale conferenties zal worden gehouden om enige van de diepe menings verschillen binnen de partij over de West- Duitse herbewapening uit de weg te rui men. De officiële partijpolitiek steunt het beginsel van een herbewapend Duitsland, doch dit beleid wordt slechts gesteund door een kleine meerderheid in het nationale partijbestuur en de parlementsfractie. Sergeant-vlieger P. J. Jong uit Katwijk aan de Rijn heeft gistermiddag kort na drie uur wegens motorstoring op zee moeten dalen met de „Firefly" P41 van het vijfde squadron van de Marine Luchtvaartdienst. Twee „Neptunes", een Catalina-vliegboot en een „Harpoon" van de MLD zijn op zoek gegaan naar de vlieger die vijf mijl ten Westen van Katwijk, in zijn rubberboot, ontdekt werd door de bestuurder van een der Neptunes. Deze wierp een rookboei uit, waarna de helicopter van het vliegveld Valkenburg sergeant-vlieger Jong is gaan „oppikken". Vijfentwintig minuten na zijn noodlanding stond deze met een nat pak, maar ongedeerd, weer op Valkenburg. De Firefly is gezonken. OSLO (Reuter) De Noorse regering heeft het Amerikaanse verzoek tot het aanhouden van Noorse schepen om te con troleren of deze schepen wapens voor Gua temala aan boord hebben, op grond van het volkenrecht van de hand gewezen. Het Noorse ministerie van Buitenlandse Zaken maakte bekend, dat Noorwegen niet het recht heeft Noorse schepen in vredestijd te beletten wapens naar een ander land te vervoeren. De Noorse regering zal in overeenstem ming met de resolutie van de Veiligheids raad iedere maatregel tot beperking van het gewapende conflict in Guatemala steu nen. Ook België BRUSSEL (A.F.P.) Uit gezaghebbende kringen wordt vernomen, dat ook België van de Amerikaanse regering twee nota's heeft ontvangen in verband met het zen den van wapens naar Guatemala. De Bel gische regering zegde Washington haar volledige samenwerking toe wat betreft de uitvoer van wapens, maar gaf, evenals de Britse en Nederlandse regering, een ontkennend antwoord op de tweede nota. DIT NTTMMER BESTAAT UIT ACHT PAGINA'S De Vauvenargues: De grote gedachten komen uit het hart. HAMBURG (Reuter) De vereniging van West-Duitse reders meent, dat reders zelf moeten uitmaken of hun schepen, op weg naar Midden-Amerika, op wapens mogen worden onderzocht. Een aantal reders heeft reeds verklaard geen wapens naar Guatemala te zullen verschepen. Naar uit gezaghebbende West-Duitse re geringsbron is vernomen, zou de bonds regering van plan zijn de Duitse reders een dergelijke belofte te vragen. De re gering zou daarna geen bezwaar hebben tegen een onderzoek van Duitse schepen, die behoren tot rederijen die deze belofte niet hebben willen afleggen. En Frankrijk? PARIJS (U.P.) Vermoedelijk zal Frankrijk het voorbeeld van Groot-Brit- tannië en Nederland volgen en afwijzend beschikken op het verzoek van de Ver enigde Staten om toestemming voor het doorzoeken van schepen in volle zee op voor Guatemala bestemde wapens. (Van onze correspondent in Parijs) Premier Mendès-France, die tevens als minister van Buitenlandse Zaken optreedt, is gisteravond vrij onverwacht naar Bern vertrokken, op het station door al zijn mi nisters uitgeleide gedaan. Mendès-France zal zijn Chinese collega Tsjoe En Lai van daag op de Franse ambassade ontmoeten. Het initiatief tot deze ontmoeting moet van Chinese zijde zijn gekomen, zo heeft men van officiële Franse kant laten doorsche meren. Vermoedelijk keert de Franse pre mier vanavond of anders op zijn laatst morgenochtend terug. De bedoeling is dat Mendès-France over een dag of tien naar Genève gaat, waar dan waarschijnlijk Mo- lotov, Eden en Bedell Smith weer zullen zijn teruggekeerd. De conferentie met de Chinese minister moet Zondag al met Eden en Bedell Smith zijn besproken en ook de nieuwe premier van Bao Dai's regering in Vietnam is door Mendès-France op de hoogte gesteld van deze bespreking. Onmiddellijke resyltaten worden er niet van verwacht. De nieuwe premier heeft zich uitvoerig laten voor lichten over de verhoudingen tussen de Vietminh en de grote communistische lan den en hem moet gebleken zijn dat er seen enkel duurzaam accoord met Ho Tsji Minh te sluiten is zonder voorafgaand overleg met Peking. Dit Frans-Chinese beraad op het hoogste plan mag men dus beschou wen als een eerste positieve stap naar een vrede of althans een bestand in Indochina. De oplossing schijnt aan Franse zijde nu te zijn, Vietnam, naar het Koreaanse voor beeld, in twee helften te verdelen. Over enkele strategisch belangrijke punten als Haiphong en Hanoi wordt naar het schijnt touw getrokken. Een andere moeilijkheid is het probleem der vry'e verkiezingen om tot één nationaal parlement en tot één regering te komen. Frankrijk kan zich moeilijk tegen die ver kiezingen verzetten, ofschoon het gevaar groot is dat het onpopulaire bewind van Bao Dai van de kaart zal worden geveegd en Frankrijk dan zijn bondgenoot verliezen zou. Mendès-France heeft nooit vertrouwen in het experiment-Bao Dai gehad, maar hij zit nu met deze erfenis van de Franse politiek der laatste zeven jaren, waardoor zijn positie zeker niet eenvoudiger gewor den is. Erkenning Op een vraag van een der journalisten antwoordde de premier dat erkenning van het nieuwe bewind in Peking te Bern nog niet aan de orde zal komen. Maar het is duidelijk dat deze stap, die Londen al ge nomen heeft, tot de weinige positieve ge baren behoort, die Frankrijk kan doen in ruil voor eventuele Chinese concessies of beloften. Het zal daar dan ook vermoede lijk wel van moeten komen. En Washing ton zou in de Franse erkenning al hebben berust. Mendès-France, die in tegenstelling: tot zijn voorganger Bidault, naar een open hartige samenwerking met de pers wil streven, verklaarde ook dat er uit zijn kabinet twee commissies zün gevormd, belast met de voorbereiding van de plannen, die hij in zijn regeringsver klaring heeft aangekondigd. Een commis sie zal onder leiding van de minister van Financiën, Edgar Faure, een economisch uitbreidingsplan opstellen, de andere com missie zal zoeken naar een compromis tus sen de voor- en de tegenstanders van het Europese leger. Aan de Gaullistische generaal Koenig, minister van Oorlog, die fel tegenstander is van de E.V.G., en de jonge radicale mi nister van Industrie en Handel, Bourgès- Maunoury, een discipel van René Mayer, die het Europese leger een warm hart toe draagt, is deze zware taak opgedragen. Aan het einde van deze week zullen zij met Mendès-France de resultaten van hun onderzoek bespreken. Zelfs Schuman Men hecht in politieke kringen in Parijs groot belang aan verklaringen, die de oud minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, een der voorvechters van het Europese leger, in New York moet hebben afgelegd. Schuman sprak zich daarbij niet zonder meer uit tegen pogingen om het E.V.G.-verdrag door een andere formule te vervangen. Dat nu zelfs de geestelijke vader van „Klein Europa" zich niet bij voorbaat kant tegen ieder compromis met de tegenstanders van de E.V.G.acht men een hoopvol teken voor het streven van de nieuwe regering-Mendès-France. Onder zijn energieke leiding is er in de Franse politiek na enkele dagen zo dus al ontegenzeggelijk een andere wind gaan waaien en de tijd van uitstel van iedere beslissing schijnt eindelijk te zijn verstre ken. Reuter. In diplomatieke kringen zegt men, dat Washington een koele houding tegenover de Franse pogingen aanneemt. Deze indruk wordt nog bevestigd door of- ficieuse berichten omtrent het onderhoud, dat Mendès-France met Bedell Smith heeft gehad. De mening overheerst, dat Washing ton geen verantwoordelijkheid op zich wil nemen ten aanzien van de komende fase van de Frans-communistische onderhan delingen over Indochina. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende de laatste dagen breidde een zeer groot hoge drukgebied op de Oceaan, waarvan het centrum zich ten Noorden van de Azoren bevindt, zich langzaam in Noord- Oostelijke richting naar Engeland uit. Langs de Noordflank van dit hoge druk gebied bewegen verschillende depressies van Canada over het Noordelijk deel van de Oceaan in de richting van Noorwegen. Eén van de depressies passeerde vanmor gen het Noordelijk deel van de Noordzee, vergezeld van veel wind. Een front van deze depressie, dat over Engeland slechts onbetekenende hoeveelheden regen had veroorzaakt, naderde toen over de Noord zee ons land. Na het passeren van deze depressie breidt het hoge drukgebied zich opnieuw verder in Noord-Oostelijke rich ting uit, zodat ook de op de Oceaan nade rende volgende storingen waarschijnlijk geen belangrijke invloed op het weer in ons land zullen uitoefenen. De winden blij ven in de Westhoek, waardoor een tempe ratuurstijging van enige betekenis nog niet zal kunnen optreden. De bewolking zal tij dens het passeren van zwakke met de depressies samenhangende fronten nu en dan toenemen, maar de kans op regen is de eerste paar dagen zeer gering. (van hedenochtend 7 uur) hn BC c r «J weers- t E "2 "S o r, toestand o 2 o £.5 E» Z5 Stockholm zwaar bew. W 4 23 14 Oslo zwaar bew. windstil 18 2 Kopenhagen onbewolkt W 8 20 0 Amsterdam half bew. ZW 6 19 0 Londen zwaar bew. W 2 21 0 Luxemburg zwaar bew. NW 1 22 0 Parijs zwaar bew. WNW 3 21 0 Bordeaux zwaar bew. N 3 25 0 Grenoble half bew. windstil 28 2 Nice half bew. NNW 2 25 0 Genève half bew. windstil 28 4 Zürich nevel windstil 28 0 Locarno 30 - Berlijn zwaar bew. NW 2 24 0 Frankfort nevel windstil 26 0 München regen ZW 1 24 9 Wenen zwaar bew. NNW 3 29 0,1 Innsbruck half bew. windstil 25 0 Rome onbewolkt windstil 30 0 Ajaccio onbewolkt windstil 26 0 Mallorca licht bew. windstil - - Neerslag laatste 24 uur OCXJOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOCOOOOOOOOOOOOOOOOpf WESTELIJKE WIND Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I. in De Bilt, geldig van Woens dagavond tot Donderdagavond, opge maakt om 10 uur: Matige, langs de Waddenkust tijdelijk krachtige Westelijke wind. Aanvanke lijk opklaringen, later meer bewolking maar droog weer. Tamelijk koel. 24 Juni Zon op 4.20 uur. onder 21.04 uur. Maan op 0.08 uur. onder 13.57 uur. Maanstanden 23 Juni 20.46 uur: Laatste kwartier) 30 Juni 13.26 uur: Nieuwe maan Hoog en laag water in IJmuiden Woensdag 23 Juni Hoog water: 8.17 en 20.46 uur. Laag water: 3.48 en 16 10 uur. Donderdag 24 Juni Hoog water: 9.15 en 21.44 uur. Laag water: 4.39 en 17.09 uur.

IJmuider Courant | 1954 | | pagina 1